Ons Weekpraatje. Tucht en onderwijs. Soest De4e„rechtspositie' van het schoolkind. Dat de tucht achteruit gaat, blijkt niet alleen uit het toenemen van eigendomsdelic ten, maar we vonden dat dezer dagen in het Hbld. geconstateerd ook uit de vele klachten van inspecteurs van het onderwijs |n het regeeringsverslag. De inspecteur te Maastricht zegt, dat vele hoofden bang zijn, tuchtmaatregelen te nemen, uit vrees leerlingen te verliezen; zijn ambtgenoot te Roermond noemt het een gebleken noodzakelijkheid den onderwijzers wettelijk steun te verschaffen bij hun pogingen om de tuchteloosheid, zoowel in als buiten de school te bestrijden; die te Heerlen ïegt, dat er ouders zijn, die niet willen, dat hun kinderen strafwerk krijgen of school ge houden worden. Krijgen de ouders hun zin niet, dan dreigen ze een andere school, wetend, wat één 1 voor een school kan beteekenen. Er hoofden, die daar voor zwichten, den dommen ouders de hand bo\ en het hoofd houden en het onderwijzend personeel afvallen. De inspecteur te Ti el fieldt, dat herhaaldelijk gevallen van beden- elijke opstandigheid tegen maatregelen der Jchool voorkomen; die te Amersfoort Vraagt: tjWaar moet het heen, wanneer onze onderwijzers en onderwijzeressen bij gebruik- ïnaking van hun vermeend tuchtrecht (hier te verstaan in de beteekenis van strafrecht) Idaarin belemmerd worden door de lichame lijke woestheid van de ouders der gedegene- F erde jeugd De jeugd verslapt, de tuchte loosheid neemt hand over hand toe, klaagt Jïe inspecteur te Haarlem; schr. zegt dat «tet waarlijk niet behoeft te verwonderen, dat ne school vraagt om wettelijke vaststelling Bjan het tuchtrecht der onderwijzers; die te w&orinchem acht het noodig, dat de ouders Sterker hu 1 verantwoordelijkheid gaan voelen oor de gedragingen hunner kinderen. De inspecteur Hoorn had den school, hooiden aldaar gevraagd, of de school niet Iets tegen de vernielzucht der jeugd kon Hoen. liet resultaat van zijn vragen was «Chter niet bemoedigend, zegt het verslag. Er zijn óók klachten over te geringe mede werking van kantonrechters bij leerplichtwet- overtredingen. De inspecteur te Breukelen oemt het ontmoedigend en in zijn conse- uentie bedenkelijk, als het geval ter be- oegder plaatse ^geseponeerd" wordt, ook _1 omdat over vier maanden toch aan de /leerverplichting zal zijn voldaan. De inspectrice te Dokkum klaagt over i%i te milde toepassing van de Leerplichtwet. In het verslag van de derde hoofdinspectie «Friesland, Groningen, Drente en Overijssel) leest men: ,,Ook de orde en tucht van de leerlingen Hvorden minder, ook vermoedelijk naar het dat arbeiders en ambtenaren z"68 Tang hébben gestreden, tot ze zich een „rechtspositie" verzekerd wisten. Een notaris en een paar meesters in de rechten houden zich op het oogenblik bezig, daartoe aangezocht door or ganisaties van dierenbescherming, met het ont werpen van een wet, welke de ^rechtspositie" van dieren beoogt ie verzekeren, regelende b.v. de maximum.werktijden voor paarden, de minima voedings. en liggingsrechten van huisdieren enz. Een uitwas? Accoord! Maar laten we toch begrijpen, dat zéker een kind, dat zich verongelijkt voelt, een drang gevoelt om in beroep te gaan. Zijn natuurlijke beroepsinstantie is: vader en/of moeder. Zou het nu werkelijk alléén maar paedagogisch-juist zijn om de klachten van zoo'n kind terug te wijzen met een: „Wat de meester doet, is goed gedaan?" Laten we de klachten aanhooren en overwegen, het kind duidelijk trachten te maken, düt het en wddrom schuld heeft. En als voor ons de zaak niet duidelijk is, laten we dan eens gaan praten met den onderwijzer. Natuurlijk zijn het domme ouders, die h priori de onschuld van hun kind aannemen en dan met een paar opgestoken zeilen op de school aanstevenen. In zoo'n geval ont wikkelt zich de situatie ongunstig voor allen: voor kind, onderwijzer en ouders. Omdat er evenveel domme ouders als domme kinderen zijn, is 't ook dddrom raadzaam om strafme- thoden slechts bij noodzaak toe te passen. Voorbeeld dat zoo velen zich tegen het gezag fwillen verzetten. Zelfs tegen het ouderlijk feezag verzetten de kinderen zich, zonder dat Tle ouders dit tegengaan. ^Verbetering zal eerst verkregen worden, ■oor een verbetering van de gezinstucht en krachtiger optreden van de leerkrachten, ook fcen krachtiger optreden van hoofden en Schooltoezicht. Het krachtiger optreden van Üe leerkrachten kan worden bereikt door boogere eischen te stellen aan de leerlingen, feoowel wat betreft hun schoolarbeid, als hun 'flvellevendheid, dan nu veelal het geval is". Aldus deze hoofdinspecteur. De bovenbedoelde rapporten en verslagen geven inderdaad veege aanduidingen in de richting van een toenemend kwaad, dat nood zakelijk bestrijding behoeft. Min of meer ^vanzelfsprekend" wordt in de onderwijsrap- porten de schuld, van de aangeduide nood lottige ontwikkeling op ouders en kinderen gelegd, maar als buitenstaander mag ik toch .wel zeggen, dat ook menige onderwijzer zich fieeft te herzien, willen we tot een algemeene Verbetering van de gezagskwestie op school jen thuis, geraken. In de onderwijsrapporten domineert' de klacht, dat het tuchtrecht van de onderwijzers Én onze dagen te veel wordt ondermijnd. Tuchtigen (in den zin van het opleggen van strafwerk of het laten overblijven) kan inder daad als een onmisbare factor in de school. Bpvoeding worden beschouwd, maar tenslotte >nag het toch slechts een „uiterste middel" fcijn en blijven. Degenen, die het meeste ge- Vag in hun klas hebben, zijn lang niet altijd Ide onderwijzers, die het meest en het zwaarst plegen te straffen. Integendeel. Als men op kinderen niet alleen door de kracht van z'n persoonlijkheid en zedelijk overwicht kan ver- tigen, mist men eigenlijk de kwaliteiten van ften goed paedagoog. Te vaak worden „ge- fcag" en een ^toestand van uiterlijke orde" met elkaar verward. Door straffen kan men orde wekken, maar lang niet altijd gezag. Inderdaad zijn vele ouders van meening, dat tegenwoordig strafwerk te veelvuldig en te vlot wordt opgegeven. Te weinig wordt er rekening mee gehouden, dat strafwerk den ouders vaak méér last veroorzaakt dan den kinderen. Met het te vlot geven van straf werk schuift de onderwijzer moeilijkheden- die hij met het kind ondervindt, op de ouders af. En dat is toch niet de bedoeling. Ook thuis moet er orde en regelmaat zijn; deze worden door dc veelvuldige strafwerken der kinderen in de war gestuurd. Dat onderwijzers soms te maken krijgen met vertoornde ouders och, we willen dezer optreden niet goedpraten. Het is zeer zeker onverstandig. Maar te verklaren is het wèl. Elk individu toont de behoefte te hebben aan een beroepsinstantie, wanneer het wordt ■est ra ft en zich verongelijkt meent. Vandaar Zeer juist is de klacht in de onderwijsrap porten, dat het gezag op school zoozeer wordt geschaad door de kankerachtige gesteldheid van de ouderen in onzen tijd. Deze gesteld heid treft men waarlijk niet alleen aan in revolutionnaire kringen. Het respect voor wereldlijke en geestelijke overheden is danig aangevreden. De economische omstandigheden leiden er tegenwoordig nogal eens toe, dat bepaalde overheidsregelingen in critischcn zin worden besproken. Ook in het huishoudelijke leven. De vrijmoedigheid van taal jegens auto riteiten prikkelt den kindergeest; ze „pakt" de jongens en meisjes, die er iets flinks in zien en ze daarom probeeren na te volgen. Laten ouders toch hun zaken en de pu blieke zaak niet bespreken, waar de kinderen bij zijn. Het is een oude, paedagogische wijsheid, zich steeds te herinneren, dat ook kleine pot jes ooren hebben. "méngcTe margarine in aanmerking komen. Vereenigingen en instellingen, welke aan deze voorwaarden voldoen en voor de ver krijging van de genoemde producten vrij van heffing in aanmerking willen komen, worden uitgenoodigd, zoo spoedig mogelijk een aan vraag bij de N ederlandsche Zuivelcentrale in te dienen op daartoe bit haar te verkrijgen formulieren. Alleen volledig ingevulde en onderteekende aanvraagformulieren, welke uiterlijk 23 No vember in het bezit zijn der Nederlandsche Zuivelcentrale, Laan van Meerdervoort 84, 's-Gravenhage, kunnen in behandeling wor den genomen. De uitreiking der „Kerstgaven" aan de daarvoor ln aanmerking komende behoeftigen zal geheel gratis moeten geschieden en we) vóór 2 Januari 1937. Berekening van kosten in eenigen vorm aan de bedeelden is derhalve niet toegestaan. De merken (banderolles) voor het gesmol ten vet en^of de gesmolten reuzel, benevens de wikkelpapieren voor de onvermengde mar garine, bestemd voor de Kerstgaven 1936, zullen slechts geldig zijn tot 1 Februari 1937, zoodat degenen, aan wie deze producten zijn uitgereikt, deze vóór dezen datum zullen moe ten hebben opgebruikt. De prijzen, waartegen de leveranciers bak. en braadvet, gesmolten rundvet en/of ge smolten reuzel, bestemd voor f,Kerstgaven", vrij van heffing, aan de bedoelde vereenigin gen zullen mogen leveren, zijn vastgesteld op: ten hoogste f 0-44 per K.G. voor gesmolten rundvet; ten hoogste f 0-32 per K.G. voor bak. en braadvet; ten hoogste f 0 60 per K.G. voor gesmolten reuzel. ARRESTATIE. Zaterdagavond te 10 uur werd door de politie uit Bussum in samenwerking met de politie alhier gearresteerd een zekere J. H. B. te Bussum, verdacht van verduistering. De politie had reden te vermoeden, dat B. bij een bewoner aan de Hildebrandlaan ver borgen gehouden werd en begaf zich naar die woning. Hoewel door de bewoners het tegendeel verzekerd werd, trad de politie niettemin binnen en doorzocht het heele huis. B. werd inderdaad aangetroffen. Hij lag te bed, doch werd, nadat hij zich op last der politie gekleed had, naar het politiebureau te Bussum vervoerd. BRAND IN EEN WOONHUIS. Zondagavond te 8-15 uur werd de brand weer gealarmeerd, dat in het perceel aan de Koninginnelaan 131 brand uitgebroken was. Onmiddellijk trok de brandweer uit. Bij aankomst bleek het vuur, door den sterken wind, snel om zich heen te grijpen. Krachtig werden de vlammen bestreden en om onge veer 10 uur was men den brand meester. De bewoners waren afwezig en omtrent de oorzaak tast men nog in het duister. Het huis bewoond door J. Spik, behoorde aan S. uit Baarn. Zoowel huis als inboedel wa ren laag verzekerd. De politie doet onder zoek naar de oorzaak. VEILINGNIEUWS. Door notiris F. M. la Chapelle te De Bilt werd Dinsdagmorgen bij afslag geveild, in hotel „Eemland", het woonhuis met schuur, erf en tuin aan de Burg. Grothestraat no. 58, groot 230 Are, hetwelk op 3 Nov. ingezet! was door den heer J. Ekdom te De Bilt q.q. voor f3500. Thans bij afslag gemijnd op f 10.door J. H. van Veen te Soest. Gegund. DE NED. ZUIVELCENTRALE EN HET KERSTFEEST DER ARMEN. Evenals vorige jaren heeft de Nederlandsche Zuivelcentrale wederom besloten, haar mede werking te verleenen, opdat met Kerstmis ten behoeve der armen bak- en braadvet, ge smolten rundvet, gesmolten reuzel en/of on vermengde margarine vrij van heffing ver strekt zal kunnen worden door in aanmerking komende vereenigingen, waaromtrent het vol gende is bepaald. De verstrekking van genoemde producten aan daarvoor in aanmerking komende behoef tigen zal moeten geschieden door vereeni gingen of instellingen van weldadigheid. Slechts die personen kunnen Kerstgaven in bovengenoemden zin bekomen, die op geener- lei wijze steun, hetzij in geld of in natura, van Rijks- of Gemeentewege ontvangen en niet reeds op grond van de bestaande be palingen -.oor verstrekking van onvermengde margarine tegen goedkoopen prijs in aan merking komen. Derhalve kunnen de wcldadiglieidsvereeni- gingen voor het verkrijgen van bak. en braad vet, gesmolten reuzel en/of margarine, vrij van heffing, bij de Nederlandsche Zuivelcen trale alleen aanvragen inzenden, indien en voorzoover zij steun verleenen aan personen, die niet reeds op grond van de bestaande bepalingen voor de verstrekking van onver- TELEFOON SOEST. Nieuwe aansluitingen: 2101 Ir. F. Begemann, Bartolottilaan la. 2201 Ds. Chr. Bruins, Bartolottilaan 9. 944 A. G. Hendrikse, Julianastraat 77. 587 H. Klos, Pr. Plendiiklaan la, Soestdijk. 2102 H. Sander, Automobielgereedschappen, Schrikslaan 62. 2103 De Sandwich Shop, v. Weedestraat 49. Vervallen aansluitingen: 930 W. Doorduyn, Luxe Brood- en Ban ketbakkerij, Beukenlaan 18a. 827 Gemeente.instellingen, Soester Natuur bad, Soest. 817 C. Genis, Assurantiën, De Beaufort- laan 6- 975 Van Lennep's Sportpark, Lindelaan 4c. 560 L. H. J. Tijssen, Reiziger Oliefabrie- ken Calvé, Delft, Heideweg 41b. DE NOVEMBER.ACTIE VAN HET C.N.V. Men verzoekt ons plaatsing van 't volgende: De Christelijke Vakbeweging zooals zij zich met haar 22 bonden en bijna honderd-tien duizend leden concentreert in het Christelijk Nationaal Vakverbond, maakt zich op voor de November.propaganda. Zij voerde reeds vele malen in de Novem- bermaand deze actie, waardoor de leden ver sterkt werden in den strijd om het recht en duizende arbeiders, bedienden en ambtenaren tot de overtuiging werden gebracht, dat zij zich niet neutraal, socialistisch of communis tisch maar christelijk dienden te organiseeren. Er is thans alle aanleiding de November - actie met verdubbelde kracht te voeren. Eenerzijds zijn daar de andere richtingen in de vakbeweging, die uit een ander beginsel leven, die opdringen. Anderzijds komen de groepen op die de arbeiders weer tot on mondige kinderen willen maken. Bovendien, en dat is de voornaamste reden der actie, de nood der werkenden en niet- werkenden is groot. We weten niet hoe de economische ontwikkeling van ons volksleven zal zijn, waarom het noodig iè de macht tot recht te vergrooten en te versterken. In meer dan tweehonderd plaatsen houdt de Christelijke Vakbeweging groote vergaderin gen, ter bespreking van twee onderwerpen, n.1. „De nood van dezen tijd" en „De eisch van ons beginsel". Ook in onze gemeente vindt zulk een pro- paganda-vergadering plaats, waar een twee tal voormannen uit het C.N.V. over deze on derwerpen zullen spreken. De bijeenkomst wordt gehouden op Dins dag 17 Nov. a.s. in de zaal van G. v. Dijk, voorheen C. Verschoor aan de Laanstraat en vangt des avonds te 7-30 uur aan. Wij* wekken U op deze samenkomst bij te wonen! Komt luisteren naar de uiteen zetting onzer leiders! En schaart U orti de vaan van het Christelijk Nationaal Vakver bond. gereden werd door C. r. E., niet meer ter zijde getrokken kon worden. De auto raakte een uitstekende ladder aan den voorkant der wagen met zoodanige kracht^ dat de geheele handkar een schok kreeg en v. E. tegen de straat gesmakt werd. Hij bekwam hierbij lichte verwondingen aan het gelaat en de handen. De ladder werd versplinterd en een aan tal bussen met kalk, vqjrf e.d. rolden over de straat en verloren van hun inhoud, zoo dat een kleine materieele schade ontstond. De politie maakte procesverbaal op tegen den chauffeur. GOED AFGELOOPEN. Bij het sloopingswerk van het pas ter ver bouwing onder handen genomen gebouw „Trein 8.28" aan den Kolonieweg, had Za terdagmorgen een leelijk ongeval plaats, dat wonder boven wonder goed afliep. De opperman B. v. d. W. alhier begaf zich door onoplettendheid op een plafond, dat reeds loshing, daar de stutbalken ver wijderd waren. Het plafond kon deze last niet meer dragen en stortte in. De opperman viel met het plafond van een hoogte van ongeveer 3l/2 Meter en werd geheel onder het puin bedolven. Plij werd echter onmiddellijk bevrijd en bleek er buitengewoon goed afgekomen te zijn. Agent Janssen, die juist ter plaatse was, verleende de eerste hulp. V. d. W. had n.1. een bloedende hoofdwond en was geheel ontdaan van de schrik. Dr. Veldhuyzen van Zanten verscheen spoe dig daarop en onderzocht de wond, die niet anders bleek te zijn dan een flinke ont velling. Verder was geen verwonding of kneuzing te constateeren. V. d. W. werd per auto naar zijn woning overgebracht. BOTSING. Zaterdagmorgen te elf uur had op den hoek van de Van WeedestraatF.. C. Kuy- perstraat een aanrijding plaats. Een ewielige vrachtauto, bestuurd door C. B. B. uit Amersfoort, kwam uit de rich ting E. C. Kuyperstraat en wilde links om de Van Weedestraat inrijden. B. nam hierbij gemakshalve zonder signaal te geven een scherpe linkerbocht, met 't gevolg, dat een handkar vol schildergereedschappen, welke ESPERANTO. Men verzoekt ons plaatsing van 't volgende: Het Esperanlo.propaganda-comité voor Amersfoort en Omstreken vergaderde in het secretariaat, Leusdcrweg 215, ter bespreking van verschillende punten. O.a. zal getrachtl worden een Zamenhof-herdenkingsavond te houden, liefst op 15 December, de geboorte dag (1859) van den genialen Zamenhof. BAZAR. De Muziekvereniging „St. Jozef" te Soes- terberg organiseert 14, 16 en 17 Nov. een bazar, ten einde in den finantieelen nood te voorzien. Waar de vereeniging o.m. geen gemeente.subsidie meer ontvangt, doet zij een beroep op de liefdadigheid der Soesterber- gers door het koopen van loten en het schenken van voorwerpen voor verloting en bazar. Ook wekt zij op tot een bezoek aan den bazar. PROPAGANDA-AVOND VAN DE SOESTER VRIJW. REDDINGSBRIGADE. Bovengenoemde propaganda-avond werd gegeven op Vrijdag 6 Nov. in de zaal van hotel „Eemland". Onnoodig te zeggen, dat er weer zeer veel belangtseiling was, waartoe veel medewerkte, dat een der gewaardeerde tooneelstukjes van Mevr. HübnerNieboer werd opgevoerd. Verschillende Zusterbrigades uit den om trek waren mede aanwezig. Uit Zeist was men zelfs met 16 leden gekomen. Na den aanvang arriveerde ook nog de Utrechtsche Consul, welke speciaal verwelkomd werd. De heer J. v. d. Es, voorzitter der Bri gade, sprak het openingswoord uit. Na het welkom wees spr. op het practisch nut van dezen avond ook en vooral voor niet-leden en niet-zwemmers. De heer A. J. Meyerink, hoofdconsul van den Ned. Bond voor het redden van drenkelingen, zou n.1. een lezing houden over het redden van drenkelingen bij auto.ongevallen, een belangrijke factor in den tegenwoordigen tijd. De heer Meyerink deed dit vervolgens op zeer populaire wijze. Voor ieder die gebruik maakt van een auto in ons waterland, is het noodzakelijk te weten, hoe men handelen moet in noodgevallen. Ile: aantal sterfgevallen door verdrinking in ons land zeer groot. Uit den arbeid van de heer Meinlief te Amsterdam, die hiervan statistische gegevens aanlegde, blijkt o.m., dat in de jaren van 1903 tot 1910 niet minder dan 6568 verdrinkingsgevallen voorkwamen. In de laatste 25 jaren is de zwemsport en ook het reddend zwemmen veel beoefend. De re sultaten zijn enorm. Sprak de statistiek van den heer Meinlief over zeven jaren, thans vindt men op het Bureau voor Statistieken in Den Haag de gegevens over vijftien jaren, •n.1. van 1920 tot 1935, teruggeloopen tot een aantal van 675- Deze cijfers spreken voor zichzelf! Thans dreigt opnieuw een groot gevaar, n.1. het vermeerderd autoverkeer, waarby het herhaaldelijk voorkomt, dat auto's te water geraken. In 1934 kwamen niet minder dan 84 van deze gevallen voor, waarbij 43 per sonen het leven verloren. Twee jaren geleden is men, op initiatief van Boskoop, in verschillende plaatsen met reddingsbrigades begonnen een daadwerkelij. kc studie in deze richting te maken. Allerlei proeven zijn genomen met auto's, cabines e.d., welke met zware poppen te water gelaten werden om te zinken. Een probleem bleef langen tijd de manier van redden uit gesloten auto's, daar men vreesde, dat het veelal niet mogelijk zou we. zen de portieren van beschadigde auto's nog open te maken. Hoofdinspecteur Van Tiel van de Amster- damsche Brandweer heeft eindelijk met labo ratoriumproeven kunnen aantoonen, dat in een auto onder water na eenigen tijd van 2 tot 3 ïuin. een evenwichtstoestand intreedt, 'waardoor de Tucht, die zich oorspronkelijk1 in de gesloten au o bevond, samengeperst naar boven stijgt en het water tegenhoudt, zoodat het voor de inzittenden, mits zij zich kalm houden, mogelijk wordt, het gezicht droog te houden, eenigen lijd kunnen ademen om alzoo de portiers te openen. Vele proe ven door de Amsterdamsche Brandweer ge nomen bewezen, dat slechts 1% van de te water geloopen auto's zoodanig verwrongen werden, dat men moeite had, de portiers te openen. Zelfs geheel verbavende auto's blijken nog gemakkelijk te openen. Door op de mogelijkheid van deze redding voorbereid te zijn en de zenuwen in bedwang te houden, is het in de meeste gevallen daarom zeer goed mogelijk, uit een te water geraakte auto te komen, ook al is deze reeds minuten lang gezonken, doch dit uitslitend door hei openen der portieren, hetgeen zeer gemak, kelijk gaat onder water. Nimmer moet men het daki der auto open slaan, aangezien alsdan alle lucht ontsnapt, het water toestroomt en de auto onder d« handen der redders wegspoelt en de menschen verdrinken in de golven. Aan de hand van verschillende lantaarn plaatjes, welke vertoond werden door den heer Stoof alhier, toonde de heer Meyerink het practisch gebeuren van zijn theoriën aan. Men zag de verschillende proeven, die met gezonken auto's genomen werden, ter diepte van 10 Meter. Een woord van hulde werd gebracht aan de moedige kerels, die om deze theorie te verwezenlijken, gedurende 7 min* in een gezonken auto bleven, daarna de por tieren openden en naar boven zwommen. Men zag verschillende gevallen, waarvan foto's gemaakt werden. Ook vernielde en ge havende auto's. Spr. besloot zijn interessante rede met de waarschuwing tegen het gebruik van alcohol bij snelverkeer. Na de pauze werd door de leden der Reddingsbrigade opgevoerd het tooneelstuk „Aan de Eembocht", geschreven en gere gisseerd door Mevr. HübnerNieboer. Het is niet de eerste maal dat dit stuk in Soest opgevoerd was, zoodat het voor velen niet onbekend was. Het is een bij uitstek goed propaganda stuk, zoowel voor zwemmen als voor de red dingsbrigade. Natuurlijk was er de noodig e romantiek en geestigheid in aangebracht en, wij kunnen gerust zeggen, dat het vlotte spel goed weergegeven werd. Mej. Veenendaal, de boerenhuisvrouw, be- heerschte het geheele stuk. Woord voor woord boeide zij. Ook de heer D. Fugers, als oude Grootvader, wist zich perfect in ziji} rol in te leven. Mevr. Hübner, als fris schel boerenvrouw, had slechts een kort, doch suc cesvol optreden in dit stuk. Van de bijfiguren noemen wij den drenkeling Ad. Hübner, die keurig speelde. Mede door de goede grimqj van den heer Grootkop geleek hij uitstekend op een verongelukte. Mej. M. Hübner was ditmaal niet gelukkig. Haar rol lag haar absoluut met. Zij moei zich maar houden bij het flirtje, dat haat hoofd vol romantiek heeft. Het is jammer, dat Mevr. Hübner niet over betere figuranten beschikt. De goede scèno van het ongeval werd geheel bedorven door dit stuntelig geacteer. i i Eén opmerking moet ons van 't hart. Hou jammer is het, dat het stuk weer minder fijne gedeelten leverde. Waarom die scènqj met 't uitkleeden van grootvader zoo ge rekt? Waarom de grofste dingen genoemd tegen de bezorgde moeder? Wij weten, dal boerenmenschen onbeschaafd kunnen zijn, doch is het noodzakelijk, deze dingen voor het voetlicht te brengen? Wij gelooven nieö dat het publiek dit waardeert. Het werkelijk zeer aardige en goed verzorgde stuk werd er door naar beneden gehaald. De dames ontvingen fraaie bouquetten en in 't bijzonder werd Mevr. Hübner bedankt voor haar arbeid. Een verloting werd gehouden. Voor 't eerst maakte wij kennis met dei O. K. band, die in de pauze en na afloop jazz.muziek gaf. Rythmisch en pittig werd gespeeld, doch wat droog klonk het ensem ble. Wellicht zou de medewerking van de zoo geliefde accordeon het geheel wat mu zikaler maken. Alles te zamen een zeer geslaagden avond voor de Reddingsbrigade. En bovenal juiste en goede propaganda. TEELTREGELING VROEGE AARDAPPELEN 1937. Omtrent de tuinbouwteeltregeling voor het jaar 1937 vernemen wij van bevoegde zijde het'volgende, wat betreft de teelt van vroege aardappelen. Teneinde deze teelt meer te doen aanpas sen aan de door den binnenlandschen con sument meer gevraagde soorten, ligt het in dc bedoeling, dat van de op tu'.nbou teeltver gunning toegestane oppervlakten vroege aardappelen bestemd voor de consumptie, slechts 85% van deze oppervlakte met vroege aardappelen zal mogen worden beteeld. De andere 15% mogen beteeld worden met Eigenheimers of Paarspitten, of met van goedgekeurde poters te telen en ter keuring aan te bieden vroege pootaardappelen. De beperking van 85% zal niet worden toe» gepast ten aanzien van een teler, die in het bezit is van een vergunning voor het telen van vroege aardappelen tot een oppervlakte van 50 are of minder, terwijl ten aanzien van telers, die vergunning voor een grootere op pervlakte dan 50 are hebben, de beperking slechts in zooverre zal worden toegepast, dat de toegestane oppervlakte niet beneden are zal dalen. Telers van vroege aardappelen zullen goed doen met deze voor 1937 toe te passen rege ling nu reeds rekening te houden

Soester Courant | 1936 | | pagina 2