CAPITULANTEN. Capitulanten-stelsel weereen van die geheimzinnig© moderne woorden, dio men tegenwoordig herhaaldelijk tegenkomt, zonder precies te weten, als men er zelf niet rechtstreeks mee te doen heeft gehad wat ermee be doeld wordt. Wat Is toch dat capitulanten- stelsel, waar men tegenwoordig zooveel over spreekt, heeft men ons al herhaaldelijk gevraagd. Met de plaatsruimte, waarover wij be schikken, is het niet doenlijk daarvan een volledig inzicht en overzicht te geven, doch wij kun nen volstaan met het aanstippen van enkele punten, waaruit blij ken zal, hoeveelomvattend dit vraagstuk is en hoeveel vragen op zichzelf door dit stelsel wor den gesteld en aangeroerd. Toch zal deze korte bespreking den lezer een inzicht verschaffen In dit nieuwe instituut, hetwelk hem in staat stelt bij het ter sprake komen van het woord „capitulan- ten-stelsel" zijn meening over de onderdeelen daarvan naar voren te brengen, in zooverre hij tot oordeelen bevoegd is natuurlijk. Naast de gewone dienstplich tigen en reservisten, telt ons leger ook beroepspersoneel. Dit be- roepspersoneel nu vervult een belangrijke taak bij de opleiding van de vrijwilligers en dienst plichtigen, bij de organisatie van oude en nieuwe legeronderdee- len, bij de administratie van zeer belangrijke takken van dienst, als b.v. de bewapening, enz. Nu is het een feit, dat een groot aantal der militaire functies beter geschikt zijn voor jongere, dan voor oudere mannen, vooral wat betreft de lagere rangen. Bij het in dienst blijven tot den pensioen gerechtigden leeftijd vindt eener- zijds een onvoldoende doorstroo ming plaats (is het Nederlandsche spreekwoord „de een zijn dood is den ander zijn brood", vol maakt van toepassing), terwijl an derzijds de bevorderingsmoge lijkheden zeer gering zijn in dat geval, hetgeen weer tot groote ontevredenheid aanleiding geeft. Helaas ls het hier en daar de laat ste jaren heel erg geweest en zag men oud© onderofficieren, die nog steeds b.v. sergeant waren, dienst doen, ontevreden natuur lijk, dat zij nooit eens de dubbele streep of het knoopje konden ver overen, hoewel zij hun examen Voor de naasthoogere rang mis schien allang gedaan hadden, on tevreden ook, omdat hun de mo gelijkheid tot het verhoogen van hun jaarwedde was ontnomen 1 Een en ander is slecht voor den dienst en., natuurlijk., voor de betrokkenen. In het capitulanten- reglement nu beschikt de regee ring over een groot aantal be trekkingen in vaste openbaren en semi-openbaien dienst, welke worden gereserveerd voor be paalde categoriën ex-militairen, capitulanten genaamd. Deze ver dienen dus a.h.w. hun aanspraak op een dezer betrekkingen door een aantal jaren in de weermacht te dienen. Alle overheidsdiensten en bedrijven, van Rijk, provincie, gemeente, waterstaat, spoorwe gen, enz. zijn bij de uitvoering betrokken, voorzoover het plaat sen betreft, welke door gewezen militairen beneden den rang van officier van land- of zeemacht vervuld kunnen worden. Reeds vroeger heeft men getracht te ko men tot een regeling van den overgang van militairen in bur gerlijken dienst, doch thans zijn voor het eerst bij de wet voor schriften daaromtrent gegeven. Het c-apitulanten-reglement vormt een onderdeel der wet tot ver laging van de openbare uitgaven en op den duur verwacht men zelfs ^en ja^rlijksche bezuiniging van vijf millioenl Dit is mogelijk, omdat de aanspraak op een vaste betrekking met uitzicht op pen sioen een waarde vertegenwoor digt, welke een lagere salaiiee- ring toestaat, terwijl tevens op „pensioenen" bezuinigd kan wor den 1 Maar wij hooren al vragen: vormt dat voor de openbare dien sten geen nadeel, dat zij inplaats van zelf uit vele sollicitanten te kunnen kiezen, voor sommige functies althans, een capitulanl toegewezen krijgen? Men meent juist het tegendeel: men krijgt immers iemand, die gedurende een reeks van jaren zijn alge- meene geschiktheid, ijver, toewij ding, betrouwbaarheid, enz. be wezen heeft. Om capitulant te zijn, moet men behooren tot ze kere categoriën militairen die van zes tot tien jaren dienst vervuld hebben. Enzij moeten natuurlijk in militairen dienst hebbenvol daan! Zij, die zich voor deze kwestie interesseeren kunnen een uitstekende bron vinden in de uitgave van de firma Samson „Het Capitulantenwerk", waarin de nieuwe directeur van het ca- pitulantenbureau alle gegevens omtrent dit onderwerp heeft ver zameld en£ overzichtelijk gerang schikt. y (Nadruk verboden). BINNENLANDSCH OVERZICHT. Voorbereidingen tot herzie ning der grondwet. Welke ar tikelen wel en welke niet her zien zullen worden. De Uni versiteit te Utrecht viert haar 300-jarig bestaan. De Waal brug geopend. Landdag der liberale staatspartij „De Vrij heidsbond". Verschenen is het verslag van de staatscommissie, ingesteld bij Kon. besluit van 24 Januari 1936, aan welke is opgedragen de voor bereiding van een gedeeltelijke herziening van de grondwet. De voornaamste voorstellen, welke door de commissie zijn voorgesteld, betreffen de druk persvrijheid, een verlaging van schadeloosstelling aan de Twee de Kamerleden, een verbod van revolutionaire volksvertegen woordigers, ministers zonder por tefeuille en een verordende be voegdheid aan het bedrijfsleven. Bovendien is de herziening nog van belang inzake het inkomen der Kroon. Tot nog toe verzekert de grondwet geen jaailijksch in komen aan den gemaal van een regeerende Koningin, alsmede aan den gemaal van een Prinses, vermoedelijk troonopvolgster. Het is natuurlijk niet wel mo gelijk reeds op de mogelijke ver anderingen vooruit te loopen, maar in eenig opzicht kan men toch wel een voorspelling wa gen, welke herzieningen er door zullen komen en weike niet. De rapporten zijn namelijk vergezeld van nota's, waarin het standpunt van bepaalde Kamerleden, welke derhalve representatief geacht mogen worden voor hun partij. Zoo is bijvoorbeeld een nota, on derteekend door de leden der staatscommissie Albarda, Van der Bergh, Joekes en Kranenburg, in gediend, welke zich uitspreekt SONJA HENIE IN FILMLAND. De gevierde ijsster In een nieuwe entourage! Geen witbesneeuwde bergtoppen omringen haar thans, doch de feigloeiende booglampen van de Hollywoodscht filmstudio t, Men tiet hier Sonja bty de onlangs gemaakte proefopnamen. veroveren. Engeland wapent zich tegenover dezer gevaren op het oogenblik koortsachtig. Doch daarbij stuit het op groote moei lijkheden. De Engeliman houdt niet van de uniform vandaar een groot gebrek aan strijdkrach ten. Nog deze week richtte minis ter Cooper zich tegen sommige pacifistische kringen, wier rede voeringen hij veel gevaarlijker dan gifgassen noemde. Met het oog op de moeilijkhe den bi) de recruteeiing ie het niet onmogelijk, dat Engeland thans tot een soort dienstplicht zijn toe vlucht gaat nemen. In Frankrijk ls de staking nu zoogoed als ten einde. Nu de re geering onder druk van uiterst links aan alle eischen van de ar beiders is tegemoet gekomen, be staat er ook weinig aanleiding meer de fabrieken bezet te hou den. De communisten hebben, over alle linies de overwinning behaald en die reeds gevierd met een massavergadering in Parijs, waar Gitton zijn rede besloot met de woorden: „Voor een vrij, sterk en gelukkig Frankrijk, voor de Fransche Sovjet-republiek". Voor de Fransche Sovjet-repu bliek 1zijn er nog lieden, die twijfelen aan de plannen, die Moskou ten opzichte la belle France koestert Meer nog dan voor Frankrijk ziet de toestand er voor België donker uit. De nieuwe regeering Van Zeeland staat voor bijna on overkomelijke moeilijkheden. Ook onze zuiderburen zijn niet im muun gebleken voor de stakings bacil en dit was ook niet waar schijnlijk, daar de devaluatie de kosten van het levensonderhoud aanzienlijk verhoogd had, waar tegenover elke compensatie voor de arbeiders ontbrak. De betere toestand der Belgische industrie is tenslotte betaald door het over- groote deel van het Belgische volk. In zooverre verschilt de toestand in België dan ook van dien in Frankrijk, waar de loons- verhoogingen een experiment vormen, dat niet is afgedwongen door een verandering in het le venspeil. Ook zonder staking zou de Belgische regeering wel ge dwongen zijn tot hervormingen, indien zij tenminste niet wilde, dat de groote partijen nog meer ten gunste van de radicale be wegingen van links en rechts LEERT ZWEMMEN 1 Guus Betlera Jr. 21 Juni, Begin uw zomer goéd, dit jaarl Nu de zomer gaat beginnen, Ingeluid met zomersch weer. En U straks weer loopt te puffen In een hitte-atmosfeer, (Dat wil zeggen: naar we hopen, Want tot nu toe was 't een strop, En de hotelier in Zandvoort, Kan z'n Mei-pret al weer op..) Maar wannéérU dan gaat snakken Naar wat frlssche frisschigheid, In de zon hebt liggen bakken Met een zee van vrije tijd.... Dan.dan is daar weer het water, Dat verlokkend, koele nat, Dat zoo heerlijk en verkwikkend Om je steedsche ooren spat. Dan.dan is daar weer het wèter. Dat ons een vergoeding is Voor de vele „droge" uren Vol van daagsche ergernis 1 Kano's sleepen we van zolder, 't Badpak uit de linnenkast, (Als tenminste daar de mot zich Niet eerst flink aan heeft vergastl) Een wagónlading kantoorstof Zijn we al met één bad kwijt.... Daarom is het ongetwijfeld Voor m'n waarschuwing nü tijd t Menschen, profitéért van 't water, Spring er vierkant middenin, Plas en plons, en spat en spetter, En verdwijn tot aan je kin! Duik 'es onder in de golven, 't Is van harte je gegund. Maar pas op.pas op.pas op. ja Wanneer je niet zwemmen kunt 1 Blijf dan vóóraan aan den walkant En vermijdt het kleinst' gevaar. En voorél dét niet vergeten Leer het dan., metéén, dit jaarl zouden afbrokkelen. Wat men thans in België ziet gebeuren la een wind uit de zeilen van com munisten en fascisten nemen. Zelfs aan sommige eischen van Rex is Van Zeeland min of meer tegemoetgekomen. Intusschen zijn experimenten, zooals de 40-urige werkweek, voor België nog heel wat gevaar lijker dan voor Frankrijk, Men mag niet vergeten, dat Frankrijk nog Steeds een rijk land is, dat desnoods wel een stootje kan verdragen. België daarentegen is een arm land, dat gebukt gaat onder groote financieele moeilijk heden en een slechten staat vatf het bankwezen. den wederzijds weer vele vrien delijke woorden gesproken. Zoo is de eerste week van de lustrumfeesten, ondanks het min der aangename weer, op waar dige wijze ingezet en we zouden ons al erg moeten vergissen, in dien het de komende weken 1d Utrecht niet een tijd van jolijt zou zijn. Het woord „pont" is synoniem- met „misère". Iedere automobi list zal U dat kunnen vertellen. Misschien zal hij zijn orde el in minder nette termen uitspreken maar de uitspraak zal zonder twij fel op hetzelfde neerkomen. Nederland heeft heel lang moe ten wachten, voor er een behoor lijke oeververbinding over de Waal kwam, maar nu fs deze er toch eindelijk. Dinsdag is in te genwoordigheid van H. M. de Koningin de brug over de Waal, een kunststuk van moderne in genieurskunst en moderne archi tectuur, plechtig geopend en voor het verkeer toegankelijk gesteld. Zooals bekend is deze brug de zevende van de in het nieuwe wegenplan ontworpen bruggeD over de groote rivieren. De ze vende, maar tevens de grootste en de mooiste. De middelste overspanning van ruim 244 meter lengte is de grootste boogbrug van het vaste land van Europa. De kosten van den totalen aanleg hebben niet minder dan vijf mil- lioen gulden bedragen, om maar eens even een paar cijfers te noe men. Kortom, Nederland is een stuk werk rijker geworden, waarop de overige wereld jaloersch kan zijn. Begin dezer week heeft de li berale staatspartij De Vrijheids bond in Drente een landdag ge houden. Het lag in de bedoeling dezen in de open lucht te hou den, maar aangezien het weer zich niet van zijn beste zijde deed kennen, moest van dit besluit worden afgezien en werden de tenten maar opgeslagen in de concertzaal te Emmen. Veel belangstelling was er niet en dat in het vanouds bekende liberale Drente. De voorzitter, de heer Stheeman, sprak dan ook over dit feit wooTden van teleur stelling uit, maar anderzijds hoopte hij, dat de verklezlnos- actle er niet minder om zou zijn. De heer Lamberts, wethouder van Coevorden, hield nog een redevoering over de Vrijheids bond en het platteland, waarin meer blijkt, dat aan de overzijde van het Kanaal de meeningen in deze kwestie wel zeer uiteenloo- pen, doch dat de sterkste stroo ming, die het ten slotte winnen zal, voor een opheffing der sanc ties is. Chamberlain heeft reeds in de afgeloopen week gewezen op de noodzakelijkheid, tot een modus vivendi met Italië te ko men en ook Baldwin heeft reeds verklaard, het hiermede eens te zijn. Nu is het een overbekend feit, dat eenige Engelsche minis ters, waaronder in de eerste plaats Eden en den minister van Oorlog Duif Cooper zich moeilijk in dit standpunt kunnen verplaat sen. Geruchten deden deze week dan ook al reeds de ronde, dat deze ministers zouden aftreden, geruchten, die intusschen reeds gedementeerd zijn en ook hoogst onwaarschijnlijk waren. Het heen gaan van Eden zou voor Musso- lini nog een overwinning te meer beteekend hebben en dat gunt men den duce in Londen zeer ze ker niet. Frankrijk zal in de sanctie kwestie geheel den Engelschen koers volgen. Oorspronkelijk had de nieuwe Fransche Volksfront- regeering om principieele rede nen op handhaving der sancties aangedrongen, doch de gewij zigde openbare meening in Groot- Brittannië heeft haar invloed op de Quai d'Orsay niet gemist. Naar alle waarschijnlijkheid zal het dus met de sancties spoedig afgeloopen zijn. Opheffing der sancties betee- kent een modus vivendi met Ita lië. Maar speciaal in Engeland voelt men, dat zulks slechts van- tijdelijken aard kan. zijn. Op den langen duur, daar zijn de Britten van overtuigd, is een gewapend conflict tusschen het nieuwe Ro- meinsche imperium en het Engel sche empire niet te vermijden. Meer nog dan in den Napoleon- tischen tijd ls de zeeweg naar Indië in gevaar en ook de ver binding CairoKaapstad wordt bedreigd. Met grooten zorg houdt men in Engeland op het oogen blik rekening met de mogelijk heid, dat Italië in Abessinië een sterk inboorlingenleger op d© been brengt. Geruchten, dat reeds met de militaire opleiding van jeugdige Abessijnen een aanvang is gemaakt, doen de ronde. Met een dergelijk leger zou Mussolini op elk gewenscht oogenblik Egypte en den Soedan leunnen 8 tegen herziening van artikel 7 van de grondwet, dat is tegen de herziening van de vrijheid van drukpers. Maandagmorgen zijn de feeste lijkheden ter gelegenheid van het 300-jarig bestaan d9r Utrecht- sche Universiteit begonnen met de aanbieding van een Staatsie karos namens de burgerij aan het Utrechtsche Studentencorps. Vele autoriteiten waren bij die uitrei king aanwezig en 't behoeft wel haast geen betoog, dat vele woorden van waardeerfng tijdens die plechtigheid zijn gesproken. De goede verstandhouding,welke er bestaat tusschen de Utrecht sche burgerij en d© Utrechtsche studenten vond zijn uitdrukking in een gouden boek, ondertee kend door duizenden Utrechtena ren, dat mede bij de overreiking van het senaatsrijtuig aan de stu denten werd overhandigd. Na tuurlijk werd de plechtigheid be sloten met het zingen van het wereldberoemde studentenlied Io vivat, waarvan de tweede regel in den mond van het volk luidt: alle studenten bennen zat. Daarna vond de opening plaats van de kermis op het in een middeleeuwsch kasteel herscha pen Vredenburg. Ook hier wer- spreker betoogde, dat het boe renbedrijf alleen economisch be heerd kan worden, als de eige naar baas in eigen huis is. Ten slotte spraken de heeren Louwes en Linthorst Homan, redevoerin gen uit, waarna de voorzitter de landdag besloot met een woord van dank aan de sprekers. BUITENLANDSCH OVERZICHT. Handhaving of opheffing der sancfies? De openbare mee- ning in Engeland voor ophef fing en Frankrijk zal den koers van Londen volgen. Onrust in de Engelsche hoofdstad. Voor den alge- meenen dienstplicht In Groot- Brittannië? De stakingen in Frankrijk ten einde. België in een benarde positie. Handhaving of opheffing der sancties? Ziedaar de vraag, die kort voor de bijeenkomst van den Volkenbond, in het middelpunt der belangstelling staat. Om een antwoord op deze vraag te kun- neu geven, fs het in de eerste plaats noodzakelijk, te weten, op welk standpunt men in Engeland, dat min of meer de geestelijke vader van de sanctiepolitiek te genover Italië is, staat. Meer en EEN SPANNEND MOMENT UIT DEN WEDSTRIJD DUITSCHLAND IERLAND. Dc Duitscbe Daviscup-spcler Von Cramm in actie tijdens den te Berlijn gespeel- den wedstrijd DuitschlandIerland. In vliegende vaart pikt hij den bal voor zijn partner Henkei weg om hem met een formidabelen smash „in te maken". BUDAPEST BIJ NACHT. Avondgezicht op de oevers van den Donau bij Budapest, een van Europa I schoonste steden. DE TROPENHELM ALS COLLECTESCHAAL# Te Rome werd dezer dagen een groote boekenmarkt gehouden, oeweldiae Uopeaheku stond opgesteld, waarin men boeken, bestemd voor m geweioige vvjw ltaiUkDgn Afrika, kon werpen#

Soester Courant | 1936 | | pagina 5