Weec „ikuis". Binto&tolaHcUcU Gi/evzicht BuiteHtahd&ch Overzicht De dcanty naar neutraliteit Op de laatste conferentie der Kleine Entente is men over de kwestie van een wederzij dsche hulpverleening niet tot overeen- itemming kunnen komen. Dit was ook moeilijk anders te ver wachten. De kleine staten stre ven op het oogenblik bijna zon der een uitzondering naar de neutraliteit, d.w.z. men wenscht zich op geen enkele wijze meer aan banden te leggen. Dit streven is begrijpelijk en heeft tenslotte geen ander doel dan zichzelf buiten een oorlog te houden, die in veie opzichten nog verschrikkelijker zal zijn dan de vorige. Nieuw is de neutraliteits politiek overigens niet. Reeds voor den wereldoorlog gold voor de kieine mogendheden het ma xime, zich buiten alle mogelijke gevaren te houden. Aan deze po litiek werden zeer weinig hin dernissen in den weg gelegd: nie mand dacht er indertijd over, dat kleine staten tweezijdige verdra gen mei groote mogendheden zouden kunnen sluiten, dat dus de grooten de hulp van de klei nen noodig hadden. Groote mo gendheden beloofden weliswaar aan zekere kleine staten, even tueel hun grenzen te beschermen maar de bilateraliteit zou in der gelijke gevallen absurd gesche nen hebben. Dat werd anders na de op richting van den Volkenbond en het opkomen van de idee der „collectieve veiligheid". Weder zij dsche verplichtingen strekten sich zonder onderscheid tot groot en klein uit en onder bescher ming van de algemeene solida- riteits-garantie ontstonden dan aok nog speciale verdragen van Vergelijken aard tusschen groote en kleine staten. Maar in dezelf de mate, waarin de Volkenbond practisch ophoudt, te bestaan 7an de 7 groote mogendheden kunnen er eigenlijk nog slechts drie als lid beschouwd worden en het vertrouwen in de Volken bondsgaranties verloren gaat, wordt ook de drang der staten „met gelimiteerde belangen" ver sterkt, om elke mogelijkheid, door de geillimiteerde belangen der grooten in een oorlog ge sleept te worden, uit te schake len. Derhalve wenscht men geen bindingen meer. Dit was het ge val met België, dat zich na de besprekingen van koning Leopold te Londen tamelijk wel van zijn oude verplichtingen, welke het land gevaarlijk dreigden te wor den, verlost schijnt te zijn. Nederland's neutraliteitspolitiek Is traditioneel. Eigenlijk maakt echter ons lidmaatschap van den Volkenbond een inbreuk op de absolute neutraliteitsidee. Onder de huidige omstandigheden kan het dan ook geen verwondering wekken, dat minister de Graeff kort geleden in de Eerste Kamer verklaarde, dat ons land niet meer zal deelnemen aan sancties tegen een naburig land en in een oorlog tegen een van onze di recte buren ook het z.g. recht van doormarsch niet meer zal erken nen. Ook Zuid-Slavië heeft kort ge leden door de overeenkomst met Italië zijn verhouding tot den grooten buurman in zekeren zin „geneutraliseerd", en in de Scan dinavische landen valt de ten dens, zich zoover mogelijk van de gevaarlijke zone te verwijde ren, dat men er niet noodzake lijkerwijs in gesleept moet wor den, duidelijk waar te nemen. Naar de oorzaken van dezen al- gemeenen drang naar neutrali teit behoeft men niet lang te zoeken. Dit streven ontwikkelde zich bijna vanzelfsprekend uit 't verval van den Volkenbond. Be langrijker is de vraag, of hier door thans een verbetering in den algemeenen toestand wordt ge bracht. Stellen wij, dat er in de toekomst en dat is de logische eindtoestand geen kleine staat meer is, die tot hulp aan een groote mogendheid kan worden verplicht (wat niet uitsluit, dat een bepaalde groote mogendheid de grenzen van een bepaalde kleine mogendheid kan garan deeren). Wat zou er dan eigen lijk veranderd zijn? Evenals thans zou de houding van de groote Europeesche politiek blij ven. Weliswaar zouden onder den nieuwen toestand kleine staten niet meer verplicht zijn tenge volge van een verdrag aan een oorlog tusschen de groote mogend heden deel te nemen. Maar het niet-bestaan van dergelijke ver dragen biedt nog geen zekerheid, dat men werkelijk buiten den oorlog kan blijven. Wanneer de groote mogendheden elkaar in de haren vliegen trilt Europa's ge- heele bodem en een aantal klei ne staten zal zonder twijfel mee gesleept worden. Wellicht dat de kleine staten de groote mogendheden van een oorlog zouden kunnen afhouden, indien zij een vast aaneengeslo ten bloc zouden vormen, waar van bij voorbaat vaststond, dat het zich in zijn geheel tegen den schender van den vrede zou kee- ren. De vorming van een derge lijk bloc is echter niet slechts 'n inbreuk op de ware neutraliteits idee, zij is ook een utopie. De theoretische som van de kleine staten kan in haar geografisch versplinterde werkelijkheid moei lijk een factor van den eersben rang worden. Van het standpunt van eiken kleinen staat uit is neutraliteit inderdaad een noodzakelijk iets, daar deze tenminste eenigermate de mogelijkheid schenkt, buiten een gewapend conflict te blijven. Maar algemeen gezien kan zij slechts weinig verbetering in den toestand brengen, m.a.w. zij vormt geen garantie voor het be houd van den vrede. Derhalve zal de neutraliteit steeds op aan de omstandigheden van het desbe treffend land aangepast leger moeten blijven berusten. Dat dit in ons land thans vrijwel alge meen wordt ingezien, stemt tot tevredenheid. Hoe moet men leeren autorijden? Er heerscht op het oogenblik in ons land een eigenaardige toe stand, waarvan een melkboer te Oostzaan dezer dagen het slacht offer is geworden. Zooals men weet is voor het besturen van 'n tweewielig motorrijtuig een gel dig rijbewijs noodig. Om echter dit rijbewijs te willen behalen, dient, men het motorrijden na tuurlijk eerst te leeren, en vol gens de wet is dat onmogelijk! Onder toezicht rijden mag niet, alleen rijden mag natuurlijk ook niet, en zoo is het leeren motor rijden verboden, althans door de wet! Bedoelde melkboer leerde mo torrijden onder toezicht van iemand, die op de duo had plaats genomen, en die vandaar af on derrichtte. Het tweetal werd ech ter aangehouden, en de bestuur der werd aangeklaagd wegens 't rijden op een motorfiets, zonder Het groote Flora-gebouw te Boskoop, een permanent bloemen tentoonstellingsgebouw, nadert de voltooiing. rijbewijs! De zaak werd behan deld door den kantonrechter, die beklaagde van rechtsvolging ont sloeg. De rechtbank in Haarlem dacht er echter anders over, en deze oordeelde den beklaagde wel strafbaar, doch legde hem geen strai op, een ontduiking der wet dus eigenlijkIn den Hoogen Raaa was men van meening, dat degene die op de duo heeft plaats genomen, niet in staat is, ten allen tijde in te grijpen, indien zulks noodig was, zoodat het ver boeten moet zijn, onder toezicht van een duo-passagier te leeren rijden. Maar nu rijst natuurlijk de vraag: hoe moet men dan wél leeren rijden....?! Men ziet, hoe. noodig het is, dat de betreffende wettelijke bepaling wordt gewij zigd. Iemand mag niet motor rijden zonder geldig rijbewijs; dit rijbewijs kan hij alleen halen, wanneer hij heeft leeren rijden, en zooals het thans is verbiedt de wet dit De eerste Nederlandsche „sit.-cJown"-staking. Te Amsterdam heeft men voor de eerste maal in Nederland de zer dagen een sit-down-staking kunnen meemaken, op voorbeeld der groote Amerikaansche en Fransche. stakingen. Een tiental slagersbedienden uit een slagers- bedrijf in de Kinkerstraat bezet ten namelijk den winkel van hun patroon; zij sloten zichzelf in, en installeerden zich in de leege De K.L.M. en de Nederlandsche vliegtuigindustrie. Het Tweede Kamerlid Bongaerts heeft naar aanleiding van de aanschaffing der K.L.M. van eenige Lockheed Super Electra vliegtuigen, eenige vragen gesteld aan den minister van waterstaat, waarop deze geantwoord heeft. De minister was van meening, dat in dit geval aan de K.L.M. toestemming moest worden ver leend, vliegtuigen in het buiten land te bestellen, aangezien er dringende behoefte was aan eenige toestellen voor korte-af- stand-viuchten, en aangezien de Nederlandsche vliegtuigindustrie niet kon voldoen aan de door de K.L.M. gestelde termijnen van levering. Hierop heeft de minister zijn toestemming verleend tot de aanschaffing der bovenvermelde vliegtuigen, echter daarbij zijn wensch te kennen gevend, dat er met de Nederlandsche vliegtuig fabrikanten onderhandelingen zullen worden gevoerd over de aan te schaffen toestellen, welke bestemd zullen zijn voor de lange afstandvluchten. Voor deze toe stellen is een langere termijn van voorbereiding beschikbaar, zoo dat er dan geen enkel bezwaar bestaat, de benoodigde toestellen door de Nederlandsche fabrieken te laten leveren. Dit antwoord van den minister heeft een beter licht doen vallen De visschersscheepjes worden weer opgeknapt en klaargemaakt. Zoo is de Huw'lijksreis dan weer Voorbij en afgeloopen, Het eigen land zet dezen keer Gastvrij z'n deuren open! Zoo zijn de dagen, zorg'loos-blij, Tè gauw misschien, vergleden, En wachten daar, in langen rij De plichten van het heden! Gebruind door Polen's winterzon, Met sterk-gestaalde pezen Zoo moet zelfs hiér de horizon Nog bi*-"k en helder wezen! Verf "T°°nsche vroolijkheid, Met ooren Zóó zaï s meer den strijd Die komen gaa„ verstoren! Verrijkt met wijsheid uit het land Der oer-oude Romeinen, Zal eens 't Bewind aan 't Noordzeestrand Veel minder moeilijk schijnen! En 't Zuidelijke bloemenfeest, De Lente van het leven, Zal alles wat nu is gewéést! Méér kleur en schoonheid geven.... Zoo is de Huw'lijksreis dan weer Voorbij en afgeloopen, Het eigen land zet dezen keer Gastvrij z'n deuren open! En wèlkom! klinkt het blij en fier, Hen beiden daarom tegen, Een hart'lijk, hart'lijk: Welkom hierl Op Nederlandsche wegen! We gunden U de vreugd, de glans..,. Maar, eerlijk, zonder schromen Beken 'k de blijdschap, nu Ge thans Weer bent teruggekomen! En de gezichten stralend, frisch, 't Geluk erin te lezen, Denkt G' óók misschien, hoé goed het is Weer..., „thuis" te mogen wezen! De Kleine Entente. Stojadinowitsj, een naam die velen, tot voor kort geheel onbe kend was. Reeds door zijn be sprekingen ten aanzien van een verdrag Italië-Zuid-Slavië trad Stojadinowitsj meer op den voor grond. Maar nu de Kleine En tente, zij het in het laatste punt van haar communiqué (dat ech ter ook voor het belangrijkste doorgaat), het Italiaansch-Zuid- Slavisch accoord aanvaard heeft, beteekent dit een groote overwin ning voor dezen Zuid-Slavischen minister van Buitenlandsche Za ken. De inhoud van het communi qué is nu niet van wereldschok kende beteekenis, maar dat hoeft ook niet. Over pacten van onder- lingen bijstand kon men het niet eens worden en ook van bijstand aan Frankrijk wilden meerderen niets weten. Vooral Stojadino witsj moest niets hebben van we derzij dsche hulpverleening. Blijk baar vond hij de verdragen die hij met zijn buren gesloten heeft reeds voldoende om zich van hulp in geval van nood te verzekeren. Wat de kwestie-Hongarije aan gaat, verzet men zich op liet oogenblik niet meer tegen rechts gelijkheid van dit land. Het spreekt wel vanzelf, dat Honga rije dan verplicht is, de noodige waarborgen voor de veiligheid hier tegenover te stellen. Over de restauratie der Habs- burgers heeft men in alle talen gezwegen. Zou dit probleem nu voorloopig van den baan zijn? Norman Davis te Londen. Norman Davis verkeert op het oogenblik te Londen. Daar neemt hij deel aan de suikerconferen tie. Dat is het officieele doel van zijn reis. Men vermoed echter, dat dit tevens het minst belangrijke gedeelte van zijn opdracht is. Het schijnt, dat hij de grondstoffen- kwestie ter sprake zal brengen. Dit is wel een van de belangrijk ste problemen in de Europeesche politiek. Het moge nu en dan eens op den achtergrond geraken, maar het vraagstuk: hoe kun nen de grondstoffen verdeeld worden, zoodat elk land meent, dat het krijgt, wat hem toekomt, duikt toch steeds weer op en vraagt steeds dringender om een oplossing. Nu is het waar, dal Engeland de koloniale eischen van Duitschland van de hand heeft gewezen, maar het heeft nooit beweerd, dat het niet ovei de grondstoffenverdeeling met andere landen van gedachten wisselen wilde. De taak van Nor- man Davis zal wel zijn, Enge land eens ten aanzien hiervan te „polsen", want in Amerika weet men wei graag, waaraan men zich, wat de Europeesche politiek aangaat, heeft te hou den. Om den strijd in Spanje. Terwijl de mogendheden allea in het werk stellen om de con trole in de Spaansche wateren zoo gauw mogelijk gereed te heb ben, gaat Franco nog steeds voorl schepen van buitenlandsche na tionaliteit aan te houden, te vi siteeren en de lading of die al ol niet wapenen bevat te behouden In den regel mag het schip daar na dan zijn reis voortzetten (of de terugreis aanvaarden). Ver schillende landen hebben nu oor logsschepen gezonden, om hun koopvaardijvloot te beschermen, Deze oorlogsschepen hebben nu opdracht, om zoo noodig „han delend" op te treden. Hierop heeft Frankrijk, wat zijn vloot betreft, in een communiqué nog eena extra gewezen. Tegen ieder visi tatie moeten zij zich verzetten, indier het niet anders kan, met geweld van wapenen. In Spanje zelf, gaat de strijd nog onverminderd voort. Vreem de geruchten deden de ronde om trent de reis van Franco naar Marokko. Pas een week geleden werd het motorjacht „Piet Hein", het natio nale huwelijksgeschenk aan het vorstelijk paar, op stapel gezet «n thans neemt het reeds vaster vormen aan! Een ojyuuufi Uidsni dan houw. winkelruimte met allerlei huis raad, gezelschapspelletjes, en an der comfort. Hun actie keerde zich niet tegen hun patroon die volgens hen ook slechts een slachtoffer is doch zij tracht ten door hun demonstratie de belangstelling van het publiek te trekker en daardoor de aandacht te vestigen op het feit, dat de overheid volgens hun meening veel te zware lasten op het slagersbedrijf legt, zoodat vele slagerswinkels, ook die van hun werkgever, te gronde dreigen te gaan, waardoor zij hun betrek king zouden verliezen.De ac tie wordt door geen enkele orga nisatie gesteund; na eenige be sprekingen en beloften, gewisseld tusschen de stakenden en den eigenaar van den winkel, werd de zaak weer in het reine ge bracht, zoodat de „bezetting" op geheven werd. De zaak trok uiteraard veel publieke belang- jStelJiofl in deze volkrijke buurt. op deze kwestie, waarover menig Nederlander zich verwonderd zal hebben. Immers, is het niet te betreuren, dat onze Nederland sche K.L.M., onze mooie en krachtige nationale luchtvaart onderneming, zijn toevlucht moet nemen tot buitenlandsche fa brieken voor de levering van eenige toestellen? Aanvankelijk deden geruchten de ronde, dat de K.LM. de buitenlandsche pro ducten boven die uit eigen land verkoos, terwijl toch de Holland- sche vliegtuigindustrie voor geen enkele buitenlandsche behoeft onder te doen.... Het hemd is nu eenmaal nader dan de rok, waarom krijgen de Nederland sche fabrieken die opdracht nu niet? Zoo vroegen velen zich af. Maar thans is er iets naders be kend over deze kwestie, en het lijdt geen twijfel, of de toestel len voor lange-afstand-vluchten zullen door de Nederlandsche ^industrie worden vervaardigd. Het 56-jarig bestaan van het Se regiment veld-artlllerie te Breda werd feestelijk herdacht. Voor de militairen werden sportwedstrijden georganiseerd. Een veldlooo met hindernissen.

Soester Courant | 1937 | | pagina 8