Phocd-2uid! Builetotafrd&C'U Oite&zuht. De- stcifd mm belet# s-eüate toeslandm. BiHH&tiohd&cU OvevziM. Als Je zoo de kaart 'es opslaat, van het Europeesche Rijk, Als je dan 'es even nagaat, Waar ligt Holland nou..? wel ktyk.. Dan zie je een heel klein vlekje, Ergens aan den linkerkant, Haast tè klein zelfs Is het plekje Voor het woordje: Nederland. Vól rivieren en kanalen, Met een Inham van de zee, Waar men steden bouwt op palen.» En het telt maar naüw'lijks meel Maar, kom nou 'es even kijken In dat waterrijk gebied, Dan, dan zal je eensklaps blijken! Hézóó klein is het toch niètl Want Je vindt er goede wegen Voor het meest modern verkeer. En je komt er bruggen tegen. Dóór alleen voor: alle eer! Als een stuk van onze glorie Ligt daarginds de afsluitdijk. Met z'n roemvolle historie Voor het Nederlandsche Rijk! En ziedaar., een niéuwe ader Is gereedgekomen, dan, Noord en Zuid elkander nader Is het schoon symbool ervan. De Moerdijkbrug is geopend, Ginds, door Neerland's Koningin, En als allereerste loopend Wijdde Zij een arbeid in Waarop Holland trotsch en fiér Is* Die z'n naam verspreidt als tolk. Waaruit blijkt, hoé of het hier is: Klein het land, maar., groot het ^Tolk! Dat het zóó steeds blijven moge! Éénsgezind, als het symbool. 't Onze welvaart weer verhooge! Holland één, zij het parool! Bij de opening van de nieuwe Moerdijkbrug op Zaterdag 12 December '36, door H.M. de Koningin. De constitutioneele crisis in Engeland. Aan de dagen van spanning in het Britsche wereldrijk is nu goeddeels een einde gekomen. Na de verklaring van Mrs. Simpson, dat zij den Koning geheel vrij liet, leefde onder een groot ge deelte van het volk de hoop, dat de Koning zijn trouwplannen op zou geven, en de regeeringstaak verder zou blijven waarnemen. Eenige dagen later evenwel, las Baldwin in 't Lagerhuis een Ko ninklijke boodschap voor, waar in de Koning het volk meedeelde, dat hij afstand van den troon deed en al zijn rechten aan zijn broer den Hertog van York zou den komen. Nog een laatste af scheidswoord sprak de afgetre den Koning tot zijn volk, en ver volgens trok hij het land uit, naar Oostenrijk, dat voor zijn eigen vorst geen gastvrijheid kent, maar staatshoofden uit an dere landen wel gaarne 'n woon plaats biedt. De nieuwe Koning, George VI, wacht nu een moeilijke taak, ten eerste heeft hij het wel tegen, dat hij eigenlijk nooit op den voorgrond getreden is, het volk kent hem dus niet, zoodat hij ook niet, wat men noemt „populair" kan zijn. Daartegenover staat echter weer, dat zijn echtgenoo- te, Koningin Elisabeth en zijn beide kinderen zeer de sympathie van het volk hebben. Door haar liefdadigheid en vriendelijk op treden heeft de Hertogin van York allerwege de liefde van het volk weten te verwerven. Dan: de koninklijke waardig heid heeft in Engeland, maar vooral in de Dominions wel zeer geleden. De Koning was de eenige band tusschen Engeland en zijn Dominions. Het spreekt dus wel vanzelf, dat aan deze band niet te zeer gerukt mag worden, en bovendien, dat de Koning iemand moet zijn, die men in de Domi nions ook eerbiedigen kan. Nu schijnt George VI iemand te zijn, die, hoewel hij weinig op den voorgrond trad, toch met vrijwel alle belangen van het Britsche Imperium bekend is, en alles met groote interesse volgt. En dat het volk zich al gauw over de teleur stelling van het tragische einde van de regeering van Koning Edward VIII heeft heen gezet, blijkt wel uit het feit, dat toen de nieuwe Koning uitgeroepen werd, het volk hem geestdriftig toejuichte! Ierland vond dit optreden van den nieuwen Koning een mooie gelegenheid om nog een stapje verder te gaan, en nu in het bin nenland geheel eigen baas te zijn. Het Parlement van Dublin nam met 79 tegen 54 stemmen een wetsontwerp aan, waarbij de functie van gouverneur-generaal opgeheven wordt. De nieuwe Ko ning wordt erkend, maar zijn aan deel in het bestuur der Vrijstaat wordt noa meer ben er kt. Evenals. in de Dominions zal hij alleen de bultenlandsche aangelegenheden mogen regelen, de diplomatieke en consulaire ambtenaren benoe- enz. Hoe Engeland hier op zal reageeren, is nog de vraag, maar deze kwestie zal wel niet erg ge legen komen op het oogenblik, nu er al zooveel dingen zijn, die het de Britsche regeering moeilijk maken. Spanje. De Volkenbondsraad te Genève heeft zich bezig gehouden met de „bestudeering" van de Spaan- sche kwestie. Del Vayo, die voor Spanje, het Spanje, waarvan de regeering in Valencia zetelt dan, sprak, betoogde, dat het doel van dit beroep op den Volkenbond niet was, een vragen om hulp, maar een wijzen op het oorlogs gevaar, dat deze strijd in de Spaansche landen met zich mee bracht. Hij wees erop, dat het niet-inmengingsaccoord den bur geroorlog niet had kunnen ver hinderen. Na nog een paar „vriendelijkheden" aan de Fas cistische landen, in het bijzon der Duitschland en Italië, ver klaarde Del Vayo, zeker te zijn van de overwinning van zijn par tij. Noch de Engelsche, noch da Fransche minister van Buiten- landsche zaken was aanwezig. Dq vertegenwoordigers, die voor hen 't woord voerden, zeiden met vele woorden eigenlijk nog niets; dit waarschijnlijk, om de Engelsch- Fransche bemiddelingspogingen, waarvan niemand gelooft, dat zij eenig resultaat zullen opleveren, niet te bemoeilijken! Veel verandering is er overi gens niet in den stand van den strijd om Madrid gekomen. Eeni ge doorbraakpogingen der recht- sche troepen mislukten en verder gaat de verwoesting der Spaan sche hoofdstad geleidelijk voort. Frankrijk. In verschillende plaatsen in Frankrijk zijn de stakingen nog in vollen gang. Hier en daar doen zich incidenten voor, zooals bijv. te Rijssel, waar de stakers met geweld wilden verhinderen, dat een 120-tal werkwilligen zich naar de fabriek begaf. Ook in Chantenay is nu een staking uit gebroken en hebben de stakers de werkplaatsen bezet. Zwitserland. Het proces-Frankfurter is nog niet afgeloope». Het O.M. heeft zijn eisch tot een gevangenis straf van achttien jaar gemoti veerd, met er op te wijzen, dat het hier een moord geldt en geen politieke misdaad, dat deze daad wel het uitvloeisel kon zijn van een losbandig, mislukt leven, maar niet van zijn haat tegen de Duitschers, ten gevolge van de Jodenvervolgingen. De verdachte had verklaart uit liefde voor Zwitserland te handelen, maar zijn misdaad was een Inbreuk op de fia,MvVüiirÉ»ia Het huwelijk onzer Prinses. Het is nu bekend geworden, wie als getuigen zullen fungeeren bij het huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernhard. Verschillende hoogwaardigheidsbekleders uit ons land zullen deze functie ver vullen, zoomede een der leden van het huis Lippe Biesterïeld, Ter gelegenheid van het groo te feest zal er op 2 Januari een hofbal worden georganiseerd, zoo groot, als er sinds jaren niet ge houden is. Niet minder dan 1200 gasten zullen heirop uitgenoodigd worden. Eveneens zal er een gar- nizcensbal worden gehouden, na melijk in de Ridderzaal, waaraan ook zeer vele gasten zullen deel nemen. De hooge gasten, welke naar Nederland zijn gekomen om de huwelijksfeesten bij te wonen.nl. de deputatie van den Sultan van Djocja en Mangloe Negoro VII Onze foto toont Koning Qoorge VI en Koningin Elisabeth in gezelschap van hun kinderen. LlnkO kEQQILortnaa« De kerk tegen atheïsme en bolsjewisme. Even lang als het communisme bestaat, bestaat ook de strijd van de Kerk, zoowel protestant als katholiek, tegen deze ideologie, die openlijk het atheïsme predikt en eiken godsdienst als „opium voor het volk" beschouwt. Sinds de stichting van de Sovjet-Unie, waar godsdienstvervolgingen van hooger hand worden georgani seerd, kan men dezen strijd wel haast permanent noemen, hoe wel er dikwijls een verslapping in de krijgsverrichtingen intrad. Desondanks kan men niet bewe ren, dat de Kerk in dezen strijd groote overwinningen heeft kun nen bevechten. Integendeel bols jewisme en anti-godsdienstige stroomingen namen en nemen hand over hand toe en in Spanje heeft de R.K. Kerk een gevoeli- gen slag gekregen. Kerken en kloosters zijn verwoest, vele priesters hebben het leven moe ten laten en een enorme organi satie werd stuk geslagen. En heeft het Vaticaan ook niet in Mexico zijn grooten Invloed van weleer verloren? Het Vaticaan is intusschen geen macht, die een geleden nederlaag niet ongedaan tracht te maken en op het oogenblik ziet men dan ook, dat de R.K. Kerk zich voor bereid op een nieuwe campagne tegen de vijanden van den gods dienst. Het is noodig aan deze nieuwe campagne speciale aandacht te wijden, want de strijd zal dit keer gevoerd worden met andere dan de gebruikelijke middelenen de invloed daarvan zal naar alle waarschijnlijkheid in geheel Europa te bemerken vallen. Beschouwen wij nog voor een oogenblik de gebeurtenissen in JBpanje: Is het nu enkel en alleen de Komintern, die de dingen naar den huidigen toestand gedreven heeft? Voor een groot deel moet dit bevestigend beantwoord wor den en de R.K. Kerk stelt zich dan ook onverzoenlijk tegenover de communistische internationa le. Maar anderzijds en ook de Kerk ziet dit in kan het niet alleen de bolsjewistische anti godsdienstige propaganda ge weest zijn, die de Kerk zooveel Jchade heeft berokkend. Het anti godsdienstige zaad moet 'n gun- Btigen bodem hebben om te kun nen ontkiemen en van het feit, dat deze bodem in Spanje be stond, kan men mede aan de Kerk een verwijt maken. In Rome heeft men dit inge zien en men maakt er geen ge heim van. Sterker nog, het Va ticaan heeft er een leering uit getrokken en met deze leering kan het en het geheele anti- bolsjewistische kamp zijn voor deel doen. „Het levende christendom moet trachten de misstanden weg te nemen, die de kern vormen van de bolsjewistische aanklacht te gen de kapitalistische «maatschap pij", aldus liet kardinaal Hlond zich dezer dagen uit. In Weenen sprak een hoo|e geestelijke als volgt: „De nood zakelijke goederen des levens zijn aanwezig, zij wachten slechts op een rechtvaardige verdeeling. Men moet dus alleen maar we gen en middelen zoeken om ze te brengen, waar men ze noodig heeft. De liefdadigheid moet de kroon zijn op het werk der recht vaardigheid". En in een herderlijke brief, die 1.1. Zondag werd voorgelezen in de R.K. kerken in Tsjecho-Slo- wakije, bevatte een warm plei dooi voor de armen en noodlij denden en keerde zich tegen een „onbarmhartig streven naar de grootst mogelijke winst". Zooals men dus ziet maakt Rome zich op tot een hernieuw den strijd tegen communisme en atheïsme en zulks door middel van een actie voor betere sociale toestanden. En dat deze actie zal worden gevoerd met alle midde len van een moderne propagan da blijkt uit 'n bericht uit Rome, volgens hetwelk de pauselijke ge zanten opdracht hebben gekre gen de mogelijkheid te bestudee- ren van practische samenwer king van de katholieke, algemeen christelijke en staatskundige krachten, opdat het economisch leven en het sociale organisme met christelijken geest doortrok ken worde. Van hun bevindingen moet rapport worden uitgebracht aan den kardinaal-staatssecretaris. Uit dit bericht kan men de conclusie trekken, dat men de groote massa des volks op de zelfde wijze wil gaan bewerken als zulks onder communistische leiding geschiedt, maar dan met eigen doeleinden. Een experiment dat met aandacht gevolgd dient te worden. H.M. de Koningin na de inspectie van de eere-escorte in gesprek met kapitein van Tilburg, commandant van de escorte. Zij, die plaatsen hebben ge huurd in perceelen langs de route van den koninklijken stoet, op den dag van het huwelijk, moe ten volgens de politieverordening uiterlijk om 9 uur des morgens aanwezig zijn. Een maatregel, die noodzakelijk blijkt te zijn, om verwarring en dergelijke te voor komen. Het zal dan ook In de residentie een drukte van belang worden, en het is te hopen, dat alle menschen, zoowel de inwo ners van Den Haag als de gas ten, ertoe zullen medewerken, om zooveel mogelijk assistentie te verleenen aan de politie en aan de Eerste Hulpdiensten enz. Laat eenieder, die een plaats op de, tribunes heeft, of die 'n plaatsje langs den weg zal zoeken, zich zoo warm mogelijk te kleeden, neem zoo mogelijk warme dran ken in thermosflesschen mede, dan zal het Roode Kruis niet zoo veel werk hebben! De Lijster verongelukt. In de afgeloopen week heeft er een vliegongeluk plaats gehad, zoo ernstig, als er bij de Neder landsche luchtvaart gedurende anderhalf jaar niet is voorgeko men. Het K.L.M.-toestel „Lijster" is door tot nu toe onbekende re denen tegen een huis gevlogen en neergestort. Het vliegtuig, dat 13 passagiers en 4 leden der beman- T-! Moerdijkbrug geopend. ter dagmorgen heeft H.M. de M: ingin de plechtigheid ver- waardoor de nieuwe ver- 'n 'ing tusschen Noord en Zuid- u-land voor het verkeer werd *nd. Nadat H.M, was toege en door Minister van Lidt ude, heeft Zij, door aan een eklaurig koord te treden, /laggen, die den ingang ver- rrden, verwijderd, waarna er een tocht over.de brug werd ge maakt. Overal, vooral natuurlijk in Dordrecht en Breda, werden feesten e.d. gehouden en er was een passende versiering aange bracht. Voorts stonden natuur lijk de sterrit, waaraan door een ongewoon groot aantal personen werd deelgenomen, en het nieu we monument der K.N.A.O. in 't middelpunt der belangstelling. Deze r?'"purtenis is wel een zeer bijzondere, want de nieuwe, bij na duizend meter lange brug heeft zoowel voor Noord- als voor Zuid-Nederland een buitenge woon groote beteekenis. ning aan boord had, brandde ge heel uit; slechts een passagier, de Duitscher Schubach, werd ge red, deze is echter zwaar gewond, terwijl de stewardess, mej. Bon- gertman, lichte verwondingen be kwam. met zijn echtgenoote en dochter, zijn dezer dagen door H.M. de Koningin in audiëntie ontvan gen. Om een hoed In de afgeloopen week is er in Oss weer eens een flinke buren ruzie geweest, die weldra in een echte vechtpartij ontaardde, en dat alles naar aanleiding van eenhoed! Een Ossche jonge dame droeg namelijk een hoedje, waarover enkele „vriendinnen" eenige minder vleiende opmer kingen maakten. De eigenares van het hoofddeksel werd hierop zeer boos, en ging de meisjes met haar parapluie te lijf, zoodat wel dra een vechtpartij ontstond. Toen voelde de moeder van een dezer meisjes zich gedrongen, om met een klomp in de hand de moeder van een der andere meis jes aan te vallenMen be grijpt wat er gebeurde: de ge heele buurt bemoeide zich erme de en in minder dan geen tijd was de ruzie tusschen een paar meisjes veranderd in een formeel buurtbewonersgevecht. De politie kwam erbij te pas, en tegen ver scheidene personen is procesver baal opgemaakt wegens mishan deling, vernieling enzoovoorts. Alles om een hoed

Soester Courant | 1936 | | pagina 8