de Holonioic Uwestie Oud e*i Hieuw,..., Bifutenicutdecft Oueczicht Bidt&datrCUch OvevziM Na Hitler's rede van 30 Januari en de vele besprekingen, ;die de Duitsche ambassadeur te Londen Von Ribbentrop, in den loop van deze maand met den Engelschen loid-zegelbewaarder, Lord Hali- fax, heeft gehad, wordt het kolo niale probleem meer en meer tot de spil, waar de Europeesche po litiek in de eerstvolgende maan den om zal draaien. Aangezien ook ons land een koloniale mo gendheid is, is het derhalve van belang eens na te gaan, wat er nu eigenlijk aan deze kwestie vastzit en hoe de zaken op het oogenblik staan. Van eenig com mentaar zullen wij ons daarbij onthouden. De koloniale kwestie, zooals wij die bedoelen, bestaat reeds vele maanden, lang voordat Hitier den eisch tot teruggave van het oude Duitsche koloniale gebied op 30 Januari 1937 min of meer offi cieel stelde. Maar wel heeft dit vraagstuk na den 30sten Januari klaarblijkelijk een anderen kern gekregen. Voordien bestreed men elkaar met uitsluitend economi sche argumenten, thans echter komen militaire en strategische factoren op den voorgrond te 8ta:an. Men kent de economische con troverse: „Waarom willen wij onze koloniën terughebben?" zei- de men in Berlijn: „Eerstens wijl wij voor ons'bevolkingsoverschot koloniën noodig hebben; twee- fiens wijl wij voor onze industrie grondstoffen noodig hebben; der- flens wijl onze handel afzetgebied noodig heeft." Waarop van En- gelsche zijde geantwoord werd, dat dit alles slechts een droom sou zijn. Nieuwe ruimte voor het bevol kingsoverschot: Vlak voor den oorlog woonden in het Duitsche koloniale rijk, d.w.z. nadat het reeds 30 jaren in Duitsch bezit was, met inbegrip van ambtena ren en troepen slechts 20.000 Duit schers. Slechts 1 op de 600 Duit sche emigranten ging voor den oorlog naar de koloniën. Ditzelf de kan men ook elders zien ge beuren: in den enormen Belgi schen Congo wonen op 't oogen blik nauwelijks 10.000 Belgen en In Italiaansch Erythrea hadden Eich tot kort voor den Abessijn-' gchen oorlog slechts 400 Italianen gevestigd, ondanks een stevige propaganda en het feit, dat het land reeds 50 jaren in het bezit van Italië was. En ook België en [talië zijn overbevolkte landen. De grondstoffen: In 1913 be trok Duitschland slechts een half procent van zijn grondstoffen uit zijn koloniën. Iets meer zou men er intusscheh thans wel vandaan kunnen halen. Het is verkeerd te gelooven, dat koloniën over het algemeen zoo rijk aan grond stoffen zouden zijn, 90 pet. hier van wordt door de souvereine staten en de dominions geprodu ceerd. Speciaal in de koloniën, die men Duitschland zou kunnen te ruggeven, komen slechts weinige grondstoffen voor. Om Duitsch land economisch onafhankelijk te maken, zou men het dus een ge heel assortiment van koloniën moeten geven. Het afzetgebied: Voor den oor log ging slechts 0.6 van den Duit- Bchen export naar zijn koloniën. Op hel, hoogtepunt van den con junct uur van na den oorlog, dus In 1929, importeerden de vroegere Duitsche koloniën goederen ter waarde van ongeveer 120 miiliojen gulden. Zelfs indien Duitschland al deze goederen geleverd hkd kunnen hebben wat natuurlijk onmogelijk isr— zpu dit den Duit- schen export van dat jaar met sléchts 2 pet. verbeterd hebben. Ook-de-these van het afzetgebied is dus niet juist. De Engelsche meening komt dus hier op neer, dat de vroegere Duitsche koloniën weinig waarde hebben en voor Berlijn dus van geen belang zijn. Men zou tegenover deze opvat ting het volgende kunnen stellen „Nu goed, indien deze, gebieden werkelijk geen waarde hebben, waarom geeft men deze dan niet aan Duitschland terug. Men zou er zelf dan toch ook geen verlies door lijden, het Derde Rijk ware tevreden gesteld en in de buiten- landsche politiek zou een aan zienlijke ontspanning kunnen in treden." Ook in Duitschland re deneert men nu zoo: Hitier zeide op 30 Januari woordelijk: „De koloniën zouden geen werkelijke waarde bezitten. Wanneer dit het geval is, dan geldt deze waarde loosheid ook voor andere staten en is het moeilijk in te zien, waarom deze ons desondanks ont houden worden." En van dit oogenblik af trad er nu een verandering in. Open lijk'wordt thans in-Engeland ge zegd, wat de kern van de zaak is. Eenige dagen geleden kwam de parlementaire commissie van de „Industrie-vereeniging van 't Empire" tot de volgende slotsom: „De parlementaire commissie van de „Empire Industries Asso- ciation", welke kennis genomen heeft van de rede van den heer Hitier bevestigd opnieuw de reeds vroeger door haar uitgesproken meening, dat een afstand van gebieden, die onder de Britsche vlag staan, onmogelijk is. Zij her innert de verantwoordelijke mi- nisters aan de plechtige verplich tingen, die zij op zich genomen hebben. Alle sindsdien nog be kend geworden feiten hebben haar er nog meer van overtuigd, dat een dergelijke gebiedsafstand zonder Duitschland in econo misch opzicht verlichting te bren gen, de strategische situatie van het Britsche rijk aan groote ge varen zou blootstellen en zijn homogeniteit ongunstig zou be ïnvloeden, vooral in Afrika." Dit is intusschen niet slechts de meening van deze parlemen taire commissie, maar ook van het overgroote deel der Engel schen en in de Unie van Zuid- Afrika, denkt een man als gene raal Smuts er juist zoo over. Wat men vreest, is dat Duitschland, weer in het bezit van zijn oude Afrikaansche koloniën, daar le gers naar Europeesch voorbeeld zou vormen. Het eenige, wat men daar tegenover zou kunnen stel len, ware een mi^tariseering van Afrika, dus de verandering van dit werelddeel in een vulkaan. En dat is het, wat men in Enge land onder alle omstandigheden wenscht te voorkomen. Kan Berlijn voldoende garan ties geven, dat Duitschland nim mer aanleiding tot een dergelij- ken vrees zal geven, dan valt er misschien met Engeland te pra ten. Maar voor het zoover is, zal er zeker nog wel een flinken tijd verstrijken. Een en twintig reserve-officieren werden beëedigd op het exercitie-terrein te Groningen. Voor het eerst was hlerbtf ook het „Vrgwillie: militair muziekcorps van het 12e reg, inf," bestaande uit dienstplichtigen met groot verlof» aanwezig^ Na het ministerieele bezoek aan Oslo, ls thans een Nederlandsche handelscom missie vertrokken naar Zuid Amerika, onder leiding van Jhr. van Karnebeek.. In vroeger eeuwen voeren reeds De Indië-vaarders uit, Beladen keerden ze weer steeds Terug, met rijken buit. 't Ging nog wel langzaam, primitief, En niet zonder gevaar, Maar 't was, ondanks het ongerief, Een groot succes, voorwaar! De Compagnie werd hoog geroemd, En Kk'dlard's fiere naam Met - èlk genoemd, Tot i .v 't V" j:a 't kleine land Da. L-xigen deed, Reeds toén gevoel had, voor den band Dien er de handel smeedt! Niet in den oorlog zochten wij Ons landje groot te maken, Hoewel we moedig, t'rotsch en vrij Toch altijd bleven waken.... Doch voor een „wederzijdsch belang*'. Zoo luidde het besluit, Daarvoor ja, voeren toen voor lang De trotsche vaarders uit. De tijden zijn veranderd, en De menschen evenzeer, Het leven is een jacht, een rèn, Niéts bleef er van den sfeer Uit ouden, glorievollen tijd. Ja, tóchde fiere géést, Die juist voor Holland, wijd en zijd, De opkomst is geweest! Want wéér, als vroeger „varen wij" Voor 't zoeken van relaties, Zij 't in jacket géén kant of zij Naar verre, vreemde naties! Wéér gaan we nu slechts wéken, Ja Als vroeger, er opuit, Naar Oslo, Zuid-Amerika, Voor nieuwe handelsbuit,... Welaan, de „Nieuwe Compagnie", Geschoeid op ouden leest. Maar met éénzelfde energie, En met eenzèlfden geest, Bezield met één gedachte, ook: Voor Holland op den bres. Wensch ik hier, in m'n lied dan ook Eénzèlfde grootsucces!! Een Prachthengst by de Centrale Premie Hengstenkeuring op do veemarkt te Utrecht. Ernstig ongeluk te Den Haag... In de afgeloopen week heeft te Den Haag een ernstig ongeluk plaats gehad bij de werkzaamhe den aan het nieuwe „Boschbad", het zwembad aan de Amalia van Soimsstraat. Een steiger, waarop zich op dat moment 6 menschen bevonden, stortte door tot dus verre onbekende oorzaak naar beneden, waarbij één arbeider ge dood en de andere min of meer ernstig werden gewond. De stei ger stortte vanaf een hoogte van 7 meter op den betonnen, vloer van het zwembassin. Bij nader ondeizoek bleek, dat de steiger niet ter keuring was ingediend bij bouw- en woningtoezicht, zoodat; hij ook niet goedgekeurd was.... De handelsmissie naar Z.Amerika De Koninklijke Handelsmissie naar Zuio-Amerika is dezer da gen naar Cherbourg in Frankrijk vertrokken, om zich daar in te schepen naar Zuid-Amerika. On der zee' groote belangstelling, zoowel uic de diplomatieke- als de handelswereld, vertrok de mis sie onder leiding van jhr. mr. dr. H. A van Kaïnebeek. Zooals men weet is bet doel dezer missie, te trachten, de handelsbetrekkingen tusschen de Zuid-Amerikaansche staten en ons land te vergrooten. Het is te hopen, dat de reis met succes bekroond moge worden. De conferentie van 't plan-Colijn Nog een andere poging wordt er gedaan om handelsbetrekkin gen te vergrooten: wij bedoelen het plan-Colijn, met de daaraan verbonden uitnoodigingen voor een bespreking te Den Haag, ge richt aan de regeering der Oslo- landen, België en Luxemburg. De regeeringen van al deze landen hebben de uitnoodiging thans de finitief en officieel aangenomen, en zij zullen dus experts sturen naar de bijeenkomst, welke bin nenkort in onze Residentie zal worden gehouden. De juiste da tum is nog niet met zekerheid bekend, doch het staat vast, dat de besprekingen plaats zullen hebben vóór April. Nieuwe vliegtuigen voor de K.L.M. en de K.N.I.L.M. De K.L.M. en de K.NJ.L.M. heb ben ieder drie vliegtuigen besteld en wel Amerikaansche toestellen, namelijk de Lockheed Super Electra vliegmachines. De drie toestellen van de K.L.M. zijn be stemd voor de lijnen naar Indië en de binnenlandsche diensten, de drie machines van de K.N.I.L. M. zullen in Indië op de binnen landsche lijnen dienst doen. Waarschijnlijk zullen de ma chines tegen het najaar worden afgeleverd. De Lockheed Super Electra's zijn twee-motorige me talen toestellen, met cabines, die plaats bieden aan elf personen. De vliegtuigen hebben een zeer groote capaciteit, en zijn voorzien van de nieuwste verbeteringen. In verband met dit luchtvaart- bericht is het wel interessant om te vermelden, dat volgens de nieuwste statistieken Amsterdam de vierde luchthaven van Europa is. Op de eerste plaats staat Ber lijn, met een gemiddeld aantal van 84 aankomende vliegtuigen per dag; dan volgt Londen met 76, Parijs met 60 en dan Amster- dam met 50 vliegtuigen per dag. Op de vijfde plaats komt Frank- furt, de nieuwe Duitsche wereld- verkeerhaven, waar'o.a. het be gin is der diensten naar Zuid- Amerika en der Zeppelin vluchten Nederlanders bij President Roosevelt. Naar gemeld wordt uit Was hington, hebben de kapitein van de Nederlandsche onderzeeboot de O. 16, commandant van Wa ning, Professor Vening Meinesz, die zooals men weet opmetingen en waarnemingen verricht in den oceaan, en de Nederlandsche ge zant te Washington, jhr. Haers- ma de Wit, een bezoek gebracht aan President Roosevelt, ter ge legenheid van het bezoek van de O. 16 aan Amerika. Korten tijd zal Prof. Vening Meinesz nog waarnemingen verrichten, dar zal de onderzeeër weer naar hel vaderland vertrekken. De niet-inmengingscommissie. De buitenlandsche politiek ls maar niet een wiskundig vraag stuk, dat met berekeningen op te lossen is, maar wel degelijk een stuk wereldgebeuren, dat ons tel kens voor onverwachte verras singen plaatst. Zoo ging het ook deze week. Een ieder vrijwel dacht, dat de niet-inmengingscommissie 't niet verder zou brengen dan een paar vergaderingen, waarover het stil zwijgen werd bewaard. En nu overvalt ons het bericht, dat de vertegenwoordigers der mogend heden het eens geworden zijn en besloten hebben tot een controle op de uitvoering van het niet- zenden van vrijwilligers en oor logsmateriaal aan een der beide strijdende partijen in Spanje. In de afzonderlijke landen, zooals b.v. Frankrijk en Duitschland is men nu al druk bezig met het voorbereiden en nemen van maat regelen, om de doortocht naar Spanje aan vrijwilligers te belet ten. Op welke wijze men verder controle uit wil oefenen, dat ieder land aan zijn verplichtingen vol doet, is nog niet bekend. Het ls maar te hopen, dat dit geen moeilijkheden geven zal. Met het oog op Portugal is men hier nog niet heelemaal gerust op. De tijd, dat dit land Engeland naar de oogen zag, ligt al weer in het verleden. Dit is een gebied, waarop de mogelijkheden nader tot elkan der gekomen zijn. Op het terrein der bewapening is dit helaas, nog niet zoo. Nadat Engeland eerst een bijzondere Uaenina: van 400 millioen pond sterling voor de uitbreiding vac zijn strijdkrachten had aange vraagd, heeft minister Nevilto Chamberlain een uiteenzetting gegeven omtrent de verdere Brit sche plannen nopens de bewape ning. Het gaat hier om enorme bedragen en het tempo van den bouw van nieuw materiaal moet aanzienlijk versneld worden. De aanslag op Graziani. Hoewel -het in Abessynië vrij rustig is en de Italiaansche re geering niet al te veel moeite heeft, om hier haar gezag te handhaven, kan het niettemin toch wel voorkomen, dat er een aanslag gepleegd wordt. Maar nu dezen aanslag den Onderkoning van Ethiopië gold, werd het Ita liaansche volk wel wat opge schrikt. Van een eigenlijk „com plot" schijnt hier evenwel geen sprake te zijn, dit sluit intus schen niet uit, dat er niet minder dan 2000 inboorlingen gearres teerd zijn. Graziani is in Italië zeer gezien en men beschouwde het algemeen, dat hij „the right man on the right place" was. Gelukkig zijn zijn verwondingen van dien aard, dat hij binnen kort zijn werkzaamheden weer hervatten kan. Generaal Liotta kwam er minder goed af. Een been móest geamputeerd worden, terwijl hij tevens aan het oog verwond schijnt te zijn. Noorwegen. Noorwegen viert feest; het ge zin van het Kroonprinselijk Paar is vermeerderd door de geboorte van een zoon. Zooals men weet hadden Prins Olav en Prinses Martha tot nu toe twee dochter tjes.

Soester Courant | 1937 | | pagina 8