ra ONZE NEUTRALITEIT. We zitten ln een felle politieke strooming en moeten maar zor gen ons met krachtige slagen er uit te werken! Rondom ons kookt en gist het en hoewel het er niet naar uitziet, dat een explosie zal plaats hebben, is het niettemin raadzaam niets af te wachten en maatregelen te nemen. Nu zijn we een te gemoedelijk volk om zoomaar dadelijk aanoor- log en al die narigheid te denken en innerlijk gelooven we niet, dat de menschen in de omringende landen weer zoo dwaas zullen zijn, om toch weer den strijd aan te binden 1 Maar, men kan nooit weten. Inmiddels staan we heelemaal niet meer zoo vrij, als in het jaar 1914. Toen was er nog geen Vol kenbond, dus hadden we nog niet meegedaan aan Saarbezet ting, hadden we nog niet deelge nomen aan sancties; kortom: we waren in alle opzichten wéérlijk neutraal. Nü is dat allemaal anders; we hebben steviger wor tel geschoten in internationalen grond, zitten met belangetjes hier Het wordt dus tijd, dat we onze luchtbescherming gaan perfectio- neeren. Het begin van dat alles hebben we al gezien: luchtbe- schermingsoeieningen in ver schillende g.oot© steden en zebs in velschillende s rekt-n; vereeni gingen voor luchtbescherming zijn er opgericht, enz. enz. Maar toch is luchtbescherming nog geen volksplicht geworden. We moeten zoover zien te komen, als b.v. in Engeland, waar men tegen een bedrag van 2 shilling, dus ongeveer een gulden, een gasmasker kan koopen en waar op scholen en in de gezinnen brochures worden verspreid met bijzonderheden omtrent gassen, eventueele maatregelen, die men zonder veel kosten reeds kan nemen, inrichting van gaskelders enz. We moeten zoover zijn, dat vader, moeder, de kinderen het dienstmeisje, allen hun eigen gasmasker hebben liogen, goed onderhouden en goed gecontro leerd. Dén pas kunnen we oerust zijn. Dan komt nog het probleem van de gaskelders. Hier en daar heeft een groote stad als bijzon dere bezienswaardigheid een WAAR DE VOLKENBOND VERGADERT. F """t Het machtige St. James Palace te Londen, waar de Raad van den Volkenbond in deze dagen ver^dert om een uitweg te vinden uit de moeilijkheden, welke gerezen zijn doo» de opzegging van het Verdrag van Locarno, en de bezetting van het Rijnland door Duitschland. nst ©n daar vast en hebben in den Volkenbond meermalen een positieve meening verkondigd, Waarmede we ons het ongenoe gen van een ander land op den hals konden halen. Nog zijn militaire deskundigen Aet er niet over eens, of het in 1914 een luim van Von Moltke Was, die op het laatste oogenblik zijn aanvalsplan op België met opmarsch door Limburg, veran derde, om Nederland in geval van blokkade niet te vijand te heb ben, dan wel de Nederlandsche weermacht, die inderdaad volko men paraat aan die grens stond opgesteld en de Duitschers in ieder geval zóóveel vertraging in hun opmarsch gegeven zou heb ben, dat van „verrassing" van de Belgen geen sprake meer zou zijn geweest. Zelfs de grootste weermacht pessimist zal moeten toegeven, dat die grensbezetting waarlijk vrel een steentje zal hebben bij gedragen tot dat besluit van den Duftschen veldheer, een besluit, waardoor het ons mogelijk is ge worden, onze neutraliteit hoogte houden. 'Jet het oas ditmaal *«1 geluk ken vooropgesteld, dut de vre reld nog eens zoo dwaas zal zijn om weer den oorlog ïn te gaan wéér neutraal te blijven, is wel i~*ï twijfelachtig, gezien onze ilgqlng in Europa. Öuze politici zullen waarlijk evenals in 1914 él het hunne er toe moeten bij- d:cgon. willen we weer buiten gfjevaar blijven. En zoudsn we, onverhoopt, toch in zoo'n maalstroom worden meegesleurd dan zou ons land zeer zeker gast- gebied worden van een bondge- nootenleger, dat het onze op de bedreigde punten kwam verster ken; hetgeen tenslotte allemaal buiten ons, burgers, omgaat en alleen onze strategen bezighoudt, Wat is wel moet bezighouden is het probleem van de luchtbe scherming. Zelfs in geval van strikte neutraliteit kan het voor komen, dat vliegers, verdwaald ziinde en meenende boven vij andelijk gebied te vliegen zie in vroegere oorlogsjaren de bom men op Zierlkzee, in een tijd, waarin het luchtwapen nog lang niet die voorname plaats innam als thees in de verschillende le gers bommen omlaag werpen en daar zal zoo nu en dan waar- hijnlijk ook wel eens een gas- fcmmetje bij tijn. gaskelder, een pracht-ding met veel buizen en geheimzinnige toestellen, waar misschien een flinke honderd menschen in kun nen.... maar wat beteekenen honderd, of zelfs twee honderd menschen op al die anderen, die géén plaatsje kunnen vinden? In onze steden moeten op Iedere wijk twee, drie of vier gaskelders gebouwd worden en op het plat teland moeten ook nog vele schuilplaatsen worden opgetrok ken. In dat verband trof ons een ad vertentie ln de „Arnhemsche Ct." waarin bouwers woningen aan boden met gas-, scherf- en inval- vrije kelders, geconstrueerd vol gen aanwijzingen van de militaire gasschool te Utrecht. Zóó moet 't. Maar dat kan natuurlijk alleen bij de nieuwe woningen in prac- tijk gebracht worden en déden alle bouwers dat maar 1 doch reeds bestaande wijken moet men het zoeken in het uitbreken van woningcomplexen en het daarvoor bouwen van gas- en bomvrije kelders voor grootere aantallen menschen. De stedenbouwkundigen heb ben reeds lang met gas rekening gehouden door de moderne stra ten breeduit te bouwen, zoodat eventueele gaswolken spoediger door den wind uiteengedreven worden of beter gelegenheid heb ben met de warmtegolven om hoog te zweven en de straten weer vrij te maken. Ook boom- aanplanting, die het zich concen- treeren Tan gas in den weg staat, heeft veelvuldig plaats gehad. Er is nog veel te doen en., we hebben haast. Als we zien, hoe alleen de vertaling van één woordje in een officieel telegram (het woordje „alsbald", dat met „onmiddellijk" in plaats van met „zoo spoedig mogelijk" was ver taald) reeds een ongunstige in druk vestigt, die de meest fatale gevolgen kan hebben, mogen we niet langer talmen en moeten we met vereende krachten aan het werk tijgenl Wanneer krijgen we hier onze gasmaskers van 1 gul den, .onze gasbrochures, onze gaskelders?.... Wanneer? (Nadruk verboden) BÏNNENLANDSCH OVERZICHT. Gaat rustig slapen: 3000 van „onze Jongens' waken Stille omgang. Een „plak- ter" Jamboree gedepo- neerdl Een tegenstrijdig boterzaakje 1 Het Fokker conflict opgelost? Gasge- vaarl In den kelder 1 Geen gevaar voor het Berlijnsche sporttournooi 1 De radiorede van onzen minis ter-president Dr. H. Colijn, heeft aanleiding gegeven tot heel wat grapjes.. Vooral het slotwoord: „ik verzoek den luisteraars dan ook, om wanneer zij straks hunne legersteden opzoeken even rustig te gaan slapen, als zij dit ook andere nachten doen. Onmiddellijk schoot de pen van den teekenaar uit en werd die situatie met vele variaties in beeld gebracht; slapende gezin nen, woedende slapeloozen, enz. We hopen voor onze jongens, die juist zouden „afzwaaien" inmld- dels maar, dat hun extra-verblijf onder de wapenen niet van lan gen duur moge zijn. 's Koninqs rok moge een eer zijn, maar als burgerbetrekkingen wachten, moet men tegenwoordig zorgen, dat men er op tijd bij is. Inmid dels is het door de legerautorl- teiten zeer goed ingezien, dat men beter deze lichting onder de wa penen kan houden, dan later weer een deel ervan te mobiliseeren, hetgeen veel grooter opschud ding en ongerustheid, zoowel in buiten- als in binnenland had ge geven! Laten we hopen, dat de internationale toestanden weldra weer zoo helder zijn geworden, dat de 3000 Nederlandsche zonen weer naar hun gezinnen kunnen terugkeeren. In ieder geval.... minister-president Colijn heeft gezegd: we kunnen rustig gaan slaoen Dat hebben de meeste Neder landers dan ook gedaan. Velen echter hebben deze week wel iets anders te doen gehad dan rustig slapen. De Stille Omgang heeft ruim 45.000 Nederlanders in de nachtelijke stonden van Zaterdag op Zondag op de been gebracht engehouden! Uit Limburg, Brabant, Friesland, Groningen, Twente, Zeeland, Noord- en Zuid- Holland overal vandaan stroom den de deelnemers per extra-trein naar de rijkshoofdstad. De Am- sterdamsche verkeerspolitie had een zware taak, maar alles liep, dank zij de uitstekende organisa tie, op rolletjesTusschen half zes en zeven uur waren alle be zoekers weer op het station en werden zl) weer teruggevoerd naar hun woonsteden, dank zij den ijver en medewerking van het treinpersoneel. IJver, maar geen medewerking toonde een bezoeker van den wethouder van arbeid te Amster dam. Na een onderhoud met den wethouder weigerde die bezoe ker te vertrekken, daar hij niet voldoende zekerheid had gekre gen, dat zijn wenschen ingewil ligd zouden worden. De wethou der, die met zoo'n doordrijver heelemaal niet in zijn sas was... riep de Sterke Arm erbij, en deze verwijderde het lastige mannetje, dat zich hevig verzette, den agent in een vinger beet en zijn uni form scheurdeOp het bureau werd hij, na gemaakt proces verbaal, weer op vrije voeten gesteld. „Tijd is geld", ook voor den wethouder van arbeid, en „plakkers" kan hij niet gebruiken. De Jamboree-commissie heeft de naam „Jamboree" laten depo- neeren, aangezien in de drukte van de a.s. wereldjamboree mis bruik van dien naam gemaakt zou kunnen worden, ten bate van een of ander duister doel. Nu kan van dien naam en van soortgelijke benamingen geen gebruik ge maakt worden, zonder toestem ming van de Jamboree-organisa tie. We kunnen niet anders doen, dan het inzicht van de commissie bewonderen. Een rare geschiedenis Is onze margarine-kwestie: het vanwege het departement van Sociale Za ken geredigeerde maandblad „De huishouding van nu", gaf een re cept voor het maken van marga rine 1 In een later nummer wees men erop, dat dit recept „ten onrechte" was gegeven, daar het vervaardigen van margarine door niet-aangeslotenen bij de groep van margarine-fabrikanten van de Zuivelcentrale verboden is. Afgezien van het feit, of het ma ken van margarine voor eigen gebruik, dus niet voor den ver koop, werkelijk strafbaar gesteld zou kunnen worden, is die heele manier van doen toch raadsel achtig: men geeft een recept dat vérstrekkende gevolgen kan heb ben en.... herroept dat als het kwaad geschied is plotse ling weer.Geen wonder, dat verschillende hulsvrouwen aan het margarine-maken waren getogen 1 Toen hebben (sic!) twee crisis ambtenaren proces-verbaal op gemaakt tegen een huisvrouw, ENGELAND'S NIEUWE MINISTER VAN DEFENSIE. Als een groote verrassing is uit Engeland het bericht gekomen, dat tot Minister van Defensie in het kabinet Baldwin benoemd is Sir Thomas Insldp, tot dus verre Procureur-Generaal en lid van het Lager Huis, helmstrasse, dat de zinsnede in het Duitsche antwoord op de uit- noodiging van den Volkenbonds raad „alsbald über die Deutschen Vorschlëge in Verhandlungen ein- zutreten" vertaald moest worden door „zoo spoedig mogelijk de Duitsche voorstellen in behande ling te nemen" en niet zooals men oorspronkelijk had gedacht, door „onmiddellijk enz." heeft als olie op de golven gewerkt. Daarmede was overigens tegelijkertijd een einde gekomen aan de talrijke discussies over de beteekenis van het woord „alsbald", waar aan ongeveer geheel Londen schijnt te hebben deelgenomen. Intusschen was men in politieke krincV reeds tot de ontdekking gekomen, dat de beteekenis van het woord er tenslotte al zeer weinig toe deed, aangezien de voorwaarden door Duitschland gesteld, niet in overweging kon den worden genomen door den Volkenbondsraad. De Raad heeft aan Duitschland dan ook geant woord, dat wat de eerste eisch die erkend heeft margarine ge maakt te hebben. We zijn hooge- lijks benieuwd hoe de principi eele uitspraak van den kanton rechter in dit geval zal luiden... van Berlijn betreft, gelijkheid bij Dat inmiddels heel wat huisvrou wen margarine maakten, kan men wel op de vingers uitrekenen. Het Is hetzelfde of men van staats wege eerst een beschrijving geeft van een distilleertoestel, met re cept van een goede borrel, en daarna plotseling schrijft, dat het clandestiene jeneverstoken ver boden isl Wie is dan de eigen lijke'schuldige? De lezer oordeele zelf. Mogen de regeeringen het nog niet eens zijn geworden over de internationale verhoudingen in de Amsterdamsche Fokkerfa briek is men het inmiddels wél eens geworden en is een drei gend conflict vermeden. Een con ferentie onder leiding van den rijksbemiddelaar heeft overeen stemming weten te bereiken tus schen de directie van de N.V. Ned. Vliegtuigenfabrieken „Fok ker" en de besturen der werkne mersorganisaties. Deze zullen het ontwerp-compromisvoorstel zoo spoedig mogelijk aan hun leden voorleggen. Daarbij is het maxt mum-loon der arbeiders op 71 cent per uur vastgesteld, welk loon bij het bereiken van den 28-jarigen leeftijd zal worden toe gekend. Het oude loon bedroeg 75 cent per uur, echter ingaande op 30-jarigen leeftijd. Even werd de sportwereld op geschrikt door het berichtje, dat de volkenbondsdelegaties van verschillende landen hun regee ringen geadviseerd zouden heb ben af te zien van deelneming aan de a.s. Olympische Spelen te Berlijn, als protest tegen de hou ding van Duitschland ten aan zien van het Locarno-pact. Ge lukkig werd dit bericht voor Ne derland niet bevestigd en schijnt de lust om tot dergelijke krasse maatregelen over te gaan en op die wijze politiek met sport in verband te brengen waar men juist altijd tegen heeft gewaakt ook in de andere landen niet bijster groot te zijn. We kunnen dus met een gerust hart verder trainen ©n trachten a.s. zomer bij onze Oostelijke naburen een chitterend staaltje van Neder landsche kracht te leveren! Sport moet van politiek gescheiden blijven. En de wereldverbinden- de Olympische Spelen mogen niet worden tegengehouden door een verbroken verdrag. De Olym pische gedachte staat daarboven: in werkelijkheid doet het er niets toe, wéér die Spelen gehouden worden, doch alleen het feit, dét zij gehouden worden. Zóó be kijkt men de zaak uit een wéarlijk sportief oogpunt. We weten nog niet, wat we doen moeten: erom lachen of ons bewonderend verbazen. Waar schijnlijk het laatste, want het ge tuigt van doorzicht bij de Arn hemsche bouwers, dat zij thans de „Arnhemsche Crt" adver- teeren met huizen, die „gas-, scherf- en invalvrije kelders heb ben, geconstrueerd op aanwij zing van de militaire gasschool te Utrecht!" BUITENLANDSCH OVERZICHT. De besprekingen te Londen. Nog weinig klaarheid. België en Frankrijk dienen een re solutie in. De oorlog in Abes- sinië. Mussolini de eigen lijke overwinnaar van Lo carno. Men kan niet zeggen, dat de huidige zitting van den Volken bondsraad al veel licht in het duister der Locarno-kwestie heeft gebracht. Nog steeds duurt de spanning voort, ook al valt er spe ciaal in de houding van Duitsch land eenlge matiging waar te ne men. Zoo heeft de rijksweer be gin dezer week b.v. de groote parade te Frankfort en Mainz, dus in de Rijnlandzone afgelast. En ook de varklaring van de Wil de besprekingen met de andere leden van den Raad. Duitschland als partij in het geschil in dezelf de positie zou komen te verkee- ren als Frankrijk en België en niet over eventueele besluiten zou kunnen meestemmen. Ook voor wat de tweede voorwaarde betreit, onderhandelingen over de Duitsche voorstellen, was het antwoord vrij eenvoudig de Raad kan niets beloven alvorens de mogendheden van Locarno en de staten, waarmede Hitier verder zijn voorstellen wil bespreken, Nederland, Tsjecho-Slowaklje en Oostenrijk, gehoord zijn. Nadat deze beslissing in den Raad was gevallen, beschouwden de Franschen de kwestie van de deelneming van Duitschland reeds als afgedaan, doch het lag voor de hand, dat men eerst nog eens het antwoord van Duitschland wilde afwachten, daar Berlijn mis schien toch nog geneigd was aan de besprekinqen deel te nemen. Direct na het nemen van bo vengenoemde beslissing legde minister Flandin namens de Fran- sche en Belgische regeeringen een resolutie over, waarin de schending van de Verdragen van Versailles en Locarno werd ge constateerd. Het was echter zeer juist van den Raadsvoorzitter Bruce gezien, deze resolutie niet onmiddellijk in stemming te bren gen, daar de mogelijkheid nog steeds open was gebleven, dat Duits^land alsnog een vertegen woordiger zou sturen. Had de Raad de resolutie aangenomen, dan had men alle schepen achter zich verbrand. Nu wachtte men, zeer verstandig, eerst het ant woord van Berlijn af. Dit antwoord liet intusschen niet lang op zich wachten. De Duitsche regeering, het logische van het antwoord van den Vol- kenbondsraad inziende, verklaar de zich nog alsnog bereid een delegatie naar den Volkenbonds raad te sturen en wel onder lei ding van Von Ribbentrop. Deze delegatie zal Donderdag aan de besprekingen van den Raad deelnemen, en dienzelfden dag zal de Fransch-Belgische re solutie in stemming worden ge bracht. Het resultaat van deze stemming staat reeds vast. De Fransch-Duische resolutie zal zonder eenigen twiifel door den Raad aanvaard worden. Maar zoo als reeds gezegd, dat Is niet het belangrijkst. Slechts aan de be sprekingen, die daarop zullen volgen, moet de allergrootste be teekenis gehecht worden. Want deze zullen beslissen over oorlog of vrede voor Europa.Dat Duitsch land nu alsnog een delegatie naar den Raad heeft afgevaardigd, LENTE IN EUROPA 1 Guus Betlem Jr. Zoo is de Lente dus weer daai. Het feest gaat weer beginnen, We voelen, zooals ieder Jaar, Iets trillen weer, van binnen.... De lücht, die weer zoo lekker ruikt. De crocusjes, die geuren, Het nieuwe leven, dat ontluikt, t Genot van al die kleuren.... Dat élles, dat zich weer voltrekt. Als vele, vele malen. 't Heeft ook in óns iets opgewekt Dat ons gezicht doet stralen! We scheren ons zorgvuldiger, We tellen minder zorgen, En strikken weer geduldiger Ons dasje, elke morgen. We hebben zelfs voor vrouwlief weer Eens bloemen meegenomen.... 't Is alles net als élke keer: De Lente ls gekomen 11 De lente, in Europaja, 't Klinkt mooi genoeg, dat wel. Maar ginder in Oost-Afrika Daar woedt de oorlogshei 1 Tapan noemt men een groot gevaar Nu het gebied moet winnen. Geen land, zoowat, of het staat klaar De strijd kan weer beginnen 1 Verdragen worden opgezed, Geen Staat gerespecteerd, Men praat en praat en préét het recht. En doét het.... omgekeerd 1 ('t Is Lente, ja., de mensch voelt weer Iets nieuws in zich geboren. En is niet zóó haatdragend meer Als even nog tevoren.... Het ruzietje met buurvrouw X, (Een veete, hecht en stevig!) 't Ging feitelijk. nou ja, om niks- En lijkt al minder hevig 1 Ach, voelden ook de Staten toch Die milde stemming aan, Dan leefden wij niet éltijd nog Als thans, op eenvulkaan 11 mag ons intusschen hoopvol stemmen. Door alle verwarring in Europa zou men bijna vergeten, dat er nog een oorlog in Oost-Afrika gevoerd wordt. En toch ls ook deze belangrijk genoeg, om niet uit het ooq te verliezen. Mag men op het oogenblik eenlgermat© oeloof slaan aan de berichten uit Addis Abeba, dan zijn het thans de Abessynen, die successen weten te behalen. Het schijnt, dat de snelle opmarsch den Italianen niet ln alle opzichten goed heeft oedaan. Hun lange verblndlngs- linies worden thans voortdurend door kleine Ethiopische troepen* afdeelingen bestookt. Maar van meer belang dan de oorlog zelf zijn echter de poli tieke nebeurtenissen daar om heen. Grandi, de Italiaansche ver- tecrenwoordiger te Londen, wacht slechts af en past er wel voor op de houdinrr vanzijn land ten aan zien van de opzegging van hef verdrag van Locarno vast te leg den. En hoe lanoer hi) wacht, dos te sterker wordt de positie van Italië. In Rome wijst men erop, dat indien tegenover Duitschland creen sancties worden toegepast, die tegen Italië moeten worden opgeheven en geheel ongelijk heeft het daarin niet, ook al be staat er een groot verschil tus schen het Italiaansche en Duit sche ontreden, daar Italië een oorloCT becronnen is, waarvan men Duitschland toch onmogelijk kan beschuldigen. Desondanks ge looft men alaemeen, dat er spoe dig een einde zal komen aan de sanctionistïsche politiek teaen- over Itslië en daarmede zou Mus solini dan de eigenlijke overwin naar van Locarno en meteen van den Oost-Afrikaanschen oorlog zijn. SCHIETOEFENINGEN VAN DE HOLLANDSCHE KUST-ARTILLERIE. Bij Den Helder, In de buurt van fort Kijk-Duin, heeft de kust-artillerie schiet» oefeningen gehouden. Men ziet hier het kust geschut, waarmee acht schoten fÉ minuut gelost kunnen worden, ln stelling.

Soester Courant | 1936 | | pagina 5