Hei JtUinentaMUch, (JvevziM So(ety> Ticsi! BuiienicutcUcU GvevzUht Maatregelen tot bevordering van het kindertal of beperking van geboorte? een oud pro bleem, dat thans door het feit, dat het bevolkingsvraagstuk in verschillende Europeesche lan den de volle aandacht van de regeeringen heeft, weer bijzon der actueel geworden is. Ook in ons eigen land vindt men vertegenwoordigers van beide genoemde richtingen. Wij herinneren in dit verband aan het debat van eenigen tijd ge leden tusschen de beide Utrecht- sche hoogleeraren Bonger en v. Vuuren. Prof. Bonger meende, dat geboortebeperking in Neder land noodzakelijk was, zijn col lega echter was daar vierkant tegen. Overigens wordt er echter ln ons land voor geen van beide richtingen veel propaganda ge maakt. Men mag .daaruit con- cludeeren, dat,men de bestaande toestand alleszins bevredigend acht en dat is ook inderdaad zoo. Voor geboortebeperking voelt de gemiddelde Nederlander gelukkig weinig en de regeering voorkomt door hygiënische maatregelen een hoog sterftecijfer. Inderdaad is het sterftecijfer in Nederland het laagste in de wereld en daar het geboortecijfer ook reden tot te vredenheid geeft, neemt onze be volking steeds in aantal toe. Op enkele uitzonderingen na kan men dit overigens overal in de wereld zien gebeuren. Maar som mige regeeringen gaat het niet vlug genoeg. Zoo juist kondigen b.v. Italië en Duitschland weer speciale maatregelen aan tot aanmoediging van een hooger geboortecijfer. Wij willen nu eens nagaan, of men van dergelijke maatregelen inderdaad succes mag verwachten. Als voorbeeld kan men het best Italië nemen, waar de propaganda tot bevor dering van het kindertal reeds ïinds Mussolini aan het bewind kwam krachtig wordt gevoerd. Bestudeert men nu de statistie ken, dan ziet men, dat in dit land het overschot der gebore nen boven de gestorvenen van 1923 tot 1936 regelmatig daalde en wel van 500.000 tot 372.000. Hier blijkt dus, dat alle propa ganda zonder uitwerking is ge bleven. Tegenstanders van het fascistische regime, willen daar uit de conclusie trekken, dat het den Italianen financieel slechter gaat dan vroeger. Een dergelijke conclusie is echter op niets ge baseerd. Want inderdaad staat de grootte van het geboortecijfer in geen enkele zichtbare relatie met den economischen toestand en den levensstandaard. Het bevol- kingsov er schot wordt kleiner, waar de levensstandaard daalt, zooals op het oogenblik b.v. in Duitschland; maar het aantal ge boorten loopt ook terug in lan den, waar de levensstandaard stijgt, zooals sinds jaren in Zwe den, Denemarken en Engeland. De economisch-sociaie samen hang, waaraan velen gelooven, bestaat dus niet. Men kan zich slechts in het onvermijdelijke schikken en overigens vaststel len, dat ook het verstand geen aanleiding ziet, over de godde lijke beschikking ontevreden te zijn. Want werkelijk: men zou eerst nog eens moeten aantoonen, wel ke hoogere belangen er eigenlijk gediend zouden zijn met een bij zonder sterke stijging van het aantal geboorten. Indien jnen 't militaire belang van 'n zoq groot mogelijk aantal infanteristen uit schakelt, blijft er eigenlijk ipel£ verstandigs over. Het critieke punt zou eerst.be.- reikt worden, indien de bevolking begint af te nemen; Dat, inder daad, is moeilijk te verdragen. Economisch gezien, zou het zeer zeker een ramp zijn. Want het beteekent, dat er ieder jaar een nieuw gedeelte van de groote productiemachine overbodig zou worden en onder deze omstan digheden zou er in het -geheel geen ondernemingsmogelijkheid meer bestaan. In tegenstelling met de meening van geboorte- beperkings-fanatici is een afna me der bevolking funest, speciaal in economisch opzicht. Maar zoolang de volkeren zich nog vermeerderen, wat ook drin gend gewenschfc is, doet een snel ler of een langzamer tempo er weinig toe. Want zoolang zij zich nog vermeerderen, heeft het pro ductie-apparaat van heden de kans, morgen voor meer men- schen te moeten werken; en in dien dit meer slechts langzaam toeneemt, beteekent zulks nog geen ramp en misschien zelfs wel een voordeel, wijl de assimilatie van de toename zich waarschijn lijk gemakkelijker voltrekt, in dien er niet al te veel te assimi- leeren is. Inderdaad neemt de bevolking in alle landen ter we reld op het oogenblik minder snel toe dan vroeger, ook in Ne derland. Maar niet vergeten mag worden, dat het op het oogenblik ook moeilijker is voor de nieuwe massa's de levensbasis te berei den. Men mag dan ook aanne men, dat de minder snelle groei een gevolg is van het feit, dat de natuur zelve steeds voor het noo- dige evenwicht zorgt. Da beëdiging van den nieuwbenoemden lsten luitenant H. A. Gerritsen bfl bet corps mariniers. De samenkomst der Oslo-Staten. In de afgeloopen week heeft de minister-president, Dr. H. Co- lijn, op plechtige wijze ae samen komst der Oslo-staten, België en Nederland geopend in de Trèves- zaal te Den Haag. In de rede, welke Dr. Colijn hield, zeide hij o.a., dat wij een uitbreiding noo- dig hebben van den omvang van het internationale handelsver keer, waardoor de verschillende landen ten volle een uitweg voor hun energie en voor hun arbeids krachten kunnen vinden. Sinds de laatste economische wereld conferentie zijn tien jaren ver- loopen, en gedurende dien tijd is er in den algemeenen toestand zeer veel veranderd. De slagboo- men voor den handel zijn nog grooter geworden, hooge tarief muren werden opgetrokken, en zoo ontwikkelde de toestand zich van kwaad tot erger.Tot Sep tember van het vorig jaar toe, scheen er geen enkele mogelijk heid te bestaan om hierin ver andering te brengen, doch thans, nu er een overeenkomst tusschen verschillende landen is gesloten aangaande het .monetaire vraag stuk, bestaat er weer eenige kans op verbetering. Vervolgens zette de minister uiteen, dat er nooit iets van veel belang zal kunnen bereikt wor den, indien niet grootere mo gendheden het plan der kleine mogendheden zullen steunen. Dit is zeer ontmoedigend, toch moet men de hoop niet opgeven: Wij wenschen slechts wat meer wel vaart, en anders niets! Moge de wensch van den mi nister, die door ons allen ge koesterd wordt, in vervulling gaan! De Wereldjamboree. De Wereldjamboree, die groote gebeurtenis in de padvinderswe reld, komt langzamerhand in zicht! De voorbereidingen waren reeds lang in vollen gang, en dat BUL de firma fitork t# Hengelo worden da VftA* h*\ Pr<nfS^H jtoïb*- VUYtWYfljg'1- Een der dagbladen meldt van een Neder* lander, die zich voor de eerstkomende tien jaar een „menschwaardig" bestaan heeft verzekerd. Twee maal had hij reeds een vermogen bijeengegaard, en beide malen is hij het weer kwijtgeraakt. Thans, nadat de fortuin hem voor de derde maal gunstig werd, heeft hij alles vooruit betaald, wat hij in 10 Jaren dacht noodig te hebben, nl. dagelijks twee maaltijden in een restau rant, kleeren, schoenen, hoeden etc. Zelfs een abonnement bij den kapper werd niet Ik vraag m' alleen maar af, nietwaar, Hoe kan hij nu al weten, Of hij vandaag na zéven jaar Wel überhaupt zaléten? En of hij zich nog knippen laa* Na negen lange jaren? Een man U wéét, hoe of dat gaat! Verliest zoo gauw z'n haren En, erger nog, zoo'n winkelier Verdwijnt er met je duiten (Zooals nu somtijds, je bankier) Dan kun je óók staan fluiten! En dan., d'r zijn ook auto's nog Die 't menschental vermind'ren, Stel, dat je na een jaar.maar óch Dan kan 't j' ook niet meer hind'ren! Néé, als ik 't goéd bekijk, voorwaar, Al moet ik dan ook borgen, Geef mij danm'n kwitanties maar Ver bovenal die zorgen! is ook werkelijk geen wonder, ge zien de enorme hoeveelheid werk welke verzet moet worden, alvo rens men de duizenden en nog maals duizenden padvinders uit alle deelen der wereld kan ont vangen. Het kampterrein moet voorzien worden van water- en lichtleidingen, er is een groote zorgvuldigheid vereischt bij het indeelen der huisvesting, voorts de administratieMen wordt overstelpt door den omvangrij ken arbeid, welke hieraan ver bonden is. Minstens 25.000 padvinders zul len aanwezig zijn. De bagage van al deze verkenners zal vooraf worden verzonden naar 't kamp, waar iedere afaeeling gemakke lijk zijn plaats zal kunnen vin den, daar ieder kampvak een speciale kleur zal hebben, welke ook voorkomt in de insignes der jongens en op de bagage. Een enorme voorbereiding! De moord op den garagehouder. Omtrent den moord op den ga ragehouder H. gepleegd op den Bezuidenhoutschen Weg te Den Haag, is de politie nog niet veel naders te weten gekomen. De personen, die als verdachten van den moord werden gevangen ge nomen, werden een voor een weer vrijgelaten wegens een on- omstootelijk bewezen alibi, op den eenen verdachte na, - wiens alibi niet geheel schijnt te klop pen. Er zal nog moeten worden beslist, of er voldoende termen aanwezig zijn om den man nog langer in verzekerde bewaring te houden. De tweede verdachte m het ge val van den overval op de post- De controle der Spaansche havens. Te beginnen met den zevenden Maart zou het succes der niet- inmengingscommissie aan de practijk getoetst worden. Het spreekt vanzelf, dat er voor de controle van zoo'n uitgestrekt ge bied heel wat organisatie noodig is. En men kan er dan ook nie mand een verwijt van maken, dat auto in de J. P. Coenstraat te Den Haag is te Antwerpen ge arresteerd. De man, die van Bel gische nationaliteit is, is te Ant werpen ingesloten. Zoowel de ge tuigen als de chauffeur van den overvallen auto herkenden het portret van den man, terwijl hij bovendien heeft toegegeven, dat de onder de auto gevonden hoed van hem was. Het Nederlandsch paviljoen op de tentoonstelling te Parijs. Zoo langzamerhand nadert het Nederlandsche paviljoen op het terrein van de Wereldtentoon stelling te Parijs, welke op 1 Mei a.s. geopend zal worden, haar vol tooiing. In dit Nederlandsche ex positie-deel zullen zeer belang wekkende en mooie dingen te be wonderen zijn. Men zal onder andere een zaal voor verkeer en tourisme, een zaal voor artistieke techniek (boekdrukkunst en tex- tielafdeeling vinden hier een plaats), voorts zalen waarin Kunst ook binnenhuisarchitectuur wordt geëxposeerd, en nog vele andere zalen vinden. Ook aan de afdeeling Indië zal groote zorg worden besteed, en ten slotte vinden wij nog een voorstelling van het enorme werk: de inpol dering der Zuiderzee. Hoe dit laatste ten toongesteld zal wor den, is nog niet met zekerheid bekend, een feit is echter, dat men alle werkzaamheden: dijk, leegpompen der polders, sluizen en kolonisatie In alle vormen, zal kunnen bezichtigen. Tenslotte zij vermeld, dat de tuin rondom het paviljoen aangelegd zal worden door kweekers uit Boskoop en Aalsmeer. men daar niet op tijd mee gereed gekomen is. Naar verluidt, zal deze con trole nu eerst op den 21sten dezer maand aanvangen. Het is misschien niet overbo dig nog eens uiteen te zetten, wat deze controle eigenlijk inhoudt. De controle zal niet plaats heb ben in de Spaansche havens en ook niet in de territoriale wate ren van dit land. Verschillende controlehavens zijn echter aangewezen, waar heen de schepen, welke naar Spanje willen varen, aan kunnen doen, daar drie controleurs aan boord nemen, die dan het recht hebben, de lading te onderzoeken en na te gaan, of zich onder de bemanning leden bevinden, die van plan zijn in Spanje bij een der beide partijen dienst te ne men. Maar.de controleurs mo gen, indien zij 'n overtreding van de controle-bepalingen waarne men, niet ingrijpen. Zij kunnen hun bevindingen slechts aan de niet-inmengingscommissie mee- deelen, die dan nagaat, in hoe verre er van overtreding sprake is en verder diplomatieke stap pen kan doen. Het spreekt van zelf, dat de controleurs ook bij het lossen van een lading oor logsmateriaal niet handelend mo gen optreden. Direct na aan komst van 't schip in de Spaan sche haven gaan de controleurs, die de reis hebben meegemaakt, weer naar hun controlehaven te rug, om verslag uit te brengen. Natuurlijk zijn er ook schepen, die niet de controlehavens aan doen en wel met krijgsvoorraad naar het land van den burger oorlog gaan. Ook hiertegen moet men zooveel mogelijk optreden, ook buiten de Spaansche territo riale wateren. Koopvaardijsche pen mag men echter niet lastig vallen. Een moeilijke opgave. De landen, die aan deze con trole deelnemen, zijn Engeland, Frankrijk, Italië en Duitschland, die ieder een deel der zone voor hun rekening nemen. Rusland en Portugal doen hieraan niet mee Wat de Spaansche burgeroorlog zelf betreft, hier komt nog steeds niet veel teekening, of het zou moeten zijn, dat de partijen niet veel voor elkaar onderdoen. Franco heeft nu een nota aan de regeeringen, die het verdrag van Algeciras onderteekend heb ben, gezonden, om erop te wijzen dat er in Fransch Marokko ge ïntrigeerd wordt. Het spreekt vanzelf, dat de Fransche pers hierover hevig ver ontwaardigd is en beweert, dat het in Fransch Marokko juist rustig is, en de onrust verwekt wordt door de volgelingen van Franco. Bovendien, door verschillende landen is de Franco-regeering niet erkend, dus een nota, die dezé „regeering" zendt, komt eigenlijk niet in behandeling. Overigens zal dit geval wel met een sisser afloopen, zooals wel meer het geval is geweest. Frankrijk In dit land, maar vooral er buiten, maakte men zich den laatsten tijd ernstig ongerust over het lot van den franc. Een ieder weet, dat het er op mone tair gebied nu niet zoo rooskleu rig in Frankrijk uitziet, dat hoe wel een rijk land, in Engeland moet gaan leenen. Huizen te Amsterdam aan het verzakken waardoor een nieuwe fundeering moet worden gelegd. De gevela zijn gesloopt om de werkzaamheden te vergemakkelijken. Zou dat dus de methode zijn, Om „onbezorgd" te leven? Tien jaren lang, in réchten lijn, Je vast patroon geweven? Tien jaren lang vooruit betaald Al onze daagsche kosten? (Geen zaak, die ooit een strop m°er haalt Aan dubieuze posten!) Géén rekening, kwitantie meer In jaren te betalen, (Hoewelzooiets, dat hoor je méér, Dan valt er niets te halen!) Zou daar de weg dus liggen, die Als verd'ren levenswandel, Moet leiden zij 't niet één, twee, drie Tot opbloei van den handel? Misschien heeft deze man gelijk, Want dat is wel een feit: Zoo ben je momenteel nog rijk, En zóó ben je 't weer kwijt! De „Piet Hein" in wording.

Soester Courant | 1937 | | pagina 8