KRAKELINGEN, Soest N OUDE FAVORIET DE NIEUWE MODE 975 1 575 1 975 2 275 440 550 690 SCHIETWEDSTRIJDEN B.V.L. Woensdag en Donderdag w«rden op de schietbanen in den tuin van „Oranjehof" de jaarlijksche schietwedstrijden gehouden door den Bijz. Vrijw. Landstorm. Woensdagmiddag t« half één werden deze wedstrijden geopend met een kort woord van den waarn. voorzitter der B.V.L., de heer J. W. A. v. d. Kluit. In zijn welkomstwoord betrok spr. speciaal de commandant der S.V. brandweer, de heer W. Groar., en de com mandant van de Burgerwacht, de heer R. P. Brons. Spr. wenscht verder de mededingers naar de pi i 'en een succesvollcn wedstrijd toe, hopende dat een goede geest zal heerscEên en de onderlinge band versterkt zal worden. Bovendien meent spr. dat deze wedstrijden een preventief karakter dragen, gezien de onrust, die hier en daar in Europa heerscht. Hierop namen de wedstrijden een aanvang. Er werd vooral den eersten <#ig zeen veel ge schoten. Vooral de geluksbaan en het speer werpen trrokken veel belangstelling. Woensdagmiddag kwam de heer A. Slager, thans Burgemeester van Wormerveer en vroe ger voorzitter der B.V.L., zijn vroegere club met een bezoek vereeren. De wederzijdsche sympathie bleek zeker hieruit en werd bestendigd in het aanbieden van een album met handteekeningen aan den, heer Slager, die voor dit cadeau zeer dank baar was. Door den heer G. Lindt was voorin het album een opdracht gecalligrafeerd. Burgemeester Dcketh liet zich voor deze wedstrijden wegens druKke werkzaamheden excuseeren. De uitslagen zijn als volgt: 1 i i Prijzen werden toegekend voor vrije baan: A. Hilhorst 27 max. en 20 x 29. G. de Haan 26 max. en 8 x 29. A. Bastiaanse 18 max. H. de Ruyter 4 max. G- Koek 3 max. en 7 x 29. H. M. Kemp 3 maxi. en 2 x 29. C. Wijngaarden 2 max. M. de Bruin 1 max. en 2 x 29. Th. Janssen 1 max,. en I x 29. Personeel: A- Hilhorst 50, steun 50. A. Bastiaanse 49,; steun 50. H. de Ruyter 49, steun 50. G.1, 'de Haan 49, steun 49- G. Koek 49, stetuqj 49- C. van Wijngaarden 48,; steun 49. Wisselbeker Personeel: A. Hilhorst. Thans in eigendom. I Geluksbaan: Th- Janssen 295. M. de Bruin 288'. Th.> Janssen 286. Th. Janssen 284. J. W. A-J v. d. Vluyt 274. t 1 Koningschutters (max. 150) Corps B.V.L. G- de Haan 150. C. van Wijngaarden 149. G. Koek 145. J. F. Lente 145. J. Kaldefway 144. G. J. v. d. Bremer 143. H< M. Kemp, 143. M. de Bruin 138. W. Hoogeboom 138. F- van Schaick 136. Scherpschutters (max. 150) Corps B.V.L.: L- C. Kok 146. K. P. van Ingen ifyó- D,. Hees 145. J. Linzel 145. J. v. d- Wal 140.' L* Kaldeway 139. Th. Janssen 138. J. v-' Schaick 137. G. Stuyvenberg 137. J. A. v- d- Bremer 137. Th. v. Putten 136. J. Bleyer- veld 135. A. G. v. Klooster 135. C- Post 134. G. v. Roodschelaar 133. A. Reehorst *33- J' vd. Bosch 130. D. W. v. jHattum 129- F. F. Punken 126. C. Tak 121. Schutter ie kl. (max. 150) Corps B.V.L.: W' Weijts 139. H. E. Brinkman 138. H-. v. d. Eynden 138. P. Quant 136. B- Fokkens 1136. L. Bakker 136. G. Lindt 133. J« v. d. •Beerekamp 132. J. W. A. v. d. Vlugt 131. PI- J. v. Roodselaar 121. P. G- Kok 118. Schutters 2e klasse (max. 150) Corps B. TT L.A. Gorlee 142, C. v. d. Heuvel 141, c. v. Bemmelen 140, P. G. Vos 137, O. Ivettenburg 136, J. A. Schalkx 135, G. v. d. [|Heuvel 131, J. A. v. d. Brand 131 J. P. v. d- j Bremer 130, C. Dijkman 127, C. v. d. Flier 1^26, A. P. v. d. Bremer 126, A. v. Dorre- jjsteyn 124, J. G. v. iEck 124, H, de Zoete 123, A. F. Kuyper 119, A. Lankamp; 113, A. Kaats 112, Cx. v. Arkel nr, G. Floor 100. rende woorden en betuigt zijn instemming hiermede, aangezien er in de Geldersche Val lei 920/0 kleinbedrijf is, welke aangewezen zijn op de organisaties als bestaanskracht. Namens het Gemeentebestuur wordt dan koffie met gebak aangeboden. Hierop opent de heer Joh. H. Lonk huyzen, voorzitter der K. v. K., de vergade- rring officieel en spreekt naar aanleiding van het onderwerp „District en Kamer". Kamer en District, aldus spr., zijn op elkaar aange wezen. Zal de Kamer voor de zakenmenschen van bel 4 zijn, dan is onderling vertrouwen en eendrachtige samenwerking eerste voor waarde. In 1810 werd de K. v. K. opgericht, In 1815, 1851, 1890 en 1896 werden de re glementen herzien, totdat in 1922 de geheele verandering tot stand kwam, die tot heden gehandhaafd is gebleven. De Kamers hadden toendertijd een volkomen plaatselijk karakter. Slechts als het Gemeentebestuur er toe be sloot, kon een Kamer worden ingesteld. In 1919 waren in ons land 97 Kamers van Koophandel, voor 106 gemeenten, en wel in zeer ongeordenden toestand, totdat in 1922, bij K. B., hieraan een einde gemaakt werd door vaststelling van het aantal, de gebieden en de zetels der Kamers. Er werden nu 36 K. v. K. met eigen district voor het geheele land ingesteld, waarortüer ook de K. v. K. en Fabr. voor de Geldersche Vallei, met als Hoofdzetel Amersfoort. Het aantal leden werd bepaald op 14, n.1. 7 groot bedrijf en 7 kleinbedrijf. Later, eveneens bij K. B., werd dit veranderd tot tmeemaal 9 leden. De taak van de K. v. K. werd uit gebreid met het beheer van het Handelsre gister. De bedoeling van de districten is het verkrijgen van economische eenheden. In alle gebeurlijkheden van het district, zoo» als jubilea, winkelweken, beurzen enz. werkt de K. v. K. belangstellend mede, terwijl door de regeering haar is opgedragen: het ver schaffen van certificaten van oorsprong, ter wijl zij ook werd ingeschakeld bij de wet op de conttgenteering, de uitverkoop- en op. ruimingswet, de vestigingswet en het borg stellingfonds, zoodat steeds noodzakelijker wgrdt een goede en zaakkundige samenwer king tusschen district en kamer. Spr. wekt dan ook alle organisaties en gemeentebesturen op tot die samenwerking. Na deze rede memoreert spr. nog even het heuglijk feit van de verloving onzer Prin ses. Dit naar aanleiding van een groote foto van het Koninklijk Paar, door den heer Velt- huizen te Doorn met een breede lijst van bloe. men en bladeren omkranst en thans op het podium opgesteld. Spr. uit zijn vreugde er over, dat Prins Bernhard blijk gegeven heeft op economisch en handelsgebied thuis te zijn en belangstelling hiervoor toont. Dat zal mede helpen, het Oranjehuis als een centrum' van het Nederlandsche volk te behouden. Spr. stelt voor het volgende telegram te verzenden: Aan H.K.H. Prinses Joliana en Z.H. Prins Bernhard. Het district der Kamer v. Koophandel en Fabrieken „De Geldersche Vallei", in 8ste districtsdag te Soest bijeen, betuigt U zijn vreugde over Uw verloving en zijn aanhankelijkheid aan ons roemrijk Koningshuis, dat ook voor de economische vragen van ons volksleven steeds zulk een open oog heeft gehad. Lonkhuyzen, voorz.; Scheurer, secr. Staande werd ter instemming hiermede het Wilhelmus gezongen. De heer Mï. J. J. R. Schmal, referendaris departement Handel, Nijverheid en Scheep vaart te Den Haag, hield vervolgens zijn rede over „Regeering en Middenstand". Een iuwe becijfering aan de hand der „Bedrijfstelling 1930*' leidt tot de slotsom, adus spreker, dat in het middenstandsbe- drijf in zijn verschillende geledingen een kleine 700.000 personen werkzaam zijn. 1 Dit cijfer wettigt de veronderstelling, dat in totaal dubbel zooveel, derhalve circa 1.400.000 personen van het middenstandsbe- drijf leven. Het is een uitgebreide bevol kingsgroep met eigen zorgen en eigen de siderata. Spreker stelt zich voor na "le gaan, welke wensclieu in den laatsten tijd zijn verwezen lijkt en kiest daartoe als uitgangspunt de verschillende wenschen in October 1933 door den Middenstandsraad aan Minister Verschuur kenbaar gemaakt. De wettelijke regeling inzake het afbe talingstelsel, waarom destijds gevraagd werd, is inmiddels tot stand gekomen en zal ver- moeilijkheden geraakten is in vollen gang. De wijziging der Winkelsluitingswet is reeds zoolang geleden tot stand gekomen, dat daar bij thans niet uitvoerig behoeft te worden stilgestaan. f Hetzelfde geldt van den verkoop van ta baksfabrikaten beneden, banderollcprijs, een euvel, waaraan eveneens een einde kwam. Met betrekking tot de wettelijke regeling van den verkoop, met behulp van automaten werd, zoals bekend, reeds eerder het ont werp eener wettelijke regeling bij de Tweede Kamer aanhangig gemaakt. Een vorziening inzake het incasseeren van klenie vorderingen, is eveneens aanhangig. Van verdere strekking is het denkbeeld inzake het stellen van vestigingseischen voor middenstandsbedrijven. In de Tweede Kamer is het desbetreffende' ontwerp bereids in de afdeelingen behandeld. Ook de credietsteun voor middenstands- bedrijven die door de crisis in liquidfiteits- moeilijkheden geraakte, is in vollen gang. Voor kleine middenstanders zijn daarboven in den jongsten tijd in verschillende deelen des lands borgstellingsfondsen opgericht, die van Rijkswege financieel gerugsteund worden. De heer Schmal noemt voorts de Wet van 13 September 1935, houdende regeling betreffende 't uitverkoopen en opruimen in het winkelbedrijf, welke sedert 15 October 1935 in werking is en waarvan de [gunstige werking allerwegen te bespeuren is. Uit het bovenstaande blijkt wel, dat de belangen van den middenstand geenszins uit het oog worden verloren; zulks blijkt tenslotte ook uit het ontwerp eener regeling betref fende het vestigen van ondernemingen door vreemdelingen, waarover de Tweede Kamer haar Voorloopig Verslag heeft uitgebracht. In bespreking hierop werd door Mr. Schmal nog geantwoord aan den heer Van Os DlSTRICTSDAG KAMER VAN, KOOPHANDEL. Woensdag werd door de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor de Geldersche Val lei haar achtste jaarlijksche districtsdag ge houden in hotel „Huis ten Halve" te Soes- j terberg. De plaatselijke commissie van voorberei ding werd gevormd door de heeren W. S. Veltman voor de C.W.V. (op dezen dag ver vangen door den heer D. Waal), A. Fugers voor de R.K. Middenstandsvereen. en C. J. van Doorne voor de Chr. Middenstandsvereen. Uit alle omliggende plaatsen kwamen lei ders en leden der desbetreffende organisaties, ca. 80 in getal. Deze gasten, waaronder ook vele Soester zakenmenschen, werden door het Gemeentebestuur, B. en W. en Gem. se- ris. te 10 uur in de vergaderzaal ontvan- ijc Burgemeester sprak een kort welkomst woord, waarin hij als hoofd der Gemeente zijn vreugde betuigt over het feit, dat de K. v. K. haar congres thans in het schoone dorp Soest houdt. Niet alléén dat de banden tusschen K. v. K. en Kleinbedrijf weer ver sterkt worden, maar ook zal door de daartoe georganiseerde rondrit de kennismaking met het Soester Natuurschoon weer bijdragen tot de bloei der Gemeente. Spr. gaat de opkomst der K. v. K. na, wijst speciaal op de doel matigheid dezer instelling, daar deze een zeer voorname schakel vormt tusschen Regeering cn handeldrjjvenden. Vooral door de klein bedrijven wordt van de K. v. K. veel nut getrokken. Spr. besluit met den voorz. der K. v. K. dank te zeggen voor de zeer aan gename samenwerking. De voorzitter, de heer Joh. v. Lonkhuyzen, dankt den Burgemeester voor zijn waardce- De moderne practische mantel voor 't vroeg-herfst seizoen. Wij bieden U een extra groote keuze modellen in de nieuwe najaarskleuren. DAMES DUFFEL MANTELS in de prijzen KINDER DUFFEL MANTELS kosten in maat 60 (5 jaar) met kleine stijging per maat te Doom, dat het borgstellingsfonds tot innx*- mum heeft f 500.wanneer hoogere bedra gen benoodigd zijn, kan de K. v. K. slechts saneerende werkzaamheden verrichten, het fin. gedeelte komt dan aan de Middenstands- bank. Aan den heer Knottebclt te Barneveld: dat de actueele coöperaties als massa filiaalbedrijf zeer toenemen en zeker tot zorg van den middenstand. Of hier de wethouder een taak te vervullen heeft, acht spr. een politieke vraag. Aan den heer Ruiter te Harderwijk: zeker is het voor den middenstand zeer aanstootelijk, dat den boerenbond zooveel te zeggen meent te hebben in verkoop van verschillende war ren en daar zelf ook mede begint, wanneer de winkeliers hun niet aanstaan. Getracht wordt momenteel een overeenkomst te sluiten tusschen Boerenbond en Middenstanders. Be ter dit, dan wettelijke bepalingen. Aan den heer Blijdendijk te Doom: inzake het wetsontwerp van inning der onbetwiste kleine vorderingen wil spr. geen profetische uitspraak doen. Wanneer de wet komt, blijft nog onzeker. Aan den heer Van Doorne te Soest: Of de K. v. K. óók betaalt voor de Borgstelling, hangt van den fin. toestand der Kamer af. Gewoonlijk betaalt alleen de Gemeente en de Kamer steunt. Het Rijk steunt mede de op richtingen. Er is geen sprake van moeten, doch alleen van mogen toetreden. De Kamer doet werk als het geven van een kantoor of functionaris hiervoor. Thans was het lunchuur aangebroken, waarvoor men zich in drie touringcars naar hotel „De Boschvijver" gegaf. In vroolijke stemming werd de warme lunch genuttigd, waarbij het gebruikelijke speechen op Burgemeester, voorzitter en se cretaris niet achterwege bleef. Vanuit „De Boschvijver" werd een rondrit gemaakt door de Gemeente Soest. Eerst volg de men den Rijksstraatweg, om daarna via het Hart en Nieuweweg naar A'foort te rijden. Daar werd het Soester kwartier en het Leus» derkwartier, dat juist voor de komende fees telijkheden in feestdos gestoken werd, be zichtigd. Weer terug naar „Huis ten Halve" alwaat de thee wachtte. Ter verhooging van de ge zelligheid trad het ensemble Jan van Riems dijk op, gevormd door vader en zoon Van Riemsdijk en Ceesje Speenhof. Laatstgenoemde gaf enkele pittige liedjes en men was voldoende in de stemming om de leutige refreintjes mee te zingen. Ook Jan v. Riemsdijk zelf oogstte algemeene bewonde ring en bracht de echte vroolijkheid van boe rendorpen. Een goedgeslaagde attractie, die niet minder dan de gehouden redevoeringen gewaardeerd werd. Te vijf uur werd de vergadering officieel gesloten. Voor de liefhebbers werd het on- offideele gedeelte nog met een gezellig diner in „De Bosch vijver" voortgezet. EEN DUUR SLOKJE. Toen Dinsdagavond E. P. uit Soest in een café aan den rijksstraatweg even een borrel ging drinken, kwam hij daarna tot de ontdek king, dat men zijn fiets, welke hij buiten ge parkeerd had, maar meegenomen had. Een „moedige'' vrouw De kranten staan vol over de „moedige" daad van de Engelsche mevrouw Markham, die, alléén in haar toestel, van Engeland naai Amerika vloog. Waarom is die daad eigenlijk „moedig"! Omdat u em ik het niet durven? Mevrouw Markham durfde het óók niet. Ze heeft zelf toegegeven, dat ze vóóraf vaak in elkaar kromp van angst. Toen puntje bij paaltje kwam, zou ze om Mies hebben terug willen treden, maarze durfde niet meer, omdat ze het ddartoe te ver had laten komen. Boven den Oceaan, zoo erkent ze, heeft ze angst visioenen gehad; ze meende zich telkens in zee té zien storten. Maar toen de sprong ge lukt was, verrklaarde ze zich „uitbundig blij". Blij natuurlijk om den verdwenen angst. All« bladen ter wereld roemen thans haar moed! Moed, welken ze zelf toegeeft, niet te heb ben bezeten. Is er moed toe noodig om een dol plan te volvoeren? Neen, alleen eigenwijsheid ora door te zetten. Moed wordt vereischt ora terug te treden, als het gezond verstand de risico's als te groot heeft leeren zien. Of het onnut van de onderneming. Iemand, die van een toren springt, is n et moedig. Alleen maar dwaas. Daaraan veran dert niets, als hij toevallig behouden beneden komt. Misschien hebben Oceaanvluchten van man nen nut gehad voor de ontwikkeling van c!c luchtvaart. Die vluchten yormden misscliLn noodigen pioniersarbeid. Maar de vlucht van mevr. Markham, thans, was volkomen nutteloos. We weten het al sedert jaren, sedert Lindbergh's befaamde» Oceaantocht, dat het m o g e 1 ij k is om door de lucht van het ccne werrelddeel naar het andere te komen. Wc weten óók, dat de risico's groot zijn daarvan getuigt het lot van velen. Mevr. Markham volbracht geen taak meer. Haar taak is, aan de zijde van haar man te staan en aan haar 8-jarig zoontje de liefde, zorg en toewijding te geven, waarop het kind een natuurlijk recht heeft. Het is onjuist om mcnschcn te verheerlij ken, die in hun zucht om de wereld te ver bazen, hun eerste en grootste plichten van staat verwaarloozen.

Soester Courant | 1936 | | pagina 5