De gemeente-begroofing voor 1937 Met Schoffel en Hark. Prinses Juliana en Prins Bernard zullen na hun huwelijk Paleis Soestdijk betrekken. Een nieuwe warme wollen MODELLA Yersey Japon, Mantelmagazijn DE ADELAAR Rfiagazijn OE JAGER njROL maakt ze gaal en aachtj Weinig veranderingen vergeleken bij 1936. Schoenen en Dameshoeden V B. en W. hebbeo den raad aangeboden, 'de ontwerpen van de gemeente-begrooting en van de bedrijfsbegrootingen het dienst jaar 1937 betreffende, alsmede de begrootingen van maatschappelijk hulpbetoon en het na tuurbad. De ramingen voor 1937 in de ontwerp-ge- meemebegrooting zijn gebaseerd op nagenoeg gelijk blijvend conjunctuur als de tegenwoor dige; meer in het bijzonder met betrekking tot de werkloosheidslasten hebben B. en W. de geraamde uitgaven voor 1936 tot grondslag genomen voor de ramingen voor 1937- Voor zoover de opbrengst der belastingen aangaat deelen zij het volgende mede. De inspecteur der directe belastingen te Baarn raamt de opbrengst der grondbelasting voor *937 op rond f 46.800.voor de gebouwde en ongebouwde eigendommen tezamen. Voor 1936 bedroeg deze raming f49.700.alzoo f 2.900 - meer dan voor 1937. De opbrengst der personeele belasting is voor 1937 op ge lijk bedrag geraamd als voor 1936. De hoofd som der vermogensbelasting is voor het be lastingjaar 1937/1938 geraamd op f28.000.— voor het belastingjaar 1936/1937 bedroeg de raming in de begrooting voor 1936 f 25-000. Een belangrijk verschil in raming vertoont «ie gemeentefondsbelasting, in de begrooting 1936 werd de opbrengst voor het belastingjaar 1956/1937 geraamd op f115.000.terwijl de opbrengst voor het belastingjaar 1937/1938 in de ontwerp-begrooting voor 1937 wordt geraamd op f 138-000. Met de tot bij de wet toegelaten maxi mum, opgevoerde belastingen, was ook voor *937 geen sluitende begrooting te verkrijgen. Er blijft nog een ongedekt bedrag van f41.000.Teneinde dit bedrag te vinden stellen zij voor van het rijk een extra-bij- drage te vragen in de uitgaven wegens kosten van steunuil keeringen aan werkloozen en die van arbeidsloonen, betaald bij werkverschaf fing aan werkloozen- BRAND WEZEN. Evenals voor 1936 wordt voorgesteld voor 1937 aan de vereenigingen „Vrijwillige brand weer van Soest" en „Vrijwillige brandweer /au Soesterberg" op te dragen het onder houden en schoonhouden van het brandweer- materieel en de vergoeding te bepalen op gelijke bedragen als voor 1936, n.1. voor Soest op f 8oo-en voor Soesterberg op f 200.1 ONDERHOUD EN AANLEG VAN PLANTSOENEN. Aangezien de diensten van den heer J. Kraaijenbrink, bestaande in het verrichten van .werkzaamheden en het geven van adviezen inzake beplantingen, door de gemeente niet kunnen worden gemist, wordt voorgesteld ook voor 1937 de bestaande regeling aan te gaan tegen gelijke belooning, zijnde een bedrag van f r.ioo.per jaai SUBSIDIES. In verband met den financieelen toestand der gemeente komt het B. en W. niet ge- .wenscht voor nieuwe subsidies toe te kennen. De in de begrooting voor 1936 geraamde subsidies zijn ook in hoofdzaak tot gelijke 'bedragen weder in de ontwerp-berooting voor 1937 geraamd met uitzondering van de subsidies voor de bijzondere bewaarscholen en de muziekkorpsen. Tegen het verleenen dezer subsidies is door de van regeeringswege ingestelde commissie van overleg inzake de gemeente-begrootingen bezwaar gemaakt. ONVOORZIENE UITGAVEN. Voor onvoorziene uitgaven is een post uit getrokken groot f 22.917.08, waaronder is be grepen een voor bijzondere uitgaven gereser veerd bedrag van f7.474.22, zoodat feitelijk voor de in den loop van den dienst 1937 opkomende onvoorziene uitgaven een bedrag van f 15.442.86 resteert. EINDCIJFERS BEGROOTING. De eindcijfers van den gewonen dienst der primitieve begrootingen bedroegen in 1936 f 1.053.240.44, terwijl die voor 1937 zijn ge raamd op f 1.322.242.63. De eindcijfers der primitieve begrooting van den kapitaaldienst bedroegen in 1936 i 1.191.37692. Voor 1937 zijn deze cijfers ge raamd op f 1.201.647.08- BEGROOTING WEGENFONDS. In den loop van dit jaar zal een afzonder lijk voorstel inkomen tot vaststelling der be dragen over 1937 verschuldigd als kosten van aanleg en onderhoud der wegen. BEGROOTING GASBEDRIJF. De ontwerp-begrooting van baten en las ten van het gasbedrijf voor 1937 sluit met een geraamd bedrag aan onvoorziene uitgaven van f2.637.67. bij de gemeente belegde re serve van dat bedrijf zal naar raming per I Januare 1937 bedragen f24.798.78. BEGROOTING MAATSCHAPPELIJK HULPBETOON. Het op de door maatschappelijk hulpbe toon ingediende begrooting voor 1937 ge raamd subsidie van de gemeente bedraagt f62.539.i voor het dienstjaar 1936 werd in de primitieve bcgrooting van dat jaar een sub van f 53.325.gevoteerd Dit bedrag zal ech ter niet toereikend zijn; maatschappelijk hulp betoon zal voor 1937 naar raming alsnog een verhooging van subsidie noodig hebben van f 7.800. BEGROOTING SOESTER NATUURBAD. Op de door het bestuur der stichting tot beheer van het Soester natuurbad opgemaakte /begrooting van het natuurbad voor 1937 wordt |gpp'i ruWt ealrlci geraamd. Dit gunstig E-iak te danken aan de omstandigheid dat in 1937 geen afschijving meer behoeft te worden geraamd van de abnormale kosten der inrichting. Deze kos ten zijn över de jaren 1933 t/m 1936 geheel afgeschreven. VROEGERE DIENSTEN. Dit hoofdstuk sluit voor 1937 zonder saldo. In 1936 opende dit hoofdstuk met een van den dienst 1934 verkregen nadeelig saldo van f23.972.83. ALGEMEEN BEHEER. De uitkeering uit het gemeentefonds is voor *937 f7*°67.54 lager geraamd dan voor 1936. OPENBARE VEILIGHEID. Het saldo van dit hoofdstuk is voor 1937 f 1.927.65 nadeeliger dan voor 1936. VOLKSGEZONDHEID. Voor kosten van bestrijding der tubercu lose wordt f 1.000.meer geraamd dan voor 1936- Zoo as 'k een tiedje geleejen beloofde, zou 'k nog zoo 't een en ander vertellen oe of ter ier ien de gemeente achter de schermen wier gepraot en geandeld. En dan komp vanzelvers wel, wa da zooal aon de gemeente et gekost. Nou mo je me goed verstaon, da gaat nou nie uutsluutend teugen et gemeentebe stuur maar teugen allemaol die daaraon eb ben meegedaon, of nie genogt der oogen open adden. Toen ik oorde, da op ten laoste vergao- ring van het kommitee .veur et gedenkteeken van onze Koningin-Moeder, iemand ad ge- zeid: „en nou benne me zoo gezellig bie mekaar gewiest en alles is zoo eendrachtelijk gegaon, nou mossen me voortaon ook nie meer praoten over de fouten en wat er ge beurd is, maor eensgezind achter et gemeen tebestuur gaon staon", toen docht ik de- rekt, das 'n steek op jouw Dikke, ze gaone nattighaid veulen. Maor 't zei mien nie trug ouwen om aon de lezers van deuze krant duudelijk te maoken, oe veul geld al die afspraokies aon de gemeente ebben gekost. Zaterdagmidag heeft Prins Bernard in bijzijn der Koninklijke familie het Paleis en de bezittingen bezichtigd. Het langverwachte Koninklijk bezoek aan Paleis Soestdijk heeft Zaterdagmiddag geheel onverwachts plaats gehad. Op het laatste oogenblik, d.w.z. tegen één uur, werd de politie opgebeld vanuit Baarn, alwaar de Baarnsche politie het bericht ont vangen had, dat H.M de Koningin, H.K-H. Prinses Juliana, Z.D.H. Prins Bernhard en Z.H. Prins Aschwin voornemens waren, dezen, middag het Paleis Soestdijk te bezichtigen. Vanzelfsprekend verbreidde dit bericht zich als een loopend vuurtje door Soest. Inmid dels arriveerden echter de Hooge Bezoekers reeds ten Paleize, om aldaar de lunch te ge bruiken. Slechts door enkelen werd dit ge beuren toevalligerwijze opgemerkt. Zoo goed als geen publiek stond aan het hek, toen de zwartgelakte limousine binnenreed. Bovendien de wensch van iedere dame, die haar zietde vreugde van iedere dame, die haar bezit. Alleenverkoop voor Amers foort en Omgeving van de bekenke Merken van Zuiden Varkensmarkt 9 - Amersfoort - Tel. 559 Zie onze speciale Yersey etalage VOLKSHUISVESTING. Dit hoofdstuk toont als gevolg van een minder gunstige exploitatie der woningen der bouwvereenigingen in deze gemeente bijna telken jare een stijgend nadeelig saldo. Voor 1937 wordt een nadeelig saldo ge raamd van f48.625.83. OPENBARE WERKEN,* De opbrengst der straatbelasting is voor l937 f4-ooo.hooger geraamd dan voor 1936' Voor onderhoud van straten en pleinen, wegen en voetpaden wordt voor 1937 f 10.790.meer gevraagd dan voor 1936. EIGENDOMMEN NIET VOOR DEN OPENBAREN DIENST BESTEMD. Het batig saldo van dit hoofdstuk is f 1.999.51 hooger dan dat geraamd voor 1936. ONDERWIJS, KUNSTEN EN WETENSCHAPPEN. De vergoeding van de kosten van instand houding van scholen voor bijzonder gewoon lager onderwijs is voor 1937 f 3*850.hooger geraama dan voor 1936* Lager is geraamd en wel met een bedrag van f3.929.24 de ver goeding voor terreinen en gebouwen van bij zondere lagere scholen. Tenslotte kon de post bijdragen in de kosten van rijks hoogere burgerscholen f 1.400.lager worden geraamd dan voor 1936. ONDERSTEUNING AAN BEHOEF- TIGEN EN WERKLOOZEN. Wegens subsidie voor maatschappelijk hulp- toon werd voor 1937 een bedrag geraamd van f62.539.zijnde f9.214*meer dan voor 1936- Verder is wegens verplegings kos ten van arme krankzinnigen een bedrag van f2.780.meer geraamd. Voor subsidie in aanmerking komende uit gaven werd een bedrag van f 124.000.ge raamd namelijk voor steun aan werkloozen f 76.000.en voor werkverschaffing aan werkloozen f 48.000. Onder de ontvangsten dezer paragraaf is een extra bijdrage uit het werkloosheidsfonds geraamd van f41.000.vorig jaar f72.000* HANDEL EN NIJVERHEID. De post subsidie aan werkloozenkassen kon f 1.200.lager worden geraamd dan voor 1936. Als gevolg der toetreding tot het borg stellingsfonds voor de Gelderche Vallei is op dit hoofdstuk een bedrag van in totaal f2.210.geraamd. In verband hiermede is het nadeelig saldo op dit hoofdstuk ongeveer f i-ooo.hooger dan in 1936. BELASTINGEN. Het baiig saldo op dit hoofdstuk is f 37-586.25 hooger dan in 1936, hetgeen voor namelijk .s veroorzaakt door een hoogere ra ming van de opbrengst van de opcenten op de hoofdsom der gemeentefondsbelasting. En nou weet ik wel, da de krissis maat- trok d eze wagen noch door standaardvlag, regelen en de steun aon de warkloozen ook veul geld gekost ebben en nog kosten, maor je oort altied, da de beroerde fienantioneele omstandigeden, waar we ier in Soest mee tobben, z'n oorzaok vinden in de krissis. En dat is nie eelemaol waar nie. Ir zin veul guldes uutegeven, da gaar nie neudig war. En daor etet gemeentebestuur wel schuld aon. In ielk geval gaone ze nie eelendal vr.e uut. Nou doe 'k zoo ier en daor maor es 'n greep. 't Was in de daogen bel kaik, da beg n is nou net as van die sprookies die me groomoeder vroeger vertelde; toch nie, die begonnen met „da was is". Nou da begin ik dan ook maor met. Daar was es 'n kemissie benoemd veur onderzoek van et netuurbad. Je weeten wel, da plassie, daor zoo veul an gewonnen zou worren. Nou twee ton heit 't zeker al ge kost aon de gemeente- En 5e kennen nie zeggen nie, da die twee ton krisses uutgaoven geweest zijn. Maor daor was dan zoon kemmissie be noemd. En op voorstel van den veurzitter werd er een deskundige benoemd uut Utrecht. Maor een van de leejen van die kemmissie wist nog een veul betere deskundige die ook absoluut der bie mos benoemd wrre, me neer Mulder van Soesterbarg. Op een van de vergaoringen van die kem missie wier 'n oofdamptenaar geoord naor aonleiding van 'n rapport van de deskundigen. Et slot was, da de eer Mulder in et geliek gesteld wier deur de kemmissie. Alleen oome enderik had gezegd, datie d'r geen verstand van ad. Nao afloop van de kemmissie-zitting zee de veurzitter teugen meneer Mulder, da was 'n leepe ouding van oome enderik, maor 't lag ter dik op, dat jie geliek ad. Jao, da zee die. Nou, meneer Mulder natuurlijk bescheiden op den achtergrond. Korte tied daornao wier oome enderik weer wetouwer. Meneer Mulder in zin kwalitait as des kundige veur et natuurbad deed opmetingen aon et bad mit z'n kelega en in November stuurden ze een brief naor B. en W. want ze adden 'n eel arge fout ontdekt. Ze schreven 'n waorschouwing aon B. en W. da de filter, de leidingen en de verver- schingsviever onherroepelijk kapot zouen vriezen as nie de neudige voorzieningen wer den gemaokt. Ze deejen dr 'n teekening bie waoruut B. en W. konden zien wat er ge beuren mos. Da zouen dan noodmaatregelen zin. B. en W. schrokken daar vreeselijk van en in de eerst^ vergaoring van B. en W. besloten ze, maotregelcn te treffen rooas dn noch door de hoflivrei de aandacht. Want de auto werd door Prins Bernhard zelf be stuurd, terwijl naast hem Prinses Juliana ge zeten was. Achterin namen plaats H.M. de Koningin en Prins Aschwin, broeder van Prins Bernhard. Eigenaardig was het ook, dat op het Pa leis de koninklijke standaard niet geheschen was, hetgeen toch immers gewoonte is, zoodra een der vorstinnen zich ten Paleize ophoudt. Wei waren en deze aanblik deed ons weer zoo goed' aile luiken weggenomen van voor de ramen, die nu allen openstonden. Ook was de looper uitgelegd. Nadat de limousine geparkeerd was en de Gasten in het Paleis verdwenen waren, werd het geduld van 't steeds aangroeiende pu bliek geweldig op de proef gesteld. Want eerst werd rustig de lunsch gebruikt en daar na het geheelc paleis van binnen in oogen- schouw genomen. Wij twijfelden niet, of dit was in- verband met het a.s. Prinselijk Huwe lijk- Immers mocht meer en meer verwacht worden, dat Soestdijk het Zomerverblijf van het jonge Paar zou worden, hoewel dit steeds nog niet officieel vaststond. En dat dit bezoek werkelijk voor dit doel werd gebracht, bleek reeds twee dagen later toen H.M. de Koningin bekent maakte, dat het Paleis de woning zou worden van het toekomstige paar. Plotseling ging de mare, dat er iets bij- zonders gebeuren ging, n.1., dat de Koninklijk» Éezoekers per rijwiel zouden rondrijden. En werkelijk geschiede dit. De buitenkant van het Paleis alsmede het geheele Park werd bezichtigd. Een tapissière uit Apeldoorn had vier fiet sen gebracht, en van deze fietsen werd thane gebruik gemaakt. Het wachtende publiek begon alle teekenen van ongeduld te geven- Het staarde naar ea sprak over de zwarte, leege auto, die daar maar stond, het eenige, wat te zien was. 1 Inmiddels liep het naai vier uur! Een haag van toeschouwers was thans samengedromd* de politie van Baarn en Soest had veel to doen om alles ordelijk te houen. Plotseling een gejuich I Van een der donkere, thans met bruin» beuken bladeren bedekte paden, nadert hel Gezelschap per fiets' Zonder gevolg komeö de lang verwachte Bezoekers naar het pu bliek- Een ware verrassing! Wij waren nu eerst in staat, Hen goed op te nemen. Eerst de Koningin, gekleed in een grijs mantelpak met bijpassende hoed, daarna Prinses Juliana en een halflange bruine bom jas en lila japon, Prins Bernhard, natuur!, blootshoofds, evenals zijn broer Prins Asch win. Prins Bernhard houdt genoegelijk zijn stuur met beide handen in 't midden vast. Hij voelt zich volkomen op zijn gemak. Juichend en groetend staat het publiek in dikke rijen. Natuurlijk wel men nu meedraveo. Maar de politie wist alles te bedwingen. En nu; waar zal de tocht heengaan? Bij het kruispunt Praamgracht fietst he gezel schap door halzen rekken zich men blaakt van nieuwschierigheid. Tegenover Hotel Trier staat, zooals ieder Soestenaar weet, de koninklijke villa „Buiten zorg". Het blijkt, dat thans deze mooie, witte villa bezichtigd gaat worden. Door enkele bedienden worden de fietsen in ontvangst ge nomen, dan betreden de Bezoekers het huis- Het publiek spint al vele gissingen tot toe komst plannen. Maar wie weet Gelukkig hoeft men thans niet lang to wachten. Weer komen de Gasten naar buiten. Zelf houdt men de rijwielen aan de hand* wandelende door den tuin naar den straatweg* En dan opnieuw gejuigl Als de Prinse* even moeite heeft met haar ongemakkelijk! dikke bontjas en staande op de trappers den weg oversteekt, jubelt men van lauter be wondering over zooveel „gewoonheid' nog ééns zoo luid. Natuurlijk bleef volhardend Soest en Baarn kalm staan, toen de Koningin, Prinses en beide Prinsen zich weer in het Paleis opi hielden en daar de thee gebruikten. Het was verwonderlijk, hoeveel verhalert voor de toekomst inmiddels al de rondt» deden. Zelfs koninklijke bezuiniging werd in aanmerking genomen. Te vijf uur vertrokken de Hooge Bezoop kers weer per auto. Langzaam reed men* wuivend en groetend, langs het enthousiast» publiek, en begon alzoo de tocht naar het Loo. Prins Bernhard zat zelf weer aan het stuur* Het was een evenement, dit geheel onver^ wachte bezoek. Eindelijk heeft men dan ook hier Prine Bernhard kunnen aanschouwen. Toen wisten wij echter nog niet, dat wij hem en onze geliefde Prinses in de toekoms^ meermalen zouden kunnen aanschouwen. j Aan het oude, statige paleis, waarop sinds eenige jaren het stempel der verlatenheid drukte, zal nu nieuw, jong leven worden gegeven. Wat Soest en Baarn zijn zonder hun Ko* ninklijke bewoners, hebben we de laatste jai ren ongetwijfeld gevoeld. Thans reeds roepen wij het jonge Konin* klijke paar een hartelijk welkom in ons mid den toe. Tel. 346 Betere kwaliteit. Steenhofstraat 57 Lagere prijs. OOK ZICHTZENDINGEN. deskundigen adden veurgestcld. Maor wat bleek nou Da de deskundigen geen deskundigen wao. ren, want et waoter da van de waoterleiding kwam ad 'n zoodaonige wermte, en zoon groote stroomsnelheid, dat et alleenig in et artje van de winter in het noorden van Si- berije misschien 'n bietje bevriezen zou. En da is geen praatje oor, want bie 14 graoden vorst ad et waoter achter in de hé, zoo wat 500 Meter achter het bad, nog een wermte van 14—16 graoden boven nul. De deskundigen adden eel geen termometer gebruukt, daor adden ze geen verstand van. Ze konden da wel met d'r anden veulen. Koste veur die twee deskundigen f 500- Kort daornao bedankte Mej. Funke as raoslid en kwam de eer Mulder in de raod. Da was 'n deskundige aonwinst, maor daarover laiter meer. D'N DIKKE. Handen rood en run DoosJïO, Tube 45 ct. BijAppth. en^rogjstei^ EERVOL ONTSLAG. Op zijn verzoek is aan den reserve tweede- luitenant A. G. de Rooij, met bestemming van waarnemer bij de Luchtvaart-afd. t» Soesterberg, eervol ontslag verleend uit den militairen dienst. LANDBOUW. CRISIS-WET* Naar men ons mededeelt, is een regeling getroffen, dat biggen, van 1030 K.G., tot 16 November a.s. ongemerkt mogen worden afgeleverd om te worden geslacht. Na dien datum zullen alle biggen binneft genoemde gcwichtsgrenzen, die niet van een merk zijn voorzien, moeten worden opge ruimd, aangezien daarna tegen overtredingen streng zal worden opgetreden.

Soester Courant | 1936 | | pagina 5