Het pco&lee*» dcc farfye- WeMwzett 's töecelds Cacmvat BiwietiiaMUcU Oi/eccuM ButUhtabdsek ÓMvzickb We leven weer eens ln den tijd Van 's-werelds Carnaval, Van zorgelooze vroolijkheld, En zotheid, bovenal We denken dwaze dingen uit, We stellen ons wat aan, We worden nu door niéts gestuit, Waarom 't dus niét gedaan? Maar, als ik het zoo 's goed bekijk, (Ja, lach maar gaat Uw gang," U geeft me stiekem tóch gelijk!) Dandoen we dat allang! Dan is op héél de wereldbol, Bij ons en óveral, Den boel een beetje aan den rob En, 't eeuwig Carnaval! Dan is het heusch niet enkel nu, Dat wij ons dwaas gedragen, Dat doen we ook al klinkt het cru Toch immersalle dagen? Of dragen wij soms voor elkaar Geen maskers? altijd, door. Me dunkt, de politiek, nietwaar, Is het bewijs daarvoor! En, groote neuzen, dwaas en mal Zooals ze die nu maken, Die staken wij toch, jaren al, Inanderen hun zaken? En groote monden, meters breed In maskers nu voorhanden, Die hebben ze als U 't maar weet Allang, in vele landen! Enlange armen, bijgeval Van opgeschoten lieden.... Die grepen óók voor jaren al Naar..., vreemde landsgebiedeni 't Is allemaal, hetzelfde toch, Want dingen, dom en mal Die doen we ook(in Spanje) nog. En lang voor.... Carnaval! van een der partijen melden, kan men niet al te veel geloof slaan. ItaliëTurkije. Weer eens is Graaf Ciano, de Italiaansche minister van Bui- tenlandsche Zaken er op uit ge stuurd om de betrekkingen met een ander land zoo mogelijk nau wer aan te halen. Ditmaal gold het Turkije en de onderhande lingen vonden te Milaan plaats. Het ging weer over de Darda- nellenkwestie, en het schijnt wel, dat beide partijen dichter bij el kaar gekomen zijn, hoewel men nog niet tot het aangaan van een overeenkomst besloten is. De ver dere onderhandelingen zullen langs diplomatieken weg worden worden voortgezet. Het wordt dus wel waarschijnlijk, dat Italië zal toetreden tot het acooord van Montreux, Het spreekt vanzelf, dat ook de veiligheid in het Oos telijk gedeelte van de Middel- landsche Zee ter sprake is geko men. De Turksche minister van Buitenlandsche Zaken toonde De nieuwe verlceersbrug in den provincialen weg Amsterdam 't Gooi ter vervanging van de oude draaibrug over het Merwedekanaal te Weesperkarspel is Donderdag in gebruik genomen Dezer dagen heeft Dr. Colijn Van straatslenter tot misdadiger Herhaaldelijk wordt in de bla den geklaagd over de groeiende misd°digheid onder onze jeugdi ge t jrkloozen. Deze beklagens- wa- rdige jongemenschen zijn na- ti' ïrlijk geen haar slechter of iter, dan hun kameraden, die /el werk hebben, maar de om- tandigheden brengen nu een- naai mede, dat zij er al spoedig toe overgaan hun tijd op straat en in goedkoope café's te ver drijven, en daar komen zij helaas tnaar al te spoedig onder slech ten invloed. Gelukkig ziet men sinds eenigen tijd in, dat het werkelijk de straat is, die haar verderfelijken invloed op de werklooze jeugd uitoefent en on der den dwang van de tragische :ijfers der crimineele statistiek wordt de wensch steeds luider tot uitdrukking gebracht, op dit ge bied afdoende hulp te verschaf fen. Voorloopig ontbreekt echter aog het initiatief om het pro bleem der jeugdige werkloozenin rijn geheelen omvang op te los- len, met andere woorden, men rindt niet den moed, om tot wer- xelijk ingrijpende staatsmaatre- gelen over te gaan. Voorloopig neemt men genoe gen met een aantal individueele maatregelen. Er bestaat een aan- cal werkkampen voor jeugdige werkloozen. Maar het aantal de zer kampen, die uitsluitend de schepping zijn van particulieren en vereenigingen, is gemeten naar het werkloozencijfer onder ie jeugd meer dan bescheiden. Kort geleden zijn een aantal Onderrechters bijeengekomen om over deze vraagstukken te be raadslagen. Maar ook hier gold het weer geen poging om het cwaad in zijn wortels aan te tas ten. Waarnaar men zocht, was een maatregel, om de gevaarlijk ste gevolgen van de werkloosheid onder de jeugd, die een onmid dellijke bedreiging voor de open bare orde en rust vormen, te voorkomen. Tot dit doel zou een stichting in het leven geroepen moeten worden., die tot t.nalr vmi hebben, kampen in te richten voor misdadig aangelegde en in noreel gevaar verkeerende jonge werkloozen. De hiervoor benoo- digde middelen zouden voor het grootste gedeelte langs particu lieren weg moeten worden inge zameld, hoewel ook de regeering in de onkosten zou bijdragen. Het is niet onaardig eens na te gaan, hoe de noodzakelijkheid van dergelijke werkkampen aan de massa wordt duidelijk ge maakt. Aldus redeneert men: het is niet mogelijk, alle jeugdige misdadigers in tuchthuizen on der te brengen, daar hiervoor eenvoudig de benoodigde ruimte ontbreekt. De kinderrechters zijn daarom steeds weer gedwongen, aan jeugdige misdadigers voor waardelijke straffen op te leg gen en dergelijke straffen heb ben meestal ten gevolge, dat nieuwe misdaden worden begaan en de desbeteffende jonge lieden voor eens en voor altijd het ver keerde pad opgaan. Daarom heeft de openbaarheid er groot belang bij, juist deze jonge werk loozen van de straat af te halen en aan een gedisciplineerd leven van arbeid te gewennen. De overwegingen, waarvan hier bij wordt uitgegaan, zijn onge twijfeld juist. Maar het wil ons toch voorkomen, dat een werke lijk sociale zin hierbij ietwat te veel ontbreekt. Ten behoeve van de misdadige jonge werkloozen zullen weliswaar met behulp van de openbare liefdadigheid maat regelen genomen worden, om hen aan de gevaren van de straat te onttrekken en weer aan regel- matigen arbeid te gewennen. Maar bij dit alles blijft de jeug dige werklooze enkel en alleen 't object, waartegen de maatschap pij zich zoekt te beschermen, voor het geval, dat hij, verleid door zijn treurig leven, de wetten van deze maatschappij schendt. De breede massa is kennelijk nog niet doordrongen van den ver- schrikkelijken psychischen nood waarin de jonge werkloozen ver- keeren. Anderzijds moet echter worden toegegeven, dat de ken nis van den waren stand van zaken zich meer en meer baan breekt en dit wettigt de hoop, dat ppns dp dae: zal komen. waaroD het vraagstuk van onze jonge werkloozen op bevredigende wij ze zal worden opgelost. Het initiatief van Dr. Colijn. De Zweedsche minister van Buitenlandsche Zaken, de heer Bandier, heeft dezer dagen een bezoek gebracht aan Nederland, teneinde met zijn Nederland- Bchen ambtgenoot, jhr. de Graeff besprekingen te voeren aangaan de het initiatief van Dr. Colijn. Zooals men weet wil men een mogelijkheid scheppen voor een nauwere economische samenwer king tusschen die landen, die daartoe bereid zijn, met name België, Luxemburg, en de drie Scandinavische landen. In ver band hiermede heeft de Neder- landsche overheid aan de regee- Jeugdige bewoners van het te Ezjja Ingerichte tehuis voor weesjes van in den Spaanschen burgeroorlog gevallen soldaten. ringen dezer landen het verzoek gericht, experts te zenden naar een, in het eind dezer maand te houden, samenkomst, die een ge heel informeel karakter zal dra gen. Deze bijeenkomst beoogt hoofdzakelijk te onderzoeken welke mogelijkheden er bestaan ten aanzien van een nieuw Oslo verdrag, en in verband met deze mogelijkheden zou men er mis schien toe kunnen overgaan een conferentie dienaangaande te houden. De „Times" wijdde een hoofd artikel aan het initiatief-Colijn. O.a. werd hierin gezegd, dat het verruimen van de contingenten tusschen de verschillende landen van zeer gunstigen invloed kan zijn, en dat nü het oogenblik ge komen is, om tot een overeen komst te komen. Vanzelfsprekend zal de binnenlandsche economi sche toestand in de betrokken landen op de eerste plaats moe ten staan, want geen land zal zijn tolmuren arorexen ais aai; ten koste moet gaan van de bin nenlandsche welvaart. Doch wan neer de buitenlandsche handel verruimd kan worden, zal dat ze ker niet nalaten een gunstigen invloed uit te oefenen op den binnenlandschen economischen toestand. Een merkwaardig jubileum. Den 19den Februari a.s. zal de heer Anton Kabelaar te Den Haag een eigenaardig jubileum vieren! Het is namelijk op dien dag precies vijftig jaar geleden, dat hij HM. de Koningin het le ven redde. De heer Kabelaar was namelijk toentertijd als koetsier werkzaam bij 'n geneesheer hier ter stede, en eens stond hij te wachten met zijn rijtuig, juist toen de Koningin-Moeder met Koningin Wilhelmina een rijtoer door de stad maakten. Op een gegeven oogenblik sloegen de paarden van het Koninklijk rijT tuig op hol, en renden ip de richting van de stallen. Wanneer de paarden in snelle vaart de stallen waren ingereden met het rijtuig achter zich, waren de ge- Doch de heer Kabelaar, die een ongeluk voorzag, wist de dieren bij de teugels te grijpen en hen tot staan te brengen. Als dank werd hem een betrekking bij het hof aangeboden (die de heer Ka belaar echter niet accepteerde) volgen niet te overzien geweest. en bovendien ontving hij van H. M. de Koningin een gouden hor loge met inscriptie. Het is te ho pen, dat deze dag voor den moe digen redder niet onopgemerkt voorbij zal gaan! Het nieuwe wereldrecord van Nida Senff. In de afgeloopen week heeft er op sportgebied weer iets zeer be langrijks plaats gehad: tijdens zwemwedstrijden te Amsterdam werd door de Nederlandsche zwemsters een poging gedaan om het wereldrecord over 200 meter rugslag te verbeteren. Zooals men weet stond dit re cord tot nog toe op naam van de Amerikaansche Eleanor Hol- meJarret. De Nederlandsche meisjes, n.1. Nida Senff, Ida van Feggelen en Dini Kerkmeester zwommen in schitterenden niet alleen Nida Senff het we reldrecord had verbeterd, doch dat ook de andere twee onder den tijd van Mrs. Holme waren gebleven. Een schitterende pres tatie Op het oogenblik staan dus van de 26 officieel erkende we reldrecords dameszwemmen niet minder dan 14 op naam van de Nederlandsche zwemsters! Wetsontwerp over arbeids- ver deeling. Ingediend is een wetsontwerp aangaande een betere verdeeling van den beschikbaren arbeid. Hiermee wil men bereiken, dat de ongelimiteerde vervanging van volwassen arbeiders door jeugdi ge personen of vrouwen zal wor den tegengegaan. Men wil name lijk den arbeid verdeelen in ze kere percentages, die respectie velijk door vrouwen, jongeman nen of volwassen arbeiders moe ten worden vervuld. Natuurlijk is dit indeelen een zeer moeilijk werk, daar er tallooze uitzonde ringen in aanmerking genomen zullen moeten worden. Uiterste voorzichtigheid is hier natuurlijk geboden. een uitnoodiging gericht tot deze staten tot het voeren van be sprekingen, vooreerst nog infor meel. Gezien het enthousiasme waar mede het initiatief van onzen minister-president in het buiten land ontvangen Is, is het zeer wel mogelijk, dat men inderdaad tot een nauwere samenwerking zal komen. Amerika. Het conflict bij de General Mo tors is nog steeds niet beëindigd, hoewel men in welingelichte krin gen meent te weten, dat een op lossing niet al te lang meer op zich zal laten wachten. Ook de vreeselijke overstroo- mingsramp schijnt haar hoogte punt bereikt te hebben, maar nu is er weer wat anders, dat de ge moederen der Amerikanen in on rust brengt. Tegenstanders van Roosevelt zijn n.1. bang, dat de president de rechten van 'tvo.k aan zal tasten. Zooals men weet, heeft het Hooggerechtshof vele maatregelen van Roosevelt in zijn vorige ambtperiode onwettig verklaard. Voor de komende vier jaren wil Roosevelt nfi trachten dergelijke, voor hem zeer onaan gename inmengingen te voorko men en daartoe heeft hij 'n her vorming van het Hooggerechthof voorgesteld. Deze komt hierop neer, dat het aantal rechters van 9 op 15 wordt gebracht en deze door den President benoemd wor den. De uitbreiding van het Olympisch stadion te Amsterdam, dat met 20.000 plaatsen vergroot wordt, nadert de voltooiing Spanje. zich zeer tevreden over het ver loop der besprekingen en zeide, dat de belangen van de beide landen in de Middellandsche Zee, deze landen inplaats van hen uit elkaar te drijven, nader tot el kander hadden gebracht. De reis van Koning Gustaaf. Dat de band tusschen Zweden België, welke tijdens 't leven aangehaald werd, ook na het verscheiden van deze Vorstin nog even hecht is, bleek dezer dagen weer bij het bezoek, dat de Zweedsche Monarch aan Koning Leopold bracht. De hartelijkheid, waarmede Koning Gustaaf door de bevolking werd begroet, was welsprekend. De Koning was niet alleen, maar werd vergezeld door zijn minister Van Buitenlandsche Zaken, Bandier. Met Minister Spaak heeft deze besprekingen gehouden, „welke tot bevredigen de resultaten lijden". Daarna ver trok de minister naar Den Haag, waar hij ontvangen werd door den Nederlandschen minister van Buitenlandsche Zaken; ook Dr. Colijn sprak met Sandler. Men meent nu te weten, dat de Zweed sche minister binnenkort ook 'n bezoek aan Engeland zal bren gen. Op den doorreis naar Zwe den werd Denemarken nog even aangedaan. Zou het in verband staan met het initiatief van Dr. Colijn, aangaande een nauwere samenwerking der z.g. Oslosta- ten? D« bouw van de nieuwe Beurs aan den Coolsingel te Rotterdam. Een kijkje op het vlechtwerk voor het gewapend betoe De strijd om Madrid brengt niet veel verandering in den toe stand. Generaal Franco concen treert al zijn aandacht ook niet meer op de inname van deze stad. Largo Caballero, die een bezoek aan Madrid gebracht heeft, verklaarde dat hij er thans meer dan ooit van overtuigd wsa dat de Spaansche hoofdstad niet in het bezit der Nationalisten zou komen. Een dergelijke ver klaring legde de vorige week ook de burgemeester van Antwerpen af, na een bezoek aan Spanje. Hij had alle bewondering voor de bevolking, die niet bij de pakken neer ging zitten, maar alles in 't werk stelde, om het leven gere geld en gewoon te doen voort gaan. In het Zuiden vinden- hevige gevechten plaats. Daar wordt 't groot offensief van Generaal Franco tegen Malaga voortgezet. Om de kustplaatsen wordt ver woed gestreden, maar aan de berichten die ons de vorderingen

Soester Courant | 1937 | | pagina 8