EtGHMnischz OuevziM. ÏÏuite-fotandsck Ói/Wzidd. Van Zeeland, die in opdracht van de Fransche en Engelsche regeering de mogelijkheden tot een beperking der internationale handelsbelemmeringen onder zoekt, verricht zijn taak met be kwamen spoed en groote energie, tn de afgeloopen 14 dagen heeft hij met vele vooraanstaande per sonen op internationaal econo misch gebied te Brussel geconfe reerd en juist eenige dagen ge leden heeft men kunnen lezen, dat de Belgische minister-presi dent naar de Vereenigde Staten zal vertrekken, zulks op uitnoo- diging van de Harvard-Universi- teit, die hem den titel van doc tor honoris causa wil verleenen. Maar achter dit bezoek schuilt meer. Van Zeeland hoopt in Juni zijn onderzoek in de verschillen de landen van Europa geëindigd te hebben en in het bezit van de resultaten van dit onderzoek zou hij Roosevelt en de andere Ame- rikaansche staatslieden willen, ontmoeten, ten einde van hen een toezegging te krijgen tot deelneming aan de internationale conferentie, die Van Zeeland's werk moet bekronen. De verschillende berichten klinken nogal hoopvol en des te opmerkelijker is het dan ook, dat velen er met onverschilligheid kennis van nemen. Dat vindt zijn oorzaak in het feit, dat er in de laatste 15 jaren ontelbare economische conferenties zijn gehouden, die even zoovele mis lukkingen hebben opgeleverd. Sinds 15 jaren heeft men de wereld van alle mogelijke zijden verstandige en nuttige voorstel len ter verbetering van de col lectieve internationale samen werking gedaan. Sinds 15 jaren zijn al deze aanbevelingen in den wind ge slagen en practisch werd veelal juist het tegenovergestelde ge daan. De idee, de poging ter herha len, schijnt na deze ervaringen dan ook hopeloos. Waarom zou Van Zeeland meer kunnen berei ken dan zijn voorgangers, vraagt men zich af? Nu verschilt Van Zeeland's onderneming in veel van de vroeger ondernomen pogingen. Het zijn zakelijke verschillen en verschillen in de wijze, waarop men te werk gaat. Het eerste groote verschil is, dat de huidige actie ondernomen wordt in een tijd van economi sche opleving, terwijl de vroege re bijna zonder uitzondering in crisisperioden vielen. In tijden van hoogconjunctuur, wanneer er in het binnenland groote be drijvigheid heerscht en er groote behoefte aan alle mogelijke wa ren bestaat, sluiten de staten hun grenzen niet om den invoer van goederen te verhinderen. Zij wenschen juist het tegendeel, want een groote invoer ontlast in zoo'n geval de inheemsche in dustrie en werkt bovendien rem mend op de prijs-hausse. Even eens bestaat er dan geen gevaar meer, dat het land bij de ope- Het Prinselijk Paar te Soest en Baarn. De Prinses en de Prins zijn dezer dagen met uitbundige vreugde in de gemeenten Baarn en Soest door de bevolking ont vangen. Men had overal een smaakvolle en vroolijke versie ring aangebracht, en talrijke (eestelijkheden waren georgani- ning zijn grenzen met goedkoope buitenlandsche waren over stroomd wordt, want de concur- reerende buitenlandsche indu strieën, die ook weer een koop krachtige binnenlandsche markt van het noodige moeten voor zien, hebben er geen enkel voor deel meer bij, tegen te lage prij zen te exporteeren. Op zoo'n oogenblik hebben ta riefmuren dan ook geen doel. Zij verhinderen een invoer van goe deren, die in het geheel niet aan wezig is en waartegen men zich, zelfs al ware hij wel aanwezig, in het geheel niet zou willen be schermen. Vermoedelijk zou een afbraak der tariefmuren op het oogenblik op vele gebieden geen practische gevolgen hebben. De ophefing van het invoerrecht op staal en ijzer in Engeland en Ja pan heeft dit reeds bewezen. Er biedt zich hier dus een uitsteken de gelegenheid om de wereld zonder veel schokken haar nor male economische structuur te hergeven. Noodig daartoe ware intus- schen ook een opheffing van de valuta-moeilijkheden. En daar toe zou weer noodig zijn, dat de economisch zwakkere staten door middel van een internationale leening hun valuta kunnen sa- neeren. Dit is inderdaad zonder meer mogelijk. Noodig is slechts dat deze staten zekere vredes- garanties zouden geven. De we reld kan niet het risico loopen, dat men voor het geleende geld kanonnen laat gieten. Daarmede komt men dan van het economi sche op het politieke probleem. Dit zijn overigens vragen, die boven de eigenlijke opdracht van Van Zeeland uitgaan. Hij houdt zich hoofdzakelijk bezig met de staten van de monetaire over eenkomst van Washington en het z.g. Oslo-bloc, dus Engeland, de Vereenigde Staten, Frankrijk, Nederland, België en de Scandi navische landen. Hij zal in de eerste plaats onderzoeken, wat deze staten tot het herstel van den wereldhandel kunnen bij dragen. De economische toestand in deze staten begint langzamer hand voor een afbraak der ta riefmuren rijp te worden en dus schijnt de hoop op een positief resultaat van Van Zeeland's be moeiingen niet meer extravagant, zulks in het bijzonder, daar ook de methode, welke men dit keer toepast, meer belooft dan in vroegere gevallen. Van de vage methode der economische confe renties, welke de vertegenwoor digers van alle mogelijke staten algemeene richtlijnen liet ont werpen, is men tot de precissere methode van het Dawes-plan teruggekeerd. Slechts weinige, maar meer belangrijke staten vragen aan één expert een gedé- tailleerd plan te ontwerpen en eerst dit plan zal misschien de basis van een latere conferen tie of overeenkomst kunnen zijn. Men kan slechts hopen, dat Van Zeeland's poging gelukt. Zooals al gezegd, de tijd is er rijp voor. seerd, om de blijde inkomste van het Prinselijk Paar op passende wijze te vieren. Hartelijk toege juicht door de samengestroomde bevolking trouwens, ook zeer vele vreemdelingen waren geko men maakten de Prinses en de Prins door Baarn een dag later ook door Soest een rijtoer, waarbij Zij door verschillende Nu in den toestand in Spanje nog geen enkele verandering is gekomen, worden pogingen aangewend, de vrede te her stellen. Naar verluidt zou voor deze be middelingspogingen van beide zijden een geringe belangstelling bestaan. Laat niémand zich bemoeien met Den strijd, die ginder woedt, Laat niémand zich bemoeien met Een anders recht en goed Laat niémand zich bemoeien met De daden van geweld, D'r zijn er ginds al veel te veel Gesneuveld in het veld. Laat niémand zich bemoeien met Kanonnen en munitie, Met schepen en met vliegtuigen, En met Madrid's positie! Laat niémand zich bemoeien met De „Witten" of de „Rooden", Denkt niet slechts aan 't principe, maar. Denkt óók eens aande dooden Laat niémand zich bemoeien met Dien ganschen wreeden strijd, Die als een bloedig kenmerk is Van fel-bewogen tijd.. Maar.zoo het er om gaat als nü, De vrede te herstellen, Een middenweg te vinden, en Elkaar niet meer te kwellen Wanneer het er om gaat, als nü, Een oplossing te zoeken, Omdat de één noch d'ander meer Successen heeft te boeken Wanneer het er om gaat, daarginds. In 't zwaargetroffen land, De strijd niet te beslechten door Gewéld, maar door verstand Danja, bemoeien wij ons dan Er allemaal maar mee! Dan géén „non" interventie meer, Maar op voor een idee! Dan óp, in alle landen hier. En zit dan óók niet stil.. Geeft dan Uwwérkelijke hulp. Door waren.vredeswil vermoedelijk niet geheel on schuldig aan. In den Stillen Oceaan houdt Amerika zijn vloot-manoeuvres. Van die zijde schijnt het wel het meeste gevaar te duchten. En ook Canada, dat het tot nog toe niet noodig vond, er een eigen verdediging op na te houden, daar het de Britsche vloot sterk genoeg achtte, om ook voor de belangen van dit Dominion te waken, heeft nu een bewapenings-pro- gram opgesteld. Tevens zal men de kust aan de zijde van deii Stillen Oceaan aanzienlijk ver sterken. Het spreekt vanzelf, dat men in enkele jaren niet een volledige en voldoende verdedi ging kan opbouwen, maar het verdedigingssysteem, zooals men zich dat in Canada denkt, is hoofdzakelijk gericht tegen „spo radische aanvallen". Om nu naar de gebeurtenissen in Europa terug te keeren, kun nen wij voor de zooveelste maal vermelden, dat men weer eens een datum heeft vastgesteld, voor het. ingaan der controle in de Spaansche wateren. Ditmaal is het 19 April, dus al meer dan een maand later, dan officieel was vastgesteld. Dit be hoeft geen verwondering te wek ken, want wil men de controle ook maar eenigszins effectief doen zijn, dan is daar een heele regeling en administratie aan verbonden, terwijl men boven dien er voor zorgen moet, dat geen land zich te kort gedaan voelt in het benoemen van con troleurs enz. Maar toch, had men niet eerder in kunnen zien, dat al deze voorbereidende maatre gelen veel meer tijd dan een dag of tien zouden vorderen? In den aanvang is men wel wat al te hard van stapel geloopen en was men zoo blij met het behaalde succes op papier, dat men met de werkelijkheid niet al te veel re kening heeft gehouden. Nu heeft men den tijd gehad, al het voor en tegen te leeren kennen en staat men al meer sceptisch te genover deze controle in de Spaansche wateren. Intusschen gaat de strijd in Spanje onverminderd voort. Ib het buitenland en vooral, in En geland, doet men pogingen, om de vrede op het Iberisch Schier eiland te herstellen, maar in Spanje., vat men deze pogingen niet eens serieus op. Wel een teeken hoever men nog van het sluiten van vrede af is. Dr. Schacht heeft een bezoek aan Van Zee-- land te Brussel gebracht. Voor dit bezoek bestond groote be langstelling, maar als men eens ziet, wat het resultaat van dit bezoek was, hoe de landen in economisch opzicht totaal niets dichter bij elkaar gekomen zijp, dan zou men bijna geneigd zijn te zeggen, jammer van de reis kosten, en van de tijd van minis ter Schacht. Want hoogst waar schijnlijk heeft Van Zeeland meer voordeel van dit bezoek ge had, dan Duitschland. De Belgi sche eerste minister zou immers een enquete instellen naar de mogelijkheden om tot een nau were internationale economische samenwerking te komen en al licht heeft dr. Schacht hierover de meening van Duitschland te kennen gegeven. D« Italiaanacha autorennen Nivolarl ystoagaLukU Wat et vau de» wagen overbleef» In den Amerikaanschen Btakingsbeweging spelen ook vrouwen een vooraanstaande rol. Hoe in Columbus ïOhlol een vrouw door politieagenten In verzekerde bewaring werd gesteld. De Nederlandsche handels autoriteiten werden toegespro ken, naar een zanghuide luister den en nog andere oiijken van vreugde over Hun terugkomst aanvaardden. Is ambulancedienst vreemde krijgsdienst? In een der noordelijke plaat sen van ons land heeft sich een eigenaardig voorval voorgedaan: een jonge arts uit die gemeente was niet op de kiezerslijst ver meld, daar hij volgens de opvat ting van den burgemeester zijn Nederlanderschap had verloren, door het treden in vreemden krijgsdienst. De jongeman was n.1. door het comité „Hulp aan Spanje" als lid der Hollandsehe ambulance uitgezonden om in Spanje werkzaam te zijn. Op het verzoek van zijn vader, nog op de kiezerslijst een wijziging aan te brengen werd door den burge meester en wethouders afwijzend beschikt. Toen wendde de vader van den arts zich tot den kan tonrechter, die het niet met den burgemeester eens bleek te zijn, en die van oordeel was, dat de jongeman geenszins zijn Neder landerschap kan verliezen, daar hij werd uitgezonden door en in dienst van bovengenoemd comité, terwijl hij geen enkele vergoe ding in welken vorm ook van de Spaansche regeering ontvangt. Op grond hiervan verzocht de kantonrechter de kiezerlij st als nog te wijzigen en den betrokken arts daarop te plaatsen. in den allerlaatsten tfjd wel eenige verbetering vertoont op economisch gebied, doch dat het onomstootelijk vaststaat, dat al-, geheel herstel slechts bereikt kan worden, indien een verruiming van den internationalen handel plaats heeft. Alleen vrijer han delsverkeer kan de werkloosheid en de crisis opheffen. Alleen bonafide schepen word engeconvoyeerd in Spanje Dat dit geen holle phrase is, heeft het Nederlandsche stoom schip Sarkani ondervonden! Dit schip, dat als smokkelschip be kend staat, wilde ongeconvo- yeerd door de Straat van Gibral tar gaan. Het werd echter door een Spaansch oorlogsschip aan gehouden en naar Ceuta overge- bracht. Daar de Nederlandsche oorlogsschepen slechts convoy verleenen aan schepen, waarvan de lading met zekerheid geen contrabande bevat, en waar geen vrijwilligers aan boord zijn, heeft de commandant van Hr. Ms. Java zich niet tegen de aanhou ding verzet, van dit verdachte schip. missie in Argentinië. De handelsmissie, welke nu reeds sinds eenigen tijd in Zuid- Amerika vertoeft, en die daar achtereenvolgens verschillende staten en steden heeft bezocht, verblijft op het oogenblik in Ar gentinië. Een der laatste berich ten vermeldt, dat de missie niet alleen alle moeite doet, de onder handelingen tusschen de missie en de Argentijnsche technische commissie over het bevorderen van den invoer van Nederland sche producten in Argentinië, doch dat zij ook ander practisch werk verricht. Zoo hebben de verschillende leden der missie kort geleden een bezoek gebracht aan de Nederlandsche boeren kol onie nabij het stadje Tres Ar- royès, waar ongeveer 250 Neder landsche kolonisten wonen. Bij den overvloed van vruchtbaar land in die streken werd er ge wezen op het feit, dat er aldaar een goede mogelijkheid bestaat voor Hollandsehe boeren, om te koloniseeren. De thans daar aan wezige boeren hebben hun grond gepacht; zij zouden gaarne eige naars van den grond worden, doch dat gaat met groote moei lijkheden gepaard, daar zij thans geen kapitaal hebben om grond te koopen, en daar de eigenaars niet op lange afbetaling willen verkoopen. Daarom hopen de Nederlanders daar steeds op toe voer van kapitaal uit Holland, waardoor er bij Tres Arroyos een blijvende Nederlandsche kolonie zou kunnen ontstaan. Jaardag van de Rotterdam- sche Kamer van Koophan del. De Rotterdamsche Kamer van Koophandel heeft dezer dagen haar jubileum gevierd met een buitengewone vergadering, waar Z.K.H. Prins Bernard bij aanwe zig was, alsmede verschillende ministers en andere hoogge plaatste personen, en vele ande ren. Minister-president Colijn heeft hier een rede gehouden, welke handelde over het onder werp „Wisselingen in het We reldverkeer". Spr. zeide zijn toe spraak o.a., dat de toestand Hoe jeugdige artisten hun loop baan aanvangen. Uit Amerika. Laten we ditmaal eens begin nen, eenige gebeurtenissen uit Amerika te bespreken, om daar na op de toestand van Europa te komen. In de eerste plaats dan, heeft het wel eenige verwondering ge wekt, dat de „auto-koning" Ford, na zijn heftige critiek op de vak bonden, deze toch erkend heeft. Uit verklaringen, welke Henry Ford aan de „Daily Telegraph" deed, bleek wel, dat hij lang niet sympathiek tegenover de vak bonden staat, maar de bittere noodzaak zal hem wel gedwon gen hebben tot erkenning hier van. Overigens kan men vrijwel geen blad opslaan, zonder het een of ander bericht betref fende een staking in de Ver eenigde Staten. Het slappe op treden der regeering, toen de ar beiders de fabrieken der General Motors indertijd bezetten, is hier

Soester Courant | 1937 | | pagina 4