VOORJAARSJAPONNEN Voor Rest ver werking. ONS PATRONEN HOEKJE. Complets, de groote voorjaarsmode. 11^0^ (#V^ ovtwi^A HET BESTELLEN VAN PATRONEN Patronen van In deze rubriek voorko mende genummerde modellen zijn op aan vraag te verkregen bij „Het Practisch Mo deblad" Postbus 36, Den Haag, Postreke ning 203203. De prijs der patronen bedraagt, indien niet anders staat aangegeven, 0.58 Betaling steeds vooruit, in postzegels, per giro of per postwissel. HANDWERKENDE DAMES Strijkpatroon STP 229 A. Dit strijkpatroon is verkrijgbaar ƒ0.18 b(j Het Practisch Modeblad, Postbus 36, Den Haag, giro 203203. Het volgende moet nauwkeurig in acht Worden genomen: Steeds duidelijk nummer van het betref fende patroon vermelden. Vermelden, of men het strijkpatroon in blauw of geel wenseht te ontvangen. Elk vel bestaat uit 4, 6, 8, 10 of meer motieven, al naar gelang de grootte van het motief. Knip voor het gebruik alle motieven los van elkaar. Ook het nummer wegknip pen. SIP 229a Speld de motieven glad op de stof, met de wasteekening tegen de stof aan. Strijk met een niet te warm strijkijzer, zonder hard te drukken, over het patroon, dan hebt u kans, dat u het motief nóg eens kunt gebruiken. Gebruik voor donkere stoffen gele strijk- patronen, voor lichte stofefn blauwe strljk- patronen. doch men plaatst ze ïederen dag in een teiltje met water op kamer-temperatuur, gedurende plm. een half uur; het water, dat niet opgenomen is, wordt weggegooid. De wortels nemen op deze wijze vol doende op en de aarde wordt niet droog. Het beste is, dat men de pot in zóóveel wa ter plaatst, dat de helft bedekt is, waar door niet alleen van onder af, doch ook door de poreuse wanden naar binnen dringt. Hyacinthen en tulpen mogen slechts water langs den rand van den pot hebben, om dat de bollen anders niet tot vollen bloei komen. Azalia's mogen niet bespoten wor den, wanneer ze in bloei zijn, terwijl zij evenals begonia's tamelijk veel water ver dragen. Varens moeten eveneens vochtige aarde hebben, terwijl cactea en vetplanten weer met minder toe kunnen. De zaeht-lila primula is ook dankbaar voor een goed verzorging, heeft niet gaar ne veel zon, doch moet nat gehouden wor den. Het bezwaar, dat men veelal tegen deze rijke bloeiende planten heeft, is, dat de bladeren bij gevoelige menschen huid uitslag kunnen veroorzaken. Het verwerken van resten van overge bleven groenten, aardappelen, vleesch, brood enz. geeft een smakelijke entree voor de koffietafel, die kan tevens voor het mid dagmaal op een of andere wijze aanvullend werken. Aardappelen worden gemalen of op de appelrasp fijn gewreven en daarna tot een smakelijk hapje puree verwerkt, dat in een rand om een overgebleven rest je groenten wordt opgediend. Een aard appel schoteltje met geraspte kaas is tevens voedzaam, terwijl koekjes of een ommelet in een oogwenk gebakken zijn. Soepvleesch wordt gemalen of gehakt en onder toevoe ging van gesnipperde uitjes, een ei, ge weekt brood en wat kruiden tot vleesch- koekjes verwerkt, die op uitstekende wijze versch vleesch vervangen. Resten van vleesch geven met aardappelpurée, uien en appelen een heerlijk jachtschotel of met rijst en kerry een voedzame hoofdschotel, waarbij vooraf een bordje magere groen ten- of tomatensoep genuttigd kan worden. Oude sneedjes brood worden beboterd en. voor de helft in een vuurvast schoteltje ge legd, bestrooid met krenten en rozijnen of in de plaats hiervan met gesnipperde ap pelen en afgedekt met een laag brood, het geheel overgoten met 2 geklopte eieren, suiker, kaneel en plm. 3 kopjes melk, een uurtje weggezet en in den oven gebakken. Warm of koud als toespijs op te dienen. Sneedjes brood in melk en een ei geweekt worden dubbel genomen met een plakje kaas of wat gebakte ham er tusschen en in boter gebakken, vormen een voedzaam voorgerecht. We zouden een eindelooze rij van mogelijkheden voor restverwerking willen noemen, doch zulks zou ons te ver voeren en we vertrouwen tevens op het initiatief en de vindingsrijkheid der huis vrouwen zelf, die het mogelijk maken, alle etensrest-en op zuinige wijze te benutten. DE VOORJAARSMODE VRAAGT DE AANDACHT Doet nu uw voordeel! Niet zoodra is het lente, of iedere vrouW. denkt aan nieuwe kleeding. Alles moet vernieuwd worden op het voorbeeld der natuur. En als er geen geld is om nieuw te koopen, dan worden de japonnen van het vorig jaar vermaakt, vernieuwd. Hoe heerlijk is het dan, als men bijgestaan wordt door een modeblad, dat geheel op het voorjaar is ingesteld en dan nog wel een modeblad, dat Zeer bijzondere voordeelen geeft. Men heeft het er maar op na te lezen, om te zien, dat er inder daad iets wordt gepreventeerd, dat geen enkel ander modeblad doet of kan doen. Onze lezeressen willen wij er ook van laten genieten en profiteeren. Daartoe moeten zij het voorjaarsmodeblad aanvra gen bij de Redactrice Damesrubriek, Nieu we Havenstraat 58 en tien cents aan post zegels bijsluiten. Of tien cents gireeren op postrekening 62626 van den Modedienst te Den Haag. Iedereen wil een voordeeltje hebben. U toch ook? HET VOORJAAR IN HUIS Wij kunnen ons huis ook in de donkere wintermaanden opvroolijken door bloeien de planten. Een prettige tegenstelling, in derdaad, buiten de slapende natuur, kale boomen en heesters, en binnen nieuw le ven! In de vensters, in bloemenbakken, op tafeltjes, overal groene en bloeiende plan ten, vTOolijke kleuren, alsof de lente inder daad reeds haar feestelijke intocht gehou den had! Wanneer we dan zoo in de beha- gelijke warmte onzer kamers enkele oogen- blikken onze dagtaak onderbreken, dan ge nieten we intens van onze Flora-kinderen. Wellicht zouden wij zonder hen veel min der vlug door den grauwen wintertijd heen komen, want bloeiende planten houden be loften in zich voor komenden tijd. Het is tevens alsof ze ons vertellen, dat de natuur buiten slechts slaapt om nieu we krachten te verzamelen en nieuw leven te tooveren uit wortels en bollen, die schijn baar dood zijn. In iedere woning kan men een bloemen- hoekje inrichten en als de vensterbanken niet diep genoeg zijn, laat men hierop bree- de planken bevestigen, die men in de kleur laat bijverven of wel eterniet, dat in kleu ren te krijgen is. Is dit hulpmiddel niet uitvoerbaar, dan blijven standaards en ta feltjes over. Het best is, wanneer men plan ten voor een venster plaatst, dat niet ge opend behoeft te worden. Planten moeten niet steeds verzet worden, doch rustig blij ven staan en mogen ook geen tocht heb ben. Men behoeft zich niet ongerust te ma ken, wanneer het een weinig vriest, want cyclamen, begonia's en azalia's verdragen beter een lagere dan een hooge tempera tuur, evenals tulpen en hyacinthen. Al deze planten kunnen gerust 5 gr. vorst hebben, wordt het echter al te koud vlak voor het venster, dan worden gedurende de nachten, wanneer de kachel zooveel mo gelijk getemperd en de kamertemperatuur lager is, de planten naar het midden van de kamer gebracht. Alle planten gedijen het best in gewone poreuse terracotta bloempotten; de mees te sierpotten zijn geglazuurd en laten niet genoeg lucht door. Iets anders is, wanneer men planten met pot en al in een sierpot zet, doch deze moet dan een stuk grooter wortels, door water, dat op den bodem zijn en onderin worden enkele kiezelsteen tjes gelegd. Men voorkomt dan, dat de blijft staan, gaan rotten. Vele huisvrouwen klagen er over, dat zij geen planten kun nen houden, doch veelal komt dit, omdat zy ze verkeerd behandelen, te veel, te wei nig of verkeerd water geven. Cyclamen kan men inderdaad maanden houden, doch zoo als wij hierboven reeds zeiden, in een niet te warm vertrek. .Verder mogen deze plan ten niet van boven-af begoten worden, Het geheele geheim, waarom complets zich zoo lang weten te handhaven, is, dat zij niet aleen goed kleeden, doch steeds een correct en af aanzien ver- leenen aan de draagster. Vroeger gold het als zeer weinig gekleed, indien men op bezoek was met rok en blouse, hetgeen men by de mantelcos- tuums heeft na het uittrekken van den mantel. De complets hebben hierin verandering ge bracht, doordat men op min of meer gekleede japonnen man tels draagt, kort, half lang of 7/8, die het geheel completee- ren en meestal van de zelfde stof zijn. Complets heeft men echter ook in groote verschei denheid en wel eenvoudige en meer-gekleede. De uitwerking van een chabot is steeds ver rassend, vooral als deze de halsopening der mantels vult of er over valt. Men ziet voor al bij imprimé zijden complets veel geplisseerde chabots van hetzelfde materiaal, doch bij stoffen japonen is kant meer de aangewe- zijn garneering. Het efect der drie com plets, die wij hier geven, is wel zeer ver schillend en toch kan men zeggen, dat ieder op zichzelf geslaagd is. Rechts is een sportief complet van fan- tasiestof met smal opstaand kraagje en vetersluiting, terwijl het vlotte jasje in smoking-model is en met één knoop sluit. Revers zijn doorgestikt evenals de kraag. Wijde ruime bovenmouwen, waarin een reepje gaas of linnen wordt gestikt om ze meer uit te doen staan. Men gebruikt ook wel eens plat geplooid ribflanel, dat eenzelfde effect geeft. De mouwen blijven komende seizoens deze bovenwijdte houden, die soms in ge rimpeld wordt, doch meestal door platte plooien of uitnaadje verdeeld wordt. Ver der in het seizoen zal men halflange mou wen aan de complets zien, doch ook deze behouden de vereischte bovenruimte.. Men draagt hierbij halflange handschoenen. Er valt een sterke tendenz waar te nemen •ra de rokken korter te gaan dragen, soms weinig klokkend, doch véél gedeeltelijk opgestikte plooien; veel wordt gewerkt met plooien in den rug der mantels. Na deze afdwaling zullen we beide an dere modellen nog even vluchtig bespre ken. Het middelste is van cloque, met op gestikte middenpas, knoopen en ceintuur van de stof der mantel, in dit geval mat- zijde. De mantel heeft een rug met bin- nenwaartsche en gedeeltelijk opgestikte plooi en omliggende kraag, drie kwart lange mouwen. Tenslotte noemen wij het linker-model, dat van imprimé zijde is gemaakt en een mooie, klokkende volant heeft; knoopjes van hetzelfde en los manteltje, zonder kraag. VISCHSOEP Men koopt een schelvisch- of kabeljauw- kop en snijdt deze in stukken en zet hem op met 3/4 L. water, een laurierblad, pe perkorrels en zout, eenige takjes peterselie of selderij en laat alles ongeveer een half uur trekken; daarna zeeven en de vloei stof binden met bloem of aan de kook brengen en enkel geraspte aardappelen (rauw) toevoegen. In een soepterrine wor den blokjes in boter gebakken oud brood gedaan en hierover wordt de soep gego ten en onmiddellijk opgediend. MODERNE MIDDAGJAPON. Succespatroon 1940. Prys 0.25 plus 0.05 voor adm.- en ver zendkosten. Deze japon kan gemaakt worden van dof en glimmend satijn, waarbij het midden stuk b.v. stof en de rest glimmend wordt of omgekeerd. Aparter en tevens meer sprekend is een combinatie van zwart en turkois of een andere mooie kleur blauw, waarmede de ceintuur tevens uitgevoerd wordt. Men kan ook een tusschenstuk ne men in bedrukte crêpe de chine, hetgeen eveneens een aardig geheel geeft. De hals heeft een smal kraagje (op staand) en biedt een goede gelegenheid een mooie clips of broche te dragen in antique uitvoering. Mouwen, die driekwart lang zijn, vor men één geheel met bovenstuk. Voorbaan uit één gedeelte, achterbaan twee deelen. Ben. stof pl.m. 3.60 M. van 1 M, en 50 c.M. voor garneering. Patronen in de maten 40 t/m. 4G. GERUITE JURK MET EEN MATROZENKRAAG. Prys ƒ0.25 plus 0.05 voor adm.- en ver zendkosten. Practische schooljurk in zeer eenvoudige uitvoering, aangezien het in doorgaande banen geknipt is van rechte pas tot zoom. Ingezette mouwen, die lang of kort gedra gen kunnen worden; split voorzijde en ma trozenkraag opgestikte zakken en smalle ceintuur. Men kan aan dit model een ver schillend aanzien verleenen en wel in de eerste plaats een wollen ruit te verwerken, zonder eenige garneering als de knoopen. Verder is het voor den zomer bijzonder aardig in wit linnen met blauwen matro zen kraag, die in de hals geregen .wordt, terwijl een roode katoenen ruit met witty of roode kraag niet minder goed slagen zal. Tenslotte noemen wij de practische don-f kerblauwe stoffen jurk met matrozenkraag. Inderdaad vele mogelijkheden voor een model! Patronen voor meisjes van 810 en 10—* 12 jaar. Ben. voor 8 jaar pl.m. 2.25 M. stof van 80 breed. BON VOOR GOEDKOOPE PATRONEN. Op te zeoden aan „Het Practisch Mode blad", Postbus 36. Den Haag, giro 203203, NAAM: STRAAT: PLAATS: Patroon NoMaat Hlerby ingesloten t aan postzegels. Indien u tevens het laatste nummer van „Het Practisch Modeblad" wenseht te onW vangen, gelieve u 10 cent extra in te slui ten. (Postzegels liefst van 11/2, 3 of 6 cents) Jurk voor Grootere meisjes. CASAQUE JURK VOOR GROOTERE MEISJES. Succespatroon 1908. Men kan deze deux pièces maken van de jrelfde stof of van een geruiten rok en ef- jfen bovendeel, ook staat een geruite ca- fiaque met effen rok heel aardig. Het rokje, dat uit twee banen bestaat is tamelijk nauw, terwijl de aan de taille van het lijfje aangezette casaque klokkend is. Sluiting met knoopen en smal opstaand boordje met strik van lint. Korte mouwtjes met bovenwijdte. Ben. mat. voor 16 jaar pl.m. 4 M. van 1 M.- Van al deze modellen patronen 0.58. Patronen 1214 en 1418 jaar. Succespatroon 1905. Dunne wollen stof of een bedrukt zijdje zijn zeer geschikt voor dit model. De mouwen zijn ruime poffen met een glad onderstuk, terwijl de ruimte mid denvoor ingerimpeld is. Afwerking aan hals met bandfluweel in afstekende kleur. Aan sluitend bovendeel met split rugzijde. Vierbaans rokje, dat een vlotte Mokkende onderlijn te zien geeft. Ben. voor 15 jaar ong. 8.25 M. Patronen in de fnaten 1317 en 17 19 jaar. Japon van bedrukte xtfde. Aardig model in cloqué mfet moesje, voldoet ook in effen materiaal met plissé van tulle. Mouwen met aan geknipte schouder stukken, welke laat ste opgestikt worden. Sluiting midden voor op onderslag met drukknoopen. Afwer king met zijden of tullen geplisseerde ru che langs hals, voor stuk en mouwen. Tweebaans rok. Ben. voor kleine maatjes pijn. 3.75 M. van 1 M. Patronen 1018 en 40—42.

Soester Courant | 1937 | | pagina 5