I i Betere verdeeling van beschikbaren arbeid. Uitgave, DRUKKERIJ SMIT N.V., SOESTDIJK, Van Weedestraat 35. Telefoon 2566. Meditatie. Officieele kennisgevingen De goudschat der Lutine. TELEFOON-DRAMA. Soest, Wonden en Huiduitslag „.„in oP(— „De Nieuwe Seeeiee-, ..De Se.ei.e P.,.". „Hul, .en Hule- en S.eei.r Ad.ee,.ui,bied- ADVERTENTIEPRIIS: van 1-5 regels 1 0.75. - Elke regel meer 15 cent. - Advertentie s tusschen de tekst dnbbel tarie Bij contract belangrijke korting. Advertentie's worden in beide bladen opgenomen DE SOESTER COURANT", Algemeen Weekblad en SOESTER NIEUWSBLAD. Algem Christelijk Weekblad. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 50 ct.. tranco per post 65 ct.. 17>/3 ct. per maan 16e JAARGANG. Vrijdag 12 Februari 1937. Vervanging van vrouwelijke door mannelijke arbeiders. Alleen maar crisismaatregel! We hebben het reeds meermalen betoogd, dat het streven naar waar dat mogelijk ;en doelmatig is de vervanging van vrou welijke arbeiders door mannelijke niet als een principieele aangelegenheid mag worden gezien., als een poging b.v. om de vrouwen in haar „rechten" weer te declasseeren, maar uitsluitend als een eisch van goede eco nomie. De maatschappelijke inrichting i: nu eenmaal zoodanjg en we „aanvaar den" dat niet afleef maar juichen het ook toej dat de man verantwoordelijk is voor het onderhoud van het gezin. Als maat schappelijke omstandigheden een groot aan tal mannen niet in staat stellen om hun on derhoudsplichten te vervullen, dan helpt de overheid via steun aan den onderhoudsplich tige. Het is dus duidelijk dat een goede eco nomie vereischt om bij een tekort aan ar beidsgelegenheid het werk zooveel mogelijk te verdeelen onder de mannen, ook onder de mannelijke jeugdigen, die de huis vaders van de toekomst zijn. Een daartoe strekkend wetsontwerp thans eindelijk ingediend. Dit ontwerp gaat geenszins te ver. Het ontziet zelfs alle werkgelegenheid, welke in de laatste decen nia óók door vrouwen en meisjes werd ver vuld en bepaalt zich meer in het bijzonder ;tot de bezigheden, voor welke de vrouw om physieke en psychische redenen eigenlijk minder geschikt is. De vrouw heeft zich de ui"bgugrg. geroepen, genood, men zou kunnen zeggen, verleid, door fabrikanten en andere werk gevers, die vaak óók al weer onder eco- nomischen' drang hun productie kosten .trachtten te verlagen door het bezigen van goedkoope arbeidskrachten. Vooral wanneer men dat laatste motief goed in het oog houdt, zal men moeten beamen, dat de thans beoogde terugdrin ging van de vrouw uit haar positie in ze kere bedrijven, met een principieele ach teruitzetting niet heeft te maken. Voor zoo ver er van een principe in deze aangelegen heid sprake kan zijn, is uitsluitend het bij oogmerk van den voorgestelden maatregel te bezien om de vrouw op de arbeidsmarkt niet te laten misbruiken als factor van loon- druk. Dat oogmerk te weerstreven is niet alleen een mannen- u»aar óók een vrouwen- belang. De huidige positie van vele vrouwen en meisjes in bedrijven, is een weinig eerlij ke, doordat ze alleen steunt op de „goed koopte" van haar werkkracht. Het komt voor, dat heele fabrieken geleidelijk door de mannen en jongens ten behoeve der plaat- si ig van vrouwen en meisjes worden ont ruimd, alléén omdat één groote concur- reerende firma een nieuwe fabriek met uit sluitend vrouwelijk personeel heeft inge richt of een bestaande fabriek op zulken ri'uw en grondslag heeft heringericht. En rlan een moordende prijzenoorlog op de pro- ductiemarkt gaat voeren (Conflict bij Kwat- ca Het gevolg van een en ander is geweest, dat er in ons land zoo goed als geen weide- loosheid meer is onder de arbeid-wenschen- de vrouwen en meisjes, terwijl het mannelijk wcrkioozenleger nog steeds honderdduizen den telt. Er stonden bij ge organen der open bare arbeidsbemiddeling op 14 November nog 3S4875 werkzoekende mannen inge schreven en 17.880 vrouwen. Dat het vraag stuk dezei vrouwenwerkloosheid langs an deren weg is op te lossen dan door ver dringing van mannen en jongens uit hun nrbcidsposities, bewijst het feit, dat er thans nag ruim 45.000 buitenlandsche vrouwen ten onzent werkzaam zijn. Deze bezetten po sities in de huishouding, terwijl de Neder- landsche meisjes om een paar centen en een beetje „vrijheid"(?) méér, de fabriek of werkplaats prefereeren. Het thans ingediende wetsontwerp be oogt in twee gevallen tot een betere ver deeling van den beschikbaren arbeid te kun nen meewerken. e~«tens biedt het de moge lijkheid om, me. -^kking tot bepaalde soorten van arbeid, w'ke vóór 1 Januari 1934 in fabrieken of werkplaatsen in het al gemeen door mannelijke arbeiders plach ten te worden verricht, tot herstel van dien toestand, bij algemeenen maatregel van be stuur vast te stellen, welk percentage van Be arbeiders, die zoodanigen arbeid verrich ten, hoogste uit vrouwen of meisjes mag bestaan. Ten tweede kan bij algemeenen maatre gel van bestuur worden vastgesteld, welk per centage van arbeiders in een bepaalde fa briek of werkplaats uit mannelijke arbei ders van boven 25 jaar oud moet bestaan (welke bepaling dus is gericht tegen het misbruik van jeugdige arbeidskrachten), wan neer in zulke fabriek of werkplaats het aan tal jeugdige arbeiders in verhouding groo- ter is dan in het algemeen in soortgelijke fabrieken of werkplaatsen. Natuurlijk worden de te nemen maatie- gelen in het belang eener behoorlijke rechts zekerheid door een net van waarborgen om geven. Bedrijfsraden moeten vooraf worden gehoord, een speciale commissie, ingesteld door den voorzitter van den Hooogen Raad van Arbeid, moet vooraf een oordeel ge ven enz. Toch verwachten we van het huidige ont werp, nadat het wet zal zijn geworden, een heilzame uitwerking. We begrijpen al leen niet, dat het als crisisontwerp wordt beschouwd en daarvoor slechts drie jaar geldend wordt verklaard. We moeten niet alleen trachten om uit de crisis te komen, maar eveneens om er niet in terug te vallen. De crisis heeft ver scheidene oorzaken gehad, maar één de zer was toch wel de ontwrichting der ar beidsmarkt, doordat vrouwen en meisjes een nieuw beroep hebben^ gezocht door het verricht. Hoe menigmaal heb ik uwe kinderen wil len bijeenvergaderen gel ijker wijs eene hen hare kiekens onder de vleugelen vergadert; en gijlieden hebt niet gewild. Lucas 13 x 34. Jezus Christus de Goede Herder is ge komen om zijne schapen te weiden en te voeren heel zachtkens naar grazige weiden en naar kabbelende beekskens en Hij stelt zijn leven voor de schapen terwijl de huur ling vliedt, wanneer het gevaar dreigt, over mits hij een huurling is, en de schapen over. laat aan den verslindenden vijand. De ondergrond van dit alles is de onbe grijpelijke goddelijke liefde, liefde tot zon-1 daren, die Hij trekt uit de duisternis om ze te brengen in zijn wonderbaar licht. Maar dat heeft Hem zijn bloed gekost, dat heeft Hem het nameloos wee gekost van de godverlatenheid en de smarte der hel. Zou er wel een liefde zijn als deze liefde? Zou er wel een smart zij als deze smart? En toch heeft zijn bondsvolk, hebben zijn kinderen en naastbestaajnden het aangedurfd om Hem te verwerpen. Om een doodslager als Barabas te verkiezen en de schoonste der menschenkinderen te verwerpen. Zij riepen het uit: Zijn bloed kome over ons en over onze kinderen. En dan zegt Jezus deze ontroerende woor. den: Jeruzalem, Jeruzalem, gij die de pro feten doodt en steenigt, die tot u gezonden zijn: hoe menigmaal heb ik uwe kinderen willen bijeenvergaderen gelijkerwijs eene hen hare kiekens bijeenvergadert onder de vlcu. gelen; en gijlieden hebt niet gewild. Zie uw huis wordt u woest gelaten. En dan klinkt het ons telkens en telkens weer in de ooren die laatste woorden van den Heiland: En gijlieden hebt niet gewild. Eens was ik ergens in Drenthe en sprak bij een openlucht samenkomst bij barakken van werkvolk. Er waren velen rode en rose broeders, en toen luisterden wat deze amaech- tige hemelprediker wel had te zeggen, en toen was het ook dit woord wat hen stak in de ziel: Weet je wat de wroeging der hel is? Niet: wij hebben niet gekund. Wij waren on. machtig om het bovennatuurlijke te geloovên- Neen dit: Wij hebben niet gewild. Wij en wij alleen zijn de schuldigen. Ziet toen liepen een zestigtal dier roode broeders ineens hart weg omdat het hen teveel in de ziel stak en toen ze op een honderd meter afstand waren DotsiTïnYêriTarionarë'^r^ De dapperen, zij waren daar op honderd meter afstand weer buiten de sfeer van Jezus Christus de Goede Herder. Gijlieden hebt niet gewild. Zij zijn heen gegaan. en hebben zich andere Heilanden en andere goden verkoren. Maar die woorden van verwijt van den eenigen en waarachtig en Heiland blijven doorklink en in aller ooren. Zij klinken nog door en na in de plaats der eeuwige smarte, waar geween is tandengekners en waar de vertwijfelden zich met de nagels de borst zullen openrijten en de bittere klacht uiten: Ik heb niet gewild, dat deze Jezus mijn borg en middelaar werd. Mijn Goël en zondenvernieler. Dat zal de ergste smart zijn daar in de plaats der smart en der godverlatenheid. Nu zijn wij aangeland bij de dictators dezer wereld en hebben geen wil meer Dan zijn ze minder dan niets geworden. En Jezns zijn volk om zich heen verzamelt wil al leen een vrijwillig volk in den dag zijner heirkracht. Wie Hem volgen wil, moet het goed weten, dat hij alles moet verlaten om Hem te kunnen aanhangen, maar dan zal Hij, ook aan de zijnen teruggeven honderdvoudig en akkers en huizen en vrouw en kinderen j en broeders en zusters, maar dan ook metj de vervolgingen. Komt, grijpt toch de kansen door God u [gegeven, Kort is uw zijn hiier, de tijd snelt daarheen. Wat toch blijft over o zeg van dit leven? D' arbeid der liefde gedaan om u heen. Geef dan uw tijd niet aan ijdele zorgen; Help hen, die vielen, breng troost in hun [smart; O, laat uw licht schijnen blij als de morgen, Wijs op den Heiland, die rust geeft voor [■t hart. Weet, al uw arbeid, uw lijden voor Jezus, ■t Wordt door Hem zeiven geschat naar [zijn woord. En eens daarboven, daar vinden we weder, Vruchten van 't zaad, dat wij strooiden op [aard. Niets is hier blijvend, niets is hier blijvend, Alles hoe schoon ook, zal eenmaal vergaan. Maar wat gedaan werd uit liefde tot Jezus, Dat houdt zijn waarde en zal blijven bestaan. NEPTUNUS, Laten zef maar weer probeoreri een Klein stormpje jaag ze. wel weer we<j J Heel diep onder 't zand verborgen, Op den bodem van de zee Ligt de goudschat der Lutine. Een verleidelijk idee! En de mensch kan de verzoeking. Nu en dan niet meer weerstaan Om een deel van deze schatten Heerlijk aan den haak te slaan Zoo sloeg hij voor enkle jaren Een hernieuwde aanval af. Tot de mensch, beschaamd, vernederd- Zich tenslotte overgaf. En de goudschat lag weer rustig Op den bodem van de zee. Maar met al z'n nederlagen ïs de mensch torh niet tevree. Doch, wat eens te kwader ure In Neptunus macht geraakt Wordt door hem en z'n trawanten Onverbiddelijk bewaakt. En al is de mensch stoutmoedig, Vindingrijk en geniaal, Wie Neptunus wil bestormen Die mislukt het telkenmaal Want opnieuw zal men probeeren Op die schatten af te gaan Om den machtigen Neptunus Op zijn „eigen veld" te slaan Deze maakt zich om zoo'n poging TMog in 't minst niet ongerust! Wellicht wordt de mensch ook ditmaal Zich z'n kleinheid .weer bewust. Ja! Hallo? Interlocale, Zegt de juffrouw heel beleefd. Ik heb graag, zegt dan een heertje. Dat U mij „Soest.dertien-' geeft. Abonné, U kunt zelf draaien, Klinkt de stem aan d- overzij. Soest is toch al automatisch, U bent ook niet heel erg bij! «t Heertje vindt den toon van 't juffie* Wel een beetje onbeleefd. Hij verlangt dus dat zij voortaan, Een behoorlijk antwoord geeft! De verbinding wordt verbroken, Haken kwakken nijdig neer. •t Laatste woord is aan de juffrouw, „Dank U vriendelijk, meneer!' Met een brief, vol booze klachten, Schijft het heertje abonné, Aan de Telefoon-directie, „'k Neem er geen genoegen mee'* Juf moet op het matje komen, Bij haar Chef, den Directeur, Juf krijgt een geweldig standje, Voor 't onaangenaam humeur. Ook het heertje is aanwezig, Bij dit ernstig onderhoud. Hij vindt juffie niet onaardig, En vergoelijkt dan haar fout. -k Wil U gaarne excuseeren, Zegt het heertje heel beleefd, En hij lacht zijn liefste lachje, Als hij juf een handje geeft Samen stappen zij naar buiten, En gekomen op de straat, Durft de abonné te vragen, Of zij mee dineeren gaat. Vredig hebben zij gebabbeld, In een deftig, groot hotel. Van de telefoon.misère, Het geïrriteerde heertje, Laat de heele wereld, koud. Want hij kent een telefoon.juf, 1 Waar hij reuze_veel van houdt. *t Kan hem bitter weinig schelen, Dat zij hem heeft afgesnauwd, iWant de juffrouw en het heertje, Zijn sinds Donderdag getrouwd! E. v. JS BEKENDM AKIIN G. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter openbare kennis dat volgens artikel 1 der Verordening op het verwij deren van rupsennesten in de gemeente Soest de eigenaar van eenig erf of tuin in de gemeente verplicht is te zorgen, dat jaar lijks vóór I Maart, alle rupsennesten in daar op, daarin of daarlangs staande heggen, struiken of boomen worden weggenomen, verzameldt en onmiddellijk verbrand. Overtreding dezer bepaling wordt ge straft met hechtenis van ten hoogste zes da gen of geldboete van ten hoogste vijf en twintig gulden, Soest, 5 Februari 1937. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Soest maken bekend, dat aan B. Teeken, te Soest, bij hun besluit van 5 Februari 1937, ie af- deeling no. 7/173 voor den proeftijd van één jaar vergunning is verleend om op/in perrceel, kadastraal bekend in sectie A, No. 2405 gelegen aan den Noorderweg een was- scherij en strijkerij te mogen oprichten- Soest, 6 Februari 1937. Burgem. en Weth. voornoemd, De Burgemeester, G. DEKETH. De Secretaris, J. BATENBURG. JAARVERGADERING A.R..KIESVEREEN. De A..R. Kiesvereeniging kwam in jaar vergadering bijeen iin de Chr. U-L.O._school, Prins Bernhardlaan, op Vrijdag 5 Februari j.1. Er was een vrjj goede opkomst, wantj 46 leden waren opgekomen wat een ver blijdend feit was. De jaarverslagen van den secretaris en den penningmeester werden voorgelezen en memo reerde o.a. de secretaris, de heer H. A. Stork, dat dit de negende keer was, dat hij zijn jaarverslag voorlas en nu moest af treden en niet direct herkiesbaar was, zoodat hij ook uit het bestuur trad. Door enkele leden en ook door den voorzitter werd met waardeering gesproken over het vele werk door hem gedurende die lange periode ver richt. De kascommissie verklaarde, dat de boeken verzacht en Doos 30 en 60 ct. Bij Apothekers en Drogisten* van den penningmeester nagezien en in ordei waren bevonden. Daarna had er verkiezingj plaats in de eerste plaats voor een voor zitter. De heer J. Vonk werd opnieuw tot voorzitter verkozen met 38 stemmen <21 nanï de benoeming aan. Tot nieuwe bestuursleden voor de aftre- denden, de heeren H. A. Stork en W. Fre- deriks werden verkozen de heeren H. M. Kemp en N. den Broeder, welke beide de benoeming aanvaarden. Vervolgens moeste® de aanwezige leden de lijsten invullen die» hen ter hand werden gesteld voor de can- didaaten der A.R..Partij voor de 2de Kamer der Staten.Generaal. Door bijna allen werd het advies van het Centraal Comité gevolgd, wat de namen en de volgorde betreft. Tegen 10.30 sloot de voorzitter deze zeer opge wekte vergadering en ging de heer Van Maare voor in dankzegging. H. A. S. A.R..KIES VEREEN. „NEDERLAND EN ORANJE-'. Belangrijke openbare vergadering voor do leden, geestverwanten en belangstellenden op Vrijdag 19 Februari a.s. in het St. Joseph- gebouw, Steenhofstraat, om 8 uur des avonds, alwaar dan hoopt op te treden de welbe kende, vurige spreker, Ds. B. E. J. Bik, Luthersch predikant te Enkhuizen. Verzuimt deze gelegenheid niet en maakt bovengenoemden avond vrij voor de verga dering en wij kunnen u een goeden avond garandeeren, waarbij u krachtig gesterkt zult worden in uw strijd voor de a.s. verkie zingen. Het actueele onderwerp zal luiden: „Waarom juist nu Anti-Revolutionair H. A. S. AANHOUDING. Terzake diefstal is aangehouden P. J. D. Na z'n verhoor werden vervolgens ook nog aangehouden A. V. en G. T-, verdacht van heling van hetgeen D. had gestolen. Genoemde heeren schijnen vooral de ve!« looddiefstallen, die er de laatste tijd plaat» hadden op hun geweten te hebben.

Soester Courant | 1937 | | pagina 1