Tandheelkundig Instituut Deotoform PASCHEN. i! Gave, zachte en blanke waarin opgenomen „De Nieuwe Soester", „De Soester Poat", „Huls aan Huls" en Soesler Advertentieblad Uitgave t DRUKKERIJ SMIT N.V., SOESTDIJK, Van Weedestraat 35. Telefoon 2566. Paschen De verschillende geestesstro mingen op het wereldterrein in deze tijd, De 600 000-ste Rotterdammer. De Negus protesteert maar. If! Wmi OJficieelekennisgevingen soïm mam® ADVERTENTIEPRIJS: van 15 regels 1 0.75. Elke regel meer 15 cent. Advertentie s tusscken de tekst dubbel tarief. Bij contract belangrijke korting. Advertentie s worden in beide bladen opgenomen. UITGAVE van: „DE SOESTER COURANT", Algemeen Weekblad en „SOESTER NIEUWSBLAD', Algemeei Christelijk Weekblad. ABONNEMENTSPRI1S per 3 maanden 50 ct.. franco per post 65 ct.. 17V, ct. per maand. 16e JAARGANG. Vrijdag 26 Maart 1937. No. 12. Het is vaak moeilijk om aan het Leven ie gelooven, want er is zooveel dat ons van len Doocl spreekt. Maar er moeten tegenstel lingen zijn om waarde te geven, aan wat goed, tchoon of nuttig is. Rijkdom zou onbestaan baar zijn, wanneer er niet méér en zwarte irmoe was. Geen schatten zouden ons ge- ukkig kunnen maken, wanneer ze voor het >prapen zouden zijn als het zand aan de itranden der zee. En zoo ook zou het Leven, de groeiende kracht, de opgang tot het Hoogere, niet kunnen glorieeren, wanneer het zich niet te ontworstelen had aan de machten van den neergang en wanneer het in zijn wezen niet werd bedreigd door de woekeringen van het dorre, het doodende, het zieke en het slechte. Er wordt vaak gesmaald op de waarde van het Leven, ons door den Verlosser ge bracht. Verlossing? zoo wordt gemeesmui'd- Overwinning' op den Dood Zie maar naar Abessinië, aldus wijst ons de twijfelaar, waar de christelijke beschaving den bodem drenkte met het bloed van den zwarten medemensch. Ziet naar Spanje, waar een volk verteert in kommer en ellende en waar de broedermoord lot massabedrijf is geworden. De victorie van het Kruis? Duizenden kerken werden een smeulende puinhoop in hetzelfde Spanje; duizenden menschen, vielen onder de sla gen der godloozen. De triomf van de Waar heid? Neen. Het oude heidendom wordt op moderne wijze bezield; Christus wordt ver bannen en de symbolen van een afgoden- jcultuur worden hoog geheven! Deze dingen, waarop men wijzen kan, Btemmen inderdaad droef. Ze vervullen ons piet weemoed, zooals ook de winter het deed, die het leven op de aarde verdorde. Maar het Leven heeft den cLoodsschijn noo- m l,. om te kiemen en te omwikkelen en te Stralen tegen den achtergrond van wat was. Het doodskleed, dat elke winter over de aarde spreidt, levert de stof, waaruit 't bruids kleed wordt geweven. Lente kan er slechts iijn, omdat er een winter was. Christus heeft Zijn overwinning op den Pood niet gevierd in een sfeer van luister en glorie. Hij had het in Zij-n macht om bij Zijn Verrijzenis heel een menschheid te la ten staan sidderen van eerbied en ontzag. Hij had het in Zijn macht om legioenen van jengelen van den hemel te laten dalen, op ba- tuinen en klaroenen hun vreugde uitschallen- fle en hun ontzag over hetgeen de Meester had gewrocht. Maar zóó vierde Christus Zijn triomf niet. Integendeel, toen Hij had verwonnen en fle menschheid had verlost, was de Liefde, tvelke Hij had gepredikt, meer zoek dan Doit; de schijn van overwinning was aan Zijn rervolgers; de twijfel had het hart beslopen ran wie Hem hadden gevolgd. Tegen dezen achtergrond stond Zijn zege praal, het verloste Leven. De overwinning van Christus werd slechts eerbiedig-fluisterend gesproken tegenover de mkele vrouwen, die in ootmoed waren ge komen tot Jezus' graf. Tot hdar werd het jezegd: De Heer is waarlijk verrezen! En zij gingen heen, getroost en gezaligd, leelhebbende aan de Overwinning, aan de Verlossing, aan het Leven. Het bloed van onschuldigen, dat in onze lagen de aarde nog drenkt, is het bloed van Christus. Wie dat doen vergieten, zijn Zijn rervolgers. Wie het Evangelie verdedigen te- Jen de valsche profeten onzer dagen, zet- len den strijd van Christus voort tegen de Schriftuurvervalschers, die Jezus op Zijn tocht over de aarde overal omringden. Wie Ihan:, geweld gebruiken om het onrecht te ioen zegevieren, klinken voort aan de nage len van Christus' Kruis. Zij ijveren voor de legepraaf van den Dood. Christus lijdt nog steeds onder ons, om i>ns te verlossen. Daartoe moeten Zijn kinde ren met Hem mede lijden. Overal kunnen we in onze dagen en poo zal het wel blijven op de wereld het graf van Christus vinden. Maar als we het benaderen in ootmoed, zooals ééns de vrouwen uit het Evangelie het deden, dan zui len we het leeg zien, want Christus is op gestaan voor hen, die Hem zochten en ze rullen Hem weervinden ddar, waarheen Hij Is gegaan om Zijn kinderen een plaats te bereiden. Voor het Leven, dat niet meer ral einden. De wereld is der menschen winter. Daar zal de neergang zijn en blijven van onrecht en boosheid. Die wereld hebben we noodig er het graf te zoeken van Hem, Die ons verloste. Als we het gevonden hebben, dan zal het juichen in ons binnenste. We zullen vrij zijn, indanks de banden, waarin de menschen ons willen boeien. Onze ziel zal het Hallelujah zingen. De zon der genade zal ons bestralen* We zullen zijn opgestaan in en door Hom, ondanks den valschen schijn, welke over de aarde ligt gespreid Onze vrijmaking ligt niet in handen van menschelijke verwaat'nen, maar in de han den v an Hem, Die den winter liet komen om daaruit de lente geboren te laten worden; den Dood macht gaf om te toonen, dat het Leven sterker is; het onrecht toelaat om het recht te laten zegepralen; de bezoeking over ons zond om de zuiverheid van het Loon. Hij is hier niet, maar Hij is opgestaan^ Luc. 24:6* De opstanding is door alle eeuwen heen in vele toonaarden reeds bezongen. De en gelen zijn voor een deel opgestaan tegen het goddelijk gezag en uit den hemel uitgestooten. De verleide mensch is van zijn God af vallen en waande zich een God te zijn. Em sindsdien is de worstelstrijd steeds doorgei gaan tusschen God, de Almachtige eenerzijds en de opstandige wereld anderzijds. Het ia aLtijd weer hetzelfde. Dè mensen,'de volles* groep, de klasse, het ras verklaren zich tot het absolute, wanen zich zelf God te zijn met het recht om de andersdenkenden te verdrukH ken. en zoo mogelijk te doen verdwijnen* Psalm 2 zegt ervan: Waarom woeden de heidenen en bedenken de volken ijdelheid]? De koning ei der aarde stellen zich op en de vorsten beraadslagen tezamen tegen den Hee- re en tegen zijnen Gezalfde zeggende; Laat ons hunne banden verscheuren en hunne toiw wen van ons werpen. Die in den hemel woont zal lachen, de Heere zal hen bespotten. God openbaart zich tegen hen in zijn toorn maar Hij openbaart zich ook in zijn barmhaï^ tigheid en liefde; Alzoo lief heeft God da wereld gehad dat Hij zijn Zoon gegeven heeft opdat een iegelijk die in Hem gelooft; niet verderve maar het eeuwige leven beerve. God schenkt ons zijn Zoon en die Zoon des welbehagens komt in een zondige en opstan dige wereld. De pseudokoning Herodes wil het kindeke Jezus dooden zoodat zijne moe der met Hem vlucht naar Egypte. En der tig jaar later vereenigen zich Pontius Pilatus en Herodes tegen Jezus en wordt Hij door het Jodendom uitgestooten en achtervolgd met bittere en giftige haat. „Zijn bloed kome over ons en over onze kinderen". Heel de opstandige wereld tegen Jezus. Hij gaat langs den via dolorosa naar den kruisheuvel GoL- gotha dragende zijn kruis. En daar buiten Jeruzalem wordt Hij gehangen tusschen he mel en aarde, van God verlaten en de men schen uitgestooten, vervloekt en veroordeeld, en aldaar vloeit zijn bloed uit de geslagen en gestoken wonden. De dood, de grimmige dood grijpt zijn prooi. Satan de hellevorst lacht en de we reld viert feest en men geeft elkander ge schenken want de gekruisigde, de gevloek te is immers dood. Zij hebben niets meer te maken met die van God gezondene, niets meer te maken met God zelf. God bestaat immers niet voor hen. En dan hoort men de mare, de kreet; Hij is opgestaan. Hij is hier niet; niet meer in het graf des doods. Niet meer in de don kere vallei des doods maar Hij leeft tot in alle eeuwigheid. O opstandige wereld beeft voor zijn goddelijk aangezicht, want Hem is gegeven alle macht in hemel en op aarde. Dan zal Hij tot hen spreken in zijnen toorn, en in zijne grimmigheid zal Hij hen verschrikken Ik heb toch mijnen koning ge zalfd over Zion, den berg mijner heiligheid. Beeft gij verachters van Gods Woord, want Hij komt om de aarde te richten de wereld in gerechtigheid. Eisch van mij en Ik zal de heidenen geven tot uw erfdeel, en de ein den der aarde tot uwe bezitting. Gij zult hen verpletteren met een ijzeren scepter; gij zult hen in stukken slaan als een pottenbakkers vat- Nu dan gij koningen, handelt verstan* diglijk, laat u tuchtigen gij rechters der aar de. Dient den Hcere met vreeze en verheugt u met beving. Kust deu Zoon opdat Hij niet toorne en gij op den weg vergaat, wanneer zijn toorn maar een weinig zou ontbranden. Welgelukzalig zijn allen die op Hem betrou wen. En dan zingt Gods volk met Isaac da Costa; In het kruis zal 'k eeuwig roemen! En geen wet zal mij verdoemen; Cristus droeg den vloek voor mij! Christus is voor mij gestorven, Heeft gena voor mij verworven 'k Ben van dood en zonde vrij! 't Onvergankelijk Levenslicht Rees met gansch ontdekten luister Uit de smaadheid van 't gericht, Uit der graven sombren kluister! 't Nachtuur is voorbij gegaan! 't Licht des Heils is opgestaan! Hemelglans en gloed bestraalt 't Graf, bezegeld door de Joden! De Engelen Gods zijn neêrgedaald, De aardsche wachters zijn gevloden! Onze Lieer is opgestaan! 't Graf is ledig! nadert! ziet! O, door trouw gedreven vrouwen1 Zoekt Hem bij de dooden niet, Dien geen doodsgeweld kon houên! De Engel-zelve kondt het aan: Dien gij zoekt} is opgestaan Eens zal aller oog Hem zien! Alle zondaars, alle volken! Alle knie Hem hulde biên, Als Hij weêrkomt op de wolleen! Beeft, verharden! schouwt het aan! Ja, de Heer is opgestaan! Ja, de Heer is opgestaan! Gods bazuinen zullen klinken! De eerste dingen zijn vergaan, Nieuwe heemlen zullen blinken! Nieuwe tijden vangen aan - - - GjOd is scheppend opgestaan! I (Derde gedeelte.} Wij hebben in de middeleeuwen de refor matie gekregen. Het was een uittreden uit de geestelijke gevangenis om weer vrij God te dienen naar Zijn Woord en de inspraak van hef eigen hart. En naarmate het licht op den kandelaar verdonkerde, kreeg ook de vorst der duisternis in de Kerk meer en meer macht. Maar ook buiten de Kerk ko men de anti-christelijke stroomingen van al le zijden opzetten. Zoo openbaarde zich in het jaar 1789 in Frankrijk de geest der Re- voiude, die niet alleen in Frankrijk maar in hee-i Europa en verder van vérstrekkende ge volgen geweest is. Hieronder verstaan wij met Chantepie de la Saussaye niet zoozeer ee.ii- ge historische gebeurtenis, als veeleer den geest de verwerping van elk gezag, die ten allen tijde bestaande en menigwerf uitbre kende, in de Fransche Revolutie van het laatst der 18 de eeuw met hare gevolgen voor het eerst als een heerschend beginsel in de we reldgeschiedenis is openbaar geworden. Het ontzettend en alomvattend beginiel der Re volutie werd bij het losbarsten gepeild door den Engelschen staatsman Edmt.nl Burke, die geschreven heett zijn „Gedachten ovei de Revolutie in Frankrijk" uitgegeven in 1790. Het geschrift maakte geweldigen indruk. In één jaar verschenen 11 drukken. Liet is een vlammend prol est tegen de Fransche Revo lutie. Met waarlijk profetischen blik schil dert Burke den gang van het revolutiepro ces. Groot is de invloed van Burke geweest op Groen \an Prriisterer. Door Marle d'Au- bigné werd deze in 1829 i.i kennis gebracht met de „Gedachten". En nadat hij dit eene geschrift gelezen had, werd zijne begeerte naar al de werken \ai Burke onv\ edersta; n- baar. Ze zijn hem een arsenaal geweest in zijn kamp tegen ongeloof en revolutie. De omwenteling van 1795 hier te lande is een beslissend keerpunt geweest in onze historie, zoowel voor de Staat, als voor de Kerk. D:- beteekenis is volgens Prof* Dr. A. Gosiinga niet het minst daarin gelegen, dat toen de Gereformeerde of LIervormde Staat geboren uit de hervorming der 16de eeuw ten val kwam. 1795 te beschouwen als een overwinning op 1618 en 1619. Het beginsel der omwenteling stond lijn;echt te genover het historisch Christendom. Ook op officieel terrein droeg de omwenteling een anti-Chrristelijk karakter. Zoo werd onder de rechten van den Mensch en Burger door de Proiisioneele Representanten van Holland opgenomen: Het recht God te dienen, ge lijk hij wil of niet wiL Men denke voorts aan de Emancipatie der Joden en het ophouden van de viering van den Zondag van wege de Overheid. Later komt hierin eenige reactie ook in de onder wijswet van 1806 die in meerdere mate een Zesmaal honderdduizend menschen Wonen nu in Rotterdam, Omdat Theodorus Limpens, Achttien Maart ter wereld kwam. Vader Limpens toog naar 't Raadhuis, Gaf des zoon's geboorte aan. Onverwachts kwam dit Papa'tje, Voor een leuk geval te staan. Toen hij klopte aan *t loketje, Bij den Burgerlijken Stand, Zag hij aan de ambtenaren, Dat er iets was aan de hand. Vader werd terstond ontboden, Bij 't College B. en W« En de Maasstad - Burgervader, Deelde hem het nieuwtje mee. In een officieele toespraak Werd de jonge spruit geëerd. En natuurlijk, hem ter eere, Werd champagne geserveerd. '11 Heildronk werd er aangeheven, Op den kleinen Theodoor. Immers, die vijf ronde nullen, Zette hij een „zesje" voor! Wij zoo sprak de Burgemeester Schenken U iets voor Uw kind, 'k Denk wanneer hij mondig zijn zal, Theo dat wel aardig vindt. Vader Limpens trok van blijdschap, Wat nerveus aan zijn sigaar, Want, „Tweehonderd vijftig gulden" Is een echte..,, rammelaar! E. v. E. banden bij dagelijksch werk zijn alleen moge lijk wanneer U zich tot gewoonte maakt Uw handen geregeld met PUROL in te wrijven. 2ou cr nu al tuecr niemand thuis lijn 9 De Negus heeft aan den Volkenbond een schrijven gezonden, waarin hij protesteert tegen dedrie jongste daden van barbarisme, die Italië in Abessynië heeft bedreven, en verzoekt een commissie te benoemen om een onderzoek in te stellen naar de Italiaansche wandaden in Abessynië. De eenzame banneling trekt aan de schel Om weer een protest te doen hooren. Zijn aanklacht is duidelijk, striemend en fel, Doch hij roept aan doovemansooren. De Volkenbond bleek slechts een schoon [ornament, Doch werklijke macht heeft hij nimmer En thans minder nog dan tevoren [gekend Men schrikt even op en weet niet wat te doen, Die man ook altijd met z'n klachten 1 Doch uiterlijk houdt men altijd z'n fatsoen, Al heeft men ook andere gedachten. Men kijkt elkaar aan en vertrouwt elkaar niet, IWant ieder heeft zorg voor z'n eigen ge- En waakt voor verspilling van krachten, [bied De eenzame banneling, ver van zijn land, Blijft nog op gerechtigheid hopen. Hij wacht op des Volkenbonds wrekende I [hand, Doch men doet geen deur voor hem open. Zoowel in 't verleden als heden nog geldt, Het recht van den sterkste, de macht van [*t geweld. En de «wakkere moet dat bekoopen- christelijk karakter drroeg dan in de eerste - jaren 'vr>n de mn wenteling, maar mot 1795 is het beginsel der secularisatie van het staat kundig cn maatschappelijk leven tot heer schappij gekomen, waaronder wordt verstaan de absolute onafhankelijkheid van die bei de en niet meer beheerscht door den god del ijken geest, of door Gods Woord. j H* A. S. Vredetiofstr.9 - Soest SPREEKUUR MAANDAG-S van 9—12 UUR. VULLINGEN vanaf f 2--. GEHEELE GEBITTEN f 30.-» ALLES INBEGREPEN. Hl IN DER WET. Burgemeester en Wethouders der gemeen* te Soest, Gelet op het bepaalde bij de art. 6 en 7 der Hinderwet: Brengen ter alge- meene kennis: dat op de secretarie der ge- meente ter visie is gelegd een verzoek met bijlagen van M. v* d. Broek. Kerkstraat 21a, te Soest, om vergunning tot het uitbreiden van de bestaande benzinepompinstallatio door het bijplaatsen van een on.lergrondsche tank van 10000 Liter inhoud met bovengrond- sche aftapinrichting, welke in werking wo dt gesteldd oor een electromotor van 1/3 P K* op/in het perceel Kerkstraat no. 21a, kad. gemeente Soest, sectie C, no. 2077; dat op den 6 April 1937, des vóórmiddags te 11 uren gelegenheid is om ten gemeentehuizo bezwaren tegen het uitbreiden dier inrich ting in te brengen; en dat gedurende drie dagen vóór dien dag op de secretarie der gemeente van de ter zake ingekomen schrif turen kan worden kennis genomen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat niet tot eventueel be roep van de later op het verzoek te ncmet» beslissing gerechtigd zijn zij, die niet op do aangewezen plaats en het aangegeven uur in de vorengenoemde ingevolge art. 7 der Hinderwet te houden zitting zijn ven schenen, ten einde hunne bezwaren monde ling toe te lichten. Soest, den 23 Maart 1937. Burgem. en Weth. voornoem^ De loco Burgemeester, GASILLE. De Secretaris, J. BATENBURG,

Soester Courant | 1937 | | pagina 1