Voor Uw Taxi Garage Joh« Tak waarin opgenomen „De Nieuwe Soester", De Soester Post", „Huis aan Huls" en „Soester Advertentieblad". Uitgave: DRUKKERIJ SMIT N.V., SOESTDIJK, Van Weedestraat 35, Telefoon 566. Prinses Juliana verloofd. Meditatie* De baconnachtmerrie van Minister Deckers. wk De revolutie verslindt zijn eigen kinderen. Kerkberichten. Soest ADVERTENTIEPRIJS: v«n 1—5 regels 10.75. Elke regel meer 15 cent. Advertenties tusschen de tekst dubbel tarief. Bij contract belangrijke korting. Advertentle's In dit blad worden eveneens in de twee andere bladen opgenomen. 15e JAARGANG UITGAVE van. „DE SOESTER COURANT" Algemeen Weekblad, „SOESTER NIEUWSBLAD" Algemeen Chistelijk Weekblad en „SOESTER WEEKBLAD". ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 50 ct„ franco per post 65 ct., 17% ct. per maand. Vrijdag 11 September 1936. No. 37 Dag Telefoon 636 Nacht Telefoon 307 Het lijkt wel wat weinig deftig, als we dat zoo maar boven dit artikeltje plaatsen en niet voornamelijk: „Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana is verloofd". Dat we 't zóó Zeggen en niet anders, is heusch niet omdat we minder eerbied hebben voor haren vor- stelijken staat, maar omdat wij, Nederlanders, het nu eenmaal niet anders uitdrukken van 'onze Prinses Juliana. Wat een blijdschap deze tijding verwekte over heel Groot Nederland is niet uit te druk ken! Terwijl we dit schrijven, hebben we pas 't ochtendblad neergelegd, waarjn we lazen over de golf van vreugde. Neen, van de 'vloedgolf van vreugde, die de tijding van dit heuglijk gebeuren over Nederland bracht. „De Prinses verloofd" meldde de Radio, '„de vlaggen uit" antwoordden de enthousiaste luisteraars! Ze draafden hun huis door om 't aan iedereen te zeggen; ze telefoneerden de kennissen die aangesloten zijn; ze holden naar de buren om 't te vertellen: „Heb je 't al gehoord, de Prinses is verloofd!" En toen aan den avond van den dag, toen is er in schier elke plaats van ons land openbaar uiting aan de blijdschap gegeven, die aller hart vervulde. Muziek, fakkeloptochten en wat dies meer zijEn in de gezinnen, bij 't huiselijk gebed en in de binnenkamers is er .God gedankt voor dezen zegen, geschonken aan óns VorstèhKüïsgege'veïidaarin aan "Ne derland, maar bovenal aan de Koninklijke Moeder en aan haar Koninklijk Kind en er is gebeden, of God in zijn genade, Zijn zegen wil gebieden over deze aanvankelijke ver bintenis. Welk een rijk gezegend land is Nederland! Terwijl in andere landen de dictators 'zich a.U leen staande houden door 't recht van de onderdanen te vertrappen; door elk symptoom van tegenstand in bloed te smoren; door elkander in vreeselijken broederkrijg te ver moorden; schaart zich het overgroote deel van Nederland om den troon en jubelt het en dankt het, hoe anders ook verdeeld, om den zegen dien God aan zijn Vorstenhuis heeft geschonken. Dat het toch een zegen is groot en schoon, dien Hij schonk, dat mogen we zoo vast gelooven! Een verloving uit liefde, met een jonge vorstenzoon die zich geheel aangepast heeft aan den toestand, waarin revolutie zijn Vaderlijk geslacht heeft gebracht, en die ge woekerd heeft met de talenten door God hem geschonken; een verloving van twee Vorstenkinderen, die zoo echt natuurlijk en gewoon blij en gelukkig met elkander blijken te zijn, welk een voorspelling is daarin van blijvend geluk. Die voorspelling worde wer kelijkheid. En dan, dan moge ook ons dorp daarvan den zegen mede ontvangen. Plotseling zien die gesloten ramen van het Paleis ons anders aan. 't Is net, of ze spoedig open zullen gaan; of er een Prinselijken standaard gehe- schen zal worden aan dien nu zoo eenzamen kalen stok! Ook die hope moge werkelijkheid worden en Soest moge in deze zomer spoe dig blij getuigenis ontvangen van het feit, dat daar een jong gelukkig Vorstenpaar is, dat onder ons verkeert en in wiens geluk we van nabij mogen declen. N aschrift.- Sinds wij dit schreven is gebleken, dat deze hoop inderdaad vervuld staat te worden. ALS DOOD AAN ZIJNE VOETEN, Toen ik Hem zag, viel ik als dood aan Zijne voeten. Opcnb. i 17. Als dood aan Zijne voeten. Wat was daarvan de oorzaak. De banneling Johannes had in een visioen iemand gezien, waardoor zijn geest dermate overweldigd weTd, dat hij werd sprakeloos, bewegingloos, krachteloos. Ilij had den Verheerlijkten Priester-Koning gezien in overweldigende Majesteit. Johannes had vroeger den Heiland vele malen gezien, gehoord, gesproken, zelfs bij Hem aan zijn borst gelegen. Aan 's Meesters v**i»cn in »e drink«o, als «en Mar* d« iim v<m zijn Meester, als evend wmm. Dat waren zulke zoete oogenblikken als zijn Meester sprak en als zijn ziele luisterde. Hoe zoet is 't voor het geloovig hart Jezus' woord te hooren. Te hooren preken tot de ziel. Te gevoelen de kracht, de ge nezende, de oprichtende, de voedende, de ziel in-'n.andere-sfeer-brengende-kracht van dat Goddelijk Woord. Dan was 't voor Johannes met zijn ge voelige ziel zoo aangenaam. Als hij zijn Mees ter maar zag, ging z'n hart al open. N u ziet hij weer z'n Meester. Doch, hoe anders. Toen in den staat der vernedering; n u in den staat der verhooging. Toen, als zijn Meester, die met hem omging als een vriend met zijn vriend; nu als de volheerlijke Priester-Koning, Die schittert van overweldi gende Majesteit. Welk een verschil. Op aarde wandelde Jezus als een Mensch onder de menschcn, aan Wien naar het pro fetisch woord van den voorzeggend en Jesaja geen gedaante noch heerlijkheid was. Nu wandelt Jezus tusschen de zeven gou den kandelaren bekleed met het langafhan- gend kleed, als symbool van volbracht Pries ter werk. jEjjï daar gaat 'n sprake van uit, waardoor Johannes tot in de kern van zijn menschelijke - ziel geroerd wordt. En dan dat stralende hoofd, bedekt met dusver en nadien nooit gezien haar als witte wol; en die vlam mende oogen; en die voeten als van gesmolten gloeiend koper; en die stem, die stem, zoo doordringend als het bruisen van hoog naar beneden.stortende watervallen en die zeven sterren in zijne hand; en dat groot scherp zwaard, uit Zijn mond uitgaande; en dat glinsterende aangezicht, stralen uitstralende als een krachtige zon; o, die gansche verschijning! Zeg is 't wonder, dat Johannes geen grond meer voelt en dat hij neervalt en dat hij later aan de Kerk van Jezus dat veel zeggende woord schreef: „toen ik Hem zag viel ik als dood aan zijne voeten?" Het ging hem als Jesaja voorheen. Toen deze Profeet ook 'n visioen kreeg in verband met zijn roeping tot Profeet, en hij God zag in Zijn Heerlijkheid en Maje steit en uit den mond der heilige Serafijnen het drriemaal „Heilig" hoorde, verstomde ook hij, en kon alleen maar stamelen: „wee mij, ik verga, dewijl ik 'n man van onreine lip pen ben". Johannes viel als dood aan de voeten van den verhoogden Christus neder. Sprakeloos hij wist niet wat te zeggen. Bewegingloos hij wist niet wat te doen. Krachteloos hij wist zich niet staande te houden. - Gaat 't niet eenigszins zoo den mensch, die door het ontdekkend licht uit de hemel- sche lichtbron iets ziet van Gods rechtvaar digheid en heiligheid en grootheid en maje steit en heerlijkheid Wordt de hoogc en de zoovééLkunnende mensch niet klcfin, als het Goddelijk licht hem doet zien eigen nietigheid en Gods groot heid Als hem z'n zonde ontdekt wordt, knielt de zondaar neer naast den tollenaar, geeft hem de hand en zegt tot hem: „broeder ik stamel met u: „o God, wees mij zondaar genadig". Johannes had voorheen, toen hij dagelijks met Jezus verkeerde, nóóit zooiets doorleefd. Nu wordt hij overweldigd door de schit terende verschijning en wat zal hij zeggen of wat zal hij doen of hoe zal) hij zich houden? hij wéét het niet; hij wéét het nietdaar valt hij als dood aan Jezus' voeten neer! Let er toch op hij valt neer op de beste plaats. - Neen, hij vlucht niet daar denkt hij niet aan; en dat kan hij niet en dat wil hij niét. Hij valt neer, maar aan de voeten van Jezus. Daar is de beste plaats. Dat heeft Johannes ondervondeiv En hier is weer iets op te merken. Ga naar Gethsemané en zie de bende, die Jezus gevangen komt nemen. Een enkel oogenblik laat Jezus iets van zijn Grrootheid en Almacht zien en de bende valt achter waarts ter aarde, ook als dooden. De wereld valt neer en de goddelooze z a 1 neervallen als God laat zien, wie Hij is maar hij valt niet naar God toe maar van God af. Johannes valt naar. Jezus toe. Bewijs van z'n kindschap Gods. Kenmerk van zijn diep levend geloof. Teeken, dat hij zijn Jezus kent. Uitdrukking van z n vaste overtuiging, dat hij Jezus voor tijd e i eeuwigheid toebehoort. Hij vernedert ziel voor Jezus; hij aanbidt Jezus; hij acht zich gering. Zijn houding zegt., alles. Aan de voeten v m Jezus daar wilt gij rijn, die uzelven a m Jezus verbonden ge voelt. Als gij niet n eer weet, wat gij zeggen moet; als gij ovex /cldigd wordt door het indenken van God* Majesteit en gij meer dan ooit uwe nie igheid gevoelt, dan valt gij aan de voeten - an Jezus. Neen, gij vlucht niet weg, want dat kunt gij niet. Omdat er een band tusschen Jezus en u bestaat. Maar gij valt neer voor Hem. En daar dhhr is de beste plaats. Zijt gij getroffen door Zijne Majesteit en verslagen door uwe schuld val neer aan de voeten van Jezus. Daar is de plaats om uit te weenen en om te aanbiddden tevens. Daar wordt gevoeld de vaste maar ook teedere hand van Jezus. Daar wordt gehoord de wegsleepende muziek van het hemelsch woord: „vrees met, want... want..." Johannes viel ais dood aan Zijne voeten. De oorzaak vvc.3 de schitterende verschij ning van Jezus. De zegen was herleving door de hand en het Woord v n Jezus. Zalig hij, die gebroken in eigen kracht, voor Jezus neervi,>t. Dan wordt de overwonnene overwinnaar. Toen Jakobs .xeup ontwricht werd, was al zijn kracht leg, maar toen had hij 't juist gewonnen. lerst toen zijn kracht ge broken was welji zijn naam genoemd: „Is- rael". Het onze weg om, wat van Jezus is, te ontvangen. Dat wordt aan de voeten van Jezus beleden. Kent gij die plaats Zoo neen, dan moet er nog iets gaan sterven in u. Zoo ja, dan hebt ge ook kennis aan de vertroosting, welke een verootmoedigde ziel van Jezus ontvangt. Scheveningen. JANSENS. V (.7 Het wordt voor minister Deckers Op den langen duur een plaag: Haast bij elke Kamerzitting Stelt men hem een nieuwe vraag. Weet U dit en weet U da£ wel? En wat zult U hieraan doen? 't Wordt de arme Excellentie Voor z'n oogen geel en groen! Hij was met dat baconzaakje Stellig op 't verkeerde padj En de slimme baconneezen Hebben hem bij 't been gehad Onze, reeds berooide schatkist Kost dat weer een mooie duit Maar de baconf abrikant en Lachen de regeering uit. BELASTINGADVIEZEN BOEKHOUDINGEN Billijke condities Accountantskantoor - J. C. DOGGER Hartmanlaan 62 - Telefoon 758 - Soest Dit gezegde is nu weer ten volle bewaar heid geworden in Rusland, het land van de bolsjewistische dictatuur. We hebben gelezen, hoe de uiterst linksche' kopstukken van de communistische partij als Zinofjef en Kamanef met nog 14 anderen zijn veroordeeld en ter dood gebracht. Dat waren de mannen die met Lenin en kameraad Stalin de kern vormden van de communis tische partij, waarin ook Trotsky een voor name rol speelde, welke laatste gezorgd heeft dat er een goed en paraat ï'ood leger op de been werd gebracht, waardoor het mogelijk was om de wit Russen te verslaan en het bolsjewisme met onbeperkte macht kon gaan heerschen over het diep ongelukkige Russi sche volk. Maar Trotsky viel in ongenade bij kame raad Stalin en de zijnen en moest als ban neling buiten Rusland verblijven. Hij beoog de de uiterste consequentie van het godloos beginsel Stalin en de regeering, die wel in zag da> iid er dan spoedig geheel onder ging, be0zijn politiek te wijzigen zooals ook eenmaal Lenin deed met zijn N. E. P., waardoor weer verademing kwam. Ook Stalin moet, door de noodzakelijkheid gedwongen, wel gaan veranderen en bepalingen invoeren, waardoor het echte bolsjewisme een gewel dige deuk krijgt en feitelijk moet erkend wor den, dat die zoo gesmade en verachte bur gerlijke wetgeving nog zoo slecht niet was. En om nu meer vrijheid daarvoor te er langen zijn de mannen van uiterst links ge vangen genomen en de kopstukken na een schijnproces uit den weg geruimd. Maar ging het vroeger bij de Fransche revolutie ook niet zoo? Eerst waren de Girondijnen en meer gematigden aan het hoofd, toen kwamen met Robespierre de felle Jacobijnen aan het hoofd en werkte de gillotine dagelijks om de an dersdenkenden te onthoofden. Toen men daar mede zoo wat gereed was kwam het conflict De minister ziet waarschijnlijk 's Nachts nog varkens in zijn droom, .Want er schijnt geen eind te komen Aan den grooten krachtenstroom. Het zal nu uit zijn met dat zaakje Dat hem zooveel zorgen gaf, Want hij moet oprecht bekennen: Het was „bij de varkens af". in eigen gelederen en werden de eigen kame raden naar het schavot gebracht, tot tenslotte ook de beurt kwam aan Robespierre zelf. Dat is zoo het verloop van al die revo luties met dictatoren en godlooze beginselen. Ten slotte verslindt de revolutie zijn eigen kinderen. Er is nu in Rusland groote ver warring onder de communisten in de eigen partij en straks is het ook de beurt van Sta lin en de zijnen om veroordeeld en gedood te worden en dan. Dan blijft er een puin hoop over van dat diep ongelukkige volk. Kan het anders God laat zich niet bespotten. Een land en een volk en een regeering die God uitsluiten moeten ten onder gaan. De Spreukendichter zegt er van: Door Mij regeeren de koningen en de vor sten stellen gerechtigheid. Door Mij heerschen de heerschers en de prinsen, al de rechters der aarde. Welgelukzalig is de mensch die naar Mij hoort, want die Mij vindt, vindt het leven, en trekt een welgevallen van den Heere. Maar die tegen Mij zondigt, doet zijne ziel geweld aan; allen die Mij haten hebben den dood lief. (Spr. 8 15 en 16). Dat is de regel die doorgaat, door alle tijden, door alle geslachten, bij alle volken, in elk gezin en elk geslacht. Verlaten wordt wie God verlaat, Wie God verstoot, verstooten. Wel roepen zij met luider stem: Geen nood; wij redden 't zonder Hem. Maar die het zeggen zinken. H. A. S. SOEST. NED. HERV. KERK. Oudekerk. Voorm. 10 uur Ds. J. I. van Schaik. Zondagsschool van 12 tot 1 uur. Emmakerk. Voorm. 10 uur Ds. E. Groeneveld. Nam. 6 uur Ds. J. I. van Schaick. Zondagsschool van 12.15 tot 1.15 uur. Kerkgebouw Hees. Nam. 6 uur Ds. E. Groeneveld. Zondagsschool nam. 23 uur. HERV. (GEREF.) EVANG- Voorm. 10 en nam. 6 uur Ds. J. M. v. <L Wal, van Wageningen. GEREFORMEERDE KERK. Julianakerk. Voorm ro uur Ds. B. Aikema. Nam. 5.30 uur Ds. S. Wouters. Wilhelminakerk. Voorm. 10 uur Ds. S. Wouters. Nam. 5.30 uur Ds. B. Aikema. CHR. GEREFORMEERDE KERK. Voorm. 10 en nam. 6 uui Ds. N. Bijdemast VER. VAN VRIJZ. GODSDIENSTIGEN Voorm. 10.30 uur Ds. N. Blokker, van Utrecht. Zondagsschool iederen Zondag van if.1 uur in „Religie en Kunst". R.K. KERK. Kerk Steen hof straat. H. Missen 7 en 9 uur. Hoogmis 10.30 uur. Kerk Nieuwerhoek. ie H. Mis 7.30 uur. Hoogmis 10 uur. SOESTERBERG NED. HERV. KERK. Nam. 23 uur Zondagsschool. Nam. 6 uur Ds. B Tumstra- R.K. KERK ie H. Mis 7.30 uur. Hoogmis 10.30 uur. Lof te 6 uur. HUIS TER HEIDE. NED. HEKV. KERK. Voorm. 10 uur Ds. B- Tuinstra. Nam. 6 uur geen dienst RIJWIELDIEFSTAL. Ond,,nks de strenge poli.ie.controle, komen in onze gemeente toch telkens weer gevallen van ^rijwieldiefstal voor. Zondagavond tusschen negen en tien had een zekere H. D. zijn karretje gezet tegen een perceel aan de Burg. Grothestraat. Toen hij na verloop van tijd weer buiten kwam, bloek het rijwiel ontvreemd te zijn. E. deed onmiddellijk aangifte bij de politie. In verband hiermede wijst de politie nog maals uitdrukkelijk op de eenige manier ter voorkoming van deze diefstallen, n.L de fiets te voorzien van een deugdelijk slot.

Soester Courant | 1936 | | pagina 1