BrïÏÏ Het slot der Feestelijkheden. VrË D, F. VOIGT Officieele kennisgevingen Soest Ons Weekpraatje, De onschuldige slagersjongen. 3 1 i» En ft [ah BCRCIP Prachtig geslaagde fakkeloptocht. De Heer van Eeden voorgesteld aan 't Prinselijk Paar, VRIJDAGAVOND- Na de zoo geslaagde feesten Dp den dag Öer Intocht, Donderdag 15 April, heeft Soest toog twee dagen volop feest gevierd- Door het boofd-comité was voor de Vrij dagavond een concert georganiseerd. De sfcaf- muziek van het Eerste Half-Reg. Huzaren uit Amersfoort o<l- v, kapelmeester Kleijne uit Amersfoort voerde een zeer gevarieerd pro gramma uit- Aanvankelijk scheen het, dat de belangstel ling niet groot zou worden, maar de heldere toon en van de fanfare lokten al spoedig me nig voorbijganger naderbij. Al spcejg bevonden zich vele honderden leis eraars in het Rosarium, die met aandacht de uitvoering volgden. 'l evens kon men ge. ieten van de prachtige gas eriichting, die op de muziektent was aan- ge racht n.1. een kroon waaronder de let ters J. en B- geflankeerd door 2 sterren. i e door de wind bewogen gasvlammetjes, t'ie steeds van kleur vervvissel!en, gaven aan de :e verlichting een gezellig karakter. Een dergelijke verlichting was ook aangebracht op 't kantoor van den gemeente-ontvanger- Vanuit het Rosarium had men ook een goe ie kijk op de zeer smaakvolle verriering van 't gemeentehuis. De gasverlichting zette ook he; Raadhuis in een warme gloed. De lange Oranje vlakken die de voorgevel ver sierden gaven er iets statigs aan- liet programma van de Huzaren begon me. het Wilhelmus" allen zongen het volks lied mee. Vervolgens werden er een aantal aar. i je marschen gespeeld. Een potpourri van vader- landsche liedjes viel zeer in den smaak en werd lustig meegezongen. Het wakkere mu ziekcorps van het le Half-Reg. heeft met deze uitvoering voor goed de" harten van de Soes- fcers veroverd en we hopen deze fanfare nog dikwijls bij onze feesten terug te zien- DE OPENLUCHT- FILMVOORSTELLIN G. Het hoofd-oomité heeft wel suc c. gehad met 't programma zooals 't door hen is vast gesteld- Ieder onderdeel van dit programma heeft de volle belangstelling gehad van het publiek en is een succes geweest. Dit was vooral 't geval met de openlucht- filmvoorstelling, die Vrijdagavond gegeven .werd op op het terrein aan de Middelwijk- Btraat nabij de rijwielhandel van de fa- Van Hengstum. Reeds langen tijd van te voren hadden velen zich een plaatsje gezocht voor *t bij het kerkpad opgestelde witte doek- Toen het concert voorbij was, groeide de belangstelling al spoedig tot een ruim dui- Jend menschen. Precies om tien uur begon men met de af werking van 't speciale Oranje-programma- Allereerst werd in beeld gebracht het le ven van de Prinses- Achtereenvolgens zager- we photografische opnamen van het huwelijk van Hare Majesteit de Koningin met Prins Hendrik, de feestvreugde bij dc geboorte var de prinses en verschillende gebeurtenissen in *k leven van de jonge Prinses- Dit waren lichtbeelden, waarna mea over ging tot het draaien van de film, die 't overi ge deel van 't leven onzer Prinses vertoonde- We genoten van de enthousiaste huldiging in 1918 ook aan de Prinses gebracht. Verder ïagen we Haar als studente in Leiden en op haar achttiende jaar als ze lid wordt van de Raad van State- Hierna werd er een aardige teekenfilöi ge draaid, die vooral veel succes oogstte en herhaaldelijk aanleiding gaf tot luide bijvals betuigingen- Het volgende deel van de Oranje-film gaf ons de blijde gebeurtenissen van de laatste zes maanden te zien- De verloving van de Prinses met Prins Bernhard, de radio-rede in 't gebouw van de P.T.T- en de enthousiaste ontvangst van de jong-verloofden in den Haag- Een luid applaus begroette herhaaldelijk de beeltenissen van de geliefde vorstelijke personen. Wederom volgde nu een intermezzo van tee kenfilms. Het slot van de avond werd ge vormd door 't draaien van de plechtigheden Zooals die zich afgespeeld hebben op de his torische 7de Januari 1937 in den Haag- Het publiek leefde intens met 't gebeuren op het witte doek mee en herhaaldelijk wer den er volksliedjes ingezet. Deze prachtige voorstelling vormde 't einde Van de feesten op Vrijdag- ZATERDAG, DE LAATSTE feestdag. De laatste dag van de feestweek heeft nog bijzonder officieel karakter gekregen dooT bet bezoek van Hare Majesteit de Koningin- Reeds hadden de kranten gemeld, dat Hare Majesteit op haar doorreis naar 't Loo even In 't Paleis Soestdijk zou uitstappen. Niemand had echter gerekend op een be zoek aan '.t versierde dorp. Men was dan ook Zeer aangenaam verrast toen de gemeente secretaris J. Batenburg, middels de radio-dis tributie bekend maakte, dat Hare Majesteit .voornemens was om een tocht langs de ver sierde straten te maken. De heer Batenburg verzocht tevens om zooveel mogelijk langs de route plaats te nemen om de Koningin toe tei juichen» Spoedig na 't bekend worden van deze .vreugdevolle tijding, waren, rappe handen in de weer, om, voor zoover noodig, de ver siering wéér in orde te brengen. Nieuwe lanmpje» werden geplaatst, ver scheurde vlaggen hersteld of vernieuwd en losgeschoten guirlandes .WiQder op de goede manier bevestigd# Ook de schooljeugd werd op de hoogte gebracht en om half drie in 't Rosarium ont boden. Hier krioelde 't reeds lang voor 't aange geven uur van belangstellenden. Zooals 't programma vermelde werden de kinderen hier vergast op goochelen, buikspreken en last not least op een poppekast. De bekende artiest" Williams uit Amsterdam vond hier in de talrijke jongelui een geest driftig gehoor, dat maar al te graag aan zijn herhaalde bevelen als: „ga dan recht staan'*, of „leg je hand in je nek en zeg ja", voldeed. Vooral de poppenkast-voorstelling trok veel belangstelling. Het waren lang niet allemaal schoolkinderen, die hier in gespannen .ver wachting toekeken. DE KONINGIN PASSEERT- Te ongeveer half vier snelden allen naar de groote weg om de Koningin te zien voor bij rijden. Voor het gemeentehuis stond het dagelijksch bestuur der gemeente opgesteld bestaande uit den heer Gasille, als loc.o-burgemeester met ambtsketen, secretaris Batenburg en wethou der De Bruin, verder bevonden zich hier de heeren van 't comité onder leiding van no taris Dammers en de gemeenteraadsleden Endendijk en Hornsveld- De Oranje-garde stond eveneens opgesteld, terwijl de Soester Vrijwillige Brandweer een linie vormde van de overweg tot 't gemeen tehuis. Eenige leden van de E-H-B.O* stonden tusschen 't publiek opgesteld. Een kleine drieduizend belangstellenden vormden een dichte haag aan beide zijden van den weg- Tegen vier uur naderde de auto van Hare Majesteit uit de richting van 't Paleis, voor afgegaan door 'n motor met zijspan, waarin inspecteur Schreuder gezeten was- Plare Majesteit was vergezeld door een hofdame en reed .in een open auto- Zeer langzaam reed Hare Majesteit door de juichende massa, vriendelijk buigend en wuivend als antwoord op de luide toejuichin gen. Hare Majesteit bewonderde de keurige versiering en was zeer tevreden over de ont vangst, die 't Prinselijk Paar was ten deel gevallen. Na de ïoute gereden te hebben, begaf Hare Majesteit zich naar 't Paleis om daarna te ongeveer half zes te vertrekken in de richting van het Loo. DE FAKKELOPTOCHT. Het slot van de-feesten is gevierd door het houden van een schilferend geslaagde fakkel optocht. De heer Van Ecden heeft wel succes gehad met deze tocht, die vooral door zijn toedoen tot stand is gekomen- Te ongeveer zeven uur begon men met de opstelling van de stoet- De stoet begon met de harmonie P-V.O- omgeven door fakkel dragers. Onmiddelijk hierachter sloot 't ge heel e feestcomité aan- Verder volgde er een Donte stoet van voet gangers en voertuigen, alles van fakkels voor zien. In 't midden en aan 't einde van de stoet bevonden zich nog een muziekcorps. Het slot van de stoet werd gevormd door een juichende troep jongelui. Arm in arm slinger den ze door de straten en zongen hun Oran je-vreugde uit- Om 8 uur trok men van de Heideweg af en bereikte via de Soesterbergschestaat den hoofdweg. Allereerst toog men naar het ge meentehuis. Het gemeentebestuur en 't comité hadden hier een serenade in ontvangst te nemen- Vervolgens trok men naar de Koninginne- laan, waar de stoet ontbonden werd- HET WELKOMSTLIED- Reeds vorige week spraken we onze ver wondering er over uit, dat de vervaardiger van 't welkomstlied niet aan het Prinselijk Paar is voorgesteld- Het is gebleken, dat dit op een vergissing berustte. De Prinses verkeerde n.1. in de meening, dat de dirigent van de kinderzang tevens de dichter van het lied was en sprak tegen hem haar dank en bewondering tut. Intusschen is men van deze vergissing te ruggekomen. 's Avonds bij 't vuurwerk kreeg de heer Van Eeden, middels baron Bout, bericht, dat het Prinselijk Paar het op prijs stelde om hem persoonlijk te bedanken- Ofschoon de heer Van Eeden zich beschei den op den achtergrond wenschte te houden, is hem deze verdiende belooning voor z'n mooie lied niet ontgaan. Na 't vuurwerk stapte de Prinses op hem toe en onderhield zich eenige oogenblikken op vriendelijke wijze met den heer Van Eeden. Vervolgens werd hij voorgesteld aan den Prins. Indachtig 't bekende „Eere wie eere toekomt", meenden we goed te doen een en ander bekend te maken. ZWIJNTJESJAGERS AAN 'T WERK- In 't vorige deel van ons verslag wezen we er reeds op, dat er tijdens de feestdagen een massa menschen trachten op min of meer origineele manier een boterham te verdienen- We bedoelden toen een eerlijke manier. Op zulke dagen slaan echter ook de on gure elementèn hun slag- Het is bekend, dat de zakkenrollers verzot zijn op xulke drukke dagen- Hiervan is Soest ook niet verschoond ge- ble ven- 'n Achttal personen heeft opgave ge daan van het stelen van hun fiets. Onze actieve gemeentepolitie toog onmid dellijk od onderzoek an vond een spoor, dat naar .Hilversum leidde. In samenwerking met de Hïlversumsche re cherche waren toen spoedig de daders ge vonden. Deze beide heeren hadden intusschen de karretjes al verkocht. Ook de helers van de fietsen heeft men te pakken weten te krijgen. Binnen afzienbaren tijd zullen dus de be trokken personen, dank zij 't bekwame op treden van de Soester politie, hun rijwiel weer in hun bezit krijgen. Intusschen zij men gewaarschuwd voor een volgende maal MUZIEK EN JOLIJT- Voor de Soester hotels zijn het' gouden dagen geweest. Avond aan avond zaten de café's tjokvol en was 't dikwijls noodig de verdere toegang te ontzeggen- Overal heerschte er een gezellige stem ming. Hotel Carlton had een prachtige Gou den Koets staan, die veel belangstelling trok, Ook voor deze zaken is het feest dus goed geslaagd en langs den weg waren nog een massa verkoopers van paling, haring wafels, oranje-mutsen enz. opgesteld. Allen profiteer den van de vroolijke stemming en de meeste kooplui waren al spoedig uitverkocht. BELICHTING VAN HET PALEIS- De groote drukte ook op Zaterdagavond, was mede oorzaak, dat nog velen zich des avonds naar het Paleis begaven, om de fraaie belichting te zien. Voor die velen was het echter een teleurstelling, dat op dezen avond het Paleis niet was verlicht, hetgeen onge- betgeen ongetwijfeld haar oorzaak vond in het vertrek van het Prinselijk Paar op dezen avond voor een bezoek aan het ouderlijk huis van den Prins in Duitschland- Vermelden- we nog, dat deze fraaie belich- ting gratis was aangeboden door de fa. Groeneveld en Van de Pol te Amsterdam, de zelfde firma welke de verlichtïngswerkzaara- heden in het Paleis in uitvoering heeft. Burgenn. Grothestraat 30 Telefoon 363 - Soest GEDIPL. OPTICIEN. Voor het maken van Uw BRIL, ook volgens recept van H.H. Oogartsen, een vertrouwd adres! DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter openbare kennis, dat op 12 April 1937 bij hen is ingekomen een verzoek schrift van B. J. Lieman, van beroep res taurateur, wonende te Amsterdam om een verlof A in de navolgende localiteit: beneden- localiteit van het perceel, plaatseijk gemerkt no. 10 en gelegen aan de Banningstraat al daar. Binnen twee weken na de dagteekening dezer bekendmaking kan ieder tegen het verleenen van dit verlof schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders inbrengen. Soest, den 13 April' 1937. I dienstplicht. De Burgemeester der gemeente Soest brengt ter algemeene kennis, dat ter ge meente-secretarie vanaf heden gedurende tien dagen ter inzage is nedergelegd het door den Commissaris der Koningin dezer pro vincie onder dagteekening van 10 April 1937, 4e Afdecling No. 572 genomen besluit tot het verleenen van vrijstelling van den dienst plicht wegens broederdienst aan Joseph Mas- selman, ingeschrevene voor de lichting 1937 dezer gemeente. Tegen elke uitspraak kan binnen tien da gen na den dag dezer bekendmaking in be roep worden gekomen door: a- den ingeschrevene, wien de uitspraak geldt, of door diens wettelijken vertegen woordiger b. door elk der overige voor deze gemeen te voor dezelfde lichting ingeschreven per sonen of door diens wettelijken vertegen woordiger. Het verzoekschrift, daartoe aan de Ko ningin te richten, moet met redenen zijn om kleed en worden ingediend bij den burge meester ter secretaris dezer gemeente. De Burgemeester zorgt voor de doorzen ding van het verzoekschrift. Soest, 16 April 1937. DEELNEMING AAN DE STEMMING IN EEN ANDERE GEMEENTE- De Burgemeester der gemeente Soest brengt ter kennis van belanghebbenden, dat een kiezer, bij de verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, in plaats van in de gemeente, op welker kiezerslijst hij voorkomt, in een andere ge meente aan de stemming kan deelnemen. De kiezer kan in die andewï gemeente niet bij volmacht stemmen. De kiezer, die bij de aanstaande verkie zing voor de Tweede Kamer gebruik wil maken van deze bevoegdheid, deelt, uiter lijk veertien dagen vóór den voor de stem ming bepaalden dag, in persoon ter secre tarie van een gemeente aan den burgemees ter of aan den daartoe door dezen aange wezen ambtenaar mede, in welke gemeen te hij aan de stemming deelnemen wil. Hij geeft daarbij op zijn naam en voornamen, de dagteekening en plaats zijner geboorte, de gemeente, in welke hij op de voor deze ver kiezing geldende kiezerslijst voorkomt, en een adres in de gemeente in welke hij aan de stemming wil deelnemen, zoo mogelijk met aanduiding van straat en nummer; aan dit opgegeven adres ontvangt de kiezer, zoo deze bevoegd is aan de stemming deel te nemen, de in artikel 53 der kieswet vermel de oproepingskaart voor de stemming. Van de mededeeling wordt een schrifte lijke verklaring opgemaakt; zij wordt door den kiezer en door den burgemeester of den door dezen aangewezen ambtenaar onder teekend. Een afschrift van die verklaring wordt den kiezer uitgereikt. Soest, den 14 April 1937. DIENSTPLICHT. ONDERZOEK VAN VERLOFGANGERS. De Burgemeester der gemeente Soest brengt ter openbare kennis, dat het jaar- lijksch onderzoek, bedoeld in artikel 41, derde lid, van de Dienstplichtwet, voor dit jaar is vastgesteld op 17 Juni 1937, des voormiddags te 9.15 uur (precies) te Baarn, in het Gymnastieklokaal van de Prinses Ju- lianaschool aan den Dalweg. Behoudens vrijstelling is de groot-verlof ganger van de landmacht, die voor een der lichtingen 1925 of 1928 is ingelijfd, hieron der ook begrepen hij, die tengevolge van uitstel van eerste oefening of om een andere reden tegelijk met een andere lichting de eerste oefening heeft volbrach.t, krachtens het bepaalde in artikel 41, derde lid, van de Dienstplichtwet verplicht, zich aan het onderzoek te onderwerpen. Hetzelfde geldt voor den dienstplichtige van een der genoemde lichtingen, die: a. een verbintenis heeft aangegaan ter op leiding tot hoefsmid bij de infanterie; b. een verbintenis heeft aangegaan ter op leiding tot verzorger bij den voormaligen rijkspostduivendienst c. wegens erkende gewetensbezwaren als dienstplichtige, een verbintenis heeft aange gaan, of d. als vrijwilliger op zich heeft genomen gelijke verplichtingen te vervullen als rusten op een gewoon dienstplichtige. Soest, 20 April 1937. Burgemeester en Wethouders van Soest doen te weten, dat door den raad ier gemeen te in zijne vergadering van 16 December 1936 is vastgesteld het volgende besluit: De raad der gemeente Soest; Gelezen het voorstel van burgemeester en wethouders dd. 6 November 1936, 4e a£- deelipg no. 4444; Overwegende, dat uit de cijfers der ont- werp-begrooting voor het dienstjaar 1937 blijkt, dat ook voor het belastingjaar 1937/38 met niet minder dan 75 opcenten op de hoofd som der gemecntefondsbelas'Lng kan worden volstaan. BESLUIT: 1. Vast te stellen de navolgende Veror dening op de heffing van opcenten op de Hoofdsom der gemeentefondsbelasting in de gemeente Soest. Artikel 1. Er zullen voor het belastingjaar 1937/38 ten behoeve d ezer gemeente, op de hoofd- <som der gemeentefondsbelasting, worden ge heven vijf en zeventig, opccüten- Artikel 2- De opcenten worden niet geheven, op de aanslagen van hen, die binnen het rijk geen vaste woonplaats hebben. 2. In te trekken met ingang van 1 Mei 1937 de verordening op de heffing van opcenten op de hoofdsom der gemeentefonds belasting in de gemeente Soest, .vastgesteld bij raadsbesluit van 17 December 1935, 4e af deeling no. 1525, goedgekeurd bij Konink lijk besluit van 28 Maart 1936, no. 33 tot 1 Mei 1937- Zijnde dit besluit goedgekeurd bij Konink- lk besluit van 27 Februari 1937, n. 25- En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 14en April 1937- Burgem. en Weth. voornoemd, Do loco Burgemeester, GASILLE. De Secretaris, J. BATENBURG. JUBILEUM. 1 Mei a.s. zal het 40-jaar geleden zijn, dat de heer H. J. van Esch in (betrek king kwam bij de familie Cankrien, op het buitengoed „Colenso", Vredehofstraat, alhier. Wij feliciteeren de heer Van Esch met deze buitengewone staat van dienst en zijn overtuigd, dat het hem op de ie Mei niet aan belangstelling zal ontbreken. NEDERLAND EN ORANJE. Donderdag 29 April a.s. hoopt voor de A.R. kiesvereeniging op te treden de Wel.- Eerw. Heer Ds. J. Goslinga van Utrecht. Men houde deze avond vrij. Zie verder de in dit nummer voorkomende advertentie. En dc koeman En ccn dwalende politie. Die niet „tink" was. Eer is teer. Errare hominum est, dwalen is mensche- lijk. Degene, die nimmer -een fout maakt, moet een aarts-luiaard zijn, want ieder die werkt, maakt nu en dan een fout. De niet- werkzame vermag trouwens evenmin foutloos te zijn, want zijn groote fout is zijn luiheid- Met deze inleiding heb ik de Hïlversum sche politie willen excuseeren, die ten on rechte ecu 14-jarigenn knaap als dief heeft bestempeld, wat voor den knaap allerlei on aangename gevolgen heeft gehad, om. het aanvankelijke ontslag bij zijn patroon- De toedracht der zaak is aldus. De jongen had boodschappen besteld bij een mevrouw in Blaricum, die onmiddellijk na het bezoek van den knaap haar portenïorinaie Van 'de aanreent in de keuken mist. Ze denkt den jongen geeft er kennis van au de politie en deze arresteert het slagersknecht je. De verdachte wordt aan een langdurig verhoor onderworpen en „bekent" ten slotte^ Later echter zegt hij thuis, dat de politik hem met de tuchtschool e.d. had bedreig^ als hij niet bekende, dat hij daarom maar ui( vrees had toegegeven, maar dat hij inderdaad onschuldig is. Zijn stiefvader neemt hem daar- op weer mee naar het politie-bureau. Daaï zegt de knaap, dat hij mede uit vrees voor, zijn stiefvader, die zeer ongemakkelijk voor, hem is naar zulks in de buurt ook algen meen bekend blijkt te zijn had toegege- ven, toen hem in het vooruitzicht was ge- steld, dat hij dan naar huis terug mocht- De politie verhoort hem opnieuw, buiten te* genwoordigheid van den stiefvader, en tijden* dit verhoor „bekent" de verdachte opnieuw# hij onderteekent zelfs een schriftelijke be- kentenis. Maar.... daags na dit alles komt de be stolen mevrouw op het politiebureau vertel len, dat de portemonnaie haar is terugge bracht door den melkboer, die haar „hij ver gissing" had meegenomen. D© politie onderw zoekt de zaak en haar blijkt daarbij, dat dezej tweede weergave van het geval inderdaad juist is. De knaap was dus onschuldig en had te» onrechte bekend. De politie werd hard gevallen over de zaak- M.i. ten onrechte! Ieder, dje werkt, maak* fouten. Als ik politieagent was wat 'n ge* luk voor de maatschappij, dat ik het nietj benen ik was voor me zelf vast over tuigd, dat zoo'n jongen de diefstal waarvan aangifte was gedaan, had gepleegd, dan zon ik misschiek óok hebben gezegd: „BI jö, maak de zaak nöu niet erger met ja ontkenningen, maar geef liever eerlijk toe; toon, dat je béter wilt voor de toekomst- Anders kom je nou in de tuchtschool en later in de gevangenis terecht*'' Onder vier oogen zou ik zóo met den knaap hebben gesproken, óok al zouden in'n reglementen en voorschriften me een én« dere manier hebben voorgehouden, Ik vind; 'n mensch ontkomt tóch niet aan een men- schelijke wijze van doen. Een menschelijka wijze, blijft nochtans een gebrekkige wijze, ze sluit geen fouten en vergissingen uit- Blijkt er achteraf zoo'n vergissing te zijn begaan, dan erken je die ronduit, klopt den vroeger en verdachte op den schouder, sjouwt met hem naar z'n baas om hem te rehabili- teeren, trekt met hem naar z'n stiefvader omf dien te vertellen, dat hij zich een goeden stief zoon voorlaan meer waardig moet betoonen enkortom, je doet weer alles in het goede, wat er te doen is. Zóo echter deed de Hilversumsche politic niet. Toen die „last" kreeg met het geval, hield ze tegenover ieder vol, dat de jongen alles enkel en alleen aan zichzelf had te wijten- Hij zou tot tweemaal ten onrechte hebben bekend, alleen.... omdat hij zulk een gren- zelooze fantast is! Dat is een voorstelling van zaken, dia het misschien „doen" in een officieel rap port, maar die geen gewoon mensch elijk mensch als waar aanvaardt. Een jongen, d e onschuldig is kan tenslotte „bekennen" als men hem voorhoudt, dat hij alleen dan weer, .naar moeder" terug mag, maar een aan een( bepaalde tenlastlegging onschuldige knaap, toekent niet, omdat hij het zoo interessant vindt om tegenover zijn baas, zijn moeder; zijn strengen stiefvader en heel „zijn" wereld voor een dief door te gaan Daarom, dat de Hilversumsche politie, te goeder trouw de Schuld van den 14-jarigen jongen aannemende, dezen in zijn eigen be lang tot een bekentenis meende te moeten drijven, dat mag verkeerd van ze zijn geweest, ik vind het een menscheljjkc en tes vergeven fout- Maar, dat ze om zich zelf te redden op dien jongen, nadat zijn onschuld is ge bleken en na zijn ten onrechte ondergaanj leed, nu ook nog het stempel van leugenaar; en fantast drukt, zóo iets vind ik verfoeilijk#' Een flinke politieman is pas hij, die zich' méér te verheugen weet over een gebleken geval van onschuld dan over tien verkregen| bekentenissen van daderschap. Gerechtigheid het restant-eer van den reeds eerder veroor^ mogelijk menschen in de gevangenis brengen,, maar wel: de onschuld te bewaken, het zwak ke te beschermen tegen geweld- En het ergste geweld, dat den mensch kan worden aangedaan is de valsche verdenking- Van de week bevatten de bladen óok uit voerige berichten over een hm! niet bepaald braven broeder, die in Scheveningen; 5 jaar gevangenisstraf uitzit, van welke er thans bijna 2 om zijn en van wien thans zoen 200 goed als ontwijfelbaar is komen vast ta staan, dat hij aan het ten laste gelegde feit onschuldig is. Hij is veroordeeld wegens post wiss el vervalsching, voornamelijk op ver klaring van den schriftkundige, politie-inspec. teur Waltman te Den Haag. Dezer dagen echter is in Brussel een zeer bekende post- wisselvervalscher gearresteerd en volgens '0 rapport van deskundigen Dr. Van Leddeu Hulsebosch en Prof- Fiëtor, beiden schrit» kundigen van internationale reputatie, heeft deze laatste aangehoudene de postwisselver- valsching begaan, waarvoor thans reeds twee jaren een ander in de gevangenis zit. De zaak komt thans in revisie. Het politievak cischt groote nauwgezet heid, karakter en een open oog voor de eigen tekortkomingen Het is een vak, dat het gemakkelijk maakt om zich eer en ver diensten te verwerven ten kost® van anderen» De wetenschap blijft menschelijk brekkig. En de eer van den mensch is teer» Ook het restant-eer van den reeds eerdek Veroor deelde. Verricl en bil Tuinm VOOR E O bi Aanbrei in eigei ■■■UB LEERA Spoorst Opleidir I

Soester Courant | 1937 | | pagina 2