MODERNE VOORJAARSJAPONNEN. Wat zal de mode ons brengen? Groote en kleine wollenruitstoffen. Wandelkleeding ftCHOENEN. ONS PATRONEN HOEKJE. HET BESTELLEN VAN PATRONEN Pairouen vaa ie deze rubriek voorko mende genummerde modellen zjjn op aan vraag te verkrijgen bij „Het Practisch Mo deblad" Postbus 36, Den Haag, Postreke ning 203203. De prijs der patronen bedraagt, indien niet anders staat aangegeven, 0.58 Betaling steeds vooruit, in postzegels, per giro of per postwissel. pers worden na net spoelen in een groote badhanddoek igerold of tusschen twee bad handdoeken op den vloer gelegd, daarna drukt men er flink op om het water zoo veel mogelijk te verwijderen, Uitgespreid op doeken laten drogen, nimmer uithangen, aangezien de kans op rekken dan groot is. Niettegenstaande alle voorzorgen kan het 'gebeuren, dat jumpers, camisoles, vesten e.d. vervilten, hetgeen men weer kan opheffen door aan het lauwe spoelwater een weinig wijnsteenzuur toe te voegen, op één liter b.v. een eetlepel. Men drukt en kneed het goed in dit water gedurende eenigen tijd en spoelt het vlug na in warm vooral geen heet water. Drogen op de aange geven wijze. Nieuwe stukken wol, vooral kousen, laat men, vóór men ze in gebruik neemt eerst eenige uren in koud water en borax staan, daarna in een zelfde oplossing naspoelen. Het materiaal wordt soepeler en houdt zich langer goed, hetgeen trouwens voor alle soorten kousen geldt. Zwarte en donkere wollen kleeding* stukken worden nagenoeg koud behandeld en wel in houtzeep. Men rekent een flinke handvol op d rie liter koud water, waar in men het ±12 uren laat aftrekken. Voor groote stukken veelvouden hiervan. Vóór het gebruik zeeven door een doek of paar denharen zeef en mochten er enkele vlekr ken zijn achtergebleven, dan worden deze met galzeep ingewreven. Steeds koud na spoelen en voor het wasschen eventueels vlekken of vuile plekken om-rijgen met een draad in afstekende kleur. Verkeerde kant; nog vochtig zijnde strijken. Wollen kinderjurkjes, manteltjes e.d, worden eveneens in lauw vlokkensop gêt wasschen, doch aan het spoelwater wordt een weinig spiritus toegevoegd. KLEINE ONGEVALLEN IN HUIS. Het meest voorkomende, en daarom het «inst ernstig genomen ongeval als men aet zóó noemen mag is stooten, dat toch ook menigmaal lichte kwetsuren ten gevolge kan hebben. Stoot men het hoofd, dan kan men het vormen van een buil Voorkomen door tegen de betreffende plaats een, in koud water en azijn, nat gemaakte doek te houden. Brandblaren worden voorkomen, indien men op de brandplek een lapje legt met een mengsel van lijnolie en kalkwater, dat steeds bij de hand moet zijn. Heeft men dit niet, dan wordt de plek dik met vaseline ingesmeerd. Omslagen van brand- neteltinctuur zijn uitstekend. Heeft men zich verrekt dan helpen koele compressen en doen de pijn verminderen, terwijl men bij het verstruiken van ledematen een stevig verband van water en azijn omlegt. Pijn in de voeten is een euvel, waarover alle vrouwen, die veel staan, weten mede te praten. Door lang strijken of lang staan by het verstuiken van ledematen ^pen r die meestal zittende ook heel goed uit gevoerd kunnen worden krijgt men een overbelasting van de voetspieren. Warme voetbaden met een aftreksel van kamillen werken verzachtend, terwijl men na af loop de voeten krachtig in opwaartsche lichting met vaseline, olie of talkpoeder masseert. Bij snij wonden is het van belang sterke bloedingen te voorkomen en houdt men de wond in koud water of onder de stroo- mende kraan. Is het bloeden erg, dan bindt men de ader af door een gummiband of ring om den pols te doen. Gasvergiftigingen door uitstroomend gas veroorzaakt moeten door den medicus be handeld worden, dien men zoo snel mo gelijk laat ontbieden. Men legt de patiënten in afwachting van deskundige Kuip uitgestrekt op een divan of bed en laat rijkelijk frissche lucht toetreden» Geduldig hebben wij de koude en natte winterdagen doorgebracht en gewacht, op hetgeen vast en zeker komen zal binnen niet te langen tijd, n.1. de blijde intocht der lente. Veel regenideeding is de afgeloopen maanden gedragen, waarbij de ondoordring bare, geïmpregueerde weefsels ongetwij feld goede diensten hebben bewezen. Ge wapend met hooge overschoenen en regen hoed konden we er toch op uittrekken en een frissche neus halen. Het voorjaar geeft voor morgen wande lingen sportieve jakjes met knoopsluiting en ceintuur en voor echte wandel- en fiets tochten zijn de broek rokken zeer practisch. Deze laatste zullen ook de komende maan den veel bijval vinden en de modellen zijn zóó gemaakt met plooien en veelal aan voor- en achterzijde met treksluiting dat zij bij het loopen nauwelijks opvallen. Zij zijn tamelijk kort en meestal worden er leer en jasjes bij gedragen. Lichte rokken en donkere jasjes, een zelfde kleuren tegen stelling dus als bij de stoffen deux pièces. Op warme voorjaarsdagen zullen jasjes van tricot stof gedragen worden, die hoog aan den hals sluiten, terwijl men ook veel geruite weefsels voor dit doel ziet. Slanke figuurtjes kunnen geheele costu- mes van ruitstof nemen, die dan echter een rechte snit moeten hebben met enkele uit springende of ingezette plooien. De boven deel en dezer deux-pièces zijn meest in vest- vorm, met schuingeknipte punten aan voor panden, kraag revers en knoopsluiting. "Alle mo^eliike modellen van iakjes _staa®L ons ter beschikking. Zoodat de mogelijk heid om variatie aan te brengen groot is. Tricotstof laat zich eveneens zeer goed verwerken o.a. met klein schootje, wijde bovenmouwén en aardige knoopen. Men ziet zeer veel donkerblauwe tricot- stof voor deux-pièces, doch ook groen. Sportieve mantels van kameelhaar, dikke wollen stof of aan beide kanten draag bare Trenchcoats zijn practisch, wanneer men langere fietstochten gaat maken. Als hoofdbedekking zijn de Baskische mutsen het meest practisch, ze zitten stevig en kunnen een regenbuitje hebben. Als schoe nen worden om te wandelen practische mo dellen gekozen. Mondwater. Twee eetlepels pepermunt olie en 1 eetlepel eau de Cologne worden vermengd met y L. koud gekookt water en bewaard in goed gesloten flesch. En kele druppels zijn voldoende op een glas water. Gezichtswater. Men kookt azijn en ver mengt deze met lauw water. 8 deelen azijn en 2 deelen water en voegirer eenige drup pels zuivere alcohol aan toe, flink schud den. Haarwater. 100 gr. Framsche brandewijn 20 gr. glycerine, 25 gr. rozenwater, 10 drup pels rozenolie worden in een fleschje ge daan en flink geschud, daarna met enkele druppels op de vingertoppen de huid dage- liiks gemasseerd» Wasschen van wollen onder en bovenkleeding De voorjaarsmodellen zijn een voudig van snit en gemaakt van soepele effen of fantasie weefsels. De hooge hals blijft zich handhaven evenals de verbreede schouderlijn, ten gevolge van de wijde ingehaald, soms met gaas opgevulde boven- mouwen. Kleine bescheiden vestjes breken het vaak ietwat stemmige geheel, evenals piqué of mat crêpe strikken onder de kin aangebracht en contrasteerende knoopen, die een geheel soms ongeloofelijk opfleuren. Zeer in den smaak vallen de schoot jes, die voor slanke figuren aan deux pièces worden geknipt. Meer gezette dames kunnen beter één geheel kiezen d.w.z. taille, rok en schootje tesamen verbinden en er een uiterst smalle ceintuur over (dragen. De rokken verkrijgen de tooodige bewegingsvrijheid nu eens door opgestikte en deels uitsprin- jgande plooien, dan weer door in- 'gezette plooiengroepen aan vóór en 'Achterbaan óf een groep waaier- "plooien aan voorbaan. Men ziet ook wel klokken, doch .slechts in uiterst bescheiden vorm gepast voor meer eenvoudige ja- nen. Aan middag- en gekleedere avond japonnen ziet men meer klokken, nu eens or vele smalle, breed uitloopende baan- dan weer door ingezette godets. Ge fitte figuren kunnen gerust een japon met hootje dragen, mits de taillelijn pl.m. 5 lager wordt genomen dan de normale het schootje slechts éven klokt. De stoffen zijn veelal harig, zooals o.a. Angora, terwijl verschillende weefsels in geweven motiefjes te zien geven als moes jes, blokjes e.d. doch in dezelfde kleur. Grijsgroen, bois de rose, blauw, blauw grijs en roestkleur ziet men véél. Paars zal slechts zéér sporadisch gedragen worden; deze kleur is er weer gauw „uit", hetgeen trouwens te verwachten was. De vierkante neuzen aan de schoenen handhaven zich niet alleen aan sportieve modellen, doch thans ziet men ze ook aan zekleede middagschoenen, uitgevoerd in twee kleuren leer of in suède en leer. Of jtet hikken zal, staat te betwijfelen, doch Ei tracht de hakken weer aanmerkelijk ger te maken. Ze zullen echter nooit ge- 1 en al de practische blok- en driekwart jhooge hakken geheel bunnen verdringen. Ceintuurs van twee kleuren leer met slui ting in den vorm van een naar beide kan ben gerichte pijl zijn modern. RAADGEVINGEN VOOR GEZONDE EN ZIEKE DAGEN. GERUITE TAFZIJDEN JAPON VOOR SLANKE FIGUREN. Succespatroon 1938. Prijs per patroon ƒ0.30 plus ƒ0.05 voor adm.- en verzendkosten. De groote mode blijft tafzijde, alhoewel het steeds een materiaal blijft, waarmee voorzichtig moet worden omgegaan. Ge lukkig zijn nog vele andere zijden stofjes met ruiten bedrukt of ingeweven, terwijl ook effen crêpe mooi is met smal langs den kant opgestikte mouwen. De mouwen geven een aparte lijn weer en worden op de voorpanden gestikt, ter- Wijl de halsafwerking uiterst sober is. Slui ting met nesselgaten, waardoor bandflu weel of lint wordt gehaald. Vierbaansche rok en ceintuur met een voudige gesp. Materiaal pl.m. 4.25 M. van 1 M. breedté voor 1820 jaar, waarvoor de patronen verkrijgbaar zijn evenals in de maten 40 en 42. BON VOOR GOEDKOOPE PATRONEN. Op te zenden aan ,,Het Practisch Mode blad", Postbus 36, Den Haag, giro 203203, NAAM: STRAAT: PLAATS: Patroon NoMaat Hierbij ingesloten aan postzegels. Indien u tevens het laatste nummer van „Het Practisch Modobiad" wenscht te ont vangen, gelieve u 10 cent extra in te slui ten. CPostzeeels liefst van. 11/2. a ni 6 Uit schijnbaar onbruikbare lap pen, kleedingstukken, zelfs kou sen, kan men nog allerlei too- veren, dat zeer goed bruikbaar is. We moeten in deze tijden woekeren met alles en zoo mo gelijk het koopen van nieuw voortkomen. Met behulp van garen, zijde of wol en een haaknaald wor den alle mogelijke lappen aan elkander gehaakt op heel een voudige wijze, n.1. door de stof om te slaan op een kleine halve c.M. en daarna op kleine afstan den om te haken, telkens twee vasten aan het eene deel en dan J weer aan de tegenovergesteld hawl, hetgeep heel vlug gaat. De werkproef boven rechts geeft het voorbeeld aan. Heeft men b.v. een japon, die nog goede deelen heeft, doch niet meer gedragen kan worden, dan neemt men de beste er uit en maakt nog een aar dige blouse, zooals boven links aangeeft. Reepen flanel worden aan elkander ver bonden om warm ondergoed van te maken voof dames of kinderen. Wist gij, dat de beenen van zijden kousen in verschillende tinten zulke aparte kus sens geven? Men neemt een plank ter groote van een kussen, 5060 en slaat aan de smallen kanten spijkertje, zoodat men met behulp van visschersgaren om de spij kers heen een spanning kan maken en daama de aan zeer smalle reepjes van het zijden tricot op en neer doorgestopt. Men kan op deze wijze inderdaad bijzonder aar dige kleedjes en kussens maken. Groote en kleine wollen ruit- stoffen beloven zeer populair te worden in de komende maanden. Ook de mooie Schotsche rui ten zullen zich een plaats blijven veroveren. Men zal zoowel heele japonnetjes zien draagen als rok ken en blouses en omgekeerd, terwijl ook vele geruite voor jaarsmantels en vogue zullen zijn, meestal in gedekte tinten. Kleine geruite jasjes op effen rokken blijven modern en klee- den zeer vlot. Schuin en recht verwerkt ge ven deze grootere ruiten een aar dig effect voor blouses en rok ken. Zooals b.v. model 1 (links) te zien geeft, een heel eenvoudig, sportief model met schuin tus- sehenstuk met knoopsluiting. Klein kraagje, waarbij de scherp gepunte revers domineeren en waaronder een effen Angora shawltje, gedragen kan worden. Ruime bovenmouwen. De rok van de middelste af beelding bestaat uit verschillen de smalle baantjes, waarvan de rechte ruit aan onder -en boven kant even breed is, doch de schuine banen naar onder toe aanmerkelijk breeder zijn en de noodige onderwijdte verlee- nen. Aparte blouse met aangeknipte mouw pas en teruggeslagen kraag. Ten slotte rest ons model drie, dat van een klein ruitje is gemaakt en bijzonder jeugdig en vlot kleedt. Twee baansrok met opgestikte plooien, hals met split vóór en omliggend kraagje en blousemouwen. Indien men na het haarwasschen aan het laatste spoelwater een weinig azijn toevoegt of citroensap (y d.L. op L. of op de* zelfde hoeveelheid een halve citroen) dan worden alle eventueele zeepresten verwijt dert en het haar zal er gezond en glanzend uitzien. Een uitstekend haamüddel is het vol gend: Men snijdt een flinke ui aan snip- pers en voegt hierbij 100 gr. Fransche bran dewijn, laat dit in goed gesloten flesch pl.m, 14 dagen staan, zeeft de vloeistof daarn^ en verdunt deze met 1 y deel water, voeg{ verder een of ander parfum bij b.v. Laven del en masseert hiermede de hoofdhuid, waardoor de haarwortels zeer krachtig worden. De winterwasch onderscheidt zich van de zomerwasch, doordat behalve het gewone huishoudgoed overwegend veel wol ge- wasschen wordt. Het laatste vereischt een uiterst voorzichtige behandeling, waarbij het geel, zoowel als het hard worden, het z.ig. vervilten voorkomen moet worden. Wollen waschgoed kan even voor het was schen in lauw warm sodawater geweekt en daarna uitgewrongen en in lauw warm zeepvlokkensop worden overgebracht. Men rekent op 5 L. niet te vet sop een theelepel ammoniak en 1 theelepel slaolie, daarna wordt het goed behandeld d.w.z. niet ge wreven, doch gekneed en gedrukt; vervol gens meerdere malen in lauw water spoe len. Zeer vuil goed krijgt twee sopjes. Uit wringen moet voor-komen worden, beter is het door de wringer, die niet te sterk ge spannen mag zijn, te laten gaan, waardoor het -meeste water afgevoerd wordt. De ver schillende wollen stukken worden zooveel mogelijk in hun oorspronkelijken vorm teruggebracht en zeer rekbare weefsels b.v. uitgespreid op een doek op den grond ge droogd. Wollen kousen worden wat in den vorm gerecht aan den teen opgehangen. Jum- Indien men zich verslikt heeft neemt men een lepeltje suiker in den mond en slikt dit vlug door. Meestal helpt dit reeds met de eerste keer en anders'herhaalt m,en het. t Tegen rheumatische pijn helpt het wrij ven met het volgende mengsel: 90 gr. mie ren-tinctuur, 2 gr. rozenmarijrfolie en 1 gr, wintergroenólie. Sterk transpireeren is heel dikwijls een ziekelijk verschijnsel en tevens hoogst on aangenaam. In hardnekkige gevallen zaj medische hulp noodig zijn en helpen be stralingen vaak afdoende. Bij onschuldige gevallen neemt men afwasschingen met een aluinoplossing en gebruikt daarna talk of een andere reuklooze poeder. Afwas schingen met azijn zijn eveneens uitste kend. Bij transpireeren van handen en on der de oksels verdient het wasschen met zéér verdunde eau de Gouland aanbeve ling. Om het doorliggen van zieken te voorko men, masseert men de rug 's morgens en 's avonds met Fransche brandewijn of kamferspiritus.

Soester Courant | 1937 | | pagina 10