UüiG ER mm. I mk lage prlizen. Jtn KAATS is M altild non mMiger. Propaganda avond meu&ei- en sioiieermircg G. J.SchoSte Hallo hier... Huismoeders Café Billard met Orkest KRAKELINGEN, Afbraak te koop Foto Atelier 'T PRENTHUIS, Nassaulaan 14, Telefoon 513 E, J. GEURTS neemt eens een kijkje in onze winkels. Slagerij OE BIRKT OPENING C. Verschool" - Nieuwstraat 13 ST00MWASSCMERIJ EN STRIJKINRICHTING weten- geeste- leïnvloe- voor- 5 geble- •steld te .vezigen, persoon en, met de psy- Isch-we- dat hij kracht van do i. tegen- •ne ver* ng men I stond de van ipierop- 1 flinke rd. On. g pa«- taaiidea 1 walt je stuur» ar st oort Duitsch- fnplaats van kaarten. VERLOOFD s H. SMIT f. PH. VAN AST Baarn, Eikenboschweg 34 Lombokstraat la 14 November 1936. Geen ontvangdag. x*evraagcl MEISJE onder 18 jaar, van 8 tot 12 uur. Stadhoudersl. 19a. J- v. d. BROEK, Beckeringstraat 8* Buitenbanden prima, vanaf 75 cent. Binnenbanden prima, vanaf 35 cent. ITot en met 15 woorden of ge deelten van woorden 50 cent, ieder woord meer 3 cent. Advertenties onder no., 5 ct. extra. Prima VOER AARDAPPELEN t*e koop bij W- Verweij, Verl. Kolonie- weg 7, Soest. HUURT UW STOFZUIGER, 60 ct pe- week. Met 2 jaar Uw eigendom. W N. NIEUWEN HUIS,, El. tech nisch-, Radio- en Sanitair Installa tie-Bureau v Weedestr 23, Tel. 577. BIJVERDIENSTE gezocht door ge- pensioneeid ambtenaar, 55 jaar, alge meen ontwikkeld, moderne talen, ac tief. gezond voor rentmeester, con trole, toezicht, bijhouden voor adrni- straties, lecteur, bankzaken, tuinwer ken, reiziger, huiswerk enz. Goede referenties aanwezig. Brieven onder No. 921 bureau van dit blad. Eet meer kaas. Heerlijke v.v. Goudsche p.p. 25 ct. Prima Goudsche, Leidsche en Edam mer, 20 ct. p. p.; oude Leidsche per pond 30 ct.Roomkaasjes v.v. 22 ct.; Zwitsersche Groene 3 v. 25 ct.; Bak-, Braad- en Plantenvet 40 ct.; Bleu Band 58 ct.; Ie kwali teit Margarine 52 ctVersche Eieren marktprijs. Eendeieren 4^2 ct. p. stuk, H. KINDERDIJK - Birktstraat 8 als kamer-, voor- en stolpdeuren, Uchtkozijnen, closets, aanrechtkasten, gootsteenen, pompen, dakramen, steenen, dakpannen, balken, planken, ribben, regels, golfplaten, broeiramen, handkarren, bakfiets, ijzeren- en houten watervaten. Groote partij nieuw hout, br. en gr. carbonileum, koolteer. Alle soorten afbraak, nieuw hout en golfplaten, zeer goedkoop. H. WOLFSEN Veldweg 19 i \v (J N1N G aangeboden in net, klein gezin. Centrum dorp. Br. No. 100 bur. van dit blad. Gepens. heer vraagt HUISHOUD STER tegen kost en inwoning. Br. onder no. 922 bureau van dit blad. VLEESCII- EN SPEKKUIPEN. Zuivere Watervaten. Levering en reparatie van alle soorten kuipwerk, Koninginnelaan 137, Soestdijk. 1.0.G.T. „De Goede Strijd". Dinsdag 17 November, 8 uur, in de groote zaal van „Religie en Kunst'' ORGELSPEL van den Heer Breek- veldt. SPREKER: Br. Busch. (Kains vraag) GOOCHELEN door Br. v. d. Ësker. Toegang vrij. Maak U leerwerk zelf! In 3 lessen maakt U zelf Uw Sinterklaas- of Kerstcadeauxl Cursus in Veritex bewerking f2.50. Inlichtingen bij H- S. Jeanmaire-van Esso, Vosseveldlaan 34, Soest. Een foto als geschenk bij ST. NICOLAAS of KERSTMIS heeft altijd succes. Maar dan ALLEEN als die gemaakt wordt door 6 of 12 Briefkaarten in fraaie chamois uitvoering f 1.50 of f2.50, onverschillig of bet een groep een buste of een voluit portet ia. Mainzer Zuurkool per pond 7 Geldersche Rookworst p. p. 45 Geldersche Rookworst prima 55 6 Anijs tabletten 25 2 groote blikken Leverpastei 25 Dikke Amandel speculaas 1/2 P* 25 Verkade's Borstplaat 2 ons 25 Juliana Oblies 2 ons 25 2 pot Haring (8 stuks) 25 Liter Stoop Augurken 19 Speculaas, 3 pondsblik 85110135 Nieuwe Walnoten per pond 40 Allen goed. Beleefd aanbevelend, J. C. VAN HAARLEM Van Weedestran' 45 Telefoon 324 Hebt U reparatie aan uw meubelen, of opnieuw bekleeden Ot een Dieuw meubelement noodig? Het wordt gemaakt nog tegen den laagsten prijs. Staalboeken ter inzage. Rembrandtlaan 14 Soestdijk Prima Goudsche Kaas per pond 263035 ©ent Korstlooze Leidsche Snijkaas per pond 25 Versche eieren vanaf 10 voor Roomboter marktprijs. Stegenman's Rookworst p. p. Reclame Rookworst p. p. Nog voorradig: 10 2 ponds bi» sperciebooncn 1.7a 5 2 ponds bl. Spercieboonen 0.9c STEENHOFSTR. 27 - TEL. 661 Uitsluitend Stegeman's Fijne Vleesch war en- cent 0.45 055 0.45 Zaterdag alles tegen marktprijzen en betere kwaliteit. Van Weedestraat 51 (Autokluis) Telefoon 2104 Lange Bergstraat 2 Telefoon 972 Soestdijk GROOTE AFSLAG RUNDVLEESCH 2 pond Ossenhaas 2 pond Biefstuk 21/2 pond Ossenrib 2 pond Roastbief 21/2 pcn<i Ossen rollade 2l/s Pond magere lappen 3 pond doorregen lappen 3 pond gehakt f 1.20 1.15 1.00 0.90 o-9S 1.00 1.05 0.90 EXTRA RECLAME! VARKENSVLEESCH 2 pond Fricandeau 2 pond Rollade 2 pond magere lappen 2 pond doorregen lappen 2 pond varkens karbonade 3 pond gehakt Rookworst, grof en fijn 2J/2 3 pond vet spek Prijzen k Contant Birktstraat 10A Telefoon 977 m 0.90 0.80. 0.80 0.65 0.75. 0.901 f 1.00 0.95 Soest A.s. Zaterdag 14 November Beleefd aanbevelend, KA1H KRING SOEST-SOESTDIJK. Het bestuur van den Kring deelt ons mede, dat a.s. Vrijdag 20 November in het Parochie huis „St. Ludgardis" te Soestdijk voor de leden en geïntroduceerden zal optreden, de tooneel. en voordracht-kunstenaar de heer Joh. Boezer te 's-Gravenhage. Op het pro gramma komen voor fragmenten uit de wer ken van Guido Gezelle, Vondel, Mr. Les- berg e.a. ARBEIDSBEURS. Op heden staan ingeschreven 455 werk zoekenden, te weten 423 mannen boven 18 j.„ 19 onder 18 j.; 8 vrouwen boven 18 j., 5 onder IS jaar, waaronder: 43 metselaars, 54 opperlieden, 33 tuinlieden, 30 timmerlieden, 65 losse arbeiders, 13 stucadoors, 30 schilders-be hangers, 3 fabr. arb., 8 transport arb-, 53 g'ondarb., 5 landarb., 4 boekbinders, 4 rei zigers, 5 slagers, 4 winkelbedienden, 3 werk sters, 7 huish. diensten, 13 chauffeurs, 9 loodgietcis en 12 kantoerbedienden. GEVONDEN VOORWERPEN. Belastingmerk, Molenstraat W.Z. 21; wiel dop van een Ford, F- C. Kuijperstraat 12; belastingmerk, Da Costalaan 16; blauwe want, Smitsweg 17; rijwielmerk, Wieksloterweg O.Z. 47; schroevendraaier, Koninginnelaan 44; pa- rapluie, Julianastraat 48a; blauwe kinderhand schoen, Plasweg 40; zwart glacé handschoen, bur- v. pol-; 2 Bijbeltjes, idem; wieldop van Ford, idem. Aangeloopen; Zwart hondje, Utrechtsche- straat 6; Fox je, Schoutenkompweg 59; kleine hond, diereuasyl. BEKROOND. De R.K. Gymnastiek.Vereen. „Crescendo", welke j.1. Zondag deelnam aan de wedstrijden te Laren (N.H.), uitgeschreven door den Kring ,,Gooi- en Eemland", behaalde aldaar 3 bekroningen, n.L 3e prijs dames le graad; le prijs dames 3e graad en le prijs met| de afd. meisjes (914). De prijzen bestaan uit 2 lauwertakken en 1 medaille. EERSTE CHR. WINTERLEZING. In de groote zaal van „Religie en Kunst" sprak Donderdagavond Prof. Dr. Vollen- hove, ingeleid door Mevr. Landweerde Vis ser, over het onderwerp „Julianus de afval lige". Spr. noemt deze Julianus als de eerste, die het Christendom openlijk tegenhad. Behan delende zijn opkomst, korte bloei en onder gang, noemt spr. eerst iets uit de jeugd van Julianus. Hij werd geboren in het jaar 332. Zijn moeder stierf kort na zijn geboorte. Niet veel later werd zijn vader, Constantijn de Groote, vermoord. Hoewel gedoopt, werd Julianus nooit een Christen. Hij wilde, als velen van zijn tijdgenooten, Christendom en Heidendom vereenigen. Helias, de zonnegod, en Godenmoeder waren hem alles. Toen de regeerende keizer door list zijn vrouw Helena dooden liet, brak Julianus openlijk met het Christendom en trekt tegen den keizer op. Deze sterft en Julianus volgt hein op. Nu beschouwt hij zichzelf als God. „Geef den keizer wat des keizers is" was zijn leuze, doch God erkende hij niet. Slechts kort duurde den bloei van Julianus de afvallige. In een oorlog tegen de Perzen komt hij om. Hij sterft dan met de woorden: „O Zon, waarom hebt Gij mij bedrogen?" Hij heeft zichzelf Is keizer willen hand- kaven tegenover God. Dit was zijn levens- fout. Slechts wie zich, ook als keizer, onder het Woord Gods stelt, vindt het goede in Gods hulp. 1 Na een enkel woord van Mevr. Landweer vr. voor in dankzegging. kenden organist, den heer Breekveldt; toe spraak getiteld „Kaïns vraag" van br. Busch; optreden van den vermaarden goochelaar br. Van den Esker. Voor verdere bijzonderheden zie men de advertentie. VOS GESCHOTEN. Dinsdagmiddag waren eenige onzer plaats genoten. aan het jagen, op een terrein onder de gemeente Barneveld. Een flinke hoeveelheid gevogelte was reeds buitgemaakt, toen men, tot aller verbazing, plotseling een groote goud.vos zag wegvluch ten. Een haastig maar goed gericht schot van een hunner, de heer L. J. Rasch alhier, volgde echter onmiddellijk en reimtje blies zijn laatste adem uit. De goudvos is een zeer brutale kippen- roover, doch komt in deze streken zeer zeld zaam voor. Op voornoemd pachtterrein, dat wel een „eldorado" voor vossen is, door de aanwezigheid van de vele hoenderparken, had men echter nooit iets van zijn aanwezigheid bemerkt en het was een verrassing, toen het beest plotseling in het vizier kwam. „DE GOEDE STRIJD". „De Goede Strijd" (I.O.G.T.), die gedu rende November «en „blauwe winkel" houdt Run de Schrikslaan 25, geeft Dinsdag 17 Nov. propaganda-avond. Het programma be looft afwisseling, o.a. orgelspel van den be- CHR. ORANJE-VER. FILMAVOND. Donderdag 19 November hoopt het be stuur der Chr. Oranje.Vereeniging voor haar leden en verdere belangstellenden enkele films te vertoonen. Allereerst de verlovingsfilm van onze Prin ses. Velen hebben deze groote gebeurtenis niet kunnen zien en vinden dat nog altijd jammer. Ook zullen er zijn, die de vele mooie momenten graag nog eens doorleven. Welnu, zorg dat ge op tijd in „Religie en Kunst" zijt en ge zult een genotvollen en leerzamen avond hebben. Voor de leden onzer Vereeniging worden plaatsen gereserveerd en zij genieten belang rijke reductie. Geeft U vóór a.s. Woensdag op als lid en ook gij deelt in die voorrechten. Lees aan dachtig de advertentie in dit blad. Men kan zich als lid opgeven aan de na volgende adressen: C. N. v. d. Flier, Spoor- str. 13; J. J. van Amerom, Vinkenweg 33; E. de Lange, Heuvelweg 3; Hospes, Middel wijkstraat; H. A. Stork, Stationsweg 10- DRONKENSCHAP. Woensdagavond te 8 uur werd de voor de politie niet onbekende J. W. op de Van Weedestraat aangehouden wegens kennelijke staat van dronkenschap. In een der lokalen van het politiebureau kon W,. zijn roes uit slapen. SOESTER EIERVEILING. Op de gehouden eierveiling van Woensdag j.1. waren de prijzen als volgt: kipeieren (groot) f 6-10 f 650, kipeieren (middel) f5-90 f6.10, henneneieren f3-65f4.10, eendeneieren f3 30. PUBLIEKE VEROOPING. Door notaris A. Römer te Baarn werd Don derdagavond in het café van den heer Th. Sukel aan de Laanstraat publiek verkocht een huis mitsgaders het recht van altijddurende erfpacht op den grond te Soest aan de Beu kenlaan 14. Kooper werd de heer Th. Wigman voor f 2520—. EEN REIS DOOR Z-AFRIKA. De leden der Vereeniging „Soest-Zuid" waren Donderdagavond in het jeugdgebouw aan het Drikje in grooten getale geen stoel svas er onbezet vereenigd, tot het aanhooren van een lezing, door den heer E. J. Haalmeyer. verbonden aan de afd. Cultu- reele Propaganda van de Reisbureau* Lissone- Lindeman N.V. Den Haag, over „Een reis door Zuid.Afrika", waarbij tevens een film werd vertoond. Dc voorzitter van „Soest-Zuid", de heer v. d. Plas, heette allen en in het bijzonder de aanwezige dames, die het bestuur der Ver. op de hand moeten houden, hartelijk welkom. Hierna kreeg' de heer Haalmeijer gelegen heid tot het houden van zijn lezing. Spr. toonde allereerst aan, dat Nederland, uit de geschiedenis wegens afkomst, taal en gods. dienst, gebonden is aan Zuid-Afrika. Jammer is echter, aldus spr., dat Nederland zich zoo weinig aan Z..Afrika laat gelegen liggen. Om de kosten behoeft men het niet te laten. Deze zijn thans slechts pl.in. f 400-waarvoor wij plaats kunnen nemen in zeer gerieflijke en comfortabele booten. Ook de K.L.M. zoude het plan hebben tochten te organiseeren naar Zuuid.Alrika per ts.L.M. vliegtuig. De eerste kolonis.en hebben met zeer veel tegenspoed en rampen te kampen gehad. On danks dit, heeft zich echter een krachtig ras gevormd, vol zelfvertrouwen en is onze moe. dertaai in Z..Afrika gehandhaafd, niettegen- gstaande de poging van Engeland om hun taal in te voeren. Op een bevolking van één millioen is het Zuid.Afrikaansch de taal. Spr.'s doel was meerdere belangstelling te wekken voor Z.-Afrika. Wij hopen, dat hij daarin is geslaagd. De zeer uitvoerige causerie van den heer Haalmeijer werd afgewisseld door het geven van eenige zeer mooie filmpjes, welke ons een beeld gaven van de prachtige natuur en fauna in Z._Afrika, alsmede het uitgestrekte Nationaal Kruger Park (ongeveer de opper vlakte van Nederland) met z'n vele en vreemd soortige dieren. „Soest.Zuid" kan met voldoening terug zien op dezen avond. VERGADERINGEN MIDDENSTAND. Elders in d.t blad hebben wij melding ge maakt van de groo e December-actie, welke door de Soester A i :istands.Vereenigingen zal worden georga.i.rd. De vergaderingen, waarop deze actie nader zal worden toegelicht, zullen worden gehou den op a.s. Dinsdag 24 Nov. in hotel „Eem land" voor de C.W.V. en op a.s. Woensdag 25 Nov. in het parochiehuis Steenhofstraat voor de R.K. Middenstands-Ver. en even eens op Woensdag 25 Nov. in hotel „Eem land" voor de Chr. Middenstands.Ver. Al deze vergaderingen vangen aan om 8.30 uur. Wie niet gek zijn, De varkens blijven een gewichtige rol spe len in onze staathuishoudkunde, speciaal de crisisvarkens. Varkens zijn de troetelbeestjes van de baconfabrikanten. Er is weer eens een inschrijving geweest voor het slachten en zouten van baconvarkens voor de Veehouderijcentrale. Alléén de in schrijvingen van beneden één gulden zijn ge gund. Let wel: de inschrijvers wisten dat na. tuurlijk niet vooraf. Ook Zwanenberg niet, de gewezen bacon.adviseur van de 'regecring. Het was dus bloot „toeval" dat de voornaam ste baconfabrikanten als volgt inschreven: Zwanenberg's Fabrieken te Oss fo.99 Uitboornsche Bacon Fabrieken (van Zwanenberg) f 0.99 Van Zwanenberg's Fabrieken te Winterswijk f 0.99 Wijnbergen's Fabrieken te Boxel (van Zwanenberg) fo.99 Pasman's Exportslachterijen te Steenwijk f 0.99 Udema's Exportslachterij te Gieten fo.99 Hartog's Vlecschmij. te Oss fo.99 Het groote toeval wil dus, dat alle groote baconfabrikanten (Zwanenberg, Pasman en Udema) op den cent af hebben „gecalcu leerd", op zegge negen.en-negentig centen, hoewél zij drie maanden geleden voor ©en rijksdaalder inschreven, waarvan zestig cen ten „opzetje". Varkenspolitiek is wel zéér Ingewikkeld, lntusschen hoe dan ook we hebben de zaak dezen keer „voor *n koopje!" Even tijd voor 'n Caravellis Een dure reclame.campagne van een onzer groote sigarettenfabrieken heeft het den roo- kers ingepompt, dat enkele verloren minuten niet beter zijn te besteden dan door het „toeback suygen" aan een sigaret, 'n Paar vrije minuutjes deugen immers voor niets an ders ze zijn althans te kort voor ernstig werk. Ten departemente van een onzer minister» in Den Haag denkt men daar and-ers over. Dakr gebruikt men een paar verloren minuut jes om de vertegenwoordigers van een groote groep nijvere werkers voor het behoud van hun economische bestaansmogelijkheid te la ten pleiten. En de rest van den ambtelijken tijd gaat die aan het rooken van Caravellis- en andere sigaretten heen Van hetgeen er precies is gebeurd, geeft de „Pluimveebode" op de volgende wijze verslag „Een dezer dagen melfflde een officieel persoon, die de belangen der pluimvee houders wilde bepleiten, zich voor een be spreking bij een onzer hoogste regeerings- ambtenaren aan, Deze deelde hem mede, daarvoor slechts twee minuten beschikbaar te kunnen stellen, waarop zeer terecht werd geantwoord, dat de bezoekende func.ionaris in hooge mate teleurgesteld was, dat voor de belangen van zoo heel veel kleine men. schen slechts 2 minuten vrij gemaakt kon den worden. Het resultaat werd toen, dat er méér tijd beschikbaar kwam". Het „Hbld." bevestigt de historiciteit van de gegevens van dc „Pluimveebode" en noemt den ambtenaar, over wien in het bo venstaande citaat wordt geklaagd. Het is Mr. A. A. van Rhijn, secre-gen. van de depar tementen van Landbouw en Nijverheid. We noemen het niet alleen treurig, dat er ten genoemde departemente zóó weinig ernst aanwezig blijkt om zich van den vreeselijken crisisnood van een belangrijke bevolkings groep op de hoogte te stellen, maar zijn ook pijnlijk verbaasd over het gemis aan ernst bij de studie der vraagstukken, welke aan zekere ambtenaren ter oplossing zijn toever trouwd. Ziehier, waarop het oordeel van Mr. Van Rhijn ten aanzien van den toestand in het pluimveebedrijf was gefundeerd. Hij gaf dit oordeel te kennen in het onderhoud van twee minuten met 'n staartje. Bij die gelegenheid merkte bedoelde re. geeringsambtenaar op, dat de pluimveehou. ders het zoo slecht nog niet hadden. In den afgeloopen zomer was hij namelijk in zijn vacantie bij verscheidene boeren.pluimvee- houders geweest en die hadden hem ver zekerd, dat de pluimveehouderij nog het beste deel van hun bedrijf was. Inderdaad hebben wij die periode ge durende een deel van dit jaar gehad. Maar hoe ontstellend kortzichtig is het, om daar, uit te besluiten, dat de. pluimveehouders niet bitter te klagen hebben! Alsof door een beperkt deel van een jaar een geheel jaar goed gemaakt kan worden, te meer, wanneer dit deel nog geen louter rozegeur en maneschijn te zien gaf. Voorts alsof er inmiddels niet iets is veranderd! Tarwe kostte in den vacantietijd (Juli 1936) per 100 K.G. f 5.621/2. den I2en October j.1. f 8.90. Mais liep in dat tijdvak op van f 71.75 tot f98.50. Gerst van f 74.75 tot f122.50 per 1000 K.G. Men krijgt toch wel een gevoel van ver latenheid, wanneer men aldus moet vaststellen, dat hooge regeringsambtenaren, die groote bevolkingsgroepen door het ontwerpen van doeltreffenden regeeringssteun voor ondergang moeten behoeden, zich voor het vormen van hun oordeel verlaten op een zonnig en indruk uit zonnigen vacantietijd. Jammer was in dit geval, dat de vacantie tijd van den mensch in den druksten werk tijd van de kip pleegt te vallen. In Juli heb ben de kippenhouders geen klagen. Want dan vullen de legnesten zich „vanzelf" en als liet uiterlijk goed gaat, dan prakkezeert EEN DER GROOTSTE EN MEEST MOD. INRICHTINGEN OP DIT GEBIED. de boer niet veel/ D&n denkt hij niet aan het geld, dat de kip heeft gekost, vóór zei legde en aan den tijd, dat ze in den winter tijd voer vraagt, zonder er ieds tegenover te stellen. We willen den heer Van Rhijn eens "n rekensommetje voorhouden. Hij kan het in twee minuten bestudeeren. Een volwassen kipi eet per dag 120130 gram meel- en hard- voer. Dit kost op het oogenblik gemiddeld 12 cent per kilo. De gemiddelde eierproductie zal ongeveer 120 en zelfs in de allerbeste bedrijven niet meer dan 150 eieren per jaar zijn. De eieren moeten dus ook al weer gemiddeld 4 h 5 cent per stuk op brengen om de voerkosten te dekken. Ze brengen dat niet op. Bovendien is er dan nog geen arbeid in rekening gebracht, geen materiaalkosten, geen afschrijving op hokken enz., geen aanschaffings- en opfok- lcosten van de hennen; er is geen rekening gehouden met sterfte. En als de belanghebbenden zulks willen komen vertellen aan hem, die hen helpen kan en zulks behoort te doen, dan heeft deze man, deze publieke ambtenaar, ten hoogste twee minuten tijd! Wc raken getikt „Al mogen dc moderne hygicne, de sociald en preventieve geneeskunde wijzen op een groo,e winst aan gezondheid immers de zuigelingensterfte nadert het absolute mini mum, zoo past toch den hygiënist groote bescheidenheid: want iemand van 45 jaar heeft thans niet meer kans de 80 te halen dan een eeuw geleden". Aklus betoogde in zijn openingsrede Dr J. Ph. EÜas, voorzitter van de veertigste al- gemcene vergadering van de Zuid.IIollanclsche vereeniging „Het Groene Krus" te Rotterdam. Dat de gemiddelde sterftekansen voor do 45-jarigen niet zijn verminderd weet Dr. Elias aan de voortdurende toeneming van geestes- en. zenuwziekten. Volgens Alexis Carrell zijn de ziekten niet overwonnen, doch van aard veranderd. Naar de opgave van den inspec teur van het staatstoezicht op het krankzin nigenwezen bedroeg op 31 December 1935 de bevolking van de krankzinnigengestichten en psychiatrische inrichtingen in ons land 24.960 een cijfer, dat meer dan achtmaal zoo groot is als het aantal verpleegden in alle sanatoria voor tuberculoselijders tezamen, waar op dien datum 3050 patiënten verblijf hielden. Men kan beweren, dat er heel wat meer t.b.c..lijders zijn dan er in de sanatoria worden verpleegd. Dat is ongetwijfeld waar. Maar evenmin valt het te ontkennen, dat er veel meer geesteszieken buiten de gestichten rond- loopen, dan er binnen deze worden bewaakt. Bovendien is het aantal zwakmogesvden van geest legio. Het ongelukkige is, dat deze zwakmogenden de krankzinnigen voor heêle Pieten houden en in hen vertrouwen «tellen. Daarom loopt er zooveel verkeerd op de wereld.

Soester Courant | 1936 | | pagina 7