.Sèe&om, De toekomst van den Volkenbond* Uitgave t DRUKKERIJ SMIT N.V., SOESTDIJK, Van Weedestrasi 35, Telefoon 566. De Districtsdag van de Kamer van Koophandel. Ingezonden stukken. Gevallen maar gezond. Soest OP 'T KANTJE AF 'T WAS 1 APRIL KLEEDINGMAGAZIJN waarin opgenomen „De Nieuwe Sooster", „De Soester Post", „Huis aan Huis" en „Soesier Advertentieblad". ADVERTENTIEPRIJS: van 1—5 regels 10.75. Elke regel meer 15 cent. Advertenties tusschen de tekst dubbel tarief. Bij contract belangrijke korting. Advertenties in dit blad worden eveneens in de twee andere bladen opgenomen. UITGAVE van „DE SOESTER COURANT" Algemeen Weekblad, „SOESTER NIEUWSBLAD" Algemeep Chistelijk Weekblad en „SOESTER WEEKBLAD". ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 50 ct., franco per post 65 ct., 17l/4 ct. per maand. 15e JAARGANG Vrijdag 2 Ociober 1936 No. 49 Een harmonische vereeniging van elkaar tegenstre vende krachten en machten, is onbestaanbaar. Een matiging in doelstelling zal den bond sterken, Er is veel gesmaald op „Genève", d-i. op den Volkenbond. Is de wereld er beter door geworden? zoo vraagt men zich af. En het ent woord is een b. ':st: neenl Dat antwoord op zich zelf zal wel juist zijn, maar beslist onjuist is het, om te sug- gereeren, datde wereld door den Vol kenbond zou zijn achteruitgegaan. Men kan de Volkenbondsorganisatie ten opzichte ,van haar doelstelling een mislukking achten s— ze heeft als zoodanig toch niets bedor ven aan de wereld. Ze heeft haar eigen on macht aangetoond, maar onmacht is geen ichande. De Volkenbond steunt op een ideële ge dachte en zijn organisatie zou op volmaaktheid in menschenzin van de internationale orde ning uitloopen, als zijn leden, de volkeren, fcveneens volkomen ideëel waren afgestemd. Dat zijn ze helaas niet. Practisch is de Vol kenbond een vereeniging van elkaar in feucht tot zelfbehoud en zelfverrijking te genstrevende krachten en machten; men zoekt )er uitsluitend de eigen bescherming door on derlinge samenwerking en men zal er zich bereid toonen om die samenwerking te ver breken, en de samenwerking van anderen te trotseeren, als het eigenbelang dat op een willekeurig oogenblik voordeeliger maakt. Dat alles is te bejammeren, maar het zijn feiten en 't is helaas menschelijk. .Wij als Nederlanders bezien de Volken- .Doindsontwikkeling dikwijls weinig opjectief. |Wij hebben slechts belang bij een voort durende internationale samenwerking, bij ieen uitschakelen van alle geweld. Al zouden iwij nóg zulke behoefte hebben aan expansie, we kunnen ons deze niet met geweld ver werven. Andere mogendheden hebben soms wèl de macht om te nemen, wat ze noodig hebben of me enen te hebben. Let wel: we ïijn het er volkomen over eens, dat deze hacht ze geenszins recht geeft, maar men Doet toch rekening houden met de zeer men- ichelijke eigenschappen, welke volkeren be delen. Toen Japan er een eigen noodzakelijk levensbelang in zag om Mansjoekwo ten koste ran de Chineesche souvereiniteit tot een razalstaat te maken, bedreef het zeer zeker Dnrecht, maar geen Volkenbond en geen Handvest waren in staat om het Japansche rolk te weerhouden. Het gevolg was, dat Japan den Volkenbond verliet en dat Man- ijoekwo even goed het door Japan toebedeel de lot te ondergaan had, als ware er geen Volkenbond geweest. Precies zóó ging het met Italië en Abessi- öië. Nog is Italië lid van den Volkenbond, maar het is duidelijk, dat Mussolini zijn Afri- kaansche verovering erkend wil hebben, of Anders zich geheel van Genève zal terug trekken. De Volkenbond, welks leiders in dit feval èn de geit èn de kool willen sparen zooals het vorige week bleek, toen er een procedure werd gezocht om do Abessijnsche delegatie te kunnen weren zonder Italië's ver overing officiéél te erkennen schaadt keer op keer het eigen aanzien. We zeggen: keer op keer. Want na Japan en Italië zullen er waarschijnlijk in de Toe komst anderen zijn, die geweld gebruiken om expansie te zoeken voor een te nauw omslo ten volk of om te herstellen, wat ze als een Dnrecht van het verleden aanmerken. Al zijn b.v. Oostenrijk en Hongarije lid van den Vol kenbond, gelooft iemand, dat ze het zouden nalaten om de afgescheurde gebieden weer binnen de grenzen te voegen, als ze daartoe de gelegenheid zouden bekomen? Om den Volkenbond te redden, worden twee geheel tegengestelde gedachten geopperd. Sommigen wiHen den Volkenbond krach tiger maken dooc geweld te verordenen togen een eventueelen veroordeelden aanval ler; anderen zien meer heil in het verzwakken van de dwingende bepalingen van het Hand vest Deze laatstcn willen Genève tot een permanent internationaal verzoening^- en con. fcrentie-orgaan maken. Wij zien inderdaad meet heil in het laatste alleen reeds, omdat we in het eerste geen heil zien. Zoowel de vorming van ecu internationaal Yolkenbondslcger als pen oplegging \an dc verplichting aan andeic staten om tegen een tot aanvaller verklaard medelid te velde te trekken, zal er meestentijds slechts op uit- dr**Uic, de'. een localeu oorl«*g een we- Wdooiftog »«rdt gemaakt. Van Ie Volkenbond m tll«*o mts te ver wachten, wanneer de geest der volkeren anders en beter wordt; dus de verdraagzaam heid jegens elkaar word en. verhoogd. .Wanneer men in Genève elkaar wil dwingen en bedwingen, dan zullen zich groepeeringen van belanghebbenden scherp en scherper te genover elkander stellen. Genève worde in de eerste en voornaamste plaats conferentie- stad, waar men overleg pleegt met elkaar en waar de een de nooden en behoeften van den ander leert kennen. Door vreedzaam overleg naar geleidelijke ontwapening en naar het vrijwillig toewijzen van den een aan den ander van datgene, wat een volksbehoefte is dadrmee zul len in de toekomst oorlogen voorkomen kun nen worden. Vorige week Woensdag werd te Soester- berg de jaarlijkschc districtsdag van de Ka mer van Koophandel „De Geldersche Vallei" gehouden en het verloop van dezen voor de Kamer steeds zoo belangrijken dag hebben onze lezrs in het nummer van vorige week Jcunnen volgen. Om gelegenheid te geven, dat deze dag tot een zoo groot mogelijk gebeuren kon uit groeien, hebben wij tevoren geen onaange naam geluid willen doen hooren en dit te meer niet, omdat bij het bekend worden der dagverdeeling daarin toch geen veranderingen meer konden worden gebracht. Nu echter aan het geheel geen afbreuk meer kan worden gedaan, meenen wij toch met betrekking tot de organisatie van dezen dag nog iets te moeten zeggen. We zeggen zeker niet te veel als we de Kamer „De Geldersche Vallei" een der meest actieve van de 36 in het land ge vormde Kamers noemen. Deze Kamer was het, die het initiatief nam tot het houden van districtsdagen en voor zoover ons be kend, hebben andere Kamers nog niet tot het houden van dergelijke dagen voor hun district kunnen besluiten. .Wij voor ons achten deze dagen zoowei voor da ingeschrevenen in het Handelsregis ter, als voor de Kamer zelf van het grootste belang. Het is n.1. van algemeene bekend heid, dat, niettegenstaande de 14 jaren, dat de Kamers in hun tegenwoordig en vorm be staan, een zeer groot gedeelte der ingeschre venen totaal onbekend zijn met de werking dezer lichamen en zelfs een vrij groote on verschilligheid daarvoor aan den dag leggen, hetgeen o.i, mede oorzaak is, dat Soest thans niet onder de leden der Kamer is vertegen woordigd. Het is voor ons dan ook alleszins ver klaarbaar, dat de Kamer er op uit trekt en door het houden van Districtsdagen tracht zooveel mogelijk belangstelling voor haar werk te trekken en deze dagen houdt in de grootste gemeenten van haar district, om dat vanzelfsprekend aldaar de grootste be langstelling is te wachten. In dit opzicht is het voor ons steeds een vraag geweest, waarom de districtsdag niet in Soest doch te Soesterberg werd gehouden, dus daar waar uiteraard weinig ingeschre venen in de Kamer worden gevonden. Men zal ons wellicht tegenwerpen, dat Soesterberg toch ook Soest is en dan zeg gen wij volmondig ja, maar niet in het licht der hierboven uitgestippelde belangen der Kamer. Wij voor ons zijn overtuigd, dat de belangstelling voor den gehoTiden districtsdag grooter zou zijn geweest, wanneer deze in Soest (dus SoestSoestdijk) zou zijn gehou den. De door beide sprekers behandelde on derwerpen: „District en Kamer" en „Regce- ring en Middenstand" zouden ook daartoe niet weinig hebben bijgedragen. Ook zal men ons wellicht tegenwerpen, dat in Soest voor dit doel geen geschikte gelegenheid is aan te wijzen. Wij moeten toegeven, dat Soest, met be trekking tot een goed geoutilleerde zaal, ver achter staat bij veel kleinere plaatsen in den lande, maar het wil ons toch voorkomen, dat b.v dc groote zaal van „Carlton", welke toen nog niet als bioscoopzaal in gebruik was, een geschikte gelegenheid zou zijn geweest, en zeker groot genoeg om het aantal personen, dat gewoonlijk de districtsdagen bezoekt, te bfvaiteu. .Waar de drie plaatselijke Middenstands- vereenigingen mede in de organisatie van dezen dag zijn gekend, wii het ons voor komen, dat door genoemde vereenigingen niet voldoende aandacht aan een dergelijk voor onze gemeente slechts weinig voorkomend feit is geschonken. Met b.v. een ontvangst ten Gemeentehuize, vergadering te Soestdijk. lunch te Soest, de thee en zoo mogelijkeen bezoek aan het Vliegkamp te Soesterberg, autotocht, een bij zondere avond, aangeboden door „Soest Voor uit" als vereeniging voor Vreemdelingenver keer, zou deze dag, meer dan nu geworden zijn een bijzondere dag voor de Kamer en haar ingeschrevenen, voor de Soester mid denstand in het algemet q en ook voor onze gemeente. We willen hopen, dat bovenstaande regelen er toe zullen bijdragen den middenstand te prikkelen tot steeds greoter activiteit in het belang van zich zelf cn niet minder van onze gemeente als--.woonpIaats. Buiten verantwoording der Redactie. BAZAR SOESTER OPENBARE SCHOLEN. Bovenstaande bazar, die gehouden zal wor_ den op 27 en 28 October a.s. in de zalen van hotel „Eemland", heeft op 't oogenblik ai een massa handen en hoofden aan 't werk gezet. Het uitvoerend comité, dat na de laatste vergadering met enthousiasme wordt bijge staan door een dames-commissie, ziet met belangstelling en' dankbaarheid de bijdragen tegemoet. Voor een goed ebazar is veel noo dig en goed moet de farjey-fair worden. Goed ten opzichte van wat geboden zal worden, maar ook goed wat hef' doel betreft. De dames-commissie, die zich heeft be last met het huisbezoek' aan allen, die veel en iets ixiiudetf voor uc Openbare school voelen, rekent op aller medewerking en hoopt reeds veel pakjes klaar te vinden, pakjes, waarin allerlei leuke, nuttige, practische din gen. Zij, die echter niet bezocht mochten wor den en toch willen helpen, raden we aan, niet te wachten op bezoek maar hun bij dragen te bezorgen of even bericht te zen den aan een der onderstaande adressen: W. Cornax, Koninginnelaan 42. J. H. Wassing, Kerkpad Z.Z. 22a- E. van Eeden, Soesterb.straat 77. J. Ph. Hoek, Vosseveldlaan 5. J. Griep, Laanstraat 20. B. J. Friclink, Van Lenneplaan 42. J. Colijn, Hartmanlaan 17a. Hij heefle«n fllnken vol qcdaon moedei-tjc maar hu is kern. qciond. Maak ja dus maat niet ongerust/ Onze degelijke gulden Viel dus van zijn voetstuk af, 't Geen aan velen hier te lande Heel wat ongerustheid gaf. Toen men hem zijn val zag maken vrroeg men: „Hè, wat is dèt nou? En z'n baas heeft pas verzekerd Dat hij heusch niet vallen zou?" Evenwel, hij i s gevallen Ook al stond hij nog zoo vastj Toen al 't andere was gevallen Heeft hij zich maar „aangepast", 't Is dus geen gevolg van „ziekte" Dat de gulden is gedaald, Maar gezond verstand heeft enkel Deze niewe koers bepaald. Moeder Holland zit natuurlijk Om haar gulden in de zorg, Maar de baas, die eens komt kijken, Staat voor zijn gezondheid borg. Als de gulden 11a een tijdje Goed en wel is „uitgezweefd" Kan 't wel blijken dat men dan nog Meer plezier van hem beleeft. FOTOWEDSTRIJD S.T.C. De Soester Turnclub heeft niet te klagen gehad over de deelname van haar uitgeschre ven fotowedstrijd. Vele soorten vacantietoto's kwamen in en de jjury had zeker geen ge makkelijke taak om de mooiste en best uit gevoerde foto's te bekronen. De uitslag luidt als volgt: ie pr. J. Goos- sen; 2e pr. L. Bossert; 3e pr. A. de Leur; 4e pr. J. Goossen; 5e pr. M. de Zoete- Bovendien werden troostprijzen toegekend aan: J. Gerritsen, L. Hoekendijk, A. v. Eeden, J. Goossen, Riek Kok, J. v. Hal, M. J- v. d. B.erg, Mevr. Berkman, M. v. d- Pol, J. Elberse, W. v. d. Vlies, J. M- van Hal, Ch. de Zoete, L. de Regt, D. Flapper. E S V.A.C- Zondag 4 October zal de plaatselijke ont moeting ESVAC—SOESTERBERG worden gespeeld. Dit eerste treffen van het competitie, seizoen 1936'37 vindt in het Burg. Deketh- park plaats. Beide elftallen komen zoo sterk mogelijk uit, zoodat een spannende strijd ver wacht mag worden. De wedstrijd, welke om 2 uur aanvangt, zal worden geleid door de bekende K.N.V.B. scheidsrechter, den heer Chr. Maas uit Hil versum. Deze ontmoeting wordt voorafgegaan door den competitie-wedstrijd ESVAC IV. Aus- terlitz. De overige elftallen zijn vrij. Het programma luidt dus: Zondag 4 October 1936 12 uur ESVAC IV AUSTERLITZ II. 2 uur ESVAC I SOESTERBERG I. FLORA BAARN. Dit theater brengt vanaf Vrijdag 2 tot en met Dinsdag 6 Oct. een schitterend amuse- ments.programma. In het voorprogramma zijn het Stan Laurel en Olivier Plardy die voor zeker hier wel een van hun beste lachfilms laten zien. Sensationeel en komisch van begin tot eind. Als hoofdfilm gaat het groote Ufa-werk, gespeeld door de bekende Nederlandsche ar- FLORA BAARN Telefoon 2932 Vanaf Vrijdag 2 tot en met Dinsdag 6 October GROOT AMUSEMENTS-PROGRAM In het voorprogramma Stan Laurel en Olivier in hun sensatie lachfilm Beste lachfilm van dit tweetal. Als hoofdfilm Het Nederlandsche Ufa werk Gemaakt in de Ufa ateliers en in de Nederlandsche taal. Gespeeld door Job. Kaart, de bekende schele als (Baron Hoog van Friesland), Tilly Perin-Bouwmeester, Jopie Koopman. Cissy van Bennekom enz, enz. Hier kunt U eens zien wat onze Nederlandsche artisten kun nen onder bekwame leiding. Een film, waar een ieder zich mede amuseert en door elkeen verstaan kan worden. - Woensdag 7 en Donderdag 8 October 2 POPULAIRE AVONDEN Prijzen 25. 50 en 75 cent In het voorprogram Het meisje uit de onderwereld Als hoofdfilm: Het Lied aan de Bosporus met Gustav Fröllch Bezoekt Flora. Modern Bioscoop-Theater. 500 Zitplaatsen. Let op de Autobussen. risten Johan Kaart, Tilly Perin_Bouwmeester, Cissy van Bennekom, Jopie Koopman e.a- Hier kunnen we nu eens oordeelen wat onze Nederlandsche arrtisten kunnen presenteeren onder bekwame, deskundige leiding. Dit werk „'t Was i April" is een succes geworden en allen die dit werk zien, genieten volop. De lach is niet van de lucht om deze geweldige» Aprilmop. Een schaterlach van begin tot eind. Ook maken we onze lezers attent op de populaire voorstellingen, welke plaats hebben op Woensdag 7 en Donderdag 8 Oct. en waarin ook twee sterke films worden ve» toond. Zie advertentie. ORANJE-VEREEN. „WILHELMINA" TE SOESTERBERG. Op de gehouden vergadering van de Oranje-Vereen. „Wilhelmina" te Soesterberg wees de voorzitter, de heer Mulder, er op, dat de Oranje.feesten schitterend zijn ge slaagd. Spr. hoopte, dat ook de feestelijk heden, te houden bij het a.s. huwelijk der Prinses, eveneens een succes mochten worden. De secretaris bracht hierna een mooi jaar verslag uit, terwijl uit het jaarverslag van den penningmeester bleek, dat er een tekort was van f 5.hetgeen, gezien de gehouden fces. telijkheden, nogal mee viel. Het aantal l^-dcn was na 31 Augustus met 20 gestegen en bedraagt thans 255. De kascommissie, be staande uit de heeren Brem er en Drewes, adviseerde tot goedkeuring der rekening van den penningmeester. Door den voorzitter werd aan hem dank gebracht voor zijn uitstekend beheer. Bij de gehouden bestuursverkiezing werden de heeren Mulder, Struve cn Kol als be stuursleden herkozen. Verder had een geanimeerde beij-reking plaats over de feesten, die ge heiden zullen worden met het a.s. huwelijk van ót Prinses. Aan het bestuur werd overgelaten maatre gelen te treffen tot verkrijging der r»oodig« gelden, alsmede tot het samenstellen van eco programma*

Soester Courant | 1936 | | pagina 1