BLOEMBOLLENWEELDE. De tulp, naar beweerd wordt els wilde plant reeds aan de Grieken en Romeinen bekend, werd naar West-Europa gebrachl vanuit Turkije, elwaar men deze bloem den naam had gegeven van tulipend, dat „tulband" be- leekent, omdat men er eenige overeenkomst in vond met het nationale hoofddeksel der Oos- tersche volken. Angerius Ghiolinius Busbeyni- us, die in 1554 te Constantinopel als afgezant van keizer Frederikl bij den sultan Soliman II optrad, was de eerste, die in een schrij ven gewaagde, van dez9 bloem, die zeer zijn bewondering op wekte. Toen de Zwitsersche ge leerde Conrad Gesner in April 1559 te Augsburg kwam, trof hij daar een exemplaar van de tulp aan, gekweekt uit een bol of uit zaad, dat uit Constantinopel kwam en in 1561 beschreef hij deze bloem, zoodat de aandacht dei deskundigen er op gevestigd Werd. Uit erkentelijkheid heeft men aan de in die dagen het best de ziekte genoemdl Van 2 tot 5000 gulden betaalde 3®en voor één enkele bol. Een matroos, die lang op zijn reeder wachtte, be sloot om den tijd te dooden, maar vast zijn boterham op te eten. Hij zag eenige uien liggen en dat leek hem een goede toespijs. Hij nam er een en beet erin, vond hem te bitter en wierp hem weg. Hij herhaalde de proef tot elf maal toe, toen de reeder kwam, die dadelijk bemerkte wat er aan de hand was. De matroos had zich vergast aan unicums en dat ontbijt kostte den reeder ruim f 30.000.Men verkocht de bol len per „aas", een oud gewicht van 4.8 cgr. Twee en dertig azen vormden een „engel" en 20 en gels hadden het gewicht van een ons. Doch in die maten was nog wel eens verwarring. Later had een aas het gewicht van een. oondl Niet altijd betaalde men de bollen uitsluitend met geld. Meer dan eens was de koopprijs half in geld, half in goederen gesteld. Een vierendeel Witte Kronen (bollensoort) werd b.v. eens ver kocht voor f 525.met bijlevering DE ITALIANEN AAN HET TANAMEER. Na de inbezitneming van den Noordelijken oever van het Tanameer liet de Italiaansche partijsecretaris Generaal Starace op het schiereiland Gorgora de Italiaansche vlag hijschen. Op onze foto ziet men Generaal Starace (op den* muilezel) bij zijn aankomst in een dorp aan het Tanameer. bekende tulpenvariëteit den naam gegeven van tulipa gesnaria oi Gesner-tulp. In 1573 kwam de beroemde Fransche geleerde Charles de Lecluse of Cluvius, zooals hij op de toen gebruike lijke wijze in het Latijn werd ge noemd, naar Weenen, waar hij bestuurder werd van de Konink lijke tuinen. In aanraking geko men met hooger genoemde Bus- beynius, hadden de twee geleer den het voorrecht in het bezit te komen van eenig tulpenzaad insgelijks uit Turkije afkomstig en gezamenlijk begonnen ze naar deze bloem onderzoekingen te doen. Nu wordt beweerd, dat Cluvius in 1-575 op zijn beurt eenig zaad naar Holland zond, dat hier veel belangstelling ont moette, en waaraan geleerden groote aandacht schonken. Zoo is de bloem, die later bij uitstek de nationale zou worden, hier in ons land gekomen, naar men zegt. Ei was heel wat opschudding te Amsterdam, toen aldaar bij den apotheker Walich Zieuwechtz de eerste tulp te zien was, waarvan 1behalve den bevalligen vorm vooral de schitterende kleur werd bewonderd. Voorloopig bleef het echter bij deze eerste- linge, totdat Cluvius, in 1592 tot hoogleeraar in de plantkunde te Leiden benoemd, zich geheel overgaf aan het kweeken dei tulpen en door goede verzorging erin slaagde de variëteiten voor te brengen, zooals gepanacheer de of gevlamde tulpen. Voor dien tijd had men nog slechts roode en gele tulpen. Cluvius vroeg grof geld voor ziin nog zeldzame bollen, zoodat slechts enkele ultra-millionairs zich de weelde van een tulp kon den veroorloven, wat de oorzaak ervan was, dat men een complot smeedde om Cluvius' kweekpro- diicten te stelen. Cluvius was hierdoor zoo ontmoedigd, dat hij oeen lust meer had, opnieuw te berinnen. De roovers daarente- oen deden hun uiterste best hun verzameling te vermenigvuldigen en enkele jaren later waren er dan ook over het geheele land tuinen te vinden. Wel is waar nog maa.r weinig In getal, maar daar door word juist het verlangen ge prikkeld om tot eiken prijs een eiremnlaar te bemachtigen. De dwaaste, de ongerijmd^te en ''-mnVzinnloste verhalen zijn hier- -*r«nf bekend.Tulpomanfe werd van vier vette koeien. Twee pond Zwitsers voor f 1200.en „een quartael pruymen" en binnen 14 dagen nog f 1400.Een pond Gele Kronen ging van de hand voor f 800.en laken voor een pak met mantel „waarlijk naei alle kenders over de acht guldens de elle"; een pond Witte Kronen bracht f 3200.— en f 200.op, alsmede een zilveren schaal ter waarde van f 60.Vijf pond Gele Kronen gingen weg voor 375. oer pond en een „paert met ca- les", alsmede twee zilveren be kers en f 150.Aangeboden werden „sesthien morgen landts, waerdich naer taxatie van goede luyden 16000 guldens voor soo- veel tulpbollen van dier waerde mids dat de leveraer van de tulp bollen alle jaren sal moeten aen- nemen de afzetten en de verval len daer af vijf jaer ghedurende, tot vijfde part van de capitaal Somma"; een Gouda van 111 azen bracht f700.op, „als de leve rantie gheschiet, nu ghereet voei roosenobels met een ijsslede sadel ende tooms, hetgheen tot een paert behoeft". Ex verbeter de Spinnekop-bol van 400 azen ging van de hand van f700.— „midts hem vereerende hondert scheopont Edamse kaese daede- lyck".,.. Men ziet tot welke waanzinnige excessen een en ander aanleiding gaf. Natuurlijk kon een debacle niet uitblijven. Schulden werden gemaakt, het credietwezen raakte in het gedrang.De paniek was algemeen. Den 24sten Februari 1637 vergaderden de Hollandsche bloemisten en troffen een ac- coord, waarbij werd bepaald, dat alle koopen van tulpen, vóór No vember 1636 gedaan, geldig zou den zijn, doch dat na dien datum de kooper de transactie zou mo gen royeeren, mits hij 10 ten hon derd aan den verkooper gaf voor rouwkoop en dezen de bollen liet. Nu was het spoedig met de ex cessen gedaan, sommigen had den er zich door verrijkt, ande ren waren arm geworden, en de meesten, die er zich In gestoken hadden, herdachten met hartszeei hun vorige weelde en verlies van tijd. Gelukkig zijn die tijden thans veranderd en kunnen we gerust ons bloemetje koopen bij een tocht langs de bloeiende, schit terende velden, de oneindige kleurvakken, die Holland soo be roemd gemaakt hebben. Of langs de deur, waar weldra de manden der bloemverkoopers een weelde van prachtig-getinte, langgesteel- de tulpen zullen vertoonen. Nu kunnen we gerust een bloemetje koopen, zonder ons halve huis houden te moeten „bijleveren" 1 We behoeven de routes wel niet meer op te geven, die be kend staan om hun fraaie verge zichten over de bloeiende vel den. Wie per trein van Den Haag naar Amsterdam of omgekeerd reist, ziet reeds een pracht van kleuren langs den spoorbaan; autobussen rijden dagelijks door de allermooiste gedeelten van het bollenland. En de tulpen zijn niet eenzaam: hyacinthen en narcis sen houden hen gezelschap 1 BINNENLANDSCH OVERZICHT. Het collectief arbeidscontract in de schoenindustrie in den knel 1 Koninklijk bezoek aan het eiland Goeree er Overflakkee: een enthousias te bevolking. Op 4 Juni a.s. wordt het gedenkteeken van wijlen Koningin-Moedei te Den Haag onthuld Be zoek van 400 Belgische schoolkinderen aan ons land Eenige dagen geleden is dooi de Federatie van Nederlandsche Schoenfabrikanten het collectief arbeidscontract in de schoenin dustrie opgezegd. Evenwel is de opzegging nog geen feit, want de schoenfabrikanten hebben zich bereid verklaard het contract te prolongeeren, indien de arbei- dersorganisali.es slechts willen toestemmen in enkele voorwaar den, door de Federatie gesteld. Van ondernemersstandpunt wijst men er op, dat bij werkelijke op heffing van het collectief arbeids contract de vakvereenigingen ten zeerste bij hun actie zouden wor den bemoeilijkt. Hiermede reke ning houdend, hebben de onder nemers dus een wijzigings-pro- gramma opgesteld, waardoor het contract verlengd zou kunnen worden. Over verschillende voorwaar den zullen de arbeidersorganisa ties het met de Federatie wel eens kunnen worden, maar an derzijds zijn de voorwaarden zoo danig, dat geen enkele arbeiders organisatie deze zal willen aan nemen. Vooral inzake het loon- vraagstuk zal de Federatie op een onverzettelijke houding van de verschillende vakbonden, stuiten. Hoe zwaar de voorwaarden van de Federatie van Ned. Schoen fabrikanten zijn, blijkt wel uit het feit, dat een vergadering van de bij de R.K. fabrieksarbeidersbond aangesloten leden het voorstel van de Federatie „onaannemelijk" heeft genoemd. Binnenkort zal dus het collectief arbeidscontract in de Schoenindustrie dus wel tot het verleden behooren. Vrijdagavond arriveerden de Koningin en Prinses Juliana met klein gevolg aan de Koningin Wilhelminahaven te Vlaardingen, teneinde zich aan boord te bege ven van de kruiser Nautilus, wel ke het Gezelschap naar de Zuid- Hollandsche eilanden zou bren gen. Doel van het bezoek was het eiland Goeree en Overflakkee, maar in het bijzonder een be zoek aan het ziekenhuis te Defks- land, dat in 1934 gesticht is uit een legaat van één millioen gul den. Alhoewel te Vlaardingen geen ruchtbaarheid aan het bezoek was gegeven, was er toch iets uitgelekt, met het gevolg, dat zich in het begin van den avond duizenden personen aan de kade hadden opgesteld, om Koningin en Prinses hartelijk toe te juichen. Na overgestapt te zijn op een stoombarkas van de Marine, welke voor deze gelegenheid uit Hellevoetsluis was overgekomen, landde het Gezelschap te Mid- delharnis, alwaar het ontvangen werd door den Commissaris der Koningin, Jhr. Mr. H. A. van Kar- nebeek, en den burgemeester van Middelharnis, den heer Hollander. Het spreekt vanzelf, dat geheel Middelharnis was uitgeloopen, om de vorstelijke personen te verwelkomen, want het gebeurt niet iedereen dag, dat Koningin en Prinses aan het afgelegen eiland een bezoek komen bren gen. De bevolking van het eiland heeft dan ook werkelijk haar best gedaan de vorstelijke personen, in het zonnetje te zetten. Overal was de ontvangst hartelijk en spontaan, nergens viel een ge maakte klank te ontdekken. Het is dan ook geen wonder, dat het Hooge Gezelschap Zich buitengewoon tevreden betoond heeft met het bezoek aan het Zuid-Hollandsche eiland. Het comité Gedenkteeken H.M. de Koningin-Moeder te 's-Qra- venhage, heeft medegedeeld, dat de- onthulling van het gedenktee ken, naar een ontwerp van den beeldhouwer Dupuis, thans defi nitief is bepaald op Donderdag 4 Juni. Op dezen dag zal dus de Re sidentie een monument van een Vrouwe die tijdens Haar verblijl in ons land door Haar beminne lijk karakter de harten van de Nederlandsche bevolking heeft gewonnen, rijker zijn. Omstreeks denzelfden tijd, dat het besluit te Den Haag bekend werd, vond op het gemeentehuis te Soest, in tegenwoordigheid van den burgemeester, een bij eenkomst plaats van besturen van een aantal vereenigingen, om 1e Soest over te gaan tot stichting van een groot monument ter na gedachtenis van wij'en de Ko ningin-Moeder. Tijdens de bijeen komst werd er op gewezen, dat qrooter dan in eenige andere ge meenten van ons land was te Soest de band tusschen Vorstin en volk. Dagelijks maakte de Koningin-Moeder haar rijtoeren door het schoons Soest en om geving en stelde in alles belang, wat onmiddellijk de gemeente Soest betrof. Vandaar dat Soest recht heeft op een monument van de Ko ningin-Moeder, wier nagedachte nis steeds in de harten van de inwoners zal blijven voortleven Van schoolreizen naar den vreemde gaat een groote opvoe dende werking uit. Niet alleen leert men elkander begrijpen, hetgeen op zichzelf natuurlijk heel nuttig is, maar dat weder- zijdsche begrijpen legt een band, waardoor de nabuurschap van twee volkeren er sterk op verbe terd wordt. In den laatsten tijd hebben voortdurend troepen schoolkinderen uit België en En geland aan Nederland een be zoek gebracht. Ook Zaterdag is weer een groep 'van ruim 400 Belgische school kinderen te Rotterdam gearri veerd, om een bezoek aan deze stad, Den Haag, Amsterdam en de bloembollenvelden te brengen. In Den Haag werd het gezel schap in de Ridderzaal door Mi nister Slotemaker de Bruine met enkele hartelijke woorden toege sproken. In zijn antwoord sprak de chef van het kabinet van den Belgi schen minister van onderwijs, de heer Sterkens, de hoop uit, dat weldra nog meer groepen mogen volgen. BUITENLANDSCH OVERZICHT. De verkiezingen in Frankrijk. Verschuiving naar links in het Volksfront. Weinig sen sationeel© verkiezingen in Spanje. Koning Foead over leden. Polen verlaat hel goudblok Goering tot com missaris voor deviezen en grondstoffen benoemd. De verkiezingen voor de Fran sche kamer van 1.1. Zondag heb ben indien men de groote winst der communisten 'n oogen- blik buiten beschouwing laat zooals te verwachten was, geen enkele sensatie gebracht. Hoewel de uitslag der verkiezingen eerst bekend zal zijn na de herstem ming, die a.s. Zondag plaats vindt, staat thans al wel reeds vast, dat rechts en het burgerlijke midden zoogoed als ongeschon den uit den verkiezingsstrijd te voorschijn zullen komen. Slechts in het Volksfront zelf viel een aanzienlijke verschuiving naar links waar te nemen: de radicaal- socialistische groep brokkelde af, de socialisten wisten zich met hoogen nood staande te houden en de communisten konden hun stemmenaantal sinds 1932 ver dubbelen. Naar alle waarschijn lijkheid zullen de communisten nu na de herstemming over een 50 60 zetels In de nieuwe kamer te beschikken krijgen. Uit den aard van de zaak heeft deze groote communistische overwin ning zoowel in Frankrijk zelf waar zij overigens wel eenigszins verwacht werd als ook in het buitenland nogal wat opzien ge baard. Intusschen behoeft deze overwinning nog geenszins van invloed te zijn op de algemeene regeeringspolitiek van Frankrijk. Voor de radfcaal-socfalisten, de partij van Herriot en Daladier, zal het communistische succes een waarschuwing zijn. Het blijft dan ook de groote vraag of men na de verkiezingen het Volksfront in stand zal kunnen houden. Zooals de zaken er op het oogenblik voorstaan, zal de nieu we regeering wel niet al te veel van de oude verschillen. Een erg slappe vertooning bo den de verkiezingen van de kies mannen, die tezamen met de leden van den Cortes den nieu wen Spaanschen president moet kiezen, al ontbrak het in sommige dealen van Spanje niet aan de gebruikelijke Spaansche toonee- len. Rechts was als pfotest tegen eenige maatregelen van de re geering Azana en misschien ook wel, omdat men voelde, toch niet veel kans op succes te heb ben thuis gebleven, wat vooi vele aanhangers van het Volks front aanleiding was, dit voor beeld op te volgen, daar er nu toch niets op het spel stond. Het gaat er nu nog slechts om, wie van do vooraanstaande Spaansche politici van links tot staatspresi dent zal worden gekozen. Wel licht zal d!t Azana zijn, hoewel zijn partij meent, dat hij als mi nister-president het land betere diensten zal kunnen bewijzen. Egypte heeft door het overlij den van zijn koning Foead I een gevoelig verlies geleden. Na een langdurige ziekte,waarin hij blijk gaf ran t»en buitengewoon groot uithoudingsvermogen, is deze vorst, die voor zijn land zeer veel heeft gedaan. Dinsdag heenge gaan. De toestand, waarin hij zijn land achterlaat, is een moeilijke. In de onderhandelingen met En geland over de eischen der Egyp tische nationalisten is nog steeds niet veel schot gekomen, terwijl verkiezingen, waarbij het waar schijnlijk niet al te rustig toe zal gaan voor de deur staan. Koning Foead zal worden opgevolgd door den Jeugdigen prins Faroek. Het goudbloc heeft opnieuw een verlies geleden. Tengevolge van de deviezenmaatregelen van de Poolsche regeering, is ook dit land uit het goudblok gevallen. Intusschen verliezen de goudlan den in Polen slechts een nominaal lid. Weliswaar had het land be langrijke pogingen in het werk gesteld, om een devaluatie te voorkomen, doch de zloty kan in den laatsten tijd slechts door een scherpe controle op zijn ouden koers gehandhaafd blijven. Voor de goudlanden beteekent het heengaan van Polen uit hun blok, dan ook hoogstens een moreel verlies. In Londen beschouwt men den stap van de Poolsche regeering als de eerste schrede op den weg naar devaluatie. Men veronder stelt, dat Warschau zich thans bij het sterlingblok zal aansluiten. Generaal-Oberst Goering heeft een nieuwe taak naast zijn vele andere functies gekregen. Hij is benoemd tot commissaris voor de Duitsche deviezen en grond stoffen, een terrein dus, waar tot nog toe Dr. Schacht oppermach tig was. Bovendien neemt men aan, dat Goeiing binnen niet al te langen tijd tevens zal worden benoemd tot vice-kanselier. Of er door de bovengenoemde maatregel verandering in de Duit sche eco'/omische politiek zal komen, blijft intusschen de groote vraag. Waarschijnlijk is dit in tusschen niet. Het is bekend, dat Schacht, die geen partijman is hij noemt zich wel nationaal- socialist, doch komt niet uit de partij voort bij vele leiders van de partij verre van geliefd was. Speciaal met Darré, den boerenleider, die hij meerdere malen deviezen moest weigeren men denke maar eens aan de vleesch- en boterverzorgingl stond met hem alles behalve op goeden voet, doch Hitier wist den in elk geval kundlgen econoom steeds de hand boven het hoofd te houden. Doch ook de rijks kanselier schijnt ten slotte voor den druk van zijn onderbevel hebbers ten deele bezweken te zijn. De benoeming van Goering kan nfet anders worden opgevat dan een compromis. Het Is niet waarschijnlijk, dat Goering, die bovendien het grootste deel van zijn werkkracht aan de Duitsche SENSATIE Guus Betlem Jt, Dezer dagen verscheen ia verschillende Amerikaansche bladen de volgende annonce! Zoek partner voor mijn aj^ stratosfeervlucht. Alleen per sonen, die in staat zijn 80.000 dollar te fourneeren, worden verzocht te solliciteeren. Pro* fessor Piocard. Ondanks den duren prijs van het stratosfeertochtje, heb ben zich tot dusver 22 per sonen aangemeld, waarbij als doel van de tocht, de meest dwaze en onzinmge redenen werden opgegevenl Tachtigduizend dollar dokken Voor een tochtje in de lucht...* Is dat niet wat bèr mesjokke? Deze oer-sensatiezucht 1 Tachtigduizend dollar storten, (En er waren er van méérl) Voor de laatste sport der sportenü 'n Tochtje naar de stratosfeer. O, Piccard, ik durf haast wedden* Dit verwachtt' u 't allerlaatst. Toen ge, om uw tocht te redden. Die aAionce hebt geplaatst, Dat u.twee en twintig menscheil Voor u klaar vond staan - bereid. Te voldoen aan al uw wenscheB En ong wel, in dézen tijd 1 d'Een wil mee, zoo mocht ik lezen Voor een standbeeld eerlijk waar 1 Als zij aanstondsdood mocht wezen 1 Nummer twee verlangt ernaar, In de wolken te verblijven, (Blijkbaar dient ze opgefrischt) Om een., opera te schrijven. Want die fee is componlstl Weer een derde is de dochter Van een grooten krantenman, Héér eisch luidt: alleen zij mocÖ er Slechts de.publicatie van 1 Nóg weer anderen, die hopen, (Lezers, lacht u niet, 't is heusoh) Er de., liefde mee te koopen Van het vrouwtje hunner keus.. Hoe het zij, van élle zijden Stroomt het geld hem tegemoet En Piccard mag zich verblijdeB Want z'n tochtje is al goedl Doch., niet één,die hem de dultef Nu beléngeloos eens schenkt. Niét 'es aan de wereld, bulten* Of aan dereclame denkt 1 't Is bij él die geld-relatie. Hoé, waaróm het ook geschiedt. Enkel en alleensensatie, Ta, SENSATIE, anders niet 1 O, Piccard, gij gladde vogel, Wfst wel, wat ge deed, o Ja Toen ge uw.sensatie-kogel Afschoot in.... Amerika 111 luchtmacht besteedt, over econo mische kwaliteiten bezit. Welis waar heeft hij een economisch raadsman, prof. Popitz, doch deze zal de denkbeelden van Schacht wel deelen. Goering met zijn groote gezag in de partij zal de tot dusver ge voerde economische politiek be ter kunnen verdedigen dan Schacht zelf. Het ziet er dus naar uit, dat Dr. Schacht ook in de toekomst zijn macht op econo misch gebied zal behouden, al beteekent de benoeming van Goering natuurlijk een groot ver lies aan prestige voor den bur gerlijken minister. En of hij daar mede op den duur tevreden zal zijn, is een andere vraag. DE DUCE PLOEGT DE GRENS VAN HET MARKTPLEIN VAN „APRILIA". Na de steden Littorlo, Sabaudia en Pontinla werd thans In de drooggelegde Poa- tljnsche moerassen de nieuwe etad Aprilia" gesticht. Volgens oud Romeinsck gébruik trpk MussgUai met den ploeg een voor om ket marktplein van de nieuwe stad

Soester Courant | 1936 | | pagina 6