Uit den Soester Raad. A. van Ieperen benoemt als hoofd der school aan de Middelwijkstraat Salarisregeling opnieuw vastgesteld. Een nieuwe dienst te wachten, speciaal voor gemeente-eigendommen Keg geen melk op de scholen Overschrijding post bezinkings-resetvoir te Soes'etb.ig Crltiek op het beleid van Openbare werken Betere steunreling te wachten Maandagmiddag vergaderde de raad onzer gemeente onder leiding van den Burgemeester. De heer Van Klooster was wegens ziekte afwezig. Na de gebruikelijke opening komt de agenda in behandeling. i. Mededeeling van ingekomen stukken. a. Rekening cn verantwoording der Rij- iwielpadvereeniging U.M.O. over 1935; Voor kennisgeving aangenomen. b. Jaarstukken der N.V. Centrale Slacht plaats voor de gemeente Soest over 1935; Voor kennisgeving aangenomen. c. Verslag van den Keuringsdienst voor .Waren voor het gebied Utrecht over het jaar 1935; Voor kennisgeving aangenomen. d. Schrijven van het raadslid J. Nooder, verzoekende een interpellatie te mogen hou den. Deze interpellatie wordt door den raad toe gestaan en als punt van behandeling aan de agenda toegevoegd. e. Een schrijven van W. H. Verkerk, waar bij i9 gevoegd een afschrift van een door hem Ban Ged. Staten gericht verzoekschrift no pens het nog niet goedgekeurde uitbreidings plan en de wijze, waarop in deze gemeente op dit punt de Woningwet wordt geïnterpre teerd. Voor kennisgeving aangenomen. f. Een schrijven van A. de Nies, inhoudende de mededeeling dat hij wegens gezondheids redenen ontslag neemt als lid van den Raad. Voor kennisgeving aangenomen. (Zie slot raadsverslag). 2. Benoeming van een hoofd der o.l. school in de Kerkebuurt, zulks wegens het niet aannemen van zijn benoeming door den heer K. Vondeling. B. en W. geven de navolgende voordracht: 1. A. van Iepercn, hoofd der School te Moordrecht. 2. D. Koster, hoofd der School te Ooster- land. 3. P. H. Cruüeihoofd der School te Groningen. De heer Van Ieperen wordt met algemeen© stemmen benoemd. 3. Vaststellen van besluiten tot wijziging der gemeente-begrooting: a. algemeene wijziging dienst 1935; b. algemeene wijzigeng dienst 1936; c. wijziging diensten 1935 en 1936, verband houdende met de opheffing van het grond bedrijf. Alle besluiten worden zonder bespreking aangenomen. 4. Vaststelling van diverse besluiten in verband roet de salarisregeling van het ge- mcenteperssoneel B. en W. stellen voor te besluiten: a. tot invoering met ingang van 1 Januari 1936 van een vaste korting van 5 °/o op de salarissen en loonen van het personeel in vasten dienst met uitzondering van de ge meentewerklieden b. om te voldoen aan den wensch van den Minister tot verlaging van de maximum-wedde van den concierge-bode tot f 1900.— c. om te voldoen aan den wensch van den Minister tot verlaging van de maximum-wedde van den bevolkingsagent tot f2100 d. om de aan den rang van adjunct-com mies verbonden wedde te doen aanvangen op f 1000.—. De heer Hilhorst heeft uit de stukken moe ten opmaken, dat B. en W. geheel zijn ge keerd. Spr. acht de rijksnorm te hoog en wenscht, zooals in het oude voorstel van B. en W. f 3900.in plaats van f 4000.als salaris voor de functie van hoofdcommies aan te houden. Dit voorstel! wordt met 122 st. verworpen. De heer Nooder wil, hoewel in principe daartoe in de vorige vergadering is besloten, het salaris van den concierge-bode, toen ge steld op f 1900.niet aanhouden. Bij de begrooting heeft spr. bovendien aan gedrongen om het gasbedrijf onder O.W. te stellen, In verband hiermede wenscht spr. de behandeling van dit punt aan te houden, lot de plannen tot reorganisatie van Openb. Werken ter tafel komen. De heer Thijssen ondersteunt deze gedachte. De Voorzitter merkt op, dat deze aange legenheid niets met de reorganisatie uitstaande neeft. Op de door den raad vastgestelde sala rissen zijn «enige bemerkingen gekomen als gevolg waarvan nu cenige onderdeden moe ten worden gewijzigd. De heer Hilhorst: Wat wil de Minister eigenlijk. De Voorzitter: De Minister stelt alleen de vraag of het wel juist is, dat het salaris van den technisch ambtenaar van het gasbedrijf gelijk is aan het salaris van de opzichters ie klas bij O.W. De heer Endendijk infonneert welke diplo ma's noodig zijn, ofti Voor de functie van adjunct-commies in aanmerking te komen. De heer De Nies betTeurt het, dat de bode steeds als „hoofd van jut" moet fungeeren. Het salaris is steeds verminderd, doch het werk vermeerderd. Spr. wijst hierbij ook op het werk, dat door de echtgenoote van den bode wordt verricht. De voorstellen van B. en W. worden hier na goedgekeurd. Bij de stemming over het geheel stemmen de heeren Thijssen, De Nies, Hilhorst, Noo der en v. d. Ven tegen. 5. Voorstel tot verhooging van het voor schrijfloonen voot 1936 geraamde bedrag. Conform besloten. 6. Voorstel tot verhooging van het bij de begrooting 1936 toegestaane crediet voor bestrijding der T.B.C. B. en W- vragen voor dit doel een aan vullend crediet van f 2.000. Conform besloten. 7. Voorstel tot wijziging van de leges verordening. Met betrekking tot het voorstel van de financieele comm. om de gegevens van „ves tiging en vertrek" te stellen op f 15.merkt Weth. Gasille op, dat de bladen deze gege vens niet meer zullen afnemen. Deze ver hooging beteekent geen voordeel maar een nadeel voor de gemeente, terwijl de gemeente naren hierdoor worden gedupeerd. Het voot- stcl om bedoelde gegevens te verstrekken voor f 5.wordt aangenomen met de stem men van de heeren Thijssen, v. Breukelen, v. d. Ven en Stroband tegen. Bij het voorstel om de kampeervergunringen te verhoogen tot f 1.per tent, stelt de heer Nooder voor de vergunningen voor één dag en één nacht te stellen op 25 cent. De Voorzi.tcr acht dit in verband met de controle ongcwensclit. De heer Endendijk wil bij afgifte der ver gunning f 1.berekenen, doch bij inlevering dezer vergunning na één dag fo.75 teru; orde ïs. Buiten de in het vooTste! genoemd© kosten voor 1936 zal deze zaak voor 1937 en volgende jaren een bedrag vragen van f 2500.ik f 2600.—. Deze zaak verkeert in een chaos, maar het is hem bekend, dat meerdeT© raadsleden deze zaak wenschen aan te houden tot de reorganisatie van O.W. aan de raad wordt voorgelegd. De heer De NI2S wijst er op, dat hier een nieuwe positie wordt geschapen en vraagt of de werkzaamheden moeten worden onderge bracht bij O.W. of de secretarie. De gemeente beschikt over een peTsoon, welke reeds 21/g jaar deze werkzaamheden verricht; spr. voelt er niets voor hiervoor een andere kracht aan te stellen. De heer Endendijk juicht het toe, dat thans een ander voorstel wordt gedaaan. Spr. wijst c.: echter op, dat deze zaak niets met de reorganisatie te maken heeft, terwijl z.i. er bij het personeel van thans geen geschikte personen zijn voor dit werk. De heer Stroband meent ook, dat een der„ gelijke kracht wel noodig zal zijn. Hij wil ech.er met aanstelling wachten tot de reorga nisatie bij O.W. gereed is. De lieer Hilhorst heeft moeten constatec- ren, dat een bespreking heeft plaats gehad met enkele sterren rit den raad. Spr. voelt er niet voor om afgestudeerde civiele inge nieurs aan een baaiVje te helpen, vooral niet als Amersfoort het w-^rk laat verrichten door een ambtenaar 2de klas. De heer Thijssen zeg! nogmaals op het reorganisatieplan te willen wachten. Hij wenscht in deze aangelegenheid niet met een kluitje in het riet te worden gestuurd. Ged. St. hebben op afdoening hiervan reeds lang aangedrongen. Spr. acht de zaak zeer be langrijk, vooral na de mededeeling van den heer Van Gassel, dat hij voor deze werkzaam heden niet gaarne in Soest zou willen wor den benoemd, zelfs niet op een salaris dat hooger zou zijn, dan door hem thans bij het kadaster genoten. ia. Behandeling van belasting-reclames. Wordt in geheim behandeld^ 13. Behandeling van een adres van eenige raadsleden inzake "verstrekking van melk aan schoolkinderen. De hiervoor samengesteld© commissie, be staande uit de heeren A. Endendijk, A. P. Hilhorst en J. Nooder adviseert aan een 350-tal kinderen van lagere scholen de melk te verstrekken. De kosten hieraan verbonden bedragen gedurende een vol jaar f3000..j B en W. stellen voor afwijzend te beschik ken, zulks op grond van rapporten der ge- meent e-g eneesheeren. De heer Nooder heeft laatstbedoelde ad viezen gelezen en zich daarna om inlichtingen gewend tot den directeur van de Geneesk. Dienst, Dr. Heijermans te Amsterdam. Beide adviezen komen zeer veel overeen. Zijn tweede advies wijkt echter af. Spr. verwacht thans geen gunstige beslissing, doch zegt toe tegen den winter met nadere voorstellen te zullen komen. De heer Endendijk zou zich er mee kun. nen vereenigen, dat het voorstel voor nadere uitwerking wordt afgevoerd. De heer Hilhorst betreurt het, dat de ge meente geen medewerking kan verleenen, vooral nu de uitwerking daarvan geen be slommering''zou geven voor de gemeente. De Voorzitter is overtuigd dat geen goed keuring van een dergelijk besluit zal worden verkregen. Waar de gemeente onder de nood lijdende gemeenten wordt gerekend, wordt slechts het noodzakelijke en niet het wen- schelijke toegestaan. Bovendien is melk slechts bijvoeding. De heer Thijssen meent, dat een verkeerde weg is bewandeld. B. en W. hadden zicb tot den Minister moeten wenden met de vraag, welk aandeel het Rijk in deze aangelegen heid voor zijn rekening zou nemen. Spr. acht de melkvoeding noodzakelijk, even noodza kelijk als de t.b.c.-bestrijding, waaarvoor zoo juist nog f 2000.werd toegestaan. Dc Voorzitter merkt op, dat hem geen circulaires van den Minister in deze materie De heer Endendlik zegt, dat de toestanden I 0 1 bekend zijn. Spr. meent, dat de verstrekking 111 nnvA niimoonia t.mr prrrnr min 1 i n in n n - betalen. door aanstelling van een dergelijke kracht Een voorstel"s^'érï.'"ifoch.-e/3''ct."iG 'Ct:i1 pe-isdon' vrij zörr körtréfi. De rfc- berêk'enen, wordt verworpen en het oorspron kelijke voorstel aangenomen. De heer Thijssen verzoekt hierna nog aan vulling van art. 100 van de politie.v«ordening, omdat het huidige artikel het kampeeren in de gemeente verbiedt. 8. Adre9 van A. H. van Wamelen en J. H. Slot, wonende resp- te Leusden en Hil versum, verzoekende een principieele beslis sing omtrent bebouwing van de terreinen van het buitenverblijf „Vredenhof", met voorstel van B. en W. B. en W. stellen voor afwijzend te be schikken, daar zij zich niet kunnen vereenigen met de voorgestelde bebouwing. Volgens het college zou een verkaveling moeten plaats hebben met slechts enkele villa's, dus een meer verspreide bebouwing, waarbij wordt gelet op het ter plaatse aan wezige natuurschoon en bestaande bebouwing. De heer Zijlstra zou het betreuren, wan neer door aanneming van het voorstel de bouwnijverheid zou worden beknot. Spr. stelt voor met adressanten in overleg te treden, hetgeen door den heer Hornsveld wordt on dersteund. Als de Voorzitter mededeelt, dat B. en W. hiertoe bereid zijn, wordt het voorstel aange nomen. 9. Voorsstel van B. en W. tot het ver leenen van credieten: a. voor het aanschaffen van betonpaaltjes voor grensaanduiding van perceelen van par ticulieren in verband met plaats hebbende ka dastrale metingen; b. ter voorziening in de administratie en de meting van gemeente eigendommen door aan neming van een ter zake kundige kracht op arbeidsovereenkomst. B. en W. vragen de volgende credieten: a. arbeidsloon wegens hulp bij opmeting f 500. b. aankoop kadasterpaaltjes f 104. c. belooning voor een op arbeids overeenkomst aan te stellen persoon voor administratie, meting en toezicht op gemeente eigendom f 750.— d. inrichting administratie en tee kenbehoeften f 150.— Totaal f 1504.— De heer Nooder infonneert waarom B. en W. nu eerst komen met deze zaak, welke reeds 25 a 30 jaar oud is. Het geheel is wel aanlokkelijk voorgesteld, maar als gevolg van de ervaring met het Grondbedrijf is spr. er tegen. De gevraagde bctonpaaaltjes kunnen B. en W. cadeau krijgen. De heer Hom informeert waarom in deze zaak niet een advies van den directeur van O.W. bij de stukken was gevoegd. De heer Thijssen wijst er op, dat nu een geheel ander voorstel door B. en W. wordt gedaan. Uit een conferentie van verschillende leden van den raad met een ambtenaar van het kadaster is gebleken, de zaak bij het kadaster wel, doch bjj de gétneente niet in in onze gemeente niet erger zijn, dan in an dere gemeenten; het werk is wel uitgebreider omdat hier zeer veel grondoverdrachten heb ben plaa s gehad. Voor deze werkzaamheden worden thans krachten opgeleid, omdat de juridische zijde niet onbelangrijk is. Inzake wel eens gemaakte opmerkingen aan het adres van den heer Van Nes (uitbreidingsplan) merkt spr. op, dat genoemde persoon het plan niet beter heeft kunnen maken, omdat het kadaster achter was. Weth. Dc Bruijri zou wenschen, dat thans nog geen personen naar voren worden ge scholen, omdat spr. de meening is toegedaan, dat alleen gegevens van een erkend landmeter door het kadaster zullen worden aanvaard. Bovendien is het nog niet eens zeker, dat organisatie zou wel eens iets anders kunnen brengen. Bij het binnenkort te verwachten reorganisatieplan zal spr. een staatje voegen van de getalsverhoudingen in andere gemeen ten. Spr. meent, dat dan veel misverstand, zal worden opgehelderd. Terugkomende op het voorstel verzoekt spr. hem in ieder geval een crediet te geven van minstens f 250.opdat de voorloopige mectin- gen van gemeentewege voortgang kunnen hebben. Weth. Gasiilc wijst er op, dat de opmetin gen thans worden verricht. Wanneer de raad eerst over eenige maanden een beslissing neemt, zal dé gemeente schade lijden, omdat de thans plaats hebbende metingen de ge meente niets kosten. De heer v. d. Ven deelt mede, dat vol gens door hem ingewonnen inlichtingen, als gevolg der juridische zijde, de ambtenaren der gemeente voor dit werk niet geschikt zijn. De Voorzitter deelt mede, dat aanstelling in ieder geval zal plaats hebben op arbeids overeenkomst. Blijkt later, dat we met een ambtenaar zouden kunnen volstaan, dan zou ontslag kunnen volgen. De heer Endendijk wijst er op, dat direct f 500.noodig is. Wachten tot het reorgani satieplan ter tafel komt, noemt spr. onver antwoordelijk. De heer Stroband wil de bedragen onder sub. a en b (f 604.toestaan en met de rest. wachten. Hiertoe wordt besloten. 10. Voorstel van B. cn W. tot wijziging van de verordening tot heffing van het ver richten van keuringen ingevolge de Vleesch- keuringswet, in verband met een van de Ged. Staten ontvangen schrijven. De heer Nooder wijst er op dat dit voor stel een gevolg is van 2ijn schrijven aan den Minister. Zichzelf een boerenjongen noemen de, merkt hij op, dat twee juristen (de Bur gemeester en de heer Raadt) het pleit in deze zaak hebben verloren. De heer Endendijk zegt te begrijpen, dat de heer Nooder als belanghebbende zich heeft verzet. Toch vindt spr. het eigenaardig, dat laatstgenoemde nu wel naar den Minister gaat, terwijl hij voor andere gevallen niets van hem wil weten. De heer v. d. Berg wil deze zaak van twee kanten bezien; als belanghebbende slager en als aandeelhouder in het Slachthuis. Waar de slagers zich voor het slachthuis veel offers hebben getroost, stelt spr. voor bedoelde keur- loonen op ingevoerd vleesch te stellen op 3 cent. Dit voorstel wordt aangenomen met 86 stemmen. 11. Vaststelling van besluiten inzake ge meente-eigendommen, te weten: a. tot het in eigendom overnemen van een strook grond van de Wed E. Hilhorst, geb. J. van 't Klooster; b. idem van W. van Ascb. ^Conform besloten. van melk op de scholen alleen beoogde steun aan de zuivelindustrie. Dc heer Nooder steunt de gedachte Enden dijk om het voorstel nader te bestudeeren. De heer v. d. Berg stelt voor een proef te nemen voor den tijd van drie maanden. De heer De Nies geeft in overweging niet te veel te staren naar de kosten. Het gaat om ondervoeding tegen te gaan. Als dit een maal mocht worden geconstateerd, zullen de kosten hooger zijn. Besloten wordt het voorstel nader te bezien. 14. Voorstel van B- en W. tot aanvulling van het crediet voor het maken van een be- zinkings.resen oir in werkverschaffing. Voor dit doel werd reeds uitgetrokken een bedrag \an f3480.90. B. en W. vragen voor dit werk alsnog een aanvullend' crediet van f 1450.—. De heer Nooder noemt deze aangelegen heid onplezierig. Spr. vraagt waar de zaak niet in orde is; bij O.W. of de administratie. Waarom moest het werk worden stopgezet en waarom het werk veranderd. Spr. heeft ernstige afkeuring over die manieren. Spr. vraagt of we weer moeten afzakken tot dat gene, waartegen met zooveel kraacht is ge streden. 1 Ook de heer Stroband betreurt deze zaak. Ons is altijd beweerd, aldus spr., dat zulke dingen bij de aanwezigheid van een direc teur niet meer zouden voorkomen. Spr. vraagt of veranderingen zijn aangebracht op advies van B. en W. De heer Hilhorst merkt op, dat het eerst het Natuurbad was en nu weer een ander bad, hetwelk weer met meer dan 1/3 wordt overschreden. Spr. kan zich hiermede niet vereenigen en kan zich niet een directeur indenken, die een door hem zelf opgezet plan laat veranderen. In dit geval noemt spr. hem een niet j Ook de heer V. d. Ven betreurt deze over schrijding en zou een onderzoek willen in stellen. De heer Thijssen meent, dat het hier niet de spelende kinderen zijn, die dit werk bren gen op een bedrag van pl.m. f 5000.Spr. heeft een deskundige gesproken, die de mec- ning was toegedaan, dat bij verrichting van het werk door een particulier en een uitkee- ring van f 2000.aan loon voor het nu ver richt werk er nog een zoet winstje zou zijn overgebleven. Spr. vraagt: hebben we op 't oogenblik een directeur bij O.W. of niet? De een wil de zoden stapelen en de ander plakken. Spr. wenscht geen gelden meer te voteeren en niet verder te gaan met de werk zaamheden voor dc reorganisatie een feit is. De heer Hilhorst heeft reeds iets gezegd, wat van belang is, aldus spr. De heer Zijlstra kan zich de overschrij ding niet indenken bij zulk eenvoudig werk. Ook acht spr. 6 personen en 1 opzichter voor zoo'n werk veel te weinig cn kan zich met het voorstel niet vereenigen, dat zeer weinig menschen werkzaam waren dat zee weinig menschen werkzaam waren en vraagt of de zuinigheid hier de wijsheid niet bedriegt. Spr. betreirt het, dat hier in het openbaar een ambtenaar wordt neerge haald. De heer V. d. Berg meent, dat het werk toch moet worden afgemaakt, daar in ver band met de in bewerking zijnde rioleerm- gen, waterloozing binnenkort noodig zal zijn. De Voor/.|;ter betreurt het namens B. en W., dat door een raadslid op deze wijze een ambtenaar wordt besproken. Weth. De Bruijn deelt mede, ook niet te kunnen zeggen, dat het werk naar zijn ge noegen gaat. Men heeft met meerdere onge makken als oerbanken, Ioopzand en spelende kinderen te kampen gehad. Spr. geeft hierna een opsomming van vele werken, welke in verband met den tijJ in de bosschen moesten ■worden verricht. Daarom waren voor dit werk niet veel menschen vrij. Tijden» een bezoek aan het werk van spr. en Weth. Gasille is het stapelen en plakken der zoden wel ter sprake gebracht, maar een advies Is door hen niet gegeven. Het spijt spr., dat de directeur niet vroe ger op een en ander heeft gewezen. Bij dit alles moet men bedenken, dat grondwerk soms zeer moeilijk is te berekenen. De heer Nooder deelt mede, dat het d© algemeene indruk van den raad is, dat niet de directeur maar de weth. de lakens bij O.W. uitdeelt. Spr. hoopt, dat blijken zal, dat die meening niet juist is. De heer HHhorst neemt aan zich wat sterk te hebben uitgedrukt, doch wil constateerea dat het berekenen van grondwerk geen kunst is. Vroeger, aldus spr., werden de credieten overschreden, maar het is nu niet veel beter. Weth. De Bruijn merkt op, dat hier af breuk is gedaan aan de directeur en stelt voot hem in de gelegenheid te stellen zijn beleid te verdedigen. Ook de heer De Nies betTeurt dit nog maals. Als hij echter de vraag stelt: „Wie is de schuldige", dan verklaart hij ook den raad schuldig, omdat de begrooting veel te veel is besnoeid. Na al deze besprekingen wordt besloten het crediet toe te staan en een onderzoek in te stellen. Hierna krijgt de heer Nooder gelegenheid tót het houden van zijn interpellatie. Waar het op de stampvolle tribune ge durende de behandeling der agendfe nog al rumoerig was, hetgeen voor den Voorzitter meermalen aanleiding was tot stilte aan te manen, dreigt deze thans de tribune te zullen laten ontruimen, wanneer tijdens deze inter pellatie uitingen van goed- of afkeuring op de tribune worden gegeven. De heer Nooder stelt allereerst de vraag welk orgaan, het college van B. en W. of de raad, met de uitvoering der steunregeling is belast. Spr. kan het zich indenken, dat een wethouder, die nimmer met f 9.f 10.- per week behoefde rond te komen, maatrege len treft als nu bij de steunverleening hebben plaats gehad. Aan de hand van een leidraad wijst sjw. op een beslissing van den Minister, dat niet anders mag worden gehandeld, als in de regeling gezegd. Volgens deze regeling, al dus spr., had de raad voorstellen moeten doen aan den Minister inzake de normen. Wat nu heeft plaats gehad is onrechtvaardig gebeurd. Bij vroegere besprekingen der normen, heeft de Voorzitter steeds laten uitkomen, dat d© raad in deze aangelegenheid niets te vertel len had, doch spr. meent het thans beter te weten en zal desnoods de gehele rijksbijdrage er aan wagen om het recht der werkloozenj (e verkrijgen. Spr. stelt voor de oude normen aan te houden en wel met terugwerkend© kracht, alsmede maatregelen te treffen voor de toekomst. De Voorzitter zal met gerustheid afwach ten, wat de Minister in deze aangelegenheid zal zeggen. De heer Endendijk wijst er op, dat steeds is gezegd, dat alleen B. en W. in deze zaató bevoegd zijn. Wellicht is dit uit de circu laires op te maken. De heer Thijssen stélt de vraag wat is een interpellatie en meent dan, dat de heer Noo der de zaak niet behoorlijk heeft geformu- leert. Ook meent spr., dat door de na 1933 van den Minister gekomen circulaires veel punten in de leidraad zullen zijn vervallen. De heer Nooder constateert, dat men voor- loopig van hem af wil komen. Men moet ech ter bedenken, dat er ook nog andere wegert zijn, al zijn die wegen dan ook langer als nu door hem gevolgd. Spr. wil terug naar de oude regeling. De Weth. heeft zijn presti ge vergooid door een verlaging van f I.— aan te kondigen en daarna terug te krabbelen tot f 0,50 Dit prestige zal winnen, wanneer, de Weth. de oude regeling aanhoudt. De heer v. Breukelen ondersteunt de ge dachte Nooder. De heer De Nies kan het zich indenken, dat het niet gemakkelijk valt zich te denker* in den toestand der werkloozen, als men het goed heeft. Spr. maakt den Weth. er een verwijt van, dat hij de organisaties niet heeft geraadpleegd, waardoor veel zou zijn voor komen. Het komt, aldus spr., meermalen voor, dat men als militair terug moet trekken, men doet dit dan eervol. Spr. geeft in overweging; op dezelfde eervolle wijze terug te komen op het genomen besluit. De heer Hom steunt de vorige sprekers. De heer Endendijk constateert, dat men na al deze besprekingen nog niet weet, welk orgaan de beslissing heeft. Te eischen valt er dus niets. In dit geval had het op den weg, van den heer Nooder gelegen een motie in te dienen, waarin desnoods afkeuring wordt ui;gesproken en een oordeel van den raad wordt gevraagd. Het opleggen van een kor ting ad f 1.en het daarna weer teruggaan tot f 0.50 acht spr. niet practisch. De opmer king, dat de gemeente met een uitkeering van f 1.minder kan volstaan als gevolg van den bouw van aardappelen en groenten op gemeente-gronden, kwam minstens 6 weken te vroeg. De heer Hilhorst steunt dc heeren Nooder en De Nies. De raad heeft echter zelf do schuld, omdat door dc democraten indertijd een wethouder werd gekozen, waarvan deze handeling kon worden verwacht en welk© verkiezing alleen plaats had om een Katho liek te weeren Uit den nieuwen koers, aldus spr., is nog niet veel goeds geboren. De heer Thijssen zegt, dat er nimmer spra ke is geweest van ©en nieuwen koers, wfel nieuw leven. Spr. dringt aan op verhooging der steun. S>c heer Nooder vraagt B en W. hierna vriendelijk een daad te stellen. Dat de raad dit wenscht blijkt overduidelijk. Zie vervolg tweede blad.

Soester Courant | 1936 | | pagina 2