Bergbeklimmen in het hooge Noorden Met hondensleden en ski's naar Marsfjall in Nd» Zweden De honden worden als de vrienden van de expeditieleden beschouwd Het bouwen van een sneeuwhut S-.'W Vulkaan onck „oek op Hawaii. „Vriend Talis, je moet van den winter maar eens naar onze bergen komen, weet je, als bij jullie in het Zuiden de winter bijna voorbij, of in het geheel niet geweest is, en ook bij ons de zon al wat hooger staat, zoodat het sneeuwlandschap in een won derlijk glanzend licht straalt. Dan kun je ons land pas leeren ken nen Daarmede was ik door een goeden vriend uit het Noorden, den Zweedschen Majoor E. D. Einar E„ uitgenoodigd hem in den winter te bezoeken en dan samen met hem een „grooten tocht" door de bergen van zijn vaderland te maken. En daarbij nog met zijn half-wilde sledehonden, zoodat het er alle schijn van had, dat het een echte „pool- expeditie zou worden. Voor de eigenlijke klimpartij begint, houden we een korte rustpooze, de honden worden gevoederd, ze krijgen een paar beenen met flink wat eraan en gedroogde visch, waar ze echter kennc niet happig op zijn. Volgens kaart en kompas oriëntee- ren we ons, wegen zijn hier heelemaal niet en in den winter geven slechts enkele vij- genboomen en wat struikgewas de weinige sledewegen aan, die langs den voet der gebergten tusschen de nederzettingen loo- pen. Nog een paar uur moeten we flink door- marcheeren, tot we het beschutte plateau bereikt hebben, waar ons eerste kamp zal worden opgeslagen. Vriend Einar glijdt als aanvoerder voor uit langzaam volgen wij. Dat is werken we blijven soms een weinig achter, maar dat zal wel beter worden. Spoedig moeten we onze vierbeenige kameraden te hulp v>— AIV uc UltllUU- aiging aan. Tot hoog in het Noorden van Zweden gaat sinds enkele jaren de strategische spoorweg van Oestersund over Dorotea- Vilhelmina en verder, tot boven den Pool cirkel, waar hij den electrischen erts spoorweg bereikt. Maar men moet nog een goede honderd kilometer naar het Westen reizen, tot men in Marsfj&ff (fjall ge bergte) komt. Natuurlijk is voor zoo'n Er zijn namelijk in deze afgelegen, woeste bergen nog geen goede sporthutten, laat staan hotels, -en slechts zelden vindt men hier en daar in de dalen een afgelegen hoeve. Men moet dus alles wat men noodig heeft, met zich meevoeren; proviand voor mensch en dier, het dak boven het hoofd, een tent dus, of de mannen moeten de kunst verstaan een „igloo" te bouwen, een Eski- mo-sneeuwhut. En dan zijn er nog de moei lijkheden van het klimaat te overwinnen, snijdende sneeuwstormen, vreeselijke koude en misschien, hoewel zeldzamer, maar daarom zooveel te gevaarlijker, mist. En d'.t k-an al m^er dan genoeg zijn! Cnze kleine expeditie bestaat uit drie manden en twee sterke trekhonden, van het herdersras. liet spreekt vanzelf, dat wij voor 't beklimmen der bergen getraind zijn. Einar en zijn „sergeant" Sterner zijn hondenliefhebbers en maakten reeds vroe- [V-r samen dergelijke tochten. Zoo zijn wij dus vijf goede vrienden onder elkaar, en dan, de dagen van opwindende avonturen voor ons dat brengt ons in een uitstekend humeur. Het gebergte ligt massief en eindeloos ver voor ons. Zorgvuldig wordt de bagage op de beide „pulkas" (lichte sleden, zooals de Laplanders die gebrui ken) verdeeld, onge veer het gewicht van 'n hond per slede. Ulven, een zwarte reu is de sterkste, Lori, de ranke, taaie teef krijgt iets minder vracht op haar slede. Nauwelijks voorgespan nen, zijn de honden bij na niet meer te houden, maar ze mogen nu een maal niet gaan, waar ze willen. Altijd vlak ach ter den looper en aan voerder moeten ze in 't spoor meedraven, zoo zijd de dieren afgericht. Van het trekken der sleden hebben ze een breede, sterke borst ge kregen en sterke, stevi ge pooten. „Alles klaar?" vraagt Einar nog eens. Vooruit dan; kom Ul ven Lori marsch!" Met een ruk springen de hohden op en trek ken krachtig aan. De ski-sporen zijn mooi en dicht als een bij deze skivaart kopje overga. Maar wat geeft dat, eindelijk neem ik nog het laatste stuk met een sprong en kom met een luide kreet voor mijn vrienden neer. En nu komt er weer iets heel nieuws en interessants voor mij: het bouwen van de igloo. Einar heeft met zijn deskundigen blik een hoop bijeengewaaide sneeuw voor „bouwmateriaal" ontdekt, deze is daar namelijk het beste voor. Met twee ski-stok ken en een treklijn geeft Sterner den om trek van de hut in de sneeuw aan en steekt ongeveer een halve meter uit. De honden kijken met kennersblikken opmerkzaam toe, ze weten heel precies, dat onze voor bereidingen voor hen rust, voedsel en sla pen beteekent. Blok na blok mooi gelijk uitgestoken, dragen wij aan en Einar schikt ze met kunstenaars hand netjes rond, steeds de volgende laag een beetje meer naar binnen getrokken. Langzaam welft zich de ronde bouw tot er eindelijk nog een opening is, die gemakkelijk met een enkel blok ge sloten kan worden, een ingang, juist groot genoeg om doorheen te kruipen, die aan den kant van den wind af, is uitgespaard. veertje glijdt onze kleine expeditie voort. Het gaat eerst eenige kilometers over de blanke, effen sneeuwvelden van Kultsjö, waarboven majestueus de toppen met spie gelende ijsflanken op de diepgeaderde boomlooze bergen staan. Dit is pas echt mannenwerk, na al die wintermaanden, die men achter zijn schrijfbureau in fn ver warmd vertrek heeft doorgebracht. Hier dringt de kristalheldere, frissche lucht diep in de longen en men vergeet het verre vaderland met al zijn gehaart en ge acht, in de eenzaamheid van dit wilde, maagdelijke berglandschap. Een vriendelijke roep spoort de dieren aan, zij V -bben evenals de menschelijke vriend een goed woord noodig en moeten gevoelen, dat we hun zwaren arbeid naar waarde weten te schatten. komen. De treklijnen worden aan de sleden vastgemaakt en wij spannen ons zelf er nog bij in. Als wy, de berghellingen zijn opge klommen en de eerste hoogte hebben be reikt, blijkt er een ijzige wind te zijn opge stoken, zoodat we vlug een dikke trui on der onze lumberjacks aantrekken en de kappen vaster om de ooren bevestigen, de hoogtewind blaast ons poederfijne ijskris tallen in het gezicht en we zijn blij, na moeizaam verdere klimmen weer in een windvrij gedeelte op de rugzijde van het bergmassief te komen. Onder ons spreidt zich het witte land schap in eindelooze uitgestrektheid uit, de bosschen teekenen zich donker of tusschen de heuvels en bergen, die nooit het ijspant- ser van hun top verliezen, zelfs midden in den hoog-zomer niet. Nog binnen de boomengrens ligt de plek, die Einar voor ons eerste kamp bestemd heeft, het is daar ook beschut voor den wind, ja, Einar verstaat het de stafkaarten te lezen en kent zijn bergen. Wij moeten eerst nog een tamelijk steilen wand afda len naar de plaats voor de igloo. De honden worden uitgespannen en wij zelf nemen nu de sleden bij de suizende afdaling in de hand. Dat moet men echter kennen, geen wonder, dat ik als nieuweling Zoo nu is onze igloo klaar en kan be- trokken worden. Alle benoodigdheden voor den nacht dëiTiJoaem uifgeiëgd, proviana en KooKge- rei verdwijnen in de Igloo. Spoedig brandt het spiritusstel behaag lijk, sneeuwbrokken smelten in den ketel en de geur van goede koffie vervult het vertrek. Ulven en. Lori mogen een groote eer voor hen op de slaapzakken aan onze voeten liggen. Het is behaaglijk warm en men voelt zich opgewekt na de vermoeien- den dagmarsch in den snijdenden berg wind. Mijn beide vrienden bereiden den avond maaltijd uit de voorraden en vertellen daarbij van zware tochten in den vorigen winter, sinds ze begonnen zijn de prachtige bergwereld van dit hooge Noorden met sneeuwschoenen en honden in den winter te doorkruisen. Maar voordat we in de warme bontzak- ken kruipen, laten wij door de nauwe ope ning van ons huis nog eenmaal onze blik ken wijden over het uitgestrekte landschap dat langzaam in de schemering van een bij tend kouden nacht verzinkt en we ver geten dan niet, een gemeenschappelijk schietgebedje op te zenden aan den H. Pe trus, den schutspatroon van al de skiërs, opdat hij ook den volgenden dag ons poe dersneeuw en zonneschijn zal zenden. grond van de bestudeering der uitstroo- mende gassen een vulkanische uitbarsting te voorspellen. Als erkenning van deze eerste ontdekkingen heeft de Universiteit van Hawaii een cursus voor „gasstudie" ingesteld, als onderdeel van de natuurkun dige studies aan deze Universiteit. Een la boratorium is aan de rand van den krater opgericht, dat in draadlooze verbinding staat met andere wetenschappelijke instel lingen, die bij deze proefnemingen belang hebben. Daar heeft Dr. Stanley, hooglee raar in de natuurkundige wetenschap; »en allé rioodige maatregelen en voorbereidin gen getroffen, om met de leden van z:jn seminarium onmiddellijk naar den krater te vliegen en daar op de „gasvangst" te gaan. Men zal daarbij gebruik maken van lange buizen van 90 cm. met 10 cm.-lam- pen aan het eind; deze zijn ontworpen door dr. Ballard. De buizen worden eerst, met n vacuumpomp leeggepompt, tot de lucht druk daarbinnen nog slechts één twee millioenste van de normale atmosfeer be draagt; vervolgens worden de buizen lucht dicht gesloten en verzegeld. Zoodra men gas bespeurt, dat uit den krater ontsnapt, wordt zop'n, buis jn de opening van de la va of direct in de bewegende lava zelf gewor pen, waarna de punt door een speciale in stallatie wordt afgebroken. Het gas stroomt dan uit den vulkaan met volle kracht de buis m; een speciale vacuumafsluitins zorgt ervoor, dat het niet kan ontsnappen De Kilauèa biedt een uitstekende gelegen heid voor dit onderzoek, daar hij niet ge vaarlijk is. Doch de resultaten, die bij deze Links boven: Soms treft men op de meren open plekken aan, die men voorzichtig moet oversteken. Rechts boven: Alle bagage wordt door de uitgespaarde opening in de hut gebracht, later sluit men de opening met een groot sneeuwblok af. In cirkel: Het materiaal voor een igloo, een sneeuw hut wordt opgestapeld. L inksr Met behulp van twee skistokken en een touw wordt de omtrek van de sneeuwhut aangegeven. De honden kijken belangstel lend toe. Rechts: Als de helling te steil is of de sneeuw te slecht, dan komt de mensch zijn viervoe- tigen kameraad te hulp en spant zichzelf voor de slede. KAN EEN VULKAANUITBARSTING VOORSPELD WORDEN? Vulkaangassen worden onderzocht. Op Hawaii maken deskundigen van naam in den laatsten tijd een speciale studie van de mogelijkheid om vulkanische uitbar stingen op grond van de uit den vulkaan ontwijkende gassen te voorspellen. Aanlei ding tot dit onderzoek was een ontdekking, die dr. Thomas Jaggar, een bekend Ameri- kaansch vulkaanvorscher, in het Hawaii- National Park deed. Deze geleerde heeft bij drie vroegere uitbarstingen van den. Ki lauèa de gassen van deze vulkaan ver zameld en bij onderzoek kwam vast te staan, dat deze gassen voor 'n groot deel uit waterstof, hetzelfde gas dat voor de vulling van ballons wordt gebruikt, bestaan. Deze en andere waarnemingen leidden Dr. Jag gar tot de veronderstelling, dat waterstof een van de beslissende factoren bij een vul kanische uitbarsting is. Bovendien zijn dr. Jaggar en zyn medewerkers van meening, dat men de waarnemingen gedaan bij de bestudeering van de gassen, die bij elke afzonderlijke uitbarsting het meest voor komen, mag gebruiken als basis voor de bepaling van de kenmerkende eigenschap pen van elk dezer uitbarstingen. Tevens acht Dr. Jaggar het mogelijk, op onderzoekingen worden verkregen, zijn op alle vulkanen, zelfs de gevaarlijkste, van toepassing. Op den duur hoopt men met deze proefnemingen zoo ver te komen, dat men het tijdstip van uitbarsting in te voren zal kunnen vaststellen, waardoor in vele gevallen onnoemlijke schade zal kun nen worden voorkomen. De spectroscopische analyse. Nog een tweede methode wordt bij het vulkaanonderzoek toegepast, namelijk da spectroscopische analyse, en wel als aan vulling van het gebruikelijke chemische onderzoek. Met deze methode kan men zeer nauwkeurig de aanwezigheid van substan ties vaststellen, ook als zij slechts in uiterst geringe hoeveelheid voorkomen. Behalve door vergaring en bestudeering van de uitstroomende gassen wordt het wetenschappelijk vulkaanonderzoek op Hawaii nog op andere wijze beoefend. Pro fessor Iwao Miyake, eveneens physicus aan genoemde universiteit, houdt zich bezig met de meting van de aardbevingssnelheid waarbij hij gebruikt maakt van een korte golfzender. Trillingen diep in het binnen ste van den vulkaan, die een seismische golf, dus een aardbeving, veroorzaken, wor den opgenomen door een klein apparaat dat op den bodem van den krater staat opge steld. Het apparaat stelt een signaal voor het observatorium in werking. De seismi sche golf, die daar enkele seconden later aankomt, wordt door de instrumenten van het observatorium geregistreerd. Het tijds verschil tusschen de beide registraties geeft de snelheid aan, waarmee de aardbeving zich voortplant, daar men den afstand tusschen de punten van opstelling der beide instrumenten kent. Deze experimenten zijn mogelijk ge maakt door de samenwerking van de uni versiteit van het bureau voor vulkaanon derzoek en het bestuur van het National Park. Dr. Jaggar, de regeeringsvulkanoloog werd tot professor voor experïmenteele geophysica aan de universiteit benoemd, terwijl, de doktoren Ballard en Miyako als assistenten aan het kortelings gestichte Kilauea-laboratorium werden aangesteld.

Soester Courant | 1937 | | pagina 4