Om \Jocslelijk Huwelijk en cU Duttscke Pees Buiéetoiatod&cft Oi/evzicM yioH-iHtea/enUe! BitefteftiancUck OwevzUkb f Er wordt gepraat en overlegd, 't Gaat over eerlijkheid en recht In Spanje! De heele wereld confereert. Hoé of er wel dient geregeerd In Spanje We zetten alles op papier, En sturen het van ginds naar hier, Van rechts naar links van links naar rechts. En 't eenig resultaat is slechts, Na weken, maanden van debat Dan zijn weéven ver, zoowat. Als bij het allereerst begin, En geen van allen kreeg z'n zin. We schreven hééle vellen vol, Maar niemand stoort zich aan 't gesol Met Spanje! Er worden voorstellen gedaan Die strijd, daar moét een einde aan, In Spanje! Het is verschrikkelijk, nietwaar? D'r blijft geen steen meer op elkaar In Spanje! We knikken allen heftig: ja! En zeggen het elkander na: Het is ontzettend, ja, fataal Maar't gaat hier om een ideaal Van menschen uit éénzelfde Rijk Enbeiden hebben ze gelijk Zóó gaat het weer van voor' af aan. Want ja, er moét toch iets gedaan, Maar niemand, die kan zeggen, hoé? Dusdoen we onze oogen toe Voor Spanje! In één ding zijn we 't met elkaar Wel roerend, roerend eens, nietwaar? Met Spanje! Geen mensch, die vecht voor z'n plezier. Dusn i e ma n d, die bemoeit zich hier Met Spanje! Het is een strijd in 't e i g e n land. Maar ondertusschen meldt de krant, Hoe wéér soldaten zijn ontscheept, Waarbij men nog eens onderstreept Dat zóóveel buitenlandsche troepen „Vrijwillig" werden opgeroepen. Van vliegmachines in den strijd Metvreemde nationaliteit. En al die duizend and're krachten, Die enkel op eenseintje wachten Uit Spanje ligers, niet gegeven. En toen dat antwoord bekend werd bracht 't in zekere kringen een teleurstel ling te weeg, vooral de aanhef viel niet zeer in den smaak. Maar waar het op aan kwam was toch, dat Duitschland en Italië bereid waren hun medewerking aan het plan te geven, zij het dan onder bepaalde voorwaarden. En die zijn, dat andere belanghebbende staten zich verplichten tot het aannemen van dezelfde houding; dat ook de oplossing der andere met de middellijke inmenging sa menhangende aangelegenheden onverwijld ter hand wordt geno men; dat alle belanghebbende regeeringen toestemmen in een onvoorwaardelijke doelmatig toe zicht ter plaatse op de tenuit voerlegging van 't verbod, waar toe men moet besluiten. Op dezen grondslag is Duitsch land bereid de onderhandelingen voort te zetten. Tegen deze voor waarden is eigenlijk niet veel in te brengen, want het is toch lo gisch, dat Duitschland nooit ge neigd zal zijn het steunen van de Nationalisten te staken, indien andere landen niet hetzelfde doen ten opzichte van de regee ring van Valencia. Ook had Duitschland het over het terug roepen van de vrijwilligers, die reeds in Spanje waren, dit even wel zal, mocht men het hierover eens worden, wel niet zoo een voudig zijn, vooral voor landen als b.v. Frankrijk en Engeland, waarvan heel wat onderdanen actief aan den strijd deelnemen. De Engelsche minister van Buitenlandsche Zaken, Eden, is, nu het Duitsche en Italiaansche antwoord bekend is, vast van plan door te zetten, en alle stap pen te doen, die noodig zijn, om een snelle beslissing uit te lok ken. Duitschland. Steeds meer komt de vraag van Duitschland naar Koloniën op den voorgrond. En nu er Duit sche troepen in Spaansch-Ma- rokko ontscheept zijn, maakt men zich een beetje ongerust. Zooals altijd in dergelijke gevallen gaan er geruchten, die de zaak sterk overdrijven, en veel onrust ver wekken. De haven van Ceuta zou voorzien zijn van zwaar Duitsch geschut, maar in hoeverre dit waar is, is nog een vraag. De Fransche regeering acht den toe stand ernstig, wat ook geen won der is, daar zij de buurvrouw is van Spaansch-Marokko. Dat men ook in Engeland de Duitsche kolonie-kwestie met be langstelling volgt, spreekt wel van zelf. Over het algemeen is men het er wel over eens, dat men Duitschland, een land van meer dan 60 millioen inwoners expansie-gebieden moet toeken nen. Maar hoe? Een Engelsch- man had het mooi voor elkaar. Hij keek eens rond en vond toen o.a. dat Nederland wel een ge deelte van Nederlandsch Guinea af kon staan, ook Portugal kon wel wat voor het goede doel mis sen, maar over de Engelsche mandaatgebieden in Afrika daarover werd niet gesproken. Amerika. Roosevelt heeft de begrooting ingediend voor het jaar 1937. De cijfers waarvan hierin- melding werd gemaakt waren om van te rillen. Daarbij vergeleken zijn de cijfers van onze begrootinge*; maar heel klein. Maar de bedra gen voor de defensie beteeken- den ook voor Amerika 'n record. Deze bedroegen 99.160.000 dollar. Men wil o.a. twee nieuwe kruisers bouwen van 35.000 ton, de kosten voor elk zijn op 50 millioen ge raamd. De gevolgen van de staking in de Amerikaansche auto-industrie laten zich ernstig aanzien. Juist wei-kte na jaren de autoindustrie weer op volle kracht, of de arbei ders achten het goede oogenblik gekozen, hun wenschen inzake loonregeling en snelheid van den „loopenden band" kenbaar te maken en door te zetten. De Duitsche ambassadeur Faupel (rechts) op bezoek bij generaal Franco, na de overhandiging van zijn geloofsbrieven. Aan het huwelijk van onze be minde prinses Juliana met prins Bernhard is zooals bekend ook in de buitenlandsche pers veel aan dacht besteed. Vele vooraan staande buitenlandsche bladen hebben deze gelegenheid te baat genomen, om vele vriendelijke dingen over ons land te zeggen en alle rechtgeaarde Nederlan ders hebben zich van harte ver heugd over het feit, dat thans weer eens gebleken is in welk 'n hoog aanzien ons lano. alom staat Helaas heeft echter ook de bit tere bijsmaak niet ontbroken en deze kwam van een zijde, waar van men zulks het minst mocht verwachtenuit Duitschland, het geboorteland van onzen zoo sym pathieken prins Beinhara. Nog slechts weinig weken ge leden verbood Goeboels aan de Duitsche pers ook maar 1 woord over de aiiaire Eduard VIII te schrijven. Volgens Duitsche prin cipes zou het niet tactvol zijn, iets onaangenaams over 'n vorst of vorstenhuis te schrijven, zulks ware in strijd met alle goede ze den. En de Fransche, Scandina vische en Nederlandsche pers, die haar lezers wel op de hoogte hield over de gebeurtenissen in Enge land, verhief zich m Duitsche oogen niet boven de z.g. asphalfc- pers. Het Duitsche reglement voor den omgang met koningshoven scnijnt intusschen veelzijdig te zijn, want anders laat de vrijwel smakelooze berichtgeving over 't huwelijk van onze Kroonprinses lich niet verklaren. Het begon met een aanval van •den „Angriff', die het „niet be paald eervol" noemde, dat Prins Bernhard het zich üet welgeval len, „dat men zijn afkomst zoo geheel over het hoofd zag". An dere bladen noemden van dat oogenblik af onzen prins Bern hard een soort landverrader en ioo schimpte b.v. de „Essener tfationalzeitung", dat Prins Bern hard „met een snelheid van 100 kilometer per uur zijn nieuwe tiationaliteit was binnengerend". Ook de „Völkische Beobachter" meende de huwelijksplechtigheid niet onopgemerkt te mogen laten en stelde een heel register op van zonden, die Nederland tegenover Duitschland zou hebben bedre ven. De uiterlijke aanleiding tot de ze onwelluidende muziek is be kend. Een bijzondere rol speelde daarbij het oude volkslied „Lippe -Detmoldt, eine wunderschöne Stadt". Dit onschuldige lied, waar mede in ons land Prins Bernhard geëerd werd, brandmerkte men in honderden Duitsche artikelen als een „spotliedje", dat het Duit sche „Volksempfinden' bruskeer- de, Een ander verwijt, dat men ons maakte, was belangrijker. In de residentie was 'n hakenkruis- vlag naar beneden gehaald, een daad, die door alle verstandige Nederlanders en ook door de autoriteiten ten zeerste werd ver oordeeld en dus eigenlijk niet meer kon dienen ah aanleiding voor den nu zoo langzamerhand beroemd geworden Duitschen „volks toorn". Nederland weet, wat het aan buitenlandsche mogendheden ver schuldigd is. Geen Nederlander denkt er overde gevoelensvan een andere mogendheid te kwet sen en indien dit door een enke ling toch wordt gedaan, is dit nog geen reden daarvoor ons geheele volk verantwoordelijk te stellen. Zoo wij al een zonde tegenover Duitschland bedreven hebben, is deze van onschuldigen aard; daar voor staat de naam, die wij in de wereld hoog te houden hebben, borg. De excessen van de Duit sche pers hebben in ons land dan ook alom verontwaardiging opge wekt. En verwonderd vraagt men zich af, wat wel de ware oorzaak van de Duitsche houding mag zijn. Waarschijnlijk is deze ge legen in het feit, dat Prins Bern hard zich geheel en al Neder lander wenscht te voelen en geen neiging vertoont om als bemid delaar van Duitschland in Neder land op te treden. Het Derde Rijk schijnt daarentegen te willen, dat zijn zonen, ook indien zij een an dere nationaliteit hebben aange nomen, zooiets als 'n Trojaansch paard zullen blijven. Allen lof komt in deze onaangename kwes tie toe aan onzen Prins Bernhard die te midden van dit alles de juiste houding wist aan te ne men. Onze liefde voor hem en zijn populariteit zijn daardoor tot het summum gestegen. Intusschen is de teleurstelling over de Duitsche handelwijze nog gebleven. En zij doet des te pijn lijker aan, wijl juist op 't oogen blik onze landgenoot D r. De ter- ding zoo'n open oog heeft getoond voor de Duitsche nocden en te vens een niet onverhoord beroep op de Nederlanders heeft gedaan om deze te lenigen. Uit deze schoone geste blijkt toch wel de eerlijkheid van onze houding te genover onze oosterburen. Er bestaat geen twijfel aan, dat Nederland in deze welwillende houding, die voor ons land tra ditioneel is, wil blijven volharden. Anderzijds mogen wij daartegen over verlangen, dat men aan de andere zijde van de grens blijk geeft van zooveel goeden smaak, dat men onaangename aanvallen op een lid van onze vorstelijke familie staakt, aanvallen, die vol komen ongegrond zijn, om van de waarlijk kinderachtige en kwetsende tegenwerking bij de vertooning van de Nederlandsche huwelijksfilm in Duitschland nog maar te zwijgen. Het huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernhard. Vanzelfsprekend is de belang rijkste gebeurtenis uit de afge- loopen week: het Prinselijk Hu- wel^k! Door een enorme menig te toegejuicht, maakten de jong gehuwden met Hunne Moedeys en de vorstelijke gasten den trium- phalen tocht langs de feestelijk versierde bruidsroute Zooals eenieder reeds weet: het burgerlijke huwelijk ten stadhui- ze werd voltrokken door burge meester de Monchy, terwijl de kerkelijke inzegening plaats Ds. Weiter in de na een preek van p* Obbink. Het s'arook- Japan maakt propaganda voor de Olympische Spelen in 1940 te Tokio. je van de Gouden Koetshet was werkelijk een sprookje, dien schitterenden, kleurigen stoet door het versierde Den Haag te zien rijden. De Prinses in Haar prachtig bruidsgewaad, met lan gen sleep en sluier, den fonke lenden brillanten armband, het geschenk van de ingezetenen van Nederlandsch Oost Indië, om den arm, een kostbaar bruidsbouquet van orchideeën in de hand de Prins in de schitterende uniform van ritmeester bij de huzaren de Gouden Koets, net als in het sprookje en boven dat alles een stralende blauwe hemel en warme zonneschijn. De omroe pers van de vier nationale om- roepvereenigingen, die de repor tage door den aether verzorgden, hadden met elkander de over eenkomst gesloten, dat zij niet zouden reppen van „het oranje zonnetje", doch ondanks deze af spraak sprak men er toch over! Het was ook te mooi, dat stra lende weer na den voorafgaan- den stormachtigen dag! Des avonds werd er in de ge heele stad enthousiast feest ge vierd. Een groote menschenme- nigte bewoog zich in de binnen stad, en alle restaurants en cafés waren overvol. Velen hadden zich in den loop van den dag voor het paleis en bij de andere uit gangen opgesteld, in de hoop, het Vorstelijk Bruidspaar bij zijn vertrek te kunnen toejuichen; dit mocht echter niet gelukken, want hoewel de berichten later luid den, dat de Prinses en de Prins het paleis langs den tuinuitgang hadden verlaten, bleek later, dat zij eerst Vrijdagmiddag waren vertrokken, en wel per auto naar Brussel, vanwaar zij met den trein naar Polen zijn doorgereisd. Zoo als men weet, bevindt het jong gehuwde paar zich nu in het ho tel van Jan Kiepura te Krynica. Daar genieten Zij van het mooie klimaat te midden van 'n schit terend landschap, dat volop ge legenheid biedt voor de dóór Hen beiden zoozeer geliefde winter sport. Hevige kloosterbrand te St. Michielsgestel. Zondagmorgen heeft een he vige brand gewoed in een dei- oudste kloostergebouwen van Brabant, n.1. in het klooster van de zusters der Orde van de Töch- tern voil den Göttlichen Heiland aan den Dommel te St. Michielsg estel. 't Kloostergebouw brand- 'e tot den grond toe af; ver scheidene zeer kostbare voorwer pen, gouden en zilveren miskel ken en andere antieke voorwer- pén van zeer groote waarde, wer den een prooi der vlammen. Slechts met zeer groote moeite kon de brandweer uitbreiding van den brand voorkomen, en dit gelukte nog slechts met de hulp van de brandweer van 's Herto genbosch en Vught. Bloemententoonstelling te Aalsmeer. In tegenwoordigheid van vele hooge gasten (verscheidene vor stelijke personen, die het huwe lijk onzer Prinses zouden bijwo nen, vereerden deze gebeurtenis met hun tegenwoordigheid) heeft Minister Deckers in de afgeloo- pen week te Aalsmeer een groote bloemententoonstelling geopend, die den veelzeggenden naam draagt van „Lente in Januari". Deze naam is alleszins verdiend, want de grootsche bloemenpracht welke men hier te aanschouwen kreeg, deed werkelijk gelooven, dat het Mei was, inplaats van begin Januari.. De mooiste pro ducten van de kunst onzer kwee kers werden hier tentoongesteld, en vooral de seringen wekten ieders bewondering. De bloeiende pracht van allerlei variëteiten vormde een tafereel dat door alle bezoekers met de grootste be wondering werd gadegeslagen. Bandjirs in Ned. Oost Indië. In het Djembersche hebben in de afgeloopen week verscheidene zeer zware bandjirs plaats gehad, waarbij helaas vele slachtoffers te betreuren zijn. Niet minder dan 21 personen werden vermist, waarvan er 11 dood zijn terug gevonden. Men mag aannemen, dat de andere tien personen ook om het leven zijn gekomen. Ook in het Djokjasche zijn zware bandjirs voorgekomen. Hier de den zich echter geen persoonlijke ongelukken voor; wei groote ma- terieele schade werd aangericht, daar er verscheidene stukken van spoorlijnen van de S.S. en dé N. I.S. werden weggeslagen door de kracht van liet water. Luchtvaarttentoonsteliing op Houtiust te Den Haag. Zooals men weet, zal er in den i zomer van dit jaar, namelijk van 30 Juli tot 15 Augiistus, een in ternationale luchtvaarttentoon stelling worden gehouden, en wel op het groote terrein „Houtrust" te 's Gravenhage. B. en W. van 's Gravenhage hebben aan den gemeenteraad voorstellen gedaan omtrent het deelnemen der ge meente in 't waarborgfonds voor deze expositie, en wél tot een'be drag tan ten hoogste vijfduizend gulden. Deze tentoonstelling be looft een der interessantste ex posities te worden, die tot nog toe op dit gebied hebben bestaan. De luchtvaart is ongetwijfeld 'n onderwerp, waarvoor de moderne mensch "en in het bijzonder de Nederlander onze K. L. M. is immers beroemdzeer geïnte resseerd is, een belangstelling, die volkomen gerechtvaardigd is! troepen er toch weer gunstiger voor. De opmarsch naar Madrid werd voortgezet, eenige kleine plaatsjes vielen in handen der „Witten" en verder heeft Franco voor, dat zijn manschappen vol goeden moed zijn, terwijl er on der de regeeringstroepen een ze kere inzinking schijnt te heer- schen. Veel meer belangstelling toon de de buitenlandsche pers deze week echter voor de houding van buitenlandsche mogendheden en wel in het bijzonder voor die van Duitschland en Italië. Deze beide landen toch, hadden nog steeds hun antwoord op het Fransche- Engelsche voorstel tot opschor ting van het Benden van vrijwil- Het typeert de situatie wel, dat wanneer we over de Spaansche kwestie" spreken,, we niet in de eerste plaats dénken aan Spanje en de burgeroorlog in dat land, maar aqn buitenlandsche vrijwil ligers, oorlogsmateriaal, en voor al niet te - vergeten, de niet-in- mengingscommissie. In een af zonderlijk bericht worden ons dan de vorderingen in den bur geroorlog in Spanje Op Driekoningendag had in Roemenië het jaarlijksche feest van de waterwijding plaats. In tegenwoordigheid van Koning Carol werd als gebruikelijk een kruis in het water geworpen, dat door vier boeren wederom werd opgezocht en aan den koning overhandigd. meegedeeld. Hoewel deze berich ten gewag maakten van 'n over winning der regeeringstroepen in het noorden, waar zij een vrij groote voorraad, krijgsmateriaal zouden hebben buit gemaakt, staan op 't oogenblik de Franco-

Soester Courant | 1937 | | pagina 8