Tandheelkundig Instituut Dentoform Hef overlijden van den Burgemeester. KRAKELINGEN. Soest RUST ZACHT. BiMtengewonevergadering van de Gemeente-Raad. Overweldigende belangstelling bij de begrafenis. Hare Majesteit de Koningin en 't Prinselijk Paar sturen betuigingen van deelneming. Wel niemand zal gedacht hebben, dat de feestvreugde betoosd bij de ontvangst van 't Prinselijk Paar in ons dorp zoo spoedig in algemecne droefheid zou verkejren. De burgemeester, reeds lang lijdende aan hartverzwakking, leek in de dagen voor het feest weer geheel genezen. Daags voor den.intocht reed hij in 'n open rijtuig de gcheele route nog af in gezelschap ,van wethouder Gasille. Ook op de blijde dag zelf leek de burge meester volkomen in orde. Na het ui-spreken van zijn rede deed zich echter een aanval van hartzwakte voor en was 't hem niet mogelijk aan de verdere plechtigheden deel te nemen. Aanvankelijk scheen het, dat de verzwak king niet van ernstigen aard was. Zaterdag trad echter een verslechtering m van den toe stand in en raakte Mr. Deketh buiten be wustzijn. Uit dezen toestand is Burgemeester Deketh niet meer ontwaakt- In den vroegen morgen van Dinsdag 20 April ongeveer half drie is hij overleden. Geheel het dorp was in diepe rouw ge dompeld. De versiering was Maandag reeds op verzoek van Inspecteur Schreuder afge broken en de vele vlaggen die Donderdag nog 200 .vroolijk wapperden, werden nu half stok .weder uitgehangen. SPOEDVERGADERING VAN DE GEMEENTERAAD- Dinsdagmiddag ie 4 uur kwam de ge meenteraad in spoedvergadering bijeen. Al- ïeen ae heeren Van Klooster en Helmes ont braken. De raadszaal was op eenvoudige wijze in trouw gezet. De gordijnen waren neergelaten fcn de lampen waren met rouw omfloerst. Deze vergadering werd tevens bijgewoond Üoor den gemeentesecretaris, den geir.ecn- te-ontvanger, den inspecteur en Dr. Rupert, gem.-arts, en tevens door 't personeel van ÜO volgende af deeling en der gemeente: de sec er larie, openbare werken, keuringsdienst, het gasbedrijf en de gemeente politie- REDE WETHOUDER GASILLE. De loco-burgemeester srr,i\- r'e volgende rede uit: .Mijne Heeren, Ik heb Uwen raad in ecne uui.engewone vergadering bijeengeroepen om U officieel in kennis te stellen dat Uw Voorzitter en Bur gemeester dezer gemeente, Mr. Go vort Deketh 'Óp heden den 20sten April 1937 des voormid- flags ten 2.30 uur te zijnen huize is overleden- Geboren te Weltevreden in Ned. O.ost-Indië den 5den Februari 1876 is Z.E-A- thans 61 jaar oud- Zijn opleiding tot doctor in de rechten ontving hij aan de Universiteit te Leiden, ai- waar hij promoveerde in 1901- Gehuwd op 4 September 1902 met I. A. Putman Cramer, vertrokkken de jonggehuw den nog in hetzelfde jaar naar Indië, waar Z.E.A. zijn levenstaak aanving bij de rech terlijke macht. Na een uitnemende loopbaan de laatste zes jaren vervulde de Burgemeester de aan zienlijke functie van lid van den Raad van Justitie in Ned Indië keerde hij in April 1925 in het vaderland terug. Bij Koninklijk besluit van 4 Februari 1926 werd hij benoemd tot Burgemeester der ge meente Soest, terwijl hij in 1932 werd her benoemd. Wij zijn, mijne heeren, hier in allen een voud samen gekomen om den man te ge denken, die gedurende ruim e]f jaren als Burgemeester dezer gemeente heeft gefun geerd. De gcheele burgerij is door het afster ven van haren burgemeester in diepen rouw, en wij allen wenschea daarbij getuigenis af te leggen van onze oprechte deelneming. Ik brengt U in herinnering, dat de Burgemeester tijdens de uitoefening van zijn waardigheid bij de blijde verwelkoming van I-Jare Ko- n'mcujke Hoogheid Prinses Juliana met haren gemaal Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Bernhard op 15 April j.J. ter gelegenheid van Hunne vestiging ten Paleize Soestdijk, plot seling onwel is geworden, waarvan de gevol gen mede geleid hebben tot zijn onverwacht overlijden. Het is alsof hij met het zwaard in de hand zijn Burgemees.ersambt vanaf dat ©ogenblik heeft ir.onen neerleggen. Deze bij komende omstandigheid verbonden aan dat overlijden, stemt allen des te meer tot diepe droefheid. Ons overgevende aan Gods Wil en berus tende irf het droevig feit, moge ik van deze plaats de Hooggeachte Burgemeester Mr. G. Deketh met dankbare gevoelens herdenken, als ik U verklaar, dat zijn gemeente hem tij dens zijn ambtsvervulling dierbaar was. Trots de vele moeilijkheden als gevolg van den snellen groei der gemeente en de verslechte ring der economische toestand in het alge meen, wist hij onze gemeente^ Ondanks hare minder gunstige financieele positie der laat:te jaren, in belangrijke mate vooruit te bren gen en in de algemeene belangstelling te doen winnen. Immers sedert zijn installatie als Burgemeester op 19 Februari 1926 hebben wij onder zijn leiding, naast zeer vele andere ivoor de ontwikkeling der gemeente nood zakelijke maatregelen als o-a. uitbreiding van het wegennet en bescherming van het na tuurschoon, -zien tot stand komen het Ge meentelijk Gasdistributiebedrijf, de Centrale Slachtplaats, de Waterleiding-Concessie, de S'i.-hting Soester Natuurbad ea het plan van uitbreiding dezer gemeente. Naast deze woorden aan den overledene gewijd, gaan onze gedachten ook uit naar zijn achtergelaten gezin. Slechts eenige jaren geleden waren wij getuige van den droeven uittocht van wijlen Mevrouw Deketh-Putman Cramer, echtgenoote van den Burgemeester en moeder van hunne zoo dierbare kinderen- Thans staan deze kinderen met diepe ont roering in het hart andermaal gereed om thans over te gaan tot de uitvaart van hun onvergetelijken vader. Het leed hen getroffen stemt ons allen tot innige deelneming. Mijne Heeren! Toen ons de droeve tijding van het over lijden van onzen Burgemeester bereikte heb ben wij onmiddelijk maatregelen getroffen, dat deze droeve tijding door het luiden der klokken aan de ingezetenen werd kenbaar gemaakt, terwijl aan de familie namens de gemeente bewijzen van deelneming werden be toond. Thans stelt het College van Burgemeester en Wethouders Uwen Raad voor het volgende schrijven tot de familie van wijlen den Bur gemeester te richten: „De Raad der gemeente Soest in buiten gewone zitting op heden bijeen ter herden king van het droevig overlijden van zijnen Voorzitter en Burgemeester dezer gemeente, geeft hierbjj uiting van oprecht medeleven in bet leed, dat Uwe familie heeft getroffen en spreekt de hoop uit, dat Uwe familie" ge sterkt moge worden in deze voor U zoo bij zondere beproeving". Wij verzoeken U tenslotte goed te keuren, dat tot afscheid van Uwen Voorzitter en als bewijs van hartelijke deelneming in diens overlijden een krans gelegd wordt op zijn laatste rustplaats. Het zij mij vergund te eindigen met de bede: „Heer, Uw wil geschiede". Dat de overledene ruste in vrede. j DE BEGRAFENIS. Voor de laatste maal is dan onze burge meester Deketh door de straten van z'n ge liefd Soest getrokken- Juist nu de tijd wat opleefde is hij heen gegaan strijdende voor de belangen van z'n gemeente, zooals hij dit gedurende elf jaar met ijver en plichtsbetrachting gedaan heeft* Nadat onder groote deelneming van de bevolking de stoet van 't sterfhuis vertrok, trok men via de Waldeck Piemontlaan en Prins Bernhardlaan naar 't Raadhuis- Hier voegden zich de beide wethouders, de gemeentesecretaris, de gemeente ontvan ger, de inspecteur van politie en alle hoof den der verschillende afdeelingen ter sec" retarie, bij de stoet. De rouwstoet was samengesteld uti; de lijkauto, een auto met bloemen en een zeer groot aantal volgauto's- De geheele route werd stapvoets afgelegd» Langs de Steenhofstraat stonden opge steld de kinderen der katholieke scholen met 't onderwijzend personeel* Bij aankomst op de begraafplaats waren reeds een zeer groot aantal personen aanwe zig waaronder zeer vele AUTORITEITEN. We merkten o-a. op: Jhr. v. Harinsma toe Slooten, kamerheer van H. M. de Koningin; Jhr. J. A. de Jonge v- Zwijnsberge, intendant van het Paleis Soestdijk; Jhr. v. Rheenen, burgemeester van Baarn; Jhr. Mr. v. Holten tot Egten, burg. van Zeist; Jhr. P. P. de Beaufort, burgem. van Driebergen en oud-burgem. van Soest; Baron van Ittersma, Inspecteur der directe belastingen; Jhr. Roëll, dir. Sanatorium „Zon negloren"; Dr. Joh. Schreuer, Secretaris van de Kamer van Koophandel te Amersfoort; J. P. Beukes, wethouder van Zeist; J. J. de Koning, oud-wethouder van Soest; Ds- De Waal, em. predikant van Loosdrecht; Ds. v. Schaick met de kerkeraad van de Ned. Duitsch Plerv. Kerk; Ad. der Cock, voor zitter van de Raad van Arbeid; Mevr. Land weer de bisser, oud-raadslid,voorzitster van de Christ- Ned. Vrouwenbond; Majoor Sar en Majoor v. Koffert, namens de Lucht- vaartafdeeling en verder een groot aantal vooraanstaande persoonlijkheden uit Soest en omgeving alsmede afgevaardigden van tal rijke vereenigingen. In de aula stelde de droeve stoet zich op. Hier voegden zich vele autoriteiten, ge meenteraadsleden, de gemeente-ambtenaren, de Vrijwillige Brandweer en de gemeente politie aan de familieleden toe- Nadat de kist in 't graf was neergelaten en de meer dan dertig bloemstukken, waaronder de met oranjelinten versierde kransen van H. M. de Koningin en 't Prinselijk Paar, ge rangschikt waren, nam de loco-burgemeester, weth. Gasille het woord. REDE WETHOUDER GASILLE- Deze sprak als volgt: Burgemeester Deketh, acht dagen geleden is U als een dapper strijder gevallen op het veld van eer. Evenals Uw geheele gemeente verheugde U zich op de blijde intocht van H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard. Uw liefste wensch was het jonge Koninklijke Paar als Burgemeester der ge meente te mogen toespreken, om aan Hen de liefde en verknochtheid van alle inwoners van Soest aan ons Vorstenhuis tot uitdruk king te brengen. Dat wsroo.e voorrecht is U nog geschonken, maar de inspanning had te veel v«ui Uwe krachten gcëischt, in verband met Uwen reeds geschokten gezondheidstoe stand. Thans staan wij hier allen aan Uw graf, om afscheid te nemen van onzen Bur gemees'er, die ruim 11 jaren in ons midden was, aLs Hoofd der Gemeente. U had een goed en grootmoedig hart. U behoorde tot die menschen, die ver- meenen alles door goedheid te kunnen ver krijgen en regelen Niet vele menschen zijn evenzoo- Velen hebben U niet begrepen, waardoor U menige teleurstelling in Uw leven als Burgemeester hebt ondervonden- U liet zich echter niet afschrikken, Uw hart was licht geneigd tot vergeven. Al moge Uw arbeid dan dikwijls zwaar zijn geweest, het valt niet te ontkennen, dat niettemin Uw werken aan de belangen van de gemeente U in vele gevallen voldoening zal hebben geschonken- Op een andere plaats heb ik reeds met dankbare gevoelens over Uw werk gesproken, zoodat ik thans wil volstaan met U te verzekeren, dat de ge meente Soest U in lengte van dagen zal blijven eeren- Voor ai Uwe ambtenaren en verdere ge ëmployeerden was U als eea trouwe, zorg zame Vader- Hun welzijn was U een groo te zorgHiervoor zijn zij U, in hun verdere leven zeer dankbaar- Ook thans gaan onze gedachten uit naar Uw achtergelaten gezin en betuig ik nog maals, namens de inwoners dezer gemeente aan Uwe kinderen en Uwe familie mijne op rechte deelneming- Dat God hun moge ster ken in het leed- Het is mij bekend, dat U meermalen verzocht, aan Uw graf niet te spreken, maar namens de gemeente, die door U gedurende elf jaren werd bestuurd, sprak ik enkele woorden tot afscheid- Ook Uwe familie heeft mij verzocht kort te willen zijn- Ik eindig met de bede; God moge U genadig zijn- Burgemeester, rust zacht I tra!« Luchtbeschermingsdienst te -'Graven. hage en deze beval als spreker aan den heer A- van Batenburg, commissaris van Po litie te Renkum- De heer Van Batenburg heeft zich hier voor beschikbaar gesteld en zal spreken over de luchtbescherming en zijn lezing toelichten met lantaarnplaatjes- Het spreekt vanzelf, dat dit onderwerp veel belangstelling zal trekken, temeer daar het noodzakelijk is te komen tot het oprich ten van een plaatselijke vereeniging. Deze oprcihting kan niet alleen uitgaan van de E.H.B.O. De luchtbescherming is een stelsel van zuiver lijdelijke maatregelen, wel ke én door de burgerij zelf én op grond van de luchtbeschermingswet, door de over heid moeten worden genomen, om de kans op luchtaanvallen te verminderen (preven tieve maatregelen) en de gevolgen van deze aanvallen zooveel mogelijk te beperken (cu ratieve, menschlievende maatregelen). Het aandeel van de bevolking in deze maategelen bestaat gedreeltelijk uit het tref fen van voorzieningen in eigen huis (opge ruimde zolders, inrichten van kelders, tegen gaan van lichtuitstraling naar buiten) en voor een gedeelte voor het ordelijk gedrag in het openbaar. De taak der overheid bestaat in het geven van juiste richtlijnen aan de bevolking en het organiseeren van een plaatselijken lucht beschermingsdienst. Hiertoe dienen mede te werken: de doktoren, apothekers, scheikun digen, politie, E-H.B.O., brandweer, gem. reinigingsuienst, openbare werken enz. enz. Een der voornaamste taken van de over heid is de burgerij bekend te maken met den aard van het gevaar uit de lucht en met cle eenvoudige beschermingsmaa.regelen h er tegen. Deze voorlichting kan met alle ten dienste staande mi ldelen geschieden, voor namelijk door de pers. Het is daarom toe te juichen, dat de Vervolgens sprak mr- G. de Graag, vriend E.H.B.O. die altijd paraat is, een onderwerp en studiegenoot van de overledene. J 1 x -heeft gekozen, dat mogelijk de stoot kan I11 sobere woorden schilderde hij de over- 0 J 1 geven tot het oprichten van een plaatselijke ledene als een trouw en blijmoedig vriend, b 1 J .1 T jafdeelmg. We komen hier nog nader op die zich in Nederlandsch Indie een ruime 0 plaats veroverd heeft in de harten van hen die met hem in aanraking kwamen- Tot de familieleden richtte spreker woor den van troost en sprak de hoop uit dat terug. De gewoonte is, dat de E.H.B.O—avond het nuttige met het aangename vereenigt. Na de lezing van den heer Van Batenburg zij in hun leven steeds 't voorbeeld van hun zal kwartiertje gepauzeerd worden en ouders voor oogen zoeden houden. .daarna zal opgevoerd worden het aardige Namens de Kamer van Koophandel sprab toneelstukje: „Dolle Dries", de heer v- Oss woorden van deelneming] Als we verklappen dat hieraan o-m. mee" tot de familie. werken Mej. Veenendaal en de heeren De Tot slot sprak Ds- Groeneveld de lijk- j Graaf, Hendriks en Van de Wal, is verdere rede uit- Spreker richtte zich tot de familieaanbeveling ovemodig en belooft deze avond en wees er op hoe voor de vele omstan ders de burgemeester begraven werd, maar voor 't overblijvend gezin was 't de vader die ten grave daalde- Spreker beschreef hierna de burgemees ter als een liefdevol en diep godsdienstige vader die een groote ruimte open laat in t' hart van zijn kinderen- Hij eindigde zijn ontroerende lijkrede met het uitspreken van het „Onze Vader'". Namens de familie dankte hierna de heer Joh. Deketh, oudste zoon van den overledene, allereerst H. M. de Koningin, die zich had doen vertegenwoordigen en voor de fraaie krans, het Prniselijk Paar voor de eveneens fraaie bloemen en het condolatie-telegram alsmede de zeer talrijke autoriteiten de spre kers en de vele aanwezigen voor de betoonde belangstelling. Nadat velen nog van de gelegenheid ge bruik hadden gemaakt om bloemen op 't gnaf te strooien, verlieten de vele aanwezigen de laatste rustplaats van de zoo plotseling verscheiden burgemeester. een succes te worden. Nader kan worden gemeld, dat de avond welke aanvangkelijk was gesteld op Maandag 26 April, is uitgesteld. Vermoedelijk zal deze nu gehouden wor den op 10 Mei a.s. Zoodra de avond defini tief is vastgesteld, zal hiervan per advertentie melding worden gemaakt- Men gelieve hiervan goede nota te nemen- SOESTER El EK VEILING. Op de Woensdag 21 April gehouden eier- veiling, noteerden we de volgende prijzen. Groote kippeneieren per 100 f 2.90, Kleine kippeneieren per 100 f 2.55, Eendeneieren per 100 f 2.55. De totaal omzet bedroeg ruim 10.000 eieren. DE VERBOUWING VAN HET PALEIS SOESTDIJK. De architecten Ir. de - Bie Leuveling Tjeenk en Ir. v. d. Steur hebben in overleg met den adviseur Goudswaard, de uitvoernig van de warmte-technische en sanitaire in stallatie van den door het Prinselijk Paar bewoonden vleugel van het Paleis Soestdijk opgedragen aan de N.V. Huygen en Wessel te Amersfoort. LUSTRUM V.A.V. „SOESTERBERG"- Door de Voetbal- en Athletiekvereeniging „Soesterberg", zal in verband met haar 15-jarig bestaan, op Zaterdag 1 Mei a.s. des namiddags van 3.305.30 uur in een der zalen van Hotel ,,'t Zwaantje", receptie hou den, terwijl dezelfde avond in Hotel „Huis ten Halve", een feestavond gegeven wordt. Alsdan zal een revue worden, opgevoerd. R.K. JEUGDORKEST, SOESTERBERG. De meer dan goede prestaties van dit jonge gezelschap zijn oorzaak, dat het werd uitgenoodigd op Woensdag 28 April a.s, een uitvoering te geven voor de R.K. Vrou wenver eeniging te Baarn. Ongetwijfeld een eer voor de jeugdige artisten en hun leider, de heer G. Rooda. 1 E. H- B. O- Lezing over de Luchtbeschermingsdienst. De E.H.B.O. houdt binnenkort in hotel Eemland haar jaarlijksche propaganda-feest- avond- Zij heeft gemeend er goed aan te doen een zoo buitengewoon actueel onder werp als de luchtbescherming te laten be handelen door een deskundige op dit ge bied- De E.H.B.O. .wendde zich tot de Cen- Zomertijd. Als binnen enkele dagen het zonnetje de donkere wolken der laatste dagen zal hebben verdreven, dan weten we, dat de zomertijd is begonnen- Een tijd, welke nog wel eenige kuren zal vertoonen, maar desnelte- genstaande weten we, dat het zomertijd Is en dat dit tot diep in September zoo blij ven z al, omdat de normaliteit van dit seizoen zon, licht en leven beteekent. Elk uurtje zon dat we thans nog oogstten na onze dag taak, rekenen we dubbel door onze sterk verhoogde waardeering. Daarom zien we ook zoo verlangend uit naar de staatsrechterlijke erkenning van wat de natuur ons wrochtte, d.i. naar het begin van den officieelen zo mertijd. Die ving in Belgic en Frankrijk op 4 April aan en in Groot-Brittannië j.1. Maandag. Bij ons echter wordt de klok op zomer uur gesteld, wanneer we minder dan een maand van den langsien dag verwijderd zjn, op 22 Mei n.1. Dan hebben we Paschen gehad en Hemelvaart en Pinksteren. Een mooi deel van den zomer is dan reeds voor bij, dat deel n.]v waarin het nieuwe leven is ontloken en tot wasdom groeide. Wij proclameeren den zomer pas, als we ons aan dit jaargetijde henben gewend en aangepast. Wij worden verrast met cen uur méér zon, als die haar hoogste hoogte heeft bereikt en we puffendden avond ver beiden met zijn vcrfrisschende koelte- Er zijn bezwaren aan den zomertijd ver bonden: bezwaren welke vooral de vee boeren treffen. Ik weet niet precies hoe zwaar deze bezwaren moeten wegen en spreek me dan ook niet uit vóór of tegen zomertijd. Ik spreek me alleen uit tegen dar halfslachtige in de huidige practijk, waardoor de bezwaren slechts voor een uiterst klein deelof in het geheel niet, worden onder vangen en zoo goed als al!e voordeelen ver loren gaan. Is het instellen van een officieelen zo mertijd noodig of gewenscht, laten we hem dan ook zoo tijdig doen ingaan, dat we on geveer aansluiting hebben met den zomertijd in België, Frankrijk en Engeland. We winnen aldus mede een uur aan zon en licht in den vóorzomer, d.i. dan, wanneer we de zon het meest waardeeren. Wij, rijke Nederlanders. In het buitenland genieten wij, Neder landers, een faam van rijkdom- Wij zelf lachen om zoo iets- We weten maar al te goed, niet waar, voor welke zorgen we zit ten- We hebben ons half millioen werkloo- zen en degenen, die nog arbeid hebben, ge nieten een loon, dat te weinig is om er van Met het grootsche Welkomstfeest Is d« dood des Burgemeester», Voor de Soesters toch geweest 1 Wat een schrille tegenstelling, Met de Komst van "t Prinsenpaar. Wapperende feest-banieren, Hangen nu droefgeestig naar! Wat een schrille tegenstelling, Met wat Soest spontaan genoot* Want zelfs bij de Blijde Intocht, Waarde in het rond de dood! Met heel groote plichtsbetrachting. Stond Hij tot het laatst op post- Maar helaas, die krachtsinspanning, Heeft het leven Hem gekost. Halfstok hangen nu de vlaggen, Na het feest hult Soest in rouw- Want de Burgemeester werd toch: Slachtoffer van groot en trouw l Halfstok hangen nu de vlaggen, Na het feest, dat vreugde gaf, Onze trouwe Burgemeester, Daalt in "t killekille graf. Wat een schrille tegenstelling, Heeft de wreede dood gebracht. Plichtsgetrouwe Burgemeester, Rust in Vrede Rust.Rust Zacht. E. v. E. te leven en net iets te veel om er aan tal sterven- Zóó beschouwen we onze positie- Onzci vakbonden sturen telegrammen aan de re geering, als het brood 'n cent opslaat- Onze menschen kunnen dat niet meer lijden, ze staan aan den rand van de ondervoeding- We méénen het, als we zulke dingen zeggen. En het is ontwijfelbaar waar, dat én de meeste arbeiders én alle werkloozen een hoop dingen moeten missen, welke eigenlijk noodig zijn voor een menschwaardig bestaan- Dat is een feit- Toch beklagen we elkaar wel eens té veel en beloopen we aldus het gevaar, daf we ons suggereeren, de meest beklagensi. waardige menschen ter wereld, althans van het geciviliseerde deel daarvan te zijn- En dat is niet zoo- Als we onze positie aan het afwegen zijn, moeten we niet alleen letten op datgencj wat wij nog te kort komen, maar evenzeer; op alles, wat anderen bij ons, Nederlaag ders, ten achter staan- Dat de massa hier nog wel eenige koop* reserve heeft, werd ook nog bewezen doot; het Nederlandsche bezoek aan de België— Nederland-wedstrijd in Antwerpen; 20-000 Ne-* derlanders voelden zich genoegzaam geani meerd en mede gesitueerd om voor de aan schouwing van deze partij voetbal de gren» over te trekken- Zeg nu, dat ze zulks ge middeld een tientje per persoon heeft ge kost, dan komt men tot een totaal van 3 millioen Belgische francs, welke door Neder landers werden besteed om elf voetballende landgenooten in den vreemde achter het brui ne monster te zien aandraven- s Over zóó iets moeten de Belgen wel paf staan- Onze faam hebben we weer hoogj gehouden! Rijvaardigheid en rij.waardigheid Het aantal veikecrsongelukken blijft legio. De een meent, dat verkeerszondaren zwaar* der gestraft moesten, d^ ander dat de eischenj van rijvaardigheid hoog er behoorden te wor« den gesteld, alvorens een bewijs van dezd' vaardigheid werd afgegeven Zelf geloof ik, dat beide middelen zullen falen, wanneer da rij waardigheid let op: met een w niet wordt verhoogd, d.i. het besef van de weg* gebruikers in hei algemeen en van de motors bestuurders in het bijzonder, dat al hun doen! en laten op den weg getoetst behoort to wezen aan een ernstig besef van verant-* woordelijkheidsgevoel. Een bekwaam auto* mobilist zonder verantwoordelijkheidsbesef is' gevaarlijker op den weg dan een onkundige! chauffeur, die er wezenlijk op uit is om oni gelukken te vermijden. Deze laatste zal zó® rijden dat hij niets riskeert. 1 De Eijkskeuiingsdeskundige A. Vijg e boon* omschreef deze gedachte in een artikeltje, dat ik in de Vlissingsche Courant vond ver* meld. Het is ontstellend, zoo zegt hij, te en aren, hoezeer vele autobestuurders door domheid en gemis aan verantwoordelijkheidsbesef! voortdurend de veiligheid bedreigen van hen, die zich op den weg bevinden. Er is veilig verkeer te bereiken als dd bestuurder van den auto zijn verstand stelt in dienst van het verkeer. Met rijvaardigheid! alleen is dat resultaat niet te bereiken. Ver^ antwoordelijkheidsgevoel en intelligentie zijn onmisbaar voor ieder die deelneemt aan het bruisende moderne verkeer, met al zijn ver^ rassingen en lastige complicaties. Domheid en nalatigheid leiden tot catastrofes en voe* ren den onvolwaardiger! automobilist naar d« plaats waar men liever niet komt. Vredehofstr. 9 - Soest. SPREEKUUR MAANDAG-S van 9—12 UURj VULLINGEN vanaf f 2-d GEHEELE GEBITTEN, f 30.-» ALLES INBEGREPEN.-

Soester Courant | 1937 | | pagina 5