afscheid genomen van voor de Scheepvaart, v landbouwer druk bezig met het bewerken van zijn akkers, hier en daar wordt het eerste gras reeds gemaaid, waardoor wij een voorproefje krijgen van den zo mer, die weer in aantocht is. Bij wijze van oefening is het heel verstandig om 's avonds een uurtje te gaan fietsen en niet te wachten tot men een groote tocht gaat maken, dan is de vermoeie nis te groot en geniet men niet half van de tocht. Alleen zij, die goed getraind zijn zullen met volle teugen van hun tochten in de zomervacantie kunnen genie ten en zoo weer voor den ko menden winter voldoende levens kracht opdoen. BINNENLANDSCH OVERZICHT. Sir Henry Deterding verrast ons land ten tweede male. De Indische begrooting zon der herstemming in de Eerste Kamer aangenomen. Vice- Admiraal Fock neemt af scheid van den Raad voor de Scheepvaart. Het Congres van de Liberale Staatspartij de Vrijheidsbond te Utrecht De Volkenbondsdag. Onlangs maakten wij in een onzer overzichten melding van de vorstelijke schenkingen van Sir Henry Deterding aan musea te Rotterdam en Den Haag. Velen zullen het toen wel vreemd ge vonden hebben, dat het Rijks museum te Amsterdam niet in die schenkingen heeft gedeeld. Wie Bovendien is het Rijksmuseum nog een 20tal doeken van Fran sche, Italiaansche en Hollandsche meesters in 't vooruitzicht ge steld, slechts onder voorwaarde, dat deze werken tijdens het leven van Deterding op zijn buiten, na bij Londen, zullen verblijven. Een voorwaarde derhalve, waar mee de directie van Amsterdam's beroemde museum wel accoord zal kunnen gaan 1 De debatten in de Eerste Ka mer aangaande de Indische be grooting, hebben geen nieuwe gezichtspunten geopend. De in stelling van een „Imperiaal or gaan", waarvoor o.a. de liberale commissie Wendelaar-De Vries in haar ontwerp-grondwetsherzie- ning heeft geijverd, is in den vorm van het probleem Rijkspar- lement of Rijksraad in de Kamer te berde gebracht. Verscheidene leden voerden een warm pleidooi voor een dergelijk instituut, ter wijl anderen, o.a. het sociaal-de mocratische lid Mendels, er groo te bezwaren aan verbonden acht ten. Vooralsnog is deze laatste categorie in het gelijk cresteld want voorshands is de Rijksraad afaewezen. In zijn antwoord oo de leden, welke een sterkere bewapening voor Indië e'schten^wees de Mi- nistor van Defensie ad Interim dr. Coliin, eroo, dat de gevechts kracht van onze marine oo dit oocenblik grooter is dan ze ooi' geweest is. Evenwel maakte de mmister hierbij dit voorbehoud- Aangenomen, dat al h°t materi aal ook bemand is." Weliswaar "Rn in dit verband al onderschei- Voor den intocht van dc Italianen in Addis Abeba oefenden horden van Abes- einicrs een schrikbewind uit. Talrijke huizen werden in puin gelegd, er werd geplunderd en gemoord. Onze foto toont een straat, waar de gevolgen van deze oproeren duidelijk te zien zijn. zaam en bezonnen. Het wil ons voorkomen alsof niet alleen de fiets maar ook onze eigen lede maten tijdens den winter een beetje geroest zijn. Maar als een maal de stad of het dorp achter ons ligt en wij op de buitenwe gen komen, gaat het al spoedig sri' -r voorwaard. i' fietsen is daarom al zoo'n gen. omdat het geruischloos gaat. ITiets stoort 't groene land schap waardoor wij heen komen en wij ademen mat volle teugen da rlongende lucht in. Sleed-3 verder gaat het langs de wegen. De boomen hebben huu groene bladeren ontplooid, doch deze zijn nog zoo klein, dat zij nog geen groote schaduwen op den weg werpen en de zon die nog riet zoo steekt als in den zo^ ons vergezelt. Dan gsat het door de verschil lende dorpen. Overal fs het kraakhelder. Achter de meeste ramen hangen reeds de schoone en gesteven gordijnen, want m^n^chen houden even voor of dadelijk na Paschen een coote schoonmaak. Lachend kij ken de dorpsbewoners de fiet st, na d-> eerste trekkers, di> met vrachlen kunnen totdat het g 1 ijl; vacantie is. 'n tijd wemelt het overal V' fietsen. Er Is bijna nie- r »-'•? een fiets heeft en die c j ia ot bii neemt het stalen ros en zoekt de buitenpaden op. Ma een uur aloeien de wangen en schilleren de oogen. Wi"d en zon jagen alle sombere gedachten op de vlucht en de ziel zoowel als de longen nemen een tdsch reinigingsbad. Niet alleen des Zondags, maar d'kwijls ook 's avonds dadelijk na het eten en Zaterdagsmiddags kan men naar bulten gaan, vooral al"? men niet te ver van den land weg woont. Men ziet overal den echter dit gemeend en ook ge zegd hebben, zijn wel heel erg In 't ongelijk gesteld, want nog Is kun pinnend Nederland niet uit gepraat over de prachtige wer ken van Jan Steen, Van den Ca- pelle, enz., of opnieuw heeft een kostbaar geschenk, dit keer aan het Rijksmuseum de harten der liefhebbers van oude schilderijen met bewondering en dankbaar heid vervuld. Een der mooiste en oorspron kelijkste werken van Van der Meer en een niet minder mooi doek van Van Ostade, is dit mu seum door de gulheid van Sir Henry Deterding rijker geworden. Daarna werd de begrooting zonder herstemming aangenomen. Onder zeer groote belangstel ling heeft deze week de gepen sioneerd Vice-Admiraal C. Fock den Raad waarvan hij gedurende negen jaren het in specteur-generaalschap heeft be kleed. Uit de verschillende rede voeringen, welke zijn gehouden, Is wel heel duidelijk gebleken, hoezeer dit Instituut tegenwoor dig gewaardeerd wordt en hier aan ls de heer Fock in niet ge ringe mate schuldig 1 Namens het college van den Raad voor de Scheepvaart heeft Prof. Dr. B. M. Taverne den af tredende met enkele hartelijke woorden toegesproken. Deze her innerde er in zijn toespraak aan, dat er in de negen jaren, gedu rende welke de heer Fock het ambt, waaruit hij thans scheiden gaat, heeft waargenomen, veel is gebeurd. Ook wat den Raad be treft hebben zich in den beginne kleine wrijvingen voorgedaan. Daarna was de samenwerking tuschen den Raad en den heer Fock hartelijk en goed, hetgeen van invloed ls geweest op het werk van dit college. Tegenwoor dig zijn de uitspraken van den Raad zoo lnaericht aldus prof. Taverne dat het oordeel over scheepsrampen van het hoofd der scheepvaartsinspectie in deze uitspraken wordt vastgelegd. Voor deze aangename en vruchtbare samenwerking zeide OPNIEUW RELLETJES IN ATHENE. Nog steeds zijn er in Griekenland opstootjes en relletjes, die een botsing met de politie veroorzaken. Onze foto toont, hoe de politie een demonstratie van de studenten voor het Parlementsgebouw onderdrukte» Dit geschiedde met gummi stokken. WIJ FIETSEN IN HET VOORJAAR. Niet iedereen gebruikt zijn fiets dagelijks. Vele menschen bergen hem gedurende den winter zorg vuldig op, maar nauwelijks is het vooria-* i het land, of de fietsen OARIS OVERLEDEN. De voormalige Grieksche minister-presi dent Tsaldaris, is, in den ouderdom van •8 jaren, plotseling aan een hartverlam ming overleden. worden weer te voorschijn ge haald, netjes opgepoetst, ingevet en verder in orde gemaakt. Soms ook haalt men de heele fiets uit elkaar, alle onderdeelen worden in de petroleum gelegd, het frame netjes gemoffeld en het stuur vernikkeld. Is de flets dan weer g^h^el vernieuwd, dan komt de groote dag: de eerste fietstocht wordt weer gemaakt. Eerst rijdt men nog wat lang- ADDIS ABEBA VOOR DE VEROVERING. dene maatreaelen genomen, maar de vraacr blijft bestaan of daarvan voldoende Invloed ten goede z.^1 uitaaan. Interessant was ook Mi nister Colijn's mededeeling, dat hij bezig was een geheel nieuw systeem voor de salarieering van het personeel op te zetten." De Minister besloot zijn uiteen zettingen met een woord van hulde aan den in September af tredenden Gouverneur-Generaal De Jonae, welke zijn taak op zulk een uitnemende wijze vervuld heeft. DE AARTSBISSCHOP VAN ROAAN, DIE DOOR DEN PAUS WERD AF GEZET. De aartsbisschop van Roaan, Mgr. de la Vilerabel, die door den Paus werd afge zet, omdat er onregelmatigheden in het beheer der kerkelijke goederen van dezen prelaat aan het licht waren gekomen, weigert zijn ambt te verlaten. Prof. Taverne den heer Fock dank, de hoop uitsprekend, dat de herinneringen aan den Raad hem zoo aangenaam zullen zijn geweest, dat zij hem nog lang zullen bijblijven. Zaterdag en Zondag heeft de Liberale Staatspartij De Vrijheids bond de algemeens vergadering te Utrecht gehouden. Toen de voorzitter van den Vrijheidsbond Mr. W. C. Wendelaar zijn rede aanving, was de groote standzaal van het Jaarbeursgebouw tot d® laatste plaats bezet. Uitvoerig schetste spreker de oolitieke situatie van het oogen- blik, welke nu niet bepaald roos kleurig genoemd mag worden De heer Wendelaar meende, dat dit. zijn oorzaak vond in het feit, dat ons land niet liberaal gere geerd wordt. Ware dit wel het geval geweest, dan zou de poli tieke situatie er op dit oogenbïlk hèel anders uitgezien hebben 1 Als hoofdvoorwaarden om tot betere toestanden te komen, noemde hij: vertrouwen in het bedrijfsleven; vermindering van belasting instede van verzwaring en ten slotte onthouding van den Staat van rechtstreeksche inmen ging ln het bedrijfsleven. Na nog enkele andere proble men behandeld te hebben, be sloot spreker zijn redevoering met de leuze: Vrijheid zonder gehoorzaamheid is verwarring. Gehoorzaamheid zonder vrijheid is slavernij. 18 Mei Is de Volkenbondsdag. Op den avond van dien dag hield minister-president Colijn een re de, waaraan wij als slot van dit overzicht het navolgende ontlee- nen: De ontplooiing van het men- scheliike leven tn zijn rijk9 vorm verscheidenheid brengt mee, dat elke staat de hem alleen betref fende zaken zelfstandig te rege len heeft, maar dat daarnaast tal van zaken zijn aan te wijzen, waarbij belangen betrokken zijn, aan alle staten gemeen. Daarvan is het behoud van den vrede tus- schen de volken thans wel het voornaamste. Dit is een levens belang van de allereerste orde voor de volken en daarom, omdat dit aller belang fs, moet men ook het internationale gemeenschaps orgaan aanvaarden, dat daartoe werkzaam kan zijn. Schadelijk voor het nationale leven kan dit niet zijn, als men oog heeft voor de natuurlijke orenzen van het nationale, zoowel als van het internationale. sterk heeft laten worden, als de krachten van d® tegenstanders van het geweld. Thans ziet men zich voor de verschrikkelijke ge volgen van deze foutieve politiek gesteld. Iedere maatregel tegen de geweldliefhebbers, waarvan werkelijk eenig gevolg te ver wachten zou zijn, kan op het oogenblik niet anders dan tot wereldoorlog leiden; en elke maatregel, die niet tot wereld oorlog leidt, kan geen resultaat meer opleveren. Negenmaal heeft de Volkenbondsraad zich in de Abessynsche kwestie verdaagd. Hij werd verdaagd, terwijl Ethio pië werd opgeslokt en thans is hij verdaagd tot het land ver teerd ls. En al deze verdagingen waren volkomen in overeenstem ming met den werkelijken toe stand in Europa. Deze werkelijke toestand is, dat eenige landen met licht gemoed oorlog aanbf® den, terwijl andere met zwaar ge moed den oorlog niet kunnen ac cepteeren. Het ls slechts een om schrijving van den huidigen toe stand, wanneer men van „verda ging" spreekt. Het is een andere omschrijving, indien men over „hervorming" spreekt. Alles komt op stuk van zaken hierop neer: een Staat kan heden ziin Volken bondsplichten nog slechts vervul len, wanneer hij bereid ls, oorlog te voeren. Daar niemand dat wil, ls de Volkenbond aan zijn einde. In twee Eurooeesche kabinet ten zijn in de afgeloopen week veranderingen aangebracht. In de eerste plaats in het Oostenrijk- sche. Daar moest Prins Starhem berg, de leider van de fascisti sche Heimatschützen, wegens „zakelijke geschillen" met den minister-president Schuschnigg, verdwijnen, nadat hij zich den toorn van het buitenland op den hals had gehaald, door het zen den van een telegram aan Mus- solini, waarin hij den Duce in op geschroefde bewoordingen ge- lukwenschte met de overwining op Abessiniö. Overigens schijnt de Duce bij de hoog© adellijke geslachten zeer in de gunst te staan, want ook uit Berlifn ont ving hij een dergelijk telearam, onderteekend door „Wilhelm, Kroonprins". Intusschen schijnen de Duitsche leiders „den keizer in spé" daarop aan het verstand te hebben gebracht, dat hij in het derde Rijk niets anders dan een heel gewoon burger is. - Velen willen In de kabinets verandering In Oostenrijk een af zwenken naar democratische richting zien. Of dit Juist Is? In de Oostenrifksche regeering zit ten nog altijd drie vertegenwoor digers van de fascistische organi saties en buiten hun steun kun nen de meer democratischgezin- den het nog in geen geval doen. Daarvoor fs de strijd tegen Natio- naal-soclalisten en Groot-Duit- schers veel te zwaar. Van geheel anderen aard was de kabinetsverandering in Polen. Daar was sinds den dood van maarschalk Pilsoedsky de regee ring Koscialkowsky die al evenmin als de Oostenrijksche regeering voor democratisch kan doorgaan aan het bewind. Van deze regeering werden twee din gen verwacht: lo. dat zij verbe tering zou brengen In den econo- mischen toestand en de werk loosheid krachtdadig zou bestrij den; 2o. dat zij den band tusschen regeering en volksgemeenschap zou herstellen. Op economisch gebied nu heeft de regeering volkomen gefaald, wat wel het best bewezen wordt door het feit, dat men zijn toe vlucht heeft moeten zoeken in deviezencontróle en andere han delsmaatregelen. En wat het herstellen van den band tusschen regeering en volksgemeenschap betreft: hier heeft zij zich beperkt tot het ge ven van allerlei beloften. Daar mede werd een hoop onoewekt die, toen aeen der beloften in werkelijkheid werd omaezet, zich in een groot aantal stakinaen en Opstootjes ontlaadde.Eerlijkheids- DE VOLKENBOND! Guus Betlem Jr O, zeker ja, het ls een feit, We missen veel vertrouwen, En het ls lèmg geen kleinigheid, Weer alles óp te bouwen. DeVolkenbond heeft niét voldaan Aan 'tgeen wij éllen dachten, Het is een beetje scheef gegaan. Met dat, wat we verwachtten. Ze is niet hecht meer en niet sterk. En ondanks al haar streven Is nog een massa moeilijk werk Onopgelost gebleven... Men is niét weinig in de war, Zoekt alles thans te rekken.... De Italiaansche Zegekar Is moeilijk om te.... trekken! Het Duitsch probleem ligt ook nog steeds Op oplossing te wachten, Wij twijfelen bij voorbaat reeds, En., smalen en verachten! Maar tóch.hoé of ook is gefaald Aan allerhande kanten. Te veel gepraat., te lang ge draald.. (Lees maar 'es in de kranten!) Tóch doen wij veel, veel erger nog Door zóó er op te vitten. Het mócht dan al niet goed gaan doch WIJ moesten er eens zitten 11 Want was de Volkenbond er niét. Denk daaraan ook eens even. Dan was véél erger nog geschied. De ramp ten top gedreven. Het is gemakkelijk, goedkoop. Om vlug te critiseeren. Dat is zoo meestentijds de loop Voor.die niet veel presteerenl De oorlog is er ééuwen al. De Volkenbond slechts.. Jaren, Denkt u,dat't zóó gauw lukken zal De Vrede te bewaren? Er wórdt gestreefd naar 't doel, nietwaar? Duswat geduld betracht, Al komt het resultaat dan maar Aan., 't jóngste nageslacht 1 halve moet worden toegegeven dat de regeering op dit gebied den grootsten tegenstand heeft ondervonden van de zoogenaam de kolonelsgroep, waarvan Beclc b.v. een vertegenwoordiger is. De regeering was sinds den dood van Pilsoedsky dan ook door he vige conflicten verdeeld en Kos cialkowsky bleek niet de leider te zijn, om aan deze verdeeldheid een einde te maken. Thans Is generaal Skladkawsky trro het hoofd van de.regeering geplaatst, terwijl Koscialkowsky naar het ministerie van Arbeid en Sociale Zorg is verwezen. Gene raal Skladkowsky bezit het ver trouwen van het leger, dat overi gens niet synoniem Is met de kolonelsgroep. Door deze veran dering is intusschen de tegenstel ling in de regeering nog geens zins overbrugd. DE INTERNATIONALE LUCHT VAART TENTOONSTELLING TB STOCKHOLM. Koning Gustaaf de V van Zweden open de te Stockholm de Internationale Luchtvaart Tentoonstelling. BUITENLANDSCH OVERZICHT. De zitting van den Volken- bondsraad. verdaagd. De tegenstanders van het ge weld leggen het loodje Kabinetsveranderingen in Oostenrijk en Polen. Mus- solini verheugt zich in de gunst van den hoogen adel. De zitting van den Volken- DO.20, EEN NIEUW REUZEN-VLIEGTUIG VAN DE DORNIER- WERKEN. bondsraad behoort weer tot het verleden. Belangrijke besluiten werden er niet genomen, of het moesten do besluiten van verda ging zijn. En het ls niet eens meei mogelijk, daarover vertoornd te zijn. De waarheid is deze, dat nie mand meer vermag aan te geven, wat men anders had kunnen doen. De waarheid is, dat men ln de lange jaren van waan en intrige de krachten van het geweld even Dc Dornier fabrieken hebben een nieuw reuzen-vliegtuig geconstrueerd, n.1. dc DO.20, die op de Internationale Luchtvaarttentoonstclling te Stockholm zal wor den gedemonstreerd. Het vliegtuig zal gemonteerd zijn met 8 Diesel-motoren van 800 tot 1000 P.K. en kan in doorsnee plus minus 250 tot 300 K.M. snelheid bereiken over een afstand van 4000 k 5000 K.M.

Soester Courant | 1936 | | pagina 5