HET NUT VAN PROPAGANDA IN HET BUITENLAND. Het is ongetwijfeld een crisis verschijnsel, dat de laatste jaren het aantal tentoonstellingen op onrustbarende wijze is toegeno men. Wij kunen gerust vaststel len, dat het tentoonstellingswe zen, de goede uitzonderingen niet te na gesproken, grondig is ver worden. Wanneer een expositie is opgezet, om er een slaatje uit te slaan, en zonder ideëel doel, is zij al bij voorbaat te veroor- deelen. Want dan is zij niet voort gesproten uit een waarachtige behoefte, maar een opgedrongen onderneming. Een goede tentoonstelling moet dus voorzien in een waarachtige behoefte en bovendien een ide ëel doel bezitten. Niemand zal ontkennen, dat het op zoo'n ten toonstelling voor den onderne mer nuttig kan zijn, zijn produc ten te exposeeren. Vooral in den laatsten tijd heeft zich nu een be hoefte kenbaar gemaakt naar ge meenschappelijke propaganda, ©m het publiek opmerkzaam te maken op een bepaald product. nog steeds bepaalde takken van handwerk beïnvloeden. Zoo wordt .in ons land nog steeds een groot aantal zilveren sieraden vervaar digd, die bij voldoende be kendheid ook in 't buitenland een afzetgebied zouden kunnen vinden. Óp het gebied van de goud- en zilverstikkerij wordt ten onzent b.v. bijzonder veel ge presteerd. Het is dan ook een goed idee, op dit alles op de we reldtentoonstelling de aandacht te vestigen. Maar ook met andere dingen zal Nederland natuurlijk op de tentoonstelling verschijnen. Daar is in de eerste plaats onze kaas bereiding. Hier strekt dus de zui velindustrie zich ook tot het bui tenland uit. Ook de Nederlandsche bloem bollenkweekers gaan naar Parijs om hier het publiek met hun pro ducten bekend te maken. Helaas zal de tijd van de tentoonstelling niet zeer gunstig zijn om van de bloemenpracht, die in de lente 8000 hectaren van ons land be dekt, en een bollenuitvoer van 40 millioen k.g. mogelijk maakt, een juist begrip te geven. DE NEGUS IN GENÈVE. Haile Sclassic, die persoonlijk naar Genève is getogen om voor zijn vaderland te pleiten, werd aldaar door vele nieuwsgierigen opgewacht en toegejuicht. Wij herinneren hier b.v. aan de zuivelactie, die in ons land reeds tot groote successen leidde. Maar niet allen in eigen land moet propaganda worden ge maakt. In dezen tijd van verwoe den strijd om de buitenlandsche afzetgebieden is het van groot belang, de buitenwereld kennis te doen maken met Nederland sche producten. Het beste middel daartoe Is ongetwijfeld de we reldtentoonstelling, die door haar geheelen opzet de feiten heb ben zulks bewezen steeds hon derdduizenden toeschouwers wis ten te trekken. De groote aantrek kelijkheid van een wereldten toonstelling zit bovendien steeds in het ideëele doel. Zoo b.v. de wereldtentoonstelling te Parijs, die voor een goed deel is gewijd aan het handwerk en dan speciaal aan het handwerk, dat een zekere kunstzinnige waarde bezit. Wereldtentoonstellingen bezit ten tevens het voordeel, dat zij slechs om een bepaald aantal ja ren mogen worden gehouden. Men maakt onderscheid tusschen wereldtentoonstelling A en B. A-tentoonstellingen mogen slechts eens in de vier jaar worden ge houden, B-tentoonstellingen daar entegen eens .in de twee jaren. De Parijsche wereldtentoonstel ling is b.v. een B-tentoonstelling. Hier bestaat dus nimmer het ge vaar, dat men te veel van het goede krijgt. Het is dan ook zeer juist van d° Nederlandsche regeering ae- z'en, ook ons land in 1937 te Pa ri's te doen vertegenwoordigen Want belangstelling voor Neder land wekken, sluit in zich een prooaganda voor de Nederland sche voortbrengselen. En wat zal N^der'and, den bezoeker van de Parijsche wereldtentoonstelling leten zien? Gezien het doel van d^ze onderneming in de eerste plaats t nmdijk producten van onze hai hverkslieden. Op dit ge- b'~d is de Nederlandsche potten- bakkersk-:net nog steeds van' r^oote boteokenis. Weliswaar ligt d_ roem vau Delft al ietwat in het verleden, dodh andere steden, zooals b v. Gouda, hebben op dit terrein eve ens een goede oude overlevering eD zullen deze te Parijs zeer zeker weten hoog te houden. Niet algemeen bekend fs, dat de Nederlandsche kleederdrach ten b.v. in Volendam en Marken BINNENLANDSCH OVERZICHT. De week zet slecht in: een zwaar onwedei teistert ons land, tengevolge waarvan eenige menschenlevens te betreuren zijneen felle brand vernietigt het fraaie kerkje te Strijp en de dood ontrukt aan ons twee eminen te Nederlanders. De Hertog van Kent komt de tentoonstel ling van Engelsche kunst te Amsterdam openen. De aan passingspolitiek gaat schijn baar vruchten afwerpen, maar het R.K. Werkliedenverbond is het daarmee niet eens. De afgeloopen verslagweek is verre van gunstig begonnen met een onweer, zooals ons land in geen tijden geteisterd heeft. Het is ondoenlijk in het korte bestek van dit overzicht weer te geven, hoeveel schade het noodweer wel heeft toegebracht. Genoeg zij de vermelding, dat in Meppel drie mannen tegelijk door den blik sem werden gedood en het trein verkeer op de zeer drukke lijn RotterdamDen Haag urenlang gestagneerd werd. Ook in West- Friesland in de buurt van Obdam viel tengevolge van het nood weer een menschenleven te be treuren. Een ernstig ongeluk, waarbij gelukkig geen menschenlevens het slachtoffer waren, vond plaats in Strijp, gemeente Eindhoven, waar het fraaie kerkje bijna ge heel afbrandde. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat in een half uur tijds het prachtige spitse torentje naar beneden stortte. De brandweer-commandant, mr. Fens welke juist ter plaatse aanwezig was, kon zich maar ternauwer nood van een wissen dood red den. Wel is waar schreven we reeds in een vorig overzicht over den dood van den eminenten hoog leeraar Snouck Hurgronje, maar om goed te laten uitkomen hoe ongunstig deze week wel heeft ingezet,moet diens dood toch nog even gereleveerd worden. Het zou wel heel treurig zijn, indien de medaille geen keer zijde had: zoo is het ook hier. Want a.s. Zaterdag wordt in Am sterdam een tentoonstelling van Engelsche kunst geopend, welke zonder twijfel het aanzien ten voile waard zal ziin. Oorspronke lijk zag het er niet naar uit, dat de tentoonstelling een dergelij- ken omvang zou krijgen, maar het plan van den nieuwen directeur van het Stedelijk Museum werd in Engeland zoo enthousiast ont vangen, dat het succes van een grooteren opzet al bij voorbaat vast stond. Bovendien krijgt deze tentoonstelling van Engelsche kuns nog wel een zeer bijzondei tintje, doordat de Hertog van Kent de openingsplechtigheid iny hoogst eigen persoon komt ver- richten. De Hertog, welke Vrijdag reeds in ons land zal aankomen, brengt op verzoek van H.M. de Koningin ook nog een nacht op het Loo door. Aldus is uit het kleine het groote geworden. Een geheel andere kwestie, maar een die dan toch ook wel vreugde in vele gezinnen zal brengen, is die van de reisbelas- ting. Het wetsontwerp, dat daar toe ingediend was, had nogal wat opzien gebaard, zooveel zelfs, dat het werd ingetrokken en aan een herziening werd onderwor pen. Maar eenigen tijd geleden werd het weer op het programma gezet, en de harten van vele reis lustige Nederlanders werden weer met angst en vreeze ver vuld. Nu kunnen zij met een ge rust geweten deze onrust van zich afzetten, want waar eenige dagen geleden sprake van was, is werkelijkheid geworden.Op voor stel van het Katholieke Kamerlid Goseling is inderdaad het ont- werp-reisbelastinq van de agen da afgevoerd. En dit nog wel, zooals de voorzitter van de Ka mer, de heer Aalberse, mede deelde, zonder ernstige bezwa ren van de Regeering 1 Nu het toch over parlementaire aangelegenheden gaat, moeten we helaas nog even op de an dere zijde van de medaille terug komen. De week is nu eenmaal slecht ingezet en zoo heeft zij ong ook het Kamerlid Ketelaar ontno men. Professor Aalberse heeft in een korte, maar gevoelige rede dezen uitstekenden mensch her dacht. „Zoo is van ons heenge gaan een man, die, wars van alle deftig vertoon, in eenvoud gedu rende zijn rijk gevulde leven, zijn plicht heeft gedaan. Met groote waardeering zal zijn naam In onze herinnering blijven voortleven." Zoo worden onze groote dooden geëerd. Zooals men weet, heeft Neder land ter gelegenheid van het driehonderdjarig bestaan van de Utrechtsche Universiteit een post zegel uitgegeven, met de beelte nis van Pallas Athene, den held uit vele sagen. De Grieksche pers heeft naar aanleiding hiervan een zeer waardeerend stukje ge schreven, waarop Nederland te recht trots kan zijn. Zoo schrijft de Hestia onder den titel: De eeuwigdurende bron, o.m. het volaende: Op het tijdstip waarop de be schaving qekomen is op een dus danig peil dat tot voor kort nog ondenkbaar scheen, treft het toch wel even te ervaren, dat de menschheid, tot zelfs in die lan den, die in elk beschavingsop zicht vooraan gaan, zooals Ne derland, toch nog geïnspireerd wordt door de oude Grieksche beschaving." Hier wordt in enkele regels een uitspraak gedaan, die boekdee- len spreekt en waardoor ons land zich rustig kan laten bestralen. Ook stemt zeer tevreden, dat de werkeloosheid gedurende de laatste weken in noqal sterke mate Is afgenomen. Het werk loosheidscijfer is nu een behoor lijk stuk beneden de 400.000 en dit is een gebeurtenis, welke de laatste jaren niet meer is voor gekomen. Natuurlijk kan men dit wel voor een deel toeschrijven aan seizoenarbeid, maar de vraag blijft dan toch maar open, waar om tengevolge daarvan dit de voorafgegane jaren niet heeit plaats gehad. Zou werkelijk de aanpassingspolitiek van de Re geering de vruchten gaan afwer pen? Wij hopen het, maar in de kringen van de Roomsch-Katho- lieke Staatspartij heeft men er nog steeds een hard hoofd in, tenminste, afgaande op de ver schillende redevoeringen welke Zondag te Amsterdam bij een bij eenkomst van het Roomsch-Ka- tholiek Werkliedenverbond wer den gehouden. Zeer fel werd hier het beleid van de Nederlandsche Regeering gehekeld en sterk werd aangedrongen op orde ning. Welk resultaat deze ver schillende redevoeringen voorde R.K. Staatspartij zal hebben is niet te zeggen en op dit chapiter blijft afwachten nog steeds de boodschap. BUITENLANDSCH OVERZICHT. De Volkenbondsvergadering en de opheffing der sancties. Verzoenend© Italiaansch® no- FRANKRIJK'S MINISTER VAN BUI TENLANDSCHE ZAKEN TE GENÈVE. van Buitenlandsche Zaken Yvon Delbos (links) en rechts van hem den Franschen gedelegeerde Massigli, bij hun aankomst aan het Volkenbondspaleis. Onze foto toont den Franschen Minister ta. Van een herziening van het handvest komt voorloo- pig nog niets. De Belgische regeeringsverklaring ont stemt de Vlamingen. Duff Cooper praat zijn mond voor bij. t De 18e Volkenbondsvergade ring, die in October 1935 onder broken en nog niet gesloten werd, omdat men met de moge lijkheid rekening hield, dat de oorlog in Oost-Afrika nog nieuwe besprekingen noodzakelijk zou maken, is Dinsdagmiddag voort gezet. De oorlog in Oost-Afrika heeft inderdaad een nieuwe gemeen schappelijke beraadslaging tus schen alle leden van den Volken bond noodzakelijk gemaakt. Wei nigen zullen echter In October, toen de vergadering geschorst werd, hebben vermoed, dat de volledige militaire overwinning van Italië en de onvoldoende doeltreffendheid van de gemeen schappelijke sanctie-maatregelen de oorzaak van deze voortzetting der 16e Volkenbondsvergadering na ruim acht maanden zouden worden. Op het oogenblik blijft er dan ook weinig anders over, dan de openlijke erkenning, dat men ge faald heeft. Gemakkelijk zal dit voor de gedelegeerden niet zijn, temeer, daar de negus negesti van het onder den voet geloopen Abessinië, die tot op het laat3te oogenblik vertrouwen in Genève had gesteld, zich als een soort levend geweten van den Volken bond, temidden van hen bevindt. Maar tenslotte kan men ook de realiteiten van de politiek niet uit den weg gaan en dus worden de sancties onder een stroom van redevoeringen begraven. Daar aan kan ook de schitterende rede van den negus niets meer veran deren. Dat is overigens niet het werk van de Volkenbondsvergadering, de z.g. Assemblée, doch van de indertijd in het leven aeroepen coördinatie-commissie. Wel ech ter is het de taak van de Assem blée, uit te maken of de nieuwe stand van zaken in Abessinië zal worden erkend. Zoover zal men echter zeker niet gaan, ook al is de door Italië ingediende nota nog zoo tegemoetkomend ge steld. In Rome rekent men daar ook intusschen niet op. Men is al lang blij van de lastige sancties af te zijn. Mussolini's eerste werk zal nu zijn, credieten ln het bui tenland op te nemen. De mede- deeling in de Italiaansche nota, dat men zal toestaan (sic) dat buitenlandsch kapitaal in Abes sinië belegd wordt, wijst ten minste in deze richting. Of er nu maar direct buitenlandsch goud naar Ethiopië zal vloeien, is nog de vraag. Het hangt er heelemaal van af, of de daar te stichten on dernemingen winstgevend belo ven te zijn, dan niet. Veel is er te Genève nu te doen over de herziening van het hand vest, maar naar wat wij daar tot nog toe van gehoord hebben, ziet het er niet naar uit, dat men daar reeds thans al ernstig mee zou beginnen. De verschillende plannen zijn daarvoor nog te vaag en ook bestaat er daaromtrent nog veel te veel meeningsver- schil tusschen de verschillende leden. In onze vorige overzich ten hebben wij daar al meer dan eens op gewezen. Speciaal over de noodzakelijkheid van een der gelijke maatregel is men het lang niet eens. Het slot zal wel zijn, dat men een commissie van on- deizosk benoemt, di© rapport over de verschillend© mogelijk heden opstelt, welk rapport dan in September op de 17e Volken bondsvergadering zal worden besproken. Er is dan ook op het oogenblik veel te veel werk aan den winkel, om zich met een moeizame sta tutenwijziging bezig te houden. In de eerste plaats moet men te Montreux in de Dardanellen- kwestie nog tot een resultaat ko men. Veel moeite zal men daar waarschijnlijk niet mee hebben, nu naar uit betrouwbaren bron verluidt Eden en Litwinoif het met elkaar eens zijn geworden, en Italië thans soepel gestemd door de opheffing der sancties zal ook wel geen moeilijkheden meer in den weg leggen. Het was ook trouwens niet wel doenlijk, Turkije, het eenige land, dat bij zijn streven om van beperkende verdragsbepalingen af te komen, den wettigen weg heeft bewan deld, te onthouden, wat anderen met geweld hebben genomen. Veel meer moeilijkheden le vert het nog steeds niet afge wikkelde Locarno-conflict op. Duitschland heeft nog steeds niet geantwoord op de Engelsche vra genlijst, zeer tot ontstemming van Londen, zoodat er thans weinig anders op overschiet, dan de Lo- camostaten bijeen te roepen, of Italië daarbij aanwezig zal zijn hangt af van den datum van op heffing der sancties op deze bijeenkomst het uitblijven van 't Duitsche anwoord vast te stellen en Berlijn een laatste sommatie te zenden. Iets later, b.v. na den af loop van de conferentie te Mon treux, kan dan een datum voor een officieele bijeenkomst der Locarnostaten worden vastge steld. Op deze conferentie zal dan plechtig de mislukking van de onderhandelingen metDuitsch- land kunnen worden vastgesteld, waarna men naar een nieuwen weg tot de garantie van de veilig heid in West-Europa kan gaan zoeken. Het front van Stresa zou dan wel weer eens uit den doode kunnen herrijzen. Door de omstandigheid, dat de meest vooraanstaande Europee- sche politici van honk zijn en in Genève de belangen van hun land verdedigen Is er In het po litieke leven van vele landen een rust ingetreden, die hier en daar weldadig aandoet. In Frankrijk zijn Blum en Delbos van huis, zoodat thans te Parijs na eenig9 weken lang koortsachtige parle mentaire werkzaamheid in het Palais Bourbon en het Luxem- bourg een ongekende stilte heerscht. Deze stilte strekt zich intusschen nog niet tot het ge- heele land uit de stakingsziek te is dit keer wel zeer hardnekkig. Hetzelfde kan ongeveer van België gezegd worden. Daar heeft minister-president van Zeeland, voordat hij te Genève de verre van gemakkelijke functie van voorzitter van de Assemblée ging waarnemen (Benesj, intusschen staatshoofd geworden, had be dankt) nog haast-je-rep-je een aantal wetten tot sociale hervor ming doen aannemen en een re geeringsverklaring afgelegd, die speciaal in Vlaamsche kringen weinig voldoening vermocht te wekken. Deze verklaring hield volgens veler meening ten aan zien van de Vlaamsche kwestie te weinig positiefs in. Doch ook in het Belgische parlement heerscht na het vertrek van Van Zeeland rust. Slechts te Londen is de afwe zigheid van Eden en Lord Stan- hope geen bezwaar geweest om in het Lagerhuis nog een vrij he- HET EINDE.... EEN BEGIN?? Guus Betlem Jr. Naar de United Press weet te berichten, is de Negus voor nemens, persoonlijk voor de Assemblée te verschijnen, teneinde de zaak van Abes sinië te bepleiten. Uit betrouwbare bron ver luidt tevens, dat hij voorne mens zou zijn, naar Abessi nië terug te keeren, en er de tegenstand in het Westelijk, nog niet door Italianen be zette gebied, opnieuw te or- ganiseeren. Nog éénmaal dan, een laatst beroep Waar niets van wordt verwacht. Nog éénmaal dan een laatste coup. Persoonlijk toegebracht, En eenzaam, tréigisch eenzaam staat Daar Abessynisch vorst, Teleurgesteld in 's werelds Raad, Ontheven engeschorst. Nóg wordt hij dan in schijn geteld. Nóg wordt hij stil erkend, Maar 't vonnis Is alreeds geveld. En 't is een bitter ènd, Nóg staa^,-hij in 't brandpunt dan Van 's werelds politiek.... Doch liever., zwijgt men er al van. En speent zich de critiek 1 Z'n kreet om hulp, rechtvaardi ging, De wereld voorgelegd, Daarginder in besloten kring. Kon beter., niét gezegdl Een lóétste médelevend blijk...» Zóó zal het aanstonds gaan, En het conflict, zoowel het Rijk, Houdt óp, nog.te bestaanl De roem, die nóg den Vorst omzweeft. Hij taant en hij verdwijnt, Totdat men hem. .vergeten heeft, Zóó denk ik me., het elndl En het onttroonde Vorstental Vereenzaamd en alleen, Is, na den Abessijnschen val. Opnieuw verhoogd met., één 1 Maar nóg houdt er de Negus stand, En geeft zich niet gewonnen, Terug wil hij, naar eigen land, Den strijd opnieuw beqonnenl En 't is vandéér, dat ik hier schreef, (Al is zoo zie ik 't in, De kans nihil, die ik hem geef. Het eindeeen begin vig debat te houden. Oorzaak daarvan was den minister van oorlog Duff Cooper, die eenige dagen geleden een bezoek aan Parijs had gebracht en daar in het openbaar had aangedrongen op een nauw samengaan tusschen Engeland en Frankrijk en wel desnoods in den vorm van een militair verdrag. Dat zoo'n mili tair verdrag slechts tegenDultsch- land gericht kan zijn, behoeft wel geen betoog en daarom deden de woorden van Cooper, na de verklaring van Baldwin, die te voren op samenwerking tusschen Fnqeland, Duitschland en Frank rijk had aangedronoen, wat vreemd aan. Dat vond ook de op positie in het Engelsche Lager huis, die geen geftoeqen kon ne men met de verklaring van sir Tohn Simon, die Baldwin als hoofd van de regeering verving, dat Duff Cooper te Parils als parti culier persoon had gesproken. Terecht wees de arbeidersafge- vaardlcrde Attlee er op, dat men in Frankrijk de rede wel degelijk als een verklaring van de Enael- sche politiek had opgevat. Des ondanks heeft het Lagerhuis een motie van de Labourpartv met 284 tegen 136 stemmen verworpen. MILITIE-AUTO'S WORDEN GEZEGEND. Ia Christopher», het groote Oostenrijksche pelgrimsoord voor autorijders, deze* dagen de zegening plaats der militaire auto's van Oostenrijk, Men ©om iote da Ge«t4ükhdd

Soester Courant | 1936 | | pagina 5