Wij bevlieger de Oceanen» Binnenlandsch overzicht. W inter voorspellingen. Buitenlandsch overzicht. Drie Amerikaansche journalis ten, Ekins, Kiexan en Miss Kil- gallen, racen met zijn drieën om de wereld heen en het gaat er maar om, wie van hen weer het eerste het land van de sterren en de strepen betreedt. Het ge heel is niet zeer belangrijk, echt Amerikaansch en misschien ook wat zot. Want tenslotte is het 'n vrij kostbare onderneming, die buiten eenige reclame voor de betreffende personen en de door hen vertegenwoordigde dagblad concerns de wereld weinig nut oplevert. Evenmin belangrijk zou het voor ons zijn, dat mr Ekins zijn beide concurrenten ver en ver vooruit was, ware het niet, dat hij dit te danken had aan mze K.L.M. en haar dochter maatschappij, de K.N.I.L.M. met wier toestellen hij groote afstan den heeft afgelegd, terwijl Miss Kilgallen en Kieran aan de vlieg tuigen van de Imperial Airways de voorkeur hebben gegeven niet tot hun voordeel overigens, want toen Ekins reeds in Manilla zat, bevonden zijn tegenstanders zich eerst in Britsch-Indië. Daar door is deze wedstrijd, waaraan door de geheeie wereld groote pu bliciteit is gegeven, een waar propaganda-object voor onze luchtvaartmaatschappijen in eigen land en in Nederlandsch- Indië geweest en dit was slechts mogelijk, doordat de betrouw baarheid, stiptheid, goede orga nisatie en kundigheid van de Nederlandsche luchtvaart nu een maal voorbeeldig zijn. Van verreweg het grootste be lang was echter iets anders en dat was het feit, dat de directie van de K.N.I.L.M., die sinds lang een open oog had voor de moge lijkheid van het luchtverkeer in 't Verre Oosten, door dezen wed strijd tusschen de drie Amerika nen een schitterende gelegenheid kreeg, om een proefvlucht naar de Philippijnen, een z.g. goodwill vlucht om de mogelijkheden voor het luchtverkeer daar te verken nen, te maken. Nog voor dat de „Kwak" met Ekins aan boord te Batavia was geland, had de K. N.I.L.M. den Amerikaan reeds te legrafisch aangeboden hem per Douglas naar Manilla te bren gen. De heer Ekins hapte toe, was zelfs bereid het grootste ge deelte van de onkosten te dra gen en een half uur nadat de „Kwak" te Batavia was gearri veerd, vertrok de Douglas PK- AFL van de K.N.I.L.M. met den wereldreiziger naar Manilla. Dat is een kenmerkend staaltje van Nederlandsche doortastendheid en Nederlandsche zakengeest! Vcor de K.N.I.L.M. stond hier bij intusschen veel meer op het spel, dan slechts het overbrengen van een Amerikaan, die snel heidsrecords wil slaan. Dit was nl. de eerste tocht van den aan onze voortvarende Indische lucht vaartmij. behoorend toestel naar Manilla en naar de directie hoopt zal het niet haar laatste zijn. Jhr. Randorp, de directeur van de K.N.I.L.M. heeft dezer dagen reeds de groote beteekenis van deze eerste vlucht voor de ver dere ontwikkeling van de Neder landsche luchtvaart in het Verre Oosten uiteengezet. Reeds gerui- men tijd geleden zag men de be teekenis in van een luchtverbin- ding tusschen Nederlandschlndië en de Philippijnen. Los van alle bijkomstigheden biedt deze ver binding nl. in normale tijden tal van commercieele mogelijkheden. Twee jaar geleden stelde de K. N.I.L.M. zich dan ook reeds in verbinding met Washington om door bemiddeling van de Neder landsche regeering vergunning te krijgen voor het openen van een wekelijkschen luchtdienst op de Philippijnen. Deze verbinding is overigens in den laatsten tijd wel zeer actu eel geworden, daar de Amerika nen met hun postvluchten over den Stillen Oceaan zoodanige re sultaten hebben bereikt, dat zij hebben besloten met ingang van deze maand ook passagiers van San Francisco naar Manilla te vervoeren. De opening van dezen nieuwen vliegaienst geeft 'n lucht verbinding Java-Manilla 'n ge heel ander aspect, want niet al leen, dat de Amerikaansche rei zigers daardoor de mogelijkheid krijgen in zeer korten tijd be halve de Philippijnen ook Neder- landsch-Indië te bereiken, zij zouden dan bovendien in korten tijd ook de Straits-Settlements, ZuidChina en Britsch-Indië kun nen bereiken. Voor de K.N.I.L.M. openen zich dus groote vooruitzichten en met spanning wacht men dan ook op het resultaat van de onderhan delingen met Washington, die min of meer vertraagd zijn, door het feit, dat de Philippijnen zooals bekend een zekere onafhankelijk heid hebben verkregen, zoodat nu de regeering in Manilla in deze kwestie de competentie heeft overgenomen. De K.N.I.LM. is evenwel niet bij de pakken neer blijven zitten, met Mr. Ekins is ook haar ver tegenwoordiger de heer Nieuwen- huis naar Manilla gevlogen, om daar persoonlijk met den vice- president van de Philippijnen te onderhandelen. De proef van haar kunnen, die de K.N.I.L.M. zoo juist heeft afgelegd, zal daarvan is men overtuigd er veel toe bijdragen, deze onder handelingen te bespoedigen. En wanneer dan onder den in druk, die de Nederlandsche lucht vaart in het buitenland heeft we ten te maken, de zoo lang ver beide vergunning is verstrekt, zullen wij naast den Indischen ook den Stillen Oceaan bevliegen. En straks wellicht ook den Atlanti- schen. (Nadruk verboden) VORSTELIJK HUWELIJK BEGIN 1937. In de rijkelijk met de geschie denis van ons vaderland gedrenk te Ridderzaal had het Haagsch Comité voor Volksfeesten Vrij dagavond ongeveer 800 afgevaar digden van 380 vereenigingen bij een geroepen, ter bespreking van de grootsche plannen voor de feestviering bij het huwelijk van Prins&s Juliana met Prins Bern- hard. Het is op die vergadering ge weest, dat de voorzitter van het comité, generaal-majoor J. C. Wagner, een tipje van den sluier ophief, door mede te deelen, dat einde Januari, of begin Februari 1937, de mhiister van justitie ten paleize in het Noordeinde het huwelijk zal voltrekken. Wie zich de geestdrift der af- geloopen weken in het geheugen terugroept, zal begrijpen, dat het komende vorstelijk huwelijk tot grootsche betoogingen en uitge breide optochten, gepaard met 'n vaandelgroet van 500 vereenigin gen en een hartelijke huldiging, aanleiding zal geven. Als het win- tersche weer, dat wij in het be gin van 1937 mogen verwachten, nu maar een weinig wil mede werken, gaat de residentie weer groote dagen tegemoet. Vorstelijk bezoek aan de Maasstad. Een dier groote dagen heeft Rotterdam reeds op Vrijdag 9 October 1£36, beleefd, toen Ko ningin, Prinses en Prins een of ficieel bezoek aan de tweede stad des lands hebben gebracht. Onze eerste havenstad heeft de drie Vorstelijke personen 'n ontvangst bereid, die velen in het door de crisis zwaar bezochte Rotterdam niet hadden durven verwachten. Na 's Gravenhage, Amsterdam, Apeldoorn en Schiedam was thans de stad aan de Maas aan de beurt gekomen Moeder, Dochter en aanstaanden Schoonzoon te ont vangen, hetgeen tot onvergete lijke momenten aanleiding heeft gegeven. De drie Leden van het Koninklijk Huis waren-bijzonder getroffen door zooveel liefde en aanhankelijkheid, die zich een uitweg baande in één oprechte symphonie van oprechte har telijkheid. Bijzondere waardee ring komt toe voor de uitste kende leiding, die de Rotterdam- sche politie heeft weten te geven. Prinses Juliana en Prins Bern- hard zullen spoedig wederom een bezoek aan Rotterdam brengen, wanneer op 31 October het ze ventig-jarig bestaan van den Nieuwen Waterweg zal worden herdacht", doordat de Rotterdam- sche Kamer van Koophandel dan met een der booten van de Ba- tavierlijn een boottocht over den Waterweg zal organiseeren, waar aan de Vorstelijke Verloofden zullen deelnemen. Dit medeleven van Prinses en Prins met het wel en wee van onze eerste havenstad heeft in alle kringen der Rotter- damsclie samenleving veel waar deering gevonden. Brand tijdens zwaar stormweer op de „Marnix". Dank zii de vastberadenheid van kapitein Potjer en de be manning van de „Marnix vanSt. Aldegonde" is de brand, die tij dens zwaar stormweer op dit groote mailschip van de Stoom vaartmaatschappij Nétierland is ontstaan, zonder gevaar van be- denkelijken aard gebleven. Na op het eiland Corsica den- haven van Ajaccio te hebben aangeloopen, is het schip veilig en wel te Ge nua gearriveerd, waar nu verder zal onderzocht worden, wat vuur en water van de lading in het ruim, waar 250 kisten lucifers waren opgeslagen, hebben over gelaten. Ook onder de passagiers heerschte een kalme stemming, zonder een begin van eenige pa niek. Een ongeval, dat hoogst ernstige afmetingen had kunnen aannemen, is door energiek in grijpen en wijs zeemansbeleid tot de kleinst mogelijke afmetingen beperkt gebleven. De vroegere Landvoogd teruggekeerd. De afgetreden Gouverneur-Ge neraal van Nederlandsch Oost- Indië en mevrouw De Jonge zijn in het vaderland teruggekeerden door tal van autoriteiten, waar onder een vertegenwoordiger van de Landsvrouwe en onze minister president zich bevonden, op het stationsperron van de Holland- sche Spoor ontvangen. Zoo iemand, dan heeft Jhr. Mr. B. C. de Jonge niet te klagen over de wijze, waarop hij in Indië is uitgeluid, in het Moederland is binnengehaald. Voorloopig zal de vroegere Landvoogd zich op een hem toebehoorend buiten goed, nabij Zutphen en Deventer eeloeen. gaan vestigen, teneinde Ouus Betlem 9r. Abbé Gabriël te Parijs voorspelt een zeer strengen winter. Hij kijkt daartoe 372 jaar terug en meent, dat deze winter even streng zal worden als dien van 1564. Een dergelijke periode zal steeds na 372 jaar terugkeeren.... Een strenge winter staat te wachten. Naar men ons uit Parijs voorspelt, Met ijzig-koude winternachten, Zooals slechts éénmaal werd gemeld In de analen der historie. Drie-honderd-zóóveel jaar geleên, Dus Opa, met je oude glorie, Van achttien-tachtigga maar heen! Dit wordt een winter, die de jouwe In ieder opzicht glansrijk slaat, Wanneer w'althans den man vertrouwen, Die ons dit nieuwtje weten laat. Want zegt hij strenge winters keeren (Het gaat gelukkig niet zoo vlug) Gelijk de theorie mocht leeren, Na ruim drie eeuwen stééds terug! Dat „steeds"o, 'k wil het gaarne g'loven, Want 'k ben een leek op dat terrein, Maar 't gaat m'n petje toch te boven Hoe of die man daar.bij wil zijn? Want zelfs mijn tante Mietekootje, Die mij een scnoone toekomst biedt, Doch ouder wordt dan 't oudste grootje Nee, eerlijk, maardat haalt ze nietl Enfin, we zijn dus wat te wachten, En naar hij zegt, géén kleinigheid! Om tegen komende geslachten Te kunnen snoeven, mettertijd! Maarzie^k dan de mensch van heden, Die 't simpelste de arbeid! mist, En 't geen door hem straks wordt geleden Dan hoop ik, dat hij zich vergist! Zie ik die zorgelijke groeven, En 'k denk aan wat ik net daar las.... Laat dan m'n Opa maar weer snoeven Hoe het inachttien-zóóveel was! herstel te zoeken voor zijn ge schokte gezondheidstoestand, die van het Indische klimaat veel te lijden heeft gehad. Weer een noodlottig spoorwegongeval. Na de spoorwegramp bij Zwol lerkerspel is nu op het emplace ment van het station Woerden een nieuw spoorwegongeval ge schied, waarbij eenige menschen- levens te betreuren vallen. Ons spoorwegwezen heeft 't wel heel zwaar te verduren! Concurrentie van de zijde van andere verkeers middelen, groote financieele te korten, naasting door den Staat der Nederlanden, opheffing van alle mogelijke lijnen en lijntjes; nu nog spoorwegongelukken bo vendien. De vraag rijst vanzelf sprekend, of de spoorwegen wel licht aan het einde van hun be staan zijn gekomen en voor an dere vervoermiddelen zullen heb ben plaats te maken, evenals de spoorwegen zelve indertijd dili gences en trekschuiten overbodig hebben gemaakt? De Gulden en de crisis? Des te minder men daarover praat, des te beter. De tijd van spanning is nu voorbij, laten wij wenschen voorgoed. We gaan nu met den nieuwen Nederlandschen Gulden een heel wat betere toe komst tegemoet dan toen Neder land, als laatst overgebleven land in de wereld, op zijn eenzaam goud-eilandje bleef zitten. Het Egalisatiefonds, dat over een be drag van één honderd millioen gulden goud van de Nederland sche Bank de beschikking heeft gekregen, oefent zijn heilzame werking reeds uit, want Pond, Dollar, Fransche en Zwitsersche Franc, evenals de Belga, bewegen zich reeds op een voor ons land zoo gunstig mogelijk koerspeil. Reeds stevent het Nederlandsche Schip van Staat zoo zoetjesweg betere havens tegemoet! WERELDREIZIGERS EN NEDERLANDSCHE VLIEGERS-GLORIE. Drie Amerikaansche journalis ten trachten op de snelst moge lijke wijze ons kleine wereldbol letje rond te trekken. Dank zij de goede zorgen van de K.L.M. en de K.N.I.L.M. heeft één van dit drietal, een voorsprong van be lang op zijn beide andere con currenten weten te verkrijgen, die ongeveer 8.000 km. moet bedra gen. Over de Nederlandsche en Indische luchtvaartmaatschap pijen was de heer Ekins vol lof tuitingen. Een ander, reeds eenige jaren geleden gestorven, Ameri kaan, Van Laer Black, bediende zich ook alleen van Nederland sche verkeersvliegtuigen. Mocht Ekins deze reis om de wereld wer kelijk winnen, dan kan het niet anders, of onze beide nationale luchtvaartlijnen moeten daarvan de voordeelen plukken. Ameri kaansche sensatie-pers en snel heids-roes uiteindelijk verwezen lijkt door Nederlandsche vliegers glorie; het is wel een rare wereld, vol onevenwichtigheden, waarin wij heden ten dage leven! VEREEND AZIË. Tijden lang heeft het er naar uitgezien, dat het tusschen Japan en China tot een botsing zou ko men. Nu komen uit Nanking op eens niets dan berichten, die dui den in de richting van een sa mengaan tusschen de beide machtigste landen in het Verre Oosten, zinspeelt men reeds op een onverslaanbaar Aziatisch bloc, eenige honderdtallen mil- lioenen menschen omvattend. Dit nieuwe machtige staten-complex zal alle Europeesche aspiraties in het Verre Oosten kunnen ont wortelen en is dus van het aller grootste belang voor landen, zoo als Engeland, Frankrijk en Ne derland, die op het Aziatisch Vasteland, of op de Aziatische eilandengroepen, machtige be langen bezitten en deze moeten kunnen verdedigen ook, zoo de ongunst der tijden daartoe mocht nopen. Nog een ander land is bij de mogelijke vorming van den Ja- pansch-Chineeschen Tweebond ten nauwste betrokken: Sovjet- Rusland. Want aan een mogelijke communistische hegemonie in Azië zullen Japan en China ge zamenlijk paal en perk weten te stellen. LITWINOFF's NEDERLAGEN TE GENÈVE. De zon van den Russischen mi nister van buiteniandsche zaken schijnt thans ter kimme te nei gen, na heel lang in het zenith te hebben gestaan. De sluiting van de 17de Volkenbondsvergade ring en van de 94ste zitting van den Volkenbondsraad op Zater dagavond te Genève beteekent voor Litwinoff een onafgebroken serie nederlagen, die Moskou hem niet zoo gemakkelijk zal kunnen vergeven. Doel van den Rus was Italië, Japan en Duitschland meer en meer van den Volkenbond te ver vreemden, maar de eendrachtige samenwerking van Engeland en Frankrijk, geruggesteund door tal van kleinere staten, heeft dit looze plan volkomen weten te verijdelen. Een conferentie der vroegere Locarno-mogendheden blijft mogelijk, de fout van de toelating der Abessijnsche gede legeerden kan worden hersteld, Italië is in den Volkenbond ge bleven, de terugkeer van Japan en Duitschland naar Genève is vergroot, allen niet-leden van den Volkenbond zal te zijner tijd het verzoek geworden tot den Vol kenbond te willen toetreden. Des te universeeler deze instelling wordt, des te grooter zal haar macht blijken te zijn. En nu de ontwapenings-conferentie weer kansen maakt tot nieuw leven te komen, kan het bezwaarlijk an ders, of het Geneefsche instituut gaat zonniger dagen en een meer hoopvolle toekomst tegemoet, waarbij een gemartelde en doo- delijk vermoeide menschheid slechts baat zal kunnen vinden. HET BELGISCHE ANTI-ROODE FRONT GROEIT. Bij onze Zuiderburen voltrekt zich een merkwaardig proces.dat op den duur een einde zal kun nen maken aan de macht van 't Belgische Volksfront, dat zich, naar Spaansch en Fransch voor beeld, had gevormd. De Rex-beweging van Degrelle, het Vlaamsch Nationaal Verbond van Staf De Clercq het verbond van Dietsche Nationaal-Solida- risten, kortweg Verdina'so ge noemd, zoekt toenadering op den basis van in Vlaanderen Vlaamsch in Wallonië Waalsch, in Brussel en omstreken tweetaligheid, op ruiming van alle misstanden, be houd van de bestaande monar chie en het zich langzamerhand losmaken van Fransche overheer- sching in België. Al is deze nieu we drie-eenheid in België nog al lerminst een feit, alle voorteeke nen wijzen er toch wel op, dat zich in het politieke leven van onze Zuiderburen bezig is een grondige wijziging te voltrekken, die ook voor de z.g. Groot-Neder- landsche beweging gevolgen kan hebben van grooter beteekenis dan thans nog met voldoende duidelijkheid is af te zien. Op den tweeden sterfdag van zijn vader Alexander I, bracht koning Peter van Joego slavië, een bezoek aan het Mausoleum van Oplenatz. Hij werd vergezeld door zijn moeder dt koningin-weduwe. Prins Tomislav en de koningin-weduwe Marie van Roemenië. Autoriteiten bij de begrafenis van wijlen den Minister-President Gömbös van Honga- garije. Op de achterste rij van links naar rechts Minister Göring, Graaf Ciano en dr. Schussnigg. Op de eerste rij rechts Admiraal Horthy.

Soester Courant | 1936 | | pagina 10