Gratis een abonnement op DeSoester Courant of het Soester Nieuwsblad. Geef U nog heden als abonné op! Veiligheid en Luchtvaart Met Hark en Schoffel. gratis plaatsen van een advertentie ter grootte van 15 woorden in de rubriek „Vraag en aanbod". gratis abonnement op De Soester Courant of het Soester Nieuwsblad. Ons Weekpraat je. Soest Trottoir verbetering stopgezet. Met ingang van het nieuwe kwartaal (1 October) stellen wij al onze abonné's éénmaal in elk kwar taal in de gelegenheid tot het De prijs dezer advertentie's bedraagt buiten deze regeling 50 cent, zoodat ons aanbod practisch neerkomt op een De plaatsing der advertentie's heeft alleen plaats op vertoon der abonnements-kwitantie v het loopende kwartaal. De in deze maand verschijnende nummers ont vangt U bovendien gratis. Het rapport der commissie Kooien. Waarom het Rijkstoezicht tekort schiet. worden opgevangen. Moeders weten haar zot*' gen te verbergen. Vaders zijn dikwijls flap-uiten in het gezin. Ze „denken" veel te veel hardop. Juist nu honderdduizenden vaders worden gedwongen om dagen, weken en maanden thuis te zitten, waar ze zich zelf in den weg zijn, oefenen ze een te grooten, onnatuurlijken invloed uit op de vorming van het kind, hetwelk gemak kelijk van hem den dikwijls te veront schuldigen kankergeest overneemt. En vaders onverschilligheid. Onverschilligheid te genover het maatschappelijk gezag, gestelde wetten enz. Het kind verliest zijn respecten tegenover degenen, die dit respect anders uit de natuur van het kind verwerven, omdat elk gezagsidee door het dagelijksch ongeremd mannengepraat in het gezin wordt gesmoord. De remedie ligt voor de hand. Vaders, wien het heil en de toekomst hunner kin deren lief zijn, moeten zich leeren aanpassen aan de voor hen ongewone omstandigheid, dat ze talloozen hunner althans tegenwoor dig zooveel meer thuis zijn dan vroeger en daarom meer paedagogische tact, welke een moeder uit intuïtie heeft, hebben te betoonen. Dat de schoolkinderen een eigen kijk op de maatschappelijke verhoudingen zouden hebben en zich traag en onverschillig be toonen, omdat ze geen vertrouwen hebben, dat de maatschappij hen later mèt hun kennis zal ópntvmen in het productie-proces zooals sommige onderwijs.inspecteurs ons willen doen geloov«n ik geloof er niets van. De min ste zorg, die een jongen van 10, n of 12 jaren zich maakt, is, of hij, eenmaal van school af, wel 'n „baas" zal kunnen krijgen! Jeugd zorgt niet. In proza en poëzie is ons door de eeuwen heen voorgehouden, dat daar om de jeugd de schoonste tijd van het leven is, omdat alleen de jeugd volstrekt zorge loos is. Eind' ♦tijk is dan het verslag verschenen Her cofömissie.Koolen, ingesteld na de achter- leenvoljjf^ide K.L.M.-rampen, en tot doel heb bende «-en onderzoek te doen naar de mo gelijkheid van verhooging der veiligheid van bet luchtverkeer. Hoewel de commissie haar rapport aanvangt met de mededeeling, dat deze veiligheid, voor wat ons land betreft, „in het algemeen op hoog peil" staat, wordt verderop toch eenige critiek geformuleerd, welke, althans wat één belangrijk punt betreft, vrijwel vernietigend is. Geconstateerd wordt b.v. we zullen het voorshands nog niet over de zwaarste critiek hebben dat het vliegtuigpersoneel onvol doende getrraind is om in geval van brand ©f brandgevaar haar paraatheid en tegenwoor digheid van geest voldoende te kunnen ont wikkelen. De commissie meent daarom, dat het houden van brandoefeningen door de leden der bemanning van verkeersvliegtuigen wettelijk dient te worden voorgeschreven. Voorts wordt een verscherping van het rijkstoezicht op de exploitatie van de Indië- lijn nooilig geacht. De inrichtingen van den radio- en meteorologischen dienst op de Ne- derlandsche Luchtvaartterreinen voldoen naar het oordeel der commissie niet aan de daar aan te stellen eischen. Zij dringt er op aan, 'dat zoo spoedig mogelijk wetenschappelijke, te De Bilt opgeleide meteorologen op de vliegvelden worden aangesteld. De wijze van salaris-bepaling der piloten wordt door de commissie zeer verwerpelijk geacht. Een zeer belangrijk deel van het sa laris der K.L.M—piloten wordt bepaald door het aantal vlieguren (vlieggelden). Deze vlieg- gelden bevorderen natuurlijk, dat de piloten ©nder alle omstandigheden zullen wilen door vliegen. De commissie meent, dat de vlieg gelden aanmerkelijk dienen te worden vermin derd en daartegenover het grondsalaris moet worden verhoogd. Maatstaf voor de bepaling van de grootte van het salaris zou voorts kunnen zijn het tijdvak, waarin de piloot tot volle tevredenheid van zijn directie zijn functie heeft uitgeoefend. We hebben hiermee slechts enkele punten van critiek der commissie-Kooien op het be leid van het K.L.M.-bestuur aangegeven. En nu komt de zwaarste bemerking, die •r tevens eene is, welke een verklaring kan feov&rteu ran cte vorige aangegeven tekort komingen. D commissie heeft zich n.1. verplicht gcAct» te wijzen op een omstandigheid, welke haat s inziens in bepaalde gevallen het zelfstandig oordeelen en handelen van het rijkstoezicht ernstig in den weg kan •taan. In den raad van bestuur van de K.L.M. toch heeft een aantal regeerings ambtenaren zitting, die door hun aanwezig heid aidaarr een belemmerenden invloed uitoefenen op de zelfstandigheid van het rijkstoezicht. Dit is toch wel een duidelijke aanwijzing van ambtelijk bederf, dat de noodlottigste gevolgen kan hebben. Er is een rijkstoezicht ©p het oestuur van de K.L.M., maar een. aantal regeeringsambtenaren, die tesamen in vloed kunnen uitoefenen op dat rijkstoezicht, zetelen in den raad van bestuur van de K.L.M. M.a.w. de heeren houden toezicht ep hun eigen beleid! Dat laatste is een gevaar, dat niet alleen de veiligheid v.m het burgerlijk luchtverkeer v a ons land raakt, maar evenzeer een finan cieel karaktir draagt. Immers, de «K.L.M. fceeft nog nimmer zich zelf kunnen bedruipen, «naar moet van jaar op jaar worden geholpen uit de publieke middelen; die hulp beloopt thans tesamen reeds zeer vele millioenen. Wanneer zal de overheid hier, toch ein delijk eens aan zich zelve de eisch gaan stel len, welke de Belgische Tegecring thans aan tich en haar ambtenaren stelt nkdat enkele rr,>* "»nrieele schandalen de publieke opinie tegen de bestaande verhoudingen ter zake hadden opgezet n.1. dat overheids personen noch bestuursambtenaren op eeni- gerlei wijze zitting mogen hebben in de be sturen van ondernemingen, welke door de overheid worden gecontroleerd. Ten aanzien van de K.L.M. blijken dezelfde verhoudingen te bestaan, welke ook voor de Spoorwegen gelden. Onlangs immers werd bekend, dat de secretaris-generaal van het departement van Waterstaat president-commissaris van de Spoorwegen is. En deze zelfde secretaris generaal had o.m. tot taak om aan den mi nister het uiteindelijk advies uit te brengen inzake te verleenen concessies aanauto busondernemers. Deze laatsten kwamen met hun aanvragen dus regelmatig bijden duvel te biechten We hebben nog niet vernomen, dat in dien toestand verandering is gebrachct. En nu verluidt weder zoo iets omtrent den invloed van regeeringsambtenaren in het bestuur der K.L.M. Ofwel omgekeerrd: invloed van be stuursleden der K.L.M. in de regeering. Daar dient toch een einde aan te komen! Heeft ook het schoolkind reeds zijn vertrouwen in de maatschappij verloren? Ik las dezer dagen het Onderwijsverslag, waarin de hoofd- en andere inspecteurs van het L.O. zeer openhartig hun meening ken baar gemaakt over onderscheidene schooltoe- standen. Het trof me, dat unaniem werd geklaagd over den minderen ijver der school kinderen in het algemeen zou een geest groeiende zijn van „we gelooven hét wel". Een der inspecteurs zegt het ronduit, dat hoe langer hoe meer bij jonge en oudere mcnschen het verlangen zich ontwikkelt om zoo weinig mogelijk te werken. Laten we ons voorloopig tot den geest der jongeren, van de schoolkinderen, bepalen. Dat de lust tot werken bij de ouderen veelal dalende is, kan tenslotte .worden verklaard. Dat de lediggang, waartoe honderdduizenden in ons land door de economische omstandig heden worden gedoemd, een demoraliseerend effect heeft, wordt algemeen erkend. Maar nu een verklaring voor het luiheid-, traagheid- en onverschilligheidsverschijnsel bij do schooljeugd. Deze jeugd behoeft niet werkloos te zijn ze kan, ze moet leeren op de scholen. Dat is thans precies als vroeger. Eenige onderwijs-inspecteurs komen noch tans met een verklaring, welke ook het boven genoemde euvel op het conto van „den slech ten tijd" boekt. Een hunner zegt dat de leerlingen „in heel sterke mate de funeste gevolgen van den economischen kreeftengang ondervinden en op school ook wel laten blijken". En dan heet het, dat ze zich niet meer inspannen, omdat ze het „wel gelooven". Er wordt gesuggereerd dat de leerlingen het „nut" van schoolkennis niet meer inzien in de toekomst immers wacht ve« slechts de werkloosheid. „Verzuimen en verloven door armoede nemen in aantal toe, maar nog meer veront rustend is de gewijzigde geest van de leer lingen, voornamelijk in de grootere plaatsen; door oppervlakkigheid en nonchalanse. De toestand thuis cn de conversatie aldaar zul len er wel niet vreemd aan zijn". Zóó zegt nóg weer een andere inspecteur. Voor het laatst© door hem genoemde ar. gument voel ik iets. Moeders hebben er van ouds min of meer bezwaar tegen gehad als de vaders te veel thuis waren. Vaders zijn over het algemeen niet de beste paedagogen. Moeders hebben tact om te verzwijgen, wat minder geschikt is om door kinderoor en te Als de tijdsomstandigheden, de kreeftengang van het maatschappelijk leven, invloed heb ben op den ijver cn de interesse der school jeugd, dan werkt die invloed m.i. via het onderwijzend personeel. Dat personeel moet wel een groote ambitie hebben voor zijn taak en een groote iietfde tot het kind, wil het niet een groot deel van zijn toewijding zien ondergaan in den berg van zorgen en bezwaren, eensdeels door de verlaging van de eigen financieel© positie en anderdeels door de bezuinigingen op het onderwijs grootere klassen enz. welke door de over heid worden opgeworpen. Nolens volens. Het heeft me dikwijls met groote bewondering vervuld, als ik kon vaststellen, dat die toe wijding ondanks alles niet was gedaald en de inspanning alleen maar was gegroeid. Maar het is toch volkomen duidelijk, dat niet iedere onderwijzer(es) d^- eigenschappen van karakter en geest kan 1 hebben om zich in dezen uitnemenden zin t£ betoonen. En dhn is het gevaar acuut te ^reetcn, dat de min dering van ijver en de iiaar voren tredende onverschilligheid van onderwijzer over gaan op de leerlingen. Eén onderwijs-inspecteur klaagt aldus: Hun belangstelling richt zich in benijdens waardige sterkte op het sportgebeuren, ver makelijkheden, vereenigingsleven, verzame lingen van waardelooze dingen en andere zaken, welke voor hen en hun ontwikkeling nog van geen of weinig waarde zijn. Deze dingen acht ik vooral een gevolg van verminderde inspanning van het onderwijzend personeel. Al die zaken, welke in het boven weergegeven citaat werden opgenoemd, zijn dingen, waarheen de belangstelling van het kind als „vanzelf" spelend verdwaalt. Het is juist de ingespannen taak van den onderwijzer om de aandacht der leerlingen van die onder werpen af te trekken en te doen concentree- ren op de leerstof. Ook de pers echter en de thuis zittende vaders! hebben hier schuld. Speciaal aan sportgebeurtenissen wordt een aandacht ge wijd, welke volstrekt onevenredig is aan haar werkelijke beteekenis in en voor het leven. Geen Rijkssubsidie Gedurende de zomermaanden hebben de in woners van Soest met genoegen kunnen con. stateeren, hoe de trottoirs van verschillende wegen, die meestal geen trottoirs docli onge lijke zandvlakken waren, door de gemeente verbeterd werden. Deze verbetering, in werk. verschaffing uitgevoerd, was niet alleen zeer doelmatig, maar ook verfraaiend. Trottoir* banden werden aangebracht, de trottoirs af gegraven, met een teerproduct gedekt en daarna met fijn grind overstrooid. De gemeente had voor deze werkzaamhe den in de begrooting een crediet uitgetrok ken, doch het Rijk zou, waar dit werk in werkverschaffing werd uitgevoerd, subsidie verleenen. In den beginne verliepen deze werkzaam heden niet zoo vlot en de bedragen, uitge trokken voor materiaal en loon, bleken niet in de juiste verhouding te staan. In de laatstgehouden raadsvergadering werd daarom een crediet verhooging gevraagd, het geen nu niet direct in goede aarde viel bij den raad. Verschillende raadsleden toonden zich wantrouwend, waarom Weth. De Bruijn zeer duidelijke toelichtingen gaf. Bovendien toonde hij aan, dat dit aanvullend crediet voor een groot gedeelte gevonden kon wor den door beschikbare credieten voor andere werkvcrschaffings-objecten te verlagen. Na veel discussie is door den raad hierna op zeer stroeve wijze goedkeuring gehecht aan het voorstel. Echter komt men thans voor een nieuwe moeilijkheid te staan, welke men niet had ver. wacht^ Het bedrag, waarop dit object aanvankelijk is geraamd, is verbruikt en het Rijk blijkt er tot nu toe niet veel voor te gevoelen zijn aandeel in het verhoogde bedrag te nemen, ook al blijkt dit absoluut noodzakelijk te zijn. Waar bij doorzetting van het werk dus alle kosten voor de gemeente zouden moeten ko men, was men gedwongen, het werk Zater dag j.1. stil te leggen. De werkzaamheden zijn gevorderd tot het midden der Koninginnelaan, welke een ver betering hard noodig had. Zeer betreurens waard is het dan ook, dat de verbetering thans zoo ontijdig afgebroken moet worden. Ook voor de werkloozen, die in dit object een dankbaar werk vonden, is het een teleur stelling. Het is te hopen, dat Rijk en Gemeente in deze aangelegenheid spoedig tot overeen stemming zullen komen en het werk kan worden voortgezet. ZEDENMISDRIJF. Vrijdagmiddag werd door de politie alhier G. H. te Soest gearresteerd onder verdenking van het plegen van onzedelijke handelingen met minderjarige jongens. Op het politiebureau is H. in scherp ver* hoor genomen en werd Maandagmorgen naar den Officier van Justitie te Utrecht gezonden. GOUDEN BRUILOFT. Zaterdagavond te half negen werd onder groote belangstelling door de Soester Har monie P.V.O. een serenade gebracht aan het echtpaar Van NimwegenVan Velzen, die in café „Middelwijk" hun gouden bruiloft vier den Daar het al geheel donker was gewor den, had de serenade met fakkels plaats, hetwelk de pret niet weinig verhoogde. Met kinderen en kleinkinderen trad het echtpaar naar buiten om de hulde in ontvangst te nemen. Het bruidspaar is nog kras; beiden zijn 71 jaar oud en hopen nog op de diamanten bruiloft. DANKBRIEVEN VAN H.M.DE KONINGIN. De heeren A. A. Kerkkamp en M. C. .Wijn beek ontvingen een dankbrief van H.M. de Koningin voor de aangeboden gelukwenschen op 31 Augustus, zulks resp. door de Burgerij van Soest en de C.O.V. De brieven waren onderteekend door den Particulier Secretaris van H.M. de Koningin, Baron S. van Heemstra. SCHIETWEDSTRIJDEN. Naar ons wordt medegedeeld, zullen de jaarlijksche schietwedstrijden van den Bijz. Vrijw. Landstorm, afd. Soest, gehouden wor den op Dinsdag 22 en Woensdag 23 Septem ber e.k. op de schietbanen achter het Pension „Oranjehof", Spoorstraat 40 te Soestdijk. SOESTER SCHAAKCLUB. Oplossing probleem no. 7: sleutelzet Pg7 e5; vritte dreiging Dd2f4; zwarte parade Ke4 x e5; matzet Ddad5. Goede oplossingen ontvangen van de dames PI. C. Coops en A. B. Spijker en de heeren P. J. den Bak, C. G. v. Bavel, J. Branden burg, D. Foeken, Ir. W. C. v. Goor, K. Post, J. v. 't Riet, J. J. Roorda en S. Wickel. Het volgend probleem is een miniatuur* 3-zet met verrassende sleutelzet en fraaie varianten. Probleem no. 8. W. A. Shinkman. (Am. Chess Journal). ZWART, abcd e fgh *t Is toch ïi raore wersid, Bart! Een mins beleeft van alles. Oezoo Oezoo? vraog ie da nog? As je zoo maor 's rond je kiekt, dan zie je da toch wel! Jao, 'k wee nie wa je op 't oog et! Bel kiek man, dan zei 'k zoo 't een en ander zeggen. Daor je nou et spoor ier in 't land. Daor komme ze zoo maor effetjea 35 miljoen veilig gestelde guldes op te kort in een jaor. Ei je al es uuterekcnnd hoeveul da per dag is? Daor be Tc nooit an edaocht. Nou, da's maor ondertLduuzend guldes per dag! Wablief Man je mot zeggen, hoe kriegen ze 't eiken -dag op. Da mot em zitten in 't weinige vracht vervoer. Jao, ze doene teugeswoordig ok alles met *n noto. Ok al. Maor de regiering graoft ter nc^| maor tel- kes nieuje kanaoltjes bie, die ok al miljoen- tjes kosten. Ze lieken we gek, de minschen. Jao, krankzienig! Ze klaogen, dat er gin koopandel is erf je leest ielken aovond in de krant van toon stellingen, ikspesiesies en weet ik wa meer* Waor doene ze da nou veur, vraog ik maor* De regiering leent telkens miljoenen eh ze komme ielken dag te kort. IK De Ned. Bank zet d'n gulden veilig en' pot onderden miljoenen guldes op. 1 v We motte allemaol naor 'n laoger nivo en as de uismoeders zelf botter maoken, dab worren ze op de bon gezet. D'r worren onderdduuzende kiloos levens middelen vernietigd, en er binnen maor zat minsen hier, die geen greunten kunnen koopen. Ze veriaogen de post_tarieven, alleen veur minsen in de stad. Jao man, buuten-minsen zin geen minsen. Da zin plaatelaanders, die verdienen duuzen- den. De beesten geven alsmaor meer melk, en d'r schijnen geen drinkebroers meer te zijn om 't uut te drinken. Ze haolen de huurtoerfag van de steun om de uutkeeringen op 't plaatelaand te ver* oogen, enneze veroogen de uutkeeringen' in de steden. Ze mosten en zouwen hier in Soest 'n dirkteur voor Openbare Werken ebben van' haost viefduuzend gulden in 't jaor. Ze neme 'n knappe insjeneur, die van alles verstand et, en nou die d'r 'n jaor is, ebben ze geen van allen meer vertrouwen in em, zeggen ze. Toen er een eenvoudig monement voor H.M. de Koningin Moeder most komme, most iemand van buuten een plan maoken. Ik ken d'r mè me pet nie bie! Dan krieg jie ook vast geen lintje, zooas Karei en Peter. Nee man, ze doenne hier in Soest aon ooge polletiek. Maoreze zeilen et bia de volgende stemming wel merken. DEN DIKKE. WIT. Wit: Ivh4, Tb3 en Teó. Zwart: Kg2. Wit begint en geeft in drie zetten mat. Oplossingen worden gaarne ingewacht uiter lijk Dinsdag a.s. zoowel door leden als niet- leden aan 't secretariaat van de Soester Schaakclub, Mcndelssohnlaan 5, Soestdijk. Nu het winterseizoen zoo langzamerhand is aangevangen en de winterwedstrijd over eenige weken wederom zal beginnen, geve men zich NU. op als lid! Clubavond iederen Dinsdagavond van 812 uur in het gebouw Religie en Kunst, Rem- brandtlaan, Soestdijk. DE IJSCOMAN. Een inwoner lan Soest stond voor den kantonrechter terecht, beschuldigd van het feit, dat hij op de grens van de gemeente Soest en Zeist op den straatweg met een ijscowagea zonder vergunning een standplaats had ingenomen. De verbalisant kon niet verklaren dat B. daar lang gestaan had, maar alles wees erop, o.a, de plaats tusschen de boomen, dat hij van plan was daar langen tijd te blijven staan De verdachte verklaarde, dat een chauf feur hem had aangeroepen en dat hij toen met zijn bakfiets tusschen de boomen gedr i id was. Aanvankelijk had de chauffeur maar vast twee ijsjes gepakt en daarna nog een. De verbalisant had verbaal opgemaakt om dat B. bekend staat geregeld zich aan deze overtreding schuldig te maken. Voorts is het bekend dat B. juist op de grens van Soest en Zeist zijn standplaats inneemt- Als nu de politie uit Soest in zicht is verhuist de gladde ijscoman naar Zeist. Bespeurt dfthr on raad, dan staat hij in minder dan geen tijd weer in Soest. De ambtenaar van het O.M. eischte f 3.— of twee dagen. Mr. De Jonge zal de zaak nader onder zoeken en over 8 dagen schriftelijk vonnis wijzen. KONINGIN EMMA-MONUMENT. Zooals men kan zien is en wordt er hard gewerkt onder leiding van den ontwerper, architect Van Beers, aan het Monument ter nagedachtenis van H.M. Koningin Emma. Vanaf den Rijksstraatweg valt uit de verte reeds de mooie roode steensoort op, waarin de nu bijna voltooide 10 M. hooge vierkante zuil is verrezen. Ook ziet men, hoe onder leiding van den tuinarchitect Joh. Kraayenbrink het gemeente- plantsoentje, waarin het monument geplaatst is, thans herschapen wordt in een passende omgeving voor het gedenkteeken. Gazons worden aangelegd, voorname beplanting aan gebracht, kortom, op den dag van de ont hulling zal een en ander een fraaie aanblik opleveren. Over den datum van de onthulling is veel gegist en gepraat, doch thans kan op vastcrcn grond medegedeeld worden, dat het comité onder voorzitterschap van Notaris A. O. Dam. mers, zich voorstelt deze op 21 September te stellen. Kort daarvoor denkt de heer H. J. Eticnnc, Lector aan de Rijksuniversiteit te Delft, wien dit werk opgedragen is, met het relief en inscriptieplaat gereed te zijn. Deze aanbren ging zal voor het publiek verborgen blijven tot aan de onthulling. Het spreekt vanzelf, dat men een 10 M. hoog bouwwerk en een plantsoenaanl-eg niet verbergen kan. De P.U.E.M. heeft ook nog eenig werk te verricchten. De Mij. heeft zich bereid ver klaard, de ontsierende palen van het electri- ciicitsnet te verwijderen en een ondergrond- sche kabel te doen aanbrengen, hetgeen van zelfsprekend zeer ten gerieve van het geheet zal komen. Zoo nadert dus binnen afzienbaren tijd dc plechiige onthulling. Dit belooft voor Soest een grootsch moment te worden. Niet alleen f om de passende plechtigheden, doch voorai door de komst van H.M. de Koningin en H. K.H. Prinses Juliana. De uitnoodigingen hier toe zijn reeds verzonden naar het Koninklijk Huis, en men mag hopen, dat de vorstinnen gehoor zullen geven aan dit verso^k, de ont hulling bij te wonen. Indien ook het weer gunstig ir, zal de 21ste September voor Soest een "mvergete- lijkcn datum wordan.

Soester Courant | 1936 | | pagina 2