BOEKENWEEK: 18 MAART—4 APRIL. Ik heb verschillende vrienden. Vrienden, die alleen kunnen spre ien over hun vak, hun werk v-ienden ook, die van alle mark ten thuis zijn, vrienden, die vaak philosofeeren, vrienden met rake pr^ctische nuchterheid. De eersten, de eenzijdigen, ge ven slechts in één richting: die van hun eigen ontwikkeling. Zij zijn geen philosofen, zij zijn geen r1 ge neen-ontwikkelden, zij zijn dl practici, de eenzijdigen, die a'leen vreten te geven in hun eigen denkkoers, Maar ze zijn onm'-b^ar voor mij, die mijn we ten vr\ uitbreiden in alle richtin gen, die zoekt de wereld te om vatten. Ze zijn onmisbaar, omdat zij onze kennis in die eene rich ting dan ook wérkelijk aanzienlijk eveneens. Dat zijn mijn vrienden. Zal ik ze u voorstellen? Ge deeltelijk kan ik dat wel doen natuurlijk. Gedeeltelijk? Waar om slechts gedeeltelijk? Wat is ertegen om u èl die vrienden, die ik zooeven beschreef, voor te stellen. Ik zal het u zeggen: omdat ik ze niet allemaal persoonlijk kenl Ja ziet u nu gaat u lachen. Dat kunt ge niet vatten: vrienden zou ik hebben, die ik niet kèn? Vrienden, die een deel van mijn leven vullen, die mijn levensbe schouwing helpen verruimen, die mijn levenspeil helpen verhoo- gen, die een deel van dat leven vormen? En ik zou ze niet ken nen? Welnu ik zal u het geheim verklappen. Een groot deel van die vrienden isauteur. Wel- vergrooten, omdat zij ons dingen nu, zult ge zeggen, dan kunt ge tooien, waarvan we geen besef' hadden cn waarvan we geen be sef oekregen zouden hebben zon der hen. ze mij toch voor stellen. Neen le zer die vrienden zijn auteurs en die auieurs ken ik slechts door hun b o e k e n 1 Die vrienden, "HTIGHEID VOOR VENIZELOS TE PAPUS. In de Grieksche kerk te Parijs werd voor den overleden Griekschen staatsman Venizelos een lijkdienst gehouden. Tal van bekende persoonlijkheden uit het politieke leven van Parijs namen aan de plechtigheid deel. Op onze foto ziet men Herriot bij het verlaten van de kerk na de godsdienstoefening. De tweede soort, de menschen, die van alle markten thuis zijn, kan ik in mijn leven evenmin missen. Wat de eenzijdigen ontbreekt de gave van het aangename ge sprek hebben zij in rijke mate. Zij weten overal iets van, kunnen overal over meespreken, weten hiervan wat meer dan ik, daarvan wat minder, stappen gemakkelijk van het eene onderwerp op het andere, geven mij overal wét van. Zij zijn als een marktkramer, aan wiens veelvuldige artikelen men het oog te goed doet, niet we tende, waaraan men beginnen tal.zij stallen hun weten voor u uit en laten u naar welgevallen uw keus eruit doenIk kan ook hen niet missen. De derde soort, de philosofen, geven ons denkvermogen weer een andere richting. Zij trekken ons van het stoffelijke leven af en geven ons een plaatsje voor de poorten van het geestelijk leven. Niet dat ik gewoon sterveling maar zoo dadelijk door die poorten word toegelaten op hun domein.neen: ze leeren ons, hoe we daar moeten loopen, want hier zijn vele voetangels en klem men. Ik kan ook deze vrien den niet missen. O neen zij vervullen in mijn bestaan een taak, die mij verheft en nooit kan verlagen. De vierde soort, de nuchtere practici, kan ik al evenmin ont beren. Zij geven mij een gevoel van jaloezie, als ik het gemak zie, waarmede zij het Leven le ven; zij maken mij gelukkig in de gedachte, dat ik niet zoo ben dat mijn Leven ook een gevóels- leven is, al is dat vaak hinderlij ker, dan een leven zonder gevoel, dat van de nuchtere practici. Ik kan hen niet missen, omdat ik ze benijd en tegelijk met medelij den beschouw, een medelijden overigens, dat hen niet raakt en koud laat. Dat zijn zij mijn vrienden. Eén voor één zijn ze mij dier baar. één voor één vullen zij mijn leven, vergrooten zij mijn kennis en verhoogen daarmee 't peil van mijn levensbeschouwing. Ik ben hun veel verschuldigd. Veel, dat ik misschien nooit kan teruggevenOf wellicht toch wel?.. Ja, de cirkelloop van het leven zal ook hier wel gesloten blijven. Hun aandeel in mijn le vensgang is de kern van mijn aandeel in hun levensloop. Zij zijn met mij verbonden ik ben het met hen] Hun leven is mijn leven en zoo is het omgekeerd. die auteurs, die boeken, ik kan ze waarlijk niet missen uit mijn leven 1 Vat ge 't nü? Daar staan ze, op een rijde vrienden: de eenzijdigen, de veelzijdigen, de filosofen, de nuchteren.Daar staan ze: de vaklectuur, de encyclopedia, de romans, de studieboeken, de ver halen, de dichters, de fantasteD en.... tenslotte: de boeken der techniek. Ze zijn een deel van mijn bestaan geworden. Wat mijn hersenkas de hersenkas van een gewoon sterveling niet kan bevatten, is na te slaan In die boeken. Ik raak er nooit in uit gelezen, ik koester ze als kinde ren. En.wètar ik maar kan. tracht ik nieuwe vrienden te verwervenl Hoe doet men in de wereld van de menschen, als men nieuwe vrienden wil verwerven? Men zoekt plaatsen op, waar anderen vertoeven, men zoekt gezelschap, doet zijn keus, zorgt voor een persoonlijk contact enheeft een nieuwen vriend gemaakt. Zoo gaat 't ook met de boek- vrlend 1 Men zoekt de plaatsen, waar men weet, dat men vele boeken zal samenvinden, men bladert hier, bladert daar, men doet zijn keus, zorgt voor die fijne draad, die korte golf, die het contact geeft tusschen de rege len druks en uw eigen innerlijk. enmen heeft een nieuwen vriend gevonden, een vriend vooi het leven 1 En zóó'n gelegenheid verschaft u bij uitstek de BOEKENWEEK 1 Als de groene vlaggen gehe- schen worden en het woord „boe kenweek" flappert vroolijk in den wind, dan roepen die vlaggen u toe: „Hier hier moet ge zoeken naar nieuwe vrienden, naar de eenzijdigen, de veelzijdigen, de filosofen, de levenskenners de nuchteren....!" Dèt is de taal van de groene vlaggen en zij zijn waarlijk niet alleen een propagandamiddel voor de belangen van den boek handel 1 Wèl echter en daarmede toont ge, dat de leelijke trek, die men „egoïsme" noemt, uw ka rakter vreemd is zijn de be langen van den boekhandel ten slotte de belangen van de auteurs, van uw vriendenl En hün belangen zijn ook de uwe 's werelds cirkelloop 1 Wie het goede boek eert, eert zichzelf. Daarom verdient de Boeken week uw onverdeelde aandacht] Tom Pinnart. BINNENLAIIDSCH OVERZICHT. De lente „officieel geïnstal leerd"! Hoera! Een nieuwe nationale feestdag?.. Do aanval op ons „kleintje kof fie" Een stamverwantland exposeert. We willen geen stierengevechten binnen de krijtlijnen..! De Jamboree op de postzegel Een'lich tende ster in 't verschiet geen „onbewaakte overwe gen" meer? Een sympa thieke geste, die we gaarne steunen.Heel Neder land wacht op een verbod We zitten alweer officieel de Lente. Nu., officieus was die tijd allang aangebroken.... we profiteeren van zonneschijn gn zoelte, alsof 't reeds zomer ware. Een teekenend voor de situatie is het feit, dat verleden Donder dag onder Idaart door een zekere Hansje Oosthoek het eerste Kie vitseitje gevonden werd, dat aan H.M. de Koningin werd opge zonden.... Waarschijnlijk door die mooie dagen eveneens in een feeststem ming gebracht, heeft het hoofd bestuur van het Verbond voor Nationaal Herstel aan den voor zitter van den Raad van Ministers een adres gezonden, waarbij het zich aansluit aan een desbetref fend verzoek van het Algemeen Nederlandsch Verbond om de geboortedag van Prins Willem den Zwijger tot nationa^en feest dag te verklc. "en. Heel de Neder- landsche schooljeugd wacht met spanning op de beslissing. En. wij ouderen, we zouden geheel afgezien van de historische ge- wenschtheid ervan tegen dit vrije dagje waarlijk niet opzien. Jammer is 't, dat onze vreugde over dit adres getemperd werd door de aanslag op ons „kleintje koffie"! Binnenkort denkt men over te gaan tot een crisis heffing op de geurige boontjes op een basis van 12 ct. per kilo ongebrand. Na de inwerkingtre ding der heffing zal dan de con- tingenteering worden opgeheven. Hoe het ook zij, ons kopje koffie wordt er aanmerkelijk duurder door In tijden, waarin de politieke situatie solidariteit vereischt en de nationale gevoelens weer ster ker tot uiting komen, is het een normaal verschijnsel, dat ook de Nederlandsche stamverwantschap een woordje gaat meespreken. Vlaanderen en Zuid-Afrika blij ven den waren Nederlander nu eenmaal op het hart gebonden 1 In dit verband moet het eenieder interesseeren, dat te Amsterdam in Carlton-Hotel de gezant der Unie van Zuid-Afrika Dr. H. D. van Broekhuizen een tentoonstel ling van Zuid-Afrikaansche pro ducten heeft geopend, die ten doel heeft om den handel tus schen Nederland en Zuid-Afrika te bevorderen. De stoere figuur van den predikant-gezant doet ons even terugdenken aan den tijd, waarin de boeren zich schrap zetten tegen de Engelschen; te gen mannen van dèt formaat moet het inderdaad een zware taak ge weest zijn. Het optreden van de Uruguee- zen te Parijs heeft heel de inter nationale sportwereld met verba zing en verontwaardiging gela den! Het dreigen, 't ruwe spel, 't EEN GROOT STAATSMAN HEEN GEGAAN. In ballingschap is tc Parijs de groote Grieksche staatsman en voormalige Minister-president Venizelos gestorven. Venizelos speelde tientallen jaren lang een toonaangevende rol In de Grieksche politiek. De vereeniging van Kreta met Griekenland was o.m. zijn werk. aanvallen van den scheidsrechter alles getuigt van zulk een mate van onsportiviteit (om geen erger woord te gebruiken), dat men zich waarlijk kan indenken, waarom het publiek in Zuid-Ame- rika voor aanvang van iederen wedstrijd op wapens gefouilleerd wordt 1 In ieder geval danken we het aan 't inzicht van Karei Lotsy, dat onmiddellijk alles in 't werk gesteld werd om de con tracten met Nederland te annu- leeren. We zijn nu eenmaal niet gesteld op stierengevechten bin nen de krijtlijnen. Volgens de laatste berichten zou voortzetting van de tournóe thans door den gezant van Urugay verboden zijn en is Urugay van plan een ander nationaal elftal te sturen om het geschokte nationale prestige te herstellen.... Als we maar niet van den regen in den drup ko men. De regeering heeft toestemming verleend tot het uitgeven van een Jamboreezeg^. Inderdaad kun nen we de reclame in het buiten land, die zulk een Jamboreezegel maakt, niet hoelemaal ontkennen, doch voor postzegelverzamelaars is het een wanhoop: Voor 't Kind, Luchtpost, Zeppelin, Herdenlcing- Zus en Herdenking-Zoo, thans de Jamboreealles op de post zegel. En dat niet alleen in Ne derland 1 O neen! Nn heel Europa in heel do wereld heerscht die ziekte Posterijen geven nieuwe series uit, allóóh om den post- zegelhandel te stimuleeren. En deze wordt zóó gestimuleerd, dat een nauwgezette phllatellst niet meer weet, waar hij beginnen zal. Moge een ander lichtpunt in deze weekkroniek de wanboop dier postzegelverzamelaars en alle andere Nederlanders ver lichten en vedrijven: er zal ge zorgd worden voor de onbe waakte overwegen. Binnenkort vinden er bij een overweg bij SteenWijk (tusschen Meeoel en Heerenveen) proeven plaats met een door de Spoorwegen uitge werkt systeem tot automatische beveiliging van onbewaakte over wegen, zooals dit in het buiten land o, achterlijk Nederland! al lang geschiedt. De kosten van zoo'n apparaat, dat door een Amerikaansche firma met reouta- tie op dit gebied gebouwd zal worden, bedragen maar eventjes 3500 gulden per stuk. Zoo'n toe stel moet namelijk uiterst nauw keurig werken, daar een defect of weigering de noodlottiaste ge volgen zou kunnen hebben Lichtsignalen en een alarmschei1 werken mee om de aandacht op de automatisch gesloten afsluit- boomen te vestigen. Inderdaad., hoe vaag ook., het is een schit terend lichtpunt aan het grauwe firmament der Onbewaakte Over wegen, de Zwarte Bladzijde in het ^Nederlandsche Boek der. Spoor wegen. Een sympathieke geste, die wij gaarne ondersteunen, is die van de STAMIL, de Kon. Nat. Ver. tot Steun aan Miliciens, die met in gezonden stukken in verschillen de Nederlandsche bladen de werkgevers ertoe aanspoort, om, wanneer één der thans langer in dienst gehouden miliciens bij hen in dienst getreden zou zijn, zijn plaats open te houden, totdat de maatregelen van de regeering opgeheven zullen worden en deze miliciens met groot verlof kunnen gaan. Die dienstplichtigen mogen niet als werkloozen de maat schappij instappen, waarvoor zij zulk een offer gebracht hebben! Op de werkgevers, die in zoo'n situatie verkeeren, rust een mo- reele plicht tegenover hen, die momenteel de ongewenschte leegte tusschen twee geoefende lichtingen overbruggen. Onze voorspelling, dat we vreesden voor de orde in de re sidentie, wanneer de film „Hel- denkermis", waarvan wij den inhoud ook geenszins kunnen goedkeuren, al moge de foto grafie ook goed zijn, daar zou draaien, is bewaarheid. De politie had uitgebreide maatregelen ge nomen, maar moest een twintigtal protesteerende bezoekers per arrestantenwagen naar de poltie- bureaux brengen, terwijl buiten 't Passagetheater door politie motorbrigade over de trottoirs werd gechargeerd, waarbij ver scheidene ernstige klappen vie len. De vele coupures in de film hebben de strekking daarvan nog geenszins gewijzigd. Bij de char ges werd een journalist door een politiemotor aangereden, zoodat hij zich onder geneeskundige be handeling moest stellen. Enkelen personen weigerde men voor den aanvang der voorstelling reeds den toegang, o.a. den heer Nije, lid van de Provinciale Staten voor Zuid-Holland voor de N.S.B. Mussolini overigens nog niet goedgekeurd zijn waarvan reeds van te voren vaststond, dat Berlijn deze onmogelijk zou kun nen aanvaarden en waarvan dan ook geen mensch ter wereld ver onderstelde, dat zij aangenomen zouden worden. Op het oogen- blik heeft de Duitsche regeering de voorstellen dan ook reeds officieel van de hand gewezen. Dit behoeft overigens den toe stand geenszins te verscherpen. Eden en Lord Halifax hebben nog eens duidelijk uiteen gezet, dat de voorstellen geenszins als ul timatum bedoeld waren. Men ver wachtte dus tegenvoorstellen van Duitschland, die dan op hun beurt besproken kunnen worden. Het heeft wel iets weg van een han deltje de eene partij over vraagt, terwijl de andere partij rustig afwacht tot men geneiqd is wat van den prijs te laten val len. Duitschland zal n.1. zijn tegen voorstellen niet eerder doen dan 31 Maart, na de verkiezingen voor den Rijksdag dus. Dit afwachten is overigens 't beste wat Duitsch land doen kan. Had Duitschland resoluut geweigerd, dan had het daarmede slechts in de kaart van Frankrijk gesoeeld. In dat geval ware namelijk de afspraak der Locarnomogendheden, dat de on derteekeraars van dit verdrag elkaar militaire waarborgen moe ten neven, direct van kracht ge worden. Nu ken er echter weer eenigen tijd lustig verder gecon fereerd v/orden. Het is overiqens niet alleen Berlijn, die weinicr gesticht is over de voorstellen der Locarnomo gendheden, Ook de z.g. neutrale mogendheden, de Scandinavische !*nden, Finland, Zwitserland en Nederland, voelen er slechts wei nig voor. Deze staten willen zich in ieder geval niet gebonden achten door een besluit van den Volkenbondsraad tot het onder nemen van welke actie ook ten aanzien van het conflict over het TOEKOMSTBEELD 1 Guus Betlem Jr. Uit de Telegraaf: Nederland krijgt nieuwe ver keersregels! Nieuw voor ons land is verder de mogelijk heid om inplaats van ge luidssignalen te geven, bij avond met de koplampen te knipperen. Als straks het daglicht is ver dwenen. En de lantaarns, die gloeien aan. Wanneer de zon is uit-geschenen. En onze dagtaak is gedaan, Wanneer we dan weer huiswaarts keeren. Vermoeid en loom en zonder lust, Zal voortaan Holland profPeeTen Van welverdiende, zoete rust! Géén claxons loeien langs de wegen. Geen auto's kermen door de bocht. Geen toeters jammeren ie tegen Wanneer je - moe - de stilte zocht. Geen schetterende symphonieën. Geen schallende sirene-schreeuw Of teere auto-melodieën, (Zooiets als 't brullen van een leeuw!) Neen, stilte, stilte zal er wezen. Den heelen avond en den nacht. Een voorstel, waarlijk ónvolprezen Waarvan ik heel veel heil ver wacht. Want komt er straks op onze wegen Een auto in de verte aan. Dan... knipoogt-ie je vriend'lijk tegen, Om even aan den kant te aaan 1 En, op m'ri motorfiets gezeten, (O, u zult zien, 't went wel vlug!) Geef ik geen schorre toeterkreten Maar., knipper ik koket tema! Fn kom ie lanas 'n aardig me!t"'e, Dan druk je -('t is ie reinste plicht. En leuker dan zoo'n claxonwü'-'e) Te... linkerkoplamp even dicht! En met een knipperlichtgebaartje Beantwoordt zfj je zoet signaal.. Wel, let 'es op, maar na 'n jaadie Dan., rijden w'auto, allemaal!! DE NIEUWE FOKKER-BOMMENWERPER VOOR INDIË. JBUITENLANDSCH OVERZICHT. De voorstellen aan Duitsch land niet als ultimatum be doeld. Von Ribbentrop ir Londen terug. Italië en Abes- sinlë moeten vredesvoorstel len doen. Opheffing der sancties Het is met het accoord van de Locarnomogendheden een eigen aardig geval. Aan Duitschland deed mea voorstellen die dooi Dc nieuwe Fokker-jager, tevens bommenwerper, bestemd voor de Indische lucht macht, op het vliegveld SchiphoL verdrag van Locarno. Wel zijn deze staten bereid zich neer te leggen bij de veroordeeling van de schending van het verdrag en het verzoek aan de leden van den Volkenbond om de verplichtingen volgens hun handteekening na te komen, maar zij wenschen zich niet verder te verplichten en zijn van oordeel, dat de Volkenbond niet rechtstreeks dient te worden gemoeid in de onderhandelingen die met Duitschland tot stand zouden kunnen komen. Deze hou ding van de neutralen is overi gens geheel begrijpelijk. Met het toepassen van sancties tegenover Italië heeft men tot nog toe geen al te beste ondervinding opge daan. Wanneer nu dergelijke dwangmaatregelen tegen Duitsch land zouden moeten worden ge nomen, en dit zou na een besluit van den Volkenbondsraad moge lijk zijn, dan zou dit nieuwe ver plichtingen voor de Volkenbonds staten medebrengen, die deze slechts zeer moeilijk of in het ge heel niet zouden kunnen nako men. En hiervoor vertoonen de neutrale mogenheden eenige vrees. Deed men dan ook hun zin, dan zou de Volkenbond zich voorloopig niet met het accoord der Locarnomogendheden ver eenzelvigen. Intusschen heeft de Volken bondsraad zich kennelijk op het aandringen der neutralen ver daagd. Ook de commissie van dertien vergadert weer, eveneens in Lon den. Zij heeft nu een resolutie aangenomen, waarin verklaard werd, dat men kennis had geno men van de Italiaansche en Abes- synsche antwoorden op haar be roep van 3 Maart. Aan de Mada- riaga en Avenol is opgedragen zich met de Italiaansche en Abes- synsche regeeringen in verbin ding te stellen, opdat de com missie zoo spoedig mogelijk in staat zal zijn, besprekingen met de beide partijen vast te stellen en mogelijk te maken, dat binnen het kader van den Volkenbond en in den geest van het conve nant zoo spoedig mogelijk de vij andelijkheden gestaakt zullen worden. Men zal dus waarschijn lijk binnenkort de wederzijdsche vredesvoorstellen leeren ken nen wat overigens nog niet 't einde van den oorlog zal betee- kenen. Het zal ook hier een kwestie zijn van overvragen en onderbieden, wat vanzelfspre kend moeilijke en langdurige onderhandelingen met zich me debrengt. Tenslotte zal het maar schalk Badoglio wel zijn, die uitmaakt welk deel van de Ita liaansche eischen zal worden toe gewezen. Geheel buiten dit alles staan intusschen de sancties, die rog steeds tegenover Italië worden toegepast. Mussolini heeft nu r.og steeds de voorstellen van de Locarnisten niet geratificeerd en men neemt niet zonder grond aan, dat zijn prijs daarvoor de ophef fing der sancties zal zijn. Op Frankrijks steun kan hij daarbij wel rekenen, maar het is niet zeet waarschijnlijk, dat Londen even gemakkelijk een besluit in deze richting zou nemen. Vele comoli- caties kunnen zich nog voordoen, indien Mussolini het accoord der Locarnomogendheden niet ratifi ceert. Maar het is op het oogea- blik nog te vroeg, hier dieper op In te gaan.

Soester Courant | 1936 | | pagina 5