Met Schoffel en Hark. turandot Apart en niet duurder Kerkberichten* Burgelijke stand DAL WEG 6 BAARN Sorst D, F. VOIGT Op ieders tafel E¥2ASSEL!NK'S zoet Roggebrood en Bosscher Beschuit Ons Weekpraatje. De maat- en strijkstok. Vcrleje week toen *k naor de mert gong, d'r in de spoor een blad uut 'n tied- Bchrift, waor 'n arsjitek over uuzen ad ge- •chreven. Daor zee ie in, dat alleen groote feu zen maor buutenuuzen wezen konnen. Jao, die gewone uuzen, die buuten ge bouwd worren, dat zin eigenlijk maor slecht naogemaokte stadsuuzen. En 't uus van 'n boer das deur de bank hielendal gin uus. Nou zeg ik maor, zoo'n arsjitek die weet *t en zukke mannen mot je niet teugenspre- Jccn, want dan maok je ze buuten d'r zeiven. Jao, daor mot je nou niet om lachen, want loo'n meneer zoekt de schoonhaid in de nuzen. Vroeger as je 'n uus liet bouwen, dan zee je teugen 'n timmerman, kiek, daor .wil 'k dat ebben en dat daor en dan kwam fet goed voor mekaor. Maor teugeswoordig gaot dat anders. Nou zeit zoo'n arsjitek: !U wilt een huis Goed 'k wil de gevel bouwen, Hoewel 'k mij met de rest niet op kan houwen. Wordt enkel dak, of ook misschien wel geen, Een pitoresk spel van beton en steen. Het is voor mij een zoeken naar het schoone, En u moet maar zien, of u er in kunt wonen! Dan motten ze nog wat zeggen van de bocre uuzen. Is 't er één boer, die in 'n ïtadsuus wil wonen. Dan hoeft 't nog niet fcens drie of vier oog te zin in Amsterdam jof Rotterdam. Je lacht al die eele en alve stadsmensen Hut. En as ze dan nog over 'n schoonhaids- of In welstandslcemmissie beginnen, daor ze |er in Soest ook al zoo op verkikkerd zin, Idan mot ie om al dat gedoe lachen. Lachen, maor ook uilen mot je der om, ?«s je oort, dat de Soester kemmissie je tee- Scening ofkeurt, omdat de veurder te mooi is. An de raodsleejen is nou weer 'n nieuwe bouwverordening gegeven om alvast es in te zien. En dat vin ik wel goed, want anders kim je daor as raodslid niks over boomen. Ze ebben mien d'r geen gestuurd, maor 'k Jcel d'r wel een zien te kriegen, om es te kieken of t'r weer andere bepaolingen kom. men. Misschien mag ik nou m'n Zondagche yeurdeur wel ophangen. En zoo ebben ze verleeje week ook het natuurbad weer gesloten, 'k Ben benieuwd hoeveul arde guldens d'r van dit jaor weer bie zeilen motten. As ik burgemeester waor, idan zou 'k zien 't eele ding te verkoopen lof te verpachten. Laot 't dan weinig opbren. gen, dan leggen we d'r toch niks op toe. Welk raodslid begint daor es over? Hij kan op de belangstelling vaq de eele ge meente rekenen. En vooral nou, nou de gulden de put in is. Waor blieven ze nou mit d'r aonpassing? Wat gaot d'r nou gebeuren mit de steun ion de landbouw? 'k Zei je zeggen, dat ik noot op die aonpasserie eb gead, 'k eb Ü'r zelfs 'n ekei an om 'n nieuwe broek of fcoo an te passen. Maor nou mok toch zeg gen, as dat de regiering daor niks an doen kon, da ze d'n gulden lieten vallen. Hij iwerd te zwaorr om era vast te ouwen. An ille kanten werd t'r an «trokken, en voor Üie eelemaal scheurde hèt de regiering em losgelaten. Maor dat nou al die mensen, die al ange- past ebben 'n nieuwe opduvel kriegen, daor ken je van op an. Want d'r zelle veul din gen hartstikke duur worren. 't Is maor te oopen, dak 't in dat opzicht heel en dal mis beb, maorr 'k ouw toch m'n art vast veur al die werkloozen. Maor we zeilen eerst de maotregelen van de regiering 'ns afwachten. Dr. Colijn oudt nogal nie van alve maotregelen. De regiering word ter nie slechter van. Die was van plan een leening uut te geven van onderd miljoen. Dat oeft nou nie meer, want as de gulden 2o°/o omlaog gaot verdient de staot op de 700 miljoen aon goud die d'r is, onderd en veertig miljoen. Me gaon oe langer oe meer naor de dik- tatuur, zonder Mussert. As je zoo 't een en ander leest, wa die groote eer en zeggen, dan denk ie zoo, 't volgende jaor met de verkiezings komt minister Colijn terug, of |e de meerderhaid eeft of niet. Maor 'k schai d'r uut, d'r is 'n meneer van de Nederlandsche Bank om me 'n aon- dceltje te verkoopen in z'n zaok. Ajuus oor.' DEN DIKKE. SOEST. NED. HERV. KERK. .Oude kerk. Voorin. 10 uur Ds. E. Groeneveld. Nam. 6 uur Ds. E. Groeneveld Zondagsschool van 12 tot 1 uui Cmmakerk. Voorm. 10 uur de Eerw. heer C. L'. V» d. Broek. Zondagsschool van 12.15 tot ,-I5 uur- Kerkgebouw Hees. Voorm 10 uur Ds. Torenbeek. Zondagsschool nam. 23 uur. HERV. (GEREF.) EVANG- Voorm. 10 uur Ds. R. Bartlema, v. Zeist- Nam. 6 uur Ds. J. A. van Amstel, van Dc Vuursch*. GEREFORMEERDE KERK. Julianakerk. Voorm. 10 uur Prof. Dr. G. M- den Har- togh, Hooglceraar te Kampen. Nam. 5.30 uur Ds. B. Alkema. Wilhelmfnalrerfc* Voorm 10 uur Ds B. Alkema- Nam. 5.30 uur Prof. Dr. G- M. den Har- togh, Hoogleeraar te Kampen. CHR. GEREFORMEERDE KERK. Voorm. 10 en nam. 6 uux Ds. N. Bijdemast VER. VAN VRIJZ. GODSDIENSTIGEN Voorm. 10.30 uur Ds. W. S» Wiardi Beek man, van Den Haag. Zondagsschool iederen Zondag van 12I uur in „Religie en Kunst", R.K. KERK- Kerk Steenhofstraat. H. Missen 7 en 9 uur. Hoogmis 10.30 uur. Kerk Nieuwerhoek. ie H. Mis 7.30 uur. Hoogmis 10 uur. SOESTERBERG NED. HERV. KERK. Nam. 23 uur Zondagsschool. Nam. 6 uur de heer J. de Vries van Soes- terberg. R.K. KERK. ie H. Mis 7.30 uur. Hoogmis 10.30 uur. 4 Uur Gezamenlijke aanbidding. Lof en Preek 6.30 uur. HUIS TER HEIDE. NED. HERV. KERK. Voorm. 10 uur Ds. B- Tuinstra. Nam. 6 uur Ds. B Tuinstra. GEBORENAugustinus Gijsbertus Johan- nes, z. v. P. A. Tourné en G- M. Schimmel, Heuvelweg 16; Willem Arie, z. v. G. v. Von- no en N. Heydeman, Bosstr. 123; Johanna Richarda, d. v. J. R. v» d. Grift en G. van Schalkwijk, Birkstr. 30; Henrica Maria, d. v. P. J. Brouwer en M. G» van 't Klooster, Kerkpad Z.Z. 41. ONDERTROUWD: W. G. v. Zadelhoff, 28 j., v. Weedestr. 46 en J. A- M. Rupert, 25 j., Steenhofstr. 12; A. Legemaat, 60 j., Braam weg 24 en M. H. van Groningen, Braamweg 13; J. A. v. Doorn, 33 j., Toren- str. 25 en C. K. M. Hartman, 27 j., Middel- vvijkstr. 74; H. A. Landberg, 34 j., Brussel en E. v. Brakel, 26 j., Bartolottilaan 25. OVERLEDENHendrika Bylaart, 73 j., wed. v. M. J. Witte, Eikenhorstweg 14; Ger- rit Jan Gleysteen, 89 j., wedr. v. M. Niesse, Koninginnelaan 79; Bouwe Wybes de Jong, 86 j., geh. m. F. Ypma, Burg. Grothestr. 25; Alyda Wilhelmina van Doorn, 46 j., geh. m. H. Hoksbergen, Birkstr. 99; Augustinus Willem Drost, 68 j., geh. m. S. H- Brüder, Helling weg 6. GEVESTIGD: G. M. v. d. Velde, Soes- terb.str. 125, v. Katwijk; A. D» Fokkens m. g., Dorresteinweg 5, v. Huizen (N.H.); C- Fokkens, idem; B. J. Hamers m. g., Stad houderslaan 28, v. A'dam; T. v. d. Mast, Ossendamweg 7, v. A'foort; W. M. Sluijs, Vredehofstr. 2, v. Willige Langerak; R. A. Muylaert, Bosstr. 64, v. Bennebroek; H. J. W. v. d. Have, v. Lennepl- 58, v. Hoorn; G. G. Mirer m. g., Wald» Pyrmontl. 56, v. R'dam; C. J. A. M. Tebbens, Torenstr. 21, v. Maarssen; S. Schoppen, Postweg 14, van Zeist; J. M. v. MilLe Noble, Verl. Post weg 5, v. R'dam; I. W. Höschen, Julianastr. 84, v. Utrecht; H. R. Hilhorstv. d» Hengel, Birkstr. 58, v. Leusden; J. Femer, Nieuwe- weg lil, v. Zeist; J. L. Bernard, Soesterb. str. 174, v. Drieb-Rijsenburg; J. A» v. Zwijn- drecht, idem; B. H. Hermans, Nieuwstr. 35; v. A'dam; M. E. Beckholz, Steenhofstr. 65, v. Baam; F. C. M. v. Keulen, Luchtvaartafd., v. R'dam; J. F. S. M- Otto, Amersf.str. 79, v. A'foort; A. Hage, Spoordwarsstr. 2, van Eemnes; J. Zijdel, Wald. Pyrmontl. 56, v. H'sum; A. C. Koppelv. Arnhem m. g-, K. Hartweg 42, v. Bussum; S. J. E. Stalknecht, Spoorstr. 19, v. H'sum; J. G. Cieremans, Hartmanl. 29, v. R'dam; W. M. Graffner, Julianastr. 3b, v. Schimmcrt; W. J. G- Vas- tenholt, Molenstr. O.Z. 19, v. Haarlem; P- Smits, Torenstr. ib, v. Gorinchem; K. C. Söbke, Amersf.str. 18, v. Bat Driburg; M. P- Bonouvrie, Verl. Postweg 44, v. Linschoten; W. de Goede m. vr., Amersf.str- 74, van A'foort; M. J. C. BreitnerRapmund, Ban- ningstr. 51; M. S. RapmundBreitner, idem; A. A. v. SteenbergenLanghout, Spoorstr. 19, v. Nieuwer Amstel; A. Geitenbeek, Amersf. str. 1, v. A'dam. VERTROKKENL. F. Soesman, v. Stad- houdersl. 39 n. Baarrn, Badhotel; E. Soesman, idem; B. Soesman, idem; J. Engelbreit, v. Amerf.str. 18 n. Tegelen, Steyl FI. Ki; F* C. J. de Haas, v. Verl. Schoolweg 61 n» Dordrecht, J. de Wittestr. 27; G. C. Vis, v» Torenstr. ib n. Velp, Kerkallee 28; J. v. d» Veer, v. Luchtvaartafd. n. Den Haag, Laan v. Meerdervoort 104; G. A. Cremer, van Amersf.str. 83b n. Apeldoorn, Boschweg 6; J. E. Alphen, v. Vredehofstr. 23 n- Drieb.- Rijsenburg, Hoofdstr. 84; S. C. Sjoerds, v. Hellingweg 1 n. Bloem endaal, Kerkplein 3; G. M. Hilhorst, v. Banningstr. 1 n» Zeist, Jufferstr. 20; J. H. H. Tomas, v» Korte Hartweg 38 n. Utrecht, Heerenstr. 4a; F. F. E. J, Jkvr. de Beaufort, v. Vredehofstr» 2 n. Baarn, Cantonlaan 7; J. J. H. Tool, v» Spoorstr. 9 n. A'dam, Polancnstr. 931; M. Roorda, v. Middelwijkstr. 5 n. H'sum, Hee renstr. 37a; G. C. MagerHolster, v. Schriks- Iaan 41 n. Bussum, Koningslaan 3; J. M. Zieren, v. Laanstr. 31 n. Utreccht, Lange Nieuwstr. 133; M. J. Zieren, idem; L. Zieren, idem; P. J. Dekking m. g., v» Kolonieweg 2b n. Zeist, Patijnl. 70; J. Verweij, v. Soesterb- str. 125 n. Arnhem, Koningsweg 30; W. v. d. Veer, v. Soesterb.str. 107 n. Bilthoven, Nicolailaan 8. VERHUISD: W. v. d. Kraats, v. Nieuwe- weg 69 n. Eigendomweg 49; J. W. R. A- Buchwaldt, v. Nassaulaan 18 n. Schouten- kampweg 2; W. W. Heilbron—Wel», van, Een oom, die wilde iets geven Aan al z'n nichten en neven. Toen zij „tante" snel „Turandot" heeft het wel. Kom mee, daar koopen we 't even. dan in Hilversum, Amersfoort of Utrecht. Kerkpad N.Z. 4 n. 2; S. A- BakkerrMolier, v. Van Weedestr. 6 n. Kruisweg 1'; H. G- Hartog m. g., v. Hartmanlaan 17 n. 24; C* M. J. Scharphuis m. d., v- Buntweg 6 naar Vosseveldlaan 20a; H. J. Rusman, idem; A. v. Zwijndrecht m. g., v. Koninginnel- 15 n. Soesterb.str. 174; A. Hilhorst m. g., v. Birk str. 58 n. v. Lennéplaan 53; C. Post m» g., v. Kerkpad N.Z. 1 n. v- Weedestr. 5a; A. J. de Jaeger m. g., v. Hartmanlaan 102a n- v. Lijndenlaan 3; E. E. v. d- Goede, v. Klaarwaterweg 44 n. Niemveweg 69; C. F. A. Hilhorst, v. Lt. Koppfcnlaan 21 n. Verl- Postweg 35. ERNSTIGE AANRIJDING. In den nacht van Zondag op Maandag, om streeks 12.15 uur» had op den Amersf.straat weg te Soesterberg een ernstige nrijding plaats. De chauffeur C. van de garage Boevee reed met een taxi achteruit de garage den weg op met de bedoeling den Kampweg in te rijden. Van de richting Utrecht kwam ge lijktijdig een motorrijwiel met een snelheid van pl.m. 80 K.M. aanrijden. De bestuurder, die in dit geval links had moeten aanhouden, bleef rechts rijden waardoor een aanrijding ontstond. De bestuuirder H. K. en de duorijder G. v. FI., beiden uit Amersfoort, werden van de motor geslingerd. G. v. H. bekwam een ernstig kaakfractuur en brak *de linker enkel, terwijl de bestuurder*"!!. K. een bloeduitstor ting in zijn rug opliep. Op advies'van Dr. Brouwer zijn beiden naar „De Lichtenberg" te Amersfoort vervoerd. De motor werd gedeeltelijk vernield, ter wijl aan de taxi lichte schade werd toege bracht. CORSETTENJDEMONSTRATIE. Door het Manufacturen.magazijn „De Vlijt" werd aan de Soester dames Dinsdag de ge legenheid geboden zich op het gebied van corsetten e.d. te oriënteeren. Fliertoe wer den 's middags en 's avonds demonstraties gegeven in hotel „Eemland", welke demon, straties beide keeren zeer druk bezocht waren. Door de fabriek M. J. v. d. Waal Co-, corsetten.industrie te Amsterdam, werden deze tentoonstellingen geleid. Op diverse pop. pen waren in de zaal allerlei soorten corset ten, corselets, banden e.d. geëtaleerd, terwijl gedurende de demonstratie drie mannequins door de zaal liepen en de dames aldus de verschillende coupes, modellen, pasvorm etc. toonden. Voor alle figuren bleek een mooie pasvorm te bestaan en die nog in verschil lende soorten, zooals sportcorsetten, corsetten met en zonder veter, Superbe-banden etc. Ook de mooie en deugdelijke afwerking kon men zien, doordat enkele modellen daartoe uitgetornd werden. Het geheel was voor de dames zeer leer zaam en werd getoond tot aller tevredenheid. In de pauze werd thee aangeboden. Burgen*. Grothestraat 30 Telefoon 363 - Soest GEDIPL. OPTICIEN. Voor het maken van Uw BRIL, ook volgens recept van H. H. Oogartsen, een vertrouwd adres EEN PRINS BERN HARD STRAAT IN SOEST? Deze week heeft de plaatselijke commissie van den Bijzondere Vrijwillige Landstorm en eenige bewoners van den Korte Melmweg een adres aan den Raad gezonden met het ver zoek, een gedeelte der Spoorstraat en een gedeelte van den Korte Melmweg te willen omdoop en in Prins Bernhard straat. LEERLINGEN-AVOND. Onder verwijzing naar een voorkomende advertentie in dit blad wordt nog vermeld, dat het raadzaam is voor den Voordrachts avond, te geven door de leerlingen en Zang klasjes van Mej. Ida Jongsma, op Maandag 5 Oct. a.s. in ho)el „Eemland", zich vooraf van programma's (tevens toegangsbewijs) te voorzien. Deze zijn verkrijgbaar k 25 ct. Kerk. pad Z.Z. i9.b. Het belooft een mooi en avond vol afwis seling te worden. O.m. zullen werken voor twee piano's worden uitgevoerd. De Zang klasjes zullen o.a. weer aardige aangspelle- tjes opvoeren BOTSING. Zaterdagmiddag kwam het op den hoek waar de Praamgracht den Rijksstraatweg naar Baarn snijdt, tot een botsing tusschen een personenauto en een vrachtauto, welke een zeer groot aantal eendeneieren op transport had. De bestuurder van den personenauto, rij dende van Soest naar Amsterdam, werd. een moment door het scherpe zonlicht verblind en merkte hierdoor den vrachtauto, welke juist om den hoek kwam, niet op- De luxe auto vloog pardoes tegen den transportwa gen op. Beide wagens werden duchtig be schadigd, doch de meeste schade werd op- geloopen door het breken van tallooze eieren, die nu eenmaal niet tegen flinke botsingen kunnen. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. VEILINGNIEUWS Dinsdagmorgen werd door Notaris A. O. Dammers alhier publiek geveild in „De Gou den Ploeg": 1. Een woonhuis met houten schuur, erf en tuin aan den Nieuweweg 15a te Soest, groot 4 Are 70 c-A. Bij opbod f 2400.Bij afslag gemijnd op f 20.door C. H. van Brummclen. 2. Een landhuis met houten schuur, erf en tuin aan het Kerkpad Z.Z. .29a te Soest, groot 7 Are 16 c.A. Bij opbod f 4000* Bij afslag niet verkocht. Vraaot Uw bakker of winkelier. OUDERAVOND V. D. HUCHTSCHOOL. Dinsdagavond werd in het fröbellokaal der v. d. Hucbtschool een ouderavond gehouden, waar als spreker optrad de heer W. H. C. van Haeften, vroeger voorzitterr van het bestuur der school. Door het hoofd der school, de heer A. van Asselt, werd een inleidend woord gespro. ken. Spr. meent dat het onderwerp, hetwelk de heer Van Haeften behandelen zal, n.1. „Suggestie" van zeer groot belang voor de opvoeders is. Immers wanneer men 't bouw werk der opvoeding als een ethisch en reli gieus kunstwerk voltooien wil, moeten de grondslagen hiertoe hecht zijn. En deze grondslagen hangen ten zeerste samen met alles wat de ziel raakt en beïnvloed. De heer Van Haeften vangt zijn rede aan met een algemeene beschouwing over sug gestie, suggereeren en suggestibiliteit en doet dit wel zeer populair. Spr. toont hierbij aan, dat een kind sneller gesuggereerd wordt dan volwassenen. Sug gestibiliteit wordt steeds meer opgeheven door verhooging van intellect. Primitieve volkeren komen 9neller onder suggestieven druk dan cultureele volkeren. Niet alleen de minder intellectueel is meer suggestief, doch ook de cmotioneele naturen zijn meer te sugge reeren. Spr. staat uitvoerig stil bij de collectiviteit. Bij vergaderingen, tehooploopen, menigten, dus accute collectiviteit, breken verschijnselen van algemeenen aard naar buiten. Een daling van intelligentie treedt in, men laat zich op- zweepen, opstuwen dit is algemeene sug gestie. Barbaarschheid (zooals bij oorlogen), licht. geloovigheiJ (spinnenvrees, beurspanieken, koopen van marktartikelen enz massaillusies enz. Door verhooging van emotionaliteit en verlaging van het bewustzijnsniveau breekt de massa.suggestie uit. Spr. maakt deze vorm van suggestie met vele voorbeelden duidelijk en gaat daarna over op imitatiedrang en vat baarheid voor aansteking, als kennelijke tee. kenen voor het veranderen van het individu in de menigte. Deze beïnvloeding is even eens suggestie. Alzoo wordt de menigte een typische vorm van samenleving, waarin op markante wijze uitkomt, hoe het individu in de samenleving veranderden ondergaat. Andere vormen van samenleving zijn: groep, milieu, gezin, huwelijk enz. Ook de schoolklasse is een menigte-achtige vorm van samenleving. De suggestieve kracht in de schoolklasse werd vroeger verhoogd door de binding van vrees tusschen suggestor (onderwijzer) en gesuggereerd^ (klasse). Thans tracht men crie vrees te vervangen aoov irefcre. 3pr. wijst op de negatieve suggestie van leeraar tot leerling (span je er maar niet voor in, je kunt het toch niet!) als iets zeer belang rijks, hetwelk de ontwikkeling van een kind kan tegenhouden, op de invloed van goeds en slechte kameraden enz. Met al deze factoren zal in de kiasse zoowel als in de verdere opvoeding gerekend moeten worden. Na de pauze was er gelegenheid tot het stellen van vragen. SOESTER EIERVEILING. Op de veiling, welke gehouden werd op Woensdagmiddag 30 September, waren dt eierprijzen als volgt: Groote eieren f 5.00— f5.10; middel f4.45—f 4-5°; henneneieren f2.55f3-4o- Eendeneieren geen aanvoer. Handel vlot. Er mag nog een publieke opinie zijn. In de pers verscheen dezer dagen weef eens 'n aardig verhaal over wat er bij het bestuur onzer gemeenschap zoo hier en daar aan de maat- en strijkstok blijft hangen. Dat is niet weinig. De moraal van den particulier tegenover de onwezenlijke figuur van „de overheid" is in het algemeen een zeer eigen aardige. Dingen, die men zich tegenover z'n medemenschen nooit zou durven nóch willen veroorlooven welke dingen meestal neer komen op benadeeling verworden tol een sportief handigheidje, wanneer „alléén maar" de gemeente of de provincie of het rijk de benadeelde is. Zoo iets is natuurlijk nimmer goed te praten, maar men voelt het nu eenmaal niet als sleccht aan en déérom doet men het. Wie zich z'n militairen diensttijd herinnert, bewaart zoete gedachten op eiken regel zijn uitzonderingen over de manier, waarop, hij den fourier er tusschen heeft genomen en 'n extra stel sokken of andere artikelen wist „achterover te drukken". Niet-militairen hou. den zich soms bezig met het afweeken van zegels om die een tweeden keer te gebruiken; ze ontduiken alle mogelijke vormen van be lasting, smo'kelen sigarettenpapier, maken eigen margarine in de keuken enz. enz. We doen dat en voelen er ons niet slechter om; we beseffen het meestal niet, dat een benadeeling van de overheid óók een be nadeeling is. Wij, belastingbetalers bestelen eigenlijk elkaar. Als we een stuk grond of wit ook verkóópen aan de overheid, hoevelen be dingen dan denzelfden prijs als aan particu lieren En toch is het een fatale gedachtegang dat benadeeling van een zedelijk lichaam als ,de overheid" minder erg zou zijn als het berokkenen van schade aan particulieren. Die fatale gedachtegang voert van kleine misbrui ken tot grootediefstallen. Die weg is een zeer gemakkelijke en daarom is het noodig, in het belang van de maatschappij in het al gemeen èn van het individu, dat naar even- tueele misbruiken wordt gespeurd om ze te beletten. Dat gebeurt ook inderdaad in onze maat schappij. We hebben een Rekenkamer, welke met groote accuratesse speurt naar de on- noodigheid van sommige uitgaven. Als ze die onnoodigheid vaststelt, zorgt ze, dat er maat regelen worden getroffen om herhaling te voorkomen. Met groote openhartigheid wor den de achterhaalde misbruiken gesignaleerd, gepubliceerd, aan de kaak gesteld. Opdat de publieke opinie zal oordeelen en veroordeelen en opdat anderen van den weg van het mis bruik worden afgehouden. Daarom is zulke Rekenkamer, zulke con trole, zulke publicatie een zegen. Kwaad is kwaad, als het gebeurt en dmdat het gebeurt. Niet omdat het aan het licnc komt. Vooral bij crisisinstellingen bleek het mis. bruik, bestaande uit het onnoodig diep graaien in de overheidskas, ernstig te woeden. De Rekenkamer legde het bloot, dat één organisatie aan koffie, thee en sigaren in één maand tijds f 325 uitgaf. Bij een der crisis- cemrales kostte het schenken van koffie en thee voor het personeel met bijkomende on kosten f 1600 h f 1800 per jaar. Dez® ver snaperingen werden door ons, belastingbeta lers, bekostigd, zonder dat wij het wisten ra- tuurlijk. Een ander euvel betrof de rij mei. vergoe dingen. Het crisis-personeel maakte er een soort cultus van; deze vergoedingen aldus de Kamer waren „vaak noodeloos hoog". Er waren crisisambtenaren die f 200 f 300 rijwielvergoeding per jaar ontvingen. Nu moet men eens nagaan, hoe veel een goede fiets tegenwoordig kost, dushoeveel fietsen zoo'n ambtenaar van zoo'n vergoeding kon koopen. De Kamer heeft ingegrepen, de ver goedingen zeer verminderd en daardoor voor het Rijk f 15.000 per jaar bespaard. Ik vind dat prachtige resultaten. Sommigen hebben zóózeer hun geestelijk evenwicht ver loren, dat ze de gedane onthullingen willen laten getuigen tegen de onvolkomenheid van ons politiek of maatschappelijk bestel. Dat is dwaas. Diefstal, verduistering, misbruik van vertrouwen, al zulke dingen komen voort uit mens ch el ij k e onvolkomenheid. Als we een ander politiek bestel zouden forceeren, zouden daarmee de menschen in hun ka rakter niet méé veranderen. Velen zouden dus blijven knoeien, als ze hun kans be hielden. Daarom mag de Rekenkamer, en ook u en ik en de krant b.v. vaststellen, óf er ge knoeid wordt en in welke mate. Dit vaststel, len zal er veel toe bijdragen om meerder ge knoei te voorkomen

Soester Courant | 1936 | | pagina 2