Dc bruq tusschcn twcg continenten T rans-Atlantische vluchten worden alledagsch Postvervoer in het heden en het verleden Batttrsi nn!"" '1e. nrr«V IN I\ff f A NnKOII WBEDRIJ V D.LH. maai-, en andere ma-. In het komende voorjaar kan bijna met zekerheid de instelling van een geregelden luchtpostdienst ook over den Noordelijken Atlantischen Oceaan verwacht worden. De Noord-Atlantische vluchten zullen tengevolge van het onberekenbare klimaat gevaarlijker en zwaarder zijn. Maar er be staat geen twijfel, dat het zal gelukken, zooals ook de Zuid-Atlantische vluchten gelukt zijn, en functionneert de geregelde dienst eenmaal, dan zal de ervaring van zelf leeren, hoe de machines nog doelmati ger en de regelmatigheid nog verder op- gevoerd kan worden. Spoedig zal het dan iets vanzelfsprekends zijn een brief met behulp van de verschil- Staten te zenden, dagc<n met behulp van het Zeppelinverkeer. Mis schien zal het een dagelij ksche dienst kunnen worden, die in drie dagen de post van Amsterdam naar San Francisco brengt. Het begrip tijd zal dan noodzakelijk een volkomen verandering ondergaan. EEN VLIEGTUIG KAN OOK ZONDEK PILOOT WEL VLIEGEN De porto van deze brieven, die slechts 5 gram mogen wegen, bedraagt Sy2 cent. Een groote schrede vooruit bij deze groote af standen. De vlucht over de onafzienbare water vlakte van den oceaan duurt alleen al 15 uur! Zelfs als twee piloten elkaar steeds aflossen, dan vermoeit deze afstand hen heel erg. Welk een plichtsgevoel ook is er noodig bij de bemanning der steunpunt- schepen! Zij blijven veel langer dan welke scheeps bemanning ook ver van het vaderland al al worden de menschen ook goed verzorgd. Het door de luchtvaartmaatschap pij toegepaste systeem van afschieten" van een vliegmachine heeft zich tegenover alle andere methoden weten te handhaven. De groote eischen die aan den motor en het materiaal worden gesteld bij een normale opstijging, het opstijgen van de door den grooten voorraad benzine overbelaste ma chine uit het water wordt vermeden en tijd gewonnen. En dan de nieuwe ruwe olie- motoren! Zij komen eigenlijk pas bij heele groote afstanden tot hun recht, omdat het gewicht der motoren grooter is dan dat van een benzinemotor en eerst vergeleken kan worden bij het afleggen van lange afstanden door de besparing der brandstof. HIJ KON ZIJN EIGEN MUZIEK NIET Een lesvliegtuig, dat bestuurd werd* door een leerling, die voor de eerste maal alleen de lucht inging, startte dezer dagen van Le Bourget, het groote Fransche vliegveld. Een uur lang ging alles goed, maar toen kreeg de koene piloot het te kwaad! Hij werd bang, en de wolken waren zoo dicht, dat de nog onervaren vlieger zijn orienteering ver loor. Toen nam hij eenkort besluit, en sprong met zijn parachute uit het vliegtuig, zonder zich om het vliegtuig te bekomme ren, en landde veilig op den beganen grond. Het verlaten vliegtuig vloog een half uur lang boven de staa Parijs, zonder dat men er aan kon merken, dat het niet bestuurd was! Toen wendde het zich naar het Westen, en stortte ten slotte neer in den tuin van een oud slot in de nabijheid van Parijs. De verschrikte slotbewoner snelde met zijn be dienden naar het verwoeste vliegtuig, en zocht vertwijfeld en vergeefsch naar een piloot, waarvan hij dacht, dat deze onder de versplinterde machine moest liggen! Wanhopig belde hij ten slotte het vlieg veld op, om te hooren, dat de doodgewaan de piloot juist met grooten eetlust zijn avondmaal aan het verorberen was! Dit avontuurtje kost de Vliegschool de kleinig heid van anderhalf miP'^en HOOREN! De componist Ernest Reyer speelde bui tengewoon graag biljart, in zijn vrijen tijd wist hij niets liever te doen. Eens was hij uitgenoodigd op een avondfeest en om hem een groot genoegen te doen verzocht de heer des huizes hem of hij zin had een partij biljart met hem te spelen. Reyer nam het aanbod gaarne aan en verdiepte zich geheel in zijn spel. Ondertusschen was in een andere kamer een jonge zangeres aan den vleugel getre den en zong verschillende van Reyers com posities. Juist hoorde men, meesterlijk ver tolkt, de aria van Brunhilde uit „Sigurd", toen de componist woedend zijn biljart- queu neersmeet en boos zei: „Die vervloekte muziek men kan waarachtig niet eens rustig een partij bil jart spelen!" BIJ DE ILLUSTRATIES Links boven: De vliegboot „Sanoem" op het uitgezette sleepvlot van de „Westfalen". reusachtige afstanden iets anders. Hier voorbij het vliegtuig en het kostte moeite eischt het algemeen belang dringend in- hem binnen boord te halen. De goede din- voering van de snelste verkeersmiddelen, gen waren ongenietbaar". Om deze reden besloten verschillende Eu- De Zeppelin kon slechts één troost zen- ropeesche maatschappijen, zich op het den. Op de hoogte waar hij zich bevond, transatlantische vliegverkeer te gaan toe- zag hij reeds de rookpluim van de „Schwa- leggen, aangezien zjj hier alleen de moge- benland" opstijgen en haastte zich dit be- lijkheid vond, haar wieken wijder uit te richt aan het vliegtuig door te geven, slaan. Tegenwoordig is het vliegen over den En de post heeft niet geaarzeld de hel- Zuid-Atlantischen Oceaan in dienst der pende hand te bieden om, nadat de moge- posterijen een droge, exacte onderneming, lijkheid was geschapen voor een regelma- De 16.300 K.M. b.v. welke afstand van tigen en veiligen overtocht, door de toe- Frankfort a. M. over Bathurst in Noord wijzing van het postverkeer de regelmatige Afrika naar Natal in Zuid-Amerika heen en vluchten mogelijk te maken, vandaar over Rio de Janairo, Buenos Aires Rechts boven: Een landingsterrein inAfrikaansch Bathurst Midden: Het vliegtuigsteunpunt „Westfalen" voor den „Vinger Gods", Fernando Noronka. L i n ks: Als tegenstelling: hoe de post door kara vanen verder naar het binnenland van Afrika wordt vervoerd. Rechts: De vliegboot ,Taifun" in de kraan van de „Westfalen"

Soester Courant | 1936 | | pagina 4