naar een nieuwe tf^vp ARTSPERIODE? Het schot Is afgevuurd hetzij legen den wil der regeering. De gulden is los van het goud. Ve len hebben maandenlang, sterker, «elfs jarenlang, op dit oogenblik gewacht, anderen hadden deze gebeurtenis nog liever wat uit gesteld of heelemaal niet gezien. Het voor of tegen devaluatie zijn wordt in 't algemeen bepaald door de politieke richting, die men aanhangt. In ons land ston den hoofdzakelijk twee groote groepen tegenover elkaar: deva- luïsten en deflatisten. Beide groe pen streefden naar hetzelfde doel: aanpassing der Nederlandsche goederenprijzen aan die der we reldmacht. Blijkbaar lag het ver schil dezer groepen dus in den weg, waarlangs men dat doel trachtte te bereiken. Inderdaad moet men het probleem zoo stel len. Het voornaamste verschil is dan wel het tempo, waarin de aanpassing geschiedt. De regee ring, onder voorzitterschap van dr. H. Colijn, heeft, zoolang haar ambtsperiode reeds duurt, ge- Streeft naar een aanpassing door middel van de deflatie-politiek. De practijk heeft geleerd, dat de- flatie-politiek een langdurig ex periment is, zonder dat nogtans het gestelde doel altijd bereikt wordt. Het zou echter onjuist zijn te zeggen, dat de regeering langs dezen weg nog niets tot stand had gebracht. De aanpassings politiek der iegeering scheen vooral in de laatste maanden vruchten af te werpen. Dit had zij heffing op boter, voorzoover de normale hoeveelheden betreft, voorloopig stopgezet. Voor- loopig omdat, indien het later inderdaad tot een algemeen her stel mocht komen en de prijzen van allerlei industrieele produc ten hooger zouden komen te lig gen, het wellicht weer noodig zal worden enige compensatie te ge ven aan den landbouw; tenzij al les zich van zelf regelt. De Nederlandsche maatregel moet worden gezien als een stap in de richting van de stabilisatie van wisselkoersen, die voorwaar de voor het wereldherstel is. Vele bijkomstige maatregelen, die ech ter van niet minder groot belang zijn, moeten hierop volgen, zoo als een gedeeltelijke of geheele liquidatie van het contingentee- ringssysteem, zoowel in het bin nen- als in het buitenland en de saneering van buitenlandsche geld- en bankstelsels. Een en an der heeft tengevolge een onmid dellijke vergrooting der export mogelijkheid. Stijgende afzet be- teekent uitbreiding der werkge legenheid. De ondernemers zien weer een grootere winstmoge lijkheid, terwijl de goederenvoor raden, die in de langdurige de pressie vrijwel uitgeput zijn, als een stimulans in deze richting werken. De rentestand der geld en kapitaalmarkt is laag genoeg, om de ondernemers crediet te doen opnemen. Alle factoren voor een nieuwe hausse-periode zijn derhalve aanwezig. BLOEDEND SPANJE. Linksi de bijzetting van den kapitein van de nationalistische stormtroepen, Casado. voor een niet gering deel te dan-J BINNENLANDSCH OVERZICHT, ken aan externe factoren, vooral San de stijging van het prijsni veau der internationale verhan delde goederen. Door deze om standigheid waren de prijzen dei Nederlandsche producten nage noeg gelijk aan de prijzen van de buitenlandsche. Uiteindelijk heeft de politiek van aanpassing der regeering dus zeer zeker suc ces gehad, een succes, dat nog te meer in het oog zou zijn ge sprongen, indien men, bij de zelfde ontwikkelingsgang, een paar maanden verder zou zijn ge weest. Tegen de deflatie-politiek voe ren de aanhangers eener munt verzwakking aan, dat bet tempo, waarin de aanpassing geschiedt, te langzaam is. Wat men door sen deflatie-politiek in nog geen jaren bereikt, komt door een de valuatie in enkele weken, op z'n laatste in enkele maanden, tot stand. Dit voordeel mag men ze ker niet onderschatten. Een voor beeld zal dit toelichten. De tarwe, waaruit ons brood gebakken wordt, is voor twee deiden geïmporteerd en één der de is binnenlandsch. De prijs van het geïmporteerde stijgt nu, in N-aderlandsch geld uitgedrukt, bijvoorbeeld van 6 tot 8 gulden per 100 Kg. Dit maakt het brood duurder. Daartegenover staat nu echter, dat het verschil tusschi den biutenlandschen tarweprijs en onzen binnenlandschen richt prijs nog slechts 1 gulden be draagt tegen vroeger drie. Dit voordeel van devaluatie, da! onmiddelijk in werking treedt, heeft tot gevolg gehad, dat ten aanzien van de landbouwcrisis bepalingen een aantal maatrege len zijn genomen, waarbij alle restitutie-, exportbeschikkingen enz., met uitzondering van de be schikking voor zoover betreft de .err.ggave van binnenlandsche De logica zoekl De regee ring acht den Internationalen gouden standaard het beste geldstelsel. De werking van het egalisatie-fonds. Dinsdag bedroeg de devalu atie ca. 17Va pet. Prinses Juliana en Prins Bernard spre ken voor de radio. Alvorens ons bezig te houden met de financieel-technische maatregelen, welke een gevolg zijn van de nieuwe monetaire po litiek der Nederlandsche regee ring, willen wij ons een oogen blik bezighouden met de publie ke opinie, die vóór en na de de valuatie heerschend was. Toen het probleem der deva luatie nog niet zoo actueel was, werd ieder, die devaluatie voor stelde, door de vele tegenstan ders bijna als staatsvijand be schouwd. Eén stem, die zich vóór devaluatie uitsprak, ontmoette honderden andere stemmen, die in koor de nadeelen van de de valuatie opsomden. Voordeelen zou een muntverzwakking in het geheel niet hebben. Iedereen, die dat niet inzag, was hoorende doof en ziende blind. Met een deva luatie van ons betaalmiddel zou de verwarring nog grooter wor den. Het kan echter verkeeren 1 Thans is het overgroote deel van onze bevolking vóór devaluatie, nu eenmaal de kogel door de kerk is. Men ziet de toekomst lichter tegemoet. De landbouw- crisisn-m; kegelen, die steeds de grootsta tegenkanting ondervon den, konden door het besluit dei Nederlandsche regeering inzake de qoudpariteit van ons betaal middel zonder gevaar worden afgeschaft. Zou een devaluatie dan toch wèl voordeelen hebben? De dag bladen geven op deze vraag vol doende antwoorden, zoodat wij, nu een gedeelte v-.n ons over zicht aan de t^r^'sche maafre- oelen willen wijden. Maandag fs ingediend een wets ontwerp, houdende eenige voor zieningen in verband met de buitengewone omstandigheden ten aanzien van de wisselkoersen op het buitenland. De regeering zegt ter toelich ting: De loop der omstandigheden heeft ten slotte ook Nederland gedwongen, den gouden stan daard t ij d e 1 ij k los te laten. De regeering heeft een verbod van den uitvoer van goud moeten af kondigen. Hieruit volgt, dat de regeering onverzwakt haar meening hand haaft, dat het welbegrepen be lang van het land het best door het systeem van den interna tionalen gouden standaard ge diend wordt. Voorloopig wenscht de regeering echter haar vrijheid van handelen te behouden. Zoo lang de internationale monetaire verhoudingen zoo onzeker zijn als thans het geval is, acht zij het ongewenscht, zich aan een be paalde goudpariteit te binden. Dit impliceert niet, dat de regee ring belangrijke schommelingen verwacht in de goudwaarde varr de buitenlandsche valuta's. Zij wenscht slechts ten deele den gulden aan zijn eigen lot over te laten. Ten deele, omdat de re geering in het egalisatie-fonds een machtig wapen heeft om t e sterke schommelingen van den gulden tegen te gaan. Aangezien echter de werking van dit fonds vele en groote moeilijkheden zal ontmoeten men bedenke, dat in tegenstelling met de Londen- sche en New-Yorksche de Am- sterdamsche geldmarkt zeer be perkt is, zal het van belang zijn, dat de Nederlandsche regeering overleg pleegt met de Engelsche en de Amerikaansche regeering tot wederzijdsche steun. De solide werking van het ega lisatie-fonds is verder van groot belang voor het binnenlandsche prijspeil. Niet alleen zijn tegen ongemotiveerde prijsop drijving Dinsdag in de beide Ka mers der Staten-Generaal een aantal wetsontwerpen aangeno men, maar het behoeft geen be toog, dat in de eerste plaats het binnenlandsche prijspeil bepaald wordt door de buitenlandsche wisselkoersen, dus door het ver trouwen, dat het buitenland in onze geldeenheid stelt. JWan- trouwt het buitenland ons betaal middel, dan wordt dit in groote hoeveelheden tegelijk op de markt gegooid, waardoor de waarde van den gulden aanzienlijk zou dalen en het buitenlandsche prijspeil natuurlijk nagenoeg evenredig zou stijgen. Het egalisatie-fonds dient nu om 'die aangeboden hoe veelheid guldens wederom op te koopen, waardoor een sterke waarde-daling van den gulden en dus een verhooging van het bin nenlandsch prijspeil wordt tegen gegaan. Een geringe prijsstijging van verschillende geïmporteerde arti kelen kan natuurlijk niet uitblij ven. Tot Dinsdag was het echter onmogelijk om de vraag te be antwoorden, hoe groot het per centage van deze stijging zou zijn. Dinsdag is op de wissel markten de officieele noteering van den gulden weer hervat. Aan vankelijk stond hij bloot aan be langrijke koersschommelingen, hetgeen het geval is van de om standigheid, dat men niet weet op welk peil de Nederlandsche regeering wil stabiliseeren. Later werden de schommelingen waJ minder hevig, en noteerde het pond ten opzichte van den gul den 8.92, hetgeen zou overeen komen met een devaluatie van ca. 17V2pCt. Een stijging der prijzen van ongeveer 20 pCt., echter uit sluitend op geïmporteerde goe deren, zal dus noodzakelijk blij ken. Een geleidelijke stijging van het algemeene binnenlandsche prijsniveau zal op den duur even eens niet uitblijven, maar het is zaak te waken tegen plotselinge groote verschillen, die het econo mische apparaat slechts zouden verstarren. Vandaar dat de mede werking van het geheele volk 'n eerste eisch is, om den goeden gang van zaken te bevorderen. Door de devaluatie van den gul den was de belangstelling ron dom de prinselijke verloving een tikje verflauwd. Dinsdagmiddag, om twaalf uur vijftien minuten, vlamde zij echter weer in alle hevigheid op. Gansch Nederland zat aan de radio, om naar de radioredevoeringen van Prinses Juliana en Prins Bernard te luisteren. Hoe eenvoudig klonken de woorden van onze Kroonprinses, foen zij in volle oprechtheid des harten de „ingezetten in alle dee- len des rijks" bedankte, „voor de ontelbare schriftelijke en telegra fische gelukwenschen, die wij samen, of ik alleen ontvingen." Hier sprak een gelukkig men- schenkind, dat haar gevoelens opsloot in deze ontroerende woorden: „Ik dank u, dat gij ons zoo gelukikg hebt gemaakt. De gloedrijke glans, waarmee gij onzen verlovingstijd hebt besche nen, zal onze herinneringen steeds blijven overstralen." Niet minder dankbaar klonken de woorden (in opmerkelijk goed Nederlandsch uitgesproken,) van Prins Bernard, die het een be hoefte was, „persoonlijk uiting te neven aan dankbaarheid, waar van ik vervuld ben voor de over stelpende bewijzen van deelne ming van het Nederlandsche volk in ons groote geluk." Welk een diepen indruk maakten zijn woor den: „....zal Ik nu gaarne aan den arbeid gaan en mijn neco- nomische studieën voortzetten over de belangen van Nederland en speciaal zijn overzeesche ge westen. Ik zou daarbij een vrien delijk beroep willen doen, met name op de ingezetenen van Am sterdam, om bij dien arbeid geen notitie van mij te nemen en mij als ieder ander rustig en onge stoord aan mijn dagelijksche werk te laten gaan." Het zij zoo, Prins, uw wensch worde vervuld 1 BUITENLANDSCH OVERZICHT. Nog geen eind aan de mone taire onzekerheid. Wat doen Duitschland en Tschjecho- Slowakije? Blum vindt in de kamer een groote meerder heid voor zijn wetsontwerp op de devaluatie. Slooping der handelsbelemmeringen? Litwinoff gaat te keer. De stand van den Spaanschen burgeroorlog. Na de devaluatie van Fran- schen franc, Zwitserschen franc, en Nederlandsche gulden blijft de monetaire politiek nog steeds op den voorgrond staan, ook al lijkt een internationale conferen tie ter stabilisatie der valutaver houdingen op het oogenblik der zeker, dan eenige dagen ge leden nog kon worden aangeno men. Van een definitieve verhou ding tusschen de drie meest be langrijke valuta's dollar, pond en franc, ls nog altijd geen sprake en zoowel Londen als New-York behouden zich voor hun betaal middel zoo noodig nog verder te ontwaarden. Dat het daartoe zal komen, lijkt intusschen weinig waarschijnlijk; ook in de Veree- nigde Staten en Groot-Britannië moet men tenslotte behoefte gaan gevoelen aan waardevast geld, dat een van de grondpeilers van een nieuwe organisatie van den wereldvrede zou kunnen zijn. Alle hoop op een internationale economische en monetaire confe rentie behoeft men werkelijk dan ook niet te laten varen. Misschien meent men in New- York en de voornaamste hoofd steden van Europa intusschen, dat de tijd voor een dergelijke conferentie nog niet geheel rijp Is dat is zelfs waarschijnlijk. Want de devaluatie in Frankrijk, Zwitseland en Nederland is voor andere staten, die eveneens reeds gedevalueerd hadden, aanleiding geweest ie overwegen, of het met het oog op hun export niet ge- wenscht is, tot een tweede geld ontwaarding over te gaan. Tot deze landen behoort in de eerste plaats Tsjecho-Slowakije, dat in dertijd tot een devaluatie van 167s pet. is overgegaan. Daar wordt de drang naar een nieuwe devaluatie steeds grooter en het is zeker niet onmogelijk, dat wan neer dit overzicht verschijnt de Tsjechische kroon nogmaals een veer heeft gelaten. Internationaal gezien is intus schen de houding, die Duitsch land tenslotte zal aannemen, van het grootste belang. Vast staat die houding nog aeenszins, want on danks de ofiicieele verklaring, dat geen wijziging in de valuta- politiek van het land verwacht behoeft te worden, blijft de on zekerheid ten aanzien van wat Berlijn zal doen, voortduren. Zelfs ln de kringen der regeering zelf moet volgens den correspondent van de „Times" onzekerheid heerschen. De heeren te Berlijn staan dan ook wel voor een buitengewoon moeilijke keuze. Eenerzijds zien de industriëelen en ook Dr. Schacht in, dat wil Duitschland zijn export nog niet verder verkleinen, samenwerking met de andere handeldrijvende naties noodzakelijk is. Anderzijds meenen de nationaal-socialisti- sche economen, dat Duitschland het er met het huidige valuta systeem goed heeft afgebracht De werkeloosheid is overwonnen en de belastingopbrengst stijgt. Overigens ontkent men aan deze zijde niet, dat er moeilijkheden zijn met den buitenlandschen ban- EN NU....? Guus Betlem J: Nóg trilt !n onz' ooren t gejuich van de menschen Bij 't vreugdevol nieuws, door den aether gebracht. Of wéér woedt een storm binnen Nederland's grenzen. Helaas, ditmaal één, die geen mènsch bad verwachtl Een storm, uit het Zuiden naar hier toe gedreven. Zoo hevig, zoo fel, als een ware orkaan. Zoo plótseling ook, dat niéts héél is gebleven, En wij thans alleen nog maar.... sprakeloos staan 1 Datgene, dat overal wèl kon gebeuren, Alleen hier in 't veilige Nederland niét, Waarop we nog prat konden gaan, en mee geuren.... Het is dan ook hiér dus tenslotte geschied 1 De devaluatie het woord dezer dagen, Dat menig den schrik om het hart al deed slaan* Waarvan we met schuchtere angst slechts gewagen..., Zij klopte het léétst ook in Nederland aan. Of beter.... zij trapte de grensdeuren open. En stapte pardoes onze huiskamer in, Nu moeten we méé in de duisternis loopt-. Want échter te blijven heeft zéker geen zin.... En nu..?? vragen zij, die als leek zijn geboren Op 't huiv'rig gebied van de economie. Welaan.... allereerst, gij, den moed niet verloren. Spaart ons een paniek, en spaart U w energie 1 Hoe 't gaan zal Ik mocht het daareven al schrijven, De toekomst is duister als nimmer tevoor, Geen mensch nog, die weet of het léng zoo zal blijven En komen we héél, of.... gehavend er „door"? Maar moed en vertrouwen in hen die regeeren, (We hadden wel véker een storm in ons land 1) Zóó, schouder aan schouder het samen probeeren, Wij met ons vertrouwen zij met hun verstand I Dan mag het wellicht in ons landje straks spoken, Dan giert wèl de stormwind misschien om ons heen, Maar 't roer in de hand is nog steeds niet.gebroken En klippen, daar varen we listig omhéén 1 We loopen behouden een haven dan binnen, Waar 't woelige water weer kalm is en vlak, Doch wij moeten zélf met het voorbeeld beginnen. Want anders dan maken we zéker een smakl Géén suiker dus, thee, koffie, boonen gaan koopen. Alsof er al mórgen gebrek aan zou zijn, Doch éfwachten, rüstig, én.... stééds blijven hopen, Dén ben je een steun voor denscheepskapitein! del, zoodat Duitschland reeds op het oogenblik al niet rneer staat is voldoende grondstoffen in te voeren. Maar hierin hopen de tegenstanders van een deva luatie van den mark verbetering te kunnen brengen door het vier jarenplan van Hitier, dat Duitsch land economisch onafhankelijk moet maken. Afgewacht dient nu maar te worden, welke van óbzq beide richtingen het ten slotte wint. Zoolang daaromtrent echter onzekerheid heerscht, is het waar schijnlijk inderdaad goed, met 't voorstel tot een internationale conferentie nog even te wachten In Frankrijk heeft Blum intus schen zijn wetsontwerp op de devaluatie aan kamer en senaat voorgelegd. De kamer heeft het ontwerp reeds met 350 tegen 221 stemmen aangenomen, maar de» senaat besloot eerst nog eenige amendementen aan te nemen, die zich hoofdzakelijk tegen het auto matisme van eenige maatregelen keerden. Uit Blum's rede bij die geleqenheid gehouden, mag wel als het belangrijkste aangestipt worden, dat aan de stakingen en andere wanordelijkheden een ein de zal worden gemaakt. Genève wordt door dit alles min of meer vergeten en toch ge beuren daar dingen, die zeer ze ker belanorijk voor de toekomst ziin. In dit verband mag in de allereerste plaats wel worden ge noemd het voornemen van Eden en Delbos aan het einde van deze week een ontwerp-resolutie aan den Volkenbond voor te leggen, die de afschaffing van de han- delscontingenteeringen en de controle op het ruilverkeer, welke als de voornaamste belemmerin gen van het handelsverkeer ziin te beschouwen, ten doel heeft. Mogen de beide ministers van Buitenlandsche Zaken in dit op zicht succes hebben! Voor Euro pa en de geheele wereld zou een afschaffing van de handelsbelem meringen inderdaad een weldaad zijn. Minder tot verheugenis stemt de rede, die Litwinoff voor den Volkenbond heeft gehouden. Zijn oleidooi kwam eigenlijk neer op de bewering, dat het thans niel langer mogelijk is af te wachten en conferenties voor te bereiden, maar dat men met het oog op hel Duitsche gevaar zou moeten han delen. Dit betoog gaat natuurlijk geheel in tegen de Engelsche en ook de Franscbe politiek. Eiqen- aardig deed nog rn Litwinoff's rede aan de verklaring, dat Rus land nimmer een kruistocht had gepredikt, terwijl zijn redevoe ring in haar geheel eiqenlijk niets anders was dan een p^odiki^q van den kruistocht tegen Duitsch land. De toestand is nu zoo da Duitschland en Rusland rtkaa. luidkeels aanklagen. Hierin is een qroot gevaar voor Eurooa gele gen en het is dan ook begrijpe lijk, dat Engeland en Frankrük alles doen om door diplomatieke onderhandelingen de spanning weg te nemen, die bij een onver wacht incident snel tot een ge wapend conflict zou kunnen lei den. Tenslotte nog even den stand yan den Soaanschen buroeroor- og: Toledo is in handen der na- ♦ionalisten gevallen, op Huesca Saragossa ondernemen de Volksironttroeoen nog steeds verwoede aanvallen, in het noor den rukken de nationalisten ou naar Bilbao en Santander en in de omaeving van Madrid maakt men zich gereed iot den beslls- "enden siriid om het bezit van de hoofdstad, die dezer dagen verwacht kan worden BEWOGEN DAGEN IN FRANKRIJK. D* kamerzitting, waarin tot waardevermindering van het Jt iansche betaalmiddel Sterd besloten. Bonnet voert bet woord) boven rechts» Herrit*.

Soester Courant | 1936 | | pagina 6