Toekometdroomsn van voorheen en thans. Automaten doen hei werk van menst.ïen. Wat ons te wachten staat. Moderne wetenschap en techniek. Van stoomvliegtuigen, meteoren en vliegenvangers. r^VAfir pX&w'*: ft' door Dr. R. S. VAN TONGEREN. Rechts: De robot van knopjes om te draaien en zoo is het hel geheele huis door. De veiligheid in fabrieken en allerlei vervoermiddelen is ten zeerste toegeno men door verschillende automaten. Me doktoren worden zoowel bij hun diag nose als bij de behandeling hunner pa tiënten door automatisch werkende in strumenten geholpen. De verovering van de hoogere lucht lagen en de diepten der oceanen is reed» begonnen; over vijftig jaar zal zij. naar men verwachten mag, voltooid zijn. >p handelskantoren kunnen belangrike conferenties woord voor woord worden vastgelegd en reeds thans is het in een laboratorium mogelijk om een geheel boek van duizenden woorden op een met al te breede, 1 M. lange filmstrook vast te leggen. De strook blijft dan heen en weer gaan door de machine, totdat de geheele roman weer is opgelezen. In de toekomst zullen de menschen dus automaten vöor hen kunnen laten werken. Maar zullen zij dan niet elkaar in de haren vliegen over de verdeeliug van de weelde, die door de automaten wordt voortgebracht? En zullen zij in staat zijn om zooveel vrijen tijd en zoo veel rijkdom op de juiste wijze te beste den? Hieronder: Een oude toekomstdroom van een man, die vanuit zijn bed zijn vrouw door de geheele stad kan controleeren, terwijl een rohotmensch zijn kleeren binnen brengt en een robothond hem begroet. AUTO'S, vliegtuigen, snelle motor booten, radiotoestellen en films, die thans reeds zulk een groote plaats innemen in het dagelijksch le ven, bestonden vijftig jaar geleden in het geheel niet. De vraag ligt voor de /tand. hoe de wereld er over vijftig jaar zal uitzien. Dat er ook in de komende jaren nog groote veranderingen te ver wachten zijn, blijkt wel uit de verba zingwekkende uitvindingen, waaraan fchans reeds wordt gewerkt, ook al bevin den zij zich op het ootrenblik vaak in een uiterst primitief stadium. De ver volmaking van een uitvinding wordt soms in verrassend korten tiid tot stand ppbracht, en dan staat zij ter beschik king van de mensehheid. die haar niet altiid even gretig aanneemt. Zal de robot, de mechanische mensch. fcoit iets anders zijn dan een technisch speelgoedWij verwachten niet. dat de menschel>ike vorm van zulk een auto maat andere dan in variété's gezien zal worden, maar de verschillende anparn ton. waaruit bet toestel is opgebouwd kunne»» 7c»r nuttig zijn. Zoo heeft de Amorf!' 1n VTav pen robot gemaakt, die oa '-*?t trant kan voorlezen. Hij doet baf wel slecht, vooral in het En- r0's"h waar de woorden zoo geheel an- i-'i.p-nn dan de achtereenvolgens 0' ,,,,f"rklanken. maar ook een Maydie op com mando opstaat en gaat zitten, bepaalde vragen beantwoordt, 'n pistool afschiet en de krant voorleest. robot is voor verbetering vatbaar. Een dergelijke automaat zou voor blinden van onschatbare waarde wezen, want al kunnen zij enkele boeken, die in Braille schrift verkrijgbaar zijn, zelf lezen, kranten en tijdschriften, zoowel als boe ken, waar minder vraag naar bestaat, zijn voor ben gesloten, wanneer zij nie mand hebben om ze bun voor te lezen. Er zijn vele min of meer mechanische werkzaamheden, zooals straten reini gen. die best door automaten gedaan konden worden. Zelfs de regeling van het verkeer wordt meer en meer aan automaten overgelaten, omdat een mensch zich nuttiger kan maken mei werk. dat niet zoo „automatisch" is en bovendien niet zoo gevaarlijk. Verkeers agenten kunnen doodgereden worden en in het land der gangsters worden zij nog vaker doodgeschoten. De robot van May, die o.a. ook als politieagent dienst kan.doen, is geheel bedekt met glanzend staal, zood(at hij wel iets lijkt op een ridder in wapenrusting. Dat staal kan desgewenscht van' zoodanige kwaliteit worden gehaakt, dat er geen kogels doorheen kunnen dringen. En men zou het 2.4 M. hooge, twee ton wegende ge vaarte weliswaar met een auto omver kunnen rijden, doch na die prestatie zou er van de auto niet veel meer overblij ven. Er zijn nog meer dingen, die automa ten evengoed en soms beter kunnen doen dan menschen. Men kan vliegtuigen, auto's e.d. tot stilstand brengen door be paalde stralen, die de explosiemotoren beletten om normaal te werken. Een automaat heeft geen rust noodig, be- Hoeveel auto's zijn er? Volgens een onlangs gepubiceerde statistiek waren er op 1 Januari 1933 ongeveer 35 raillioen auto's op aarde. De toename sinds 1 Januari 1932 be draagt 540.000. Alleen in de Vereenigde Staten zijn er al 2 millioen auto's; op de tweede plaats staat Frankrijk met 1.7 millioen. Van de Amerikaansche staten natuurlijk New York aan de spits en we! met 800.000 auto's. In Amerika bezit van elke vijf menschen er één een auto. Electrische vliegenvangers. De insecten veroorzaken aan de Ame rikaansche Zuivelbedrijven jaarlijks een schade van 60 millioen dollar. Nu heeft men in den strijd tegen de schadelijke diertjes een nieuw wapen uitgevonden. De deuren en ramen van het betrokken gebouw worden dichtgemaakt met in een lijst gevatte, dunne draadjes, die evenwijdig aan elkaar loopen. Door die draadjes laat men stroom loopen, die sterk genoeg is om elk insect te dooden, dat tusschen de draden door wil vlie gen; voor menschen is deze stroom ech ter niet gevaarlijk. Bij een proef werden op deze wijze in elf dagen bijna 200.000 vliegen gedood, hoewel het stroomver bruik per dag slechts één dollarcent kostte* Het eerste stoomvliegtuig. dernomen. De» stoom wordt voortge bracht door middel van oliebranders en de beide cylinders nemen niet meer plaats in dan bij een benzinemotor, zoo dat het stoomvliegtuig van buiten bijna niet van een ander is te onderscheiden. De machine, die slechts 90 K.G. weegt,- ontwikkelt 150 P.K. en werkt rustig en met weinig geraas. Er wordt bijna geen water verbruikt, aangezien de stoom in een koelinrichting opgevangen en weer gecondenseerd wordt. Hoewel de eer«te proefvluchten gunstig zijn verloopen, zal men uit den aard der zaak nog meer ervaringen met stoomvliegtuigen moe ten verzamelen voordat beoordeeld kan worden, of zij werkelijk een technische verbetering voorstellen. Een electrische fijnproever. Dit merkwaardige apparaat, electrynx. genaamd, berust op een principe, dat reeds aan Volta bekend was. Wan neer men twee electroden in een zuitr- oplossing steekt, ontstaat een electrische stroom. Hetzelfde gebeurt, wanneer men de oplossing vervangt door vruchten of andere levensmiddelen, die een zeker percentage aan zuren bevatten. De el« c- trynx is zoo gevoelig, dat hij zelfs stroompjes van een millioenste ami^rfl aanwijst; zoo kan hij het verschil tus schen een zure of minder zure appel, ci troen of sinaasappel zeer nauwkeurig proeven. Hij helpt fabrikanten van ue- conserveerde levensmiddelen, om d»*n smaak van hun artikelen constant to houden. De menschelijke tong werkt niet zoo betrouwbaar, zeker niet, wan neer zij lang achtereen eenzelfde artikel moet proeven. De electrolynx is kort to leden geconstrueerd door R. C. Hilch- cock van de Westinghouse Gompany De Amerikaansche gebroeders Bessier hebben 'n stoomvliegtuig geconstrueerd en daarmee zelfs al eeniüe vluchten on halve om af en toe te worden nagezien. De bekende Amerikaansche electrotech- nicus O. H. Galdwell heeft zijn huis zoo veel mogelijk voorzien van electrische automaten als een voorspelling van deB tijd, dat alle onaangename, gevaarlijke, eentonige of vermoeiende werkzaamhe den door automaten inplaats van door menschen zullen worden verricht. Het huis en de tuin van Caldwell bevatten meer dan 300 electrische automaten. Als ,er een auto aankomt, wordt de oprij laan automatisch verlicht; de garage deuren gaan automatisch open en een bel gaat over om dit te melden aan de bewoners. De zeventienjarige doch Ier des buizes kan door haar hoofdkussen been radiomuziek hooren en daarbij in slaap vallen, zonder dat de andere huis- genooten er last van hebben. In de keu ken behoeft men haast niets anders dan Een tocliüui&ldroom van de onhvikJceling van hel verbeefi ook hier zijn de ambtenaren doof robot'i vervangen

Soester Courant | 1936 | | pagina 4