FANTASIE EN IMPRIME WEEFSEL VIEREN HOOGTIJ Twee duizend jaar oude zijde. ft S 5 ft X^xxxftx STP 204® ZELFGEMAAKTE TASSCHEN. ONS PATRONEN HOEKJE. *W>\V Goede raad voor de lezeressen waarmee zij hun voordeel kunnen doen. Dit korte stukje moet u beslist niet over slaan, want wat hier wordt gezegd is zeer belangrijk voor u. U wilt immers graag een voordeeltje, een buitenkansje hebben? Welnu, als u dit leest en doet wer er in gezegd wordt, zult u die voordeeltjes en buitenknasjes kunnen hebben. Het is een voudig genoeg. "U behoeft slechts het Voor jaarsmodeblad, met zijn prachtige model len, met zijn fraaie handwerken, met zijn nieuwigheden, dat moet u doen. En als u werkelijk van plan bent het Voorjaarsmo deblad aan te vragen, doe dit dan direct, want straks bent u het misschien verge ten en mist u als de voordeeltjes. Schrijf nu dus aan de Redactrice Damesrubriek, Nieuwe Havenstraat 58, Den Haag en sluit een dubebltje aan postzegels bij. Of gireer deze tien cents op postrekening 62626 van den Modedienst te Den Haag. Het Voor- laarsmodeblad wordt u dan omgaand toe gezonden en u zultjyast versteld staanj Voorkomen van ongelukken door benzinegebruik.-> De vele ongelukken, die ondanks alle voorzorgsmaatregelen door het gebruik van benzine voorkomen, vestigen den indruk, dat men het gevaar hieraan verbonden niet genoeg realiseert. Iedere huisvrouw weet, dat benzine ont vlambaar is en zij dit nimmer in de nabij heid van een open vuur moet gebruiken. Zij zal zelfs de kachelkleppen volkomen af sluiten en is dan van meening, voldoende voorzorgsmaatregelen genomen te hebben, hetgeen echter geenszins waar is. Benzine heeft de eigenschap uiterst vlug te verdampen en deze verdamping gaa't des te sneller, naarmate ze zich over een groo- tere ruimte kan verspreiden. De huisvrouw gebruikt voor het wasschen van kleine voorwepen met benzine meestal een kom ol teiltje, waarin zij de stukje® gemakke lijk in wasschen kan. Zelfs wanneer dit wasschen vlug geschiedt, heeft de benzine ruimschoots gelegenheid om te verdam pen en hierin schuilt juist het groote ge vaar. De verdampte benzine mengt zich als HET BESTELLEN VAN PATRONEN Patronen van in deze rubriek voorko mende genummerde modellen zign op aan vraag te verkrijgen bjj „Het Practisch Mo deblad" Postbus 36, Den Haag, Postreke ning 203203. De prijs der patronen bedraagt, indien niet anders staat aangegeven, 0:58 Betaling steeds vooruit, in postzegels, per giro of per postwissel. Een expeditie, bestaande uit Engelsoèien, Amerikanen en Chineezen heeft in de woestijn Gobi bij de opgravingen verschil lende zijden weefsels gevonden. Weefsel» en kleuren waren zóó goed gebleven, dat men ze voor nieuwe stoffen had kunnen houden. De Chineezen noemden de plaats, waar deze vondsten gedaan werden, „het Chineesche Paradijs" en -beweren, dat een maal de wieg van hun ras hier heeft ge staan. Het mag zeker wel als een zeer inter- ressante bijzonderheid genoemd worden, dat de tegenwoordige Chineesche zijden weefsels zich weinig onderscheiden met die van twintig eeuwen geleden. Zulks al leen na vluchtige beschouwing, want de moderne Chineesche weverijen vervaardi gen niet meer de soliede kwaliteiten van eeuwen terug. Tegen slechte spijsvertering is het eten van twee appels vóór men naar bed gaat een probaat middel. Verder zijn geweekte pruimen eveneens uitstekend ,men neemt er 6 tot 8, wasch deze en zet ze 24 uren te weeken in een glas water. Het laatste drinkt men op de nuchtere maag en eet daarna de pruimen. Ook vijgen, op deze wijze geweekt zijn uitstekend, terwijl een glas warme kamillen thee met melk sui ker gezoet de spijsvertering zeer gunstig beïnvloedt. Om een vreemd voorwerp uit het oog te verwijderen moet men het gesloten ooglid in de richting van de neus wrijven of het bovenste ooglid omklappen en het soms met het bloot oog nagenoeg onzichtbare voorwerp met een lapje mul op de punt van een zakdoek verwijderen. Bij lichte verkoudheid is het gorgelen met een zwakke zoutoplossing zeer aan te bevelen, liefst alle uren. Indien men eea verkoudheid voelt opkomen door gekrie bel in de neus-keelholte e.d. dan voorkomt men erger worden, heel vaak door het gor gelen met superol. gas met de zuurstof van de lucht en wan neer deze menging in een bepaalde ruimte een zeker percentage bereikt heeft, dan is zelfs het kleinste vonkje voldoende om een ontploffing te veroorzaken. De met benzine dampen vermengde lucht bereikt in minder dan geen tijd de haard of het keukenfor nuis en dan behoeft er maar een tochtje te zijn, die de damp door kieren van deur of aschlade, rechtstreeks naar het vuur te leiden en het ongeluk is gebeurd, on danks het feit, dat men meende zoo voor zichtig geweest te zijn! Wil men per sé benzine blijven gebrui ken om vlekken te verwijderen of een of ander uit te. wasschen, dan moet dit liefst buiten gebeuren en anders in een vertrek waar licht noch vuur is en de ramen open zijn. Zelfs het kleine vlammetje van een theelichtje kan een explosie geven, even als het weggieten van benzine door het gootsteen-gat, waardoor zich in de afvoer buizen gassen ontwikkelen, die eveneens tot explosies kunnen leiden. Benzine is een koolwaterstof en wordt gewonnen door distillatie van aardolie. Het heeft de eigenschap vetten en hars op te lossen en is daarom zoo bijzonder geschikt voor het ontvlekken en wasschen van ge voelige weefsels. Met bereikt echter het zelfde bij de toepassing van chloorkoolstof, de z.g. tetrachloorkoolstof, die onder den naam van Benzineform in den handel is. Dit laatste is niet brandbaar en zal even min aanleiding geven tot explosies. Wil men benzine toch blijven gebruiken, dan neemt men dit half om half met benzineform. Het ware te wenschen, dat wettig voor geschreven werd, dat slechts een mengsel van benzine en benzineform in den handel gebracht mocht worden voor het reinigen en ontvlekken van kleeren in huis, dan zouden veel ongelukken voorkomen wor den. Ten slotte zij er nog op gewezen, dat beide vloeistoffen dampen verspreiden, die schadelijk voor de gezondheid zijn indien men ze inademt en toevoer van buiten lucht bij het gebruiken noodzakelijk is. Wil men de verstandigste weg volgen, dan laat men de kleedingstukken deskun dig reinigen. De kosten zijn in verhouding tot het groote gevaar aan het gebruik van benzine verbonden gering en men zal toe moeten geven, dat lang niet alles er even onberispelijk uitziet, wanneer men het zelf behandelt. Verstandige huisvrouwen zullen goed doen steeds een fleschje Benzineform in huis te hebben, zoodat zij althans een onschuldig middel hebben om iets te ont vlekken. VOOR HANDWERKENDE DAMES. Strijkpatroon STP 204a. Van het hierbij afgebeeld motief zijn strijkpatronen verkrijgbaar a 0.18 per vel. XXXXXXX'^V'^ XXXXXX* De prijs is 0.18, te bestellen bij het Prac tisch Modeblad, Postbus 36, Den Haag, giro 203203. Bij aanvrage moeten het nummer en de verlangde kleur (geel of blauw) nauwkeurig worden vermeld. Zoocira de eerste warme voorjaarsda gen zich doen voelen, zal men met genoegen de lang gedragen wol len win ter japonnen eenigen tijd rust gun nen. Of het lang zal zijn is nimmer vooruit te zeggen, want ons land heeft nu een maal een zeer wissel vallig klimaat. Zeker is, dat het stadsbeeld in komende maanden, Boodra het weer het maar even toelaat een •vroolijk beeld zal ge ven door de veelheid van kleuren, waar door de katoentjes en pijdj es in bonte war reling van motieven Eich zullen kenmer ken. Het is dan ook piet recht een aange- pame onderbreking om weer eens bewerk te japonnen te dra gen, na de steeds veel rustiger wintermode. De dessins der be drukte weefsels is levenzeer aan mode Onderhevig als weef- »els en silhouette der japonnen. Nu eens ïijn het groote forsche motieven, dan weer 6trepen of ruiten do mineer en, terwijl men thans weer op kleine patroontjes en veel moesjes is aangewezen en tevens veel on bestemde teekeningen, waarvan het ont werp niet altijd even klaar en duidelijk is. Strepen zullen eveneens veel gedragen en In hoofdzaak in de lengte verwerkt wor den. Roode moesjes op blauw en blauw op rood behooren tot de nieuwste weefsels, ter wijl men zelfs meermalen groepjes van moesjes op bepaalde afstanden gedrukt ziet op een donkeren ondergrond, die verschil lende kleuren aangeven. Blauwt-wit en zwart-wit worden nog wel gezien, doch niet meer zoo overheerschend veel. Weglaten kan men deze combinaties echter nimmer, omdat er steeds een groote groep dames is en hiertoe behooren zeer zeker de iets meer geposeerden die zich niet wagen en met recht aan een al te bonte kleu renmengeling. Evenals wij ter gelegenheid van het huwelijk van onze prinses verschil lende weefsels in de modemagazijnen ge- etaleerd zagen, die betrekking hadden op de wapens der beide vorstenkinderen. Thans, nu de Engelsche kroning op han den is, vindt men eveneens wapens, kroon tjes e.d., die hier betrekking op hebben, doch bij ons te lande weinig aftrek zullen vinden. Inderdaad, we mogen tevreden zijn over de veelheid van weefsels, kleuren en ont werpen, het resultaat van onvermoeid wer ken van kunstenaars op dit gebied. Noodig is echter, dat deze drukke weefsels op een voudige wijze verwerkt worden. Wij geven hier eenige modellen weer, die tot de laatste ontwerpen behooren en wel cm te beginnen het kort manteltje links, dat opeen linnen zomerjaponnetje gedragen wordt en gemaakt is van wit of zacht ge kleurde katoenen kantstof of van een be drukt weefsel. De bolero, die los over de japon gedra gen wordt en mouwen heeft, die tot de elleboog reiken, is afgewerkt met danker materiaal, waarvan ook de ceintuur is, g kozen in de hoofdkleur van de japon. De gestreepte japon is zeer eenvoudig van lijn, een eisch, die noodzakelijk is voor dergelijke dessins. Rok met opgestikte plooien, die uitspringen op knie-hoogte. Witte kraag. Het complet, dat rechts is weergegeven is van donkerblauw marocain met een blauw wit bovenstuk en bijpassende lange, aan sluitende mantel. Handwerken van ge vlochten of handgewe- ven raffia geven bij zonder aparte gebruiks voorwerpen. Bovenaan is een handtaschje met batist gevoerd en ver sierd met verschillende kleuren bloemen en blaadjes van raffia, ter wijl er onder een sier lijk blaadje is, waarop men een vaasje kan zetten of dat men in grooter formaat voor presenteerblad kan ge bruiken. Het zijn ver schillende gekleurde bloemen, die in lussen uitgevoerd worden op de fijne bast onder grond. Op de boven kant komt een glazen plaat en de onderkant bestaat uit karton. Af werking met bindeltjes raffia. Ook kinder- taschjes en servetrin gen worden met een voudige randen of bloe men motieven versierd. De boekomslag heeft een versiering in twee kleuren raffia in rechte en schuine steken, terwijl de tasch van beigeachtig gevloch ten bast randen heeft van bruin en terra cotta, waardoor een mooie, eenvoudige hoekversiering wordt verkregen. De slui ting maakt men van een houten rolletje met opening in het midden, dat omwonden wordt met de raffia. De voorbaan is recht, terwijl de achter kant een plooiengroep heeft. Mij vergete vooral niet om bij het knip pen van het gedrapeerde voorpand de stof schuin dubbel te vouwen, zoodat de helft van het voorpand langs een diagonaal loopt. Verzuimt men dit, dan zal de drapeering nimmer mooi vallen. Zeer gekleed is dit model van zwart zijden crêpe, alhoewel imprimé zijde of een soepele wollen stof ook goed kleeden. Patronen in de maten 42 t. 48. Ben. materiaal pl.m. 4 M. van 1 M. breed. JAPON MET RAGLAN MOUWEN. Succespatroon 1946. Prijs 0.30 0.05 voor adm.- en verzendkosten. Zeer geslaagd! Inderdaad, het tegendeel i* moeilijk te beweren van dit zeer aparte model. Het materiaal, dat gekozen is, is zwart, omdat hierop het mooie borduursel ir goudkleurige zijde met helder rood zoo mooi in uitkomt. De mouw is op den schou der verschillende malen ingehaald en wordt hierdoor zeer ruim, terwijl de on derkant van de pof met een zoom en elas tiek wordt afgewerkt. Afwerking voorpand met ruimte, die even vloeiend is verdeeld en aan een smal boordje wordt gezet, dat op de rug aangeknipt en gestikt wordt als sluiting van het split. De zesbaansrok geefL een mooie golvende onderlijn. Smalle fantasie ceintuur. Zeer ge slaagd is dit model, waarvan het makeR weinig tijd en moeite vraagt, ook in be drukte zijde, doch dan vervalt het bor duursel. Ben. stof voor bustevijdte 80 is pl.m. 3 60 bij een breedte van 1 M. Strijkpatronen naar keuze verkrijgbaar. Patronen in de maten 40 t/m 46. BON VOOR GOEDKOOPE PATRONEN. Op te zenden aan „Het Practisch Mode blad", Postbus 36, Den Haag, giro 203203, NAAM: STRAAT: PLAATS: Patroon NoMaat Hierbij ingesloten f aan postzegels Indien u tevens het laatste nummer van „Het Practisch Modeblad" wenscht te ont vangen, gelieve u 10 cent extra in te slui ten. (Postzegels liefst van 11/2. 3 of6 centtl GEKLEEDE MIDDAGJAPON. Succespatroon 1941. Prijs f 0.30 plus 0.05 voor adm.- en ver zendkosten. De gedrapeerde halslijn blijft zich hand haven, hetgeen niet te verwonderen is, ge zien het groote succes. Geen andere garnee ring is noodig, dan hoogstens een bloem op den schouder of enkele kleinere onder den kin. Sluiting op den schouder met knoop jes en lusjes. De mouwen zijn even boven den elleboog of worden lang gedragen, naar verkiezing. Het voorjaar zal echter veel halflange en korte mouwen brengen. De rok omsluit de heupen en is naar den onderkant iets rui mer, echter niet uitgesproken klokkend.

Soester Courant | 1937 | | pagina 8