1 KLEEDINGMAGAZIJN „DE DOM" DAMES-MODE SHOW De kip, welke de gouden eieren legt. DROST-Kwaliteit Uitgave t DRUKKERIJ SMIT N.V., SOESTDIJK, Van Weedestraat 35, Telefoon 2566. VOOR IEDER GRATIS TOEGANKELIJK. k.oVeJifrbeft aiHi U Meditatie. Officieele kennisgevingen ^atsy Soest. Hoofdpijn, Kiespijn. OPENING Algemeen Technisch Install Gas, Water, Radio, Sanitair, Electriciteit, P soïm niHimn waarin opgenomen „De Nieuwe Soeater", „De Soester Post", „Huis aan Huls" en Soester Advertentieblad"- ADVERTENTIEPRIJS: van 1—5 regels 1 0,75. Elke regel meer 15 cent. Advertentie's tusschen de tekst dubbel tarief. Bij contract belangrijke korting. Advertenties worden in beide bladen opgenomen. UITGAVE van: „DE SOESTER COURANT". Algemeen Weekblad en „SOESTER NIEUWSBLAD". Algemeea Christelijk Weekblad. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 50 et„ franco per post 65 ct„ 17*/» et. per maand. 16e JAARGANG. Vrijdag 26 Fsbruari 1937. No. 8. VARKENSMARKT AMERSFOORT noodigt U uit tot een bezoek aan de in de Foyer van het „GRAND THEATRE" - Snouckaertlaan, Amersfoort op Maandag I, Dinsdag 2 en Woens dag 3 Maart, namiddags van half 3 tot 6 uur en van 's avonds half 8 tot half 11 We zijn ze aan het slachten. Onze economische veerkracht in gevaar I Het is een aanlokkelijke voorspiegeling en tiet lijkt een logische gedachte, wanneer er j {verkondigd wordt, dat de overheid het geld ^ivoor allerlei noodzakelijk geachte of gewensch- ■Je groote werken, crisisvoorzieningen, steun- fccties e.d. „maar moet halen, waar het zit". Té gemakkelijk wordt ©ver het hoofd ge- Kien, dat het privaat besit niet alleen een privaat belang vertegenwoordigt, maar in de jjéerste plaats een algemeen belang. We wagen pns voor heden niet in beschouwingen over ple vraag, of er niet een beter maatschappelijk £>u economisch stelsel denkbaar zoa zijn dan liet huidige kapitalistische, we houden rekening met het feit, de zekerheid, dat dit laatste stelsel minstens nog enkele menschen- geslachten lang het practisch-geldende zal zijn jen dai zijn vervanging in elk geval géén (1c\a estie van een nationale-, maar van een al- gemetne wereldevolutie za^ zijn. We zeiden dus, dat het privaat bezit in het fimgeerende maatschappelijke stelsel cai al gemeen belang is. En wel in den directen zin des woords. Wanneer de particuliere ka pitalen verschrompelen, dan word ook ik, öe niet-bezitter, daardoor armer. En de klei ne boei wordt daar evenzeer armer door en ook de werklooze, die ter wereld niets in- ders het zijne kan noemen dan zijn „recht" op werkloozensteun. De practische, gelde lijke waarde n.l. van dat recht, wordt ver minderd door de verschrompeling va het ---pri.ate vermogen. r We zien de overheid of om haar nu O.ens te personifieeren we zien minister Oud als een hoenderparkhouder. Hij zamelt eiken dag de eiereft van zijn belasting- kippen en kan uit de opbrengst regelmatig iCen uitdeeling houden. Zoo lang hij zich bij de uitdeeling tot de eieren bepaalt, zal hij zijn distributie-vermogen behouden, maar tischen de consumenten, dat ze ook van het kippenvleesch krijgen toegewezen, dan zul len er spoedig geen eieren meer zijn, om dat „we' de kippen hebben opgegeten. l_)c welvaart der bezitters geeft in ons huidig maatschappelijk stelsel tevens het be- staanspeil van de niet-bezitters aan. Het is de mate, waarop met het particuliere kapi taal kan worden gewerkt, welke beslist, of ook de burger-patroon, de winkelier, de ar beider, kortom: de massa onzer samenle ving, een of meer graantjes kan meepikken van dei» disch des openbaren levens. En ook degenen, die niet tot de direct- eanzittende.i behooren, moeten worden ver zadigd uit hetgeen door het initiatief der ka pitaal-bezitters en de daarop gevolgde sfd- menwerking met den arbeid, aan nuttig ef fect werd gewonnen. Werkloozensteun, boerensteun, industrie- stcun, dat alles moet mede worden be kostigd uit de overschotten van dat nuttig 'effect, dus eigenlijk uit de rente, welke het "kapitaal door samenwerking met den ar beid van velen afwerpt. Is het nuttig effect daartoe onvoldoende, of: stellen we den steun hooger dan economisch verantwoord is, dan gaan we het kapitaal zelve aanvreten, m.a.w. gaan we de kippen slachten, om wier eieren het ons eigenlijk was te doen. Met het gevolg dat we het algemeene welzijn en de in- dï\ idueeie bestaansmogelijkheid van elkeen jen van de economisth-zwakken in het bij zonder in gevaar brengen. Aan dat gevaar kooien we van jaar tot. jaar meer toe, hetgeen de statistische cijfers omtrent de particuliere vermogens aanduiden. Uit de laatste, pas verschenen cijfe*s van het Centraal Bureau voor de Statistiek blijkt, dat het gezamenlijke particuliere vermogen in ons land, voor zoover dit voor de hef fing van vermogensbelasting in aanmerking komt, van 1929/30 óp 1935/36 is gedaald, met 4525 maal één millioen guldens, n.l. van 15666 millioen op 111411 millioen. 3/e.r aangeslagene verminderde het gemiddelde bezit in die jaren van f 81.000 op f 63.000. Wanneer straks de gevolgen van de de valuatie tot uitdrukking komen, zullen de cijfers van 't gezamenlijk bezit en van het gemiddelde per aangeslagene wel weer even stijgen. Kunstmatig! Maar dadelijk daarna zal de lijn haar dalende richting van de laatste jaren hernemen, omdat de ontzettend zware lasten, veroorzaakt door de economische structuur van de huidige maatschappij, nu eenmaal niet meer zijn op te brengen uit het nuttig effect van de samenwerking van kapitaal en arbeid. Er wordt meer gecon sumeerd dan de kippen aan eieren kunnen leggen en nu zijn we bezig de kippen op te eten. - - Deze toestand zal zich niet ten gunste kunnen wijzigen voor we een zoodanige versobering des maatschappelijken levens heb ben verkregen, dat uit de opbrengsten weer kan worden gereserveerd. Er moet weer ka pitaal gevormd kunnen worden door te spa ren uit het inkomen. En dit zal alleen mo gelijk zijn, wanneer de fiscus zijn schroeven kan terugdraaien. al dan niet voor cenige verkiezing aange wezen is als bevoegd bij volmacht te stem men. Soest, 22 Februari 1937. Burgem, en Weth. voornoemd, De Burgemeester, G. DEKETH. De Secretaris, J. BATENBURG. Hier is een jonksken, dat vijf gerstebroo- den heeft en twee vischjes; maar wat zijn deze onder zoovelen? Joh. 6 9. Wat waren de discipelen des Heeren Je zus in de verlegenheid toen daar zoovele duizenden Jezus waren gevolgd bij de zee van Tiberias, om naar Zijn woord te hooren, want dit was steeds het kenmerkende ver schil tusschen Jezus en de geestelijke leids lieden des volks. Zij spraken wel maar het was alles gebod op gebod en regel op regel en het opleggen van zware lasten, die zij Wanneer de particuliere vermogens blijven j zelve met den vinger zelfs niet aanraakten. VlUXUgVllP V.Ii U dan zal het op den duur niet maar hier was Eene, die sprak als macht- terugloopen, meer mogelijk zijn om de verschillende nood zakelijke groote steunacties te blijven finan cieren en daarom is in het huidige maat schappelijke stelsel het ontzien tot op verstandige hoogte, van het belang der be zitters, een belang mede van de niet-be zitters en zelfs van de werkloozen. Dat moeten we vooral bedenken, wan neer we „en masse" het nemen van steeds weer nieuwe en kostbare „maatregelen" van de overheid aan het „overwegen" zijn en daarbij zoo vlot tot het inzicht geraken dat de financieele kwesties, die zich voordoen, het eenvoudigst zijn op te lossen met de aanduiding van „het geld te halen, waar het zit". KIEZERSLIJST. Eurgemeester en Wethouders van Soest, gelet op art. 10 en 11 der Kieswet, brengen ter openbare kennis, dat de lijst, aanwijzende de inwoners die tot het kiezen van de le den van de Tweede Kamer der Staten Gene raal, van de Provinciale Staten en van den Gemeenteraad bevoegd zijn, van den 23sten Februari tot en met den i6den Maart a.s. op de secretarie dezer gemeen:® voor een ieder ter inzage is nedergelegd en, t®gen be taling der kosten, stemdistrictsgewijze, in uit treksel, verkrijgbaar is gesteld. Tot en met 9 Maart a.s. is een ieder be- hebbende, en die de daad voegde bij het woord. Hij verkeerde wel te midden der zon daren, maar was zelve zonder zonde, zoodat de Satan geen vat op Hem had. En nu beproeft Hij zijne discipelen en vroeg aan Filippus: Vanwaar zullen wij brood en koo- pen, opdat dezen eten mogen Filippus over ziet de duizenden, die daar als een machtige volksverzameling bijeenstaan en berekent wat daar wel voor noodig zal zijn en dan zegt hij: Voor 200 penningen brood is deze niet genoeg, opdat een iegelijk van hen een wei nig neme. En dan zegt een zijner discipelen, name lijk Andreas de broeder van Simon Petrus tot Hemt Hier is een jonksken, dat vijf ger- stebrooden heeft en twee vischjes; maar wat zijn deze onder zoovelen Dat is nu echt menschelijke berekening en ach toen kwamen zij in de grootste ver legenheid, want zij schoten verre te kort. Zij hadden niet voor die groote schare. En daarmede too den zij hun menschelijke onmacht, hun echte menschelijkhieid, die al les berekent <en dan te kort komt, en zij vergaten, dat God zelf in hun midden was, die machtig is ia woorden en daden. Kan God de Heere hen dan wel helpen? Zal Hij die de mensch geschapen heeft naar Zijn beeld en naar Zijne gelijkenis, en die hier door Jezus Christus Zijn Zoon, die duizenden getrokken heeft met Zijn goddelijk Woord, nu die menschen daar ledig laten zitten of tot hen zeggen: Gaat heen en wordt warm en wordt verzadigd, zooals wij dat zouden voegd bij ons college verbetering der lijst te vragen, op grond dat hij zelf of een doen. Dan spreekt Jezus: Doet de menschen ander, in strijd met de wet, daarop voorkomt- j nederzitten. En daar was veel gras in die uiet voorkomt, niet behoorlijk voorkomt, «f j plaats. Zoo zaten dan de mannen neder, om- Informeert eens bij UW KENNISSEN naar 6 „Briefkaart"-Foto's vanaf 12.-—' tn de bekende prima uitvoering. trent 5000 in getal. En Jezus nam de broo- den, en gedankt hebbende deelde Hij ze den discipelen en de discipelen dengenen, die nedergezéten waren; desgelijks oolc van de vischjes zooveel zij wilden. En als zij ver zadigd waren zeide hij tot zijne discipelen: Vergadert de overgeschoten brokken, opdat er niets verloren ga. Zij vergaderden ze dan, en vulden twaalf korven met brokken van de vijf gerstebrooden, welke overgeschoten waren dengenen, die gegeten hadden. Ziet, dat is nu het wonderwerk Gods; met het weinige verzadigt Hij, de Zoon des menschen een groote schare van 5000 en bleef er nog over. E11 zoo heeft God de Heere Zijn twaalf apostelen, de grondzuilen der Christelijke kerk, de wereld ingezonden van Joden en Heidenen te midden van vele millioenen en men vroeg zich af: WAT ZIJN DEZE ONDER ZOOVELEN? Maar dat brood Gods vermenigvuldigt zich en verzadigt de vele honderdduizenden en millioenen, een schare, die niet te tellen is getrokken uit alle geslacht en' tong en volk en natie en nog is er over. Gaat dan uit gij discipelen des Heeren in de geheele wereld met het hemelsche brood, het Woord Gods en verzadigt de hongerigen, de massa's, die zich verzameld hebben en gij zult genoeg hebben en over houden en ook zelf als een zegenende ziel vet gemaakt worden. WiprPUods Woog* gaat uit, overwinnende; en j8ch vermenigvfewigf.nde... Rots waarop wij bouwen, Evangeliewoord, Gij zijt ons vertrouwen, Zalig die U hoort. Gij wilt steeds ons laven, met 't hoogste goed, •t Beste aller gaven, dat de ziele voedt. Heiland wij gelooven, dat Uw dierbaar Woord, Door Uw Geest van boven, Ons het oor (doorboort; Ons bekwaam wil maken, tot de zaligheid, Ons ten gids en baken zijn voor eeuwigheid. Help ons steeds met blijheid. In die bron (van lichte Wet der volle vrijheid, Spieg'len ons gezicht; Breng ons hart steeds nader tot uw doe! [o Heer! Help ons, sterk ons Vader, doe het tot [uw eer! Het huidje "blijft gaaf en gezond, in- dien Uhet behandeltmet en droog houdt roet Purolpoeder Purol 30 ct. Purolpoeder 60 ct. VERGADERING A.R. KIES VEREEN. Vrijdag 19 Februari j.1. had de A.R. Kies- ver. te dezer plaatse een openbare vergade ring in het St. Josephgebouw alwaar ge sproken heeft de welecrw. Heer Ds. E. J. Bik, Luthersch predikant te Enkhuizen en wel over het actueele onderwerp: „Waarom juist nu antirevolutionnair". De zaal was goed bezet met ruim 150 be langstellenden waaronder ook een enkele bui tenstander. Ds. Bik is een echte volksman en door zijn krachtig woord wist hij meermalen de toehoorders te pakken en was er veel ap plaus. Vooral de N.S.B. werd door hem onder de loup genomen en bleef er van die volk en vaderland partij niet veel meer over. Maar ook de C.D.U. werd niet gespaard als dc zoogenaamde Christelijke partij van den heer Van Houten met de gebroken ge weertjes, maar die altijd te vinden is in de hoek van de oppositie en vooral tegen de regeering Colijn. Tenslotte pakte hij ook ",/Aun VADER ROOICt AU.EEN STER TABAK" ,Ja en mun vader 1 ALLEEN RIJPE TABAK EN DAT IS HETZELFDE WANT, NIEMEIJERs STER TABAK VAN 25-65 CL p. HALP powï Al wat U noo dig heeft om deze pijnen te verdrijven is een Mijnhatdt'i Poeder. Per stuk 8 ct.doos 45 ct. Bij Uw Drogist. zonder eenig medelijden de Staatkundig Gei ref. partij aan van Ds. Kersten met zijn ar-^ tikel 36 en zijn van staatswege uitroeden' van de valsche godsdienst. Dan blijven al^ leen de ongeveer 40.000 Kerstianen over en daaronder wordt weer een zuiveringscam- rfejagne gehouden, zoodat deze groep danig! TciTtiinderi om,''ten slo^tT -dlcên nog de heet Karsten over te houden die dan blijft omdat er niemand is om hem aan te pakken. Ook de S.D.A.P. al? het soort dat altijd pruttelt maar nu erg kalm is omdat het gevaar dreigt van twee kanten voor hen, maar die nog al tijd staan op hun Marxistische basis. Ten' slotte kwam de spreker tot de conclusie, dat de Antirevolutionnaire partij de echte chris telijke partij was, omdat vooreerst die partij Gods Woord erkent als te zijn Gods Woord van Genesis 1 tot Openbaringen 22, en zich daarvoor dan ook buigt ook op het terrein' van den Staat en het openbare leven. I Maar de Antirevolutionnairre partij is ook een echte volkspartij omdat het geheele volk in al zijn geledingen in deze partij kan wor den opgenomen wanneer zij met de begin selen medegaan. Geen partij van rassenver schillen maar van Nederlanders, geen par tij van klassenstrijd want alle klacsen der maatschappij zijn er vertegenwoordigd. Do rijkste en d armste, de aanzienlijkste en do eenvoudigste staatsburger bevat deze partij. Ook is de A.R, partij een democratisch® partij omdat zij aan het volk de zeggen schap geeft om saam als volksvertegenwoor diging met de Regeering, met de verant woordelijke ministers te beraadslagen over de belangen van heel ons land en heel ons volk. Maar dan ook een nationale partij om dat zij rekening houdt met de geschiedenis van ons land en met ons Oranjehuis. Juist de geschiedenis toont ons een volk dat zijn vrijheden en rechten lief heeft en vooral de gewetensvrijheid en daarin heeft Oranje ons voorgegaan. Neen wij willen met ons Oranjehuis als twee coups op de schoor steen aan weerszijden en in het midden de heer Mussert als de klok die tikt en als het hart van de natie dat de uren aangeeft. Aan het hoofd van ons volk staat onze verstin en daarnaast de regeering die zich buigt voor het goddelijk gezag. Daarom hij de a.s. verkiezingen allen gestemd op de lijst der Antirevolutionnaire partij. We zijn blijde geweest, dat Ds. Bik ook nog tijd heeft kunnen vinden om bij ons zijn verkiezingsredc uit te spreken op zijn hij- zondere bezielende wijze die moet en hopen dat hij nog op vele p' woord mag brengen tot heil en tot meerdere saamsnoerinf hechte banden God, Nederla Zaterdag 27 Februari 1937, 4 uur, Van Weedestraat S2B Aanbevelend

Soester Courant | 1937 | | pagina 1