■fsF&l 1 Extra uoirsteiifigen TEGEN DEN DRAAD IN. 8 8 B 11 CARLTON 10! ÏÏU¥ OPRUIMING l §§g§g g§§ gj4^ - - MATINEE. Magazijn DE JAGER Griep, Influenza, De Nederlansche Jeugd deelt in de Oranjevreugd. Soest êsÉ MASSELINKS Vruchten Roggebrood Feestvreugde. Ruwe handen Kerkberichten. Nieuwe maatschappelijke functies voor vrouwen En juist weer bij semi-overheidsbedrijven. Wij, Nederlanders, hebben in het alge meen gevoel en bewondering voor dapper heid. Ook waar die niet of slechts schijn baar aanwezig is. We herinneren er aan hoe de Nederlandsche pers in alle toonaarden den moed heeft bezongen van de jeugdige K.L.M.- steu nrdess, die de eenige geredde was ge bleken bij een verschrikkelijke vliegramp. vVat toch eigenlijk meer een geluk, dan een verdienste moet worden geheeten. Het meisje immers vond zichzelf na de ramp terug in den tuin van het huis, waarrop het vliegtuig te pletter was geslagen, hoe ze daar terecht was gekomen, wist zo zelf niet. De menschen hebben aan de geredde jon gedame allerlei dwaze ragen gesteld. Elke persvertegenwoordiger b.v. begon zijn inter view met te informeeren, of de stewardess thans geen angst had om haar beroep voort te zetten. „Neen!" zei ze dapper, zonder vrees zou ze haar taak blijven vervullen. Welk ander antwoord had het meiske kunnen geven? Géén immers! Als ze wel van étngst zou hebben getuigd, zou ze haar baan tje zijn kwijt geweest en de pers zoowel als de publieke opinie zouden haar de bewon dering hebben onthouden, waarop ieder jong- mensch is gesteld. Maar naturrlijk heeft dit kind angst. U en wij en wie ook wie zouden niet meer zonder angst in een vliegtuig kunnen stappen, wanneer we eenmaal op zoo won derbare wijze aan den dood, die anderen trof, waren ontsnapt. Iets anders is, of de plichten van onzen Staat ons in bepaalde omstandigheden niet zouden kunnen no pen om onze angst te trotseeren. Zooals de dappere" soldaat uit de voorste loop graaf, die wordt opgecommandeerd om méé te doen aan den bajonetaanval op den kort vóór hc.. gejegen i.ar.d- Moed bestaat in zulke gevallen niet, wél „het moeten". Na de jongste ICL.M.-rampen hebben we ons afgevraagd: waarom kiest men voor de vervulling van 'n zoo geaarlijke taak juist jonge vrouwen uit? Elke dood heeft veel afschrikwekkends aan zich, maar buitenge woon gruwzaam komt de mensch den dood voor, weikc het gevolg is van een vliegramp. Wanneer men zich realiseert de ontzettende angsten in de seconden van den val, waarbij de inzittenden volkomen machteloos zijn om iets te doen, dan de verplettering tegen de de aarde, de schending der lichamen meest al door het verterend vuur, dan kan de hui vering slechts worden vergroot bij de ge dachte, dat er onder die ongelukkigen óók een jonge vrouw was, die ambtshalve den fatalen tocht moest meemaken, dat onder de geblakerde onherkenbare menschenrompen, óók het vergane leven moet worden gezocht, van wat een nieuwe vruchtbare levensbron beloofde te worden. De K.L.M. heeft nog maar 12 k 14 stewardessen in dienst gehad; van. deze weinigen is er reeds één geneuveld in de Zwitsersche AJpen en één is er ter nauwernood aan een vreeslijken dood ont snapt. Gelooft men nu in waarheid, dat die anderen los van vrees en angst haar dienst vervullen? Een beroep, dat zóó groote le vensrisico's met zich meebrengt, is geen, beroep, dat voor jonge vrouwen speciaal gecigend kan worden geacht. Naast het ge noemde levensgevaar, staan bovendien groote moreele gevaren. Jonge meisjes worden ge heel zelfstandig ten verblijve in allerlei we reldsteden geplaatst. In de kleine intimiteit van de vliegtuigcabine hebben ze tot taak om zich voor persoonlijke diensten beschik baar te stellen aan een heterogeen, maar uit den aard der zaak altijd cosmopolitisch ge zelschap. De stewardess, die te Londen aan den dood ontsnapte, heeft over haar erva* ringen in haar nieuwen werkkring een boek'' geschreven, waarin ze het openhartig mee deelt, dat ze telkens en telkens weer de uitnoodiging van passagiers moest coupeeren, die er op uit waren om haar in de vreemde wereldstad mee ten eten te vragen of ter ont spanning in de een af andere gelegenheid. Zooals ook aan boord van de schepen, dienen aan boord van vliegtuigen mannen als stewards op te treden. Tenminste als men werkelijk service voor de passagiers op 't oog heeft en geen stemmingmakerij of het scheppen van een bepaalde sfeer. We zien dat op alle Europeesche luchtlijnen stewards de taak vervullen, welke de K.L.M. aan ste wardessen heeft opgedragen. Alleen in Ame rika zijn er twee maatschappijen, welke er stewardessen op na hielden voor de bediening in haar verkeerstoestellen, maar zij zijn er dezer dagen juist op teruggekomen en heb- hen het vrouwelijk personeel door manne lijk laten vervangen. f We zouden weinig reden hebben om een hoofdartikel te lanceeren, speciaal tegen het intsituut der K.L.M.-stewardessen, ware het niet, dat hetzelve zoo volmaakt indruischt legen de economische eischen van het oogen- blik enblijkbaar navolging wekt in an dere bedrijven. Wanneer uit crisisnoodzaak een of ander beroep gesloten wordt verklaard voor vrou wen, dan komt men daar tegen van sommige zijden in verzei, meenende bepaalde rech ten onthalsd te zien. Het .gaat echter niet om rechten maar om economische noodzaken. Zoolang er een aanzienlijk tekort aan ar- i beslist, alzoo 55. eeniging een kort woordje. Hy eindigde fe'n speechje met het verzoek om, in verband mei het pas gevierde Vorstelijke huwelijk, ge- zamelijk het Wilhelmus te zingen. Voor de pauze werd na gespeeld: ,,'t Kan nou lije", een klucht in drie bedrijven. Voor al de hoofdpersoon, Jaap, speelde op uitste kende wijze z'n rol. Hier en daar had het s| wat scherper kunnen zijn, b.v. de rol van Julius Ceasar had wel iets dandy-achtiger ge kund. Tijdens de pauze werd door de Jolly Band populaire muziek gespeeld. Na de pauze konden we genieten van: „*t Versche Kadetje", klucht in één bedrijf. 't Herhaalde daverende applaus, bewees wel dat men zich reusachtig vermaakte. De J.B.B. kan op een zeer geslaagde avond te rugzien. De regie was bij Theo Visser in goede handen. Leo Groothop uit Amersfoort was de bekwame grimeur. SOESTER SCHAAKCLUB. Dinsdagavond speelde het ie tiental een thuiswedstrijd legen het 2e tiental van de schaakclub „Utrecht". Het mocht Soest ge lukken Utrecht te verslaan met 64. De gedetailleerde uitslag is als volgt: 1. W. H. Bosscha P. Jungman 1-0 2. J. F. d- Regt G. Ch. Smeekes 1-0 3. P. H. v. Doesburg C' A. v. Beynum 0-1 4. Drs. A. P. du Prée G» P. ter Plegt r-o 5. H. Schreuder K. v. Genne 1-0 6. H. Hehenkamp Fr. Visser 0-1 7. J Gorter L. M. Bruins 1/2-1/2 8. Dr. Th. Vetdh. v. Zanten I C' Wesseis 0-1 9. J. Timmer Sr. D. M. v. Ekelenburg 1/2-1/2 10. J. Tmmer Jr. 5. ter Ptegt 1o Totale uitslag 6-4 Soest speelde aan de oneven borden met zw art. De wedstrijd van het 4e tiental in Naar- den tegen het 2e tiental aldaar, eindigde on- Betore kwaliteit voor lagere erijt SCHOENEN EN DAMESHOEDEN. Steenhofstraat No. 67 Telefoon 2346 heeft om spoedig te herstellen, zijn een paar Mijnhardt's Poeders. Per stuk 8 ct.doos 45 ct. Bij Uw Drogist. kort welkomstwoord had gesproken, was 't woord aan den heer Bik, lid van het Partij bestuur te Rotterdam. De heer Bik sprak een rede uit, onder den titel: „Ondergang Nabij?" In felle en krasse bewoordingen trok de heer Bik van leer tegen de R.K. Staatspartij en 't R.K Werklieden Verrbond. De R.K. Staatspartij verweet hij, dat de partij kapitalistisch was. Het R.K. Werk lieden Verbond was te nouw verbonden aan de zoo kapitalistische R.K. Staatspartij', om ook nog maar iets goeds te kunnen pres- teeren. In een enthousiaste peroalie drong de heer Bik er op aan toch vooral de eenheid te hand haven en da-arom allen in 1937 op de lijst van de K.D.P. te stemmen. Hierna was het pauze, waaronder een in zameling gehouden weid tot dekking der onkosten. Na de pauze was er gelegenheid tot het stellen van-vragen. Alleen door den heer Grol werd hiervan gebruik gemaakt. Te ruim tien uur kon de voorzitter de ver gadering dan ook al sluiten. beidsgejegeïibeid is, dient de arbeid zoo ra tioneel mogelijk te worden verdeeld, opdat de gemeenschap niet met te groote lasten van werkloozenzorg wordt bezwaard. Het gaat volkomen tegen den draad van goed maatschappelijk beleid in, wantfeer een semi-overheidsbedrijf, als hoedanig men de zwaar gesubsidieerde K.L.M. mag beschou wen, een beroep gesloten gaat verklaren voor mannelijk personeel, terwijl de waarneming van zulk beroep toch speciaal geëigend is voor jonge mannen. We zeiden, dat het K.L.M. voorbeeld el ders wordt gevolgd. Dat is b.v. 't geval bij de N.Z.H., welke op haar stadslijnen te Leiden, Haarlem en Voorburg, de conducteursdiensten gaat in richten voor vrouwelijke krachten van boven de 20 jaar» Ook hier dus wordt een bepaalde maatschappelijke functie gesloten verklaard voor mannen. Omdat die minder geschikt zijn?. Neen, de directie verrklaart het open. hartig, dat zij vrouwen verkiest, omdat die als werkkrachten goedkooper zijn. Niet alleen dus, dat vrouwen hier de man nen uit de vervulling van hun maatschappe- lijken arbeidsplicht verdringen, maar boven dien vormen zij nog een factor van loondruk. En het eind van het lied is, dat de ge meenschap weer zal worden belast met de voorziening in de nooden van de mannen,, gezinshoofden of a.s. gezinshoofden, die al dus worden gedupeerd. Ons dunkt, dat er wettelijke voorziening noodig is om de arbeidsgelegenheid voor mannen te beschermen. Een scholier aan 't woord. Boutens de kunst afgekeken. De zomersche vacantiejool Was weer voorbij. Van meet afaan .Ging 't in de klas weer van pak-aan. Daar drong 't bericht door in de school8 Dat de Prinses zou trouwen gaan! Ik zei: „Is dat nou heusch wel echt? Want 'k heb het al eens meer gehoorde Maar dan werd later weer gezegd: ;,Het in niet waar". Da's niet zoo 't hoort. „Een man - een man, een woord - een [woord."» Maar daar kwam voor de radio Juliana zelf; de Prins erbij. De Koningin sloot nog de rij. Nu was het dan toch werkelijk zoo! Dat maakte me toch heel erg blij! Oranje heeft voor 't vaderland Al zoo ontzagelijk veei gedaan. Wat fijn, als die aloude band: „God en Oranje en Nederland", Nog heei veei jaren bleef bestaan. Een wat doet de Prinses gewoon! Net of je zuster trouwen gaat. Je hoort het aan haar gulle toon En leest het van haar lief gelaat, Dat ze zoo heei dicht bij je staat. Prins Rernhard trekt me ook erg aani En als Juliana met hem trouwt8 Omdat ze zooveel van hem houdt,, Dan spreekt het, dat van nu afaan, Wij steeds meer van hem houden gaan» Nu gij van Juliana zijt, Zijt g' ook van ons. Prins! voor altijd, 't „Oranje Boven!" geldt ook U, Want met Oranje zijt ge nu Door God aan Nederland gewijd. Soeet. BOEREMAr Oplossing probleem nr. 17. K. e4f5. Goede oplossingen ontvangen van de da- H. C. Coops en A. B- Spijker en de heeren C. G. v. Bavel, J- J. W. Blom, K. Butter, A* v. Dijk, D. A. M- Foeken, J. v. Hees, J. J- Huurdeman, T. G. de Jong, B. Kouwen- hoven, J. Kromhout, J. Lustenhouwer, Ant. Luypen, F. A. Mud, H. Plas, K. Post, G. Reiche, J. v. 't Riet, J. J. Roorda, Th. de Ruig, A. Slagter, C. Spaan, E. C- W. Ta- bernal, J. Timmer Sr., A. Vermeulen, J. H. Verzaal, G. J de Vries, S. de Zoete en C. Probleem nr. 20. ZWART, abcd e fgh WIT. Wit: Kg6, DI13, T e8, Lb7, P e2, P ey} pi. b4, 05 en f7. Zwart; K e4, D có, T 04, pi. eó en 114. Wit begint; mat in twee zetten- Oplossingen in te zenden uiterlijk 25 Jan. a.s. aan het secretariaat van de Soester Schaakclub, MendelssohnJaan 5, Soestdijk. R.K. MIDDENSTAND. Door de R.K. Middenstands-organisatie is Maandag j-1. de jaarvergadering gehouden. Na opennig door den Voorzitter, den heer Koelink, ging men over tot de behandeling ■van de agenda. Bij de ingekomen stukken bevond zich o.a. een adres van de Schilderspatroons, om een subsidie van f 10Hierover zal in een be stuursvergadering worden besloten. Uit het verslag van de Santos-commissie heer Smits, bieek dat 't ledental in 1936 iets achteruit was gegaan. 't Jaarverslag werd met algemeene stem men goedgekeurd. Hierna las de penningmeester z'n verslag voor. De inkomsten bedroegen over 1936 f 632.97 terwijl de uitgaven bedroegen f489.85. De kas sloot dus met een batig saldo van van f 143.12. Ook dit verslag werd goedge keurd. De voorzitter dankte Secretaris en penningmeester voor hun groote plichtsbe trachting in het afgeloopen jaar. De verkiezing van een nieuwe Voorzitter bracht dit jaar geen verandering. Met een overgroote meerderheid werd de heer Koelink herkozen. Uit het verslag van de Santos-vereeniging melden we slechts dat de vereeniging in het afgeloopen jaar f 137had ontvangen. Van de bruidsuikerdag ontving Santos een bedrag van f39.83. De rondvraag bracht geen punten van be- lang^ zoodat de Voorzitter te ongeveer 10 uur de vergadering kon sluiten. JONGE BOEREN BOND- Zondag 10 Januari werd er door de too- neef-club „Ons Genoegen" ,een onderafd- van de J-B.B., een uitvoering gegeven in het patronaatsgebouw aan de Steenhofstraat. On-ler de vele belangstellenden, de groote zaal was tjokvol, merkten we o.m. op Pa stoor Vos en de beide kapelaans. Ter opening sprak de voorzitter der ver- Zatetdag- en Woensdagmiddag te 2.15 uur Zelfde program als 's avonds. Prijzen der plaatsen 30, 50, 70 en 90 cent Kinderen half geld. Zie uitvoerige advertentie op de voorpagina van bet eerste blad. TOONEEL-UITVOERING- Evenals vorige jaren gaf de Missie-naar» krans „Soestdijk", Zondag en Maandag j.L in het Parochiehui? ,,St. Lu'Jgardis" een too» neeluitvoering. Toen om 8 uur de zaal goed bezet wa^ riep de presidente, Mej. Orth. de aanwezigen een hartelijk welkom toe, in het bijzonder Pastoor A. G. Smit. Spr- dankte de aanwe zigen voor hun steun, omdat daardoor do naaikrans tot heil van de missie kan werken. Hierna werd het vrij naar het Fransci» bewerkte drama „Madelcine", bewerkt door trans Meijer, ten tooneele gevoerd. Het stuk voerde ons min of meer ar stond op het programma vermeld, dat het in den tegenwoordigen tijd speelde terug naar den tijd van Dickens, naar den tijd, loen dc sociale wetgeving ontbrak en men zijn arbei- ders(sters) als slaven kon behandelen. Het was in alle opzichten een knap ge» speeld stuk. waarbij alle rollen perfect uit gebeeld werden. Het was behalve een suc» ces voor de speeisters, ook een succes vooi Mej. Orth, die als regisseur, souffleur en speelster, haar werk weer „gründlich" dcedl Het applaus na ieder bedrijf, was dan ook volkomen verdiend. Tot slot dankte Mej. Orth met enkele w-oorden. Daar de griep oorzaak was, dat een ander» zoo overweldigend bezoek, dit keer achter wege bleef, moet men, om een financieel tekort te dekken, een kleine verloting houden. Mej. R. v.- d. Linden, bracht onvermoeid in de entree-actes piano-spel ten gehoore. Het kapwerk was weer van den he«f Egberts uit Baarn. OPBRENGST BRUIDSUIKERDAG. Reeds vorige week melden we, dat de ge houden bruidsuikerdag goed geslaagd was. Heden vernamen we de juiste opbrengst. In totaal werd ontvangen f 300Het aantal verkochte zakjes bedraagt ruim 2800. Voorwaar een schip-trend resul-aat! Aan de verschillende T-B C.-bertijding,*» eenigingen kon een bedrag van f 39-83 w orden verstrekt» Vraagt nu Uw bakker of winkelier naar Iets aparts. Bijzonder fijn. Aanbevelend, Koek-en Rogge- broodfabrelk BE VOORZORG VERGADERING IC. D. P. In 't zaaltje van café Van Dijk (voorheen Verschoor) aan. de Laanstraat, werd Donder dagavond een vergadering gehouden door de Katb. D,em. Partij. Een vijftigtal belangstellenden was geko men^ o.a. de beide K.D P»«raadsleden. Nadat de voorzitter geopend had en een, ARBEIDSBEURS. Heden was de stand op de arbeidsbeurs als volgt; Ingeschreven waien 459 personen n-l- 443 mannen en 16 vrouwen. Voor de. voornaamste vakken is het getal ingeschrevenen; metselaars 34, opperlieden 54, timmerlieden 33, grondarbeiders 54, schilders 41, Tuinarbeiders. 36, kantoorpersoneel 10. Verder nog verschillende vakken, waarvoor slechts 1 of 2 ingeschreven zijn- GEVONDEN VOORWERPEN. Plaat waarop Prinselijk Paar, den Bliekl. 76; nummerbord van een auto, Pol. bur.rij wielplaatje, Braamweg 66; rijwielplaatje, Vin- kenweg 29; Armband, idem; dop van een autowiei, Molenstr- O-Z. 11; Kindei wantje, bu reau v. Pol.; rijwielplaatje, Soesterb.str- 44; kinderhandschoen, bureau v. Pol.; hondenriem, Plasweg 29; een paar hadsehoenen, Molenstr. O.Z. 5. Aangeloopen een hond, Klaarwaterrweg 23. KATTENDIEVEN GESNAPT- Voortdurende waakzaamheid der Soes ter Politie eindelijk beloond. Gedurende de laatste maand werd er een opvallend groot aantal katten als vermist op gegeven. Merkwaardig was, dat slechts kat ten met zeer fraai vacht verdwenen. Dit wekte de argwaan der Sóester Politie. Er werd een uitgebreid onderzoek inge steld, waarbij het de politie gelukte een aan- taL strikken te verwijderen, van de katten- jagers zelt was geen spoor te vinden. Gedurende geruimen tijd wisten de dieven aan do aandacht van de politie te ontsnappen. Donderdagavond echter gelukte het den kattenjagei op heeterdaad te betrappen- Drie personen werden in hechtenis genomen, n.L. G. H. v. d. B., J. v. d. B. en J. R. Zij werden naar het politie-bureau overgebracht. Bij 't verhoor bleek, dat de katten afge leverd werden bij den opkooper G-M., even als de gearresteerden een inwoner van Soest. Bij G. M. werd een huiszoeking gedaan; hierbij legde, de politie beslag op 4 katten- kadavers, waarvan er één nog pas gestor ven was. Ook G. M. werd in hechtenis ge nomen. De vier heeren zullen in handen van den officeir van Justitie gesleld worden, we gens diefstal van 30 k 40 katten. De Soester politie komt een woord van Jof toe voor deze moeilijke arrestatie. HOUTVERKOOPING TEN PALEIZE. Op verzoek van den Heer Intendant is door Notaris Dammers in de stallen van het Paleis een houtverkooping gehouden. Woensdag te 10 uur had zich een 100-tai belangstellenden in de stallen verzameld. Ver kocht werden een paar perceelen gehakte sparren, het sparrendunsel uit het Paarden- bosch en eenige honderden roeden hakhout. Er werd vlot verkocht voor zeer lage prijzen. COLLECTE JEUGDCORPS P- V. O. De collecte, gehouden voor het instromen- tenfionds van het jeugdcorps van de Soester Harmonie, heeft opgebracht f 126.92. Aan al- le% die deze zaak gesteund hebben, zegt de vereenifijnc hartelijk dank. Feestvreugde straalde van alle gezichten, Eensgezind leefde men overal mee; Eensgezind schalde't; „Leve het Bruidspaar" Schalde in Neerland een zéér luid: Hoczeej Treffend was stellig de huwelijksvoltrekking, Vreugde en biijdschap werd ov'ral geuit. Riep jond en oud een spontane gelukwenscli, Elk op zijn wijze voor Bruigom en Bruid. Uitgedost liep men langs straten en pleinen, Grootsch was de hulde, de pracht en de praal, Dankbaar en biij was de Nêerlandsche natie, Eén in de harten en nationaal! VAN DIJK, Ruwe huid, Schrale lippen URÖL_ verzacht en geneest Doos 30 en 60 ct. Bij Apothekers en Drogisten. SOEST. NED. HERV. KERK. Oudekerk. Voorm. 10 uur Ds J. I. v» Schaick H. Doop. Nam. 6 uur. Ds. E. Groeneveld. Emmakerk. Voorm 10 uur Ds. E. Groeneveld. H. Doop. Kerkgebouw Hees. Nam. 6 uur Ds. J. I. van Schaick HERV. (GEREF.) EVANG- Voorm. to en nam 6 uur. De Eerw. heei A. J. Dekker van Oudshoprn. GEREFORMEERDE KERK Julianakerk. Voorm. 10 Uur Ds. B. Alkema. Nam 5.30 uur Ds S. Wouters. Wilhelminakerk. Voorm. 10 uur Ds. S. Wouters Nam- 530 uur Ds B. Alkema, Radiopreeki CHR. GEREFORMEERDE KERK. Voorm. 10 en nam. 6 uur Ds N. Bijdema^ Woensdag nam- 7 uur Ds. N. Bijdemast, VER. VAN VRIJZ. GODSDIENSTIGEN Voorm. 10.30 uur Ds. J. P. C. Poldervaart^ Naarden. R.K. KERK- Kerk Steenhofstraat. H. Missen 7 en 9 uur. Hoogmis 10.30 uur. Kerk P.urgem. Grothestraat H. Mis te 7.30 uur, Hoogmis te ro uur. SOESTERBERG NED. HERV. KERK. Zondagsschool nam. 23 uur. Nam. 6 uur de heer H. v. d. Heuvel vaq U trecht. R.K. KERK ie H. Mis 7.30 uur. Hoogmis 10.30 uur» HUIS TER HEIDE. NED. HERV. KERK. Voorm. 10 uur Ds B Tuinstra, Voorb. H. Avondmaal. Nam. 6 uur D«. B Tuinstra. Dankzegging. BAARN. DOOPSGEZINDE KERK. Voorm. 10.30 uur Ds. J. W. v. Stuyvenbe-; te Baarn. Extra collecte. v NED. LUTHERSCH GENOOTSCHAP. Voorm. 10.30 uur Prof Dr. A. H. de Hartog van, Amsterdam.

Soester Courant | 1937 | | pagina 5