SNELTAX De eoeioope Taxi. Voor Uw Taxi Garage Joh* Tak Uitgave: DRUKKERIJ SMIT N.V., SOESTDIJK, Van Weedestraat 35, Telefoon 566. Telefoon No. 773 Meditatie, Mussert als profeet. BELASTING-AANGIFTEN VOVA verbaast zich. Plaatselijk nieuws. Kerk berichten. SOEmiWÖBWD ADVERTENTIEPRIJS: van 1—5 regels t 0.75. Elke regel meer 15 cent. Advertentie's tusschen de tekst dubbel tarief. Bij contract belangrijke korting. Advertentie's in dit blad worden eveneens in de twee andere bladen opgenomen. UITGAVE van. ..DE SOESTER COURANT" Algemeen Weekblad. ..SOESTER NIEUWSBLAD' Algemeea Chistelijk Weekblad en „SOESTER WEEKBLAD". ABONNEMENTSPRIJS p. 3 maanden 50 ct., franco p' post 65 ct., Soester Weekblad 171/» ct. p. maand 2de JAARGANG. Vrijdag 22 Mei 1936. No. 21 HEMELVAART. Hebr. 9 24. Wat is de hemel toch ontzach'lijk ver weg! Wat is de hemel toch onberekenbaar wijd, wijd bij ons vandaan! Dat is niet altijd zoo geweest. Daar is een tijd geweest, dat de hemel dichtbij, o zoo dichtbij was. Niet dat de heinel op aarde was. Neen. Want de hemelwereld was anders dan de aardewereld. De hemel had iets speciaals, iets aparts, Iets eigens. En de aardewereld ook. De aarde was geen hemel. De hemel was geen aarde. Maar cr was toch een innige band. Want we lezen wel in Genesis 1 dat God de hemelen èn de aarde heeft geschapen. Ze worden dus elk apart genoemd. Een bewijs, dat ze niet hetzelfde zijn. Maar er was toch een zeer nauw verband. Het waren wèl twee creaturen van Gods Almacht en Wijsheid en Majesteit. Want onder de benaming hemelen moet volgens het Hebreeuwsche Genesis 1 vs. 1 óók ver staan worden de hemel der hemelen, de heilige en verheven plaats waar God Zijn heiüge troon heeft. Maar toch was er binding aan de aarde. '-Toen - was de hemel zoo heerlijk dichtbij. Maar nu och wat is de hemel toch vèr weg. Dat is gekomen door de zonde. Tusschen hemel en aarde schoof zich iets, iemand in. Iemand, die uit den hemel was geworpen. De satan. En hij bracht scheiding tusschen den hemel en de aarde. En hij ver giftigde den nienscli, die zoo nauw aan den hemel was verbonden. En de menscb liet zich vergiftigen. Toen ging de hemel onbereikbaar ver van de aarde weg. O, welk een ellende! Welk een duisternis en welk een tweespalt. Wat een was werd gescheiden. Het nabij.e van de hoogste orde vervaagde. Is dat zoo gebleven? Door Gods genade, neen! De vérre hemel is weer zeer nabij ge komen. De poort is weer geopend en de weg er heen is gebaand. Door Jezus Christus. Hij, de Middelaar des Nieuwen Testamc ts Hij is uit den hemel gekomen in onz.e aardewereld en Hij heeft den hemel weer dichtbij gebracht. Want Hij is weer naar den hemel teruggegaan, maar nu als Hoofd van Zijn Kerk, opdat de hemel dichtbij de aarde zou zijn cn blijven. Onze H Catechismus zegt dat zoo sober en zoo roerend schoon, dat Christus ons ten goede daar is. Hij is geestelijk ook bij Zijn kerk in al haar strijd en moeite. Naar Zijn Godheid, Majesteit, Genade en Geest is Hij bij ons en blijft Hij bij ons. Wat heerlijk, dat Hij die vérre hemel nabij gebracht heeft. Dat Hij uit de hemelsche schatkamer de rijkste goederen schenkt aan al Zijn volk, dat Hem eert en dient. Jezus Christus bracht de verbinding. De hemel kwam dichtbij. Zoo dichtbij, dat we iets van zijn licht zagen stralen cn iets van zijn. vrede gingen ervaren en Hts van zijn vreugde gingen ge nieten. Zió dichtbij, dat we met een groot ver langen gingen uitzien naar dat onbekende en toch ietwat b< kende dat in den strijd ons staalt en in de beproeving ons blijdschap schenkt. Neen, de hemel is niet ver weg voor liet geloovig hart. Als we in de smeltkroes gelegd worden cn ccn beproeving ons leven komt verdon keren, maar daaronder het volle vertrouwen op tien Heere in ons hart mag zijn, o, dan komt de hemel ons zoo heel dicht bij. Dan kunnen we met een psalm in het hart een zware levensgang gaan en een aangrij pende levensmoeilijkheid doorkomen. Als de hemel zoo dichtbij is, dan begrijpen we niet, dat we vroeger zoo bedrukt en zoo ontroostbaar en zoo naar en lastig konden zijn. Als de hemel nabij is, gaat cUt zoo ongeloovig en zwaartillend wezen! Dan moet ge uzelf veroordeelen, vanwege twijfelmoedigheid en vrees. O, als Jezus komt gaat de vrees weg. Dan bekijkt ge alles anders. Dan bekijkt ge de menschen en de dingen en uw werk en het leven anders. Ja, flan bekijkt ge God ook knders. En dat komt allemaal zoo omdat Jezus Christus de hemel zoo heel dicht bij ons gebracht heeft. Hij is in den hemel verhoogd. Hij is de Heere van de schatkamer. Dat dan al Gods volk steeds het oog naar Boven richte. En dat zij, die nog zoo vèr van den hemel af leven en nog niets of weinig van den hemel willen weten, eens aan den hemel mogen gaan denken. Het aardsche vergaat en verkwijnt. Maar het goed van den hemel blijft. Jezus Christus is ten hemel gevaren. Houdt u aan Hem vast met de hand des geloots en houdt uw gemoed voor Zijn komst JANSENS. Allemaal Dan denkt ge: hoe kon ik vroagar toch Wat hoor ik dezen en genen vragen is Mussert ook onder de profeten En mijn antwoord is: ja! Over het algemeen is het lijfblad van Mussert een samenraapsel van leugen en laster, maar toch heeft hij, een paar jaar geleden, een helder oogenblik ge had, waarin hij in profetische visie een voor- zegging heeft gedaan, die dezer dagen haar vervulling schijnt gevonden te hebben. Men herinnert zich nog wel het Stavisky- schandaal in Frankrijk en het geschrijf daar over in de kranten. Merkwaardig was des tijds de geestesgesteldheid en de propaganda der N.S.B. Onder den indruk van misdaad en coiruptieve schandalen in het buitenland werd er duchtig gewerkt op de zenuwen van ons volk, blijkbaar om hier een paniek stemming te wekken en daaruit winst te ma ken voor de beweging". Men hoorde van plannen tot brandstichting en van op-komst- zijnde Stavisky- en Dreyfus schandalen. Evenwel, daarover aan den tand gevoeld, wist de heer Mussert geen anderen uitweg dan zich met een bakerpraatje ervan af te maken. Nadat het Utr. Dagblad zich om na dere inlichtingen tot Ir. Mussert gewend had, schreef deze: Denkt U ook niet, dat de ma nier waarop onze leden uit de burgerwachten en uit den bijz. vrijw. landstorm gezet wor den; denkt U ook niet, dat de wijze waarop aan de N.S.B.-leden, die in overheidsdienst zijn, ontslag wordt verleend, erger is dan het Dreyfus-proces En wat de Stavisky-af- faire betreft, verwacht U ook niet dat der gelijke opzienbarende dingen, gelijk nu in Frankrijk, ook wel in ons land aan den dag zouden kunnen treden?" Met het oog op zoodanige mogelijkheid riep Mussert vrijwilligers onder de advocaten in ;zijn organisatie op om de Ncderlandsche Dteyfus- en Stavisky-affaires te onthullen. Zelden werd iemand scherper gelogenstraft dart. hij door het officieel orgaan der Nat. Socialisten in Duilschland, de ,,Völkische Beo- bachter", welk blad in dien zelfden tijd schreef ,,In Holland is geen wanbeheer met de begeleidende schandaaLaffaires, waarmede de weg naar een regeerings-hervorming zou kun. nen worden getaand. In Holland vindt men geen gecompromitteerde regeering spersonen en wanneer iets de grens van het toelaatbare overschrijdt, dan grijpt de justitie gewoonlijk spoedig en scherp in". Z-ie zoo, daar kon de praatjesmaker het destijds goed mee doen. En toch heeft Mussert destijds een profe- tischen blik gehad. Er wordt tegenwoordig druk gesproken over een Stavisky-affaire in de N.S.B. De dagbladen bevatten dezer da gen een verslag van een openbare vergade ring gehouden te Amsterdam in „Bellevue" waar de heer Baars (leider van een fascis tische groep) optrad, die het had over een Stavisky-af faire, waarbij duizenden guldens zouden gestolen zijn. Ook werd op die ver* gadering medcdeeling gedaan van een schrij ven aan den Officier van Justitie, waarin verzocht werd een onderzoek te laten in stellen naar de knoeierijen in de N.S.B. De heer Mussert kan dus gerust zijn, de door hem verwachte Stavisky-affaire schijnt er te zijn, hij behoeft niet eens ver te zoeken, ze is vlak bij hem. Op die vergadering wwd door de „wel opgevoede" N.S.B.'«rs met vuile eieren en andere projectiel® geworpen, die als argu menten moert® dienen tegen de door den heer Been ingebrachte beschuldigingen. De N.S.B 'ers, die niet aan deze „argumentatie" meededen, sloegen met onverholen instemming het ploertig gedrag van hun kameraden gade. Is Mussert dus onder de profeten of niet? Misschien wist hij toen reeds, dat de moge lijkheid van een Stavisky-affaire in eigen kring niet geheel buitengesloten, was, want hij weet natuurlijk terdege goed. uit welke elementen zijn beweging bestaat. In moreel opzicht staat deze „beweging" al bizonder laag, gelijk weer bleek uit de houding der N.S.B.'ers ;op bovengenoemde vergadering. Van Mussert hoort men tegenwoordig niets meer. Zou hij bezig zijn met de vertaling in het Nederlandsch vanT een paar daverende redevoeringen in de Duiische taal uitgespro ken Dan zou hij voorloopig weer voort kun nen. Men stoore hem dan niet! Ge moogt Mussert beschuldigen waarvan Ge wilt, maar hem verwijten dat hij oorspron kelijk is, behoort tot de onmogelijkheden. Zijn program is ook uit het Duitsch ver taald. Beëedigd translateür en bovendien nog profeet! VÈRITAS. Accountantskantoor - i. C. DOGGER Hartmanlaan 62 - Telefoon 758 - Soest „Volk en Vaderland" verbaast zich Dat op Hitler's jaardag, foei! In Berlijn, op ons gezantschap, Geen „rood, wit en blauw" uit woei. Naarstig speurt het naar de oorzaak Van dit schandelijke feit, Wat voor schade, vraagt het angstig, Brengt ons die onachtzaamheid „Volk en Vaderland" -erbaast zich, Dat in Holland wordt^ëweerd, Hoe Italië voortdurend Ambulances bombardeert. „Fantasie!" zoo oordeelt Vova» „Waartoe toch dat groot misbaar? Roode Kruis-bombardementen Mosterdgas? Es ist nicht wahr!" „Volk en Vaderland" verbaast zich, Als het dierb're vriendjes geldt; Duitschland en Italië worden Boven eigen land gesteld. „Volk en Vaderland" dat steeds weer Eigen land en volk bekladt, „Volk en Vaderland", zoo vraag ik, „Is dat nog een Hollandsch blad?" DORENTJE. Dag Telefoon 636 Nacht Telefoon 307 HET PACHTEN VAN ONGEOOGST FRUIT. De Nederlandsche Groenten- cn Fruitcen- trale maakt bekend, dat het pachten van ongeoogst fruit slechts is toegestaan aan per sonen, die zij als georganiseerde heeft erkend en als pachter van ongeoogst fruit ingedeeld in de groep handelaren in gewassen van den tuinbouw (groep E). Personen, die ongeoogst fruit wenschen te pachten en aan deze voorwaarden niet vol doen, kunnen alsnog een aanvrage om be doelde erkenning indienen bij de Nederland sche Groenten- en Fruitcentrale, Laan Copes van Cattenburgh 62, Den Haag, onder over legging van een bewijs""van een notaris, een veiling enz., waaruit blijkt, dat zij reeds in voorgaande jaren ongeoogst fruit hebben gex- pacht. Zondag 24 Mei 1936. SÜESi. NED. HERV. KERK- Oudekerk. Voorm. 10 uur Ds. E. Groeneveld. Emmakerk. Voorm. 10 uur Ds. J. I. van Schaik. Nam. 6 uur Ds. E. Groeneveld. Kerkgebouw Hees. Voorm 10 uur Ds. v. d. Waal. H. Doop. HERV. (GEREF.) EVANG- Voorm. ro uur Ds. J. C. Vermaas, Huizen. Nam. 6 uur Ds. J. Goslinga, van Utrecht. GEREFORMEERDE KERK. Julianakerk. Voorm. 10 uur Ds. H. van Twillert, van Beekbergen. Nam. 530 uur Ds. S. Wouters. Wilhelminakerk. Voorm. 10 uur Ds. S. Wouters. Nam. 5.30 uur Ds. H. van Twillert. CHR. GEREFORMEERDE KERK. Voorm. 10 en nam. 6 uur Ds. N. Bijdemast VER. VAN VRIJZ. GODSDIENSTIGEN Voorm. 10.30 uur Ds. N. Padt, Zutphen. R.K. KERK- Kerk .Steenhofstraat. H. Missen 7 en 9 uur* Hoogmis 10.30 uur. Kerk Nieuwerhoek. ie H. Mis 7.30 uur. HoogmU 10.30 uur. SOESTERBERQ NED. HERV. KERK. Nam. 2—3 uur Zondagsschool. Nam. 6 uur de heer J. de Vrie* van Soes- terberg. R.K. KERK. H. Mis 7.30 uur. Hoogmi* iojo Uur. Lof 6 uur. HUIS TER HEIDE. NED. HERV. KERK. Vootm. 10 uur D«. B- Tuinttra. Nam. 6 uur Dl, 0 Xuinstra. SANEERING IN HET schildersbedrijf. Vrijdagavond sprak in hotel „Eemland voor de vereeniging van Schilderspatroons te Soest de heer C. Plomp uit Den Haag, voor zitter der Ned. Bond van Chr. Schilderspa troons en lid van de Wettelijke bedrijfsraad voor 't Schildersbedrijf, over het onderwerp „De saneering in het Schildersbedrijf een .,^inaat schapPelijk belang". Door den voorzitter, den heer W. Huurde- man, werd vooraf een kort woord gespro ken. Spr. betreurt het, dat de autoriteiten, uitgenoodigd voor deze bijeenkomst, door af wezigheid schitteren. Spr. noemt het college van B. en W., de directeur van O. W., de gemeente-opzichters, architecten, schoolbestu ren e.d. Deze afwezigheid is teleurstellend te noemen, daar vooral de schilders voor de verbetering van hun bedrijven, die evenals alle bedrijven, lijden onder den druk der tijden, de autoriteiten noodig hebben, en hun medewerking niet kunnen missen bij de sa neering. Ditzelfde betoogde ook de heer C. Plomp in de aanvang van zijn rede. Spr. stelt de vraag: Mag men in dezen tijd pleiten voor de saneering? Het antwoord hierop moet be vestigend zijn, daar men op de voorgrond stelt, dat hier geen aanslag gepleegd wordt op de beurs van het publiek, daar het niet meer dan billijk is, dat de teveel gedrukte loonen tot het normale worden teruggebracht De saneering is niet ineens tot stand te bren gen. Een schilder geniet zeer weinig ven- dienste op het materiaal, en moet dus zijn groote verdienste halen uit het werkloon, wat ook recht is, daar de vakopleiding veelom vattend en uiterst noodig is. Thans loopen tallooze bonafide schildersgezellen zonder ar beid, daar het publiek steeds lager prijzen ver- langt, en hiervoor door onvakkundige schilders jongens tot achttien jaar geëxploiteerd worden. Goed werk kan dan niet meer worden ge garandeerd. Komt, door samenwerking van vakpatroon en gezel, de lancering tot stand, dan kan weer solide werk gegarandeerd won den. Reeds 300 groote fabrikanten en handelaren hebben het maatschappelijk belang der sa neering ingezien, daar door de goedkoopte de verfbetalingen er zeer onder lijden. Geeft men, na vakkundige berekening, dc volle prijs voor schilderswerk, dan kan men ook de 1000/0 werkwaarde eischen en garan deeren. Spr. vraagt de medewerking van alle be langhebbenden, het gemeentebestuur e.d. voor hun medewerking, om de vakkundig opge leide schilders weer hun bestaan te her geven. Men is bezig, ook de Architectbonden voor de saneering te winnen. Na een korte pauze was er gelegenheid met den spreker van gedachten te wisselen. POSTDUIVEN-VER. „DE ZWALUW". Uitslag van de gehouden wedvlucht vanaf Quievrain op 10 Mei met deelname van 267 duiven, is als volgt: B. Groeneveld 1-4-5; T. Dorresteijn 2; J. Groen 3-57-62; G. Haks 6-16-47; J- Bot 7-10 17-22-28-32-39-40-45.46—48—55—59—65J. Rijksen 8; D. Radstok 9-58; Wi. Nieuwen- huis 11-21-25-37-63; C. v. Soest 12; A. Asch 13-61; H. Polhman, 14-27; G. Sukel *5-38-51; S. Rijksen 18-29-31-54; H. Smit ,l9-53»^ J« Mulders 20-43i A. Rijksen 23-60; W). C. Priem 24-30-64; De Zoete 26-41; H. v. Sitter 33; C» Karstens 34; H. Schouten 35-36; J. Herwaarden 42-44; A. A. Dorre- steijn 40-67; G. Visset 50; J. Gaasbeek 52; B. v. Boeijen 56; J. Kruseman 66* Gelost te 8 uur 45, arriveerde de eerste duif om 11 uur 53 min. 46 sec., laatste of 67ste duif om 12 uur 17 min. 48 sec. A.s. Zondag 17 Mei wedvlucht vanaf Noijon, 330 K.M. VOETBALTOURNOOI. Vrijdagavond had op het voetbalterrein vaa de Soesterbergsche voetbalvereeniging de eerste ontmoeting plaats tusschen de acht clubs der Luchtvaart-afd. die zullen deelnemen aan den wedstrijd waarvoor de fa. Koolhoven een wisselprijs beschikbaar heeft gesteld. In het veld kwamen de Houtbewerking en het bureau-personeel. Voor de rust was er weinig krachtsverschil in de elftallen te bespeuren, al was de hout bewerking lichtelijk in de meerderheid, het welk evenwel niet in doelpunten werd uit- gedrukt. Rust oo. Na de hervatting teekende de weinig span nende strijd zich in eenig overwicht door het bureau-personeel en was het te danken aan de goede backs van houtbew. dat doelpunten werden voorkomen. Met 't naderen van 't einde, nog in blanken stand, waren de meeste spelers hun uithoudingsvermogen zoo goed als kwijt, maar door taaie volharding cn eenig overwicht wist de sterkste partij, het bureau-personeel, met een onbeduidenden aam- val niettemin te doelpunten waarmede het einde kwam. Met den kolonel b.d. K. E. Oudendijk cn Ir. Ingeneger waren vele belangstellenden go- tuigen van deze eerste ontmoeting. KALVEREN- EN BIGGENMERKEN. Verschillende organisaties van kleine zelf standige boeren hebben hun leden aange raden, gezamenlijk in een verzoekschrift aan den Minister van Landbouw en Visschcrij te gen de hun verstrekte toewijzigingen van kal veren- en biggenmerken te protestearen. Een dezer organisaties heeft zelfs een sten cil aan de besturen van haar plaatselijke af- deelingen ter invulling gezonden, waarin bij voorbaat werd gesteld, dat de schuld voor onjuiste toewijzingen ten volle ten laste komt van de plaatselijke commissies der landbouw crisisorganisaties. Van bevoegde zijde vernemen wij, dat een dergelijk protest tegen toewijzingen niet het minste nut heeft. De wijze waarop men van zijn bezwaren tegen een toewijzing blijk kan geven, is ge regeld bij Ministenëele beschikking en wel in het Reglement bezwaar- en beroepschriften Veehouderij, waarvan de voornaamste bepa lingen zijn vermeld op de achterzijde van de toewijzingskaarten. Volgens dit reglement kan men binnen veertien dagen bezwaren indienen bij het be stuur der landbouwcrisisorganisatie in zijn pro vincie. Daar men door een andere wijze vaa protesteeren bovendien de kans loopt, dat deze termijn ongebruikt voorbijgaat, is het dus in het belang van de boeren zelf, indien,, zij volgens dit reglement handelen. MET PINKSTEREN IN DE LUCI1T. Indien de weerprofeten het dit jaar bij het rechte eind hebben, dan belooft het met Pinksteren een mooien vl.egdag te worden in Soesterberg. Op den Tweeden Pinkster dag wordt n.1 een toestel van de K.L.M. op het militaire vliegveld gezet, in afwach ting van de luchtreiz gers, die zich komen melden voor een vlucht boven ons schoone landschap. VOOR varkenshouders. Aangezien is gebleken, dat sommige var kenshouders in dc meening verkeeren, dat «le hnu voor eenig kalenderjaar locgewezen tok- zeugen mogen worden aangehouden boven het aantal hun toegewezen varkeus boven 25 K.G., vestigt de Ncderlandsche Veehouderij Centrale er nogmaals de aandacht van be langhebbenden op, dat bedoelde toewijzing alle varkens omvat, welke gelijktijdig mogen worden gehouden. Ook de fokzeugen /ijn daaronder begrepen.

Soester Courant | 1936 | | pagina 1