Üi& Eeu veei vi,oi.>juiUij i.^w.u ui -- -- - -- u>u ïaat- sten tijd: stakende arbeiders voor den ingang van de Farman vliegtuigfabrieken, die de werkwilligen beletten binnen te gaan. "UITENLANPSCH OVERZICHT. keer zoo grondig bestudeerd heeft Aan een enkel onderdeel van het toeristenverkeer, dat o.i. ook zeer belanqrijk is, heeft de com missie echter slechts weinig aan dacht besteed. Wij meenen de korte trios, die de stedelingen op mooie zomersche weekends naar het platteland plegen te maken Hoeveel geld deze korte uit stapjes, waarvan vooral de platte landsbewoner profiteert, wel aan het rollen brengt, is moeilijk te schatten, maar zeker is, dat dit per jaar een aanzienlijk bedrag vormt. Het is dus zaak êe week enH-uitstapjes in eere te houden. Wat wordt er nu gedaan om het den stedeling, die er 's Zaterdag smiddags met flets, motor of auto on uittrekt en zijn geld op het platteland wil verteren, aange naam te maken? Wel heel weinig. Groote duin-, bosch- en heide- terreinen zijn voor den natuur liefhebber afgesloten. Goede toe- voorwegen ontbreken zeer dik- wüls en langs de enkele goede werren, die Nederland rijk is, vindt men in plaats van lommer verspreidende boomen, wat half verdorde struiken. Hoe zot men hier soms te werk gaat bij het versieren"* van wegen, blijkt het b°st uit de doode connlferen, die den nieuwen weg naar Utrecht, die voorloopig nog niet voor het verkeer kan worden opengesteld, in tweeën deelen. In dezen op- o^hoogden weg zakt het water d'Tcct weg, zoodat de hier ge punte boompjes ten doode opge schreven zijn. Helaasvan te voren is men nimmer op die ge dachte gekomen. M°derland telt ongeveer 400.000 v-o-'-ioozen, die op ondersteu- zhn aangewezen. Waarom deze menschen nu niet aan het ver-v r-e^et bij den wegenbouw, vcrfrpaiing van bet landschap, Onrendabel werk is dit zeer ceVor niet; je comaHssi® Krayen- h°«ft voor d® w*B® h®nd«rd uitstapjes noodde. Wij willen ons er nog maar niet eens in verdiepen, hoe de ongevallen statistiek er wel uitgezien zou hebben, indien de zon haar me dewerking aan alle reislustigen hadde verleend! Natuurlijk zou het overdreven zijn, al deze ongelukken aan de tekortkomingen onzer wegen toe te schrijven, maar wij zijn er toch van overtuigd, dat een groot ge deelte van al deze misère in onze weinig voortvarende wegenbouw- politiek is gelegen. De Landdag der N.S.B. te Lun- teren is voor deze beweging, on danks het slechte weer, dat op den 2den Pinksterdag heerschte een groot succes geworden. On geveer 40.000 menschen hadden zich op het groote heideveld de nabijheid van het schoone Veluwedorp verzameld om naar de redevoeringen van de heeren Mussert, Van Geelkerken, Vlekke, graaf de Marchant et d'Ansen- bourg en ds. Van Duyl te luiste ren. Ruim 2300 auto's en bussen stonden in de nabijheid van Het Hagespraak-veld geparkeerd. Opmerkelijk was het groote aantal boeren en plattelanders, dat op deze bijeenkomst ver scheen. Speciaal onder de platte landsbevolking, die wel zeer door de huidige crisis geteisterd wordt schijnt het nationaal-socialisme veel aanhang te vinden. Uit de diverse redevoeringen stippen wij nog aan, dat graaf de Marchant et d'Ansenbourg de verklaring aflegde, dat hij en de andere katholieke leden van de N.S.B.-staf, in weerwil van de ver maning der bisschoppen, in de beweging zullen blijven. Mussert trok vooral ten strijde tegen de zoogenaamde bedrijfsslavernlj. Volgens hem zouden er geen vrije boeren, vrije veehouders en vrije tuinders meer bestaan. Zij allen zouden geketend zijn dooi een reeks van wetten en belaagd worden door „een horde van Leon Blum experimenteert. En houdt rekening met een mislukking. Pinkster-verras sing van Schuschnigg. Wat doet hij in Rome? Haile Selassie's tragische reis. Pa lestina in de branding. Glo- rieuse tocht van de Queen Mary. In Frankrijk is de aandacht Zondag j.1. vooral gericht geweest op het nationale congres der so cialisten, waarvan men een uit eenzetting van de zijde van Leon Blum, de toekomstige premier, over de taak van de volksfront- regeering verwachtte. Blum heeft inderdaad een uitvoerige en uit oratorisch oogpunt aantrekkelijke redevoering uitgesproken, waar- THEE OP HET MlIIDERSLOT. Ter gelegenheid van de Holland-week 1936 (Internationale *«ilwed#trijdeo/. EIKEBOOMPJE VOOR DE OLYM PIADEWINNAARS. Alle winnaars van de Olympische wed strijden zullen als herinnering aan de Spelen een eikeboompje ontvangen, ge plant in een speciaal ontworpen aarde werk pot, waarin de Olympische klok met opschrift gegraveerd is. in hij er vooral den nadruk op legde, dat de tot standkoming van een volksfrontregeering nog lang geen socialistisch bewind betee- kent. Blum ging zelfs nog verdei en zei woordelijk: „Het vraagstuk is, of de huidige maatschappij, die yij vroeger veroordeeld heb ben in termen, welke wij niet zullen terugnemen, in staat is een zekere mate van orde, wel stand, veiligheid en recht voort te brenoen, waardoor zij drage lijk wordt voor de werkende me nigte." Hier is Blum beland op het ter rein van gevaarlijk experimenten niet alleen, maar houdt hij, achter deze bloemrijke woorden, een achterdeur verborgen, welke het mogelijk moet maken zonder al te veel schade en schande na een eventueele mislukking, terug te trekken. En dat Blum, hoe eer lijk ziin woorden ook klinken, wel degelijk rekening daarmee houdt, blijkt uit zijn woorden: „Als wij in die t?ak schipbreuk lijden, als onoverwinnelijke hinderpalen ons mochten dwingen, vast te stellen dat het onmogelijk is, haar (de maatschappij) te verbeteren, dan zal ik de eerste zijn om te zeg gen: „Het was een droombeeld een ijdele waan." De oudste en ook de allerjong ste geschiedenis leert, dat slechts die mannen hun doel bereiken dfo de mogelijkheid van een mis lukking bii voorbaet uitsluiten Blum doet dit niet, hij stelt zelfs uitdrukkelijk de suppositie en men kan dan ook veilig aanne men, dat deze zelfde heer Blum straks heel wat water in zijn wiin moet doen, om èn de rechter èn de Hnker vleugel te vriend te houden. Een bericht, dat op den regen- achtigen tweeden Pinksterdag aanleiding oaf tot allerlei veron derstellingen, was het onver wachte bezoek van Bondskanse lier Schuschnigg aan Rome. Een speciaal vliegtuig werd uit Rome naar Weenen gezonden, om een „Hoog personage" te halen, maar de slechte weersgesteldheid ver hinderde het vertrek naar de Eeuwige Stad. Later op den avond reisde Schuschnigg even wel toch af. Als men zich bezig houdt met de geruchten, die rondom deze sensationeels reis worden ge fluisterd, dan valt allereerst in het oog de mogelijkheid van een anti-sanctie-front. Oostenrijk is heel wat aan Italië verschuldigd en dankt niet in de laatste plaats zijn onafhankelijkheid aan den Duce. Wat hiervan ook zij, de mogelijkheid van een dergelijk front lijkt wel wat overdreven, temeer, daar een opheffing van de sancties voor de deur blijkt te staan. Veeleer mag men veron derstellen, dat deze reis in ver band staat met den binnenland- schen toestand van Oostenrijk en de oppositie van Starhemberg, die merkbaar onder Mussollni's invloed staat. Wellicht tracht nu Schuschnigg zijn tegenstander via Mussollnl te bewerken, Keizer Haile Selassie heeft, tij dens zijn oponthoud te Gibraltar aan den correspondent van de Daily Express een interview toe gestaan, dat bestond uit seei Korte vragen en hit nog kortere antwoorden. De negus schijnt vol vertrou wen te zijn wat betreft de gestes van Genève. Hij sprak de hoop uit, dat men de principes van den Volkenbond zal handhaven, een Voor de verzorging van de Japansche deelnemers apn de Worden thaas reeds kisten en vaten met levensmiddelen uit het i-ntf vaiJ Rüzende Zon aangevoerd* NATUURSCHOON, TOURISTHH- VERKEER EN WERKLC OSHEID- BESTRIJDING. Dezer dagen heeft een staats commissie 'onder leiding van ba ron Van Krayenhoff een rapport uitgebracht over de wijze, waar op Nederland voor den buiten- landschen vacantieganger aan trekkelijker zou kunnen worden gemaakt. De commissie was met velen in den lande van meening, dat het vreemdelingenverkeer een landsbelang is, waaraan door alle betrokkenen de grootste aan dacht moet worden besteed. Vol gens deze commissie nu, zou er voor propaganda in het buiten land en ook in ons land zelf, een bedrag van 500.000 gulden moe ten worden beschikbaar gesteld, terwijl verder als lokmiddelen schrik niet, brave Nedeilandsche burger 1 de badplaatsen qele- genheid zouden moeten krijgen, om casino's voor roulette, bacca- ra en chemin de foix te openen, terwijl in het rapport ook aange drongen wordt het instituut van den totalisator te herstellen. Hoewel wij niet gelooven, dat <5e Nederlanders die dikwijls door eigen landgenooten ten on rechte als goklustig" worden uitgekreten er toe zouden wil len besluiten, in hun land gele genheid tot hazardspel te geven, moet men de commissie-Krayen- noff toch dankbaar zijn, dat zij het v" -1- van het touristenver- DE STAKINGEN I .1 3 procent gelijk, touristenverkeer is een landsbelang. En voor een druk touilstenveikeei zijn goede wegen en fraaie landschappen een eerste vereischte. BINNENLANDSCH OVERZICHT. Regenachtige Pinksterdagen met vele verkeersongevallen. Het euvel der slechte wegen. Geslaagde landdag der N.S.B Bijeenkomsten en congres van ChristelijkejongeMeisjes, A.J.C. en Leger des Heils. Verruwing dei Jeugd. Den Haag heeft een buitenkansje. In een onzer laatste overzichten hebben wij een lans geveld vooi betere Nederlandsche wegen en een versnelling van het tempo waarin de wegenbouw ten onzent plaatsvindt. Wij wezen er daarbij op (het was ter qelegenheid van de opening /an den weg Vianen- Waardenburg) dat het meeren- deel der Nederlandsche wegen in geenendeele berekend was op 't moderne automobielverkeer en dat ook onze allernieuwste we gen onmogelijk een vergelijking met de moderne buitenlandsche verkeersaderen konden door staan. Hoezeer wij met onze bewering gelijk hadden is weer eens ge bleken tijdens de zoojuist achtei ons liggende Pinksterdagen, toen het aantal verkeersongelukken weer legio was, ondanks het feit dat het weer nu niet bepaald tot IN FRANKRIJK. ambtenaren". De Pinksterdagen waren overi gens toch lijk aan congressen en bijeenkomsten. In 's-Gravenhage waren 8000 leden van den Bond van Meisjesvereenigingen op Ge reformeerden Grondslag bijeen gekomen, waar minister-president Colijn het woord voerde. Ook het Pinksterfeest van de A.J.C., waaraan 1200 jongens en meisjes deelnamen, is een succes geworden voor deze jeugdbewe ging. Vorrink, de voorzitter van de S.D.A.P, en Ir. Albarda hielden een redevoering. Ook het Leger des Heils hield in Amsterdam een druk bezochte Pinksterbijeenkomst. Scheveningen maakt zich thans op voor den grootsten wielerweg- wedstrijd, die ooit in Nedertand verreden is. Het Organisatie-Co mité en de Maatschappij Zeebad verwachten. niet minder dan 200.000 toeschouwers. Welk een grooten dienst de organisatoren daarmede aan den Kaagschen middenstand bewijzen, kan nau welijks onderschat worden. Doch ook de Haagsche arbeiders profi leren van dezen wedstrijd 1300 ijzeren palen moeten er geplaatst worden, 25.000 meter ijzerdraad ral worden uitgesnannen, 60 lo ketten zullen worden ongesteld enz. enz. Een wielerwedstrijd dus die voor de residentie een waai buitenkansje is. In de gemeente Rotterdam ziin dezer dagen drie veelbelovende knaapjes van resp. elf, negen en Teven jaar, betrapt, toen zij van olan waren hun school in brand te steken. Eeniqe dagen tevoren hadden zij reeds schoolboeken en leergerei vernield. Bij hun ver hoor vertelden de iongens geen enkele reden voor hun vandalis me te kunnen oogeven. Het erqe van dit feit is intusschen, dat het geenszins alleen staat. In de laat ste jaren worden de klachten ovei vernielingen door de jeugd steeds erger. Het schijnt, dat zelfs de allerjongsten niet aan de verru wing van den tegenwoordigen tijd onttrokken kunnen worden Voor de toekomst houdt zulks een groot qevaar in en er is o.i. dan ook alle reden, dat er maatrege len beraamd worden, om een der gelijke verruwing tegen te gaan. Wordt er door de onderwijzers gedurende de lesuren, indien eens ge wezen op de vele schade, die door dergelijke ruwe streken wordt veroorzaakt. Wellicht, dat een rondschrijven van den minis ter van onderwijs hW reeds veel goed zou kunnen doen. JAPAN EN DE OLYMPISCHE SPELEN. optimisme, dat zeker niet door de feiten van de afgeloopen maan den kan zijn ingegeven. Integen deel: richtte de negus zich naar deze feiten, dan zou hij het on getwijfeld het verstandigst vin den het geheele geval op zijn beloop te laten. Do vraag is nu maar, welke instantie hem in fluistert voor een verloren zaak te blijven vechten en dat in een milieu van diplomaten, tegen wie de negus niet is opgewassen. De herinneringen, die wij latei aan den negus zullen hebben, zijn die van een tragische figuur, strijdend tegen een overmacht van materieele belangen, die niet hem, maar anderen aangaan. Een tragische figuur reist nu naar zijn „vrienden", de Engel- schen. Nog even zal over hem worden geschreven en gespro ken dan wordt hij vergeten, zooals zovele ballingen Palestina beleeft nog steeds Tiin d^den van terreur en geweld. De Arabieren weten van oeen toegeven en hoewel het Arabisch "♦akinqscomité te Nabloes Zater dag een manifest publiceerde waarin daden van geweld tegen over de politie en het leger wer den afcrekeurd. is het Zondag overal tot bloedige botsingen oe- Vomen. Zoo ontploften te Taffa drie bommen en werden twee menschen gedood en een ge wond door het daarop volgend geweervuur der politie. Te Na bloes en Jenin werden de tele foonlijnen doorgesneden, terwijl m deze en andere plaatsen de burgemeesters hebben besloten, de ooenbare diensten, zooals qas- w?t°r- en electriciteitstoevoer, te staken. De gematigde elementen wor den steeds meer verdrongen door de extremisten en waartoe dit zal leiden blijkt wel uit het plan, om in alle Arabische plaatsen een staking uit te roeoen, welke ze ven weken moet duren. Het communisme vindt in de qebeurtenissen in Palestina na tuurlijk een rijken voedingsbo dem voor zijn propaganda. Zoo werd onder de Engelsche troe pen te Jerusalem een pamflet ver spreid, geteekend door het Cen traal Comité van de Communis tische Partij in Palestina, waarin tot muiterij werd aangespoord. Ook onder de Joden wordt com munistische propaganda gemaakt, met de leus: „Met de Arabieren tegen imperialisme en zionisme" De Queen Mary, het reuzen- schip van de Cunard Line, heeft haar qlorieuse eerste tocht naar Amerika volbracht. Men heeft de reis van dag tot dag door de radio, ook via Nederlandsche zenders, kunnen volgen. Wel heeft de Queen Mary het record van de Normandië niet gebroken, maar dat zij hiertoe in staat is. blijkt wel uit de gemiddelde uur snelheid. De ontvangst van het schip te New-York was overwel digend. Een enorme menschen- menigte had zich langs de kaden opgesteld; velen hadden reeds gedurende den nacht een goed plaatsje gezocht, om toch maar zeker getuige te zijn van deze gebeurtenis. Het binnenkomende schip werd geëscorteerd dooi vliegtuiqen en booten, terwijl de ontvangst zich overigens ken merkte door een helsch kabaal van stoomfluiten en auto-claxons. Dat is zoo de Amerikaansche ma nier. Nu Is het wachten op den tocht dat de Queen Mary den blauwen wimpel verovert. VEILIG VERKEEK 1 fcvus Bette» Jf» Een stil© waarschuwing; lest er niet.... overheen 11 We zouden het zoo graag eenr wat Volméókter willen zien. Of feitelijk., och, is zelfs dèt Niet noodig nog, misschien. Als het alleen maar zóó eens was. Dat na zoo'n Pinksterfeest, Het menschdom niét maar altijd las: Het is weer.... réék geweestl Zóóvelen zijn er weer gedood. En zóóveel weer gewond. Een aantal (éltijd nog te grootl) Van zoo- en zóóveel, rond 1 Wanneer maar eens een ènklen keer, Een Zondag zou passeeren. Waaraan de krant niet altijd weel Zóó hoefde memoreeren. Maar ach, bezie het ochtendblad, Waarin de lange lijst, Van heind'en ver, uit do.rp en stad Het tegendeel bewijst 1 Waarin weer véle namen staan. Als slachtoffers gevallen, De Pinkstervreugd, ja., is gedaan Een vreugde, niét voor allen 1 En wij, we schudden vaag het hoofd, Het treft ons al niet meer, Het wordt iets, dat de menschi welg'lóóft. Dat eeuwige verkeer 1 Je kunt geen krant meer open slaan. Of 'i is hetzelfde lied, We wéten 't wel, zoo zoetjesaan. En., lezen het maar niet 1 En niemand van de massa, die Het leed ervan beseft, Tótdat misschien., wié weet het, wié? Het plots., hemzelve treft 1 Eén onnadenkendheid., één fout, Een fractie van een tel.... Dén ook al klinkt het dan wat bout. Beseffen we het.... wèl 1 Dan zeggen ènderen; 't Was wéér De man z'n eigen schuld En vóórt raast weer het snelver keer. Dat zóó., kolómmen vult 11 OOX VROUWEN IN DE FRAN- SCHE REGEERING? Ofschoon de vrouwen in Frankrijk geen kiesrecht bezitten» hoort men den laat- sten tijd verluiden» dat Léon Blum over weegt, de winnares van den Nobelprijs, Mevrouw Joliot-Curie, met het onder- secretariaat van het Ministerie van Ge zondheid te belasten.

Soester Courant | 1936 | | pagina 5