i DE TAAK VAN DEN STAAT. Ri akp* nt van R.K. St. en S.D.A.P. Het oei van d« maatschappij voor ïdustrie-financlerlng. In l.at algemeen kan men het begrip „Staat en Maatschappij" uit tw eeërlei standpunt bezien lo. De Staat als atonistisch ge heel, waarbij het individueel pri mair en de staat secundair is; 2o. De Staat als organisch ge heel, waarbij omgekeerd het in dividueel secundair en de Staat primair gesteld wordt en waarbij tevens wordt aangenomen, dat het individueel zonder dien staat geen bestaansmogelijkheid heeit. C r.VALD SPENGLER OVERLEDEN De auteur van het bekende boek „De Ondergang van het Avondland", Oswald Spengler, is in den ouderdom van 56 jaar in München overleden. productiemiddelen aan den par ticulier wil. laten blijven, doch daarnaast, als een soort controle, dus, een ordenend optreden van den staat wenscht. Men ziet dus, hoe hier de politiek van de R.K. Staatspartij en S.D.A.P. elkaar ra ken, en hoe, op grond van dit feit, een samengaan tusschen deze politieke stelsels mogelijk zou zijn. In den loop der geschiedenis heeft men nu eens 't eerste stand punt, dan weer het tweede gehul digd. In den laatsten tijd hangt men Ixi breede kringen de twee de opvatting aan. Deze indeeling is daarom zoo belangrijk, omdat zij min of meei de taak van den staat impliceert, Stelt men zich de staat atonistisch voor, dan kent men hem slechts ^en geringe functie toe: hij wordt tot rechtstaat. Zijn taak bestaat dan uit het handhaven van de orde en veiligheid, het bescher men tegen aanvallen door andere staten en het exploiteeren van die bedrijven, welke voor den par ticulier geea- aantrekkelijkheid bezitten. De taak van den Staat is hier negatief; de Staat wordt hier tot politieagent. Veel uitgebreider is de Staats zaak, indien men deze organisch beschouwt. Hier krijgt hij een po sitieve functie, welke, behalve de bovengenoemde, nog tal van an dere functies omvat, zooals hel aantrekken van die bedrijven waarbij gemakkelijk een monopo liepositie wordt verkregen, het tergen voor instellingen van openbaar nut, het aanleggen van parken, enz. Natuurlijk bestaan onderling talrijke variaties. Een liberaal van de oude school zal b.v. den staat uitsluitend als rechtstaat willen beschouwen, ter wijl een socialist de positieve taak van den staat zoo conse quent mogelijk zal willen door voeren en uitbreiden. Tusschen deze twee zienswijzen in. staal die van een katholiek b.v., welke ook de organische opvatting van staat en maatschappij huldigt. Maar de socialist wenscht, dat alle productiemiddelen, die tot nog toe zich in handen van par ticulieren bevinden, aan den staal komen, terwijl een katholiek die In het begin van dit artikel is reeds opgemerkt, dat men in den tegenwoordigen tijd aan den staat een positieve functie wenscht toe te kennen. Dit blijkt uit talrijke maatregelen, door de regeering genomen. We denken slechts aan het ordenend optreden van de re geering inzake de landbouw en veeteelt. Ook het wetsontwerp dat enkele dagen geleden in de Tweede Kamer is aangenomen, betreffende de maatschappij voor industriefinanciering, is hier een sprekend voorbeeld van. Het doel van deze maatschappij zal zijn zoodanige industrieën te steunen, dat zij zooveel mogelijk rendabel zijn voor de binnenlandsche markt en, voorzoover mogelijk, ook nog voor de buitenlandsche markt Hiermede wordt, dus bedoeld, dat de Nederlandsche industrie in de eerste plaats er voor te zorgen heeft zonder verlies de binnen landsche markt van haar produc ten te voorzien en waar dit mo gelijk is, ook nog een deel daar van in het buitenland af te zetten. Producten, die in Nederland on der niet al te hooge kosten ge maakt kunnen worden, maar tot dusver hier nog niet gemaakt zijn en dus uit het buitenland inge voerd moesten worden, kunnen nu, op initiatief van de maatschap pij tot industriefinanciering, als nog in Nederland geproduceerd worden. Heeft de productie daar van zelfs een voordeel boven an dere landen, doordat zij hier goedkooper voortgebracht kun nen worden dan elders, zoo moet er ook nog een buitenlandsch afzetgebied voor dat product ge vonden worden. Zonder twijfel, zou dit tot ver breking van handelsrelaties aan leiding kunnen geven, immers het buitenland laat zich niet on gestraft een afzetgebied ontne men, doch daar tegenovér staat,- dat wij t.o.v. vele landen nog een actieve bondeltalons hebben en dat wij toch ook nieuwe markten kunne_n veroveren, al( weegt dit argument nu niet bepaald zwaar. Vanzelfsprekend wordt met dit wetsontwerp alléén, de crisis niet opgelost, daarvan zijn èn minister èn katholiek èn sociaal-democraat overtuigd, maar in ieder geval beteekent het een vermindering van de werkloosheid en dit feit alléén zal reeds doorslaand ge noeg zijn om de aanneming daar van met gejuich te begroeten. BINNENLANDSCH OVERZICHT. Dr. Belmonte terug uit Abes sinië. Een enorme brand te Gouda. Een rede van Ir. Mussert. Met den Parijschen trein is Maandagmorgen aan het Centraal station te Amsterdam dr. A. Ce lace Belmonte van de Nederland sche Roode Kruis-ambulance in Abessinië, aangekomen. Toen de dokter en zijn familieleden het stationsgebouw verlieten, brach ten vele wachtende op het Stati onsplein hem een hartelijke hulde Een en ander vertellend over zijn wederwaardigheden, merkte dr. Belmonte op, dat het hem zeer aan het hart gegaan was, waarop hij Abessinië had moeten verla ten. Immers, hij had zich met hart en ziel gewijd aan het Roode- Kruiswerk, maar na de inname van Dessie, was er geen denken meer aan, dat er nog iets in die richting te doen viel. Een oogen- blik heeft het er voor hem en zijn menschen in Dessió wanhopig uitgezien en dacht hij het vader land niet levend meer te berei ken, maar gelukkig is hij nog juist op tijd met zijn medewer kers uit Dessié vertrokken. Bij onze uittocht zagen we een troep Abessijnen, welke Dessié al vluchtend verlieten. Zij maakten een ellendigen indruk en het was wel hard, dat wij niets voor deze stakkers konden doen. Natuurlijk hebben wij de ge- heele inventaris van de ambulan ce moeten achterlaten, maar deze is in veilige handen gekomen, n.1. van de Fransche Lazaristen-paters. Het meeste last hebben de pa tiënten wel gehad van de Itall- aansche vliegtuigen, zoo vertelde dr. Belmonte. Gebombardeerd hebben zij ons niet, maar ge plaagd zooveel te meer. Geen enkel oogenblik hebben zij ons met rust gelaten. Natuurlijk was dit zeer hinderlijk bij het operee- ren en om dan het lawaai maar niet te hooren, maakten wij zelf zooveel lawaai, dat het geronk van de motoren overstemd werd. Zoo vertelde dr. Belmonte door Het eene was nog interessanter dan het andere, een mengelmoes "ROOTE FRANSCHE MARINE-MANOEUVRES. -.nsche vloot heeft onder commando van den Vice-Admlraal Barlan een vlootmaaoeuvre gehouden, waaraan ook de luchtmacht deel nam. De het te water laten van een geweldig watervliegtuig zien van de Fran sche luchtvloot tijd ene de manoeuvres* Vanzelfsprekend was de belang stelling enorm. Een geweldige menschenmenigte uit Rotterdam en andere omliggende plaatsen was toegestroomd. Talrijke auto riteiten waren ter plaatse aanwe zig. Een groote politiemacht heeft alle belangstellenden op veiligen afstand gehouden. Hoe ontzaglijk deze brand ook is geweest en hoe onaangenaam deze ook is voor de arbeiders, welke nu gedwongen werkeloos worden, kan men er toch een leering uit trekken, n.1. nooit een dergelijke brand met water maar met zand te blusschen. Dinsdagavond sprak in Den Haag in twee druk bezochte ver gaderingen Ir. Mussert, de alge meen leider van de N.S.B., over Europeesche solidariteit. In zijn rede gaf hij een overzicht van de politieke ontwikkeling in Europa sinds het einde van den wereld oorlog. Hij laakte de politici, die Europa steeds in een kamp van overwinnaars en overwonnenen verdeeld hadden gehouden, en onderwierp speciaal den Volken bond aan een weinig malsche critiek. Ook de Nederlandsche Volkenbonds-politiek kon de goedkeuring van Ir. Mussert niet wegdragen. Italië had werk en brood voor zijn zonen noodig en derhalve was de actie in Abes sinië rechtvaardig. Weliswaar vielen er eenige duizenden doo- den te betreuren, doch daar stond tegenover, dat vele honderddui- INDRUKWEKKEND JEANNE D'ARC-FEEST TE ORLEANS. Onder buitengewoon groote deelname vierde Frankrijk Zondag het Feest van de Jonkvrouw van Orleans, Bij het officieele feest bij het gedenkteeken sloot zich een vele uren durende stoet van het Natio naal Verbond aan. De foto Iaat zien, hoe de standaard der Jonk vrouw van Orleans uit de cathedraal naar het stadhuis van Orleans gedragen wordt. van tragiek en humor. Maar zei hij, ik ben toch blij dat ik dat alles heb mogen meemaken, want ondanks vele moeilijkheden hebben we toch ook een hoop nuttig werk kunnen verrichten en daarvoor zijn we dan ook geko- In den nacht van Maandag op Dinsdag heeft te Gouda, in de kaarsenfabriek, een ontzettende brand gewoed, voor welks blus- sching de plaatselijke brandweer de hulp ingeroepen heeft van die uit Rotterdam, Den Haag en eeni ge andere omliggende plaatsen. Met welk een woede het vuui om zich heengreep, blijkt wel uit het feit, dat na drie uur van in tens blusschen, de brand zioh nog steeds uitbreidde. Alle pogingen welke men in het werk stelde en dit waren er vele, faalden om den brand in den kiem te smoren. Als oorzaak van der. brand, be schouwt men het broeien van een partij stearine. De hevige brand leverde een angstwekkend schouwspel op. De huizen in de buurt werden hel verlicht en tegen de donkere avondlucht teekende zich zulk een felle gloed af, dat de brand tot op een verren afstand te zien was. Tijdens het blusschen had de brandweer met groote moeilijk heden te kampen, doordat weg smeltende stearine op het water in de vaart was terecht gekomen, waaruit men het bluschwater op pompte, zoodat men op een ge geven oogenblik meer stearine dan water in de vlammenzee wierp, met het gevolg, dat de brand nog in hevigheid toenam. zenden thans in Oost-Afrika brood en werk zouden vinden Ook de Duitsche bezetting van het Rijnland kon genade In des heeren Musserts oogen vinden. De overwinnaars hadden hun be loften tegenover Duitschland, speciaal voor wat de ontwape ning betreft, nimmer nagekomen. Daardoor was Duitschland ge rechtigd zijn lot weer in eigen hand te nemen. Mussert voor spelde, dat in Europa de eind strijd tusschen nationaal-socialis- me en het steeds verder opdrin gend communisme zou worden gestreden. Slechts een nationaal- soclalistisch en fascistisch Euro pa, waarin recht en vrede zou heerschen, zou onze beschaving kunnen redden. BUITENLANDSCH OVERZICHT. Zitting van den Volkenbond- raad zonder positieve resul taten. De sancties blijven voorloopig gehandhaafd. De Italiaansche delegatie ver laat Genève Mussolini heeft buitenlandsche credie- ten noodig. Van het Lo- carnofront geen nieuws. Ook de huidige zitting van den Volkenbondsraad heeft geen po sitieve resultaten voortgebracht. Twee belangrijke onderwerpen stonden op de agenda: het Ita- liaansch-Abessynsche geschil en het Locarnoconflict. In belde kwesties is men geen stap ver der gekomen en eerst 15 Juli zal men de desbetreffende be sprekingen hervatten. Wat nu het Italiaansch-Abe«- DE LUXUEUSE BAR IN HET DRIJVENDE PALEIS. synsche conflict betreft, Op 10 April, de oorlog was nog in vol len gang, wérd deze kwestie door de heeren te Genève be sproken. Italië en Abessinië had den zich in antwoord op een desbetreffende vraag van de Commissie van Dertien beide be reid verklaard de vredesonder handelingen te openen. Italië maakte echter al zeer weinig aan- stalte zijn belofte na te komen en Eden wenschte daarop ver scherping van de sancties. De Fransche regeering, die aan den vooravond van de verkiezingen stond, meende niet meer gerech tigd te zijn tot het nemen van dergelijke verdragende besluiten en vond, dat het oordeel over de door Eden gedane voorstellen aan de nieuwe regeering moest wor den overgelaten. Daarop werd de zitting van den Volkenbondsraad verdaagd tot 11 Mei. In dien tus- schentijd bezetten de Italiaansche troepen Addis Abeba, Italië annexeerde Abessinië en de ko ning van Italië werd tot keizer van Ethiopië uitgeroepen. De ne gus was tevoren reeds gevlucht en de oorlog kon als qeëindigd worden beschouwd. Tegenove» al deze nieuwe feiten werden de heeren, die zitting hebben in den Volkenbondsraad, plotseling gesteld. Nieuwe problemen ver rezen, waarvan moet worden toe gegeven, dat zij inderdaad niet een, twee, drie op te lossen zijn Moesten de sancties toegeoast blijven? Wat moest er ge'daan worden, indien Aloisi, de Italiaan-, sche vertegenwoordiger, Abes sinië niet langer als onafhankelij- ken staat erkende en bezwaar maakte, dat Wolde Mariam, de Abessvnsche afgezant, zich aan de Volkenbondstafel zette? De volgende voorloopige op lossing werd gevonden. De sanc ties blijven toegepast, niet in het minst als een gevolg van het op treden der kleine mogendheden, waaronder ook Nederland. Bo vendien denken ook Engeland en Frankrijk er niet aan, de annexatie van Abessinië als staat en Vol kenbondslid erkennen en der halve werd ook Wolde Mariam een plaats aan de conferentietafel ingeruimd. Het protest van Aloisi heeft niet mogen baten, al even min als de dreigende geste van Mussolini, die de geheele Itali aansche delegatie naar Rome te rugriep. Of dit beteekent, dat Italië üit den Volkenbond treedt, is op het oogenblik, dat wij dit schrijven, nog niet bekend. Mus solini is nooit een groot vriend van het Geneefsche instituut ge weest. Wel is hij gedurende den geheelen tijd van het conflict lid gebleven, doch het is zeer wel mogelijk, dat dit slechts gebeurd is, om een verscherping van de sancties te verhinderen. Nu de oorlog ten einde is, en de sanc ties hem niet al te gevoelig meer kunnen treffen, is het niet on waarschijnlijk, dat hij besluit den bond te verlaten. Daartegenover staat, dat Italië het op den duur toch ook niet zonder de medewerking van de andere mogendheden zal kunnen doen.Abessinië zal voorloopig nog schatten gelds kosten. Een be stuursapparaat zal moeten wor den gevormd, dat in de eerste 'aren slechts op een sterke mili taire macht gebaseerd zal kun nen zijn, want de Abessynen zijn een verre van meegaand volk, En ook de exploitatie van de na tuurlijke hulpbronnen van het land gaat eerst geld kosten, al vorens men er de vruchten van kan plukken. Italië kan al deze OPENRAMEN.... OPERA 1 Guus Betlem Jr. Ach ja, dié tijd brak ook weer aan, Maar 'k moét er nog aan wennen, Dat weer m'n ramen openstaan En ik m'n lied moet pennen. Met begeleiding var aekweel Uit Faust of Rigoletiw. Of, uit de Figaro, een deei Met Nederlandsch libretto. Dat links een gramofoontje krijscht. Met schorre war hoopskreten, En rechterbuurman's baby eischt, Dat wij haar niet vergeten 1 Dat échter me... twéé handen maai Pianotoetsen „raken". Al lijken het er zeven pèèr, Zoo'n herrie als ze makenl Dat óveral de radio 4 De ruimte tracht te vullen, En allerlei stations en zoo. Wat door elkander brullen...* Dat uit een soort van Voorjaars- drang Het „kloppend" deel der vrouwen Thans., buiten, onder vreugde zang Haar kamerdag komt houên.... Die Fenster auf, der Lenz ist dal Maar 'k moet er nog aan wennen. En 't is wat enerveerend, ja, Dat mag ik niet ontkennen. En 'k vraag me dan ook wel'es af, Is dat nu waarlijk nóódig Zoo véél lawaai, dat men ons gaf, Is immers overbodig 1 Want, zooals het bij mij Is, hier. Ik twijfel niet, in deze, Zoo zal dat openraamvertler Haast óveral wel wezen.... Welaan dan menschenl 't klinkt wat cru Maar denkt bij èlles even: Dat héél de straat niet hoort.... aan U, En., w' in geméénschap leven 1 Geniet, van èlles om u heen, Geen mensch zal 't u beletten. Maar., doe het stil 1 dan kan elkéén Z'n.. ramen openzetten 1 sommen niet meer opbrengen en zal dus buitenlandsche credieten moeten zoeken. Dat weet men in Londen en Parijs ook wel en deze wetenschap en de sancties zijn de eenige troeven die men nog tegen Mussolini in de hand heeft Men schijnt het beter te vinden, deze troeven voorloopig nog niet uit te spelen. Men houdt zich nog op een r^tand van Rome en an derzijds schijnt Mussolini ook nfet van plan te zijn de eerst stap in de richting van zijn tegenstan ders te doen. Het lijkt er op, als of het een geduldsspelletje zal worden. Maar eens zal men el kaar toch moeten vinden. Dat dit al voor 15 Juni, wanneer de Vol kenbondsraad weer zitting houdt, zal zijn, gelooven wij echter niet. Het tweede belangrijke onder werp, dat op de agenda van deze zitting vermeld stond, het Locar noconflict, baarde heel wat min der zorg, dan de Abessijnsche aangelegenheid. In deze kwestie, is het wachten op het Duitsche antwoord op de Engelsche vra gen. Deze vragen zijn eerst vo rige week te Berlijn overhandigd en men kan dan ook moeilijk vewachten, dat reeds thans het antwoord gereed zou liggen. Bo vendien is de oude regeering iö Frankrijk nog steeds niet afge treden, zoodat de verdaging vaii de besprekingen tot 15 Juni in dit geval gemakkelijk gemotiveerd kon worden. 7 Maart bezette Hit- Ier het Rijnland en 15 Juni., zaï er waarschijnlijk nog niets ge beuren, Tijdens de eerste proefvaart werd de luxuctise inrichting van den EngciM ..ea oceaanreus „Queen Mary" in orde gemaakt. Hier xiet men de luxueuse bar van dt eerste k'ttT-t aan boord van deAQuua Mary

Soester Courant | 1936 | | pagina 5