i~ Deterding's tien millioen* De ontvangst van het Prinselijk Paar, KRAKELINGEN. Ze zijn op En nu Soest Kerkberichten. Goedkoops aanbieding 25 K. ICazius BEHANG Laat jk beginnen met hier nadrukkelijk rast te stellen, dat ik het io.millioenenge- baar van den heer Deterding buitengewoon waardeer. Het zou eenvoudig krankzinnigen werk zijn om de zaak als een onheil voor Dns land voor te stellen. Ik ga me dus ki geen geval wagen aan critiek, maar ik wil de juiste waarde van het gebaar even langeven, opdat niet een overschatting van rijn beteekenis tot schadelijke gevolgen zal leiden. De befaamde 10 millioen zijn thans be lteed, de koek is dus óp. De laatste aan- koopen zijn of worden dezer dagen gedaan. Wat zal er nu verder gebeuren? Er wordt vaak gesproken van de „gift"' ran Sir Henri Deterding. Zijn we er ons lilen wel van bewust, dat hier van een gift tan het Nederlandsche volk geen sprake is? De heer Deterding heeft zich voor zijn 10 millioen zeer waardevolle producten van Nederlandsche bodem gekocht; hij is een Dogenblik een zeer goede klant van ons ge weest, hetgeen we zéér mogen en moeten waardeeren, maar gegeven heeft hij ons althans in het onderhavige geval niets. De gekochte waren gaat hij in Duitsc- laand weer vérkoopen en hij doet dat tegen •en zeer behoorlijke winst. Het prijspeil is er kamers in het algemeen veel hooger dan ten onzent en daarvan zou ook onze handel pp directe wijze kunnen profiteeren, als aan flieaen dezelfde tegemoetkomingen werden ver. leend, welke de heer Deterding genoot en geniet. Onze handel echter m k g niet le veren boven m zeker, zeer miniem, kwantum. De heer Deterding verkoopt dus zijn wa pen weer in Duitschland, maakt er een veel hooger en prijs voor enzou dus in staat iwezen om, zonder risico, opnieuw 10 millioen fci ons land te besteden, als de Duitsche re geering hem dat toestond! Maar dat doet ze niet. De 10 millioen, plus de millioenen van de winst, moeten in Duitschland blijven. En Sir Henri schenkt deze gelden aan de Duitsche Winterhulp. De millioenen zijn dus een cadeau aan het Duitsche volk, w ij heb ben alleen tijdelijk een goeden klant gehad. Zóo bezien mag men van het gebaar vol strekt geen conjunctuurwijziging verwachten, Zooals sommigen toch doen, die lettende Dp de oploopende prijzen, gevolg van een tij delijk vergroote vraag op de markt plan hebben ontworpen en ten deele reeds tot uitvoering hebben gebracht om de productie van bepaalde artikelen weer te gaan verhoo. gen. Juist omdat we zeker weten, dat de beer Deterding «én volgend jaar niet weer tiet zijn millioenen op de markt zal komen, het zeker, dat die verhoogde productie nieuw het stapelen van overschotten ten jvolge zal hebben en dus mede een urijsdaling. Dat is niet de schuld van den heer De terding, maar van hen, die onjuiste conclu sies trekken uit de direcfe gevolgen van Zijn ongewone aankoopeni Als we dus constateeren, dat de 10 mil- Eoen van Sir Henri zijn verbruikt, en de vraag stellen: Wat nu? dan zouden we ♦vilten raden om de grootste bedachtzaam heid te betrachten en niet door het opnieuw vormen van productie-overschotten, kwaad geld naar het pas ontvangen goede geid te gaan gooien. En de 10 millioen, plus de winstmillioenen, welke aan „het Duitsche volk'' werden ge schonken, zullen die dit volk werkelijk ten zegen zijn? Als het niet zoo zou zijn, mogen we er den heer Deterding geen verwijt van maken. Zijns ondanks zal het inderdaad zoo niet wezen! In het orgaan van den Vrijheidsbond vond ik cijfers aangehaald uit het Engelsche tijd schrift „The Economist*', welke duidelijk uit wijzen, dat Duitschland geenszins te arm is om zich het tekort aan levensmiddelen in het buitenland te koopen, maar alles, wat op eten kan worden bezuinigd, wordt voor de oorlogsindustrie besteed!. Terwijl de import van vleesch, zuivelproducten, groenten, klee ding e.d. van jaar tot jaar wordt terug- steeg van 1929 tot 1935 de Duitsche import van rubber met 45 pet., van olie met 60 pet. Vergeleken met 1935 steeg in 1936 de im port voor de bewapeningsindustrie met 28 pet. Dr. Dijt, de leider van de stichting „De Waag*', aan welke Dr. Deterding den aan koop van voedingsproductie in Nederland voor Duitschland opdroeg, wekt zijn land- genooten op, om het voorbeeld zijns mees- sters zij het dan op kleiner schaal zoo algemeen mogelijk te volgen. De heer Dijt heeft nog méér van die ideeën. Nog onlangs verdedigde hij de verrassen de stelling, dat men in Nederland Duitsch land opnieuw met een groote leening moest bijspringen! En kort daarvóór had hij ge- ijverd voor de gedachte ook reeds in de Duitsche pers naar voren gebracht dat de Nederlandsche effectenbezitters, enz. hun schuldvorderingen op Duitschland eenvoudig moeten prijs geven. Dit heet dan terwille van den Nederlandschen landbouwexport te moe ten geschieden, maar het zou neerkomen op een volkomen onredelijke onteigening van tal van Nederlanders en een enorme schenking aan Duitschland, dat vrijwel alle beschikbare gedrongen, steeg van 19299 tot 1935 de Duit sche import van rubber met 45 pet., van olie met 60 pet. De heer Dijt heeft achtereenvolgens be pleit: a. een leening ten bate van Duitsch land, b. kwijtscheiding van de zeer hooge bedragen, die indertijd aan Duitschland ge leend zijn, waarbij te bedenken valt, dat na de Vereenigde Staten, Nederland verreweg het meeste heeft voorgeschoten, en c. verdere donaties in den geest der schenking van den heer Deterd!ing. De heer Dijt zal dit wei heel goed be doelen, maar wat hij wenscht, komt hierop neer, dat Nederland ten bate van Duitsch land, vermoedelijk zelfs bovenal ter opdrij ving van de thans reeds fabuleuze Duitsche bewapening, zou worden leeggeplunderd. Ook zij, die met ettelijke Achterhoekschie burgemeesters voor de goede zijden van het plan.Deterding (afgezien van de onaanvaard* bare motiveering) geenszins blind zijn, zul len moeten erkennen, dat de gedachtengang van den heer Dijt in dit opzicht veel meer een Duitsche dan een Nederlandsche ge dachtengang is. SOESTER DAMCLUB O-D-G. Maandag j.1. ontving die Soest er Damclub D-D.G. bezoek van D.D.C. uit Den Dolder. D-D.C. kwam een revanche wedstrijd spe len, zulks naar aanleiding van een bezoek ivan O D.G. (ongeveer een maand geleden), iwelkc. de Soesters m. 16-10 wisten te winnen. De wedstrijd van Maandag j.I. werd gehou den in de groote zaal van Café „Sport'', Laanstraat hoek Nieuwstraat- Om ongeveer half negen werd er begonnen- In een flink tempo en gezellige sfeer is er gespeeld en om half elf was de beslis sing gevallen ten gunste van de Soesters Hieronder de gedetailleerde uitslag: Zeijpveld Reeringh 0—2 Teemstra B. v. Èsch 02 Hiensch G. v. Esch 02 Ar end 3 Grasmaijer 2—0 Stam Jas 02 A. Borra Muis 02 Schumacher Veenendaal 20 Wilgenburg Jr. Kuiper 20 De Jonge Brons 11 Hartog Vink 11 H. Borra Rouwendaal 02 Totaal uitslag 814 De heeren uit Soest, die dit verslag lezen en interresse hebben voor de damsport, wor den uitgenoodigd lid te worden van onze vereeniging- Elke Dinsdagavond 8 uur wordt er gespeeld in de kleine zaal van Café „Sport''. De contributie bedraagt 10 cent per club-avond. ALGEMEENE LANDBOUWCURSUS* Donderdag 4 Maart had de eindles van de Landboucursus, uitgaande van de afd. Soest van de C.B.I.B., in de Christelijke school te Hees plaats. Nadat de voorzitten de heer T. Dorresteijn, de bijeenkomst had geopend met gebed, ver welkomde hij de vergadering en in het bij zonder de heer Dr. C. K. van Daalen, Rijks- landbouwconsulent cn den heer De Bruin, die als wethouder de gemeente Soest verte genwoordigde. Verder waren het bestuur der afbenevens eenige belangstellenden aanwa st erst werden aan de cursisten ver» bi.. ragen gesteld door 't hoofd van flen cn heer Hoek uit Zeist. Achter- •mvolgeus scerden de vakken: plantenteelt zuivel-bereiding, scheikunde en bemesting de revue. Hiermede was het woord aan den heer Radik uit Amersfoort, die de vakken veeteelt, veevoeding en grondkennis gegeven had. Uit de antwoorden bleek wel, dat er door de jongelui ernstig en met ambitie is gewerkt- De rijkslandbouw-cosulant kon dan ook tot zijn genoegen aan allen 'n diploma uitreiken en wel „met zeer veel vrucht'' aan de cursisten: G. Floor, G. Zonneveld, C. de Gier, A. v. d. Berg; „met veel vrucht'' aan: J. Berkhof, P. Floor, G. Meerveld, V. v. Os, J. Metzekat, L. v. Vulpen; „met vrucht'' aan M. de Zoete en C. v. Ginkel. Dringend wekte hij de cursisten op, ook nog den cursus voor het 3e vvinter-halfjaar te volgen, waarin o.a. ook boekhouden en hoenderteelt wordt behandeld. Wethouder De Bruin onderstreepte dit laat ste nog eens, hierbij uit eigen ervaring leunen de spreken. Hierna wenschte de voorzitter den cur sisten geluk met hun behaalde diploma en den leeraren met het succes, zijn blijdschap uitspre kende over het goede verloop van den cursus. Bijzonder brengt spr. een woord van dank aan den heer Van Daalen voor zijn volle medewerking en aan het gemeentebestuur, die door de verleende subsidie, de oprichting van den cursus in 1Q35 mogelijk maakte. Met dankgebed besloot spr. deze goed geslaagde eindles. VERBEI ERIN G DEN. AAN PLANT. Zich begevende over het nieuwe rijwielpad dat van af de Soesterbergschestraat ter hoog te van Klein Zwitserland en gaande in de richting van de Korte Duinen passeert men aan zijn rechterhand een groot perceel den nenbosch, dat werkloozen thans rooien. Op zichzelf zou dit niets bijzonders zijn, ware het met dat hier sprake is van het vellen van een jong boschcomplex waarvan de aanplant door werkloozen uit de stad Utrecht bij velen nog versch in het geheugen ligt. Dit laatste vooral door de vele relletjes en strubbelingen met welke destijds deze tewerkstelling gepaard ging. De laatste jaren bleek meer en meer dat behalve deze herinneringen ook herinneringen van meer blijvenden aard aan deze bosch- aanplant verbonden zouden blijken te zijn. Toen nl. bleek dat de groei der aanplant alles te wenschen overliet, en er b.v. gedeeL ten voorkwamen waar men een 10 jaar oude aanplant kon aantreffen die nog geen 50 c.m. hoogte had bereikt, werd naar de oor zaak van deze abnormaal slechte groei een onderzoek ingesteld. Al ras kwam vast te staan, dat met de uitvoering van het aan de planting vooraf gegane grondwerk destijds op 'n hoeplooze wijze was geknoeid. Inplaats van 60 c.M. diep, breken vele gedeelten niet meer dan 10 k 20 c.M. diep te zijn losgemaakt. Bovendien had men een dikke harde grondlaag, inpiaats van deze los te maken, eenvoudig maaar zoo laten zitten. Groei was onder dergelijke omstandigheden onmogelijk. Op deskundig advies is thans een begin gemaakt met 't verbeteren van deze slechte boschperceel en. De vrijkomende gedeelten worden diep losgemaakt en alle aanwezige grind wordt orgvuldig uitgegraven en ver zameld, om daarna, na van alle zand te zijn gezuiverd, gebruikt te worden op de ver schillende wegen in de gemeente. SOEST. NED. HERV. KERK. Oudekerk. Zaterdag 13 Maart 1937 Oude kerk: *s Avonds 8 uur Avondgebed. Zondag 14 Maart 1937» Voorm. 10 uur, Ds. R. Torenbeek Nam. 6 uur Ds. J. I. van Schaick. Emmakerk. Voorm. 10 uur Ds J. I. v* Schaick Kerkgebouw Hees. Nam. 6 uur. Ds. E. Groeneveld. HERV. (GEREF.) EVANG- Voorm. 10 uur Ds. E. J. Klomp van Bar- neveld. Nam. 6 uur Ds. C. B. Holland, Putten. GEREFORMEERDE KERK Julianakerk. Voorm. 10 uur Ds. B. Alkema. Nam 5.30 uur Ds. S. Wouters. Wilhelminakerk. Voorm. 10 uur Ds. S. Wouters. Nam. 5.30 uur Ds B. Aikema- CHR. GEREFORMEERDE KERK. Voorm. 10 en nam 6 uur Ds N. Bijdemast* Woensdag nam* 7 uur Ds. N, Bijdemast. VER. VAN VRIJZ. GODSDIENSTIGEN Voorm. 10.30 uur Dr. R. Miedema van Amersfoort, met zang van Mevr. Le Cos- quino de Bussy. R.K. KERK. Kerk Steenhofstraat. H. Missen 7 en 9 uur. Hoogmis 1^.30 uur. Kerk P.urgem. Grothestraat. H. Mis te 7.30 uur, Hoogmis te 10 uur. SOESTERBERG NED. HERV. KERK. Zondagsschool nam. 23 uur. Nam. 6 uur Ds B. Tuinstra. R.K. KERK. ie H. Mis 7.30 uur. Hoogmis 10.30 uur* HUIS TER HEIDE. NED. HERV. KERK. Voorm. 10 uur Ds. C. J. Meyer. Em. Pred- te Zeist. Nam. 6 uur Geen dienst. BAARN. DOOPSGEZINDE KERK. Voorm. 10.30 uur Ds. J. W. v. Stuyvenberg van Baarn. NED. LUTPIERSCH GENOOTSCHAP. Voorm. 10.30 uur Prof. Dr. J. A. Cramer van Bilthoven. Borstelwerk oude prijzen. Zeemleer 25 35 tot 150 10 15 25 15 25 40 15 20 10 15 12 15 30 45 3 en 4 voor 10 45 10 voor 35 5 voor 25 12 voor 10 10 12 5 voor 10 3 voor 10 10 12 10 6 Sponzen Straatbezems Luiwagens Stoffers Vloerblik Groote dweilen Witkwasten Witborstels Kleerhangers Thermosflesch Herder Scheermesjes Haarnet Kastpapier Kastpapier, per rol Mooiste ansichten Muizenklem Witte borden Kop en schotels vanaf Losse kopjes Verder voor zeer lagen prijs 2de keus Koffie- en Theepotten, Water ketels. groote pannen, enz. enz. Na 8 uur wordt niet geholpen. Maandag gesloten tot 4 uur Koninglnnelaan 103 Soestdijk Belt U even 5* 6. 3. en binnen het uur heeft U onze staalboeken vriji blijvend in huis. Stel niet uit, maar doe het nu. De Ssester Glas- en Verfhandel E. J. KOUDIJS Soesterbergschestraat 52 Telefoon 563. Telefoon 563, F«rd. Huijcklaan 20 Zeer voordeelige aanbieding van nieuwe en zoo goed als nieuwe ORGELS In moderne uitvoering. Grootsche plannen van 't Comité I Wat doet de Middelwijkstraat 1 In een gisteren gehouden persconferen tie heeft 't comité bij monde van zijn voor zitter Notaris Dammers, zijn plannen voor de viering medegedeeld. De eerste dag zal dan de feestelijke in tocht plaats hebben. Over de te volgen route is nog geen zekerheid verkregen, maar zeer waarschijnlijk zal 't Prinselijk Paar de rou te volgen welke wij reeds in ons blad be kend maakten. Bij het Raadhuis zal een kort oogenblik halt gehouden worden, om de kinderen in de gelegenheid te stellen hun zanghulde te bren gen. Het Soester muziekcorps P.V.O. zal de liedjes begeleiden. Vervolgens zal zeer waarschijnlijk, de bur gemeester een enkel woord spreken. De route, die het Prinselijk Paar zal vol gen wordt door de buurtcomité's versierd. Alle buurten hebben reeds hun plannen aan het hoofdcomité voorgelegd. Tot groote teleurstelling van 't hoofdco mité is er in de Middel wijkstraat echter nog niets tot stand gekomen. Blijkbaar vreezen de bewoners om 't initiatief te nemen. Laat men met eventueele stappen nu niet te lang wachten. Het zou werkelijk jammer zijn als men op de dag van ontvangst zonder of met een zeer gebrekkige versiering zat. Op de tweede avond van 't feest zal waar schijnlijk een filmvoorstelling in de openlucht gegeven worden. De laatste avond zal er een concert ge geven worden door P.V.O. gevolgd door een fakkeloptocht. Aan deze optocht zal een ieder deel kunnen nemen. Het comité zal het zeer op prijs stellen als er door de vereeni- gingen zelf voor eenige praalwagens gezorgd zal worden. Aan deze fakkeloptocht zal door twee mu ziekcorpsen worden deel genomen. Tot slot van het feest zal er een schitte rend vuurwerk worden afgestoken. De plaats waar dit gebeuren zal moet nog nader vast gesteld worden. Gedurende de feestweek zullen er hier en daar langs de weg poffertjeskramen staan. De middenstandsorganisaties te Soest heb ben verder hun medewerking beloofd voor het organiseer en van een etalage, wedstrijd. DE FINANCIËN! Een en ander gaat natuurlijk met groote onkosten gepaard* Elders in ons blad deel den we reeds mede, dat Ged. Staten, het gevraagde crediet hebben moeten weigeren. Het Comité moet dus op andere wijze trachten aan de benoodigde gelden te komen. Daartoe is een verloting op touw gezet- Er zijn in Soest nog talrijke menschen, die voor dezen dag nog niets hebben bij gedragen, omdat ze niet in de omgeving van de route wonen. Voor hen is het een ongezochte gelegenheid om op deze wijze toch nog iets te doen* Degenen die 'it bedrag aan het Comité willen schenken, kunnen dat storten op het giro-nummer van den heer Van der Plas. Dames, die zich beschikbaar stellen om da loten te verkopen, kunnen zich ook tot hem' wenden. Van alle zijden ontvangt het Comité veel medewerking. De P.U.E.M. heeft o.a. toe gezegd de noodige aansluitingen gratis te verrichten en de stroom te zullen leveren tegen den prijs van 3,5 cent per K.W..U,* Ondanks de tegenslagen, belooft het een prachtig feest te worden, waarnaar ongetwij feld ook velen uit den omtrek zullen komen kijken. Laat heel Soest nu nog eens in dq beurs tasten, zoodat de laatjes spoedig ver kocht zijn en de heer Van der Plas veel toegestuurd krijgt* Zijn giro.nummer is 45875, Een dure armband. Prinses Juliana, die twee jaar geleden bij hot huwelijk van den hertog van Kent een armband verloor, heeft dezer dagen haar kleinood terugontvangen. Ik ben daar om wille van de Prinses verheugd over, want de armband was een erfstuk en had dus groote waarde als gedachtenis-voorwerp. Het siersel had echter ook anderszins een groo te waarde, samengesteld als het was uit pla tina, juweefen en edelsteenen. Degene, door wien het terugkeerde tot de eigenares, ont ving 'n belooning van 2000 pond, d.i. bijna f 18.000. En. toch, hoe fictief is zulke waarde. De armband was gevonden door iemand die de geldelijke waarde er niet aan heeft ontdekt. Het sieraad is waarschijnlijk door vele handen gegaan en niemand heeft er iets bijzonders aan gezien. Het kwam tenslotte terecht op een Londensche Zondagochtend markt, waai het op straat tusschen allerlei waardelooze dingen lag „uitgestald". Menig een heeft er naar gekeken, niemand wenschte te het. Totdat het de aandacht trok van een dame die den armband begeerde om zijn on gewoon model! De man van deze dame kocht bet ding voor f 3.30! Na twee jaar kwam het terecht bij een juwelier, die het wat zou fatsoeneeren en toen eerst werd het sieraad herkend als de armband van Prinses Juli ana. Waarde! Waarde! Wat is, wat geeft waar de? Laat de kunstenaar iets moois scheppen van blik, het heeft geen waarde. Laat hij iets gewoons maken van goud en briljanten, het wordt onbetaalbaar. Al zou het zelfs leelijk zijn. Zoovele menschen voelen zich arm, om dat ze de waarde van wat ze hebben la ten bepalen door wat anderen er op de levensmarkt voor zouden willen geven. Als we allen ons geluk eens lieten afhangen van wat de dingen en heel het leven ons persoonlijk bieden, wat zouden we ons dón rijk en gelukkig kunnen gevoelen. Wat maakt het toch uit voor me zelf, of anderen in een stuk glas, dat ik heb, slechts gias kunnen zien, als het voor mij de schit tering van een briilant heeft? En wat heb ik aan een geluk, dót naar buiten straalt, maar waarvan de bittere kern mijn hart benauwt? De schande" van Nederland. I11 onze dagen zijn alle brave burgers van den echten u weet wel: van den ópge- leefden nationalen geest bezield. We voe len zwaar onze nationale verplichtingen en propageeren als een eisch, dat we een be hoorlijke weermacht zullen opbouwen. Bij velen echter gaat dat nationale ge voelen nog niet zóó ver, dat ze er in hun zaken soesah om willen hebben. Het ge beurt nog dikwijls, dat de bediende van een goeden vaderlander op de keien komt, omdat hij zijn nationalen dienstplicht moest ver- len. Dót is in waarheid de „schande" onzer natie. De Vereeniging tot Steun aan Miliciens (Secretariaat Hemonylaan 14, Amsterdam Z.), weet er van mee te praten. Zij geeft bij wijze van proef thans een orgaan uit, waarvan het eerste nummer ver schenen is. Dat het euvel van de ontslagen als gevolg van militaire plichtsvervulling niet zoo zeldzaam voorkomt als wel wordt ver ondersteld, toonen de gevallen uit de prac- tijk, waarvan het orgaan gewag maakt. Uit een heele reeks halen we er een twee tal. IJ was zes jaren bij een deurwaarder op kantoor geweest, moest in dienst, werd na 14 dagen reeds afgekeurd, maar kon niet worden herplaatst. De deurwaarder had in zijn plaats twee andere klerken genomen. 1 Hieruit leert men, dat zelfs iemand, die bij Vrouwe Jiistitia in dienst is, op het punt van behandeling van eigen dienstplichtig per soneel gevoel voor billijkheid en recht kaïj missen. Het is wel een zonderlinge ervaring! A. was bediende bij een arts ad f 65 peï maand. Daar hij mede-kostwinner was in het gezin vroeg hhij uitstel van eerste oefening. Wat de arts best vond. Oorspronkelijk moest hij 5 Oct- 1936 onder de wapenen] j.komen. Toen op 26 September de beslissing] inog niet was afgekomen, meende de arts niet langer" te kunnen wachten, anders kreeg t „hij-zelfmoeilijkheden. Op 1 October kwant het goedgunstige bericht, maar dien dag kwam die nieuwbediende in dienst. En daarbij bleef het! j Het is een onrecht, dat de een „voor het vaderland'* een tijd onder de wapenen moetf komen en dat hij dan zijn betrekking ver liest aan een ander, die om een of andertf reden vrijstelling geniet. Er zijn toch waarlijk werkkrachten genoegt om zich de hulp van een tijdeüjken functio naris te verzekeren b.v. van een, die tot de volgende lichting behoort tot degenq is weergekeerd, die een zwaren plicht tegen< over het land en volk, waartoe ook zijn werk gever behoort heeft vervuld. Zulke materie behoorde wettelijk te zijn geregeld, ondanks de practische moei lijkheden, waarop een wettelijke voorziening] zeer zeker zou stuiten. Alleen de Koning l In vreemde landen hebben we Neder landsche gezanten met het doel om er de Nederlandsche belangen te behartigen. Tegenover dat streven staat vaak de kleine Nederlandsche ondeugd van juist in den vreemde, waar immers alles zoo grootsch en zoo verheven is, ons land te verloochenen door opzienbarend „buitenlandsch'' te doen. Zoo gauw een Nederlander in Antwerpen komt, doet hij al zijn best om Fransch ta spreken. Meestal met het gevolg, dat een Franschman hem niet verstaat en een Vla ming hem op z'n Nederlands uitlacht. Zóo doen we van laag tot hoog. Het is o.m. de redactie van een Vlaamsch blad, n.1. de „Dietsche Voerpost'* te Gent, welke er zich terecht hevig aan ergert. Dat blad schrijft: Als franskiljon overtreft dr. Patijn zijn voorganger en dat is lang niet gemakkelijk! Het N ederlandsch is als voertaal op het gezantschap eemou üg.weg afgeschaft; het is alles Fransch wat de klok slaat; men waant zich op de Fransche ambassade. Het is wel een beschamend unicum te Brussel en in de diplomatie: een geza.-.t, die zijn landstaal mis kent „Jeudi le 21 janvier 1937'' werd in de „Legation des Pays.Bays une soirée de dan* ses javanaises*' ingericht; uitnoodiging en pro gramma éentalig fransch. Er waren welis- waar „Vlaamsche'' gasten aanwezig*deze heeren werden ostentatief door den gezant in het Fransch aangesproken. Er was blijk baar een ordewoord aan het gezantschaps- personeel gegeven: geen Nederlandsch praten! De eenige aanwezige, die het waagde dit verbod in den wind te slaan, was de Belgische koning, die even een Nederlandsch gesprek met den Javaanschen prins Jodpjana voerde. We moeten onzen gezant niet té hard vallen, meen ik. Het is voor een koning nu eenmaal gemakkelijker om koninklijk te zijn, dan voor een gezant. Niet ten onrechte heeft men het woord „koninklijk^ vaak ver bonden aan het begrip „eenvoud''. Dit kan ons en onzen gezant een aan wijzing zijn, hoe we tenminste naar konin klijkheid kunnen streven. Laten we daartoe den weg van den eenvoud bewandelen. En trachten, daarbij ons zelve weer te vinden*

Soester Courant | 1937 | | pagina 6