w fcME!> RUBRIEK MODERNE HANDWERKEN, LAND- EN WEEKEND-HUISJES „COLLEGE-GRILS" ONZE GOEDKOOPE PATRONEN HET BESTELLEN VAN PATRONEN. Faironen va» hu deze rubriek voorko- recde genummerde modellen zijn op aan- rraag te verkrijgen bij „Het Practisch Mo feblad", Postbus 36, Den Haag, Postreke ning 203203. De prijs der patronen bedraagt, Indien niet anders st^at aangegeven 0.68. Betaling steeds vooruit, in postzegels, per giro of per postwissel. Licbte pasteltinten verdringen de don kere winterkleuren. Zeer modern zijn verschillende tinten groen en bruin in een groote verscheidenheid van nuanoeeringen van negerbruin tot zacht geel, blauw groen, roest rood en alle schakeeringen blauw en natuurlijk zwart. Driekwart lange mantels worden veel gedragen; het zijn sportieve swagger coata, die naar den on derkant in ruime klokken vallen en forsohe, doch ook lange slanke vrouwen goed kleeden. Zij zijn nu eens van ef fen wollen stof fen gemaakt, dan weer in fantasie weefsels of ruiten verwerkt. Men draagt effen rok ken bij geruite mantels en om gekeerd. De cos- tumerokken zijn iets korter en nauvV sluitend: de onderwijdte wordt verkregen door opgestikte of in gezette plooien- groepen of plis- sé's. Kleine split- jes worden aan de nauwe rokjes, welke zonder plooien zijn, aan gebracht, terwijl de splitten op de heupen, met een treksluiting wor den afgewerkt. Men ziet veel leeren garnituren v.a. wit glacé leer met franje, ook plissé's, stroo- ken, ruches, knoo- pen in decoratie ve vormen, met gekleurde stee- nen versierde ceintuurs e. d. De velen, die in de groote steden wonen steeds door hun drukke werkkring in rlag worden genomen vinden gedurende i vacantie» een rustpunt in hun vacantie- s, waar zij zich aan hun gezin kunnen den en genieten van de natuur. Velen eng en het weekend aan de meeren door l zijn overdag in hun booten op het water, ezond en versterkend zijn zulke rustdagen, ■§ie de overspannen zenuwen weer in even* icht brengen. Deze huisjes moeten er gezellig en vroo- fik uitzien al is de meubileering uiterst Éénvoudig. Kleuren brengen vroolijkheid, daarom worden bij voorkeur gezellige cre- tonnes, linnen of dhlntz gordijntjes geko zen, terwijl vooral aardige kussens op stoe len en banken te vinden zijn. Wij zagen on langs in zoo'n landhuisje aardige wandbe schilderingen boven het zeer eenvoudige buffet en de theetafel, die buitengewoon artistiek werken. Men vindt thans talrijke jonge kunste naars, die zoo'n schilderstuk voor een klein bedrag gaarne uitvoeren, b.v. een stilleven of landschap, dit hangt af van de smaak der bewoners. Niet alleen krijgt men het interieur dan bijzonder de coratief, doch men helpt ook jonge menschen aan werk. JAPON VAN BEDRUKTE ZIJDE. VKK 1829. Het model, dat van bedrukte kunstzijde of satin, ook van be werkt fluweel ge maakt kan worden heeft een aardige kraag en strik. De mouwen hebben iets hooge rechte manchet ten en zijn naar den onderkant toe wijder. De rok bestaat uit zes banen en is eenigs- ztns klokkend. Van zijde wordt een smalle vcrvere aangebracht beven de taille, die op een voortzetting van ae voorbaan ge lijkt en met twee pun ten opwaarts gaat. Van fluweel blijft het voorstuk evenwel zonder verdere be werking. Patronen in de ma ten 40-42-40 k 0.58. 0<* voor dit model wachten wij veel •tiMftiagcn. De bestellingen worden ln Volgorde van binnenkomst uitgevoerd. Afwisseling in de voeding bevordert de eetlust. NIEUWE HALS AFWERKINGEN Men ziet vooral in de manden, dat win ter en voorjaarsmantels gedragen worden bij voorkeur practische garneeringen toe gepast. De fijne georgette en satijnen kraagjes kreukelen niet alleen heel erg, doch de binnenkant van de mantel geeft vaak af. De halsuitsnijdingen zijn hoog en de afwerking heeft nu eens plaats door aardige doekjes, dan weer door velours chif'on garneeringen. Men kan hier in het Gedurende de wintermaanden hoort men vele moeders de klacht uiten, dat hare kin deren zoo weinig etenstrek hebben. Heel vaak zijn zij hiervan zelf, hoewel onbewust, de schuld, want er wordt veel te weinig afwisseling gebracht in de voe ding van de kleintjes, zoowel als van schoolgaande kinderen. Uit den aard der zaak zijn er 's winters veel minder groenten en blijft de keus be perkt tot enkele. Verder is het een typisch verschijnsel, dat vele kinderen een tegenzin hebben in sommige groenten, die er anders dan de meest voorkomende kleur uitzien. Groene groenten als andijvie, spinazie, prinsesseboontjes, gaan er veel smakelijker in dan o.a. bieten en worteltjes, schorsenee- ren e.d. Brusselsch lof Is een groente, waarvan kinderen meestal niet houden van wege den bitteren smaak. Gehakte fijne groenten b.v. andijvie, selderij, peterselie geven aan een gewoon bloemkoolsoepje „teekening". Geraspte rauwe wortelen vin den kinderen over het algemeen buitenge woon lekker, eveneens geraspte appelen met fijn gehakte noten. Een boterham met honing, waaraan een ander kleurtje wordt gegeven door er eenige lepeltjes jam door te roeren geeft onmiddellijk een geheel an der iets, doch tevens een anderen smaak. Geklopte bananen, bedekt met wat cho colade-strooisel is eveneens gezond en voed zaam. Nu eens maken wij voor slecht-etende kinderen dunne sneedj es wit of bruin brood, die wij in driehoekjes of reepjes, dan weer in rondjes snijden. Witte en rose hagelslag geeft ook weer eens iets anders. Ook wat de melkvoeding betreft moeten wij steeds verandering aan brengen in hetgeen wij onze kinderen gé ven. Zoete melk, 's zomers ook wel eens karnemelk, zijn wel zoo wat de meest ge bruikelijke kinderdranken. Koffie en thee zijn niet geschikt, doch een drank, die de medici als buitengewoon voedzaam be schouwen en tevens als variatie op gewone melk voorschrijven voor slechtetende kin deren is chocomel (Chocolade-melk) die te genwoordig in handige kleine fleschjes ver krijgbaar is. Ook da toespijs moet wel eens iets anders zijn, dan rijst met boter en sui ker, griesmeel met bessensap en chocomel laat zich op eenvoudige en gemakkelijke wijze doorbinden met wat custard-poeder tot vla of saus bereiden. Een dergelijk saus je over rijst met melk of droge rijst doet de kinderen met smaak eten, desnoods strooit men over een vlaatje geraspte cocos- noot of gehakte noten en laat ze onder het eten ervan een droog biscuit je opknabbe len. Nu wij toch bezig zijn met den mid- dagdisch willen wij ten slotte nog even wij zen op de rauwkost-schoteltjes, die kinde ren meestal graag eten en op de stampot van rauwe groente. Geraspte wortelen met een fijn gehakt uitje of zeer fijn gesneden andijvie met gestampte aardappelen, die in de schil gekookt zijn, passen zich aan de eischen aan, welke moderne voedings-spe- clalisten stellen. Wij zouden dus met nadruk willen wijzen op de noodzakelijkheid om vooral variatie in de voeding van kinderen te brengen, waardoor vermindering van etenstrek voor komen wordt. Niets werkt bleekzucht en al de onaangename gevolgen hiervan zoozeer in de hand dan slecht eten. Zoo ooit, dan is hier „voorkomen beter dan genezen. bijzonder zijn persoonlijken smaak laten gelden. Het prettige is, dat zoo'n eenvoudige ja pon, die men 's middags in huis draagt of bij de uitoefening van het beroep, telkens een ander beeld geeft door zoo'n kleine verandering, die trouwens niet veel be hoeft te kosten. Het eerste model geeft een fluweelen kraagje weer met een paar aar dige koorden of kwasten ln het midden. De tweede japon wordt nu eens met, dan weer zonder ceintuur gedragen en de hals doek is op artistieke wijze gedrapeerd; een paar passende clips bevestigen de doek op de japon. Aardig staan de een voudige kralen kettingen, zooals het laat ste plaatje aangeeft, met in het midden een aantal afhangende eindjes. Gekleed is de japon met het smalle op-taande kraagje en de chabot, die met satijn is uit gevoerd. Schrijfmachines vervangen de vulpen. Wanneer de Amerikaansche meisjes acht of tien schoolklassen achter den rug heb ben, worden ze meestal „College-girls" en bezoeken de verschillende universiteiten. Echter niet op de wijze, zooals dit het geval is met de Europeesche meisjes, die een of anderen graad ti achten te halen. Het is een voudig gewoonte om eenige semesters be paalde colleges te volgen, voordat men een of ander beroep uitoefent. Deze meisjes-universiteiten zijn echter in de verste verte niet te vergelijken met de Europeesche, aangezien zij in hoofdzaak op practische vakken zijn ingesteld. De Amerikaansche meisjes moeten ech ter „fit" zijn en de „College-girls" moeten alles leeren, wat haar in het leven prac- tisch nut kan geven. Men is de meening toegedaan, dat dit boven een zuiver we tenschappelijke opleiding te verkiezen is. Men ziet op het lesrooster dezer meisjes- universiteiten ook lichaamscultuur aangege ven, er wordt aan sport gedaan, zoowel als dansen. Iedere universiteit heeft meerdere dansleeraars, masseuses en sport-trainers. Hiermede kan natuurlijk niet volstaan worden en bij. de practische vorming be hoort o.a. het leeren typen. Ieder meisje heeft haar eigen schrijfmachine, handige exemplaren, dte gemakkelijk meegedragen worden en de dictaten worden niet met de vulpen, doch met de schrijfmachine opgeno men. De professoren hebben hun stemmen wel eenigszins uit te zetten, wanneer zij college houden om ze boven het getik te doen uitkomen. Voorgeschreven zijn echter zooveel mogelijk geruischloos werkende machines. Tot de meest voorkomende colleges be- hooren die in journalistiek en het couran tenwezen; ook over beursberichten, finan- tieele overzichten wordt gesproken, terwijl de technische afdeeling wordt behandeld. In vogelvlucht worden literatuur en vreemde talen behandeld, ook philosophie, doch dit geldt alleen voor diè meisjes, die een eindexamen willen doen, niet voor haar, die slechts enkele semesters de col leges bijwonen. De zeer intellectueele meis jes volgen op de gewone universiteiten col leges en zijn als studenten ingeschreven. De theoretische colleges worden voortge zet in de practijk en het behoeft niemand te verwonderen, wanneer men in een of ander goed restaurant bediend wordt door een bekoorlijk jong meisje, waaraan men aanstonds ziet, dat zij geen beroeps-serveu se is. Men kan dan zeker z(jn, dat zjj een college-girl is en nu een of meerdere maan den het restaurantbedrijf leert om in de toekomst wellicht een betrekking te beklee- den in een hotel, hetzij als hoofd van een afdeeling dan wel als dame de réception. Ieder College-girl is lid van een of an deren Club, die meest van sportieven aard zijn en waarvan men er verscheidene heeft, van verschillende rang. Natuurlijk streven de meisjes er naar in de beste clube opge nomen te worden, waarvoor zij aan bepaal de eischen moeten voldoen. De matches, welke onderling gehouden worden leveren tevens weer stof voor uitvoerige besprekin gen in de „College-couranten". SCHOOLJURK VOOR MSISJES VAN 1*—M JAAR. VKK 1839. 't Liefst maakt men •en schooljurk, die vlug én gemakkelijk af te wer den ie en niet te veel ifeoofdbrekens kost. Deze turk kan van een aardig Ifcn taaiestofje of heel klein ruitje gemaakt worden en heeft een recht vóór- en rugpand, waarbij in het eerste een klem splitje wordt aan gebracht, dat omgebiesd wordt. Smal kraagje van fluweel of een afsteken de stof, pique's ook heel geschikt, doch dit moet vooral 's winters zoo dik wijls omgewisseld wor den; stuk van soepel lint. Opgestikte zakken met knoopje. Het twee baans rokje heeft eveneens een paar xajejes, die men evenwel ook weg ka# laten. Lakceintuur om het middel. Patronen èi 0.38. De groote schoonmaak. Gordijnen Het ongezellige van de schoonmaak geven onder meer de kale ramen, temeer daar het toch eenige dagen duurt, eer de gordijnen gewasschen en opgemaakt zijn. Tegenwoordig heeft men dan ook nog zelden dubbele stellen, waardoor het niet moodig is om né de groote kamer beurt nog zonder gordijnen te zitten. Dank zij de stof zuigers heeft mep niet meer zoo'n omvang rijke schoonmaak als vroeger, vooral ais ook op regelmatige tijden de kasten wor den schoon gemaakt. Voor groote kamers mag men meestal wel van dagen rekenen als ze een schoonmaakbeurt krijgen en wanneer men nu 's avonds te voren de glasgordijnen afneemt, worden deze voor zichtig uitgeklopt en afgeborsteld en in een weinig lauw vlokkensopje geweekt. Men zal natuurlijk geen gekleurde en witte gor dijnen tegelijk weeken en trouwens werkt het veel prettiger om ze niet tegelijk van alle kamers te wasschen. De volgende morgen worden de gordijnen uit het sop gehaald, uitgedrukt of uitgeknepen (niet gewrongen) en in handwarmsop gedaan. Fijne weefsels worden opgevouwen en met een groote rijgsteek op elkander gehecht. Is het sop nog niet volkomen schoon, dan geeft men nogmaals een nieuw sop, laat het hier weer een uurtje in uittrekken en spoel daarna in lauw en nogmaals in koud water na. Niet alle gordijnen worden gesteven; een uitstekend hulpmiddel is om op elkt liter water 2 b1 aden witte gelatine te ge bruiken. Heeft men voor het laatste spoel water b.v. 4 L. noodig, dan lost men I bladen gelatine, die eerst in koud water geweekt heeft en daarna goed uitgekne pen is, in 1 d.L. kokend water op, voegt dit bij het schoone water. Witte gordijnen, die niet helder te krij gen zijn kan men beter crème maken, door gezeefde thee toe te voegen aan het laatste spoelwater Het mooist worden gordijnen indien men ze spant. Heeft men zelf geen raam dan kan men ze buitenshuis geven om spannen. Het spreekt van zelf, dat voor het wasschen alle ringen afgenomen wor den, daar deze niet altijd roestvrij zijn e* men door de plooien ook nimmer goed ka» spannen. Het eenvoudigste is om klemme tjes te gebruiken inplaats van ringen, da» heeft men de plooien na het opmake» slechts in te vouwen. MEISJESJURK. G. 18. Prijs 0.25 plus 5 cent voor admi nistratie- en verzendkosten. Klein zusje heeft een heerlijk warm jurkje van geruite stof flanel of vajella met bijpassend broekje, waardoor de on derjurk komt te vervallen. De ronde pas, waaraan het huime han gertje gezet is heeft een omgefestonneerde kraag, wit of gekleurd; indien de voorkeur aan wit gegeven wordt, rijgt men het ge makshalve in de jurk evenals de manchet jes. Breede met de hand gemerkte zoom. Patronen voor meisjes van 24 jaar voor 25 ct. plus 5 cent voor administratie- en verzendkosten. JURK VOOR MEISJES VAN 8—10 JAAR. G. 19. Prijs 0.25 plus 5 cent voor admi nistratie- en verzendkosten. Indien men een bestaande japon wil ver maken b.v. een met een klokrok, dan leent zich dit model hier uitstekend voor. De eenige garneering bestaat uit stiksels langs de halsuitsnijding, mouwen en voor stuk, alsmede van de ceintuur, in afste kende kleur b.v. in rood op een blauwe jurk. Het middenstuk is afgestikt, althans gedeeltelijk en wordt aan de hals opge knoopt, tenzij men een klein splitje in de rug maakt, dan wordt het geheel opge stikt, terwijl twee staande openingen wor den gemaakt, die om gefestonneerd of ge biesd worden, waardoor een paar lussen van lint of fluweel worden gehaald. ZES BAANSROKJE. Patronen verkrijgbaar voor meisjes van 810 jaar k 25 cent plus 5 cent voor ad ministratie- en veriendkosten. BOi- VOOR GOEDKOOPE PATRONEN. Op te zenden aan „Het Practisch Mode blad", Postbus 36, Den Haag, giro 203203 NAAM: STRAAT: PLAATS: Patroon NoMaat.... Hierbij ingesloten aan postzegel». Indien u tevens het laatste nummer val „Het Practisch Modeblad" wenscht te on* vangen, gelieve u 10 cent extra in te slui ten. Inruilen Klei-

Soester Courant | 1936 | | pagina 6