1 la af m m s 1 fmr' HL i (rt&ibcefïalietj^ Vrede door 8.000.000 bajonetten. i'MWw ePH S) i\i A.VI-ti'1 L. L SO.'. i'-BAARN- Met groote dankbaarheid deelt het Comité /nede, dat de co'lccte voor Simavi op Woens dag 28 October gehouden, heeft opgebracht f612.22. Allen die mede hebben geholpen, op welke wijze dan ook, heel hartelijk dank. VOOR TROUWEN DIENST. Vorige week werd door den Comm. der ï.uchtvoart-afd., aan den Sergeant-vlieger W. Warnaar, dc zilveren medaille voor 24-jarige trouwen dienst uitgereikt. Door Kapitein Steup werd hem bovendien namens de officieren een kleine zilveren me daille aangeboden, waarna den dag in in- ticmen kring werd doorgebracht. SCHIETWEDSTRIJD B.V.L'. Maandag a.s. zullen in de groote zaal van hotel „Eemland" door de B.V.L. algemeene schietwedstrijden worden gehouden. Het is uitsluitend open inschrijving. Verschillende ver- eenigingen uit den omtrek zullen meedoen. Aan den wedstrijd zijn verschillende attracties verbonden. De aanvang is om 4 uur precies. R.K. KIESVEREEN. SOESTERBERG. j J.1. Vrijdagavond werd in het gebouw der R.K. Midtaire Vereeniging te Soesterberg een vergadering gehouden door de R.K. Kiesver- ccniging aldaar. Op deze vergadering zou o.m. het nieuwe reglement aan de vergadering worden voor gelegd, en als gevolg van dit reglement een nieuw bestuur worden gekozen. De slechte opkomst ter vergadering was geen beletsel om tot goedkeuring van het eerste te besluiten, doch voor het volgende punt besloot men tegen j.1. Maandag een nieuwe vergadering uit te schrijven. Toen waren aanmerkelijk meer leden tegen woordig en konden tot bestuursleden worden gekozen: A. Hilhorst, Voorzitter, J. Vast binder, Secretaris; J- Bremer, Peningmeester; J. v. d Berg en A. Luijff- f Ook werd op deze vergadering de propa ganda besproken en een commissie hiervoor samengesteld. j EERSTE EVANGELISATIE SAMENKOMST. In het gebouw .Religie en Kunst'' trad vooi de Maranathabeweging Woensdagavond als spreker op Ds. J. J. van Petegem, predikant der Vrij Evang. Gemeente te Hilversum, met het onderwerp „Het Goddelijk nochtans". Na de gebruikelijke opening werd gelezen Amos 4. In dit hoofdstuk, aldus spr., klaagt het Goddelijk Woord tot vijfmaal toe: „Nochtans hebt gij U niet békeerd." In hoofdzaak werd toen door den profeet Amos gesproken tot de r,jken or.dcr Israël, die in brasserijen voort leefden. Later echter richt hij zich ook tót het Volk in 't algemeen. Dit hoofdstuk door lezende, valt het op, hoezeer godsdienstig het leven in dien tijd was. Ondanks deze uiterlijke vroomheid werd echter in de groot ste zonden en goddeloosheid geleefd. Israël werd door hongersnood, droogte, oogstvcrwoesting, ziekte, oorlog, aardbeving en verwoesting gestraft, maar nochtans heeft het volk zich niet bekeerd. Daarom spreekt de profeet Amos het oordeell over Israël uit. En thans, in onze omgeving, is het nu ver beterd? Neen, er zijn zeer veel punten van overeenkomst. In onze Christenheid zit de vroomheid ook zeer veel aan den buitenkant. De Godsdienstplichten worden nagekomen, psalmzingen, bijbellezing, kerkgaan, offeren, het steunen van Chr. instellingen, alles wordt stipt en eerbiedig gedaan. De buitenkant is goed in arde. Doch, hoewel dit een zeer groote ver dienste is, baat het niets, wanneer het inner lijk niet evenzoo in orde is. Eerst moet, om dit te .bereiken, de ziel wedergeboren worden. Het moet niet langer ve.rstandszaak, doch hartezaak worden. Bijna gered is toch geheel verloren. Daarom klinkt ook in onzen tijd de Goddelijke roepstem: „Bekeert UHet zoenoffer is door Jezus gebracht by Zijn sterven aan het kruis, doch de menschen moeten het zich toeëigenen met eigen begeerte en eigen wil. Evenals in de dagen van Israël kan God ook bij ons met zijn kastijdingen komen. Ieder mensch heeft dit ervaren. God treft in rijk dom, in gezondheid, doch evenals ouders tot heil van hun kind, dat kind straffen, zoo plaagt ook God niet uit lust tot plagen, doch slechts om de afgedwaalde ziel voor onder gang te behoeden. Helaas komt de mensch niet altijd tot bekeering in een moeilijken tijd en worden de harten juist harder. Daar om. bekeert u, eer het te laat is. Met gemeenschappelijk gezang werd de bijeenkomst besloten. OOK OPOE ZWAAIT AF. J.L Zaterdag heeft de 80-jarige Weduwe II. •lijes.Bernardussen, na ruim 20 jaar als aaraappclscf iister bij de Luchtvaartafd. werk zaam tc zijn g weest, haar betrekking ver laten. Onder de militairen meer bekend onden den naam Opoe, stond zij bij alllen, ook bij de officieren, in een goed blaadje en dit heeft zij j.1. Zaterdag mogen ondervinden. Zou men bij het verin;en van den dienst nog -eens kunnen vergeten elkander het beste voor de toekomst toe te wenschen, niemand, Izcö vergeten op hartelijke wijze afscheid te nemen van haar, die al zooveel jaren voor het inwendige van onze jongens had zorg ge. dragen. En dit wisten onze jongens te waar- deeren toe Opoe j.L Zaterdag op haar beurt £ou „afzwaaien'*. 1 \De ruim 200 militairen namen op harte- lijke wijze van Opoe afscheid, waarbij in har telijke woorden werd gerept van haar nauw gezette plicht en groote toewijding voor haar werk. Een zeer fraaie foto werd haar hierbij overhandigd alsmede «en enveloppe met in houd. Zeer spontaan werd daarna gezongen het door een der militairen vervaardigde lied: Leve Opoe". KATH. KRING SOEST-SOESTDIJK. Maandagavond -heeft de Katholieke Kring Soest-Soestdijk in het geheel gerestaureerde en naar cle eischen des tijds ingerichte parochiehuis „St. Jozef" haar eerste amu sementavond van het seizoen 1936 /*37 ge geven met een filmvoorstelling. De voorzitter v^nden Kring, Dr. J. H. A. Rupert, opende de bijeenkomst met een hartelijk woord van welkom. Een woord van dank bracht spr- aan den heer Holtus, den secretaris van den Kring, voor het vele goede hei geen deze in 't belang van den Ka tholieken Kring heeft gedaan- Hierna gaf de heer Rupert de leiding over aan den heer Pelster van de K- S. A. die de aanwezigen allereerst deed genieten van een paar zeer leuke teekenfilms. Vervolgens de zeilfilm „Zeilen Omhoog", opgenomen van een zeil jacht der Fransche Marine, een zeer mooie film, waarbij wij fraaie natuuropnamen aan schouwden. Na de pauze werd de hoofdfilm „De Privé Secretaresse" vertoond, waarom hartelijk is gelachen. Het was. een avond welke in den smaak viel. HOE STAAT DE MIDDENSTAND TEGENOVER DEVALUATIE? j Ter toelichting van dit onderwerp was te gen j.1. Dinsdagavond door de R.K. Midden stands-Vereen. alhier een buitengewone ver gadering belegd. De heer J. Das was voor de behandeling hiervan ultgenoodigd. De Voorzitter van genoemde vereeniging, de heer Koelink, heette de aanwezigen wel kom, meer in het bijzonder de spreker en de- vertegenwoordigers der C.W.V. en de Chr. Middenstands.Ver., die ook tot bijwoning der bijeenkomst waren uitgenoodigd, waarna de heer Das gelegenheid kreeg zijn aangekon digde rede te houden. De inleider wees er op, dat wij officieel nog geen devaluatie hebben, maar trok uit den stand der wisselkoersen die op ongeveer 200/0 boven het vorige peil blijven schomme len, de voorloopige conclusie, dat op deze basis zal worden gedevalueerd. Hoewel in de eerste dagen na het loslaten van den gou den standaard weinig verandering, behalve v. n.1. in aandeelen en wisselkoersen, merkbaar was, staat het wel vast, dat dit zoo niet blijven zal. De bewonderenswaardige kalmte welke het Nederlandsche publiek toen aan den dag heeft gelegd, zal ook verder dringend noodig zijn. Na terloops te hebben gememoreerd, dat door voor, en tegenstanders nog al is over dreven in toekomstverwachtingen, merkt spr. op, dat dit toch wel waar blijkt geweest te zijn, dat deze operatie een sprong in het duister is. Het zal van buiten- en binnenland- sche invloeden afhangen waar wij terecht ko men en wij weten dat niet. Wat de buitenlandsche factoren betreft moet nog niet veel waarde worden gehecht aan de afspraak tusschen Amerika, Engeland en Frankrijk, waaraan deze landen zich met een termijn van 24 uren weer kunnen ont trekken en die bovendien slechts een nage maakte gouden standaard is, terwijl de echte ons niet voor groote schokken heeft kunnen behoeden. Ook zal veel afhangen van de vraag of de internationale handelsbelemme ringen zullen worden weggenomen, waarop wel meer kans schijnt dan voor eenigen tijd, hoewel b.v. de houding van België aanspoort om niet te vroeg te juichen. Ook de binnenlandsche factoren zijn on zeker. Men zal moeten inzien, dat verdere „aanpassing" noodig zal zijn> hetgeen ernstige voorstanders van devaluatie hebben erkend. Verder zullen verschillende groepen der be volking trachten er beter van te worden, hetgeen natuurlijk slechts ten koste van an deren kan. De inleider wees daarom de mid denstanders op de dringende noodzakelijkheid om krachtig georganiseerd en eendrachtig sa menwerkend ook de belangen van den mid denstand op gepaste wijze naar voren të brengen, opdat deze niet in de knel kome. In den overgangstoestand vooral heeft'de mid denstander daartegen tc waken: hij werke niet mede aan onnoodige 'prijsopdrijving, maar zorge ook, niet te veel te betalen. Het is. ook volgens verklaringen der Regeering, niet ongerechtvaardigd als hij nu reeds rekent met de prijsstijging, welke zeker komt, al zal de Overheid niet nalaten die door allerlei maat regelen te remmen. De middenstander vindt nuttige wenken in de brochure „Wat nu, Middenstander", welke voor enkele centen verkrijgbaar is. Dat het leven duurder zal worden is niet alleen theorie, maar ook in België gebleken. De ingevoerde producten en grondstoffen worden vanzelf duurder en daarna zullen loon- acties wel niet uitblijven. De rentestand, welke daalde, doordat vrij groote kapitalen uit bin nen. en bui'.enland nu hier belcgg ng zoeken. de vermoedelijke daling van het werkïoozen- cijfer door de betere kansen voor onzen ex port en de hoogere belastingopbrengst o m. door de stijging der waarde vat? effecten-be zit, zijn wel gunstige factoren voor onze staatsfinanciën, maar zullen waarschijnlijk voorloopig wel geen belasting-verlaging tenge volge hebben, daar in staats- en gemeente- financiën nog veel te saneeren is. Voor den middenstand is nu de groote vraag of de gezonde koopkracht zal toene men, zoodat dc omzetten weer stijgen en of de winstmarge grooter zal worden, waarop natuurlijk loonen en vaste lasten van belang rijken invloed zijn. Een nauwkeurig antwoord is niet te geven, vooral niet voor ieder bedrijf. De middenstandsbelangen hangen nauw sa men met het voor- of nadeel, dat de clientèle zal hebben van de devaluatie. Spr. stond daarna even stil bij den invloed, welken de monetaire operatie zal hebben op het inkomen van hen die vaste rente trekken, die gedeeltelijk door mindere inkomsten, ge deeltelijk door het duurdere leven in slechter conditie zullen komen. Gepensioneerden en dergeÜjken staan daarmee op één lijn. Aan- deelen-bezittcrs zullen waarschijnlijk eerst over een paar jaren eventueel gunstige ge volgen voor de Maatschappijen waarbij zij ge- intresseerd zijn, in dividenden bemerken. Stij ging van huren mag, naar spr.'s meening, over het algemeen niet worden verwacht; zij is ook in België niet op de devaluatie gevolgd. Huizenbezitters zullen dus ook geen hoogere inkomsten krijgen; wel zal de daling der huren misschien worden geremd. Loonen en salarissen zullen vermoedelijk wel stijgen, maar eerst na het duurder worden van het leven. De. werkloozen, die vooral tengevolge van toegenomen export, weer arbeid zullen vinden, zullen hun inkomsten zien stijgen, waartegen natuurlijk ook voor hen eenige ver hooging der kosten van levensonderhoud zal staan. Dit nadeel zullen ook de werkloos blijvend earbeiJers ondervinden, echter zonder verhooging van inkomsten, zoodat zij. evenals hun Belgische lotgenooten, slechter zullen worden door de devaluatie. Landbouwers zul len wellicht ook door andere factoren, betere prijzen kunnen maken en middenstanders op het platteland en in centra van landbouwende bevolking schijnen iets gunstiger kansen te krijgen; voor weidestreken schijnt de toekomst nog niet zoo hoopvol. Voor den export zal, indien het buitenland niet te zeer tegenwerkt, meer winst te maken zijn, al zal dit wel niet tot het volle depre- ciatie.percentage zijn, zoo mn als dit in Bel gië het geval was, waar de gehoopte verbete ring van den internationalen handel is tegen gevallen. In dit verband herinnerde spr. aan de waarschuwing van de Nederlandsche Kamer van Koophandel te Buenos Aires om niet te veel te vragen, maar liever wat water in den wijn te doen. Maar de importeurs zul len natuurlijk meer moeten betalen en daarom mede moeten werkenaan het duurder wor den, waarvan de consumenten en dat zijn wij immers allen de schade zullen onder vinden. Na ook nog op het belang van onze havensteden gewezen te hebben, concludeerde spr., dat van luxe over het algemeen nog weinig sprake zal zijn en dat de vraag nog wel zal blijven naar goedkoope artikelen. De industrieele m ddenstander zal, voor ver hij artikelen vervaardigt welke ook in gevoerd worden, voor zijn fabrikaat betere prijzen kunnen maken, tenzij de binnenland sche concurrentie ook hier het voordeel weer verloren doet gaan. Mede in verband hier mede vestigde spr. er nog eens de aandacht op, dat op ander terrein liggende factoren grooten invloed kunnen hebben op de ge volgen der devaluatie, welke naar de meening van tot oordeelen bevoegden op zichzelf niet voldoende is om het bedrijfsleven uit den put te halen. De middenstand grijpe echter de kansen welke er in zitten en werke verder krachtig mede aan maatregelen welke noodig zijn om, met hulp van zijn organisaties en van de overheid, onder Gods zegen tot meer welvaart te komen. Door een viertal aanwezigen werden vra gen gesteld, welke allen door den spreker werden beantwoord. Het wil ons voorkomen, dat de R.K. Mid denstands. Ver. er goed aan deed, datgene wat met de devaluatie voor de middenstanders sa menhangt, eens van nabij te laten belichten. SOESTER EIERVEILING. Op de Woensdag gehouden eierveiling wa ren de prijzen als volgt: Kipeieren groot f 6. Kipeieren middel f 4.Hennencieren f 3.70. Eendeneieren f 3.50. Handel kalm. ARBEIDSBEURS. Op heden staan ingeschreven 457 werk zoekenden, te weten 422 mannen boven 18 j., 16 onder 18 j.; 11 vrouwen boven 18 j., 8 onder 18 j-, waaronder 33 metselaars, 59 op-, perlieden, 53 grondarbeiders, 67 losse arbei- ders, 3 fabrieksarbeiders, 8 landarbeiders, 8 transportarbeiders, 26 schilders-behangers, 30 timmerlieden, 37 tuinlieden, 14 stucadoors, 7 loodgieters, 6 slagers, 4 werksters, 10 huish. diensten, 10 kantoorbedienden, 4 boekhouders, 5 reizigers, 12 chauffeurs, 4 winkelbedienden. SOESTER VRIJW. REDDINGSBRIGADE. Volgende week Vrijdag, dus 6 Nov. a.s., organiseert' de reddingsbrigade een propagan- d.t.avond, die veel belangstelling zal trekken. Het is wel geen feestavond zooals de brigade gewend is te geven, deze wordt als gewoon lijk in Januari a.s. gegeven. Toch is het ze ker de moeite waard dezen avond bij te wonen. De heer A. J. Meyerink, hoofdconsul van den Ned. Bond, zal een voordracht hou den (met lichtbeelden) over het redden van drenkelingen bij autoongevallen. Een onder werp, dat velen, vooral automobilisten, zal ia- Die olijf lak is heel mooi Mussi maar er valf Gen leelijkê EUROPA Mussolini heeft Zaterdag j.L in een toespraak tot de zwarthemden om. ge zegd: Uit een bosch van 8 millioen bajonetten reiken wij de volken der wereld den olijftak (symbool van den vrede) toe. Van de llippen des dictators Vloeide weer gezwollen taal, Om getuigenis te geven Van de nieuwere moraal; Toon, gebaar en vorm en inhoud Waren in gewonen trant: Roem en eer en macht en grootheid Maar dan enkel voor z ij n landj Het symbool des vredes plaatst hij Op een ondergrond van staal; En het onrecht wordt verheven Tot het hoogste ideaal. T Volkenrecht werd ruw vertreden En nam voor 't geweld de wijk/ Alles dient zich slechts te buigen Voor 't Romeinsche Keizerrijk. Hoe de Duce ook mag pralen Met het groote wapenfeit, Steeds is er een donk're schaduw Die er over ligt gespreid. Heeft het wapen van de sancties Dan ook al zijn doel gemist Deze landroof blijft een schande Die nooit meer wordt uitgewischt. teresseeren. Weet U, hoe U handelen moet, als een auto met inzittenden te water is gereden en in de diepte is verdwenen? Weet U, hoe U handelen moet als u zelf in een auto, met of zonder medepassagiers te water bent gereden? Dagelijks gebeuren er autoongevallen, waar bij vele auto's te water raken (in Aug. 11 met tesamen 24 personen). Gelukkig waren hierbij geen dooden te betreuren, maar hoe vaak gebeurt dit helaas wèl. U waagt Uzelf en anderen er aan als u niet weet wat in dergelijke gevallen te doen. Onlangs werd in Tilburg een demonstratie gegeven met een auto waarin 2 personen gezeten waren en die in 3V2 diep WSTer werd gereden. Na bijna 8 minuten onder wa ter gezeten te hebben, kwamen deze twee heeren boven. Een donderend applaus was hun belooning. Weet U wat er onder water gebeurt als een auto te water rijdt? Neen? Komt U dan naar den heer Meyeiink luisteren, die U alles daarvan vertellen zal. En vroeg of laat zal deze wetenschap U van dienst zijn. Zelfverwijt: ik had het kunnen weten, bespaart U zich daarmede, als U voor een feit komt te staan! Verder wordt op dezen avond het nuttige met het aangename vereenigt. Het mooie too- neelstuk „Aan den Eembocht" van Mevr. HübnerNieboer zal daarna worden opge voerd, iets waar wij o.i. niet nader bij stil behoeven te staan! De Reddingsbrigade geeft een avond. Het is noodig dat U zich tijdig van toegangs kaarten voorziet. Men leze hiertoe de in dit blad voorkomende advertentie en de raam biljetten. Er wordt nog opmerkzaam gemaakt dat deze avond slechts- éénmaal wordt gegeven met het oog op de vele aanvragen, die de heer Meyerink uit alle deelen van ons land bereiken. Profiteert dus van deze gelegenheid! SOESTER SCHAAKCLUB. Oplossing probleem no. n: li 5h6. Plet probleem was een eenvoudig'voorbeeld van een tempo.probleem met matverandering. Goede oplossingen ontvangen van: C. G. v. Bavel, Ir. W. C. v. Goor, K. Post, J» v. 't Riet, A. B. Spijker en A. Vermeulen. Probleem no. 12. G. H. Drese. (E.WAV.W. 1936). ZWART, abcd e fgh ■f WIT. Wit: Ka6, Db6, Te3, Tg5, Pc6, pi. d3, g4 en I15. Zwart: Kh6, DI12, pi. a5, b3 en I17. Oplossingen worden gaarne ingewacht uiter lijk Dinsdag a.s. zoowel door leden als niet- leden aan 't secretariaat van de Soester Schaakclub, Mcndelssohnlaan 5, Soestdijk. Herinnerd wordt, dat de clubavonden voor. taan zijn in het gebouw Carlton, Burgen* Grothestraat, hoek Heuvehveg, waar ook do ingang is. Reeds kan worden medegedeeld, dat op; 11 Nov. het ie en 4e tiental naar Bussum toe moet en het 3e tiental naar Zuilen. „OVERWONNEN". I Zondagavond werd in „Huis ten Halve" td Soesterberg een tooneeluitvoering gegeven| door de Maria-vereeniging aldaar. Opgevoerd werd„Overwonnen". Het stuk werd door de dames vot en goed gespeeld, wat zeker voor een groot deel tfl( danken is aan den regisseur, den heer F"* Peters. Ook de muziek was in uitstekende handen' en wel bij den heer C- Rooda, viool en den jongenheer A. Hanssen, piano. Jammer dat ook aan de zeer goede muziek niet meer aandacht werd geschonken. GEVONDEN VOORWERPEN. Donkerblauwe baret, Molenstr. W.Z. 27J roode muts, Korte Kerkstr. 5; schakelarm band, Dalweg 6; glacé heerenhandschoen, K. Kerkstr. 4; zegelring, Nieuweweg 46; brood rooster, Politiebureau; nummerplaat v. auto, idem; rozenkrans, idem; dameshoedje, idem; constructic.teekening, idem. Aangeloopen: Duitsche herder, Da Costai. I. COMITé „BAZAR O.L.S. 1936". Men verzoekt ons plaatsing van 't volgende; Langs dezen weg breng ik namens het bovengenoemde comité hartelijk dank aan de dames en heeren, die ons gedurende den ba- zar, door hun zeer te waardeeren medewer king, zoo buitengewoon hebben terzijde ge staan. Een extra woord van dank is zeker op zijn plaats aan den heer v. d. Weerd, van het El. Techn. Inst. Bur. alhier, die geheel be langeloos zijnn geluids.istallatie ter onze be schikking stelde. Gaarne had ik alllen persoonlijk willen dankzeggen, doch door het veelomvattende werk, dat mij in beslag nam, was mij dit niet mogelijk. Hoewel de resultaten van den bazar nog niet geheel bekend zijn, kan nu reeds van een groot succes worden gesproken. Dit suc ces is voor een zeer groot deel bereikt door de toewijding, welke de standhouders en hun helpsters en helpers bij de uitoefening van hun taak aan den dag hebben gelegd. Daarom nogmaals hartelijk dank. Namens het comité v.n.: W. Cornax, Voorz. In aansluiting hieraan kan nog het volgende worden medegedeeld: De uitslagen der verlotingen zijn als volgt: De beer woonde in hok 121, geraden door Ali Jansen. De pop is uitgegaan om 6 u. 6 min. 39 scc- gewonncn door J. Fokkens. Sjoelen: ie prijs v. d. Tak; 2e pr. Markcn- steyn; 3e pr. Jan Lommer. Plet ontbijtlaken viel op no. 13. De kazen werden gewonnen door dca heer K. Schuyt; overige prijzen door: Boon Mej. Mulder, Cornax, v. Leuven, Mevr. Ma- ris. De Geus en Tricbing. De pop heette Dora, geraden door J. Fok ker. Schilderij Botermans viel op no. 12, de overige prijzen op de nummers 104, 17I, 97, 152. 1, 43- De rollade viel op no. 70 en de troostprg- zen op no. 41, 32, 42, 149 en 60. Voor zoover de prijzen niet direct zijn ont vangen kunnen deze nog worden afgehaald bij den heer Cornax, Koninginnclaan 42.

Soester Courant | 1936 | | pagina 5