- -0 De TeeMofyeh- zijn befyetiMH Binnen tondsch- Ov&vzickt. Buiiehlcuidsck Ouevzickt. j 1 8 P i i 1 Den Haag in een sprookjesstad herschapen! Zaterdagmorgen den 19den De cember 1936, hebben onze gelief de Prinses Juliana en Prins Bern-* hard op 't Stadhuis te Den Haag aangifte gedaan van Hun voor genomen huwelijk! Toen waren de bruidsdagen dus begonnen, en dat was aan alles te merken! Ten eerste na tuurlijk was het in de stad een drukte van belang, reeds zeer vroeg in den morgen zag het in de binnenstad zwart van de men schen,, en het aantal verkoopers van Oranje-strikjes, -knoopjes en -speldjes was legio! k«iar al die lieden hebben Zaterdag goede zaken gedaan, want ten eerste wilde natuurlijk een ieder zich met Oranje of dé Lippische kleu ren tconen, omdat het feest van de Prinses begonnen was, en ten tweede zijn de menschen op een dergelijken bijzonderen dag, die weldra een dag van historische beteekenis geworden zal zijn, vrij- g -ger dan anders. De geheele stad is versierd. Niet alleen in de. binnenstad, al ko men daar natuurlijk de meeste gasten van buiten Den Haag, maar ook in de buitenwijken. In al de verschillende deelen van de stad hebben zich reeds weken van te voren comité's gevormd, die zich ten doel hebben gesteld, om gelden in te zamelen voor een feestelijke en passende decoratie der straten. Er zijn dan ook in schier alle wijken groen, oranje en Lippische kleuren aangebracht En Zaterdag wapperden ook weer de vele vlaggen van de hui- jen en gebouwen, wat het feeste lijk aanzien niet weinig verhoog de! De versieringen in de stad zijn buitengewoon smaakvol en fees telijk, overal ziet men slingers vati dennengroen, dat zich in ver band met het jaargetijde natuur lijk het allerbest leent voor der gelijke doeleinden en verder heeft men overal oranje potjes met bloemen, lampions, slingers, lin ten en vlaggen in de nationale kleuren aangebracht. En niet al leen de straten zijn versierd, ook de huizen, want alle overheidsge bouwen hebben decoraties, en talrijke particulieren hebben, be halve de vlag, ook groen en oran je, dikwijls met portretten of wa pens van het Koninklijk paar er- tusschen, aan hun huisgevels la ten bevestigen. Alle toegangswegen tot de stad bij de aangrenzende gemeenten dus, zijn versierd, zoodat men di rect als men de Residentie bin nenkomt, bespeurt, dat men in een feeststad arriveert! De stad biedt dan ook een buitengewoon mooien en vroolijken aanblik, en het staat vast, dat de Residentie nog nooit 'n dergelijk feest heeft beleefd. Want al was natuurlijk de huwelijkplechtigheid van onze Hooge Landsvrouwe ook een fes tiviteit van den allereersten rang, de tijden zijn veranderd, en zoo als nu, heeft Den Haag nog nooit feest gevierd! En zelfs al zou er op straat niets te merken zijn van deze bijzondere gebeurtenis, men zou dan tóch direct voelen, dat er iets feestelijks in de atmosfeer hangt. De lucht is geladen met feestvreugde, alle menschen kij ken vroolijk en in de stad heerscht dan ook werkelijk een buitenge- meene drukte. Vooral des avonds is de volte in de straten ongewoon groot, want dan worden de feestverlich tingen ontstoken, die de stad 'n sprookjesachtig aanschijn verlee- nen. Natuurlijk concentreert ook dan de belangstelling zich op de voornaamste straten in het een trum, en vooral het Buitenhof met de vele gezellige restaurants, dat baadt in een zee van licht, en het Voorhout, dat als altijd weer in het middelpunt van de belangstelling der Oranjeklanten staat en waar nu zelfs een groo- te poffertjeskraam in 17de eeuw- sche stijl is opgetrokken, trekken vele menschen. Ook het Paleis in het Noordeinde interesseert de menschen zeer, vooral ook om de prachtige verlichting en versie ring, welke H.M. de Koningin zelf heeft ontworpen. Den geheelen dag hoort men muziek in de straten, er worden optochten en zanguitvoeringen gehouden, wedstrijden voor de jeugd, enz. enz., en vooral Zater dagmorgen klonken er feestklan ken door de stad: alle klokken luidden En het mooist van alles is, dat op den dag van ondertrouw, den dag waarop het Prinselijke Paar de bruidsweken inging, de zon aan een stralenden blauwen he mel stond, terwijl voordien de geheele week de regen uit een grijzen hemel gestroomd was... Allen waren dan ook met som bere voorgevoelens vervuld, en meer dan eens hoorden wij zeg gen: „Als het nu Zaterdag eens zoo regent!" Maar het leek wel alsof de „weergoden" medelijden hadden met de arme menschen- kinderen, want toen de langver wachte Zaterdag aanbrak, stond het befaamde Oranjezonnetje hoog aan een blauwen hemel, zoo blauw, alsof het Mei was inplaats van midden December! Wel stond er een tamelijk frisschen wind, maar deze hinderde den men schen in het geheel niet. Integen deel, hij maakte juist, dat de vele vlaggen vroolijk wapperden! Wij hopen dan ook, dat het den 7den Januari minstens even mooi weer is als het Zaterdag was, want be ter zouden wij het ons niet kun nen wenschén! Alle feestklokken luiden, alle menschen zien er vroolijk uit, alle straten en huizen zijn versierd: de Bruidsdagen van onze Prinses en onzen Prins zijn aangebroken! Prinses Juliana en Prins Bern- hard geven kennis van Hun voorgenomen huwelijk. Den Haag-sprookjesstad. Hoog conjunctuur in de residentie. Opheffing van beperkende bepalingen in het amusements bedrijf. De Haagsche politie voor een moeilijke taak. De dijkval bij Capelle. Nietig verklaring van goudclausules. Het belangrijkste feit van de Hfgeloopen dagen: onze beminde en geëerbiedigde prinses Juliana en Prins Bernhard, Haar sympa thieke verloofde, hebben Zater dag-morgen ten etadhuize van 's Gravenhage kennis gegeven van Hun voorgenomen huwelijk. Klokslag half elf betraden de .bei de vorstenkinderen, zonder eenig gevolg, het bordes van 't schoone Haagsche stadhuis, waar zij ont vangen werden door den burge meester Mr. de Monchy. Op het zelfde oogenblik begonnen alle kerkklokken van de feestelijk ver sierde residentie te beieren. Daar mede heeft men meteen de serie Proviand „maroheort" naar nat front. Sohapen en gelten bestemd voor de voeding van het vreemdelingenlegioen In Spanje. Holland, Holland, Jij en Oranje Vormen samen een band. Onverbreekbaar, hecht en sterk, Innig verwant! Heel ons Volk is daarin Eén van wil en van zin. Van Dokkum tot Rockanje.... Voor Nederland en Oranje! Holland, Holland, Moeilijke dagen Kwamen ook, zonder tal. Stormen gierden om ons heen, Strijd, overal 't Ging ons alles voorbij, En we juichten weer blij Van Dokkum tot Rockanje, Dat danken we aanOranje! Holland, Holland, Dagen van weemoed Rouw en smart voor ons land, Hebben sterker nog vernauwd d'Innigen band. Vreugde heerscht nu alom, En we juichen daarom Van Dokkum tot Rockanje: Lang leve het Huis van Oranje! Holland, Holland, Heerlijke dagen Breken thans voor ons aan, Heil U Bruidspaar! Al 't Geluk, Dat mag bestaan.... Is de innige wensch Van wel iéderen mensch, Van Dokkum tot Rockanje, Geluk voor het Huis van Oranje! feestdagen ingeluid, die eerst af- geloopen zal zijn, nadat op 7 Jan. het vorstelijk huwelijk is voltrok ken. De residentie heeft blijk gege ven te weten, wat het in deze dagen aan het land verschuldigd is. De vele vreemdelingen, die de koningsstad op het oogenblik be zoeken, komen in 'n ware sprook jeswereld. De binnenstad is her schapen in een lichtzee, vroolijk wapperen de vlaggen van de hui zen en door de straten beweegt zich iederen avond een enthou siaste menigte, die op allerlei mo gelijke wijzen uitdrukking geeft aan haar vreugde over het groo- te geluk, dat zijn intrede in het Paleis aan het Noordeinde gedaan hèeft. Vele beperkende bepalingen zijn voor deze dagen opgeheven. De winkels zijn.tot 'snachts twaalf uur open, de restaurants en ca- fé's er is al een Lippe-Detmold Stube onder! sluiten hun deu ren eerst om drie uur in den mor gen en in den nacht van 6 op 7 Januari zullen de vele bezoekers, die geen onderkomen in een hotel hebben kunnen vinden, geen kou behoeven te lijden, want dan mo gen alle amusementsgelegenhe den net zoolang open blijven als men maar wenscht. Voor de Ne derlanders, die wat de sluitings uren van café's in vergelijking met het buitenland een hoop te kort komen, is dat een attractie te meer. Het behoeft wel niet gezegd te worden, dat het vorstelijk huwe lijksfeest aan de residentie een ware hoogconjunctuur heeft ge bracht. Electriciens voor de vele versieringen waren in den afge- loopen week niet te krijgen, zoo dat men vele werkkrachten van buiten Den Haag moest laten ko men. In de amusementsgelegen heden, die hun gasten in deze dagen het allerbeste zoowel op cullinair als geestelijk gebied voorzetten, verdient men goud geld. Slechts met den verhuur van plaatsen op de tribunes en in de huizen langs den weg, die de huwelijksstoet op 7 Januari zal volgen, vlot het niet al te zeer. Dat is een gevolg van het feit, dat de prijzen nog te hoog zijn. Een bedrag van 5 tot 15 gld. hebben velen wel voor een warm plaatsje over en dergelijke prij zen zijn, gezien de verhouding tusschen vraag en aanbod ook wel gerechtvaardigd. Maar prij zen van 25, 30, 40 en 50 gulden, die men op het oogenblik nog vraagt zijn te hoog en worden dan ook weinig verkocht. Intus- schen verlaagt men langzamer hand onder den druk der om standigheden deze enorme prij zen en men kan er van op aan, dat indien men op het oogenblik een gulden of tien voor 'n plaats biedt, deze inderdaad te krijgen is. De Haagsche politie wordt in deze dagen voor een zeer moei lijke taak gesteld. Duizenden vreemdelingen worden dagelijks door de meest verschillende ver voermiddelen aangebracht en de verkeerspolitie moet nu maar zorgen, dat alles zonder stagnatie verloopt. En dat haar dit inder daad gelukt, is èen prestatie, die niet hoog genoeg kan worden ge waardeerd. Ook in dit opzicht hebben wij van het buitenland weinig meer te leeren. Het is te begrijpen, dat in deze feestweken de belangstelling voor andere gebeurtenissen verloren gaat, niet slechts voor den lezer, maar ook voor de overzichtschrij ver. Toch mag hij de ingeving van zijn hart niet volgen en dit heele overzicht aan de feestelijk heden wijden. Er zijn nog andere dingen die zij het dan slechts in het kort gereleveerd moeten worden en soms zijn het niet eens prettige zaken. Daar is b.v. de ernstige dijkval, die deze week bij Kappel in Zeeland groote vrees onder de bevolking heeft gebracht. Want het gevaar van een dijkdoorbraak was zelfs eind van de afgeloopen week nog niet geweken, hoewel er dag en nacht 200 menschen aan het werk wa ren, het gevaar te bezweren. Ge lukkig is Zaterdag het weer plot seling goed geworden en dit bracht groote verbetering in den toestand. En behandelen wij het thans nog resteerende belangrijke feit in vogelvlucht: Over de nietig verklaring van goudclausules zijn thans nadere bijzonderheden be kend geworden. 'De voorgestelde gevallen van nietigheid zijn thans de volgende: 1. Goudclausules, voorkomende in overeenkomsten van geldlee- ning, al dan niet gedekt door hypotheek. 2. Goudclausules, voorkomende in huur- en pachtcontracten. 3. Goudclausules, voorkomende in overeenkomsten, waarbij eenig zakelijk recht op onroerend goed wordt gevestigd. Geen wapenstilstand in Spanje. Naar een verscherping der non interventiemaatregelen? De be trekkingen in de Middelland- sche Zee. Londen, Parijs en Rome zoeken toenadering. An- tonescu te Parijs. De burger oorlog in China bezworen. Het Kerstfeest nadert al meer en meer, maar wat men zoo gaarne gezien had de kanon nen om en in Madrid zijn nog niet tot zwijgen gebracht. En niets wijst er nog op, dat hierin voor de beide Kerstdagen veran dering e&I sljn gebracht. In ons vorig overzicht hebben wij er al op gewezen, dat 't plan van Eden-Delbos tot bemiddeling in het Spaansche conflict hoogst waarschijnlijk te laat was geko men. In Augustus, misschien zelfs nog in September had het tot succes kunnen leiden, maar thans, na alles wat er gebeurd is, schijnt de oplossing nog slechts te kunnen liggen in een overwinning van een der beide partijen. En een dergelijke over winning kan nog lang op zich laten wachten. In den strijd om de Spaansche hoofdstad komt nog steeds geen teekening. Het Duitsche gebouw zooala dat zal verrijzen op de Parijsche Wereldtentoonstelling in 1937. Schijnt er dus van een bemid deling tusschen de beide partijen geen sprake te kunnen zijn, meer succes zal men wellicht heb ben met een ander deel van het plan Eden-Delbos, n.1. het voor stel om thans de maatregelen te nemen, die elke interventie van het buitenland uitschakelen. Het is vanzelfsprekend, dat deze maatregelen slechts genomen worden, indien alle betrokken partijen daaraan eerlijk willen medewerken. Een kind weet, dat dit, ondanks het niet-inmengings besluit, tot op het oogenblik niet is geschied. Russische tanks, Ita- liaansche vliegtuigen en Duitsche kanonnen worden op elk oorlogs- tooneel in Spanje gevonden. En zijn de verdedigers van Madrid niet in de eerste plaats de inter nationale brigades onder bevel Vbrn Russische officieren? En zou de toestand blijven, zooals zij is, dan zullen beide partijen blijven trachten steeds meer buitenland- sche vrijwilligers aan hun zijde te lokken. Want volgens betrouw bare berichten, is de situatie op het oogenblik zoo, dat zoowel wit ten als rooden gebrek aan strijd krachten hebben. Niet aan wa pens en munitie daar hebben de vriendjes van buiten wel voor gezorgd. Het is onder deze omstandig heden begrijpelijk, dat de afloop van den burgeroorlog slechts be spoedig kan worden, indien aan het zenden van vrijwilligers, door welk land dan ook, eens en voor altijd paal en perk wordt gesteld. En juist op het oogenblik wordt daar de toestand rijp voor. Vol gens berichten uit Londen en Rome hebben de onderhandelin gen tusschen Engeland en Italië over een gentlemens-agreement voor de Middellandsche Zee een bevredigend verloop genomen, 't Oude Fransche plan van een Middellandsche Zee-pact is ver worpen, maar Italië zou den ter- ritorialen status in deze zee er kennen, wat zoowel voor Enge land als Frankrijk een groote ge ruststelling zou zijn. Ciano heeft n.1. te Londen duidelijk laten we ten, dat Rome geen onderhande lingen met Franco heeft gevoerd of zal voeren, welke zouden kun nen leiden tot een verandering van den huldigen status in het westelijk deel van de Middelland sche Zee. En er bestaat werkelijk geen enkele reden om aan de juistheid van deze verklaring te twijfelen. Zeker is dat Mussolini als nuchter politicus, die hij is, geen Europeeschen oorlog als ge volg van de Spaansche kwestie wenscht. Wat Italië op 't oogen blik in de allereerste plaats noo- dlg heeft is rust, om de groote hap in Oost-Afrika, die het ver orberd heeft, te verteren. Ander zijds wenscht het en moet het wenschen, dat zijn nieuwe posi tie als wereldrijk wordt erkend. In Londen en Parijs ziet men dit op het oogenblik ook in en ook al zal men den Volkenbond niet voorbij gaan, toch zal naar alle waarschijnlijkheid de eerste de beste gelegenheid worden aange grepen om het Italiaansche impe rium in Abessinië te erkennen. Staat deze regeling eenmaal vast, dan behoeven er tusschen Frank rijk en Italië en voor de eerste lOtallen jaren ook tusschen Enge land en Italië geen meeningsver- schillen te bestaan. Deze meening wordt thans gedeeld door Lon den, Parijs en Rome. Deze stem ming, die zich juist in den ad ventstijd afteekent is van groote beteekenis, dat zij er toe kan lei den, dat het Spaansche conflict tot het land zelf beperkt blijft en dat de oplossing ervan geen nieu we stof tot conflicten kan leve ren. Politieke reizen zijn in het mo derne Europa nog steeds in de mode. In de afgeloopen week heeft de Roemeensche minister van Buitenlandsche Zaken Anto- nescu, opvolger van den beken den Titulescu, een bezoek aan Parijs gebracht. Volgens een uit gegeven communiqué heeft hij met Delbos de verschillende Euro- peesche politieke vraagstukken openhartig en vriendschappelijk besproken. De hoofdzaak van dit bezoek zijn overigens de econo mische onderhandelingen. Roe menië is nog altijd 'n goed vriend van Frankrijk, al is de verhou ding ook niet meer zoo goed als zij geweest is. Vriendschappen op den Balkan kosten echter altijd geld. En Roemenië meent mis schien niet geheel ten onrechte in dit opzicht wat aan Frankriik tekort gekomen, te zijn. En dit tracht Antonescu, die overigens zeer Fransch gezind is, aan de heeren van den Quai d'Orsay duidelijk te maken. Waarschijn lijk zal men daar zijn leven wel willen beteren, want de vriend schap van Roemenië als zijnde een eventueel doormarschgebied voor den Russischen bondgenoot van la belle France is van groote waarde. Kijken wij tenslotte nog even naar het Verre Oosten. Daar is de opstand van generaal Tsjang Sjoe-liang feitelijk mislukt. On danks 't feit, dat hij maarschalk Tsjiang Kai-sjek in zijn macht had, is de Centrale Regeering on verzetfcelyk gebleven en heeft zelfs een strafexpeditie tegen het leger van Tsjang Sjoe-liang uit gerust. Het fort Knox, ln de staat Kentucky, de schatkist van de U.S.A,

Soester Courant | 1936 | | pagina 8