HET GAAT ONS GOED I Guus B*tlem Jr. Z.Exc. Minister Oud heeft verklaard: Het kearpunt is gekomen.... We zijn op een keerpunt zoo zegt de Minister, De narigheid raakt nu zoo'n beetje gedaan, Hoewelja, natuurlijk 1 de zorgen van glater, Ook mórgen ten deele nog blijven bestaan. Een schatkisttekort van nog vele millioenen, Dat cijfer je zóó maar niet één, twee, drie weg. Tóch schallen al hier en daar vreugdeklaroenen, Verkondigend 't eind van het Crisisbeleg 1 Het monster heeft eind'lijk den strijd dan verloren, Al waren z'n slachtoffers tèlrijk gezaaid, We hoeven niet wéér nieuwe bronnen te boren, De scheur in de geldbuidel is thansgenaaid 1 Geen niéuwe belastingen zullen er komen, Geen óude belastingen worden verhoogd, Het is als een sprookje uit vroegere droomen, Een fata-morgana, hetgeen men betoogt 1 Natuurlijk.er wès niets te halen ik weet het! De grens van ons kunnen, was lang al bereikt, Maar léat ons d'illusie, en lezersvergéét het, Bedenkt, dat de toestand dangunstiger lijkt! Waarom zouden wij ook niet mee mogen zingen: Madame la Marquise, het gaat ons hier bést D'r zijn nog wel zórgen, en meer van die dingen, Maar ov'rigens gaat het ook goed, voor de rest 1 De schulden zijn meer, dan we kunnen betalen, In Indië is nog geen winst óóit gemaakt, Nog duizenden komen hun steungelden halen, Die èltijd nog niet aan het werk zijn geraakt.... Er is een te-kort, met een stuk of zes nullen, Het is nog bij lèngena niet als het moet. Maar.... 't keerpunt, dét is er zoo kwam men onthullen. En dus voor de rest.... wel, het gaat ons hier goéd 1 Misschièn dat het helpt, deze nieuwe methode, Die 't Fransche chanson ons zoo pas heeft geleerd, Het lied is in elk geval zéér in de mode, En.doet het geen goéd; het doet óók niet verkeerd Wellicht zult U zeggen: dan is 't overbodig? Maar.... mis, dan slaat U er de spijker niet raak: Het kweekt optimism' en dèt hebben we noodig luist als hetniét goed gaat, begrijpt U de zaak?? E ECONOMISCHE EN INDUS- RIEELE VOORBEREIDING ON ZER LANDSVERDEDIGING. Het is een verheugend ver schijnsel, dat het Nederlandsche volk in toenemende mate belang stelling gaat toonen in hetgeen noodig U; voor de landsverdedi ging en de handhaving van onze zelfstandigheid in tijden van ge vaar. De internationale situatie is er nu eenmaal niet naar, dat nog langer verantwoord is zich warm te maken voor een abstract paci fisme, dat in geval van een Eu- ropeeschen oorlog ons land zou maken tot een gemakkelijke buit voor een ieder, die er de hand maar naar wil uitstrekken. Op alle eventualiteiten moeten wij voor bereid zijn dat is de overtui ging, die op het oogenblik meer en meer veld wint. Dat wij daar naast voor zoover dit aan een klein land, dat er alle belang bij heeft zich steeds neutraal te ge dragen, mogelijk is moeten blijven voortgaan, te streven naar een internationale beper king van de bewapening, behoeft geen betoog. Maar zoolang er nog niets is, dat on een derge- ^'ke ontwikkeling wijst, is het in de allereerste plaats noodza kelijk in de tekortkomingen van onze wel wat al te veel verwaar loosde defensie te voorzien. Het is de regeering, die hierin zelf voorgaat, door deze tekortkomin gen in ons defensiewezen in het licht te stellen en maatregelen te overwegen, die, met het oog op den gespannen internationalen toestand, in zoo kort mogelijken tijd de gevechtswaarde van leger vloot en luchtvloot kunnen ver- hoogen. Vele moeilijkheden moe ten daarbij worden overwonnen, wijl een achterstand van jaren niet ineens kan werden inge haald. Met deze hoognoodige verster king van onze strijdkrachten ls men er intusschen nog niet. Het is de Vereeniging voor Nationale Veiligheid, in wier bestuur een aantal vooraanstaande Nederlan ders zitting hebben, die er in een adres aan den Raad van Ministers de aandacht op gevestigd heeft, dat het naast het verhoogen van de gevechtskracht der militaire defensie-organen, ook van drin gende noodzakelijkheid is, het economisch weerstandsvermogen van geheel ons volk te organisee- ren. Terecht wijst deze vereeni ging er op, dat er een gevoel van aroeiende onrust ls ontstaan dcor den zeer grooten achterstand op het gebied der economische en industrieele verdedigingsvoorbe reiding. Om het bestuur van de vereeniqing zelf aan het woord te laten: „Zich herinnerend, hetgeen wij gedurende den wereldoorlog heb ben ondervonden, is men er zich van bewust, dat deze voorberei ding evengoed noodzakelijk is voor het geval wij onze neutrali teit zullen kunnen blijven hand haven als wanneer wijzelf in het conflict werden betrokken en men ls er van overtuigd, dat ook in het eerste geval de moeilijkheden zeer veel grooter zullen zijn en veel eerder hun intrede zullen doen, dan gedurende den we reldoorlog." In het verder verloop van het adres wijst de vereeniging erop, dat tal van voorbereidend© maat regelen in vredestijd niets of slechts zeer weinig behoeven te kosten. Gedacht wordt hier aan „het aanhouden van voldoende voorraden door het afsluiten van u"gest«lde inkoopcontracten in d* meest aJteenloopende takken v%n handvl, landbouw en indus- tri»; het scheppen van mogelijk heden voor het op gang houden van het bedrijfslevmo; het voor bereiden van uitvoerverboden in tijd van oorlogsgevaar; wettelijke maatregelen tegen prijsopdrijving der eerste levensbehoeften,voorts inzake het civiel-recht, het bank en oredletwezen, om een zwaren vertrouwen8chok te kunnen op vangen, benevens maatregelen tegen het maken van oorlogs winsten." Intusschen verheelt het bestuur van de vereeniging zich niet dat er andere noodige maatreqelen genomen moeten worden, die meer geld tullen kosten, zocals b.v. de noodzakelijke voorberei ding van de omzetting van pro ductie, die bij het intreden van den oorlogstoestand in tal van bedrijfstakken zal moeten plaats vinden. Voorts is ons volk voor zijn grondstoffen- en voedselvoorzie ning sterk afhankelijk van net buitenland en ome overzeesche gewesten. Instandhouding van de scheepvaartverbindingen in tijd van oorlog is dus een onafwi; 5- bare voorwaarde voor ons eco nomisch leven in oorlogstijd. De Vereeniging van Nationa'e Veiligheid wijst er nu op, dat er van al deze voorbereidingen in Nederland nog zeer weinig is tot stand gebracht. Wel is het bekend, dat aan ver schillende instanties de behan deling van deze voor ons land zoo belanqrijke aangelegenheid is opgedragen, maar zeer juis' is de conclusie van de vereeniging „dat zoo verschillende samenqe stelde instanties geen waarborg kunnen bieden voor een Juiste en snelle voorbereiding en da* dit uiterst gecompliceerde vraagstuk der economische verdedigings voorbereiding alleen tot een op lossing is te brengen door Let spoedig instellen van één perma nent centraal orgaan, dat onder onmiddelijke leiding der regee ring zelve functioneert Moge de vereeniging bij de Regeering een gunstig oor vin den BINNENLANDSCH OVERZICHT. Apeldoorn spiegelt zich aan Den Haag Onbehoorlijk optreden der Spaansche re geering. De groote leger- manoeuvres in het zuiden van de provincie Noord-Bra bant. Grieven van den Nederlandschen Journalisten kring tegen de N.S.B. De drukte om de prinselijke verloving, tenminste voor zoover het betreft de plaatsen, waar het jonge paar zich niet ophoudt, is wat aan het luwen. Dit geldt ech ter geenszins voor het Gelder- sche stadje Apeldoorn, in welks nabijheid de beide Vorstinnen en Prins Bernhard verblijf houden. In enthousiasme en belangstel ling doet de bevolking van dit rustige Veluwsche stadje niets voor die van de koninklijke Re sidentie onder. Den ganschen dag houdt een groote menschenmassa zich in de nabijheid van het Loo op, om bij het verschijnen van Koningin Wilhelmina of Prinses Jullana of Prins Benno in een har telijk gejubel uit te barsten. De betrekkelijke rust, die het jonge paar in het schitterende en heerlijk gelegen tomerpaleis ge niet, wordt door hen benut met het maken van wandelingen en fietstochtjes in de uitgestrekte bosechen in de omgeving van Apeldoorn. Verder besteedt Prins Benno «ijn tijd met het maken van studie-uitstapjes naar onze groote steden, om op deze wijze Neder land en volk te leeren kennen. Zonder gevolg, slechts begeleid door lüo secretarie, trekt hij er op uit: Maandag was bijvoor beeld Rotterdam aan de beurt. De eenvoud, waarmede de toe komstige Prins-Gemaal deze on dernemingen opzet, is wel het beste bewijs voor zijn sober ka rakter, dat hem trouwens in lut tele dagen tot do lieveling van ons volk heeft gemaakt. De Nederlandsche betrekkingen met de Spaansche regeering zijn door den burgeroorlog wel ge ducht in den knel geraakt Is Spanje reeds ecnigen tijd al niet meer door een gezant in ons land vertegenwoordigd de loopen- de zaken worden door den con sul te Amsterdam behandeld thans is ook de Nederlandsche zaakgelastigde te Madrid, dr. Flaes, naar ons land terugge keerd. De onmiddellijke aanlei ding hiertoe was. dat dcor amb tenaren van den Spaanschen vei ligheidsdienst deelen van den in boedel van het appartement en bescheiden der Nederlandsche legatie waren geconfisceerd en weggehaald. Alhoewel dr. Flaes hiertegen onmiddellijk bij den Spaanschen minister van binnen- landsche zaken protesteerde en hij bij die gelegenheid de toe zegging kreeg, dat zoowel de sleutel van de legatie al3 de deelen van den inboedel onmid dellijk zouden worden terugge- qeven, is er echter van die be lofte niets gekomen. Zelfs is dr. Flaes behandeld op een wijze, die in volkomen tegenspraak is met de burgerlijke beleefdheid en de wetten van het diplomatiek verkeer. Dit incident, dat voor Neder land aanleiding had kunnen zijn, om alle diplomatieke betrekkin ken met Spanje te verbreken, doet wel zeer duidelijk uitkomen welk een toestand van anarchie er in Madrid heerscht. De provincie Noord-Brabant be vindt zich op het oogenblik in het teeken der qroote manoeu vres. Maandag zijn in de buurt van Breda de oefeningen van de lichte brigade geëindigd met 'n défilé van alle troepen voor den leider, generaal-majoor H. A. C. Fabius. Dinsdag is het tweede en groo- tere stadium, dat van de leger- oefening 1936, of wel de eigen lijke manoeuvres, aangevangen. Hierbij dient het bijzondere feit te worden vermeld, dat deze le- geroefenlng voor het eerste na 1931 wordt gehouden. Bezuini gingsmotieven deden haar in de afgeloopen jaren vervallen, doch thans is het legerbestuur weder om ln staat aan dit zoo noodza kelijk onderdeel van de militaire opleiding zijn plaats te hergeven. Niet minder dan plm. 22.000 man Nederlandsche troepen werden sinds Maandag in Noord-Brabant aeconcentreerd en hebben, we derom in het zuiden van die pro vincie, onder leiding van den commandant van het veldleger, luitenant-generaal jhr. W. Roëll, gedurende 36 uur een proef moe ten leveren inzake de militaire krachten, die het Nederlandsche volk in den tegenwoordigen tijd ten dienste staan. Deze manoeuvres zijn voor ons leger met zijn toch al korten oefentijd van zeer groot belang. Zij vormen een toets van hetgeen na mobilisatie met het leger kan worden gedaan. De oefenonder- deelen waren uit zooveel vér- schillende onderdeelen en per soneel samengesteld, dat daar door min of meer een beeld kon worden verkregen van onze oor- loaseenheden na mobilisatie. Jammer is, dat de eigenlijke oefening slechts zeer kort duur de. Noodig zou zijn, behalve de dagen van concentratie en ver trek, een oefeningsduur van bij voorbeeld een week. Eerst dan zouden de bevelvoering en de aanvoering ingeleefd raken. Maar helaas kan de schatkist een der gelijke last niet raken! Het bestuur van den Nederland schen Journalistenkring heeft een communiqué rondgestuurd, waar in den kring zich beklaagt, „dat de Nederlandsche Pers van de zijde der nationaal-socialistische beweging voortdurend en stelsel matig op de meest grievende wijze wordt beoordeeld". Als recente voorbeelden werd gewezen op de laatstverschenen nummers van het weekblad Volk en Vaderland, waarin de alge- meene leider van de N.S.B. spreekt van een „knechtenpers", die „een bron van verwording" is geworden, die „noch eerlijk" en „noch afhankelijk" is en die er zelfs niet tegen opziet, „de be richtgeving te vervalschen''. Naar aanleiding van dit protest van den Nederlandschen Journa listenkring tegen de houding van de N.S.B. tegenover de pers heeft de leiding der N.S.B. de bladen medegedeeld, dat zij onderscheid maakt tusschen de neutrale pers, die zff waardeert om haar dikwijls zeer objectieve beschouwingen en verslagen over de beweging, LITWINOFF TE GENÈVE. Een snapshot uit Genève, waar de Vol kenbond vergadert. De bolsjewistische afgevaardigde, de minister van buiten- landschc zeken Litwinoff, in gesprek met den vertegenwoordiger van de Spaansche volksfrontregeering, Alvarez del Vayo en de z.g. groote partijpers, die zich volgens de N.S.B. te buPen gaat aan meer dan onbehoorlijke en dikwijls onware critiek Jegens de beweging. BUITENLANDSCH OVERZICHT. De zitting van de Volken- bondsassemblé De kwestie van de Abessijnsche geloofs brieven naar het Haagsche Hof verwezen. Geen Italiaan sch delegatie naar Genève Rome wantrouwt Londen. Verkiezingen in Zweden. De Spaansche burgeroorlog Het is tot nog toe te Genève anders geloopen, dan men oor spronkelijk gedacht had. Dat is het werk van den negus, die. ra- dat deVolkenbond na veel schoo- ne beloften, tenslotte bleek toch niets voor hem en zijn land te kunnen uitrichten, er nu in stLte wel eenige genoegdoening van moet hebben, het Geneefsche in stituut in een lastig parket te hebben gebracht. De beide Wes- tersche groote mogendheden En geland en Frankrijk hadden de heele kwestie reeds zoo netjes uitgepuzzeld: de geloofsbrieven van de Abessijnsche delegatie zouden afgekeurd worden, Italië kon dan weer aan het Voiken- bondswerk deelnemen en men zal de plank niet ver mis slaan, indien men aanneemt, dat men te Londen en Parijs reeds weer visioenen van een nieuw front van Stresa zag opduiken. Het heeft echter niet zoo mogen zijn. De kleine staten de z.g. neu tralen voelden er niets voor, den Volkenbond op deze wijze te laten maken tot een instrument dat de politiek van de groote mogendheden moet dienen. Mr. Limburg, de Nederlandsche afge vaardigde, heeft daar in de com missie tot onderzoek van de ge loofsbrieven, waarin dit keer niet minder dan drie ministers van buitenlandsche zaken (Eden, Del- bos, Litwinoff) en eenige voor aanstaande juristen zitting had den, geen geheim van gemaakt. Zooveel indruk maakten zijn woorden op de commisie-leden. dat zijn voorstel, over deze kwes tie het advies van het Internatio nale Hof te 's-Gravenhage te vra- rren, or> peen teaenstand meer stuitte. Dit moeten intusschen voor een deel ook aan Litwinoff te dan ken zijn, die. na oorspronkelijk zich op het Engelsche en Fran sche standpunt gesteld te heb ben, tenslotte toch nog is omge zwaaid. De afgevaardigde van de Sovjets meende, dat men met al die tegemoetkomendheid tegen over Mussolini toch niets op schoot. Deze zou zich daardoor toch niet voor het Engelsch-Fran- sche karretje laten spannen en met Berlijn blijven coquetteeren, om steeds meer los te krijgen. Het zou dan ook veel beter zijn den duce zoo weinig- in plaats van zooveel mogelijk te geven. Zich voorgoed aan Duitschland binden zou deze zich toch ook nimmer. Dat alles dan, naar de overtuiging van Litwinoff. Intusschen zal de Abessijnsche delegatie nu aan het Volken- bondswerlc kunnen blijven deel nemen, totdat er een afwijzend advies van het Haagsche Hof zou komen, wat in juridische kringen zoo goed als onmogelijk wordt geacht. De groote Italiaansche delegatie, die reeds in Rome ge reed stond, om naar Genève te vertrekken, zoodra de Abessijnen in de zittingszaal zouden zijn ge weigerd, blijft nu, thuis. Wat in derdaad jammer fs want vele groote Europeesohe problemen wachten op een oplossing en daabij zal men noode de mede werking van Italië missen. Intusschen is men te Rome niet slechts ontstemd over de gebeur tenissen te Genève. Ook de En gelsche actie in de Middelland- sche Zee beziet men met wan trouwende oogen. Sir Samuel Hoare, de eerste lord van de ad miraliteit, is n.1. zoojuist terugge keerd van een inspectiereis naai Cypres, Malta en Gibraltar en deze reis wordt in Italië in ver band gebracht met dien van ko ning Éduard VIII, die onder ver mijding van ieder contact met Ita lië, bezoeken heeft gebracht aan Dalmatië, Griekenland en Turkije, die het hoofd der Turksche re- geerin$ heeft uitgenoodigd een bezoek aan Londen te brengen en het bezoek van de Turksche vloot aan Malta zou hebben voor bereid. Rome ziet hierin een po ging van Londen, om een stelsel van politieke en militaire bond genootschappen te vormen. Ge heel begrijpelijk is dit wantrou wen intusschen niet: Engeland doet tenslotte niets anders, dan wat het reeds tijden lang gedaan heeft: zijn zeeweg naar Indië ver dedigen. V«=»r van alle Eurooeesche haarden van onrust, in Zweden, hebben Zondag verkiezingen nlaats gevonden, die den sociaal democraten een groote overwin ning hebben gebracht. Het aantal stemmen van de arbeiderspartii is thans in de beide kamers even groot als dat van de andere par uien sa^en.. Veel verwondering kan dit sociaal-democratische succes niet baren. De arbeiders vormen sinds lang de sterkste partij in Zweden. Bovendien heeft onder hun regeering Zweden zich 7eer spoedig van de economische depressie w°ten te herstellen Hel gaat Zweden uitstekend, werkloozen ziin er zoo qoed als niet en de banken weten noa steeds hun technische posities te versterken, zoodat Stockholm op het oogenblik de geldschieter is van geheel Scandinavië. Of dit nu werkelijk alleen een gevolg is van het werk van de vorige soci aal-democratische regeering, die eerst in den zomer werd afgelost door een fcoeren-regeering, dan wel moet geweten worden aan andere factoren, zooals daar is het feit, dat Zweden een iizerland bij uitnemendheid is en dit product het in deze tijden van bewape ning „goed doet', is van minder belang. Begrijpelijk blijft, dat een volk een regeering, die voor het herstel van de welvaart gezorgd heeft, of de omstandigheden daartoe nu gunstig waren of niet, nogmaal zijn vertrouwen schenkt. In Spanje tenslotte schijnt men zich thans gereed te maken voor den uiteindelijken strijd om Ma drid. Aan beide zijden staan zwaar bewapende legers ter sterkte van ongeveer 175.000 man tegenover elkaar. Het blijft intus schen moeilijk zich 'n juist beeld van den toestand te vormen. Ob jectieve waarnemers zijn rog steeds zeldzaam, een gevolg van het feit. dat onpartiidiae corres pondenten aan qeen van beide ziiden gewild ziin. Men moet dus afgaan op berichten, die over het algemeen zeer tendentieus ziin. Voor zoover men kan nagaan schijnen de nationalisten meer kans oo een overwinning te heb ben dan de Volksfronttroepen, ook al zou het deze laatsten ge lukken alsnoa het Alcazar, dat immers op den weg naar de Spaansche hoofdstad ligt, geheel in handen te krijgen. Toch blijft het merkwaardig, dat de nationa listen, die toch over een lener "an goed geoefende sold=fen en- der bevel van beroepsofficieren en generaals van 'f staande leger, nog zoo betrekkolük weinig voortgang maken. Wellicht is dat een gevolg van het feit, dat zij in de streken, waar zii reeds heter en meester zijn, weinig steun van de bevolking genieten. ROODE GEVANGENEN WORDEN WEGGELEID. Eca fote van het front tusschen San Sebastian en Bilbao. Nationalistisch# troepen leiden de buitgemaakte gevangenen achter bet front. DE NATIONALISTEN WINNEN VELD. Bij hun terugtocht trachten de volkslronttroepen den nationalisten den opmarsch «ooveel mogelijk te beletten door het opblazen van bruggen en het vernielen van wegen. Hierboven een brug bij Nieblo, die de roode troepen in de lucht hebben laten springen.

Soester Courant | 1936 | | pagina 8