n m n m m n m K I Van over de grenzen, 1 li |B li Pf Si H Vo i i A i m Ui ■■*■1 Ta RA Torens Elecl Soest Ons Weekpraatje. Een schromelijk teveel. r::tra Het communisme in Frankrijk. Zal Blum haar wek banen 1 Men kan zeer goed van alle fascistische smelten vrij zijn en inzake de heftige poli tieke incidenten van de vorige week in de Parijsche voorstad Clichy van meening zijn, Üat de fascisten er de onschuldige partij waren, welke onrecht te verduren had van de communisten, op wie de Volksfront-re- Jfeering van Blum nochthans steunt Dat Blum op de communisten steunen moet, wil hij zijn „regeering" handhaven. Is zijn noodlot. Want van de situatie maken de Fransche moscovieten misbruik om de regeering in hun richting te stuwen, ja, het zijn de communisten, die door Blum's hand regeeren. Zij willen de onwettig.verklaring van de fascistische beweging, die zich de „Fransche Sociale Partij" noemt, afdwingen. Commu nisten, die zich opwerpen als de bescher mers van de wettelijkheid in de politieke ac tie! Om hun doel te bereiken, lokken ze massabetoogingen uit, als de fascisten hier of daar vergaderen, werpen barricades op, als de politie de orde wil handhaven, be schieten van daar achter de handhavers der openbare orde en als er dan dooden zijn gevallen, stellen ze de fascisten verantwoor delijk En eischen ze van Blum, dat hij den jKïcialistischen minister van binn. zaken zal Ontslaan, die door zijn,.,. verdraagzaamheid jegens de fascisten voor de incidenten ver- Kntlwoordelijk zou zijn. En eischen ze de wettelijke ontbinding van de Fransche Sociale Partij en de „zuivering11 van de politie! Zelfs Blum te erg. Dit optreden schijnt zelfs Blum te erg ie worden. Veel kan hij er nochthans niet legen doen, want deze revolutionairen van fle straat, deze communisten zijn zijn poli tieke vrienden, zonder wier steun hij niet kan Aanblijven. Maar Blum moet ook de derde partij van fret Volksfront, die der burgerlijke radicalen te vriend en tot steun houden. En deze radicalen schijnen er genoeg van |e krijgen om te draven den ondergang iegemoet voor de zweepslagen der mosco- ivieten uit. Zij eischen, dat Blum alle goede frranschen zal beschermen. Of hij daartoe |>ereid zal zijn kan Dinsdag blijken, dan komt de zaak in de Kamer in behandeling. Daladier, hun leider, zei Zondag in een lrede voor zijn kiezers, dat het tijd werd, Bat er vrede zou komen tusschen alle Fran- Achen, opdat ook de vrede met het buiten land bewaard zou kunnen worden. Hij schijnt Bus te gaan voelen voor een algemeene na- jlonale .concentratie. Het heeft er trouwens alles van, dat Frankrijk den weg van Spanje opgaat, als de communisten daar hun grooten invloed lop de regeering blijven behouden. Dat ge- ivaar is velen te scherper voor oog en ge komen, nu dezer dagen vanuit Rome in leen pauselijke encycliek het communisme toog eens nadrukkelijk werd veroordeeld ten als gevaarlijk voor een behoorlijke Staatsorde werd afgeschilderd. Als alle goede Franschen zich niet tegen het com munisme vereenigen, zal het communisme Frankrijk overweldigen. Zal Blum de Fran sche Kerenski willen zijn, degene, die voor het bolsjewisme den weg baant naar de macht Het schijnt, dat Blum de oogen open gaan. In de vergadering van de socialistische Kamer-fractie heeft hij, naar verluidt, duide lijk te verstaaan gegeven, dat hij er genoeg van begint te krijgen, voortdurend in moei lijkheden te worden gebracht door de vak- ivereenigingen, die slechts naar de commu nistische menners luisteren. Begrafenis der slachtoffers. Zondag heeft de begrafenis plaats gehad ■van de vijf slachtoffers van het verzet van het gepeupel in de vorige week tegen de or debewaarders, De communisten hebben er weer een politieke betooging van gemaakt, door zich bij tienduizenden te verzamelen. Hoewel er zich eenige incidenten voordeu den, schijnen er geen groote ongelukken te Stijn gebeurd. Op dringend verzoek van Blum hadden de communistische leiders enkele der aange kondigde meetings ingetrokken. België en West.pact. Koning Leopold naar Londen. Maandag j.1- heeft koning Leopold van fBelgië zich naar Londen begeven, welk be doek in verband wordt gebracht met de kwestie van het Westpact (Locarno). De besprekingen daarover worden volgens Havas te Brussel met evenveel discretie gevoerd IbIs in de andere hoofdsteden. België verlangt levenwel, dat zoo spoedig mogelijk een einde wordt gemaakt aan den voorloopigen tod- *tand, zooals deze is geschapen door de ver- öragen van Londen, welke gesloten zijn, tiadat 't verdrag van Locarno door Duitsch land was geschonden. Voordat het Duitsche antwoord op de Britsche nota was overhandigd, had men den indruk, dat België zijn verplichtingen ten op zichte van Frankrijk en Engeland te zwaar geworden achtte in verband met de wijzi gingen in de internationale politiek; anders gezegd, dat België wilde ontheven worden »an de garantie, welke dezen beiden landen gegeven was, zoodat het zijn vrijheid van kandelen terug zou krijgen De waarde van Hitiers' garantie. Nu schijnt de jongste Duitsche nota ten aanzien van België alleen een gemeenschap pelijke garantie en geen individueele voor te stellen, zooals in het verdrag van Locarno was uitgestippeld. De Belgische regeering acht dit niet bevredigend. Zij schijnt te vreezen dat indien een van de garanten zou weigeren te intervenieeren, de overigen hetzelfde recht zouden hebben. Bovendien verzekert men dat de Duitsche nota verlangt, dat België zich verplicht, niet gewapenderhand te intervenieeren ten gunste van een van de contracteerende partijen. Deze bepaling zou met verplichte neutrar liteit gelijk staan, welke in strijd is met de onafhankeljjkheiddspolitiek van België. Daarom, worden, naar men meent, thans bijzonder levendige onderhandelingen gevoerd tisschen Londen, Parijs en Brussel. Marokko te koop De Valencia-regeering, welke aanvanke lijk zoo hoog van den toren had geblazen om haar verontwaardiging te luchten over het onderstelde, maar tegengesproken feit, dat de nationalisten aan Duitschland voordee- len in Marokko zouden hebben geschonken in ruit voor Duitsche hulp, deze Valencia- regeering blijkt nu zelf officieel allerlei poli tieke en economische concessies in Marokko officieel nog wel! aan Frankrijk en Engeland te hebben! aangeboden, als zij de Volksfrontregeering aan de overwinning op de nationalisten, zouden willen helpen. Vooral in Engeland is men verontwaardigd over dit aanbod. De Engelsche regeering heeft in een antwoordnota aan de Valencia-regeering de voorstellen definitief van de hand gewezen. De Britsche nota vestigt naar United Press verneemt in de eerste plaats de aandacht der regeering van Valencia op En- gelands getrouwe vervullingen der non_inter- ventiepolitiek. Wat de voorstellen in zake Spaansch- Marokko als zoodanig betreft, de bespreking hiervan en van andere aangelegenheden, moet (zoo zegt de nota) wachten, totdat in Spanje vreedzame toestanden teruggekeerd zijn. Van gezaghebbende zijde verneemt United Press nog, dat de Britsche regeering het voorstel in zake speciale concessies in strijd acht met het verdrag van Algeciras, waarbij de onderteekenende mogendheden waaronder Spanje, Frankrijk en Engeland, overeenge komen zijn in den status der Spaansche zone van Marokko geen verandering te brengen. Het aanbod wordt trouwens op het huidige oogenblik als 'n zinledig gebaar beschouwd, daar het gebied, dat de regeering van Valencia op het oog heeft, onder het gezag der natio nalisten staat. De Paus contra Hitler* Naar openlijke strijd tus schen de katholieken en het Derde Rjjk. Zondag is in alle katholieke kerken van Duitschland een Pauselijk Encycliek voorge lezen, waarin de Paus de nationaal-socialisti- sche regeering beschuldigt van overtreding der bepalingen van het concordaat tusschen de katholieke kerk en het Derde Rijk, en van de aanmoediging van de anti-christelijke be weging. De encycliek legt den nadruk op den ernst van den toestand en geeft te kennen, dat de katholieken zich op een 'openlijken strijd moeten voorbereiden. De encycliek levert ook scherpe critielf op de rassenleer, waarbij de „Bloed- en Bo' demtheone" streng wordt veroordeeld. „Wie deze dwalingen uitspreekt, verloochent zijn geloof". Tenslotte doet de encycliek een 'beroep op de priesters en geestelijke orden, wier taak thans een zeer moeilijke zal zijn. „De kerk" besluit de Paus, „bidt voor allen, die lijden om der geloofswille. Tot in de gevan genissen en concentratiekampen zal men, zoo noodig, weerstand bieden aan lichamelijken dwang". Weer kabinetswijzihing in Oostenrijk. Een ex-Heimwehrieider gewipt. De eerst in November j.1. als leider van het Sichesheitswesen in het kabinet opge nomen ex-Heimwehrleider Neustadter-Stür- mer is door den kanselier Schuschnigg weer uit de regeering verwijderd. Schuschnigg, neemt zelf de opperleiding over het departe ment van Veiligheid op zich en de dagelijk- sche leiding heeft hij toevertrouwd aan den Weenschen politiepresident, Skubl, die sedert den moord op Dollfuss in Juli 1934 deze uiterst verantwoordelijke positie op bewon derenswaardige wijze bekleed heeft en die nu staatssecretaris wordt. Dit besluit van den kanselier komt voor niemand als een verrassing Rondom Neustadter-Stürmer sloot zich niet alleen de nationale Heimwehrgroep vast aan een, maar ook belangrijke groepen der natio- nalen, die van het begin, af in oppositie te gen het huidige regime gestaan hebben. On houdbaar werd de situatie voor Schuschnigg een maand geleden, toen de naam van den minister aan het hoofd verscheen Van de lijst der 600 personen, welke de gewezen nationaal-socialistische leider van den gouw Neder-Oostenrijk voor den onder zijn aus piciën op te richten Deutschen National'en Verein te Linz had kunnen winnen. Schusch nigg verbood de oprichting van deze ver- eeniging, die volgens velen vrijwel onver bloemd bedoeld was als de kern van een nieuwe oppositiepartij Af te wachten blijft of de nationalcn, wier medewerking met de regeering voor het wel zijn van den staat zeer te wenschen zou zap. genc'gd zullen zijn hun oppositie op te ge ven, nu Schuschnigg weer den vasten wil getoond beeft om tegen alle ongunst der huidige buiteniandsch-politieke situatie in toch zijn eigen werk te volgen. De Spaansche Burgeroorlog Wisselende strijdkansen. Het is moeilijk om op het oogenblik be hoorlijk wijs te worden uit de elkaar zich tegensprekende berichten van de beide Spaan sche partijen. De regeeringstroepen melden sinds enkele dagen regelmatig overwinningen in den Guadalajara-sector, waar pas onlangs Franco's troepen een succesvol offensief had den gevoerd. Hoewel Franco het slagen van het tegenoffensief blijft ontkennen, schijnt het toch wel waar te zijn, dat hij zoo goed als al het veroverde terrein heeft moeten prijs geven. Daartegenover staat, dat de nationalis ten eenig voordeel ten Zuidoosten van Ma drid hebben behaald. i DE JAMBOREE-BROCHURE. Zaterdagmiddag j.1- trok een vroolijke pad- vindersgroep door ons dorp bestaande uit de: Welpen, verkenners en voortrekkers van de Don Bosco-groep. Het doel van deze tocht was een begin te maken met de verkoop van de Jambo ree-brochure. Allereerst trok de stoet, voor- afgegaan door eenige verkenners-tambours, naar de verschillende geestelijke overheden. Achtereenvolgens werden bezocht de Zeer- Eerwheeren Pastoor Vos, Pastoor Smit en Ds. v- Schaick- Vervolgens trok de stoet naar de woning van Burgemeester Deketh. Voor de woning aangekomen zongen de padvinders 't bekende padvinderslied „Hoort, zegt het voort" en vervolgens 't refrein van 't Jamboree lied. Aangezien de Burgemeester ongesteld is moest hij een en ander van achter het ven ster volgen. De hopman Schalks en een welp gingen nu naar binnen en boden den Burgemeester de mooie brochure aan. Na dit officiëcle gedeelte verspreidden zich de padvinders over 't heele dorp om overal de brochure te verkoopen. De brochure kost 10 cent en bevat een prachtige verzameling photo's over het padvindersleven, terwijl de tekst U een beschrijving geeft van de reeds gehouden internationale kampen. Een ieder, die dit nog niet deed, raden we aan deze interresante brochure te koopen. SOESTER SCHAAKCLUB. Het le tiental speelde den laatsten competi tiewedstrijd in Zeist, welke met 64 werd gewonnen. Ongetwijfeld kan het le tiental op een succesvol seizoen terugzien. De gedetailleerde uitslag is? Zeist I Soest I H. SchoutenWr H. Bosscha 01 Mr. A. FockensJ. F. de Regt 01 L. J- MuilwijkH. Hehenkamp 1/21/2 J, de VriesH- de Graaf 10 Joh. v- HulzenDrs. A. P. du Prée 1/21/2 A. ArbousH. Schreuder 1/21/2 A. B. J. v. d- PlaatsJ. Gorter 01 W. v- PeltJ, Timmer Sr. 1/21/2 K. v- OostenJ. Timmer Jr. 1 /21 /2 P. de Groot—D- Goedhart 1/2—1/2 Einduitslag Probleem no. 27- S. Loyd- (Boston Gazette, 1859). ZWART, bed e f g .4—6 Kg» ESÜ WIT. |Wit: Kd2, Dh5, Pe3, Pi. b3 en f4- Zwart: Kd4, Td8, Te8, Lf8, Lc8, Pi. aó, b4, d.3 en e4. (Wit begint; mat in twee zetten. Oplossingen worden gaarne ingewacht aan het secretaariaat van de Soest er Schaakclub, Mendelssohnlaan 5, Soestdijk. EINDE dER CURSUSSEN, OP DE NIJVERHEIDSSCHOOL. Maandagavond sloot de Nijverheidsschoool voor dit seizoen weer haar deuren, en heeft een gedeelte der jongelui na gedurende vijf jaar het nijverheidsonderwijs met .vrucht te hebben gevolgd, met een diploma In den zak afscheid van hun directeur en hun leeraren genomen, om de opgedane kennis thans in practijk te brengen. In zijn welkomswoord heeft notaris A. Dammers gewezen op het te kleine aantal jongelui dat thans de school bezocht I Velen gaven de laatste jaren de moed op, meenende, dat voor hen in de toekomst toch geen werk te vinden zou zijn. Doch nu gunstiger omstandigheden in het vooruitzicht blijken te Zyn, komt eerst duw delijk naar voren, hoezeer geschoolde krach» ten van noode zijn. Een meening, welke de directeur der school, de heer H. Bruyns, verklaarde volkomen te kunnen ond erstreepen, toen hij met een toe passelijk woord de eind-diploma's en de over gangsrapporten aan de jongelui uitreikte- Een der jongens heeft hierna namens alle leerlingen dank gebracht aan de directeur en de gezamenlijke leeraren, en de leeraar in projectieteekenen, de heer Th. van Noessell een stoffelijk blijk van waardeering namensj hen allen, overhandigd. I Tot slot sprak wethouder PI. J- Gasille, als loco-burgemeester, namens het gemeente bestuur. Ook hij wekte de jongens op toch vooral niet te. versagen. In het bijzonder den jongeren gaf hij een goede kans, veel beter dan de ouderen, om, goed vakman zijnde, aan het werk te komen. Ook wethouder De Bruyn gaf door zijn tegenwoordigheid blijk van zijn belangstelling voor het nijverheidsonderwijs ter plaatse. Een belangstelling, die, gezien het keurige werk dat op het gebied van reclame en pro jectie-teekenen viel te aanschouwen, gerecht vaardigd was. KONINGIN EMMA-KOOR. Vrijdag 19 Maart, des avonds om 8 uur, had in Musis Sacrum de jaarlijksche uitvoering plaats van 't Koningin Emma-koor ter her denking vaan de sterfdag van H.M. de Ko- ningin_Moeder. 1 J Op 't programma stond het Requiem van Fauré en de cantate „Wachet auf ruft ons die Stimme", van Johan Sebastiaan Bach, waajr- bij de medewerking werd verleend door het LTtrechtsch Stedelijk Orkest, de dames Tc van der Sluys, sopraan; mej. R- Kuyer, piano en harmonium en de heeren Johan Lammers, bas en J. Tijhuis, tenor. Het geheel stond onder leiding van den dirigent van bovengenoemd koor, de heer Sjef van der Eerden. Er bestond zeer groote belangstelling voor deze herdenking&_uitvoering. H.M. de Ko ningin was vertegenwoordigd door jhr. De Jonge van Zwijnsbergen, intendant van het Paleis te Soestdijk. Ook de burgemeester van Baarn, jhr. dr. G. C. J. van Reenen, eere- voorzitier der Vereeniging was aanwezig. Nadat eerst het Wilhelmus was ten ge» hoore gebracht, nam de voorzitter, de heer Neuman 't woord, om een hartelijk welkom toe te roepen aan allen, speciaal aan de vertegenwoordiger van H, M'. de Koningin. Vervolgens bracht spreker dank aan allen, de de Vereen. „Koningin Emma-koor", mo reel en financieel hadden willen steunen. Na deze welkomstgroet rezen alle aanwe. zigen een oogenblik van hun zetel op om in stille aandacht de nagedachtenis te herdenken van de zoo geliefde verscheiden Vorstinne. Hierna ging men over tot de afwerking van het met zeer veel smaak samengestelde programma. Dank zij de buitengewone lei ding van Sjef van der Eerden en 't prachtige werken van de sqlisten is deze avond een groot succes geworden voor de jonge ver eeniging. Het U.S.O. begeleidde de zang -uit stekend, Koor en orkest vormden een schit terend harmonisch geheel. In verband met 't bijzonder karakter van dezen avond, werden er geen bloemen aan geboden en werd applaus achterwege ge laten. Aan onderwijzers, Kruideniers Rechtsgeleerden, Keer op keer lezen we in de kranten over het „teveel" aan arbeidskrachten in een of andere beroepsrichting. Deze publicaties gaan dan veelal vergezeld van de goedbe doelde waarschuwing aan ouders en voogden om hun kinderen of pupillen „liever iets an ders" te laten, leer en. Welk advies om zijn negatief karakter weinig indruk maakt. Nu zijn er inderdaad op het oogenblik beroepen, welke slechts maatschappelijke kansen bieden van nul komma nul. Als ik bij wijze van spreken mijn carrière nog zou moeten aanvangen, teekend e ik liever als ko loniaal voor den Oost dan dat ik „op studie" zou gaan voor onderwijzer, of me als loop jongen in dienst zou stellen van een kruide nier dan wel de edele rechten zou trachten te ontwarren, waarvan men aan onze univer siteiten het begin of het einde nog steeds niet heeft kunnen ontdekken. Dat er te veel kruideniers en te veel rechtsgeleerden zijn, kan ik me nog eenigs- zins voorstellen. Het is nu eenmaal moeilijk inderdaad! om een kind een vak te laten kiezer, dat ook in onze dagen nog perspectieven opent. En daarom wordt iemand zonder specialen aanleg, als_ie niet te veel geld kan riskeeren, kruidenier of, als „ze" het thuis goed kunnen doen, meester in de rechten. Waarmee ik niet graag zou te ken nen geven, dat het vak van kruidenier of rechtsgeleerde iets minderwaardigs zou zijn en geschikt voor Jan en Alleman. Neen, die vakken 1 ij k e n alleen maar zoo gemakkelijk en dus geeigend voor 'n ieder. Het zijn echter vrije beroepen eu daarom is 't onmogelük om den vrüwiiiigerssUoom te s'tuateÖ M 'eelt hóW-Interven (Te-commissie in het leven te roepen ter bescherming van degenen, die elkaar in deze overbevolkte beroepen in economische» zin naar 't leven Heel anders staat het mi» echter met d« onderwijzers. Ofschoon vrij precies te beie- kenen valt, hoeveel onderwijskrachten er jaar.. lijks benoodigd zijn tot behoud van de benoo». digde getalssterkte,fokken de Rijkskweekscho len en andere openbare of bijzondere ge subsidieerde instituten voor onderwijs-op. leiding, jaarlijks vele honderden nieuwe leer krachten op, om ze met een diploma en den zegen van den directeur los te laten op een samenleving, die ze niet gebruiken kan. Zelfs door herstel van de vorige leerw lingenschalen zoo lezen we in de Me* morje van Antwoord aan de Eerste Kamer betreffende de onderwijsbegrooting 1937 en door invoering van een achtjarigen eer* en door invoering van een achtjarigen leer* plicht, zou nog niet voor een derde ge* deelte der werkloozen een plaats in de school open komen. Is dat niet verschrikkelijk voor degenen, die zich door jarenlange studie en middels zware financieele offers der ouders, voor eeni schoone taak geschikt hebben gemaakt? De meesten zullen zelfs nimmer de kans bekomen om in een school werkzaam te zijn En de regeering kan niets voor ze doen, 1 het Departement van Onderwijs kan zich zelfs naar de min. verklaart, niets van hun ho« pelooze maatschappelijke omstandigheden aan* trekken; deze zorg is een taak van den Mi- nister van Sociale Zaken, m.a.w., deze on derwijzers moeten maar gaan stempelen eiï met een schop naar de werkverschaffing. Maar ik veronderstel nog steeds 'n zeker Idealisme bij de jongelui, die de onderwijs loopbaan kiezen. En als dan het einde van alle studie en opoffering een verwijzing in houdt naar de schop van de werkverschaf- dan is de desillusie toch wel heel erg. De meeste onderwijzers-werkloozen, die r.it den aard der zaak in hun jonge jaren het hand werk niet hebben beoefend, zijn voor grond werk ook physiek ongeschikt. Ik begrijp niet, dat de overheid zulk „re sultaat" niet heeft trachten te voorkomen. Voor de onderwijsopleiding had en be hoort thans nóg een numerus clausus dienen te worden bepaald, d.i. een maximum getal van tot de opleiding of tot de examens toegelaten jongelui. Of men had moeten ee- lecteeren door de opleidings. en examen-eïsch» en aanzienlijk te verzwaren. De huidige toestand leidt er ook toe, dat 't peil van bekwaamheid en geschiktheid der onderwijzers zal dalen. Immers, de waarlijk inteliigenten onder de jeugdige bezitters van een onderwijsdiploma zullen geen 5 of 10 Jaar werkloos, willen rondscharrelen met hun twijfelachtige kans vanooit nog eens voot de klas te komen zij zoeken en vinden een andere bestaansbron, Wie zich een kans wil verzekeren, moet zich als volontair, d.i, als kweekeling met acte verbinden aan een of andere school, in de hoop, dat als er ooit een vacanture ontstaat, de gemeente of het schoolbestuur zich zoodanig „verplicht" zullen gevoelen tegenover de(n)gene, die de school jarenlang belangloos diende, dat hij (zij) niej met fatsoen gepasseerd kan worden. Alleen de jongelui, wier ouders het „om de kosten niet hoeven te laten" kunnen zich een der- gelijken langen en duren weg naar het doel permitteer en. Niet altijd zijn de bezitters van materieele goederen tevens de dragers van de hoogste geestelijke en verstandelijke waar den. O ja, ik wilde nog even op de krui deniers terugkomen. De statistiek wijst uit, dat er in ons land 58.543 winkels zijn, waarin kruidenierswaren worden verkocht. Deze statistiek vermeldt niet, hoeveel van deze zaken aan coöperatieve bedrijven en warenhuizen behooren. In Engeland wordt 4 pet. der kruidenierszaken geëxploiteerd door coöperaties en het grootwinkelbedrijf, doch üeze 4 pet. trekken 30 pct# van de totaio distributie tot zich. Als we kunnen aannemen, dat deze verhouding ook voor ons land zon gelden, dan zouden ongeveer 2340 coöpe ratieve en grootwinkelzaken 2l/2 millioen menschen aan hun kruidenierswaren helpen en blijven er 26200 zelfstandige kruideniers over om ruim 5l/2 millioen Nederlanders van wtiker, koffie, thee enz., te voorzien. Aanvaart men voorts als gemiddelde, dat een gezin uit 5 leden bestaat, dan komt men tot de conclusie, dat elke twintig Nederlaud- sche" gezinnen een kruidenier moeten onder houden. Wat ze niet doen en niet kunnen- Vandaar dat de meeste kruideniers zoo'n sofbestaan hebben. Het is gemakkelijker om te vertellen, wat 'n jongeling heden ten dage niet moet wor den, dan aan te geven, welke loopbaan hém wel een kans biedt in onze moderne maat schappij. En toch Er is dikwijls kleineerend geoordeeld over het handwerkersbeurijf. Alles gaat tegenwoor dig met machines, heette het; hersens en kunde zijn niet meer benoodigd. Ik heb in deze rubriek meermalen gewaarschuwd, dat als de crisis eens zou luwen, de vraag naar vakbekwame handwerklieden de eerst» zou zijn. Het is uitgekomen. Er is in tal van bedrijven een tekort aan vakmenschen. Van de week nog zag ik in tal van Provinciale dagbladen groote advertenties van Phi lips, die bekwame draaiers en gespecialiseerde metaalbewerkers zocht. De leerlingen der Ambachtscholen en vak bekwame personen hebben thans reeds en zeker in de naaste toekomst een goede kans. Laat deze werkelijkheid voor de ouden een aanwijzing zijn. De bun tot BROO STO Rem Het o Brood

Soester Courant | 1937 | | pagina 12