Voor Uw Taxi m Dentoform Garage Joh* Tak weer Uitgave DRUKKERIJ SMIT N.V., SOESTDIJK, Van Weedestraat 35, Telefoon 566. WONINGBUREAU „HOLLAND-INDIE" Meditatie. T andheelkundige Inrichting Nachtegaalweg 10 Soestdijk Korte inhoud van de voordracht over het Plan van den Arbeid. Dwaze redeneering. Kerkberichten. Plaatselijk nieuws. soEm MEumqn ADVERTENTIEPRIJS: ^van 1—5 regels f 0.?5. Elke regel meer 15 cent. Advertentie's tusschen de tekst dubbel tarief. Bij contract belangrijke korting. Advertentie's ln dit blad worden eveneens in de twee andere bladen opgenomen. UITGAVE van: ..DE SOESTER COURANT" Algemeen Weekblad. ..SOESTER NIEUWSBLAD" Algemeen Chisfelijk Weekblad en „SOESTER WEEKBLAD". ABONNEMENTSPRIJS 65 cent per 3 maanden. Soester Weekblad 10 ct. per maand. 15e JAARGANG Vrijdag 27 Maart 1936. Nie» het OUDSTE, ma&r wel een BETROUWBAAR adres Is het Steenhofstraat 77 GEDIPL. en BEËEDIGDE Makelaars Telefoon 909 Laat onze goede naam en ondervinding ook voor U reden zijn, om gebruik te maken ivan onze relaties in geheel Nederland, Oost-, en West-Indië, voor Huur en Verhuur, Koop en Verkoop van Villa's, Landhuizen, Zaken en Bouwterreinen. 1 Assurantiën op elk gebied. Hypotheken, Taxatiën. Gratis advies en inschrijving. GODDELOOZE BLIJDSCHAP. Als Herodes Jesus zag werd hij zeer verblijd. Luk. 23 S- De discipelen werden verblijd als zij den >Heere zagen, zoo staat er in Joh. 20 20. Dat was een andere blijdschap dan die van Herodes toen hij Jezus zag. Dat was een blijdschap uit goddelooze bron. Hij wilde niets met Jezus te maken hebben. Maar er .waren dingen, die zijn hart en geweten al geruimen tijd hadden beroerd en die hij nu misschien Anders kon gaan bezien. Er was bij dezen joodschen wellusteling (en ijdelen fat een soort blijdschap a. omdat Pilatus hem erkende als Vcurst; b. omdat hij Iiu goed wist, dat de onthoofde Johannes de Dooper niet was opgestaan: c. omdat hij hoopte, dat Jezus voor hem een teeken zou doen en d. omdat hij gaarne een rede van Jezus wilde hooren. Pilatus had Jezus tot Herodes gezonden, iomdat hij geen raad met Jezus wist. Dat bekoorde Herodes. Pilatus was hem anders heelemaal niet genegen. Meermalen had hij er al over gepiekerd, dat het vreeselijk zou wezen als hij door het Romeinsche bewind van z'n zetel geknikkerd zou worden. Maar nu schept hij weer moed. Pilatus (erkent hem nog als Vorst nu hij Jezus tot hem zendt. Daarom was hij verblijd. I Er was nog meer. j Herodes had geen schoon geweten. Hij [had Johannes den Dooper laten onthoofden, j Dat benauwde hem nog vaak. Soms over- iviel hem de schrik, dat de Dooper wel uit [den dood kon opgestaan zijn. Z'n kwaad 1 geweten liet hem niet met rust. Dat gebeurt 'veel. In onbezonnenheid wordt veel en groot (kwaad gedaan, dat later kan benauwen. Dat ||s dan nog geen berouw. Maar angst voor ide gevolgen. Herodes had de gedachte maar niet van iiich kunnen afzetten, dat Jezus misschien [de Dooper zou kunnen zijn. Maar nu ziet hij, dat dat zoo niet is. Vandaar z'n blijdschap. Er is nog een derde punt. Herodes w'.lde wel eens een teeken zien |van Jezus. Hij had al zoo vaak gehoord van [bijzondere dingen van Jezus. En nu Jezus 'daar voor hem staat, stelt hij zich een uurtje Ivan vermaak voor. Herodes houdt wel van |«en tooneelstulcje of een goocheltoer en een acrobatische prestatie. Dat iswel leuk. Dat (brengt wat afwisseling in de ritus van het 1 Paaschfeest. Hij is nu wel in de stad om het Paaschfeest te vieren, maar daar meent hij niets van. Hij houdt meer van een goochel stuk je of zoo. Deze jood was wel zeer diep gezonken. Hij was besneden ja; hij was een bondeling ja; maar 't zal eeuwig op de ziel branden. Als een bondeling God vergeet zal 't eeuwig tegen hem getuigen. Laat ons voorzichtig zijn en God vreczen. Herodes was een man zonder godsdienst, hoewel hij den vorm nog eenigszins in acht nam. Hij was onzedelijk, hij was een moor denaar; hij was een echtbreker. Nu wil hij een teeken van Jezus, maar Jezus zweeg. Hij wilde ook géén rede houden voor Herodes. Jezus was niet gekomen om voor Herodes als clown op te treden. Maar om zondaren te redden. Daar gevoelt Herodes echter niets voor. Zijn ziel is dood en doof en blind voor het heil van Jezus. Gelijk van millioenen. Helaas I Alle drangredenen van Herodes hadden geen gevolg. Jezus zweeg. Nu, dan zal Herodes hem krenken. Hij laat hem een blinkend kleed, n.1. een oude witte toga aantrekken. Wat moest dat beteekenen? Dit. Als in Rome iemand graag een ambt wilde hebben, b.v. dat van senator van den Romeinschen senaat, dan vertoonde hij zich in het publiek met een wijd wit kleed, een *.g. toga. Dan heette hij een candidaat. Het woord candidaat is afgeleid van het Latijn- bo *voord candidus, dat beteekent schitte ren candidaat is dus letterlijk 1 ic witte toga aan heeft. iu Jezus een oude witte toga o: v Jaarmede zeggen: hier is •Wnaud, .lie na..i 1 en hoog ambt staat. O, Welk «e* spot. ftat hialt Jecnt ook willen verduren, om dat de mensch God bespot. Wat wordt er veel met Jezus gespot. En nu was het Zijn heilige Middelaarstaak om ook onzen spot met God te verzoenen door Zich te laten bespotten. La. en wij hem ook daarom eeren. Hem eeren door Hem te dienen en om voor Zijn Naam en Woord en Koninkrijk op te komen op alle gebied des levens. Wij hadden eeuwig den smaad van God verdi^pd. Christus heeft dje smaad gedragen om ons er van te verlossen. Dat is oorzaak voor ware blijdschap. JANSENS. Spreekuur Vrijdag's 9 12 uur Inlichtingen kosteloos. (bij de Beetzlaan) Geheele gebitten 30.- Voorgedragen door den Heer J. v. Arkel Sr. op de ledenvergadering der A.R. Kies ver. op Vrijdag 20 Maart in de Chr. U.L.O. School Het door de S.D.A.P. en N.V.V. gecre ëerde Plan van den Arbeid bedoelt aan het Nederl. volk te verschaffen: bestaanszekerheid bij een behoorlijk bestaanspeiL Men wil dit doen, door het uitvoeren van groote werken door het Rijk, Provincies en Gemeenten, waarvoor men een bedrag van 600 millioen gulden ter beschikking wil ge steld hebben, te verdeelen over 3 jaar. Er wordt door de Planmenschen met een verbazingwekkende gemakkelijkheid gespro ken over de moeilijkheid om zich de honder den millioenen te verschaffen, doch op ver schillende gronden werd aangetoond, dat het practisch onmogelijk zal zijn, om het 600 millioenenplan te financieren. Daar de rendabiliteitsberekeningen in het Plan geheel ontbreken, geven de samenstel lers blijken van groote oppervlakkigheid en waar in verband met de zeer ongunstige tijds omstandigheden het zeer waarschijnlijk is te achten, dat de aangegeven werken voor een groot deel veriies zullen opleveren, zal de uitvoering dier werken slechts leiden tot een. schijnwelvaart,, waardoor de verar ming tenslotte nog grootcr zou worden. Het Plan verliest zich in allerlei specu laties en onjuiste berekeningen, terwijl de voorgespiegelde rijkdommen voor het groot ste deel slechts bestaan in de rijke fantasie der samenstellers. Practisch zal het Plan geen effect sor- teeren. De groote kracht zit voor een deel in massa-suggestie en is daarom door en door gevaarlijk, omdat verwachtingen worden op gewekt, die onmogelijk verwezenlijkt kunnen worden, hetgeen noodzakelijk leiden moet tot bitterheid en opstandigheid. Alleen de aanpassing kan de verloren wel vaart geleidelijk herstellen. Afgezien nog van de practische onmoge lijkheid, is het Plan voor den Christen on aanvaardbaar, vanwege den door en door materialistischen geest waardoor het wordt gekenmerkt en door de daarin tot uitdruk king gebrachte verheerlijking van den mcnsch en diens kunnen. De roomsch-katholieke Volkskrant is voor stander van devaluatie. Natuurlijk om den export te bevorderen. Maar in een artikel, dat over loonsver laging handelt, wordt gezegd: „Voor den export verdient men er niets mee, daar die door andere factoren clan de prijs wordt be- heerscht". Voelt de schrijver nu niet, dat hij er maar op los praat? Als het waar is, dat de export steeds door Andere factoren dan de prijs wordt beheerscht, kan ook devaluatie ons geen «nkele bat<a brengen- Dan is zjj voor do volksgenieenschap slechts een zeer groote ramp. Immers maakt zij den invoer duurder, heeft prijsstijging tengevolge en vermindert de koopkracht van arbeiders, gepensioneer den en rentetrekkers. Hoe ter wereld kan men er dan iets goeds van verwachten? De redeneering van de Volkskrant deugt niet. Er zijn artikelen, speciaal landbouw producten, waar inderdaad hndere factoren dan de prijs den uitvoer beheerschen: het streven naar zelfvoorziening, ook met het oog op oorlogsomstandigheden, handelsverdragen, hooge tarieven en contingenteeringen. Maar zelfs op de aldus gebonden en be schermde markten geldt dit alles in mindere mate voor industrieele producten. En die hn- dere factoren dan de prijs werken niet of slechts uiterst zwak op de z.g.n. „vrije mark» ten", waarheen nu reeds circa 40 pCt. van onzen industrieelen export heengaat. Wie onze uitvoercijfers van 1935 vergelijkt met die van 1934 ziet een stijging van dei* export, naar een aantal landen, zelfs naar landen, die men niet kan rekenen tot de „vrije mark ten". Bijv. naar Rusland, Noorwegen, Zwe den, Oostenrijk en Joego-Slavië. Zou men heusch meenen, dat ook bij den uitvoer naar deze landen de prijs vrijwel zonder betee- kenis is. Wij hebben nooit ontkend, dat devaluatie voor zoover zij tot reëele verlaging van loo- nen en voortbrengingskostcn leidt, voor den export beteekenis zou kunnen hebben. Mits men ons kalm liet devalueeren, zonder eeni- gen maatregel te nemen. Maar dat zal men juist niet doen. Men zie slechts de opzeg gingsclausule in het handelsverdrag met de Vereenigde Staten. Men herinnere zich de maatregelen, die Frankrijk aanstonds nam, toen zijn politieke vriend België devalueer- de. Bij reëele aanpassing, waar noodig ook van loonen, mede door meehaoèsaxie, zijn tegenmaatregelen minder c vreezen dan bij devaluatie, die door e^^'-crheidsbesluit tot stand komt en die een geweldigen indruk in het buitenland zou maken. Daarom, zeggen wij, dat devaluatie den import duurder zou maken, welk nadeel niet of niet voldoende door exportvermeerdering gecompenseerd zou worden. Er zijn, speciaal uit het oogpunt van de loontrekkenden en voorai van de minder sterke groepen nog meer nadeelen, waarover wij thans niet zullen spreken. Bij reëele loons' verlaging, waar deze noodzakelijk is, kan men veel meer geval voor geval bezien. Maar de stelling, dat de prijs voor den omvang van den export zoo goed als geen beteekenis meer heeft, is dwaas. Ook van het standpunt van den devaluïst. Er valt over de voorlichting, die op eco nomisch gebied aan de Roomsch-katholieke arbeiders wordt gegeven, dikwijls niet te roemen. Zegt men, dat wij er niet enkel door loons verlaging kunnen komen, dan heeft men na tuurlijk gelijk. Noodig is eveneens verlaging van andere kosten, van distributiekosten, van renten etc. Maar ook hier is de aanpassing reeds méér gevorderd dan velen denken. Zeker is dit het geval in de industrie. En de loonsverlaging, of juister gezegd de vermin dering -van den totalen loonpost, bij een be paalde productie wordt volstrekt niet alléén bereikt door verlaging van de uur- of week- loonen. De goedkoopere voortbrenging wordt mede verkregen door een betere technische outillage. Aan deze rationalisatie zijn scha duwzijden verbonden. Maar juist omdat voor den export de prijs wèl degelijk beteekenis heeft, verhoogt de prijsverlaging, die mede het gevolg is van de rationalisatie, de uitvoer- mogelijkheid en leidt zij straks weer tot ver mindering van de werkloosheid. Men ziet daarvan reeds iets in de textielnijverheid. Er is nog steeds groote werkloosheid in Twen te. Maar er worden toch weer menschen geplaatst. Men ziet weer perspectief. De loonsverlaging moet allengs zooveel mogelijk gecompenseerd worden door min der werkloosheid, lagere prijzen van kleeding, gas etc. Ten aanzien van de huren zijn wij in de laatste maanden in tal van plaatsen een heel eind gevorderd. Een huurverlaging van 20 pCt. sedert 1931 is goen uitzondering meer. De Roomsche pers behoorde deze feiten niet te negeeren. Wij vorderen wel degelijk. En wij willen met België niet ruilen. Jammer, dat thans de internationale toe stand weer zooveel onzekerheid veroorzaakt. Zondag 29 Maart 1934. SOEST. NBD. HERV, KERK. Oudckerk. Vojana,„.i« Uur JJs. J, I, van Sohaito, Dag Telefoon 636 Nacht Telefoon 703 Collecte voor de Kerkvoogdij. Nam. 6 uur Ds. J. I. van Schaik. Emmakerk. Voorm. to uur Ds. E. Groeneveld. Collecte voor de Kerkvoogdij. Kerkgebouw Hees. Voorm. io uur Ds. v. d. Waal. Collecte voor de Kerkvoogdij. HERV. (GEREF.) EVANG- Voorm. io uur Ds. D. E. J. Hupkes, emer. pred. te Ermelo. Nam. 6 uur Ds. H- A. de Geus, de Bilt. GEREFORMEERDE KERK. Julianakerk. Voorm. io uur Ds. S. Wouters. Openbare Belijdenis. Nam. 5.30 uur Ds. S. Wouters. Wilhelminakerk. Voorm. 10 uur Ds. B. Alkema. Openbare Belijdenis. Nam 5.30 uur Ds. B. Alkema. CHR. GEREFORMEERDE KERK. Voorm. 10 en nam. 6 uur Ds. N. Bijdemast VER. VAN VRIJZ. GODSDIENSTIGEN Voorm. 10.30 uur Ds- Micdema, A'foort R.K. KERK- Kerk Steenhofstraat. H. Missen 7 en 9 uur. Hoogmis 10.30 uur. 's Avonds 6 uur Meditatie. Kerk Nieuwerhoek. H. Mis 7.30 uur, Hoogmis io uur. 's Avonds 6.30 uur Meditatie. SOESTERBERG NED. HERV. KERK. N.m. 23 uur Zondagsschool. Nam. 6 uur Ds. B Tuinstra- R.K. KERK. ie H. Mis 7.30 uur. Hoogmis 10.30 uur. Meditatie. 7 uur. HUIS TER HEIDE. NED. HERV. KERK- Voorm. 10 uur Ds. B. Tuinstra. Nam. 6 uur geen dienst. LAGE VUURSCHE NED. HERV. KERK. Geen opgave. van onze voorjaars aanvulling. De lieveling-schrijfsters voor de vrouw. Frieda Birkner, Margarete Eher en Gert Rothberg. Bovendien is er een klaverblad van vier ontstaan door toetre ding van Aja Berg. Teveais de voorjaars uitgaven. De spannende lectuur voor den man. De nieuwste Detectief's, Wild- West en Avonturen Romans. Torenstraat 3 - Soest - Tel. 761 Laat U boeken halen en bezorgen, het kost niets meer. dag 1 April en geleid worden door: Mevr. M. M. V. van Schaik, Mevr. G. Groeneveld, Mej. T. Alkema, den Heer A* Lankamp. Hartelijk aanbevolen door: Ds. B. Alke ma, Ds. E. Groeneveld, Ds. J. I. v. Schaik, Ds. S. Wouters- Installatie Bogchbrrnilweer-Vereeniging. Woensdag 1 April a.s., des avonds te 8 uur, zal in hotel „Eemland" de officieel* installatie plaats vinden van een aantal bosch brandweren in de z.g. 'Noordelijke strook van de Utrechtsche Boschbrandweer-Vereeniging, welke strook het gebied omvat in de pro vincie Utrecht, dat gelegen is ten Noorden van den Rijksweg Amersfoor-de Bilt-Utrecht. Het is de bedoeling, dat de boschbrand- weren zullen worden toegesproken door den burgemeester van Maarn, den heer F. E. Everwijn Lange, voorzitter van de U.B.V» en door den heer E. H. D- Insinger, strook, commandant van genoemde vereeniging. De Nederlandsche Heidemaatschappij zal haar me '.ewerking verleenen door het ver- toonen \an een film over boschbrand. De U.B.V- stelt zich tot doel het bestrijden en voorkomen van bosch- en heidebranden, hetgeen zij o.m. tracht te bereiken door het oprichten van plaatselijke bosch brandweren, die in samenwerking met de gemeentelijke De Stichting „Hoenderloo", waarvoor op t April a.s. een collecte zal worden gehouden. Collecte Stichting Hoenderloo". Evenals het vorige jaar, zal weder van wege de Stichting „Hoenderloo", met ver gunning van B. en W. een openbare collecte gehouden worden, ten bate van haar opvoe- dnigswerk onder de jongens. Wij spreken hierbij den wensch uit, dat de vrijwillige col lectanten, die vorig jaar geheel belangeloos hun medewerking verleenden, met evenveel animo en moed hun mooie taak weer zullen volbrengen en dat er mild geofferd moge worden door alle ingezetenen, opdat deze zeer belangrijke jeugdarbeid, voor menigen knaap een toevluchtsoord, voortgang moge vinden. De collecte xal plaat* vinden op Woens- brandweren kunnen optreden. Ook is een re geling getroffen met de garnizoenscomman danten van Amersfoort en Utrecht, alsmeri# met den commandant van de Luchtvaartat- deeling te Soesterberg inzake hulpverleening bij bosch- en heidebrand door mint iren. Voorts werkt de U.B.V- preventief door dat zij in brandgevaarlijke tijden op enk lo plaatsen in de provincie s, andock n aan brengt met het opschrift „Waakt tegcu bosch- en heidebrand". Ook heeft de U.B.V. een uitgebreid alarmceringsstelsel tot stand gebracht. Weer een boschbrandje. Zondagmiddag had het wegwerpen vaa een brandende lucifer weer een heidebrand ten gevolge. Ditmaal in de domeinen Soest dijk. De vlammen sloegen zeer snel uit, doek de brandweer was het vuur spoedig meester.

Soester Courant | 1936 | | pagina 1