/AME5 RUBRIEK f Wat zal de mode ons brengen? DOORSTOPT TUSSCHENZETSEL. A (donker) bruin. ONZE GOEDKOOPE PATRONEN COiyiM UNIEJURKEN Rond kleed voor de middag thee. PRACTISCHE DINGEN 1 1 ONZE GOEDKOOPE PATRONEN. Onze lezeressen kunnen patronen van onderstaande modellen in de maten 40 80 bestellen by de Redactie „De Schelde", Kerkstraat 9, Antwerpen tegen den prijs van frt. 10.— allee inbegrepen. De bestel lingen kunnen geschieden per brief met bijgesloten postzegels of per postwissel. Maat en nummer van het gewenschte pa troon e.v.p. duidelijk vermelden, zoodat geen vergissingen kunnen voorkomen, het geen een vlugge toezending waarborgt. De patronen worden steeds zoo spoedig moge lijk aan de aanvraagsters toegezonden. GOED NIEUWS VOOR DE DAMES. Inderdaad: goed nieuws. Want als er ooit een tijd geweest is, waarin het een ver- eischte was, goedkoop gekleed te gaan, dan is het wel onze tyd. Wij willen u daar bij helpen, door onze premie, welke bestaa> uit een fraai modeblad. Vraag deze premi/" nog vandaag aan onder bijsluiting vai» twaalf cents aan postzegels, bij de Redac trice Damesrubriek, Nieuwe Havenstraat 58, Den Haag. n.1. als premie beschikbaar een zeer fraai modeblad, waaruit u kunt leeren, op welk een goedkoope wijze u uw kleeding kunt verzorgen. Dit fraaie modeblad heeft reeds velen geholpen en zal het ook u doen. Vraag het daarom aan bij de Redactrice Damerrubriek, Nieuwe Havenstraat 58, Den Haag, onder bijsluiting van twaalf cents aan postzegels. U zult er zeker geen spijt van hebben. De breede filet gordijnen sieren menig raam. Zij staan niet alleen buitengewoon mooi, doch zijn tevens zeer sterk. Het wer ken van de door te stoppen filet hokjes gaat vlug op een ondergrond, waarvan de ope ningen plm 7 m.M. zijn. De breedte van zoo'n entredeux bedraagt ongeveer 35 c.M., zoodat er ongeveer 50 gaatjes zijn. Men werkt het doorstoppen volgens afb. 1 met 1 op 1 neer en volgt de teekens, terwijl afb. 2 de x aangeeft. Zie werkproeven 1 en 2. Uitvoering in linnen garen. Gewerkt wordt volgens het aangegeven patroon, waarvan elk hokje een gaatje van het filet voorstelt. Men begint de breede rand over 3 hokjes, 2 hokjes verder werkt men een rand over 1 opening, laat drie hokjes onbewerkt en stopt nogmaals een opening door, daarna wordt met het patroon begonnen, dat weer afgesloten wordt met enkele rijen aaneen gesloten doorgestopte openingen. Is het werk gereed, dan worden onder- en boven kanten met zoomen afgewerkt en overhands aan het filet gordijn gezet. De zorg voor zieken en genezenden. In samenwerking met den behandelenden geneesheer, die zijn beste krachten aan het ziekteproces van zijn patiënt geeft, moet ook de omgeving zorg dragen, dat aan alle eischen die de hygiene stelt wordt voldaan. De grootste zindelijkheid van de zieken kamer is een eerste eisch en niet minder aandacht moet besteed worden aan alles wat de patiënt gebruikt. De ziekenwas be hoort apart gewasschen te wordën en niet tegelijker tijd met de groote wasch, welke in- of buitenshuis gewasschen wordt. Meermalen zal het zelfs noodig zijn dat het onder- en nachtgoed onmiddellijk in een emmer water met lysol gedaan wordt (10 uren) daarna met een stok uitnemen en in schoon water overbrengen, ten slotte opkoken of in sop doen. Het beddegoed vraagt meermalen vernieuwing, dan in nor male gevallen en ook dit neemt ziektekie men aan, zoodat ook hier aandacht aan be steed moet worden. Het onderlaken wordt bij zwakke, ernstige patiënten opgerold en op deze wijze voorzichtig weggehaald, het nieuwe wordt op dezelfde wijze gelegd. Beter is het nog, indien er twee bedden voor een patiënt beschikbaar zijn, zoodat hij op deskundige wijze overgebracht kan worden in het andere bed. Is dit niet moge lijk dan zal een leunstoel voor minder ernstige patiënten gebruikt worden om hierin tijdens het verschoonen van het bed te zitten. Dikke crêpe papieren onderlagen zijn eveneens gemakkelijk, deze worden dage lijks verwisseld en verbrand. Ieder zieke zal evenals een gezond mensch dit doet, 's morgens en 's avonds gewas schen moeten worden, wat lauw warm water. Bij het wasschen van het bovenlijf slaat men een groote badhanddoek om het middel en blijft het onderlijf bedekt; het eventueel afdruppelende water wordt door de handdoek opgevangen. Indien de zieke geen groote waschbeurt kan hebben, neemt men het lichaam af met vochtige badhanddoeken. Het laatste is zeer gewenscht, want door het vele liggen en transpireeren verstoppen de poriën van de huid en kan deze de kwade stoffen niet uitscheiden, hetgeen de gezondheid niet ten goede komt. De verzorging van mond en handen is van het grootste belang en om verdere infec ties te voorkomen moeten de tanden regel matig gepoetst en de mond na iedere maal tijd gespoeld worden. Een mond water is zeer aan te bevelen, daar het een frissche smaak achterlaat en kan heel goed zelf samengesteld worden, Men heeft hiervoor noodig 100 gr. spiritus, 3 gr. benzoë tinc tuur, 1/2 gr. thijmolie en 2 gr. pepermunt olie. Men vult een glas halfvol met koud of lauw water en druppelt hiervan zóóveel van de oplossing, dat het water troebel wordt. Zeer zwakke zieken wischt men de mond uit met een watje gedrenkt in een 3% borax-oplossing. Practische houders voor allerlei details. EEN KWESTIE VAN WIJS BELEID. Bezuiniging op onze kleeding. Hoe n die kunt bereiken. Het is een kwestie van wijs beleid de noodige bezuiniging doeltreffend door te voeren, d.w.z. te bezuinigen, daar waar het kan en moet. We moeten allemaal bezuini gen, de een meer, de ander minder. We moe ten ons niet slechter gaan kleeden, omdat het misschien goedkooper is, maar we moe ten een goedkoopere manier zoeken om toch goed gekleed te gaan. Wij hebben hier een middel op en wy achten ons gelukkig, dit middel bij onze lzeressen te kunnen aanbevelen. De Redactrice van de Damesrubriek stelt Voor het bewerken wordt het kleed in acht deel verdeeld, welke door rijgdraden naar het midden toe worden aangegeven. 6 c.M. van den kant af wordt 6tukjes stramien opgeregen, waarvan 3 kruisjes 1 c.M, breed zijn; de grootte van deze stuk ken kan men uittellen volgens de weerge geven patronen. Op het stramien werkt men tegelijk met het opnemen van het lin nen de kruisjes, waarvan de deksteek steeds in één richting gewerkt moet wor den. groen. 0 oranje. O geel. JAPON VOOR WERKENDE VROUWEN. Prijs 25 cent. Orde in alle mogelijke opzich ten is voor iedere echte vrouw een levensbehoefte. Niet alleen zal het huis er zeer verzorgd uit moeten zien, doch ook alk details, die zij gebruikt, zullen doelmatig op geborgen dienen te worden. Naast deze eischen van doelmatigheid zal echter ook het schoonheidsgevoel niet op den achtergrond mogen ge- Taken en worden houders ge naakt van aardig cretonne chintz of zelfs gewoon bedrukt katoen. Indien men over weinig ruimte beschikt is zoo iets bepaald noo dig en trouwens op reis is een dergelijke bergen inderdaad aangenaam. Noemen wij in de eerste plaats de schoenenl Niet altijd is «er genoeg ruimte be schikbaar voor een schoenen kastje, daarom is een houder van gewatteerd materiaal het behoud van het schoeisel. Men kan ook vellen watten tusschen cretonne overtekken voeren en op dezt ondergrond worden zakken ge- ftikt, waarin de schoenen pas sen. Deze houders worden aan den binnenkant van de kastdeur opgehan gen aan een recht latje met haak in het midden. Kleerenhangers kunnen uitstekend be nut worden om een driehoekige zak aan ito bevestigen, waarin corsages, handschoe nen e.d. dingen geborgen worden. Zeer practisch zijn werkitasschen, die met een paar klemmetjes aan de tafel wor den bevestigd Een paar opgestikte zakjes zijn om vingerhoed, schaar, garen en an dere kleinigheden in te bewaren. Houders voor meerdere paren handschoenen zijn bui tengewoon gemakkelijk, vooral die met lan ge kappen vragen een goed ingedeelde houder. "Wanneer de vasten eenmaal begonnen fêt gaan onze gedachten reeds weer naar ^Paschen uit. Het feest der Opstanding en tevens van de herleving der natuur, die wij eveneens met diepen eerbied gade slaan. Van groote beteekenis zijn om streeks dezen tijd de Kerkelijke plechtig heden. Voor communiejurk is wit, crème, ivoire of een heel zacht rose of blauw op zijn plaats, terwijl om het hoofd een klein bloemenkransje gedragen wordt, soms nog een korte sluier. Een vereischte is, dat deze modellen kinderlijk zijn en me nig communiejurk wordt door de liefde volle handen eener moeder met kleine bloemenmotieven of ranken geborduurd. De eerste jurk met een breede oprijg in de rok heeft een omliggend geschulpt kraagje met blousemouwen en een cein tuur om het middel met enkele bloemen. Het andere meisje heeft een handgebor- duurd jurkje, dat een pelerinekraag laat zien en aan de hals meerdere malen is in- gerimpeld. Het lijfje is glad en aan een ruim ingerimpeld rokje gezet. Ruime mou wen met smalle manchet. Wanneer wij vooruit weten, dat wij be zoek krijgen, zullen wij onze tafel gaarne met een mooi theekleed deken. Hier en daar op tafel kleine schaaltjes, koekjes of biscuits en chocolaadjes of lekkernijen, die wij zelf gemaakt hebben, dan krijgt zoo'n eenvoudige middagthee dadelyk iets fees telijks en gezelligs. Het kleed, dat wjj gaan maken, heeft een doorsnede van 90 c.M. en maakt het even als de bijpassende theemuts van wit lin nen. Voor het borduren worden fijn Coton Perlé of Mouliné gebruikt, beide wasch- echte materialen. De omtrek van het kleed wordt 1/2 c.M. ingeslagen en omgehaakt met middelblauw afwisselend 1 vaste 1 losse, zoo, dat een tamelijk aangesloten ge heel gevormd wordt. De theemuts is 29 c.M. breed en 27 c.M. hoog in het midden, zy kanten 16 c.M. De geheele omtrek is omgehaakt op dezelfde wijze als het theekleed en wordt in het mid den met de Japansche figuurtjes bewerkt. Beide kanten worden met haaksteken ver bonden, waarbij men kruiselings 1 losse 1 vaste werkt. Onze vierbeenige vrienden hebben niet alleen recht op onze vriendschap en een goe de verzorging, doch ook alles wat hiervoor noodig is, moet goed bewaard kunnen wor den. Men is thans reeds zoo ver met de hondenverzorging, dat jonge meisjes zich bekwa men voor het beroep van „hondenverzorgster" en hier voor in Engeland cursussen kunnen volgen, die haar „first classe nurse" maken. Men spreekt zelfs reeds van schoonheidssalons voor hon den, waar zij als gemetamor- phoseerd vandaan komen. In derdaad is het van groot be lang, dat een hond goed en deskundig verzorgd wordt en de verschillende soorten stel len ook andere eischen. Ons lijkt het beroep van hondenverzorg ster voor jonge meisjes, die veel van die ren houden nog zoo kwaad niet. Alleen is overdrijving ook hier zooals altijd ver keerd. Toch willen wij de verschillende kleinigheden, die voor Azor, Bob of Fich gebruikt worden even nader in oogen- schouw nemen. Op een plankje hangen kam en harde borstel en in het midden de lijn en eventueel een muilkorfje, als de verschillende kleinigheden een foudraal te hebben, dat op de wandeling meegenomen kan worden. Voor op reis is een overtrek van zeildoek zeer practisch, om het etens bakje mede te nemen en dat van een trek- sluiting voorzien wordt. Men kan in deze nog allerlei andere be- noodigdheden zoeken en vinden, doch de ryke fantasie van de hondenvrienden zal ongetwijfeld aanvullend werken. VKK 1761. Vaak bereikt ons de vraag om toch voor al ook de werkende vrouwen niet te ver geten bij het ontwerpen van japonnen. Onze coupeuse heeft aan dit verzoek vol daan en wij mogen zeggen, dat zij alles zins geslaagd is. Het model is eenvoudig en practisch, doch kleedt uitstekend en is gemakkeilijk en vlug te maken. De japon kan van effen materiaal gemaakt worden en de eenige garneering bestaat uit afstekende knoopen Een donkerblauwe zandcrêpe b.v. met knal- roode knoopen staat pittig. De rok bestaat uit één achterbaan en een breede voorbaan, die-op een smalle zijbaan gestikt en, met twee knoopen versierd wordt. Desverkie- zende kan men de rok aan den onderkant voor een klein deel laten openvallen. Patronen verkrijgbaar in de maten 44 46 k 25 cent. JAPON VOOR GEZETTE FIGUREN. kleine deugniet zich wat al te weinig In acht neeft tegenover bezoekers of wande laars, terwijl het vaak onmisbare fluitje ook een haakje vindt. Practisch is omvooï Prijs 0.25. VKK 1755. Gewerkt of effen fluweel is voor een meer gekleede japon het aangewezen ma teriaal, doch ook een wollen georgette of zandcrêpe leent zich hier goed voor. Deze volant, kraag en manchetten worden uit gevoerd met lichte zijde. De kleine punt vormige halsuitsnijding werkt goed, terwijl aan de schoudernaad flinke postuurnaden zijn aangebracht. Ook aan de zijnaad van het voorpand zijn een paar naadjes aan gegeven, waardoor het bovenstuk mooi valt. De taillelijn is iets langer genomen dan de normale, waardoor het bovendeel een lan ger aanzien krijgt. De achterbaan bestaat uit één geheel, de voorbaan heeft aparte verkorte zij baantjes, waarover de midden- baan gestikt wordt. Patronen yerkrijgbaar in maat 50 k 25 et* BON VOOR GOEDKOOPE PATRONEN. Op te zenden aan „Het Practisch Mode blad", Postbus 36, Den Haag, giro 203203. NAAM: STRAAT: j PLAATS: 1 Patroon NoMast.... Hierbij ingesloten aan postzegels. Indien u tevens het laatste nummer van „Het Practisch Modeblad" wenscht te ont vangen, gelieve u 10 cent extra in te slui ten.

Soester Courant | 1936 | | pagina 6