Hogtrie - FoioMti SPIJKER Rond het is Soestdijk* Feestweek - Fotoweek Betere verdeeling van den arbeid, Soest door middel vaa distributie der be schikbare arbeidsuren. Geen vraagstuk, dat van meer actueelen Uard is, als dat der werkloosheid. Toen enkele jaren geleden de meening liaar voren gebracht werd, dat de werkloos heid een gevolg was van te ver doorgevoer de mechanisatie en rationalisatie, werd dit door .verschillende economen van naam ontkend. Zij toch waren van meening, dat de ar beidskrachten welke in een gemoderniseerd bedrijf overbodig waren geworden, weder ar beid zouden vinden in die industrieën, welke weder noodig waren geworden om de moder niseering der bedrijven mogelijk te maken. Volgens hen dus, slechts een verplaatsing van arbeidskrachten. De loopende band heeft er echter ook het hare toe bijgedragen om deze economen in het ongelijk te stellen. Een steeds doorgaan met moderniseering en vereenvoudiging van den arbeid, heeft ten slotte geleid tot een ongekend hoog cijfer van overbodige arbeidskrachten. Was het voor heen een lust om de bedrijvigheid der men- thans zien we wel groote gebouwen, maar schelijke arbeidskrachten te aaan schouw en, de menschelijke arbeidskrachten aanschouwd men er nagenoeg niet meer. De verkorting van den arbeidsduur heeft geen gelijken tred gehouden, met het verminderde aantal arbeids uren tengevolge van de moderniseering. Tegen den draad in, heeft men gedurende de laatste jaren, bij instelling én en bedrijven, welke geen concurentievrees behoefden te koesteren, o.a. posterijen, ziekenhuizen enz-, de arbeidstijd nog verlengd. Zij het eerst met schuchterheid, zoo langzamerhand is het toch ook tot de economen doorgedrongen, dat de werkloosheid, zoo niet geheel, dan toch ze ker voor een groot gedeelte zijn oorzaak vindt in te ver doorgevoerde mechanisatie en ra tionalisatie en eindelijk heeft ook onze re geering de verklaring afgelegd, dat we bij een algeheel© opleving zullen blijven zitten, met een overschot van een paar maal honderd duizend overcomplete arbeidskrachten. Dit be treft natuurlijk hoofd en handarbeiders. Nu doet zich natuurlijk de vraag voor: .Wie zullen bij een algeheele opleving behooren tot dis 200.000 overbodige arbeidskrachten? M.i. zullen daarvoor in aanmerkirï£ ko men, 'degenen welke, op z'n plat Hollandsch uitgedrukt, niet tot de familie beliooren, of om het anders uit te drukken, degenen (en dat geld vooral voor de mtellectueelen) welke oaet in de gelegenheid zijn om te profiteeren van „protectie". Op zichzelf lijkt het geheel onschuldig als men door gebruik te maken van positie of relatie zijner familieleden of kennissen aan den arbeid kan geraken, doch in den grond der zaak is het een groot sociaal onrecht tegenover degenen die op zichzelf rijn aangewezen en beteekent dit het stellen Van macht tboven recht. Voor den vorm worden er wel eens solli citanten opgeroepen, hoewel de vacante plaats Hl reeds toegedacht is. Over het algemeen kunnen intulectueelen, welke geen deel hebben aan „protectie", Ivenzoogoed probeeren de zee leeg te hoozen, te sollïciteeren naar een vacature. Dan is er aan „protectie" nog een scha duwzijde verbonden, doordat er dan gevallen Cich kunnen voordoen, dat er meer op re latie dan op bekwaamheid gelet wordt, zoo dat lang niet altijd de rechte man op de >echte plaats komt. Ook kan het aanleiding fijn, tot mindere energie bij studie, want pa, >om of neef of wie dan ook, zullen toch Wel zorgen, dat ik er in kom. „Protectie kan ook gevaarlijk zijn voor het landsbelang, wanneer dit tengevolge heeft, dat gezag en leiding in handen komt van per- lonen welke als gezagdragers onbekwaam zijn en blijken. En we hebben meerdere malen de onberekenbare gevolgen kunnen zien en Ondervinden als gezag en leiding toevertrouwd waren aaan personen welke niet voor hun laak berekend waren. Het zal dus zoo moe ien zijn, dat voor elkeen, zonder uitzondering de kans bestaat om een vacante plaats te bezetten, doordat alleen gelet wordt op be kwaamheid en niet op relatie, wat dan tevens een prikkel kan zijn tot energieke studie. Het is mij bekend, dat er jongelieden zrjn met groote ontwikkelingsgave, welke de studie er aan gegeven hebben, omdat zij toch geen kans maken, doordat zij geen „kruiwagen" hadden. Om al deze redenen zal dan ook getracht moeten worden, dit overschot aan overtollige arbeidskrachten in de naaste toekomst weg te werken. Hoewel we groote waardeering moeten hebben voor de steun aan de werkloozen (uit gezonderd die duizende jeugige werkloozen, welke buiten de steunbopalingen vallen) moe ien we toch betwijfelen of dit de juiste weg Is voor onderhoudsvoorzieningd van den va lide arbeider. Steun verleening aan valide arbeidskrachten moge als noodmaatregel of overgansmaatre- gel geboden zijn, als blijvend middel voor on- derhoudsvoorziening is zij niet gewenscht en wel: omdat niet het ledigloopen en het tee- ren op liefdadigheid, doch het verrichten van van arbeid een van God gegeven middel is om in het onderhoud van zich en de zijnen te voorzien. Dit is den zegen van den arbeid en daarom ontkennen wij ook ten stelligste, dat arbeid als koopwaar beschouwd moet worden. Hoe lang die arbeid in loondienst moet zijn, is onbepaald en hangt van de om standigheden af. We hebben de tijd medege maakt, dat de kinderen hun vader alleen maar des Zondags zagen. Dit was naturlijk geen idealen toestand, doch waar de werkloosheid slechts sporadisch voorkwam had een actie .voor verkorting van den arbeidsdag weinig tin en was zelfs van den vrijen Zaterdagmid dag geen sprake. Door de verbetering van de techniek zijn we gekomen tot een 84, 72, 60, 54, 48 en zelfs in sommige bedrijven tot een 45-urige werkweek, welke naderhand echter weder op gevoerd is tot een 48-urigen werkweek. Het zou dus dwaasheid zijn, de zegen van de ver betering der techniek te ontkennen. Niet al leen wat betreft de verkorting van den ar beid in loondienst, waardoor ook de vriie Zaterdagmiddag mogelijk werd, maar ook ten opzichte van de ontwikkeling der arbei- beiders, door middel van zang, muziek, sport enz. enz. Dus had de verkorting van den arbeidsduur voor den arbeider ook cultureele waarde. Waar de ontwikkeling der techniek steeds voortging en nog voortgang vindt, zonder verdere verkorting van den arbeidsduur, moest het aantal werkloozen steeds toenemen, en spreken we nu daarom ook van een te ver doorgevoerde mechanisatie en rationalisatie. Om nu maar één voorbeeld te noemen: Volgens een Vakblad voerde een der groote bedrijven te Amsterdam haar productie met ongeveer 7 pet. oj^> terwijl het personeel ver minderde met 1200 man. Deze konden natuur lijk op de arbeidsmarkt geen plaats meer vinden om reden het in alle bedrijven naar verhouding precies hetzelfde plaats vond. Voor al deze uitgeschakelde arbeidskrach ten is het behoeftige element echter blijven bestaan, waardoor we zijn gekomen tot steun verlening op groote schaal, wat echter als een abnormale toestand moet worden be schouwd en waardoor dan ook het peil op moreel en zedelijk gebied naar omlaag gaat. Ledigheid is des duivels oorkussen I Geld ontvangen, zonder daarvoor arbeid gepresteerd te hebben is in strijd met alle eergevoel van den valide arbeider en doet hem zich als een onnuttig schepsel in de maatschappij beschouwen. Laten we ons een oogenblik indenken in den toestand van een werkloos gezinshoofd, man en vader, welke jaar in jaar uit, dage lijks den vernederenden gang naar het stem pellokaal moet maken en doorloopend onder controle staat. Eene beschrijving daarvan te geven, lijkt mij niet mogelijk. En als we dage lijks ons dagblad doorlezen, behoeven we niet te vragen, hoe snel we moreel en zedelijk achteruitgaan en baart het geen verwondering als we zoo af en toe lezen van plaatsgebrek in de gevangenhuizen. Fraude, diefstal, dronkenschap, speelzucht, mishandeling, we kunnen er dagelijks over lezen. En de stempellokalen, deze kunnen we beschouwen als welig tierende kweekplaats- sen van het Communisme. De ontevredenheid zaaiers vinden daar een vruchtbaren bodem ter bewerking en de pamfletten welke daar uitgedeeld worden, missen hun verderfelijken invloed niet. Hoe mooi onze steunverleening ook is, en al zou men de werkloozen ook zooveel geven, dat ze het nog beter hadden als de werkers, hun moreelen ondergang kan men er niet mee keeren. Arbeid is het eenige middel om het moraal op peil te houden. Langs welken weg moet nu getracht wor den, alle valide arbeiders (zoowel hoofd- als handarbeiders) weder aan den arbeid te hel pen. Hoewel ik mijn meening gaarne geef voor eene betere, acht ik de aangewezen weg, deze: Het in noch sterkere mate weren van vreemde arbeidskrachten. Hoevele vreemde lingen verdienen hier niet een goede boter ham, terwijl er zoovele duizenden zijn, wier wieg hier eens stond en dus leden van ons groote nationale gezin zijn, welke van de ar beidsmarkt zijn uitgesloten en hoevele mii- lioenen van ons geld worden niet overge heveld naar 't buitenland met name ook door de buitenlandsche vrouwen en meisjes. Het onverbiddelijk weren der gehuwde vrouwen (geen kostwinner zijnde) van de ar beidsmarkt (niet zooals nu bij het onderwijs gebeurd is, dat er maar 30 pet. ontslagen en 70 pet. gehandhaafd bleef.) Alle arbeid welke door mannelijke arbeid- krachten verricht kunnen worden, buiten het bereik der vrouw te houden. Zonder uitzondering alle ambtenaren op 60-jarigen leeftijd te pensioneeren (ook weer niet, zooals nu bij het onderwijs gebeurt is, dat er voor diegene die niet weg wil, bijna altijd wel een reden te vinden is, dat hij nog gehandhaafd kan blijven). Zooveel mogelijk tegengaan van die meer voudige inkomens, waarvan geacht kan wor den, dat één daarvan voldoende is om in het gezinsonderhoua te voorzien. Geen bezoldigde ambten te doen waar nemen, door gepensionneerden, van wien ge acht kan worden, dat hun pensioen voldoende Is om in het gezinsonderhoud te voorzien. Overal waar de wekelijkschen arbeidsduur den 48-urigen overschreden heeft (zooals b.v- bij de posterijen en de verpleging) deze we- te normaliseeren tot de 48-urigen. Streng verbod van alle overwerk, stuk en tariefwerk, omdat ook tengevolge daarvan, arbeiders van de aarbeidsmarkt uitgeschakeld worden. En eindelijk de millioenen, welke uitge geven worden voor steunuitkeering aan va lide arbeiders, eene betere bestemming te geven, door ze te laten verwerken. Dit probleem heeft nog al eens wat stof opgewaaid en dan brengt men de vakbonden in het geding, en meent men dat de arbeiders bij eene kortere arbeidsduur niet voor min der loon of salaris willen werken. Dit niet wille.n is eene verkeerde voor stelling van zaken. De loonen zijn al zooda nig beknot dat veelal de grens bereikt of overschreden is ten opzichte van de bestaans- mogelijkheden. Aangezien wij de arbeid niet als koopwaar beschouwen, doch als middel van bestaan, ligt het werken van eenige uren meer of minder geen gewicht in den schaal ten opzichte van het behoeftïgge ele ment. Het weekloon moet dus toerelktiul zijn onverschillig of daar 30, 40 of 50 uur in die week gewerkt wordt. Toegegeven moet worden, dat lang niet alle bedrijven voor hun personeel een karteren wekelijkschen arbeidsduur (langs den norma len weg kunnen invoeren, daar het aanstellen van meerder personeel, de bedrijfskosten te hoog zouden opvoeren en daardoor voor ver schillende bedrijven, de concurentie met het buitenland in het gedrang zou komen. Hier zijn we nu juist, waar we wezen moeten. Door de werkloozen productief te maken, door hun voor het ontvangen steun bedrag een zeker aantal uren arbeid te laten verrichten in dc verschillende bedrijven, waar door de arbeidsduur verkort kan worden, zonder loonsvermindering en verhooging der bedrijfsonkosten. Hierdoor zou het m.i- zelfs mogelijk zijn, voor bedrijven waar clit noodzakelijk is, scher pere concurentie met het butenlaind te voeren. De millioenen welke als steun uitgekeerd worden, moeien dus productief gemaakt wor- worden. Door het inslaan van deze richting, zullen belangrijke voordeelen geboekt kun- worden o.a.: De werkloozen zullen zich weer gaan ge voelen als nuttige leden der maatschappij (de moreele kant dus). De vakbekwaamheid gaat niet meer te loor en waar kan men de vakbekwaamheid beter opvoeren, dan door practisch werkzaam te zijn in de bedrijven (daar blijft het houden van een cursus toch steeds bij achter). Opheffing der stempellokalen, daar de te werkgestelde na zijn aantal uren arbeid ver richt te hebben, zonder controle, vrijheid van beweging zal hebben. Tenslotte zullen we in de toekomst moeten komen tot distributie der beschikbare arbeids uren. Ieder heeft recht op zijn aandeel van de arbeidsmarkt. Niemand zal kunnen aan- toonen dat hij meer recht op arbeid heeft dan den ander. Recht van voorrang kan men al leen doen gelden, tegenover vreemde arbeids krachten. Distributie van de beschikbare arbeids uren is eene billijkheid zoowel ten opzichte van den werklooze als de niet werklooze. Door de bezuiniging op het personeel is de arbeidsprestatie veeal ten top gevoerd, dit doet zich vooal gevoelen in bedrijven waar veel van de zenuwen gevergd wordt, of waar zwaren arbeid verricht wordt onder hooge temperatuur, b.v- stokerijen, gasfabriek, glas blazerijen, enz. Eenerzijds zwaren arbeid en anderzijds ledigloopen is een toestand welke niet gehandhaafd mag blijven. Zooals gezegd, geef ik mijne meening gaarne voor beter, doch ik ben van meening, dat het algemeen belang eischt, dat niet, hoe kunnen we de steunverleening opvoeren, maar hoe kunnen we de beschikbare gelden pro ductief aanwenden ter bestrijding en ophef fing der werkloosheid, op den voorgrond moet treden. Tot nog toe schijnt men meer in omge keerde richtting gewerkt te hebben, want de meeste bezuinigingen gingen gepaard met verwijdering van arbeidskrachten van de ar beidsmarkt, ertwijl de bezuin.ging weer voor een groot deel teniet gedaan werd, door steeds grootere sommen beschikbaar te moeten stel len voor onderhoudsvoorziening der overcom pleet geworden valide arbeidskrachten. SOESTDIJK. N. DEN BROEDER- Naschrift der Redactie: Het onderwerp v.an den heer den Broe der over de werkeloosheid is zeer actueel en de gedachten die daarin naar voren ko men, het overwegen wel waard, maar er zijn meerdere factoren waarmede de voor steller geen of geen voldoende rekening houdt. Inderdaad zijn er door de rationali satie der bedrijven heel wat arbeiders over bodig geworden. Waar vroeger b.v. bij het lossen der graanschepen honderden arbei ders werk vonden, geschiedt dit nu door middei der graanelevators welke slechts door enkelen worden bediend. En zoo gaat het met zoo vele bedrijven. De machine heeft den arbeider vervangen en daar is niet veel verandering in te brengen. Een andere gedacht? is, om de arbeids duur te verkorten bijv. tot 40 ureri per week tegen het zelfde loon en daardoor in staat te zijn meerdere arbeiders in dienst te riemen, maar dan worden de bedrijfskosten weer hooger en de prijzen weer duurder. En waa neer men zou doen als in de dictatoriaal geregeerde landen, zooas Duitschland, waai de fabrikanten eenvoudig hun personeel moe ten verdubbelen op last van de Regeering waardoor het arbeidsloon danig wordt ver minderd en het werk door al die vreemde krachten er niet beter op wordt, dan komt dit voor de afwerking der producten niet ten goede, maar inderdaad zet men zoodoende heel wat werkeloozen aan den arbeid. Daar komt nog bij dat de oorlogsfabricatie dat op zich zelf een onproductief bedrijf is en milliarden Marken verslindt ook krachtig me- dehelpt om de werkeloosheid op te ruimen, wat dan ook in Duitschland vrijwel het ge val is, maar hoelang zal dit land deze poli tiek nog kunnen volhouden met een door en door verarmde, bevolking? Ook het zoo genaamde plan der S.D.A.P. is inproduc- tief en daarom niet het juiste. De Regeering ten onzent heeft alleen de productieve wer ken van beteekenis die zij laat afwerken tot een gemiddeld 136 milliocn per jaar. De eenige oplossing is de opleving van handel en scheepvaart en de meerdere ope ning der grenzen voor den vrijen handel met het buitenland waardoor al de meer bekwame krachten weer kunnen gebruikt wor den. Het werkeloosheidsprobleem zal ook dan blijven bestaan, hoewel in mindere mate, vooral ook door de jaarlijksche aanwas der bevolking, en daar valt vooralsnog niet veel aan te doen. De Redactie. WEDEROM KONINKLIJK BEZOEK. Zaterdagmiddag heeft Hare Majesteit we derom een bezoek gebracht aan 't paleis Soesldijk. Dit maal met het doel eenige details te bespreken omtrent de inrichting van het tijdelijk woongedeelte van het Prin selijk Paar. Hare Majesteit arriveerde te ongeveer I uur, komende uit de richting den Haag en was vergezeld door haar hofdame, freule A. Schimmelpenninck van def Oije. Harte lijk werd Hare Majesteit door de velen, die zich bij 't hek hadden opgesteld, toege juicht. Op het bordes werd Hare Majesteit be groet door den Intendant van 't paleis jhr. J. A. de Jonghe van Zwijnsbergen- Hare Majesteit bezichtigde ook nog- het behang dat in de loop der week in eenige vertrekken was aangebracht. Te ongeveer 4 uur arriveerde per auto. H.M.'s kamerheer jhr. de Jonge van Ellemeet, waarin het ge zelschap met twee auto's weer vertrok. Het lag in de bedoeling op de terugreis een bezoek te brengen aan de schilderijen tentoonstelling, welke thans in hotel Ham* dorff te Laren wordt gehouden. 1 Hare Majesteit heeft gedurende een half uur met groote belangstelling het werk van den kunstenaar A. Vreedenburgh bezich tigd en zich met den schilder onderhouden. Via Amsterdam reed het gezelschap naar den Haag terug. DE BEPLANTING. Betreffende den stand der verschillende be plantingswerkzaamheden, weke thans in het Kon. Park en in de omgeving van het Paleis plaats vinden, kan worden medegedeeld, dat de beplanting van het aangelegde Rosarium met de door de Ver „Nos Jungunt Rosaeu", geschonken rozen, deze week is gereed ge komen. Deze werkzaamheden zijn geschied onder de leiding van den bloemist van het domein den heer C. van den Brink. De beplanting der Koningslaan ondergaat een belangrijke uitbreiding, daar nu ook de ,,WIJ WILLEN ZINGEN"- De gemengde zangvereeniging „Wij Wal len Zingen" gaf Woensdagavond in hotel Eemland een uitvoering- Er was een zeer uitgebreid programma sa men gesteld, maar wegens ziekte moesten daarin verschillende wijzigingen worden aan gebracht, o-a. moest 't hoofdnummer voor de pauze vervallen- Ook in 't tooneelstuk, zoo deelde de voor zitter mee, moesten eenige veranderingen wor den aangebracht- De vertolkster der hoofdrol was plotseling ziek geworden. Mevrouw Waal heeft toen in een halve dag de rol moeten leeren. Na deze reeks teleurstellingen te heb ben opgesomd, wenschte de voorzitter, de heer Littooy, allen toch nog een gezellige avond- Onder leiding van den heer Jan Bartelsman zong 't koor nu „An der schonen Blauwen Donau"- De heer Bartelsman. wist er een zeer frische tint aan te geven door zijn ent housiaste leiding' De dirigent en "t koor onze hulde voor deze uitvoering- Door den heer E- v. Ee, werd nu een demonstratie van tap-dansen gegeven- De rof fels vlogen hem uit de punten van zijn schoe nen. Een oogenblik hebben we ons afge vraagd of dit de verwezenlijking is van wat ons volk al jaren noemt „op z'n poot spelen"- Als laatste nummer voor de pauze ver meldde 't programma „Volkszang". Onder de bekwame leiding van den heer Bartelsman werden een paar aardige liedje? geleerd o.a. „Des winters als 't regent" en „Tineke van Heule"- Tijdens de pauze werden er lootjes aan geboden. Ook verschenen tijdens de pauze de heer Wassink met z'n echtgenoote, oud voorzitter der vereeniging. 'n Hartelijk ap plaus begroette hem. Na de pauze werd opgevoerd „De Macht der Vrouw", een blijspel in één bedrijf. Mevrouw Waal verrichtte de fraaie pres tatie om haar rol. waarvoor ze maar 'n hal ve dag geleerd had, zonder een enkele ha pering te spelen. Ook de andere spelers zette hun beste beentje voor. Een hartelijk applaus beloon de dit wakker gezelschap. Hierna ging men over tot 't verloten van de prijzen. Tijdens de pauze werd er door de Musical Stars" m-m.v. Jaap Groot po pulaire muziek gespeeld. „ERNST EN LUIM". De laatste uitvoering van 't seizoen is Maandagavond gegeven in hotel de Gou den Ploeg door de populaire tooneelvereeni- ging „Ernst en Luim". Op 't programma voor deze avond stond 't blijspel in vier bedrijven „Moppie". Alvorens tot de uitvoering over te gaan beide vleugels aan den westelijken ingang d«- zer laan, de begrenzing dus der zgn. „Halv«( Maan" in het beplantingsplan zijn opgeno men. Behalve Rbododendrons en azalea's zal hier een groot aantal gycineplanten, dat is de zgn. „blauwe regen", de beplanting vor men, een combinatie waarmede ongetwijfeld een fraai en exotisch geheel zal kunnen wor den verkregen. In het park zelf zal behalve verschillende andere aanplantingen thans ook nog wórde® overgegaan tot het maken van een zeer bij zondere beplanting aan de zgn. Hertegracht, in de omgeving van het te stichten sportter rein. Er zal hier n.I. een zgn. „wildplanting'*: van Rhododendrons worden aangelegd, tot welk doei thans niet minder dan 4200 van deze heesters worden aangevoerd. DE KONINGSLAAN. Vorige weck plaatsten we reeds 't een en ander over de verbetering van de K0-1 ninginnelaan. Het blijkt thans dat niet alleen 't men-, schel ijk oog hierin welbehagen schept, ook de magen der wild konijnen varen er wel hij- Reeds werd er vrij aanzienlijke schade aart de beplanting geconstateerd. Thans is er echter, een wacht ingesteld ert zal men aan deze onwelkome belangstele ling wel een einde maken. Intusschen zijn er al verscheidene koniji nen 't slachtoffer geworden van hun snoep-i zucht. OOK SOEST VERFRAAID. Door de Nederlandsche Sierteelt Centrale is aan 't Gemeentebestuur een groot aantal, ruim 5000, rhododendrons en azalea's cai deau gedaan. Het ligt in de bedoeling ons dorp daafi van te verfraaien, zoodat het Prinselijk Pa at bij eventueele tochten door 't dorp hieW kan genieten. Maakt zelf een Foto van het Priii- selijk Paar en van de Feestversiering. Alle films voorradig, Kodak, Agfa, Lomberg, Gevaert, Hauff, Baratofilm^ 8 opnamen met ontwikkelen en 8 af-: drukken f 0-85. Gevaertfilm, een van de fijnste merk»! films met ontw- en 8 afdr. f 0-95- Andere films 8 opn. vanaf f 0.45. Ook films voor avondopname (Feest* verlichting en versiering)- Van Weedestraat No. 36 Soesterbergschestraat 26 - Soest nam de voorzitter van de club 't woord.] Na een hartelijk welkom aan allen, sprakj de voorzitter nog eens speciaal z'n danl^ uit tot degerien die de vereeniging met raad en daad steunen. Het gezelschap stelt dit zeer op prijs' en hoopt ook in de toekomst nog dikwijls] van die hulp gebruik te mogen maken. Hierna volgde „Moppie I Dit stuk werkte geweldig op de lach-( spieren der aanwezigen en dit te meer oirt*( dat alle spelers hun rol uitstekend ver* tolkten. Vooral de hoofdpersoon „Moppie" had' zeer veel werk van haar rol gemaakt en[ oogstte met haar rake zetten herhaaldelijk veel succes. De andere bleven bij haar niet achter ex^ zoo werd 't een zeer hoogstaande uitvoe-j ring. lijdens de pauze tusschen 't tweede ei^ derde bedrijf zorgde de „William's Band" voor populaire muziek. Aan 't slot van de avond nam de voori zitter nogmaals 't woorcl om de toonelisten te danken voor deze kostelijken avond. Hij bood de dames ieder 'n fraaie ruiker aan. Nog lang zullen de vele aanwezigen met genoegen aan deze vroolijke avond terug denken. SOESTER TURNCLUB. Naar wij vernemen, zal ook evenals vo rige jaren een jaarlijksche Uitvoering gege* ven worden in Hotel „Eemland". De datums zijn, Dinsdag 27 en Woensdag 28 April a.s., aanvang 7.30 uur (precies)» Zoo noodig, zal ook met de mogelijkheid van een derde avond rekening worden ge* houden en wel op 3 Mei. SOESTERBERG'S GEM- KOOR- Zaterdagmiddag vierde genoemde vereeni ging haar 10-jarig bestaan in „Huis te» Halve". Er werd eeen revue vertoond van den heer Korenhoef. Hierbij verleende Comc- nius uit Wo.erden haar medewerking. Het geheel onder regie van den heer Peters. Er was zeer veel belangstelling. Er werd' zeer vlot gespeeld en 't gezelschap oogst* te een ware ovatie, als dank van het pit"! bliek. Het gemengde koor kan op een waardig^ viering van haar tweede lustrum terug zieii^ die nog lang in de gedachten van de vcl^ toeschouwers zal blijven.

Soester Courant | 1937 | | pagina 6