- de fod*die*isi\/,u\/6lfyUtg.e*i in de Swiei-Unie- en de taalt vxu* West-Sucopa-. dUtHe+tloHcUch Ovevzickt. 2e&dacuf.$tUe! BuitehtaMUcU óvevzickt. De bekende Pro-Deo-Com- missie heeft dezer dagen in haar rapport bijzonderheden over den lijdensweg der Evangelische geestelijken in de Sovjet-Unie gepubliceerd. In de nieuwe Russische grond wet wordt het Russische volk de vrijheid tot het houden van Gods dienstige oefeningen uitdrukke lijk gegarandeerd. In welk een ongehoord krasse tegenstelling deze grondwettelijke garantie staat met het feit, dat men thans de laatste resten der evangelische en katholieke geestelijkheid uit roeit, is te opvallend, dan dat er nog eens met bijzonderen nadruk op zou moeten worden gewezen. Onder het schier eindelooze aantal aanklachten, die het ge cultiveerde Europa op dit gebied in den laatsten tijd tegen de Sovjet-Unie te richten had, valt echter toch de vervolging van de laatste geestelijken door de me thodes, die daarbij worden toe gepast, nog eens extra op. De Pro Deo-Commissie weet over de vervolging van evangelische gees telijken vele gruwelijke bijzon derheden te melden en de katho lieke priesters zijn er zeker niet beter aan toe. Indien men ver neemt, dat voor de bediening van Evangelisch Rusland, op 't oogen- blik nog slechts vier geestelijken werkzaam zijn, en indien men weet, dat de Sovjet-Unie een zes de deel van de aarde omvat, dan eerst zal men de nog jonge Rus sische grondwet naar waarde kunnen schatten. Want men kan de Europeesche wereld toch niet wijs maken, dat al deze geeste lijken hun post vrijwillig verla ten zouden hebben, of dat zij al len zulke infame misdadigers zijn dat de Sovjet-Unie tegen wil en dank wel tegen hen op moest treden. De monnik Archimandrid Jew- genij heeft zich korten tijd ge leden tot het bisschoppelijk con cilie der Russische orthodoxe kerk in het buitenland gewend met bijzonderheden over de verschrik kelijke kerkvervolgingen. Deze monnik, die zelf uit de Sovjet- Unie ontsnapt is, schildert het ontzettende lot, dat in de laatste tien jaren honderden priesters hebben ondergaan. Het is over bodig, hier nader op al deze me- dedeelingen in te gaan zij zijn over het algemeen bekend en het eene geval lijkt precies op het andere. Maar er mag in dit ver band nog wel eens op gewezen worden, dat men in West-Europa zoo weinig doet om het lot van deze ongelukkigen te verbeteren. En dat, terwijl het op het oogen- blik gemakkelijker moet zijneeni gen druk op Moskou uit te oefe nen, dan zulks nog eenige jaren geleden het geval was, toen Rus land zich, behoudens met de ver schillende communistische par tijen in Europa, met ons wereld deel zoo goed als niet bemoeide en er zich ook weinig van aan trok, wat men daar wenschte. Dat is tegenwoordig anders. Rus land spreekt in bijna alle Euro peesche aangelegenheden een woordje mede, het is lid van den Volkenbond en men krijgt den indruk, dat Moskou de in Europa verkregen positie niet gaarne zal willen prijsgeven. In deze om standigheid ligt de mogelijkheid voor Christelijk Europa opgeslo ten, Moskou wellicht tot een an dere handelwijze te dwingen. Er is reeds meer dan eens op ge wezen, dat indien men de Russen te verstaan zou geven, dat er voor Godsdienstvervolgers geen plaats in Genève is, zulks waar schijnlijk tengevolge zou hebben, dat er tenminste eenige verbete ring in het lot van de bijna aan de vernietiging prijsgegeven Rus sische kerk zou worden gebracht. Dat daarmede op zichzelf aan 't anti-godsdienstige element van het communisme nog niets zou zijn veranderd, behoeft wel geen betoog, maar zulks is op 't oogen- blik van secundairen aard. In de allereerste plaats moet het er thans om gaan, vele ongelukki gen van dood en verbanning naar Siberië te redden. Helaas wordt er in deze rich ting echter zoo goed als niets on dernomen. Integendeel: toen Di- mitroff eenige weken geleden herhaalde, wat reeds eenmaal door Lenin en Krassin uitgespro ken was: „Wij zullen alle pries ters wegvagen en de kerken met den aardbodem gelijkmaken", heeft men nauwelijks een protest laten hooren. Een krachtige actie is derhalve noodig, om West-Europa wakker te schudden en haar er Rusland op te doen wijzen, dat, wil het mee blijven spelen, in het Euro peesche concert, het strikt nood zakelijk is, de godsdienstvervol ging, die ieder mensch, of hij zich nu al dan niet voor kerke lijke zaken interesseert, tegen de borst stuit, te staken. Het huwelijk van onze Prin ses. De Rijksbegrooting 1937. Zwemsport in Amsterdam. Opleving in diamantindustrie De datum van 't huwelijk van onze prinses is nu definitief vast gesteld: Op 7 Januari 1937 zal de burgemeester van Den Haag Mr. S. J. R. de Monchy, het huwelijk voltrekken tusschen Prinses Ju- liana en Prins Bernhard von Lippe-Biesterfeld, waarna het kerkelijke huwelijk door den hof prediker in de Groote of St. Ja- cobskerk zal worden bevestigd. Velen uit Den Haag en daar buiten zullen wel teleurgesteld zijn geweest, toen zij vernamen, dat de route, die de bruidsstoet zal nemen, slechts zoo kort is, terwijl bovendien deze route voor het grootste deel door de nauwe straten van de binnenstad loopt, waar geen plaats is voor de groo te menschenmassa's, die onge twijfeld den stoet zullen willen zien. Maar door de verordeningen van de Overheid, die besloten heeft, geen plaatsen langs den weg te zullen reserveeren voor vereenigingen en dergelijke, en mede door de zonder twijfel we derom voortreffelijke maatrege len van de kranige Haagsche po litie, zullen toch waarschijnlijk vele duizenden menschen in staat zijn, onze Prinses als bruid te zien. In heel Nederland is men druk bezig met de voorbereidselen voor 'n waardige viering van de feest dagen. In vele plaatsen heeft men inzamelingen en zelfs straatcol lectes gehouden, om geld te ver zamelen voor een huwelijksge schenk. Het feit, dat men voor het Nationale Huwelijksgeschenk de keus heeft laten vallen op een jacht met toebehoor en, kunnen wij ten zeerste toejuichen, im mers, vele handen zullen werk krijgen door dit geschenk. In Naaiden en Rotterdam hebben de vrouwen het aardige idee ge had, de Prinses een Smyrnatapijt aan te bieden, waaraan iedere vrouw uit die gemeentes een paar knoopen heeft mogen leggen, waarlijk een geschenk dus, waar aan door een heele groep van menschen is gewerkt. Het Naar- densche tapijt is reeds klaar, en het Rotterdamsche kleed zal ook wel niet ver van de voltooiing af zijn. Zonder twijfel zullen deze mooie tapijten een eereplaats mo gen innemen in het paleis, dat voor het Prinselijke paar zal wor den ingericht. In de afgeloopen week is de memorie van antwoord op de Al- gemeene Beschouwingen van de Tweede Kamer over de Rijksbe grooting van 1937 verschenen. Hierin wordt nog geen gewag ge maakt van stabiliseering van den Gulden, evenmin als van herzie ning der pensioenen; er zullen in verband met de monetaire maat regelen verscheidene wijzigingen in de begrooting moeten worden aangebracht. De sport heeft in de afgeloo pen week hoogtij gevierd: In Am sterdam hebben Rie Mastenbroek en Tiny Wagner een prachtige overwinning behaald in de 100 m. vrije slag op de Duitsche Gisela Ahrendt, die naar Holland was gekomen om revanche te nemen Het motorschip „Marisa", voor rekening van de Kon. Shell-groep op de werf van de Ned. Scheepsbouw M$., gebouwd, is te Amsterdam te water gelaten. voor haar nederlaag op de Olym pische Spelen, dezen zomer in Berlijn. Het is haar niet gelukt! Het schijnt, dat onze Hollandsche zwemsters op het oogenblik bijna niet te overtreffen zijn. Men mag tenminste trotsch zijn, als men eraan denkt, dat op het oogen blik van de 26 officieele wereld- zwemrecords 13, dus precies de helft, op naam van Hollandsche zwemsters staan. Of Nederland in staat zal zijn, deze lange re- cordlijst te handhaven, is de vraag. Volgens de Amerikaansche zwemster Eleanor Holme, die zoo als men weet op de Olympische Spelen is geschorst, zijn de Ne- derlandsche zwemsters niet veel waard(!) en zij heeft gezegd, dat zij al de Hollandsche meisjes op de Spelen in 1940 te Tokio een voor een zal verslaanWe zul len zien. Er schijnt een merkbare ople ving te zijn in de Amsterdamsche diamantindustrie. Terwijl er vo rig jaar 1431 arbeiders werkten, is dit aantal op het oogenblik ge stegen tot bijna 2600, dus bijna het dubbele. Een verheugend ver schijnsel! Er zal binnenkort we derom een tentoonstelling wor den georganiseerd, waardoor de toestand hopelijk wederom beter zal worden. Er zijn in Den Haag voorstel len gedaan, om een proef te ne men met het verstrekken van melk aan schoolkinderen tijdens de schooluren. Deze melkver- strekking heeft 'n tweeledig doel: ten eerste is voor vele kinderen bijvoeding in dezen moeilijken tijd onontbeerlijk, en ten tweede heeft men dan een goede be stemming voor overtollige melk. Wel komen er hierdoor vrij groo te onkosten voor rekening van de gemeente. Nederland heeft in de laatste weken bezoek ontvangen van vele beroemde buitenlandsche perso nen: Dr. Maria Montessori, de be roemde kinder-psychologe en on derwij s-expert, vertoeft reeds ge- ruimen tijd in ons land, geeft lezingen en voordrachten, en houdt persoonlijk toezicht op en kele Montessorischolen in Am sterdam en andere plaatsen. De beroemde romanschrijfster Vicky Baum was een dezer dagen in Amsterdam evenals de wereldbe kende filmacteur Emil Jannings en de Fransche artiste Mistingu- ett, die speciaal naar Holland kwam om de première te zien van de nieuwe Hollandsche film „Klokslag Twaalf" in het Metro- pole-Theater te Den Haag. De hooge gasten, die uit Indië zullen komen voor de huwelijks plechtigheden van onze Prinses, zullen binnenkort arriveeren. De dochter van den Mangkoe Nego- ro zal voor de Koningin eenige serimpi-dansen uitvoeren, bege leid doorradiomuziek uit So lo! De gamelanmuziek, die de be geleiding vormt voor deze mooie dansen, wordt vanuit Solo uitge zonden. Zooals men weet, bevindt zich ook de bekende Javaansche dichter Raden mas Noto Soeroto zich onder de gasten. Er zijn vorige week naar aan leiding van de opmerkingen in een voorloopig verslag over de Onder wij sbegrooting hevige pro teststemmen opgegaan over de toestanden aan het Instituut voor Tandheelkunde te Utrecht. Er worden klachten geuit over slech te organsatie van het Instituut, onvoldoende leiding bij het prac- tische werk van de studenten, en ook over de moeilijke kwestie van de „wettelijk slechts ten deele ge vormde" krachten, de tandheel kundigen of tandtechnici, wordt het een en ander gezegd. H.M. de Koningin heeft haar deelneming betuigd aan de nabe staanden van de slachtoffers van de vele ongelukken van den laat sten tijd, o.a. aan mevrouw Carli te Bandoeng, die in een half jaar tijd haar echtgenoot, haar klein zoon Dr. Carli en nu bij den ramp van de „Van der Wijck" haar dochter en schoonzoon heeft ver loren. De familieleden van de slachtoffers van de Sch. 179, waar van het wrak nog steeds voor de haven van IJmuiden ligt, moch ten een bezoek ontvangen van minister Deckers, die zijn deel neming betuigde. Scheveningen is wel zwaar getroffen deze laatste weken, en het is te hopen, dat de hevige storm, die op het oogen blik weer over Nederland woedt, niet meer ongelukken zal veroor zaken. Zoo wentelen de wielen weer Als razend in het rond. Hun strijd om nationale eer. Op Rotterdamschen grond. We rijden door den aether mee, In 't dagelijksch verslag, Zij 't rustig, met een kopje thee, Maar óók metdiep ontzag. Omdat we éven denken aan (Elk is zichzélf het naast) Hoe wij daags naar kantoor toe gaan, Met schier gelijke haast! Wanneer de wekker achter blijkt, Of onze thee te heet, Je veel te lang de krant inkijkt. Of iets te langzaam eet. Wanneer de brug nèt opengaat, Of overwegen dreigen En j' op kantoor alwéér te laatl Een uur zit na te hijgen. Met kramp in borst, in dij en kuit, Of „nog-weer-and're" pijn, Dan voel je pas, wat het beduidt: Zesdagenrenner zijn! Weer wentelen de wielen dan Daar om en om, en om Vóórt gaan de kerels, man aan man. De stoere ruggen krom 't Is als het leven zélf, deez' strijd. De jacht om het bestaan, 't Is het symbool van dezen tijd, Geen mensch wilachteraan! Wie aan de kop ligt, gaat het goed, Vooruit duszij aan zij, Houdt vast het tempo, jahet moét, Of't gaat aan je voorbij! Slechts enk'le prijzen zijn er maar, (In 't leven ook) voor allen De rit is lang, de strijd is zwaar.... Je bent zóó.uitgevallen! Redevoeringen van Mussolini en Eden. Frankrijk gaat voort met den bouw zijner verde digingswerken. De strijd om de Spaansche hoofdstad. De rede van Mussolini, waar van, zooals hij zeide, ieder woord goed overwogen was, keerde zich in de eerste plaats tegen den Vol kenbond. De stelling van absolute juridische gelijkheid van alle na- tie's noemde hij eenvoudig be lachelijk. Daar internationale ont wapening niet mogelijk gebleven is, is het eenigste nationale be wapening. Hij verklaarde deze te land, ter zee en in de lucht ver der te zullen volmaken. Met betrekking tot Engeland noemde hij de Middellandsche zee voor dit land een weg om zijn overzeesche bezittingen te berei ken, voor Italië is deze echter 'n levenskwestie. In Genève verwachtte men ern stige moeilijkheden tengevolge van deze redevoering. Engelsche bladen echter zagen de toekomst niet zoo donker in, zij meenden, dat de Duce hoofdzakelijk voor het Italiaansche volk gesproken had. Uit de overigens openhartige rede van den Engelschen minis ter van Buitenlandsche Zaken in het Lagerhuis sprak den vasten wil nader tot Italië te komen. Vooral door de Fransche bla den werd deze rede zeer gunstig beoordeeld. Hoewel Eden natuurlijk voor den Volkenbond was, waren zijn woorden zoo gekozen, dat zij niet de ontstemming van Italië op wekken konden. Over de betrekkingen met dit land sprekende, legde hij er den nadruk op, dat er niet van een twist, hoogstens van een misver stand tusschen beide landen ge sproken kan worden. Maar ook voor Engeland is de Middelland sche Zee een vitaal belang. Even als Mussolini wenscht hij hier niets liever dan samenwerkingen verzekert, dat Italië's belangen daar niet bedreigd zijn. Ten opzichte van Duitschland verklaarde de minister, dat beide landen oprecht een nauwere vriendschap wenschen. Deze mag «w •*{7* Cr* Da aerste foto van den aanval dar natlonaUataa op Madrid. ArtlllerUl bombardeert df stad vanuit een verdekte stelling nabfj Getafe, echter niet exclusief zijn en ook niet tegen andere landen gericht worden. Engeland zou het evenwel zeer op prijs stellen, als Duitschland, evenals een aantal andere landen mee wilden werken tot herstel der monetaire situatie. Voorts was het bereid de lei ding te nemen in een regeling voor den Europeeschen vrede. In de eerste plaats zou daartoe noo dig zijn een accoord ten opzichte van de bewapening. Resumeerende zijn de drie pun ten van het Britsche program: Versterking van het gezag van den Volkenbond, onderhandelin gen over een Europeesche rege ling en heruitrusting der Brit sche strijdkrachten. Ook in Frankrijk is een minis ter aan het woord geweest. Da- ladier heeft daar een uiteenzet ting over den militairen toestand gegeven. Volgens hem is er geen reden tot ongerustheid. Noord-Oost Frankrijk is al zoo solide verdedigd, dat van die zijde geen gevaar te duchten valt altijd volgens Daladier dan; nu zijn het Noorden en de Jurakant aan de beurt. Dit laatste voor 't geval, dat de Zwitsersche neu traliteit geschonden mocht wor den. Als het parlement hem een crediet van 500 millioen francs geven wilde, meende hij daar een heel eind mee te komen. De Poolsche minister Beek en zijn echtgenoote zijn te Londen aangekomen. Voor het vertrek van den minister uit Warschau was hem al verzocht, het emi gratie-probleem met rust te la ten, daar de Engelsche regeering hier voorloopig niet op in zou kunnen gaan. In Engeland is men n.1, bang, met het oog op Duitsch land, over het koloniale vraag stuk te beginnen. Hoewel, naar men meedeelt, Beek zich hieraan houden zal, is het niettemin een teleurstelling voor hem. Gelukki ger is hij, wat betreft de kwestie van Danzig. Duitschland zou er niet meer op staan, dat de Vol kenbondscommissaris uit deze stad vertrekt. Daar dit het werk van Beek is, stemt het allicht Eden gunstiger voor hem. Men verwacht algemeen, dat een on geschreven accoord tusschen bei de landen tot stand zal komen, en wel op de volgende grondsla gen: Verhindering van blokvor ming in Europa, verwerping van het denkbeeld van politieke kruis tochten, erkenning van Polen's belangrijke positie als hindernis voor een Russisch-Duitschen oor log. Zoowel Engeland als Polen zouden hiermede gebaat zijn. In Spanje woedt nog steeds den burgeroorlog. Nu schijnt deze echter toch wel in een critiek sta dium gekomen te zijn. Nadat de Nationalisten steeds meer Madrid genaderd waren, verschillende dorpen in de omgeving bezet, en het belangrijke vliegveld Getafe veroverd hadden, wordt op dit oogenblik de strijd reeds in de straten der hoofdstad voortgezet. Het is zeer waarschijnlijk, dat wanneer dit overzicht verschijnt, de stad geheel in handen der Na tionalisten is. Dit beteekent geens zins het eindft van den burger krijg.

Soester Courant | 1936 | | pagina 8