1 ,SkS&om, PUROL Tandheelkundig instituut Dentoform Van over de grenzen. 1 CARLTON BIOSCOOP Dames- en Meisf OPTOCHT. D. F. VOIGT Hoofdpijn, Kiespijn. Officieele kennisgevingen Soest DE HUURLING Intocht van het Prinselijk Paar te Soest en Baarn. cVekttaft cMeiM Ons Weekpraatje. Daad en Oordeel. Zaberdag, om 8 uur 's avond». Gaan de Soest ers weer op pad, Om de feesten te besluiten, Reken maar, dat wordt je wat! Aan den. kop de trommelslagers, En de Harmonie-muziek. Dan komt de Oranje-Garde, Want die luitjes stappen kwiek. Gymnastiekv er eeni gingen Volgen in een lange rij* Allerhande corporaties, Komen daar natuurlijk bij- Koopt U van tevoren fakkels, Bij 't Verkeershuis „V.V.V." Lampions zijn ook verkrijgbaar, Voor een koopje kunt u mee. Auto's fietsen, wagens, karren, Welkom zijt gij, allemaal, IWant de stoet moet prachtig worde», En de lengte „kolossaal' Voor de organisatoren, I Wordt het weer een druk gedoe. Evenwel, als allen helpen, Loopt het prachtig! Luister toe. Kom vroegtijdig aan de startplaats, Bus niet later dan „half-acht"» Op den Heideweg bij 't Rusthuis, Vraag direct U w plaatsen wacht Drie muziekveroenigingen 'l Zullen zijn van de partij* Als een liedje wordt geblazen, Zingt U, ier toch zeker bij Lampions en fakkels zorgen, Voor het licht en voor de kleur. U. moet zorgen voor de vreugde, 1 Komt dus met een pracht humeur E. v.. E. Burgem. Grothestraat 30 Telefoon 363 - Soest GEDIPL. OPTICIEN. Voor het maken van Uw BRIL, ook volgens recept van H.H Oogartsen, een vertrouwd adres! deze pijnen te verdrijven is een Mijnhardt^s Poeder. Per stuk 8 ct.doos 45 ct. Bi) Uw Drogist. hiinderwet. Burgemeester en Wethouders van Soes, gelet op het bepaalde bij art^ 6 en 7 der Hinderwet; brengen ter algemeene kennis, Idat op de secretarie der gemeente ter visie is gelegd een verzoek met bijlagen van H« Groninger, Amersfoortscheweg no. 5, te Huis ter Heide, om vergunning tot het oprichten .van een chemisch technisch laboratorium ter vervaardiging van leder- en hout conserveer middelen alsmede van poetsmiddelen en het plaatsen van een verfmolen met mengma chine, inwerking gesteld door een electro- motor van 2 P-K., in het perceel Lt. Kop penlaan, gemeente Soest, sectie E-, no- 1661; dat op den 23sten April 1037, der vóormid- dags te 11 uur gelegenheid is om ten ge meentehuize bezwaren tegen het oprichten dier inrichting in te brengen; en dat gedu- rrende DRIE dagen vóór dien dag op de secretarie der gemeente van de ter zake in gekomen schrifturen kan worden kennis ge nomen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat niet tot eventueel be roep van de later op het verzoek te nemen beslissing gerechtigd zijn zij, die niet op de aangewezen plaaats en het aangegeven uur in de vorengenoemde ingevolge art. 7 der Hinderwet te houden zitting zija ver schenen, ten einde hunne bezwaren monde ling toe te lichten. Soest, den Qen April 1937. EXPLOITEEREN VAN MOTORRIJTUI GEN TOT VERVOER VAN PERSONEN. REGLEMENT AUTOVERVOER VAN PERSONEN, Burgemeestei en Wethouders van Soest brengen ter kennis van belanghebbenden, dat bij Koninklijk Besluit van 12 Januari 1937, Stbl. no. 562 is vastgesteld het „Reg lement autovervoer personen" en dat inge volge de bepalingen van dit Reglement een Vergunning van hun College is vereischt voor: a. de uitoefening van een autobusdienst binnen de gemeente; b. de uitvoering van toerwagenritten (ver voer van personen met autobussen niet in ge regelde diensten, of voor eigen bedrijf) bin nen de gemeente; c. de exploitatie van taxi's, (personen auto's, waarmed-e personen tegen vergoeding worden vervoerd en standplaats mag wor den ingenomen op de wegen) d. de exploitatie van huurauto's, (perso nenauto's, waarmede personen tegen ver goeding worden vervoerd, doch geen stand plaats mag worden ingenomen op de wegen). Bovenbedoeld reglement is in werking ge lreden op 15 Februari 1937 met uitzonde ring van het bepaalde omtrent taxi's en huurauto's, ten aanzien van welke motorrij tuigen het in werking treedt op 1 Juli 1937* Belanghebbenden wordt in overweging ge geven hunne aanvrage om vergunning spoe dig in te zenden. Soest 6 April *937 Burgem. en Weth. voornoemd. De loco Burgemeester, GASILLE. De Secretaris, J. BATENBURG Vredetiotstr. 9 - Soest spreekuur maandag-s van 9—12 uur. VULLINGEN vanaf f 2 GEHEELE GEBITTEN f 30 ALLES INBEGREPEN. De Brusselsche verkiezingen. Democratie of Dictatuur. Men zal zich herinneren, waar het in Bel gië, in het bijzonder te Brussel bij de Ka merverkiezing van Zondag om ging. Het vorig jaar verkregen de rexisten, d. z. de Belgische fascisten, wier leider Degrelle is, bij de algemeene verkiezingen ruim io°/o der Kamerzetels. Daarmede meende hij zooveel gewonnen te hebben, dat hij het noodig oordeelde om zijn partijgenoot, die voor Brussel zitting had in de Kamer, alsmede diens opvolgers op de lijst, last te geven, hun ontslag te nemen, teneinde aldus een tusschentijdsche verkiezing uit te lokken, wel ke het bewijs moest leveren, dat de meer derheid van het volk achter hem stond. De grelle beloofde met den uitslag dezer ver kiezing naar den koning te zullen gaan, van wien hij op grond "van de cijfers, de macht zou opeischen. Brussel werd voor deze proefneming uit gekozen, omdat de rexisten in de Belgische hoofdstad de meeste aanhangers hebben. Het hoofd der nationale" regeering in België, minister-president Van Zeeland, nam de aan de democratie toegeworpen hand schoen op en hij stelde zich voor deze candidaat tegenover Degrelle. De verkiezingsstrijd was buitengewoon fel en bewogen. Katholieken, liberalen en socia listen hadden allen de candidatuur-Van Zee land hun steun toegezegd* Degrelle trad da gelijks in M 9 vergadiringen op. Ook de verdere propaganda, vooral die op de straat, werd van weerszijden met alle mogelijke mid delen en op intensieve wijze, gevoerd. Zondagmorgen gingen de Brflsselaars en de bewoners van een aantal omliggende ge meenten ter stembus. De uitslag was; THANS: Van Zeeland: 275840 Degrelle: - 69.242 Onwaarde en blanco; 18.358, VORIG JAAR; i(kath., lib. en soc.)i 254.214 Degrelle; 73721 Onwaarde en blanco; 28-795 Van Zeeland verwierf voor de democratie ruim 75 Pct- der stemmen; 5I/2 pet. was van onwaarde of blanco uitgebracht en vóór Degrelle. spraken zich 190/0 der kiezers uit. Het meest opmerkelijke is, dat de fascisten zelfs ruim 4000 stemmen minder kregen dan het vorige jaar, terwijl de stemmen voor de democratie sterk in aantal stegen, n.l. met meer dan 20000. Het stemmenpercentage der fascisten daalde in vergelijking met het vorige van 202/3 op 19. V erkiezingsvaria. Degrelle genoot bij deze tusschentijdsche verkiezing den steun der Vlaamscbe fascis ten (Vlaamsch Nationaal Verbond)» Tusschen beide groepen bleek het vorig jaar een over eenkomst te zijn gesloten voor een gemeen schappelijke politieke actie, welke tot voor- loopig doel had een federale Belgischen staat met bestuurlijke zelfstandigheid van Vlaande ren en Wallonië. De Vlaamsche nationalisten blijken echter volgens de bewoordingen dei overeenkomst dezen federalen Belgischen staat slechts als een tussclienstation te zien op den weg naar het einddoel: de vorming van een Groot-Nederland, dat Nederland, Belgisch Vlaanderen en Fransch Vlaanderen moet omvatten. Een publicatie van den tekst dezer overeenkomst heeft Degrelle veel kwaad In Engeland bedraagt het aantal werk- loozen op het oogcnbiik 1.640000 tegen 2 016-000 in Maart 1936, in Begië 131000 ia Januari 1937 tegenover-162-030 in Januari 1936, Cechosowakije 210-000 in Februari 1937 tegen 267-000 in Februari 1936, Oostenrijk 41)7.000 in Februari 1937 tegen 414 000 in Februari 1936, Frnakrjjk 441-000 in Januari j.1. tegen 528.000 in Januari verleden jaar, Japan 322-000 in November 1936 tegen J46-000 in November 1935 en in Roemenië 16-200 in Januari j.1. legen 17-040 in Janu ari 1936* Voor de Vereenigde Staten vermeldt het bureau, dat per ultimo Feüruari j.1. 9 pct. der arbeiders werkloos waren tegen 16 pet- een jaar geleden* EEN GOED^ VANGST- In de nacht van Vrijdag op Zaterdag j.1. werd er op een viertal plaatsen ia de Birkt ingebroken. Al spoedig bleek dat men met één da der te doen had, vooral uit de gevonden voetafdrukken. Bufl etten, schrijfbureaux, kasten, alias werd overhoop gehaald. Alles wat eetbaar was of maar eenige waarde vertegenwoordigde werd meegenomen. De politie van deze gemeente stelde een streng onderzoek in. Aan de hand van de genomen voet- en vingerafdrukken bleek al spoedig dat de dader geen onbekende van de politie was. Zijn signalement werd doorgegeven en aanhouding verzocht. Het mocht de poütie te Groningen dezer dagen gelukken den dader te arresteeren Het was de duitscher N. Al spoedig bleek dat hij niet alleen in Soest werkzaam was geweest, maar ook in verschillende andere provincies geopereerd had. Bij z'n gevangenneming was hij in 't be zit van twee met scherp geladen revolvers en een aantal inbrekers-werktuigen. Ook in Duitschland is de dief werkzaam geweest en pleegde hij bij één van zijn inbraken moord op een huiseigenaar die hem snapte. Het is dus wel een goede vangst, die men te Groningen gedaan heeft. Onze Soester Poütie komt een woord van hulde toe voor 't groote aandeel bij deze arrestatie. De bewoners in de Birkstraat kunnen nu dus alle angst op zij zetten en zullen on getwijfeld dankbaar zijn dat ze van deze plaag verlost werden. Burgemeester Grothestraat 38. Soestdijk Telefoon 425 Vanaf Vrijdag 16 Apijl tot «n met Donderdag 22 April, elke avond 8.15 uur. Zondagmiddag 2.15 uur matinee. Vertooning van het grootsche en spannende filmwerk In de hoofdrollen Victor Mc. Laglen, Freddie Bartholomew en Gloria Stuart. Verder fraai bijprogramma waarin Polygoon- en Fox-Journalen, alsmede de Donderdagavond van 11 tot 1 uur en volgende dagen van 1 tot 6 uur ORANJE NON-STOP VOORSTELLINGEN. In deze Cineac-Voorstellingen zal worden vertoond: de intocht te Soest en Baara alsmede alle opnamen gemaakt in binnen- en buitenland na het huwelijk. Entrée 20 en 30 cent. Plaatsbespreking ook per telefoon 425 ve van naam, adres en woonplaats, tevens de leeftijd van de(n) candida(a)t(e) te ver melden. De kosten van deelname aan dit onderzoek zijn f5.welk bedrag dient gestort te wor den op giro 95163, ten name van de Ver- eeniging tot Bevordering der Belangen van Slechthoorenden, afd. Rotterdam. De leden onzer Vereeniging, voor wie deze betaling te bezwaarlijk mocht zijn, kunnen zikh met een desbetreffend verzoek om finan- rciële tegemoetkoming tot den secretaris wen- edn. Daarbij dient tevens vermeld te worden, tot welk bedrag zijzelf in de kosten kunnen bijdragen. Met groote belangstelling zien wij de stroom van opgave tot deelneming tegemoet. Namens de Commissie, J. LATOOIJ, Elzlnlaan 16-, Schiebroek (R'dam Noord)- Postrekening 95163. P-S. Om misverstand te voorkomen wordt opgemerkt, dat onafhankelijk van dit getuig schrift de wedstrijden in liplezen, zooals die thans geregeld elk jaar gehouden worden, gehandhaafd blijven. Voorts was het evenzeer ongunstig voor de fascisten, dat de aartsbisschop van Meche- len, kardinaal Van Roey, openlijk stelling genomen had tegen hen- De kardinaal heeft de rex-beweging in duidelijke bewoordingen veroordeeld „in haar methodes en funda- menteele beginselen"- Concessies aan de Vlamingen. Van Zeeland heeft tijdens de verkiezings campagne niet-onbelangrijke concessies aan de Vlamingen gedaan. Hij gaf o.m. garanties voor de beveiliging van het Vlaamsche leven in de hoofdstad; voorts voor de taalgelijkheid in landsbestuur, leger enz. Dat had tengevolge, dat de Vla mingen, georganiseerd in de Katholieke Vlaamsche Volkspartij, de candidatuur van de overige democraten, de cadidatuur Van z-eeland dus, steunden- Snelle opleving. De achteruitgang van het fascisme in Bel gië zal voor een groot deel mede het gevolg zijn van de steeds beter wordende conjunc tuur. Sinds 4 jaar vertooncn de driemaaande- lijksche statistieken van het Internationaal Ar beidsbureau een regelmatige daling der werk loosheid in de geheele wereld, maar nog nimmer, aldus Havas, is de verbetering in den toestand zoo groot geweest als die, welke blijkt uit de zoo juist verschenen statistieken van het bureau. Een verbetering, die nog ge accentueerd wordt door de cijfers van het aantal werkende arbeiders. INBRAAK* In de Nederlandsch Hervormde Kerk te Soest is in de nacht van Zondag op Maan dag ingebroken. De dader wist zich toegang te verschaf fen door 't verbreken van een ruit. Alle in de kerk en de consistoriekamer aanwezige bussen werden verbroken en ge ledigd. In totaal een bedrag van ongeveer f 50.werd buitgemaakt. Door de gemeente politie konden voet en vingerafdrukken worden gemaakt. Het onderzoek leidt reeds in een bepaal de richting en ongetwijfeld zal 't onze wak kere politiemannen gelukken om dezer da gen de dief te pakken. VEREENIGING TOT BEVORDERING DER BELANGEN VAN SLECHT HOORENDEN Bovengenoemde Vereenig'ng heeft, builen allerlei andere zaken, reeds vele jaren een intensieve propaganda voor het liplezen ge voerd, ten einde de slechthoorenden en doo- ven de groote waarde daarvan te doen ken nen. Door her organiseeren van cursussen, wed strijden e.d. heeft zij aan dit zoo onmis bare hulpmiddel voor de gehoorloozen groo te bekendheid gegeven. Nu men zich allerwegen in den lande in de laatste jaren op deze zoo moeilijke kunst heeft toegelegd, is thans de noodzakelijk heid gebleken, om hen, die voldoende vaar digheid in het liplezen bezitten, in de ge legenheid te stellen, een getuigschrift te verkrijgen. Wanneer de candidaat bovendien goed en duidelijk verstaanbaar spreekt, kan daarvoor een afzonderlijke aanteekening op het getuigschrift worden gegeven. Het onderzoek bestaat uit een mondeling en een schriftelijk gedeelte. Ieder S.H., die voor het verkrijgen van dit getuigschrift in aanmerking wenscht te komen kan zich voor het onderzoek aan melden. Jaarlijks wordt slechts éénmaal en in één plaats de gelegenheid gegeven het getuig schrift te verwerven. Daartoe heeft het Hoofdbestuur een exa mencommissie benoemd, die te Utrecht op de Zaterdagen 22 en 29 Moi a.s. zal zitting j houden. Secretaris dezer commissie is de heer J. Latooy, Elzenlaan 16, Schiebroek, (post Rotterdam NooTd). Candidaten kunnen zich, liefst zoo spoedig mogelijk, bij den secretaris aanmelden. Het verdient voorkeur, behalve duidelyke opga- FILM-REPORTAGE INTOCHT PRINSE LIJK PAAR TE SOEST EN BAARN- Vanaf heden avond draait in carlton het beroemde filmwerk ,,De Huurling". Generaal Michael Donovan, een veteraan van menige oorlog en revolutie, bevindt zich te Parijs als kindermeisje van een millionnairs zoontje genaamd George Foster. In een ko mische scène verlost Michael Foster uit een nachtclub. Wanneer hij bezig is Foster zijn jas uit te vegen en hem vertelt, dat hij genoeg heeft van zijn baantje als kinder meisje, krijgt hij bezoek van Valdis en Led- garrd, een tweetal ex-leden van het Cabi- net van een klein Balkan staatje. Beiden hebben gehoord van Michael's moed bij het leiden van revoluties en doen zij hem een aantrekkelijk voorstel om hun koning te ontvoeren. Michael neemt het aanbod aan en samen met Foster verlaat hij per vliegtuig Parijs. Gedurende een gecostumeerd bal in hef paleis van koning Peter, ontmoet Foster de lieftallige gravin Sonia en ontspruit er een warme vriendschap tusschen deze 2 jonge menschen. Ondertusschen heeft Michael alle voorbe reidingen getroffen voor de koninklijke ont voering. Gevo'gd door Foster dringt hij door in de slaapkamer van den koning en over rompelt een man, die daar slaapt. Op het rumoer komt een klein jongetje binnen, die, als hij hoort, dat de beide mannen den ko ning willen ontvoeren, verklaart, dat hij de koning is Michael is woedend dat men hem een kind wil laten ontvoeren, doch Peter, die denkt dat hij met een gangster uit Chi- cago te doen heeft, dringt er opaai, ont voerd te worden, daar er in het paleis nooit iets opwindends gebeurt. Gravin Sonia, die tevens hofdame is, luidt de alaarmbe] en als de lijfgarde des konings nader snelt om den jongen vorst te ontzetten, opent deze een geheime gang en vluchten de ont voerders met medeneming van den kleinen koning en de Gravin- In de dagen die volgen, gooit de bevolking het Cabinet omver. Kleine koning Peter en de reus Michae! raken intusschen zeer op elkaar gesteld. De revolufonairen zien geen anderen uit weg dan aan het volk, dat roept om Pe ter II, te verklaren, dat de jonge koning dood is. Zij voeren den jongen voor het vuurpeleton, doch op het moment, dat de ze ter dood gebracht zal worden, slaagt Michael erin, met de hulp van het gravin netje, om te ontsnappen. Hij verovert een machinegeweer en slaagt er in, de kleine koning te bereiken en houdt op zijn een tje alle revolutionairen met zijn wapen on der bedwang, tot zij gevangen gezet zijn- Peter en Michael keeren dan naar het pa leis terug, waar zij door het juichende volk ontvangen worden. Naast dit zeer bijzondere filmwerk, komt Carlton reeds Donderdagavond met de repor tage van den intocht van het Prinselijk Paar te Soest en Baarn en alle opnamen na het huwelijk gemaakt in binnen- en buitenland, waaronder het verblijf te Krynica, Zeil am See en Parijs de voorbereidingen der feestelijkhe den te Soest, de terugkeer in het Vaderland, de nsitallatie van den Prins jn den Raad van State en als bijzondere attractie nog eens de onthulling van het Koningin Emma-monument. Deze laatste reportage is een hier nog niet vertoonde opname, n.1. de meer volledige Profil ti -opname. Met deze opnamen zullen Donderdagavond van 111 uur en op de volgende dagen 's middags van 16 uur z.g. cineac voorstel lingen worden gegeven, terwijl al deze op namen tevens zullen worden toegevoegd aan het program, wat eiken avond en ook Zon dagmiddag loopt. Deze week dus een programma om te watertanden. bl ij ven ondanks alle huishoudelijke arbeid gaaf, zacht en blank door Purol (geel en wit) beiden in doozen van 30 en 60 ct., tube 45 ct. Verkrijgb. bij Apoth. en Drogisten, Het oordeel is de noodrem op de daad. Herr Julius Streicher is de redacteur van bet Duitschc anti-Joodsche blad „Der Stün» mer", van welk blad de invoer in ons land is verboden. Streicher is een machtig man. Dat onder vonden eenige journalisten te Neurenberg,, dei de snoodheid baden begaan critiek uit te oefenen op een ballet-uitvoernig. Herr. Streicher gaf ze het bevel, zelf op het tooneel ta verschijnen en hnu danskunst te vertoon en- Ze brachten er niets van terecht. Waaruit de conclusie word getrokken, dat ze ook niet 't recht hadden om critiek te oefenen- Ik heb me het angstzweet van het hoofd zitten wisschen, toen ik van deze ware ge beurtenis las. Verbeeld je, dat zoo iets ook ten onzent ingevoerd ging worden en dat ik mijn handigheid te bewijzen zou krijgen in al die zaken, welke ik in mijn journalistiek bedrijf wel eens meer of minder welwillend heb beoordeeld Trouwens, niet alleen voor kranten-schrij- vers, maar voor ieder mensch is het een geluk, dat men het oordeel gescheiden houdt van het zelf-kunnen.doen. Stel je eens voor, dat je 's morgens aan je ontbijt critisch zit te ruiken aan je eitje en je vrouw gelast je deswege, dat je eerst maar eens toonen moet om betere te kunnen leggen. Op de oppervlakkigen van geest moet do daad van Streicher overigens wél indruk heb ben gemaakt. Het is immers een populair argument, dat de critiek wel gemakkelijk, maar de kunst moeilijk is. Toch moet men wel begrijpen, dat bei le geheel afzonderlijk* zaken zijn, die wel gepaard kunnen gaan, maar het helaas slechts zelden doen. Er zijn voorbeelden ie over in de geschie denis van menschen, cie zeer bekwame critici waren, maar de kunst, welke ze beoordeel den, nochtans niet zelf konden scheppen. Trouwens, we hebben ons tegen de Pa- schen allemaal weer iets nieuws gekocht; 'n pak of 'n japon, 'n paar schoenen of 'n hoedje. Wat we kochten was „keurig" of „snoezig" en natuurlijk smaakvol, maar hoe- velen van ons, die aldus oordeelen, kunnen deze artikelen ook maken? Het is beslist een misvatting, als we mee- nen, dat anderen geen oordeel mogen heb ben, dus geen critiek mogen voeren, zonder dat ze de gecritiseerde kunst verstaan. An dersom is het wel zoo- Ieder n.l., die zich aan het beoefenen van een of andere kunst waagt, behoort ook criticus te zijn, d.i. tot oordeelen bevoegd te wezen. Juist omdat ze het oordeel missen, wordt de wereld al te overvloedig verrijkt met producten, die met kunst weinig of niets hebben uit te staan» Er is te weinig zelfcritiek onder de men schen. Hadde de heer Streicher deze ge kend, dan zou hij zijn dwaze proefneming nooit hebben verricht en hij zou bovendien hebben nagelaten om de wereld te vergifti gen met zijn anti-Semitische producten. Wie zouden de crideken moeten leveren, als de critici ook praktische beoefenaren moeten zijn van de kunsten, welke ze beoor- deeeln De beoefenaren van een vak meenen allemaal, dat ze hun werk goed doen en za zijn er zeker van, dat ze het niet beter kun- kunnen, dan ze het gedaan hebben. En dat ook oen ander het niet beter zal kunnen leveren. Het beste zou dus zijn, dat elke kunste naar bij zijn eigen werk tevens een eigen beoordeeling geeft. 't Lijkt dwaas, maar het is toch de con sequentie van de huidige Duitsche theoriën op het gebied van de openbare critiek- Trouwer.^ sommigen uilgevers staat deze consequentie wel aan. Het gebeurt meer dan eens, dat w« boeken of anderszins „ter beoordeeling" ont vangen, waarbij de te plaatsen recensie ge makshalve is bijgesloten! Gemakkelük is het- Maar weinig objecti-al.

Soester Courant | 1937 | | pagina 9